Engem is meglep, milyen sokan bent hagyják a vízbe hetekre is a motort.. sokukra rárohadva az alga, meg minden egyéb, rettenetesen néz ki egyik-másik vízvonal alatt. Ha jó okod van rá (pl menetben vagy napokig, és félsz, hogy nem tudod visszatenni akksi gond miatt, ahogy írtad) még megértem, de szerintem sokan lustaságból hagyják bent, és hát látványosan nem tesz nekik jót. Én részemről mindig kiemelem nap végén.
Meg az is jó,hogy a sólyán ,amikor befékezett a futó,nem billent hátra,mert akkor a motor fogta volna meg.Én már ejtettem le hajót a betonrámpára,úgy,hogy csak a csörlő fogta(mindig kikötöm kötéllel is,)amelynek hevedere elszakadt.Így a csónak legurult☹️
Hátha más tanul a hibámból: Tegnap érkeztem, és tele volt a rampa, ezért csak félretettem a futót a hajóval, visszajöttem késő délután. Felakasztottam, megfordultam, letolattam. Egy bukkanó van a lejtő elején. Amikor odaértem, a futó kereke átgurult a bukkanón, felemeltem az autó hátulját (különben leér a futó elülső harmada). Erre a futó leakadt és nekigurult a lejtőnek. Kb. egy méter után a fék leért a betonra és berántotta, így megállt, még mielőtt vízbe ért volna a kerék. Odatolattam, leeresztettem az autót, felakasztottam, majd már simán vízre tettem.
Nem is értem, hogyan lehettem olyan hülye, hogy:
1. Nem rángattam meg, jól ráreteszelt-e a vonóhorogra.
2. Nem tettem vissza a biztonsági láncot a féket elakadásával aktiváló biztonsági kötelet.
A lánc (és a karabinerek) 10mm, és nem a horogra, hanem annak a fém váz alapjára szoktam tenni. A lánc - úgy emlékszem - 5t szakító szilárdságú, a hajó pedig futóval lehet kb. 1.5t. Amíg vontattam, mindkettő rajta volt, de amikor már csak arra. A pár méterre raktam fel a futót, lusta voltam felrakni a láncot. Jó, hogy megfelelően volt kiegyensúlyozva a futón. Hajó, és előre billent, nem pedig - ahogy pár YT videón látni - hátra, mert akkor belegurult volna. Kihúztam volna akkor is, de így is égés volt, úgy meg aztán pláne.
Vannak, akik nem emelik ki a motort egy napra vagy tovább sem.
Kolibri:
Telihold volna, de a képen sajnos nem látszik. Az talán igen, hogy műanyag csőből elkerített magának a német hajó gazdája egy kikötő részt. Van olyan kis part, ahol egy másik német házaspár szinténmagánstrandot alakított ki, és hőbörgött, amikor kikötöttem.
Ez a ket hajó - bár német - nincs közük a magánparthoz. Csak tetszettek.
Végülis az jó hír ha nem hajtott el ezzel rögtön bár ha nem tudja meg kell-e bontani vagy el kell-e küldeni akkor biztosan aligha tudja a folyamatot fejből.
Hát,azt rögtön mondta,hogy nem így megy,meg kell bontania valószínű,de az is lehet,hogy el kell küldenie egy másik srácnak.Nem elég egy sima szoftver frissítés,vagy átírás.
Reméljük, majd kiderül - nem tudom mennyire foglalkozik ilyenekkel, nekem úgy tűnt hogy a teljesítmény tuningolásra van ráállva - de ha jól értelmeztem akkor az enyémen gyakorlatilag lecserélte a szoftvert a 20-aséra ami megvolt neki, szóval ha ez úgy megy kb mintha egy pendrive lenne, lecseréli az egyik szoftvert a másikal, akkor lehet, csak simán feltesz egy alap verziót a tiédből a mostani helyére és megoldódik.
Nyilván nem arra céloztam, hogy csapd a hónod alá és ülj fel vele egy repülőre, hanem hogy lehet, valaki meg tudta volna mondani mégis mit lehet vele csinálni és mivel.
Közben újra beszéltem az eladó ügyvezetőjével.Sajnos már törölte a facebookon annak a pasinak a nevét,aki megvette a csónakot,abban lehetett az immo,meg a két távirányító.Mondjuk ha akkor eladták a motor összes tartozékát is,akkor hogyan sikerült utána még beindítaniuk 11-szer a kütyü nélkül? (meg a tavkar,és kábelek nélkül)
Igen,de az enyémnél minden létező jelzés kigyullad,amikor gyújtást adok,majd elalszanak.A motorvezérlést még nem tudtam kipróbàlni,mert az ugye nálam nem alszik el☹️
" Fura,hogy ennél a motornál is ott van a motorhibára utaló jel az óra jobb felső sarkában."
A fordulat nulla, azaz áll a motor. Olyankor ezek világítanak, azt jelzik hogy működik a visszajelző. Ha beindul elalszik amennyiben nincs hiba. Az autókban legalábbis így működik. (a tiédben is.... :)) )
Azt az ausztrált én is olvastam, utána átküldték egy másik fórumra, ahol valami fórumguru írta hogy tud megoldást de publikusan nem akarja kiírni internetre, és emailben megoldották utána. Szóval kell, hogy legyen rá megoldás, csak a megfelelő gurut kell megtalálni.. Hogy ő melyik eldugott hegyi barlangban él, az a jó kérdés.
ha más nem regelj ide, itt kell lenni orig ecu tartalomnak, vagy legfeljebb kicsit combosabb lesz :) egy kört megér immo off kérdéssel. Ha nem sikerűl ősszel megoldom.
azért ne vegyél mert csak úgy feldugva nem fog működni, illeszteni kell a motor ecu-hoz. Na ha már valaki ileszti akkor úgyis törli a régit, és ennyi elég is, nem kell újat hozzáadni ha nincs rá szükséged. Sanszos ilyen helyet, szervízt se fogsz talállni aki képes ilyesmire, olvastam egy ausztrál embert, neki adot valami decodert a helyi yamaha kereskedő, de nem lett jó, szóval még helyi dealer szinten se sokat szagolnak a dologhoz. Egy másik helyen írták hogy már a Yamahának is feltünt hogy kelet euba feltünően sok kábelköteget és új ecu-t rendelnek :(
Menj a csipes ember vonalon, az a leg költséghatékonyabb.
Pont két hete jöttünk haza arra, Fehérváron át. Én is megyek a belsőben, s használom a cippzár elvet, engem nem tartanak fel. :-) De ha a másik kocsival mennék is, akkor se hagynám, kikerülném, s pá. Legutóbb viszont a navi észlelte a torlódást, s pár száz méterrel előbb elvitt balra, majd jobbra, így eggyel későbbi bejáraton mentünk be a körforgóba, dugó nélkül.
Azt írtad a testet eladták másnak. Ha nem a burkolat alatt van az immobi, akkor simán ott maradt benne. Ez irányban utána menni gondolom lehetetlen de legalább a lopás esélye kevés, csak szimplán nem hozzáértő választotta szét a motor-testet. Ember úgyis rámondja olcsón adták szóval sok esélyt nem látok, vegyél egy olyan cuccot, akár jól is jöhet. /én "csippelek" meg klónozok meg minden de csak dízelt :) , biztos nem egy nagy truváj ez a motor de ilyen modern vizi dolgokhoz nem volt szerencsém/
Ha 100e-ért kiveszi belőle, akkor ne töprengj rajta. Az újat majd tanítani is kell a motorvezérlőhöz, ami szerintem csak úgy fog menni, ha a régi előbb deaktiválva van. Ahhoz meg valószínűleg szükség lenne a régire/távirányítóra, vagy annak a 4karakteres pin kódjára.
Mikor jön meg a diag készülék? Nehogy lyukra futás legyen, jó lenne látni, hogy az a két hibakód ami benne van szaporodik-e.
A németeknél találtam egy ilyen immobilizert 330 euro(alkuképes)áron,újat,és már fél éve hírdeti,csak most épp nyaral.
Szeptember első hetében már Horvátországban szerettem volna próbálni,mert utána dolgozni megyek.Ha kihagyom most a tengert,akkor spórolok egy csomót,ez úgysem volt betervezve.Csak ugye màr beleéltem magamat.Ha azt mondja a szoftveres pasi,hogy 100 ezerért veszi ki belőle az immot,akkor inkább megveszem 300 euróért,és valahogy berakom.
Gondolom az volt az elképzelés, hogy az Ycop matrica távol tartja a jól informált tolvajokat, tudva, hogy nem fognak tudni eladni egy motort ha nem pörög 2600 fölé (persze erre most Béci rácáfolt).
Ez az immo valóban egy fura szerzet. Amíg össze van dugva a hajó kommunikációs rendszerével, aktiválás után (távirányító) nem indítható a motor ha nincs ott a távirányító (az indíthatósághoz nem kell nyomkodni, csak ott legyen)
Viszont, ha széthúzzák a csatlakozóját, akkor indítható a motor és működik, de a fordulatszám nem megy 2600f/min fölé. Hogy ennek így mi értelme, az nekem rejtély. (talán arra gondoltak, ha kint a víz közepén leállítják és közben lemerül a távirányító eleme, partra lehessen vergődni. Viszont így meg simán el is lehet lopni a hajót)
Próbáltam utánaolvasni fórumokon, hátha találok valami használható infót, és nagyon sok helyen emlegették ugyanezt, ami Bécinél is van, az 2500-as fordulat körüli letiltást, Y-coppal kapcsolatban. Nem tudom pontosan, mikor van hogy egyáltalán nem indul, meg mikor van, hogy csak letilt afölött, de tény hogy arról is nagyon sokan írtak, szóval kell,hogy legyen vele ilyen lehetőség is. Megoldást nem találtam persze (max ECU cserét, illetve immobiliser cserét újrakódolással).
Az enyémben is van immobilizer, de fura szerkezet: a távirányítója az autókéra hasonlít, de nem ad a hajó visszajelzést, milyen állapotban van. Amikor vettem, próbálgattam, de aztán nem mertem használni, nehogy valami rögtön nem felismerhető tiltást generáljon. Ha elveszítem, akkor - így mondták nekem, ahol vettem - nem lehet elindítani sem a motort. Tehát ha megy, csak nem elég jól, az valószínűleg nem immobilizer. Egyébként azt sem tudom, hol van a motoron, ha egyáltalán azon van (úgy mondták).
Tegnap pl.amikor mentem a Dunára,az egyik körforgalomnál Fehérváron tumultus volt.Nem azért,mert olyan sokan lettek volna,hanem azért,mert sokan nem ismerik a kreszt.A két sáv a körforgalom előtt max.50 méterrel egy sávra szűkül,jelzi is jóval előre tábla,hogy majd 500 méter múlva segítsük a besorolást.Ez a zippzár-elv,külföldön remekül működik.A lényege,hogy mindkét sávot fel kell tölteni,majd amikor beszűkül,felváltva egyesével mennek az autók a külső,és belső sávból.Ellenben nálunk,már kilóméterekkel korábban beállnak a jobb sávba,a bal meg tök üres.
Én kimentem a balba,de nem engedtek el,megállt a kamion a két sáv között,nehogy el tudjak menni a másikban.A körforgalom még olyan messze volt,hogy nem is lehetett ellátni addig.Ilyenkor nem én vagyok szabálytalan,hanem az,aki anyázik,dudál,és nem engedi feltölteni a bal sávot.Már régóta terveztem,hogy ilyenkor ki fogok szállni,és megkérdezem,hogy mégis miért nem enged elmenni.
Meg is történt,bekapcsoltam a négy villogót,és odamentem a sofőrhöz.
Ezt én nem gondolnám,persze már tévedtem párszor.(Mármint,hogy lopott a motor.)
Már ezzel is egy csomót foglalkoztam,és igen,túl sokat költöttem rá ahhoz,hogy most így feladjam,feljelentgessek másokat,lehet,hogy alaptalanul,rendőrségre járjak,pereskedjek,stb.Abból hónapokig nem lesz motor.
Nem akarok venni új motort,mert nem tudok,nem is akarok vigyázni rá,babusgatni,stb.Ha többet is dolgozom,akkor se motorra szeretném költeni.(ráadásul ugye a közösbe is megy ez az összeg).Ez pont így jó,hogy sérült a kupak,stb.így már nem sajnálom.A motor viszont szinte új,az hogy most épp nem megy,az gàz.
Ha ez egy lopott motor, (ami a sztori részleteit ismerve könnyen elképzelhető) minden ilyen akció azt erősíti, hogy te orgazda vagy. Senki nem fogja elhinni, hogy jóhiszeműen játtál el.
Ebben a helyzetben kb. Leszarnám a pénzt amit ráköltöttem.
Beszélnék egy ügyvéddel, hogy mit érdemes tenni.
Ha nem lehet visszacsinálni az adásvételt, akkor valószínüleg beslattyognék a rendőrségre és feljelentést tennék. Vagy az derül ki, hogy nem lopott, akkor benyelve a bukót eladnám, vagy az derül ki hogy lopott, akkor visszaperelném a pénzt...
Majd a következő időszakban kicsit többet dolgoznék és tavasszal vennék egy új motrot
Annyit mondott,hogy az immobilizer nem fog gondot jelenteni ,hisz elindult,és kipörgött.(mondjuk ez nekem is fura,hogy terhelés nélkül simán kiforog)A Dunán kis gázadásra már "bedadogott"
A Dunán száguldozva felhívtam az eladó ügyvezetőjét is,és negyedszerre elértem a szerviz vezetőjét is.Utóbbi még engem cseszett le,hogy miért vagyok ingerült,ők csak segíteni próbálnak.Majd visszahív,ha beszélt a szerelővel.
Azért ez tényleg dühítő, hogy a szervízben azt mondják minden ok vedd meg, és nem tudják, hogy az immobilizer le fog tiltani.. Tele van még az internetes fórumok fele is azzal, hogy ha YCop probléma van és le van szedve róla, 2500 körül tilt.. Egy Yamaha szakszervíz meg leokézza.. Hívtad őket utána, hogy kicsesztek veled? Minimum tőlük visszakövetelném a pénzt, nem hogy nem nézték át rendesen, még meg is szivattak a szakszerűtlenésgükkel, és belehúztak egy vásárlásba ezzel..
Számla meg ilyenek megvoltak amúgy hozzá? Reméljük nem fog kiderülni, hogy lopott.. Immobilizer probléma, távkarok és minden egyéb hiányzik, egy eldugott hátsó udvaron árulják, a "főnök" tulajdona aki a közelbe se jön, az alkalmazott nem tud róla semmit, fura egy kombináció.
Fasza.. Hát, egy immobiliser levételből adódó probléma azért csak helyrehozható ha találsz egy normális szervízt. A hűtővíz akkor nem volt meleg a Dunán?
Sajnos baromi kicsi kör lett,inkább ide-oda telefonálgattam.
Kifogtam megint a legbénább szakszervizt☹️
Otthon fülessel terhelés nélkül simán kiforgott a motor jóval 3000 fölé is,a Dunán azonnal letiltott 2300 fölött.Bedadogott,berezonált,nem ment tovább.Amúgy szép halk,a hűtésnek nincs semmi baja.
Nekem pl csak az jön, amit átenged a termosztát. Hidegen, csak köpköd-szörcsög, és melegen is csak terheléssel jön folyamatosan a víz. Amikor alapjáraton pötyög, akkor néha visszazár, és megint köpköd egy darabig. Ha kivettem a termosztátot, akkor jön folyamatosan hidegen is. (Yam F4)
Persze az is lehet, hogy valahol van egy dugulásom, mert az összes jutubos videón egyből jön a víz, tehát nem csak a termosztáton áthaladónak kéne.
Mindig azt hittem, az injektoros cuccok mind pöccre indulnak. Az eddigi injektoros autóimmal is mindig így volt, ha véletlenül mégse akkor vagy az akksi volt szar vagy az önindító motor.
Elvileg 50-60°C az üzemi hőmérsékletük. Azt már kézzel nem bírod tesztelni, tehát ha alatta tudod hagyni a kezed akkor nem lehet az annyira meleg. De egyébként majd kiabál ha túlmelegszik.
Nekem se volt se a Mercury se a Suzuki minimálisan langyosnál melegebb soha, olyan, hogy nem tudom alatta tartani a kezem sose fordult elő, szerintem max 30-35 fokos volt. Kivéve ha vödörben öblögettem egy darabig újra felhasznált vízzel a kikötőben, mikor már langymeleg víz ment befelé, akkor előbb utóbb kifele is melegedett , ilyenkor abbahagytam az öblítést - nem lehet, hogy a hőség miatt a slagból jövő víz eleve meleg kissé?
De egy nyugdíjasnak mindig baromi sok a dolga,és a posta is legalább 500 méterre van. Elektromos roller,és elekromos bringa is csak 3 van a garázsban,de lehet,hogy elment a villany🙂
Az eltérő áttétel miatt véletlenül ugyanakkora az effektív emelkedése a két csigának. Így a két motor fordulatszáma az adott csigákkal 1:1-ben ugyanakkora elméleti sebességet ad.
25%-al kisebb teljesítmény kb. 12%-al kisebb sebességet fog eredményezni. Bár a csiga átmérő (ebből következően a felület) jóval kisebb, így a slip nőne. De a kisebb tolóerő, a nagyobb fordulatszám és a kisebb súly kompenzál. Emigyen a slip-et hasonlónak gondolom.
Ha a Maritimeban vették akkor magyar lelkész volt az. Lehet, azóta is imádkozik, hogy előkerüljön, miután valahogy "leesett" róla az immobiliser, és egy eldugott dunaújvárosi betonkeverő üzemben bújkált.. :)
Azért az elgondolkodtató, ha egy futurán nem forog ki egy 40-es motor 14-es csigával. Biztos valami beszari svájci, nyugdíjas, fogorvos lelkész használta... :-)
Egyelőre nem.A gondolatom az,hogy a másikat csak Horvátországban,rövid távokon fogom használni,sokkal kényelmesebb,nagyobb,élhetőbb.Van egy sátram,ami régen a Lodestaron volt,ha azt sikerül feltennem,akkor rosszabb időt is át lehet vészelni.
2-300 km az Adrián,szép szigeteken,távol a tömegtől.Ekkora távon mindegy,hogy mennyit fogyaszt.
Az Evinrudeból kivettük mindkét injektort,az egyik rossz,így szerezni kell bele egy működőt,hogy lehessen használni.
Ha ettől a motortól is megválok,akkor vagy eladom a hajót is,vagy veszek rá egy nagyobb motort.Nem akarok vele gyorsabban menni,de a mostani valósággal szenved ezen a testen,és kb.4500-as fordulat alatt nem is siklik.Vagyis zavaróan magas fordulaton kell járatni,ami nem tetszik.Egy erősebb motor 3500 körüli fordulaton is vígan vinné.
Nem érted Te ezt! :) A Yam-val körbe hajózza a világot, a 100+-ossal meg kicsorog a legközelebbi öbölbe és ott naphosszat úszkál és napozik a taton. Máris azonos lesz a fogyasztásuk. :P
Passz, pénztelenség, áll a hajópiac, honda-yam a menő, passz :) pedig Ede nevű fórumtársunk 2006óta használ tengeren pont ilyet a mai napig, nem is kevés üzemórával. Nekem ennyi elég is a tartósság megbízhatóság tekintetében. Csak nálam más irányba mentek a tervek.
Sajnos mielött találkoztunk adtam el, simán kipróbálhattuk volna pedig, eszembe is jutott mikor nézegettem hajódat. Aki megvette hirdette nemrég 2.2 környékén, még mindig meglep, hogy lőtéri kutyát nem érdekel egy ilyen motor gyakorlatilag új állapotban, én is vagy fél évet árulgattam 2ért.
Nem volt gyanús semmi,csak az egy kicsit,hogy egy dunaújvárosi betonkeverő üzemben lógott a motor egy madzagon,minden kellék nélkül(Se távkar,se kábel,se semmi).
Megnéztem,de csak külsőre tudtam megítélni,amúgy 10 évvel fiatalabbnak hírdették.A sztori az volt,hogy az üzem tulaja egy hotellel együtt vette 1-2 éve,egy szétesett Futurán volt rajta.A csónakot eladták,és a motor tartozékait is.
Mivel a repedt kupakon kívül minden újszerűnek nézett ki,jeleztem a tulaj ügyvezetőjének,hogy érdekel a motor,de így nem,hogy nincs hozzá semmi,és be se tudom indítani.Másnap hívott,hogy megvennék hozzá a gyári cuccokat.Erre rábólítottam,de ragaszkodtam ahhoz,hogy felvigyük egy szakszervizbe,ahol elindítják,kiolvassák az órákat,stb.
Itt mondták,hogy minden rendben,egy hibakód van,ők az immobilizerre gondolnak,hiába ütik ki,visszajön,amúgy 88 órát ment,5000 fölött 0 üzemóra(szerintem meredek a csiga)
Amikor kikeresték az évjáratot a gyári szám alapján,akkor derült ki,hogy nem 2019,hanem 2009,és a Maritimeban vették.
Ekkor otthagytam őket,közöltem hogy majd akkor hívjanak,ha reális árat tudnak mondani,mert így,hogy 10 évvel öregebb,ezen az áron már nem érdekel.
igen, külön dobozka van, távval, újabbakon yamaha saját buszára dugva, de így nyilván a motor ecu-ban illesztve van. Aztán hogy 2009ben, hogy volt utána kell nézni. Nem kizárt simán ki lockolva lehúzták de hiányolja az ecu.
Nekem spricces suzuki df115-ön önindító miatt volt nehéz indulás, lassan pörgetett. immobi témában nehéz okos lenni, látom hogy létezik y-cop nevű cucc yamahához, hogy hol hogyan blokkol nincs infó, de azért biztos nem csak úgy levesszük és kész. Bár írják valahol hogy ki lockolod utána leválasztható. De ha beindul az már jó jel :) Az eladó ember nem nyilatkozott róla? Egyébként nem volt gyanús?
Nem,végül a Yamaha Ivanicshoz tartozó Bella Marinához.
Azt a villogó motordiagnosztika jelet nem tudom kiszedni belőle,a karbantartási intervallumot le tudtam nullázni,meg a trimmelést is be lehet állítani.Cseréltem olajat a motorban és a váltóban,és megnéztem az impellert.Nem látok rajta semmi elhasználódást,öregedés jelét ezért megtisztítottam,bezsíroztam a tengelyt,csavarokat,majd összeraktam.
Nem tetszik,hogy hidegen nehezen indul,hosszabb járatás után,melegen könnyebben.Megérkezett német címre a módosított hajólevél,remélem a barátom hamar postára adja,így kipróbálhatom.
Hova vitted, a Csepregibe? (azt hiszem azt emlegetted). A Szántó motor meg a Honda Gál is Yamaha szakszervíz ha jól tudom, esetleg őket is érdemes megnézni ha van valami. Nekem a Honda Gállal eddig jó tapasztalataim voltak, rendes az öreg, és "érzésre" is őszintének tűnik, nem volt soha olyan benyomásom, hogy valami nem stimmel. Ha nem kéne Suzuki dealerhez vinni a motort a garihoz, akkor azzal is hozzájuk járnék.
Első körben kell egy próba a Dunán,hogy egyáltalán megy-e 3000-es fordulat fölött,befolyásol-e valamit ez a villogó motordiagnosztika jelzés.
Nem akarok egyelőre messzemenő következtetéseket levonni a szakszervizekről,de amikor kb.4-5 éve meghoztam A Duarry csónakomat az Evinrude motorral,akkor bevittem az egyetlen szakszervizbe Magyarorszagon.Ott kiolvasták hogy a motor tökéletes,113 órát mentek vele.Pedig egyértelműen látható volt a hibakódokon,hogy kb.100-szor tiltotta le a fordulatot "no oil" miatt.
Erre Takyka hívta fel a figyelmet,hogy ne örüljek túl korán,ez a motor "szar"☹️.
Mikor emailt írtam a cégnek,gyakorlatilag azt válaszolták elég lekezelően,hogy keressek új barátot,aki ért is a diagnosztikához.
Csak amikor újabb emaileket írtam,akkor ismerték el,hogy nem nézték meg alaposan,valami tényleg nem stimmel.
Amúgy ez 2009-es,88 üzemóra van benne,viszont összekapcsolva a multi fordulatszámmérővel,villog a motordiagnosztika lámpa.Vétel előtt felvittük egy Yamaha céghez,ott olvasták ki,és azt mondták,hogy vmi immobilizer hibakód az egyetlen,amit látnak,és ezt ki se lehet ütni.Azt gondolja,hogy lehetett rajta egy immobilizer,amit levettek róla,és megjegyezte.Nem tudom,remélem azért menni fog...
a Yamaha korabeli tach is a műszerben "tárolja", feldugom rá a 12-őt és mutatja is, akkori "motorelektronikákban" nincs bus rendszer, szerintem a suzuki is hasonló, sok kicsiben meg így van mai napig szerintem. Gyártó nem arra készűlt hogy vadkeleten manipulálják :) (mellesleg aki átírja tachoban az megoldja ecu-ban is, sőt utóbbiban bontás nélkül)
Pont ezt írtam, hogy durva lenne, ha nem így lenne (mintha a monitor tárolná az adatokat a számítógép helyett). Csak arra írtam, hogy Béci ezt felfedezte most, engem az sokkolt volna ha nem így van.
Azért jutott eszembe ez az egyszerű megoldás, mert anno örököltem egy öt esztendős telefont, amelynek a gazdája arról panaszkodott, hogy minden kitűnően működik rajta, csak a fotók minőségével nincsen megelégedve. Leszedtem róla a pinduri védőfóliát és azonnal megjavult! bocs
A távkarból kilógó drótok közül kettőre rádugtam a műszert,ami így működik.A további drótoknak nem tudom,mi a szerepük.Jobban örülnék itt egy vízhatlan csatlakozónak,mint ezeknek a drótoknak.Pedig ugye ez egy Yamaha...
A műszeren megjelenik a szervizben is kiolvasott 88 összes üzemóra.Vagyis hiába cserél az ember órát,azon a motorvezérlőben tárolt adat jelenik meg.Holnap nézek hozzá egy önindító kábelt.
Mostmár ki merem jelenteni, hogy a pillangószelep tengely fuserált illesztése bevált. Van egy atomstabil, 660-as alapjáratom. Akármilyen terhelésről a gázt visszavéve pillanatok alatt beáll rá és akár egy órán keresztül is tartja. Sok idő után is rányitva a gázt, hezitálas nélkül ugrik. Természetesen (melegen) első rántásra indul.
Két dolog maradt ami nem tetszik.
Az egyik gyárilag nem kellene, hogy így legyen; Rövid gázfröccs után ha nem gépészkedek, soxor leál. Még ki kell derítenem és be kell állítanim a jó benzinszintet. Hátha az okozza.Sajnos a service manual nem ad méretet, célszerszám kellene az úszó beállításához.
A másik a spricnis dúsító. Ez egy fos! Ha fel van trimmelve a motor, akkor a hidegindítás előtt befecskendezett benya a pillangószelep alatt egyszerűen kifolyik a karbiból. Összedzsuvázza a motor belsejét.Ha alá van trimmelve, akkor a benya befelé folyik, úgy jó.
Arról nem is beszélve, ha használat után leürítem a karbit, majd indítás előtt felpumpálom, lelevegősödik a dúsító pumpa. Burkolat levétele nélkül nem tudni, hogy 1-2-3-4 vagy 5 pumpálásra jut + benya a torokba.
Így az "első rántásra" sem nagyon jön össze hidegen. :-(
Ez az önindítós 703-as típus.A távkaron van egy vastag kábel,a végén egy soktüskés csatlakozóval.Ennek megtaláltam a csatlakozóját a motoron.
Viszont a távkarból még kilóg két kábel,mindkettő 3-4 eres,de csati nincs rajtuk.Nem igazán látom,hogy kéne ezt összehozni a fordulatszámmérős kombi műszerrel.Se a távkar,se a műszer leírása nem tér ki erre.
Önindító kábel sincsen.Milyen vastagnak kellene ennek lennie,és hol lehet venni a legolcsóbban?
Az is megeshet, hogy az eredeti nem ilyen homályos, csak mire ide felkerül betesz neki az átméretezés. (most néztem az enyémet, az eredetije nem homályos)
A képek pár év után úgyis elkeverednek,hiába van sokszáz belőlük a számítógépre mentve,sose nézegetem őket.Az emlékeimben viszont évtizedekig élesen megmaradnak.Főleg a nem átlagos napok történései.
CSak a képminőség valahogy nem az igazi, kissé homályosak/maszatosak kár pedig egy ilyen túrához azért elkelt volna valami jó kamera. De a tartalom azért szép! :)
Persze, mindenkinek más jön be, mint a nőknél, így van ez jól :) Nekem Pag kopaszsága volt már kicsit sok bár még az is tetszett a maga módján, csak anno augusztusban a tűző napon sok volt kissé.. De nekem ezek a kopár hegyek is vadregényesek, mondjuk én szeretem a sziklákat, nézni is meg mászni is. Engem inkább az hangol le ha hosszú végtelen homokpart van mint az olaszoknál, vagy lapos rész, ahol egymást érik a települések.
Különbözőek vagyunk. Nekem már a horvát partok, hegyek is túl kopárak. Nem látom benne a szépet. De ezek az albán képek (meg amit Korfuról láttunk) az totál lehangoló.
Ilyen csodás,drága ribek vannak a durresi kikötőben.100 km-es körben "csúnya",semmitmondó,unalmas a környék,ha ennyi pénzem lenne,biztos nem itt hajóznék.
Durres-Vlora között igazi dögunalom,hajózás szempontjából felejtős környék,nem is csináltam képeket.Lehet,hogy a kamerámon találok majd valamit.A part lapos,homokos,3-4 km-re a strandtól is simán lehetnek zátonyok.Állandóan bekapcsolt navival ajánlatos menni,mert a partvonal enyhén kanyarodik,de ezt nagyon nehéz észrevenni,mert nincsenek dombok.Fényes nappal is többször majdnem benéztem☹️
Vlora környéke:
Tovább az albán riviérán:
Dhermi,Himara környéke:
Porto Palermo:
Innen kiérve robbant le a motorom,majd elromlott az idő,és a kis motorral visszamentem,majd másnap indultam Saranda felé:
Persze, valaki már itt bebizonyította (talán pityi), hogy pénzügyileg jobban jársz, ha lakást bérelsz, a lóvét meg befekteted. Oszt mégis a legtöbbünk a sajátjában él.
Nem minden vezethető le matamatikailag.
A másik, hogy a nagyobbacska bérelt hajóval nem lesz akkora élmény a túrád. Olyan ez, mint a kockatóból fogott 1x kilós ponty, meg a vadvizi 2 kilós.
Csónak témában szerintem nem lehet beleszámolni az órabéredet.Sokan-köztük én is,szeretek bütykölgetni.Ha egy megunt ,vagy valamiért nem bevált csónakot,motort pl.eladok,azon én csak bukni tudok,mert rengeteg órám ment el javítgatásra,szerelésre.De ez egy hobbi,és szeretem csinálni,így a befektetett időt nem számolom.Lehet,hogy van német hajólevél gyártásra is szakosodott cég,és az is drágább lenne.Itt is már vagy 5 csónakot hajóleveleztetettem,legalább 10-szer módosítottam,így is ráment egy halom pénz,idő.Feleségem szerint minek ez a sok szar,miért nem bérlek egy nagyobb hajót,arra a pár hétre az Adrián,és le lenne a gond a folytonos szerelgetéssel,adás-vételekkel.
Nekem volt mindkettő. (Ráadásul Romantikából a pullmann verzió). De ezt már kitárgyaltuk.
Csak a legpuritánabb csonthéjas tud olyan könnyű lenni mint egy hasonló méretű gucsó. De abban nem lesz padló, nem lesznek ülések, tehát kevés embernek sem lesz kényelmes, kisebb motrot lehet ráakasztani és max ⅔ annyi ember a terhelhetősége.
pl. Múltkor előkerült itt a mosquito csónak, mint az egyik csonthéjas zsebrakéta. Kicsit utánanézve úgy tűnik, nehezebb (ez a típus be van rendezve, nem csak egy hély), motorerőben nem éri be kevesebbel mint a RIB-em, és csak kétszemélyes öt helyett.
Jogos a felvetés de ha nem lettem volna olyan hülye, hogy csak most nézek utána (mikor csináltam, kapkodásban voltam épp), akkor nem én csináltam volna hanem fizettem volna óránként kb 5-10 dolcsit egy lengyelül beszélő VA-nak. Azért pár papírt beküldeni a lengyel ügyfélkapun, meg lefordítani nem olyan boszorkányság, hogy egy lengyelül beszélő asszistensnek 4-5 óránál több kelljen hozzá, és akkor már nagyon sokat mondtam. De mind1 mostmár utólag könnyű okosnak lenni, így van ez mindig, majd ha rádiót csináltatok, vagy módosítanom kéne a hajólevelet bármiért, már tudni fogom.
Igen, a horvát jogsival is ugyanez megy, ott is ha előre tudom, megveszem a 20 eurós tankönyvet, megtanulom, majd fillérekért levizsgázom, nem lett volna rá szükségem, hogy felolvassa valaki az anyag negyedét egy fénymásolatból 2 nap alatt 100x ezerért, de nem tudtam előre arról sem, hogy egy túlárazott és átcsomagolt fordító szolgáltatát veszek valójában. Ügyes, aki ezekkel pénzt keres, nem sajnálom tőlük, én vagyok a hülye ha nem nézek alaposan utána, miért is fizetek.
A C jogsi ötévente lejár,meg kell újítani az orvosit.
Elmentem egy pesti hajóorvoshoz,akinek van erre nemzetközi jogosultsága,és a horvátok is elfogadják a papírját.
Egy kórház pincéjében volt a "vizsgálat",a doki egy kb.75 éves bácsi.
A papírokat gyakorlatilag én töltöttem ki,ő csinált egy látás tesztet,majd ismételnem kellett pár számot,melyeket a fülembe suttogott.Ja,vérnyomást is mért.Max.10 perc egy "kazánházban",35eft volt a tarifa.Ezután utánanéztem,hogyan lehet a jogsit hosszabbítani.Írtam annak a cégnek,mely 5 évvel ezelőtt a tanfolyamot szervezte,meg egy másiknak is.Mindkettő 150 euróért intézi a hosszabbítást+ orvosi papír.
Írtam egy emailt a zadari kapitányságra,mindent be lehet küldeni online beszkennelve telefonnal,még a fényképet is.Egyedüli apró buktató,hogy az ügyintézési díjat,amely 2,65 euro🙂🙂 nem lehet külföldről utalni,csak horvát számláról,horvát bankban,vagy postán lehet befizetni.Szerencsére Dodi pont ment le,elküldtem neki a befotózott csekket,és befizette.
Be se kellett mennem az elkészült jogsiért,ezért az összegért horvát címre ki is postázták.
Igen, ez a Honwave még fiatal, talán 2022-es gyártmány. Mondjuk a két fél légpadló gyárilag ezen is eresztett, mert az egyik szelepet nem tekerték be rendesen, a másiknál meg a korábban mutatott módon becsípte a szelepház menete a tömítőgyűrűt a szelepről, ezért eresztett mellette. Miután kijavítottam a kínaiak trehányságát, azóta minimális veszteséggel szépen tartja mindkettő a 0.8 bart. És rendszeresítettem tartalék Halkey Roberts szelepkulcsot a csónak szerszámos készletében, ha valahol szelepet kéne javítgatni és megint sikerülne eltörni a kulcsot...
Valószínűleg tényleg mázlim lehetett, mert én is azt tapasztaltam, hogy a vízhatlan zsákoknál nem az anyag, hanem a szájuk a kritikus pont, ott tud legelőször bejutni a víz (már amennyiben nem lyukas valahol). Mostantól jobban vigyázok majd az elsősegély csomagra, mert fontos, hogy valóban használható legyen, amikor tényleg szükség van rá. Köszönöm, hogy felhívtad rá a figyelmemet!
Nagyon korán foglalunk szállást, idén például talán január 2-án tettük, de mindig ingyen lemondhatót nézünk csak az általad is vázolt bizonytalanság miatt. Ez a booking.com-on általában azt jelenti, hogy a tényleges kezdődátum előtt 5/7/10 nappal díjmentesen lemondható a foglalás, ha mégsem jön ki a lépés. Ezzel nyilván szűkül a választék, illetve van olyan hely, ahol a díjmentes lemondás opció picit drágítja a végösszeget (pl. 80 EUR helyett 90 EUR, hogy idei példát mondjak), cserébe már akár az év elején lehet foglalni, így nem happolják el az ember elől a jobb (és ár/érték arányban jobb) helyeket.
Szerintem ezt a másik irányból is érdemes nézni: vedd az órabéredet és számold ki, hogy a nulláról indulva mennyi idő lenne kikeresni, megérteni, összeszedni mindent ahhoz, hogy elsőre és hibátlanul vedd a hivatal összes akadályát, ne kapjál elutasítást, hiánypótlást stb. És akkor még fordítás is kell a nem lengyel nyelvű papírokról (mert azokat nem fogadja el "külföldiül" az ottani hatóság), mondjuk a motor és a hajó adásvételijéről, valakinek azt is meg kell csinálnia, lehetőleg helyes szaknyelvezettel stb. Nem azt mondom, hogy nem kaszál rajta nagyot az ügynök, de gyakorlatilag nála ott a tuti recept, amit kitapasztalt, nekünk meg fajlagosan még így is kevesebb macera, mint mondjuk itthon intézni mindezt az időszakos szemlékkel meg a többi bohóckodással. Ha onnét nézem, hogy pár szkenneléssel van egy olyan papírom, aminek a "szavatossága" csak a csónak élettartamán múlik, akkor nem is fáj annyira (hasonló megközelítéssel a horvát jogsi "ára" is könnyebben emészthető). Főleg úgy, hogy egy gumicsónaknál maximum két pici szegecselt táblácska hordoz csak bármilyen azonosítót, amit az eBay-en szakmányban árulnak az erre szakosodott műhelyek...
Tényleg, nézte már meg bárkinek is a táblácskáit, pl. WIN/CIN/HIN azonosítóját itthon vagy külföldön valamelyik hatóság (rendőrség, határőrség, kapetanija/e stb)?
80 zlotyi tehát kb 8ezer ft a lengyel hajó regisztráció, és ugyanennyi a változtatás költsége is. A fennmaradó rész a 400 euróból az ügynökségek díja. Aú, ez most fájt.
Most kíváncsiságból megkerestem a lengyel regisztrációs oldalt, persze csak lengyelül van, elkezdtem lefordítani, 20 euró a díj 200 helyett.. Jó eséllyel a hajó regisztráció is 40 lehet 400 helyett ha direktben intézi az ember. Asszem ezentúl inkább keresek 5 dolláros órabérért egy lengyelül beszélő virtuális asszistenst és vele csináltatom ha kell valami.
Beépíthetőt gondolom, nem kézit? Kéziből még nemrég kezdtek kijönni a DSCsek, szerintem még nem hemzsegnek a használtpiacon.
Na ja, németeknél minden ilyesmi olcsóbb, mint a lengyeleknél.. (persze kérdés, hogy a 200 eurós díjból a Lengyeleknél mennyi az ügyintézés és mennyi a tényleges díj)
Ja, hát, ha bankkártya van elég vastag, akkor szinte semmi cucc nem kell.
Egyébként meg a pakolás külön tudomány. Régen a Felső-Tiszára jártunk sátorozni, egy jó ismerősünk kispolákkal jött mindig. 2 gyerek, meg tetőcsomagtartó, mégis volt mindenük.
Mi meg csak bedobáltuk a csónakba a lomokat oszt gyí! (igaz, lista volt, mert az kell)
Aztán volt, hogy tőlük kértünk tésztaszűrőt. mert nekünk nem volt.
Én 50 euro körüli összegért vettem használt rádiót.Ebben át kellett iratni az MMSI kódot,ez kb.30 euro,a frekvencia engedély meg 50 euro volt a németeknél.Van vmi minimális éves díj is,eddig egyszer küldtek számlát 5 év alatt,ez 10 euro volt.
Én a nagy, 2 hálós családi sátrat viszem, meg hozzá rendes szivacsokat, párnákat, ágyneműt. Semmi nem marad itthon, ami kellhet, megvan a komfort, de persze kell egy méretes kocsi hozzá. 2m x 1.6m a platóm, egy 4 naposra tervezett Balaton így néz ki, tengerre már kelleni fog a plató hosszabbító (az plusz fél méter :-)
Most rákerestem a lengyel MMSI regisztrációra, ami a DSC használathoz kéne, ahogy nézem még 200 euró - a 100ezres DSC-s kézi rádió tetejébe. Lehet, maradok az egyszerű verziónál mégis :)
Valószínűleg mázlid volt és nem feküdt bele a vízbe, csak az alját érte, az nyilván vízálló, de ha a teteje sokáig vízben fekszik akkor már nem az. Én kétszer is szétáztattam, másodszor töltöm újra - de mostanra meguntam és kicseréltem a nagy vízhatlan zsákot egy fedett cipzárasra, remélem az megoldja majd a gondot és ez jó esetben semennyi vizet se kap majd.
VHF - valamiért azt hittem, a horvátokhoz is kell valamit fizetni de most nem találtam nyomát szóval lehet, hogy tévedtem. Mindenesetre én ha most vennék kézit, már szerintem DSC-set vennék, azt meg regisztráltatni is kell, az is jó kérdés, hogy hol kéne - nekem szerintem a lengyeleknél, mert ottani a hajólevél. Ilyet csinált már valaki?
Nekem utána kell fújkálni a légpadlót párnaponta, de lehet, ez tényleg a korából ered már. Beleraktam némi defektjavítóhoz hasonló, de gumicsónakokhoz készült löttyöt, az sokat javít rajta, most már csak kb 1 PSIt veszít naponta az egyik, felet a másik padlórész. Időnként a tömlőket is fújni kell, 4-5 naponta kicsit, de ez meg ismert probléma a régi fajta Zodiac szeleppel, még újkorában sem zár tökéletesen. Az előző, Zodiac légpadlós csónakom padlójával szintén ez volt, és az még jobban eresztett, egy nap alatt 2-3 PSIt, ott meg elvileg típushiba volt a légpadlóhoz csövekkel csatlakozó magasnyomású keel csatlakozásánál, hogy ereszt. Mindenesetre mostanra erre is megtaláltam a kényelmes megoldást, hordozható Parksideos akkus kompresszor + aliexpresses szelep csatlakozó, és két perc alatt utána tudom fújni a padlót és a tömlőket is bárhol, anélkül, hogy a csónakban billegve vagy a partról egyensúlyozva tököljek vele, így már nem zavar annyira.
Nem ma volt ugyan, hanem a 90-es években, a szállásfoglalás sem ment ilyen könnyen, de mi úgy mentünk nyaralni, hogy sosem volt foglalásunk. (igaz, mint Bazsinak, a kutyaólsátor be volt lökve a kocsiba.) Így megjártuk Horvátországot, Görögörszágot, Olaszországot, Spanyolországot, Törökországot (2x is) hogy csak a tengerpartiakat említsem.
És amikor vittem a csónakot, sikerült mindig találnom bóját, kikötőt, ahol ráláttam az ablakbó/kempingből)
Ja, és Süginek: nyelvtudásunk sem volt (esetleg pár angol szó)
Mi általában szállás nélkül szoktunk megtenni 1000 km körüli távot,mert sajnos nem szokott lenni 4 napunk az utazásra.Ez nagy hiba,mert az út is a nyaralás része kellene,hogy legyen.
Elég jól néz ki. :-) Foglalni mennyivel előbb szoktatok? Én nem szeretek, mert akármi közbejöhet, főleg kisgyerekekkel, s akkor bukta a foglaló.. Most legutóbb pl nekem dagadtak be a nyirokmirigyeim a nyakamon, mondjuk elmentünk így is a Balcsira, de előbb hazajöttünk, mert nagyon szarul voltam.. A szállást meg úgy hidalom át, h feldobom a családi sátrat is a platóra, s ha helyszínen nem találnék semmi értelmes helyet, akkor irány a kemping, abban mindig van szabad platz. :-)
Nagyra értékelem az őszinte víz-szeretetedet, és azt, hogy a részletekben elvesző kollégákat rendszeresen emlékezteted arra, hogy nem szabad túlgondolni vagy halogatni semmit, mert elmegy az ember mellett az idő (ide passzoló dalszövege miatt is ajánlott Snowy White, a Pink Floyddal is zenélő bluesgitáros száma, a Time waits for no man: https://youtu.be/er0rJr9-sbs).
Ez meg a 2 évvel ezelőtti "köztes szállásunk" (és a szomszédban lévő etno étterem), szintén a boszniai szerbeknél, saját kis vízesésekkel a kertben:
Mondjuk ez drágább volt, 4 főre 50 EUR egy éjszaka. De cserébe lehetett portyázni a kertben, ahol majdnem szilva méretű szemekkel termett a szőlő, és dugig voltak a körtefák. Klíma nélkül is olyan jó idő volt a patak partján, hogy a vastagabb takarót kellett magunkra húzni. Évek óta nem aludtam olyan jót, mint itt.
A légpadlós kérdést elfelejtettem megválaszolni: vízre rakás után csak napokkal ellenőriztem a nyomást, ráadásul a 35 fokos levegő hőmérséklet mellett felfújt csónakot a kb. 18 fokos patakon állomásoztam. Így a méréskor mindegyik hurkában és a légpadlókban is hiány mutatkozott, a légpadlókban pl. 0.8 bar helyett valamivel 0.7 bar alatti, kb. azonos érték volt. Ekkor rápótoltam mindenhol a gyári értékig, majd a 10 napos út legvégén, de még a patakról kiemelés előtt rámértem, mert engem is érdekelt a dolog: pár század bar hiányzott csak, tehát talán ha 5% veszteség realizálódott.
Tehát gyakorlatilag a 10 nap alatt nem kellett fújkálni rajta semmit.
2006 de régen volt,talán igaz sem volt. Azóta már Sartit is átépítették,fejlesztették.:))
Horvátiába akarunk menni,ha annya felépül. Valami fürdőhelyre,ótóval,ahol tudnak magyarul. Ebben a segítségeteket kérném. Alternatívák érdekelnek,sajnos hosszútvú gyaloglás nem opció.:(
He he! Busszal mentünk,és végig nem volt ellenörzés. A Szerb Macedon határnál dobtunk össze egy kis baksist,mert könnyebben átjutottunk. A másod soffír összeszedte a passzust meg a lóvét,kiszállt,majd egy fél óra múlva visszajött,és indulhattunk. Hazafelé nem volt ilyen.
Ősszel mentünk,a tenger még meleg volt. Jó időt fogtunk ki. Az ottaniak kedvesek voltak,sőt elmagyarázták,melyik szórakozó (kávézó) helyen van magyar tv,és magyar kiszolgálás.:))
Hanem mikor jöttünk haza derült ki,hogy Gyurcsány hazudott. Egy kormányválságba jöttünk haza.:((
Valaha azt mondtam nem akarok meghalni amíg a tengert nem látom. A rendszerváltozás után kihasználtam egy Görög Sarti utazást,és fürödhettem is benne.:))
Szép helyeken vizeken,országokban jártok. Én is szívesen olvasom az út leírásotokat. Sajnos felettem eljártak az évek az ilyen szórakozás lehetőségére,ezért is olvasom,sőt a google térképre is rákapcsolok,és beazonosítok,hogy tisztába legyek. Tetszenek az ilyen,szinte teljeskörű leírások. :))
Nekem is csak pozitiv tapasztalataim vannak a montenegroiakkal.
Baromi segítőkészek:5 éve Cavtat és Zelenika között eltörött a kormányállásom.A bejelentkezés után bementem egy kis kikötőbe érdeklődni,hogy hol tudják meghegeszteni.Volt egy nagy hajós cég,de nem vállaltàk.Egy fickó felajánlotta,hogy munka után odahívja a barátját,aki elviszi magával a vasat,otthon meghegeszti,és visszahozza.
Nem kért érte sok pénzt.
Barban nem találtam a kapitányságot.Bementem egy vendéglőbe érdeklődni.Épp nem volt vendég,kiugrott a pincér a pult mögül,hogy megmutatja.Közben mégis betévedt valaki,így egy másik srácot küldött maga helyett,aki elkísért.
A motor fogyasztása ugyanaz,csak a test ideálisabb sikló test,így ugyanakkora fordulaton gyorsabb,vagyis egységnyi idő alatt több utat tesz meg.Pl.100 km-re kivetítve kevesebbet fogyaszt(vagy ugyanannyit,de jóval gyorsabb tempóval)
Dunán felfelé Dunaújváros - Budafok 1579fkm - 1638fkm ig 59km kb 10liter. Van ahol a bójákon belül ildomos hajózni,mert sóderzátony van,és ott nagyobb a folyási sebesség. Kulcs,Adony,és Ercsi között fokozott figyelem.:))
A Kotori-öbölben nem találkoztunk kirívóan sok orosszal. Inkább a modernebb, zsúfolt modern városokat részesítik előnyben (pl. Budva, Tivat), nekem ez volt a benyomásom. Sokkal rosszabb véleménnyel vagyok a belgrádi szerbekről, bár ez sem reprezentatív. Viszont csak tőlük láttam a közúton tahó tolakodást és szabadstrandon fürdőzők mellett nyelező jetskit és verető nagyobb hajókat. De összességében ez sem vészes, ez inkább kivétel, mint alapértelmezés.
- Decathlonos elsősegély csomag: belém raktad a parát, mert egész nyaralás alatt az ülés alatti padzsák alján volt, amiben néha állt a víz. Ma reggel ezért kibontottam, de nyoma sem volt beázásnak, az enyém vízhatlan szütyője a jelek szerint nem engedte be a vizet. Se mostantól óvatosabban keresek neki helyet, köszönöm, hogy felhívtad rá a figyelmet!
- VHF rádió használat: kézi készülék esetén nem kell se regisztráció, se használati díj - ezek csak a fix telepítésű, komolyabb rádióknál kötelezők. Úgy tudom, hogy ez a horvátoknál is így van. A horvát jogsi feljogosít a használatára, bár jogi értelemben a jogsi ezen része tudtommal Magyarországon nem jelent semmit. Ettől függetlenül inkább használok "schwarzba" vészhelyzet esetén VHF rádiót, mint hogy valakinek/valaminek baja essen ennek hiányában.
Kint viszont mindenkinél ott volt, a taxicsónakosok is sokszor inkább azon tartják a kapcsolatot, nem mobilon.
Montenegrói emberek: tipikus balkáni, életvidám, barátságos emberek, az elmúlt évekből most egy rossz emléket sem tudok felidézni. Érdekes élmény, hogy mennyire szeretik elkülöníteni magukat a szerbektől, de azért az olimpián ha szerb sportoló vagy csapat nyert, akkor az azért az övék is.
De amúgy tényleg más, sem a szerbiai, sem a boszniai szerbekkel nem azonosak, sokat számít a kicsit eltérő utolsó párszáz év a történelmükben, pl. sok szempontból jót tett nekik a velencei fennhatóság (ezt persze előttük nem biztos, hogy hangosan ecsetelném), meg úgy általában a tengeri kereskedelem. A hegyi ember meg náluk is nagyon más kategória. Összességében szerintem rendezettebb, céltudatosabb, mégis nyugisabb, lazább nép, mint a szerb, de azért a csibészségért nekik sem kell a szomszédba menni, a korrupció - elmondásaik szerint - pedig semmivel sem kisebb, mint a szomszéd országokban.
Ha a horvátokkal nincs bajod, velük sem lesz, az biztos.
- Decathlonos vízhatlan zsák: nézegettem a boltban, de két okból nem vettem. Egyrészt a többcsatos megoldás nem tetszett, másrészt nem volt a szükséges méretben, csak 30 literes, az meg nekem túl nagy. A Cressi viszont nagyon bevált, a cipzáros, oldalhálós kivitel pedig jelentősen javítja a szárazföldi használatot - igaz vigyázni kell vele, mert az ember erről könnyen megfeledkezik, én például emiatt fél napig szárítottam pár Eurót, mert ott vizet kapott.
- A vízhatlan zsákos kényszerfender baromi jó ötlet, ilyen eszembe sem jutott volna, de így mindig emlékezni fogok rá. Az ilyen jó tippekért is szeretem ezt a fórumot.
Ja,a fordulat kb 5500-6000 között. Tulajdonképpen max gáz. Ha menni kell,akkor menni kell,mert soha nem érünk oda. A motornak meg bírnia kell a paraméterei szerint.:))
Valahol Budapest mellett van a cég székhelye, a 20 óra / 3 hónap első szervizt házhoz kiszállva, ingyen végezte el a forgalmazó. Ha jól értettem, a korábban értékesített motorokhoz is inkább kiszállnak a kötelező szervizt intézni. Azt tudom, hogy kopó alkatrészből van nekik készleten.
Ez az Aiqidi karburátoros (automata "szivatós"), elvileg kompletten a korábbi (362 ccm) Yamaha F15C/F20 klónja. Fotók alapján nagyon pontos másolat, a neten sokat nyomoztam ebben a témában, és úgy tűnik, hogy a kopó alkatrészek biztosan csereszabatosak, vízkereket például Yamahát szoktak cserekor berakni, de az olajszűrő, benzinszűrő, sőt a komplett karburátor és CDI is stimmel, a tank is pontos másolata az eredetinek, Yamaha cikkszám alapján lehet hozzá való alkatrészt szerezni. Úgy tudom, hogy itthon jártak már vele a Gál szerviznél és a többi kínai klónhoz képest elismerően nyilatkoztak róla.
Hogy a blokkon belüli alkatrészek mennyire stimmelnek, azt nem tudom (ebben a különböző források ellentmondanak egymásnak), illetve nem is szeretném megtudni, abban bizom, hogy azt a kevés üzemórát, amit évente belerakunk (max. 50-60 óra/év), pár évig még bírja anélkül, hogy a kopó alkatrészeken kívül bármit is cserélni kéne. Nyílván sok tapasztalat még nincs vele, félszáznál alig többet adhattak el itthon. Németországban viszont már megy egy ideje (smarine.de), leveleztem egy ottani Aiqidi motort használó sráccal, neki évek alatt nem volt vele semmi problémája. Az év elején még egy százassal olcsóbb volt, ezért is csábultam el, valamint nekem a csónak specifikációja miatt csak 15-ös motor jöhetett szóba a hajólevelezés miatt, viszont pl. a német forgalmazó ugyanazt a karbit és CDI-t adja a 20 LE-höz is, így valószínűleg csak az adattáblában különbözik a 15-ös és 20-as.
Meglátjuk, milyen lesz hosszútávon, a bejáratás alatt nem volt vele probléma, a tengeren sem okozott csalódást, a következő szerviz után pedig majd újra beszámolok a tapasztalatokról.
Csak pár órát töltöttem Kotorban,kerestem a feljáratot a falra,de nem találtam.Nagyon impozáns város,a hegyek csodásak.Legközelebb több időt kell szánnom rá.
Igen,Stonban,és Mali Stonban voltam kb.2 éve a Wikinggel,akkor még a 20-as Suzuki volt rajta.Amikor megvettem,egy régi 30 lovas 4T Mercuryval volt szerelve,de azt eladtam.Tavaly télen feltettem rá az 50-es Evinrudeot,ami szintén lekerült róla.Pár napja vettem egy 40-es Yamahát,de még nem volt időm felszerelni,kipróbálni.
Ilyenkor jó,ha egy hajólevél online,2 pizza árából módosítható🙂
Vagyis az az adat,hogy kb.16 óra alatt 50 liter fogyott,az nem reális érték.
Én a teszteléskor mozdulatlan gázkarral mentem végig egy 50 km-es szakaszon oda-vissza a Dunán.Így 24-29 literre jött ki a fogyasztás 3700 és 5000 fordulat között.
Mégis ért olyan meglepetés,hogy 85 km alatt kifogyott a 30 literes tank☹️
Nézegett már egy csomó injektoros motor összes üzemórájáról készült pontos diagrammos diagnosztikáját,melyben percekre le van bontva,hogy mekkora fordulaton mennyit ment a motor.
Alapjárat,és emelt alapjárat sokszor több,mint 50 %.
Köszi, ezek naggyon hasznos tippek, valahova el kell mentsem őket. :-) Igazából csak egy dologtól tartok, állítólag Montenegroban sok az orosz turista, s a kulturálatlanabb fajtával nem jó egy helyen nyaralni..
A kotori falra több helyen is fel lehet menni, mert igazából több fal is van, különböző magasságokban. Két népszerű "indulási pont" van ahonnét érdemes kezdeni a túrát:
A horvátországi Stonál a hegyen átívelő falhoz hasonlóan (ott emlékeim szerint jártál egy korábbi beszámolód alapján) ezt is érdemes korán reggel elkezdeni, mielőtt döglesztő meleg lenne, illetve mielőtt megérkezne a sok turista a hajótaxikkal, mert utána már sorban állás van meg egymás kerülgetése.
A fogyasztásról: nem hencegésnek szántam, hiszen a technikán múlik, másrészt valamelyest csalóka is ez, hiszen függ a csónaktól, a tehertől és attól, hogy mennyire hajtják. Mivel menetközben nem volt lehetőség pontosan mérni, ezért tudom egyedül azzal jellemezni az utat, hogy a 16 üzemórára két teli tank jutott, vagyis durván 50 liter. Ez persze nem azt jelenti, hogy 16 óra haladás van mögötte, hiszen beleszámít az indulás utáni melegítés, a kikötésekkori alapjáratozás, a barlangban alapjáratozás stb, melyek összességében órás nagyságrendet tesznek ki (10 nap alatt). Tehát a tényleges haladáshoz nyilván nem 3 liter jut óránként, hanem több.
A Dunán 4-4.5 litert evett óránként, 3 személy+cucc esetén, folyamatos sebességű haladáskor, 30 km/h alatti, tehát messze nem nyelezős sebességgel (ez inkább érzésre picit félgáz fölötti állást jelent). Ettől függetlenül, a nyaralás alatti felhasználási módból adódóan 1 üzemórára fajlagosan kevesebb üzemanyag jutott 10 nap alatt, ami engem meglepett, mert több tankolást terveztem. Valahol hasznos tapasztalat ez is, de természetesen a helyén kell kezelni.
Horvátországi értelemben vett áttetsző vizet nem találtunk, ahhoz túl nagy a vegetáció az öböl körüli hegyeken, ahonnét viszonylag sok patak szállítja a szerves üledéket a tengerbe, ezért is sötétebb a víz errefelé. Szóval snorkeles célokra szerintem a nyílt tengeri szakasza alkalmasabb Montenegrónak.
Viszont jó, hogy említetted a témát, mert kimaradt egy vicces sztori a beszámolómból: egyik nap elcsónakáztunk a kotori akváriumig (Aquarium Boka). Ha jól értettem, ezt a helyi egyetem tengerbiológiai intézet üzemelteti. Elvileg a tengerről közvetlenül megközelíthető, legalábbis ezt gondoltam, ki is kötöttük a partján. A képen látható épületet megkerülve lehet bemenni a tárlathoz, ami nem túl nagy, de nagyon igényes. Van külön akvárium az adriai halaknak, Mediterrániumnak és egzotikusoknak is, mellettük tableteken angolul jól összeállított, érdekes leírások olvashatók a halakról, szóval ha izgalmas halakat akarsz látni a Kotori-öbölben, akkor ide érdemes jönnöd, bár snorkelezni nem lehet. :)
Na de a sztori: kikötéskor láttam, hogy ült tőlünk pár méterre egy néni, aki nagyon furcsán nézett ránk, de nem szólt semmit. Megkerültük az épületet, kimentünk egy nyitott kapun, a másik oldalon be az akváriumba. Majd amikor jöttünk vissza, zárva volt a kapu. Na mondom szép, Montenegró rekvirálta a hajómat, úgy tűnik, ez náluk amolyan népszokás, gondolok itt a horvátokkal régóta fennálló vitájukra (https://profitline.hu/Feszultseg-tamadt-Horvatorszag-es-Montenegro-kapcsolataban-383362), csak azt nem tudtam hirtelen eldönteni, hogy a magyar vagy a lengyel diplomáciának kell-e majd eljárni a hajó visszaszerzése érdekében.
Viccet félretéve először az jutott eszembe, hogy beúszok érte oldalról, de végül a kényelmesebb utat választottam: visszamentem az akvárium pénztárosához és vázoltam a szitut, aki mosolyogva jött és kinyitotta a kaput (valószínűleg nem én voltam az első önkényes kikötő-foglaló). Így végül szabadon tudtunk távozni, és az is nyilvánvaló lett, hogy miért nem láttunk mást kikötni itt, hiszen ez az egyetem saját kikötője, ahonnét amúgy nem tudsz gyalog kijutni.
Még adós vagyok az idei túrám élménybeszámolójával.Sajnos nincs sok képem,de esemény volt bőven.
Előljáróban annyit,hogy a 6 kg-os Hall horgonyom 6 méter 8-as lánccal,és 20 méter kötéllel nem fogta meg a csónakot,még úgy se volt elég,hogy kidobtam a 4 kg-os négykapást 15 méter vékonyabb lánccal.
A Fehérvári 2 topictárs által javasolt k.drága Rocna Vulkán horgony ott lapul a garázsban,mert nem találtam neki helyet(túl hegyes,nem csukható össze)Pedig jó teszt lett volna...
A Kotori-öböl még Dél-Magyarországról is 9 óra + határátkelés (amivel bele lehet szaladni akár órás szívásba is), nyugodtan 10+ órával lehet számolni. Ezért nálunk az vált be, hogy félúton, valahol a boszniai szerbeknél a hegyekben foglalunk szállást 1 éjszakára. A tuti recept az, hogy legyen hegy, patak és kis étterem, így garantált, hogy jól fogjátok magatokat érezni, az árak meg nagyon kedvezőek magyar szemmel: idén pl. 25 EUR volt egy 4 személyes faház, és 30 EUR alatt meg is vacsoráztunk, üdítővel, sörrel, saját tartásból származó állatból készült sültekkel, desszerttel együtt. A hegy és patak meg azért jó, mert egyrészt látványos, másrészt klíma nélkül sincs meleg a szálláson, a jó levegő miatt meg nagyon jót lehet aludni. Ha olyan helyet találsz, ahol van állat is, akkor a gyerekeknek órákra van program: nyulat, kecskét, lovat gyömöszölhetnek, sok helyen lovaglás is van szinte fillérekért.
Minden évben sikerül egy-egy ilyen gyöngyszemet találni, a boszniai szerb "falusi turizmus" elég sok lehetőséget tartogat, booking.com-on kényelmesen foglalható. És abban is segítség, hogy az embernek picit árnyaltabb képe alakuljon ki a Balkán népeiről szokásairól, segit levetkőzni néhány sztereotípiát.
Ezzel a köztes szállás módszerrel 5 óránál jellemzően nem kell többet egy nap alatt utazni, ezt már a gyerekek is szokták bírni, ráadásul így másnap korán délután ott tudsz lenni a tengeren, van idő összerakni a csónakot, strandolni egyet már az első tengeri napon is. Csak szabadsággal bírja az ember a munkahelyén!
A másik opció valamelyik nagyobb város félúton, mi hazafelé mindig Szarajevóban szállunk meg, nem tudunk betelni a várost jellemző kultúrális kavalkáddal, jó kajákkal, rengeteg látnivalóval, nyáron pedig egymást érik a rendezvények, a nemzetközi filmfesztiváltól (ilyenkor az ünnepelt filmsztárokkal sétálsz, sütizel együtt a belvárosban) a mindenféle koncertekig, kiállításokig.
A benzin kérdése a horvátoknál,vagy Montenegroban nem téma,mert jól kiépített,sűrű hálózat van tengeri kutakból.
Albániában egyetlen kút sincs a parton,vagy hozatni,vagy kannázni kell.
A görögöknél sincs túl sok helyen,Korfun,Lefkadán van benzinkút,de jóval drágábban,mint a normál kutakon(Lefkadán tankoltam 2,2 euróért,a szárazföldi kúton 1,9 euró körüli árra emlékszem)
Patrasban a Navionics jelezte a kutat,de nem találtam meg,pedig hajósokat is megkérdeztem.Lehet,hogy fel kell hívni egy számot,és tartálykocsival hozzák.A Fekete tenger partvidékén Istanbultól a Duna-Deltáig a térkép alig jelez kutat,a Dunán még rosszabb a helyzet,a torkolat után csak Russénél van,majd Belgrád körül.
Vagyis 5-600 km-re elegendő benzint kellene az embernek magával cipelnie.A Dunán felfelé még több üzemanyag kell,és a csomó benzin súlya miatt emelkedik a fogyasztás.
Szerintem ha a parti őrséget riasztod,azért mindenképoen fizetni kell,legalábbis nekünk ezt mondták a C tanfolyamon.
Idén kötöttem a túrám időtartamára egy biztosítàst.
Tudtommal arra nagyon haragudnak, ha valaki az üzemanyag kifogyása miatt hív segítséget, mondjuk a partiőrséget a 16-os csatornán. Van, ahol ezért bírságolnak is. Ami mondjuk érhető, hiszen az üzemanyag pont az, amivel valóban előre lehet készülni és menetközben is ellenőrizhető a mennyisége, amihez lehet igazítani a további programot. Azóta én is kínosan ügyelek erre, mióta egyszer a Dunán a kirándulás után, a sólyapálya előtt pár méterrel leállt a motor (még a 2T Mercury) és a lendület rakott partra - pont elfogyott a benzin. Tengeren ez főleg nem játék.
Ja és mégegy kérdés, mivel nem sokan vannak itt légpadlósokkal akik vízen hagyják egy hétig a csónakot,még nem volt alkalmam mást megkérdezni - neked tartja a levegőt a padló végig? Vagy kellett utánafújkálni?
Nagyon szuper és élvezetes, hasznos beszámoló, csodaszép képekkel, köszi, hogy rászántad az időt, biztos nem 10 perc volt megírni. Ha egyszer Montenegróba vetődök, mindenképp előveszem majd referenciának, hogy lássam, csónakos szemmel mi merre hány méter :) A képek alapján nagyon szép. ha egyszer majd hagynak ott szigonyozni, biztos megnézem. Az emberek milyenek amúgy, szimpatikus kedves népség a helyi lakosság, vagy voltak negatív élményeid is?
A motor 3x literes fogyasztása engem is meglepett kicsit, 20as karbis motortól 4 fővel durván jól hangzik - nekem a 20-as EFI Suzuki, ami híresen jól fogyaszt, 3.5 körül szokott lenni. Ezek szerint a karburátorosokból is van, ami ugyanezt tudja.
Örülök, hogy bevált a hall horgony, nekem is ritkán volt vele gondom - idén mondjuk pont volt egyszer, hogy homokos talajon nagy szélben nem akarta beásni magát, és sodródtunk, de tényleg elég erős szél kellett hozzá, meg benne ültünk közben mi is.
A rádió használatához kell ott valamit fizetni? Úgy tudom, a horvátoknál kell valami előfizetés féle.
A decathlonos eü pakkot használjuk mi is, de én csak mérsékelten szeretem, nem annyira vízálló a tokja, inkább csak fröcskölésálló. Nekem kint lakik egy nagyobb cipzáras vízhatlan táskában a hajón, és mint kiderült, azon beázik a cipzár (azóta lecseréltem emiatt) és egy nagyobb esőzésnél belefolyt vagy 5cm mély esővíz a nagyobbik drybagbe. Kipakoltam belőle, hogy kiszárítsam a dolgokat, belenéztem az EU csomagba is, de nyugodt voltam mert hát külön vízálló csomag az is.. Hát szanaszét ázott benne minden. Szóval nagyon korlátozottan vízálló, bár ez jóesetben nem derül ki..
Decathlonos vízhatlan táskákat próbáltál amúgy a Cressi előtt? Strapabíróságra nekem durván beválltak, ütjük-vágjuk-dobáljuk őket vagy 5 éve, sziklán-köveken-mindenhol, néha már én sajnálom őket. Eddig kettőt sikerült kicsit kilyukasztanom, de akkor fendernek használtam őket - életem legelső kikötésekor, még a Zodiaccal egy sziklás/éles stég mellé raktam a hajót estére, majd jött egy vihar, és az összes fender kevés volt hozzá, hogy távoltartsa a különböző szögekben rángatózó csónakot a stég éles sziklatöréseitől.. A két vízhatlan zsákba betettem a mentőmellényeket, és befogtam őket fendernek. Durva, hogy mit kaptak akkor este, ehhez képest mindkettőn 1-1 kb 1 centis lyuk lett csak, amit simán befoltoztam folyékony pvcvel, azóta is nyúzzuk őket, semmi bajuk. Máshogy még nem sikerült kárt tenni bennük, ráadásul ez még az előző generációs verzió volt, azóta mégvastagabb anyagból van, szerintem golyóálló kb.
Amikor Lefkadát kerültük meg anno négyen,előtte meg többnyire egyedül hajóztam,baromira elsaccoltam a fogyasztást.A két kanna benzin csak nagyon szűkösen lett volna elég,így az utolsó fürdőhelyen hagyva a családot,elmentem a kb.6-8 km-re lévő kikötőbe tankolni.Mire visszaértem a strandra,jól feltámadt a szél.(amit lehetett volna sejteni,ha jobban felkészülök☹️.A szigetnek ez a pontja kite-szörfös paradicsom,koradélután elözönlik a termikus szél miatt a szörfösök)
A Suzukihoz ekkor még úgy emlékszem,hogy a 12 literes tankokat használtam,és a kb.105 km-es körre nem volt elég a két peremig töltött tank.
A fogyasztásra kicsit kitérnék:nem számoltam utàna,így lehet,hogy kb.egyezik a kettő.Úgy emlékszem,hogy a Kék barlangnál tett túrán azt írtad,hogy 51 km volt a megtett táv,és érzésre a 24 literes tank benzínnek több mint a fele elfogyott.
Utóbb meg írod,hogy 16 óra alatt 50 liter körüli volt a fogyasztás.
Ezeket azért említem meg,mert sokaknál a motor fogyasztása,meg végsebessége hasonló,mint egy horgásznál a kifogott hal mérete🙂
Vagyis ezek csak saccolt adatok,ami érthető is,hogy egy nyári csomagos túrán nem pontos méréseket folytatsz,ami nem is lenne lehetséges.
Nagyon szép,hogy az egész családdal,ezzel a kis csónakkal sikerült eljutnotok ennyi csodás helyre!Ezt addig kell élvezni,amíg lehet,ennél szebb dolog nem sok van.Egyedül jóval egyszerűbb,de hiányoznak a közös élmények,ezért én is visszavágynék azokra a szép pillanatokra,amikor még a gyerekeimet,sőt a feleségemet is rá lehetett venni ilyesmire.
Zárásként arra is gondoltam, hogy pár olyan dologról is beszélnék, ami nem a tájhoz, hanem a csónakhoz kötődő technikához kötődik, hátha valakinek hasznára válik, meg az én bénázásom is lehet elrettentő példa másnak. Én is sokat tanultam itt a kollégáktól, illetve kérdeztem is többeket a beszámolói után, ezek egy része ebben a szegmensben vissza is fog köszönni.
Csónak
Sikeresen vizsgázott a "Honwave T32 a tetőn, motor a csomagtartóban" koncepció, az autópályákon és a szerpentineken sem okozott gondot ez a felállás. A csónak a maga 320 cm hosszávól természetesen 4 főre picit szűkös volt, de ezt tudtuk az elején is, ennél nagyobb csónakot egyedül a tetőkosárra emelni már nem menne. Félúton a tenger felé, egy éjszakára megpihenve a boszniai szerbeknél a hegyekben:
Némi pakolással azért az összes "csetresnek" lett jól kialakult helye, a búvárszemüvegtől az akciókamerán át a rádióig, hűtőtáskáig meg a megannyi izébizének, amit mindig magunkkal hordunk, ha vízre szállunk. Ezeken a képeken a nyaralás végi kipakolás eredménye látható, de sem az ülés alatti szütyő tartalma nem látszik, sem a 10 literes vízhatlan táskáé, amiben a fontos dolgok (pl. személyes és hajó iratok, mobiltelefon, kulcsok stb) utaznak:
Az nyilvánvaló, hogy ez a méretosztály még eléggé érzékeny a hullámra, már ami a tempósabb közlekedést illeti. A motor bírna jóval többet is, egy szélcsendes szakaszon 30 km/h-t simán futott 4 személlyel és csomaggal, de a Kék-barlangról szóló korábbi bejegyzésemből is látható volt, hogy az már alkalmi ünnepnap volt, amikor 20 km/h fölötti sebességgel lehetett bárhol haladni. Ebből a szempontból szerencsés, hogy felraktam a hydrofoilt, ami 16-18 km/h környékéről picit lejjebb vitte a sikláshatárt, mert így azért még meg lehetett siklatni úgy, hogy még nem volt fájdalmas a pattogás vagy a vízfröcskölés. Szóval a méret számít, ez érezhető, de összességében a korábban bemutatott barangolásokra elég volt ennyi. Messzebb már csak elvetemültek indulnak ekkora csónakkal.
Viszont a nyomásról érdemes beszélni: felfújtam a gyári 0.25/0.8 barra a hurkákat és a légpadlókat, majd a hideg patakon vízre lett téve a csónak, ami meglepően sokat vett el a nyomásból a visszahűtéssel. Pár nap múlva rámérve 0.2 körül volt a hurkákban és 0.7 bar alatt a légpadlókban. Visszapótoltam a kétlépcsős kompresszorral, amit aztán stabilan tartott is a nyaralás végéig.
Motor
Ahogy említettem korábban, sikerült a nyaralás előtt a Dunán bejáratni az új Aiqidi csónakmotort, megvolt a 20 óra / 3 hónapos első szerviz is, a tengeren pedig hiba nélkül teljesített a Yamaha-klón kínai, kicsit több, mint 16 üzemórát sikerült belerakni. Éjszakára mindig felhajtottam a motort, reggel az első használatnál a 3-4. rántásra indult a technika, napközben eztán mindig első rántásra indult.
Egyetlen dolgot gyűlöltem benne: a kupak hátulján a felhajtáshoz kialakított fogantyút sikerült olyan sorjásra gyártaniuk, hogy az első pár napban mindig elvágta a tenyerem, amikor sekélyvízi állásba emeltem ki a motort partközelben, így pár nap múlva megelégeltem a hegeket és a Leatherman multiszerszám durva reszelőjével sorjátlanítottam, a finom oldalával meg puhára dolgoztam el. Most olyan, mint az álom, vagy legalábbis így már majdnem Yamaha minőség... :)
Van még egy gyenge pontja: a benzincső eléggé puha. Így ha rápakol vagy rátol valamit az ember, el tudja zárni annyira, hogy végül lefullad a motor. Aztán megy a fejvakarás, hogy itt most mi történt, amíg meg nem találja az ember a rápakolt horgonyt vagy ilyesmit. Szóval a gyári benzincső indokolatlanul hosszú kézi karos motorhoz és túl puha is, így lehet, hogy majd egy nap kicserélem.
Amúgy a motor működésére nincs panasz, ahogy fent is írtam, 4 fővel simán lehet 30 km/h-t kihajtani belőle, nem nevezném hangosnak sem, olajat nem ette, a benzint is csak mértékkel: a 16 üzemórára elég volt kb. 50 liter, ami nyilván a vágta hiányát is jelzi (sok volt a "krúzolás") de ez nem sokkal több, mint 3 liter óránként.
A nyaralás végén letekertem a benzinszűrőt, ennyi dzsuva (fekete pöttyök az alján) gyűlt össze 26 üzemóra alatt benne:
Bimini
Ez érdekes sztori, mert az árnyékot szeretjük, főleg nyáron, de a 4 személy + csomag miatt olyan szinten limitálja a mozgásteret, hogy hiába vittük magunkkal, végül nem használtuk, így könnyebb volt a ki-beszállás, strandolás a tengerhez kevésbé szokottaknak is. Ezzel szemben a fürdőlétrát használtuk, összecsukva tényleg kis helyen elfér, a fartükör szeméhez karabinerrel rögzítve jól tart, könnyű megszokni a használatát:
Horgony
Dqr79 fórumtárs tavalyi beszámolója kapcsán tettem fel kérdéseket, válaszai alapján pedig úgy döntöttem, hogy második horgonynak én is rendszeresítek egy 4 kg-os Hall horgonyt, ami annyira bevált, hogy igazából a 6 kg-os négykapás horgony elő sem került. 5 méter láncra kötve használtam, és mivel a legtöbbször a part mentén horgonyoztunk maximum derékig érő vízben, így általában kötél sem került a lánc végére, hanem közepesen szakszerűtlenül közvetlenül a lánc vége ment a csónakra. A szeles, hullámos napokon is mindig szépen tartotta a csónakot, egy kivétellel, amikor a meder vastag tengeri fűvel volt benőve:
Ezt akkor vettem észre, amikor el lehetett húzni a csónakot a vízben. Akkor kamerával benézve alulra látszott, hogy itt nem sok dologban tud kapaszkodni a horgony. Ha jól tudom, ilyen fenék esetén tilos is horgonyozni, mert eléggé elrendezi a horgony az élővilágot. Szóval mi sem csináltunk ebből rendszert.
Amúgy a nagyobb köves és az apróbb kavicsos közeg esetén is stabilan meg tudott kapaszkodni, a napi strandolás alatt nem kellett attól tartani, hogy a csónak kijebb/beljebb vándorol észrevétlenül:
Szóval légpadlós gumicsónak esetén szerintem érdemes a Hall típusú horgonyokban is gondolkodni, mert amellett, hogy nincs hegyes része (szemben a Danforth és egyéb eke horgonyokkal), ami kárt tehetne a csónakban, a helyigénye sem nagyobb, mint mondjuk a standard négykapásnak, hiszen akár szét is szedhető, de összerakva is kellően lapos, nálunk például a fartükörnek támasztva utazott állítva.
Nyilván a fentiek nagyon amatőr hobbista felhasználási körülményeket tükröznek, de összességében erre a célra teljesen elég volt a 4 kg-os Hall horgony: motor+csónak 100 kg, üzemanyag+csomagok max. 50 kg. Amúgy egy 30 és egy 15 méteres, 8 mm-es horgonykötél lapult a csónakban, de alig kellett használni őket.
Hűtőtáska
Alulértékelt, de fontos cucc, főleg ha messzebb megy az ember. A nyár elején lehetett a Lidlben kapni egy Mistral márkanévre hallgató, kimondottan SUP-os/kajakos hűtőtáskát talán 4000 Ft-ért, nekünk ez nagyon bevált. Erős, vízlepergető anyagból van, többféle rögzítési lehetőséggel, és ami nagyon fontos: lapos. A fartkükörhöz rakott 24 literes kültankra ráfektetve befér a fartükör és a hátsó ülés közé, illetve még elfér fölötte a motor karja is, így egy olyan holtteret sikerült vele hasznossá alakítani, ami előtte nehezen volt belakható. A táskában 8 fél literes vizes palack és 3 jégakku kényelmesen elfér, mellé még mehet ilyen-olyan kaja, az első zsebbe pedig szintén sok holmi elfér. Sokat kapott a csónakban és a köves partokon is, de meg sem látszik rajta, jó anyagból van összerakva és kellően sokáig tartja hidegen a belsejét, szóval kis hellyel gazdálkodó kollégáknak bátran merem ajánlani:
Vízhatlan párnák
Ez a másik nagy dobás a komfort terén: ha valakinek nem jut ülés, hanem a hurkán/padlón kell ülnie, jelentősen kényelmesebbé teszi azt, főleg amikor pattogósabb, rázósabb az út. Ha jól emlékszem, Marine Business Waterproof 40x40 a neve, eleve vízlepergető a huzat, a töltet sem szívja meg magát, ha mégis merül, gyorsan szárad, mosógépben is tisztítható. És gyárilag szemmel és kötéllel érkezik, így könnyen kiköthető a csónak bármely rögzítési pontjához, kapaszkodójához, hogy ne vigye el a szél, ne essen bele menetközben a vízbe. Az utasok imádják, de strandoláskor is jó ülésre a kövekre rakva, vagy fej alá, amikor az ember kifekszik a csónak hurkájára pihenni a víz közepén. És jól bírja a strapát, nem szakad, nem csomósodik a töltet benne, tartja az alakját, formáját. A biztonsági felszerelések mellett ezek a párnák biztosan mindig, minden körülmény között benne vannak a csónakban.
Teleszkópos evezők
A gyári fix méretű evezőkhöz képest rengeteg helyet lehet spórolni teleszkópos evezőkkel. Nálam ezek a fartükörhöz vannak támasztva, így azonnal elővehetők, ha szükség lenne rájuk. A gyári megoldással szemben ezeket nem lehet az evezőtartóra felrakni, így egyedül nem lehet a két evezővel hajtani a csónakot, cserébe kis helyet foglalnak el.
Teleszkópos csáklya
Ezzel pont megszívtam. A hajólevél miatt kötelező tartozék, de pár használat után szétugrott, és még nem volt időm megnézni, hogy össze lehet-e rakni. Pedig az evezőhöz hasonlóan ez is praktikus lenne, mert kis helyen elfér (a csomagtartóban és a csónakban is). Nekem Nuova Rade gyártmány van, tehát valami belépőszint, még nem tudom, hogy vegyek-e ugyanilyet vagy keressek valami komolyabbat.
Hajós rádió adóvevő
Enélkül még a Dunára sem megyek ki, soha. Egy viszonylag olcsó, de jól működő típust használok: PNI DS890. A nemzetközi hajós VHF csatornák mellett tudja az időjárás csatornákat, tud dual szkennelést (több csatorna között ugrálva hallgatózik), sokáig bírja egy töltéssel, és persze teljesen vízálló, beleértve a tengervizet is - tesztelve, minden létező vízbe beleejtettem már, amitől semmi baja, csak pirosan villog elöl-hátul, hogy megtalálja az ember a vízben. Én az automata mentőmellény hevederére csíptetem, így esetleges esésnél, borulásnál is ott marad velem a rádió, így tudom használni vészhelyzetben is. A Kotori-öbölben volt lehetőség jó sok rádióforgalmazást hallgatni, hiszen szép számmal jönnek-mennek kis és nagy vasak arrafelé.
Egy hátránya van, mint minden kézi adóvevőnek: nagyobb sebességnél nehezen hallani bármit a forgalmazásokból, egyszerűen nem tud annyira hangos lenni, hogy elnyomja a motor és menetszél zaját. Ahogy fórumokon olvastam, ez a legtöbb kézi típusnál meglévő probléma, a nagyobb hangszóróval szerelt, fix telepítésű berendezések ebben jobbak, bár azt meg nem tudod használni, ha előtte beestél a vízbe...
Automata mentőmellény
Ha meg akarja utáltatni az ember a csónakázást az utasokkal, akkor a merev habos narancssárga mellényeket adja rájuk, ami alatt pillanatok alatt beizzadni és nem kényelmes a mozgás. Oké, cserébe el sem tudnak romlani és viszonylag olcsók, nem is leszólni akarom őket (itthon is van belőle egy garnitúra), de rá kellett jönnünk, hogy kényelmi szempontból nehéz versenyezni az automata mentőmellénnyel. 20 kg fölött már van belőle gyerekeknek is. Mi a 12seemeilen.de által forgalmazott 12skipper típust használjuk, amihez a szabványos UML CO2 patron és kioldó való. Postaköltséggel együtt is olcsóbb Németországból, mint itthon bármi, kivéve a Decathlon cuccát, de ez annál kényelmesebb. Miközben ugyanaz gyártja, mint az itthon kapható olcsóbb mellények többségét.
Viszonylag kényelmes viselet (a habosokhoz képest), órákon át sem zavaró hordani, a mozgást pedig semennyire nem akadályozza. Mivel nagyon kis felületen érintkezik az ember testével, így aláizzadni sem szokott az ember. Nekünk bevált, vásárláskor arra is gondoltunk, hogy mindegyik más színű legyen, így mindenki a sajátját tudja felvenni, amin már a saját méretekre vannak beállítva a hevederek, így nem kell minden használat előtt igazgatni.
Vízi elsősegély csomag
Nem olcsó, de nagyon jól átgondolt kialakítású és felszereltségű EÜ csomag, amiben kb. minden van, amire szükség lehet csónakos közlekedés során. A Decathlonban lehet kapni (már ahol lehet), és bár sejtésem szerint nem teljesíti a jogszabályi előírást, de legalább kis helyen elfér, erős vízhatlan táskája van és tényleg végtelenül logikusan van kialakítva. Nálunk az ülés alatti tároló szütyőben utazik mindig.
Vízhatlan táskák
Eddig bármit próbáltam, mindegyik viszonylag hamar kihasadt vagy kilyukadt, jellemzően a kocsiba ki-be vagy a fartükör és hátsó pad közötti őskáoszban történő pakoláskor. Kivéve a Cressi zsákjait. Azok bírják. Így már csak Cressi táskákat használok. Különösen a 10 literest szeretem, amiben az összes fontos papír és vízre érzékeny dolog (pl. kocsikulcs, mobiltelefon stb) utazik, mert ezen van első zipzáros zseb és hálós zseb is, illetve dupla vállpánt, amelyek a csónakból kiszállva, mondjuk városnézéskor teszik egyszerűbbé a táska használatát. Ez a bemutatott montenegrói felhasználás során ért különösen aranyat, ahol mindenhová csónakkal mentünk.
Rozsda
Ezt ugyan nem fotóztam, de az előző héten már beszámoltam róla, hogy a lakatok közül kettő bizony csúnyán elhasalt a tengeri próbán, hiába pozícionálja a gyártó a tengeri kategóriába. Még némely lakatkulcs is korrózió nyomait mutatja! Toronymagasan a spanyol IFAM nyerte nálam a tengerállósági tesztet. A német lakatok mellett a sólyakerék rugós sasszegei is totál berozsdáltak, mert elfelejtettem átcserélni a sima horganyzottat a saválló rozsdamentesre, a . A tűzihorganyzott horgony viszont jól bírta, sehol nem látni rajta barna pöttyöt. Ahogy a csónak vagy a motor gyári fém komponensén vagy a többi kötőelemen sem, hiszen eleve csak AISI 316-os rozsdamentes sekliket, karabinereket tartok és a lánc is az. Ami nem az, 3-4 nap alatt úgyis felhívja magára a figyelmet, mert megindul a rozsdásodása.
Első körben ennyi dolog jutott most eszembe, biztos majd még lesz pár kiegészítés a listához, de talán már így is unalmas ez a sok szöveg részemről. Remélem azért van közötte olyan, ami segítség lehet más csónakos kollégának is.
Én általában a csónakban ébredek,és 5-6 órakor el is szoktam indulni,mert felébreszt a világosság.Idén vittem egy szemellenzőt,amivel kicsit tovább tudtam aludni.
Nem tudom, ki hogy van vele, de ha az ember elmegy az Adriára, akkor érdemes a turisták, meg akár a saját útitársaink előtt ébredni, és egyedül kiülni a napfényre egy kávéra, megmártózni a reggeli tengerben vagy kihajózni egy picit a tengerre, komótosan, cél nélkül, majd leállítani a motort és a tengeren ringatózni, szívni a Nap fényét, ami ilyenkor még nem éget, csak felmelegít. Ilyenkor még az illata is más a tengernek. Kár, hogy gyorsan elmúlik, mert ilyenkor van idő gondolkodni, illetve van idő nem gondolkodni is (kinek éppen mire van nagyobb szüksége), és bár semmi rendkívüli nincs benne, szerintem mégis önálló élmény mindez. Ilyenkor selymesek a fények és semmi, sehová sem siet. Jó volt átélni ezt idén is:
Bár a Kotori-öböl névadója, Kotor város a legzsúfoltabb turisztikai célpont, érdemes az öböl bejáratánál, a Hercegnovi-öbölben fekvő Herceg Novi városát is felkeresni, több okból: egyrészt kevésbé tömött, mint Kotor, másrészt elég sok dologban eltér Kotortól, így az itt látottak jól kiegészítik a másik város élményeit. Itt is van egy nagyon hangulatos óváros, illetve a tengerparton fekszik a Forte Mare erőd, ahonnét egyszerre látni a nyílt tengert, a Kumbori-szorost (így akár az előző bejegyzéseimben említett tengeralattjáró bázist is) és a Tivati-öblöt is, meg egy csepp Horvátországot a Prevlaka-félsziget képében. Na meg persze Herceg Novit magát.
Van egy vár fent a hegyen, a város tetején is (a Kanli Kula), de hajós vonatkozásban egy fontosabb helyről szeretnék beszámolni, ez az adriai tengeri ütközetek hősienek emlékműve, amely az óváros szélén, a Szent Jeromos térről egy, a Forte Mare felé vezető eldugott kis utcácskában található:
Főhajtással megemlékeztünk a magyar haditengerészekről, akik életüket vesztették ezeken a vizeken. Nagyon ajánlom Babits Mihálytól a 'Dzsonni, a tengerész' című rövid novellát, amely az ő sorsukról is szól, nagyon érzékletesen. Amikor vízre szállunk az Adrián, gondoljunk mindig arra, hogy minden rossz ellenére valójában milyen szerencsés korban élünk, hogy nemzetiségtől függetlenül, önszántunkból, békében hajózhatunk már ezeken a vizeken.
Az emlékmű mellett óriási horgonyok és pár ágyu szabadtéri kiállítása is megtekinthető, őrület ekkora horgonyokat látni, megtapintani, na meg elképzelni, mekkora hajók hordozhatták ezeket!
Szóval aki teheti, Herceg Novit se hagyja le a listáról, strandolni is jót lehet, a város kultúrális élményekben is gazdag (szláv, török, velencei, osztrák-magyar hatások keverednek mindenhol), hajós kötődése meg kb. minden utcasarkon szembejön velünk.
A Kotori-öböl leginkább emblematikus látványossága Perast városka előtt fekvő két sziget (Gospa od krpjela és Sveti Đorđe), melyet a nyílt tenger felől érkezve a Kamenari-szorosból kiérve találunk.
Míg utóbbi természetes sziget (és tudtommal az egyház tulajdona), előbbinek sok köze van a hajósokhoz: a legenda szerint az 1400-as években egy helyi halász talált egy szentképet, fogadalmát teljesítve pedig szigetet kezdett emelni itt kövekből. Ez a mai napig létező folyamat, minden évben július 22-én a helyiek ünnepélyes keretek között köveket hoznak csónakokon és szórják a sziget mellé, ezzel növelve folyamatosan a területét (és kihívást biztosítanak a környék batimetriai felméréseit végző térképészeti intézeteknek). Ezt a szokást állítólag a nagy veszedelemből megmenekült tengerészek is tartják, hálájuk jeléül. A szigeten emelt templom is ezen szokást tükrözi.
A másik szigettel ellentétben ez szabadon látogatható, és mivel innét minden irányban gyönyörű a kilátás, festői Perast látványa is, így természetesen reccsenésig van turistákkal, ami azért sokat ront az élvezhetőségén. Ráadásul árnyék sincs sok a szigeten, így hőségben nehezen elviselhető.
A motorcsónakok és nagyobb turistahajók is folyamatosan szállítják a látogatókat a szigetre, így nagyobb hajóval nem is olyan egyszerű kikötni.
Gumicsónakkal viszont nagyon könnyű dolgunk van, mivel a sziget északnyugati részén van egy kicsi kikötő, ahová csak kis merülésű, rövid csónakkal lehet behajózni, jellemzően a Perastból induló kajakosok szoktak itt kikötni - és persze mi is:
A mindent ellepő tömeg elkerülése érdekében délelőtt 9 óra előtt érdemes a szigetet felkeresni (sötétedésig nem javul a helyzet, jópárszor elmentünk a szigetek mellett csónakkal, mindenféle napszakban, de mindig tömve volt), bár az előbb említett kikötési lehetőség a legnagyobb csúcsforgalom idején is rendelkezésre áll - érdemes is élni vele, de valószínűleg utószezonban jobb élmény maga a sziget.
A turistáknak 3 fő látványosságot kínálnak a Kotori-öböl motorcsónakos túrái: az öböl közepén lévő szigeteket, az előző bejegyzésemben bemutatott Kék-barlangot és a volt tengeralattjáró bázisokat, melyek a Hercegnovi-öböl keleti partján találhatók (itt, itt és itt). A leírások alapján az 1950-es évektől kezdték építeni ezeket a létesítményeket a jugoszláv haditengerészet számára végig az Adrián (Horvátország déli részén szintén megmaradt belőle pár, bár azok tudtommal nem tengeralattjárók, hanem különféle naszádok és őrhajók számára nyújtottak búvóhelyet), hogy a saját gyártású 13 darab tengeralattjáró légitámadásoktól és felvételezéstől védett és rejtett helyen tudjon állomásozni (az utolsó megmaradt példány a tivati hajózási múzeum udvarán tekinthető meg kívülről-belülről). Mindegyik 100 méter hosszú, 10 méter mély csatornával rendelkező alagút szabadon látogatható, nappal elég fény szűrődik be a bejárat irányából, hogy ne kelljen lámpát használni. A rend kedvéért azért a fehér körfényt felkapcsoltam, hogy legalább egyszer az életben használjam valamire.
Mindegyik barlang kicsit más, és mindegyiknek érdekes hangulata van, hiszen nem mindennap jut el az ember ilyen helyekre, főleg nem a saját vízi alkalmatosságával. 'Vadászat a Vörös Októberre' fanoknak kötelező program. Összességében érdekes élmény, mert akár ki is lehet kötni odabent, ki lehet szállni, megnézni a kiszolgáló infrastruktúra maradványait, illetve mindegyik tövében strandolnak is, hiszen a kellő mélység és a beton "párkányok" kiváló lehetőséget adnak az ugrálásra. Nagyobb hullámoknál viszont érdemes picit óvatosan közlekedni az alagutakban, mert a hullám nagyon sodorja a csónakot a vége felé, ilyenkor a megfordulás sem annyira triviális. Oké, kis gumicsónakkal nem annyira nagy ügy, de egy hosszabb hajóval már okozhat fejtörést. A Kék-barlang felé vagy onnét visszafelé pont útba esik, így érdemes a két programot összekapcsoni.
Biztos, hogy tőled olvastam valahol (amiért utólag is köszönet), ezért is emlékeztem rá, hogy ott is van hivatal, mert amúgy a kapitányság honlapjáról ez nem derül ki egyértelműen.
Gyakorlatilag önálló iparág épül a Kotori-öbölben a Kék-barlanghoz történő motorcsónakos taxizásra, gyakorlatilag reggel 8-tól este 9-ig folyamatosan jönnek-mennek a motorcsónakok a városok és a barlang között - ehhez a Hercegnovi-öbölből kiérve, a korábban erődként, koncentrációs táborként, most pedig szállodaként funkcionáló Mamula-szigetet elhagyva a nyílt tengeren kell megtenni pár kilométert tengeri mérföldet a part mentén, elkerülve a horvát felségvizet (az öböl kijáratánál nyugatra Prevlaka már Horvátországhoz tartozik, még a mobiltelefon is átváltott horvát szolgáltatóra).
Nekünk Donji Morinjból az út 25 kilométert jelentett, az egész héten szeles, hullámos időjárás miatt pedig nem voltam benne biztos, hogy tényleg meg tudjuk majd csinálni, főleg úgy, hogy az utasok ingerküszöbe határozottan alacsonyabb, mint az enyém. Például amikor Dobrotára hajóztunk át, 11-12 km/h sebességnél többet nem lehetett tartani. Így vártam az ideális időjárást (naponta kétszer bújva a Windy, Meteoblue, Meteo Consult stb előrejelzéseit), majd végül eljött a kvázi szélcsendes nap, amikor neki mertünk vágni. Előző este reccsenésig megtankoltam a 24 literes kültankot, hogy ne az üzemanyag jelentse majd a szűk keresztmetszetet.
Még az előző bejegyzésemben már megénekelt Kamenari-szoros és Tivati-öböl is olyan szinten jól járható volt, hogy a tervezett tizenpár km/h helyett 22-24 km/h sebességgel szelhettük a hullámokat, így eldöntöttük, hogy nem állunk meg félúton az egyik volt tengeralattjáró bázisnál (erről később szintén beszámolok részletesebben), hanem egyből kimegyünk a barlanghoz. A nyílt tengerre kiérve fogadott minket a meglepetés, hogy itt kint bizony nyugodtabb a tenger és még az öbölnél is gyorsabban hajózható. Megnyugtató volt látni ezt a végtelen kékséget, így más élmény, mint a partról, még akkor is, ha a hátulról "fedeznek" is még a parti sziklák. Persze sokáig nem lehet gyönyörködni a végtelen békében, mert jön egy újabb turistákat szállító motorcsónak és húz el az ember mellett, de azért így is szép.
Érdekes látvány, hogy a világ összes vízijárműve képviselteti magát ezen a szakaszon: óriási RIB-ek, régi halászcsónakok, mindenféle üvegszálas speedboat, 40-50 fős strandhajó, kis ladik 6 LE-s motorral és dohányzó bácsival, na meg néhány gumicsónakkal is találkoztunk. A partmenti sziklafalakhoz közel vitorlások is előszeretettel horgonyoznak, ami érthető, hiszen a barlangon kívül egy csomó beszögellés, látványos meredek partfal, kicsi hasadék és hasonló képződmény található, egy része strandolásra, szilkafalról vízbe ugrálásra is alkalmas, illetve a legkisebb helyekre kajakosok eveztek be.
És hát maga a barlang: valóban csoda. Két bejárata van, ezeken járna ki-be a motorcsónakok és persze a barlangban fürdőzők is:
A távolabbi bejárat előtt egy kisebb öbölszerűség van, ahol a csónakok egy része várakozik, innét sokan ugrálnak be úszni. Ottlétünk idején a víz kellemesen meleg volt, szinte semmi hullámzással, így nem csoda, hogy a barlangban és körültte is "teltház" volt:
Sajnos a fotók nem adják vissza a valódi színeket (egy vízálló telefonnal csináltam, aminek nem a kamera az erőssége), de a barlangban tényleg hihetetlenül kék minden. A tömeg ellenére a csónakok és fürdőzők is elférnek békében, nem láttam veszélyes szituációt, pedig amint fent is látható, nagyobb hajókkal is hordták oda a látogatókat. A barlangban a fürdőzés örökre emlékezetes élmény, aki teheti, próbálja ki! És ha bírja idővel és üzemanyaggal, a környéket is járja be, mert ahogy fent is említettem, elég sok látnivaló akad még ezen a partszakaszon. Hazafelé pedig az előző bejegyzésemben említett Arany-öbölben tud még egy nagyot strandolni, vagy átvészelni egy hirtelen jött vihart.
Mert azért ez sem mindig zárható ki. Igaz nem a barlangnál a nyílt tengeren, de az öbölben például első nap délután - az előrejelzésnek megfelelően - megjött a szél és eső. A hegyek fölött az első esőfelhők megjelenése után 10 perccel már erős szél borzolta a vizet, az eső érkezését pedig végig lehetett követni a vízen is, pillanatok alatt odaért. Én is csak aznap vállaltam a Kék-barlangot, amikor minden előrejelzés egységesen tiszta, nyugodt időt prognosztizált.
Végül az utat legnagyobb meglepetésemre 1 óra 18 perc alatt tettük meg odafelé, 19.2 km/h átlagsebességgel. Visszafelé még az Arany-öblön kívül a 3 volt tengeralattjáró bázisból kettőt is felkerestünk (erről később még beszámolok), így a végén valamivel több, mint 51 kilométeres utat zártunk délután. 4 fő + sok felszerelés, illetve az öbölben hazafelé azért már szelesebb, hullámosabb, trükkösebb út miatt fél tanknál több fogyott a 24 literből, szemre olyan 13-14 liter elment erre a kiruccanásra. Ezt azért is említem, mert máshogy fogy az üzemanyag, ha fix sebességen, nyílegyenesen tud az ember mondjuk a Dunán siklani, meg máshogy, amikor szembeszél által korbácsolt hullámokon kell hullámvasutazni, a gázkarral óvatosan egyensúlyozni azon két elvárás között, hogy haladjunk is, de lehetőleg ne kapjanak minden második huppanásnál a nyakukba/arcukba vizet az utasok. Az ilyen nehezebb időjárási körülmények között jellemzően 30%-kal magasabb fogyasztást mértem a békés - optimális - dunai utakhoz képest.
Összességében nagyon örülök annak, hogy ez az út sikerült: gyakorlatilag 1 éve terveztük el, hiszen tavaly nyáron szerettünk volna eljutni ide, de végül pont úgy alakult, hogy nem jött össze. Aztán ezen gondolkodva arra jutottunk, hogy minek igazodni mások menetrendjéhez, ha magunk is eljuthatunk oda? Végül 7 napot vártunk az ideális körülményekre és így sikerült is, könnyebben, mint gondoltam volna. Csak a végén nehogy elkapjon a gépszíj engem is, mint Bécit, aztán jövőre már Balkán-kerülő túrára induljunk a kis Honwave csónakkal! :)
Valószínűleg személyfüggő, de nekünk alapvetően a bójákkal nem kijelölt, kevésbé kiépített strandok tetszenek, nem pedig azok, ahol sok ember zsúfolódik össze napágyakon és üvölt a bóvli zene, a darazsak pedig rajokban köröznek a szemetesek körül. Ebből adódóan eleve inkább a kisebb, eldugottabb strandokat kerestük és sok kellemes helyet találtunk. Mivel az öbölben sok helyen folyik bele patak a tengerbe, ezeket érdemes figyelni, mert a patakok a torkolatoktól viszonylag nagy távolságra is képesek elhűteni a tengervizet. A morinji strand például hiába lassan mélyülő, gyerekbarát hely, legalább 2-3 fokkal hidegebb a vize az átlagnál, ráadásul az áramlatoknak köszönhetően rohamokban jönnek "hidegfrontok". A Morinji-öbölnek azonban vannak előnyei is: azt tapasztaltuk, hogy szeles, hullámok napokon itt a legkisebbek a hullámok, strandolásra - főleg kisgyerekkel - a legpraktikusabb:
A Risani-öböl ezzel szemben egy csepp Horvátország, legalábbis a víz, a meder és a part sokkal inkább emlékeztet a horvát tengerpartra, mint a Kotori-öböl többi részére: világosabb a víz, kopárabbak a sziklák, jobban látszanak a halak a vízben. Érdkes, hogy ránézésre hiába nyugodt a víztest, mégis helyenként olyan erős áramlás jellemzi a tengert, hogy a kicsit beljebb úszva simán elsodor a víz, olyan, mint ha a Dunán úszna árral szemben az ember. A Risani-öböl nagy előnye, hogy nem nagyon találkoztunk akkora tömegekkel, mint a többi öbölben (kedvenc szabadstrandunk itt a Bolnicka Plaza lett). Érdekes látvány volt ebből az öbölből, hogy egyesek hajója alig kisebb, mint a kétemeletes háza...
A Kamenari-szoros egyike a Kotori-öböl két szorosának, ahol elvileg sebességkorlátozás van érvényben a hajókra nézve, a gyakorlatban viszont ugyanúgy nyélgázon közlekedik mindenki, mint máshol. Ez a szoros a legforgalmasabb szakasza az öbölnek, hiszen a szoroson átérve található a két ikonikus sziget, illetve erre halad át minden turista sportboat, ami a Kék-barlanghoz és a tengeralattjáró bázisokhoz viszi a turistákat. Ennek megfelelően folyamatos a forgalom, néha várni is kell, hogy át tudjon érni az ember egyik felére a másikra, annyi hajó jár itt napközben. Kamenarinál pedig a folyamatosan ingázó kompokat is kerülgetni kell, olyan sűrű a menetrendjük napközben. Szóval viszonylag zsúfolt a víztest, ennek ellenére (vagy pont ezért?) a strandok errefelé nem annyira tömöttek. Sok helyen fű van a medren, így a horgonyzás trükkös lehet (nem feltétlenül kapaszkodik meg jól a horgony), főleg amiatt, hogy megfigyelésem szerint errefelé a többi szakaszhoz képest mindig élénkebb a szél és nagyobbak a hullámok:
A Tivati-öböl a legnagyobb kiterjedésű öböl, nehéz lenne egyetlen mondattal jellemezni, hiszen keleti és nyugati oldala között sok különbség van, a déli részéről nem is beszélve. Összességében az volt vele a tapasztalatunk, hogy itt mindig kimondottan nagyok a hullámok, nehéz haladni kis csónakkal és sok vizet fog beverni. Modern vidék ez, a nyugati végében a Portonovi Marina, keleti felén pedig a itt található a Porto Montenegro óriáskikötők találhatók, ahol mindig lehet látni pár igazán extravagáns hajót, amiért érdemes lassítani és szemügyre venni. Mindkét helyen tankolni is lehet, de ezt nem próbáltam ki, a 24 literes kültankot mindig szárazföldi benzinkúton töltöttem (a "mindig" gyakorlatilag 2 alkalmat jelent, 50 liter elég volt 10 napra a kis csónakunknak). A nagy hullámok miatt sem a strandolás, sem a kikötés nem volt élvezetes, az egyik helyen annyira dobálta a csónakot (étteremnél álltunk meg), hogy "éveket öregedtek" a kirakott fenderek. Az öböl tagadhatatlan nagy előnye, hogy a közúton mindkét partján délután menetrendszerint érkező dugó teljesen elkerülhető. Korábbi években sikerült mindkét oldalon órákat araszolni, csónakkal ez nem létező dolog, mindig van hol kikötni, a part közelében pedig mindig minden van: bolt, gyógyszertár, étterem stb.
A Kotori-öbölben (mármint a szószerinti belső öbölben) két dolog biztos: találkozol óriási tengerjáró luxushajókkal, másrészt rájössz, hogy milyen sok látnivaló akad Kotor városán kívül is (bár Kotor ettől függetlenül szerintem kötelező program, még a tömeg ellenére is). Nem is a várost emelném ki, hanem egyrészt a keleti oldalon Dobrotát, mivel nagyon kellemes strandjai és parti éttermei vannak (több helyen műanyag úszó stéges kikötési lehetőséggel):
Másrészt az öböl nyugati oldalán Prcanjt, ami talán a leglátványosabb módon őrzi a velencei fennhatóság emlékeit, nincsenek tömegek, nagyszerű múzeumok és építészeti mesterművek tekinthetők meg, és a tenger irányából is sok szép részlet látszik:
És az öblön túl is érdemes kiemelni két "strandot", melyek a nyílt tengerről közelíthetők meg: az egyik az Arany-öböl (Zlatna uvala), a másik maga a Kék-barlang és környéke, bár ez utóbbiról külön posztban fogok majd beszámolni. Az Arany-öböl a barlanghoz legközelebb található, kristálytiszta vízű keskeny és kicsi öböl, ahová sokan betérnek a barlanghoz látogatók közül. Érdemes is, meleg és viszonylag csendes a vize, tisztán látszik a meder, szépek a halak (több búvárt is láttunk itt), hangulatos a környék. Aki saját csónakkal megy a barlanghoz, ezt a helyet feltétlenül illessze be a napirendi pontok közé:
Ha jól nézem, már csak a Hercegnovi-öböllel vagyok adós, de arról is külön számolok be, szárazföldi (de hajós vonatkozású) szépségei kapcsán.
Korábban ígértem, most meg is kezdem a beszámolót a montenegrói gumicsónakos élményekről, sokat inspirálódva Béci, dqr79 és fehérvári2 kolléga élvezetes, fotós beszámolóiból. Hátha másnak is hasznára válhat egy-két információ, ötlet. Próbálok csak a csónakos vonatkozású dolgokra szorítkozni, de még így is elég sok élmény, tapasztalat és persze fotó jött össze, így arra gondoltam, hogy több hozzászólásban, témákra bontva osztom meg mindezeket.
Montenegró gumicsónakkal #1: Felkészülés
Ahogy arról korábban már szó volt, a booking.com-on direkt parti kapcsolattal rendelkező szállást kerestünk, ami olyan jól sikerült, hogy a kert végében tudtam kikötni: a Kotori-öbölben, Donji Morinjban a tengerparttól kb. 50 méterre, a tengerbe folyó patak partján, szélvédett saját "magánkikötőben" tudtam lerakni a csónakot. A kristálytiszta és jéghideg vízű patak vízszintje még apály idején lehetővé tette a csónak használatát, így nagyon praktikus bázisnak bizonyult a nyaralás során:
A helynek volt egy olyan előnye is, hogy minden használat után a patakon keresztül gyakorlatilag édesvízzel tudtam átöblíteni a motort, így valószínűleg nem maradt benne só. Mondjuk a nyaralás végén, szétszereléskor a biztonság kedvéért azért átöblítettem a motor tömlőjével is csapvízről, "biztos, ami biztos" alapon, de erre nem lett volna nagy szükség.
Na de ne szaladjunk ennyire előre: érkezésünk első napján összeszerelés után indultam volna a kapitányságra (Lucke kapetanije, avagy angolul Harbour Master's Office), de a házigazdánk meggyőzött, hogy hiába van papíron nyitva este 7-ig, délután 3 után már nagy az esélye, hogy nem találok ott senkit... Szóval első nap a patakról csak éppen kikukucskáltunk a tengerre vele, aztán másnap reggel mentem el a kapitányságra a vízhasználati engedélyt beszerezni. Na de hol van a kapitányság? A kotori és bari iroda nagy és könnyen megtalálható, de nekem távoli volt, így a közeli, Zelenikában található branch office felé vettem az irányt. Van ott egy baromi nagy vámkikötő, nehéz elvéteni, de a kapitányság nagyon jól el van dugva: a tengerparton van pár emeletes kőház, mindegyik ablakaiban lógnak a száradó úszóruhák, az épületek előtt óriási leanderek tövében kávéznak és dohányoznak a helyiek, nyoma sincs semmilyen hivatalnak. Aztán közelebbről szemügyre véve a leanderágak között valami címerszerű látszik, az ember pedig gyanút fog és közelebb lép: tényleg itt van! Elsétálsz a reggel fél kilenckor kávézgató úriember mellett, belépsz, és látod, hogy jó helyen vagy. Pár perc múlva besétál a kávézgató úr is, kiderül: ő a kapitány. Innét már csak 5 perc és 8.6 EUR választ el az engedélytől: személyi (magyar), B jogsi (horvát), hajólevél (lengyel) és biztosítás (német) megy a szkennerbe, a díjat pedig csak kártyával lehet fizetni, a jutalom 2 matrica (csónakra felnyalandó) meg valami nyomtatvány minderről. 1 matricát felragasztottam a fartükörre, 1-et meg eltettem a vízhatlan táskába, hátha a másik lejön - nem jött le, ez tényleg vízálló. A biztonság kedvéért csináltam fotót is a kapitányságról, hogy ha más erre járna, ne keresgélje annyi ideig, amíg én (bónusz infó: ne a főút, hanem a tengerpart irányából közelítsd, ott a bejárat):
Az engedély birtokában végre teljesen legálisan indulhattunk útnak a tengerre, amit meg is tettünk: a korábbi montenegrói nyaralások tapasztalata alapján négy nagy tervünk volt:
Ez utóbbi igényel kis kifejtést: a Kotori-öböl néven emlegetett fjordrendszer gyakorlatilag több kisebb öbölből tevődik össze, mindegyik picit más, az egyikből a másikba átérve változik a széljárás, a hullámzás, más a víz színe, más lehet a meder is, és persze más a látvány. Autóval már többször körbefutottuk az öblöt, idén az volt a terv, hogy csónakkal is bebarangoljuk.
A felkészülés része volt az is, hogy a nyaralás előtt befejeztük az új csónakmotor bejáratását (10 óra) a Dunán, eljött a 3 hónap / 20 óra első szerviz ideje is, a forgalmazó így megcsinálta a motorolaj és hajtóműolaj cseréjét is. A korábban megosztott módon kapott egy extra üzemanyagszűrőt is, illetve a hydrofoil is természetesen jött velünk, de a technikai tapasztalatokról majd egy későbbi posztban számolok be.
Inkább jó játék, mint komoly hajtás, magam "kajakoztam" vele. Egyszer megtréfált, a vízben álltam mellette, amikor elindult és nem tidtam a karomra csatolt távvezérlővel megállítani, szerencsére a part felé ment, ahol elkapták a szökevényt. :))
Gondolom gyárilag ragasztott. Érdekes, hogy kisebb a gallérja, de a fekete foglalat ugyanannak néz ki.
Jópofa ez az Aqm Blue Fin Drive, ennek ragasztottam fel az ötödik foglalatot. Azonban számomra csak részben vált be, lehet hogy más meghajtási megoldást keresek.
Gondom: ha eleve bent van, fékezi a vitorlás menetet. Ha nincs lent, amikor eláll a szél, a test alá úszva, búvár módra tudom betolni a foglalatba. Macerás.
Nagyjából tudta a lassan 3h, közepesen 2h, gyorsan 1h üzemidőt.
Szerintem a kék rátét nem lehet hegesztve, forró levegős fújtatásra valószínűleg elenged a ragasztás (az én SUP deszkámon így volt, amikor szkeg tartót cserélt rajta az ORCA műhely). Ám ha mégesem, csatlakozom Takykához; megoperálod és új maszkot ragasztasz rá (két komponensű ragasztóval) biztatással tp
Az a műanyag foglalat nem valószínű, hogy hegesztve van a testre**. Legalábbis youtubon mindenki ragasztja az ilyen cuccokat***. A régit meg kézzel lefejtik. Hogy erősebb legyen, ragasztás után rakják rá az esetedben kék színű foltot. Na az lehet hegesztve. Hegesztett folt esetén, hogy kiszabadíthasd a sínt, a foltot vágod körbe a műanyag tövében.
**
Ha mégis, arra is van ötletem, de először lássuk meg, hogyan sikerül kiszabadítani.
***
Az is igaz, hogy azok jellemzően kisipari gyártók a Dechatlon által igényelt darabszámokhoz képest...
Nem foltról érdeklődtem. Hosszában elrepedt ez a szkegtartó sín, foglalat. A ragasztás sem segített rajta. A gyártó szerint nem javítható. Sajnálnám 5e forintos alkatrész miatt selejtezni az egyébként kitűnő testet. Megoldás lenne az eltávolítása és új felragasztása. Ha kivitelezhető lenne. De bármerre érdeklődtem, ilyent eltávolítóval nem találkoztam.
Ahol magasabb, ott a műanyag alatta. Ott a szélén körbevágja, leveszi a műanyag alkatrészt és kész. Az ottmaradó ráhegesztett folt meg nem zavar senkit.
Sajnos ez a foglalat végletesen sérült. Nemcsak itt hátul, hanem a belépő élnél is, ráadásul mindkét oldalt. Továbbá a négyből még kettőnél elrepedt hosszában a tövében a belépőéltől ez a hosszvezető sín.
Szerintem is a turisták lopnak,mellbevágott amikor kb.2017-ben ellopták a bójára kötött Futurám táskájából a tele tankot.
Még jó,hogy az orrzsákban lévőt,meg a benzincsövet nem vitték el.Előző nap este úsztam be a tele tankkal,hogy másnap korán nagyobb túrát tehessünk.Hát a nagyobb túra elmaradt☹️
Igen, szinte leírni se merem látva az itteni paranoiát, de én ha egy hónapra kikötöm, benne hagyok mindent. Nem csak a tankot, de a szigonypuskákat, az uszonyokat, maszkokat, ólomöveket, a táskát a kötelezőkkel, horgonyokat, köteleket, mindent - mivel így is 3 baszom nagy táskát cipelünk be mindig (a két neoprén és egyéb szarok, plusz hűtőtáska vízzel-kajával), három-négy kör lenne minimum, ha mindent mindig le-fel cipelnénk. Ez még akkor is szívás mikor a szállás 20 méterre van, de van ahol 200 méternyi lépcsőre volt.. Szóval eddig vállaltam a kockázatot, de a horvátokról nehezen tudom én is elképzelni, hogy hozzányúljanak, szezonban meg keveset járunk le.
Mikor a Zodiaccal lerobbantam egyszer, és kihúztuk egy falu szélén a telepakolt csónakot a partra, majd az apartmantulaj értünk jött kocsival, hogy hazavigyen, megkérdeztem, ott merjem-e hagyni a sok cuccot a csónakban a parton míg visszajövök. Sosem felejtem el ahogy rámnézett, mély sértődéssel az arcán, kb az volt a válasz hogy mért ne hagyhatnám itt, mégis ki lopna el itt bármit?? Látszott, hogy a puszta feltételezés, hogy itt lopna bárki, egyszerre megdöbbenti és zsigeri szinten vérig sérti..
Röviden a lakat, lánc, zár.... csak a becsületes emberek ellen véd a gané ellen nem. Konkrétan láttam olyan képet, hogy a tükörlapot körbevágták a nyereg körül. A horvátok nem lopnak, az ott nyaralók között előfordulhat, de nem jellemző. Huszon éve járunk minden nyáron, soha nem nyúltak semminkhez. Egyszer 1 napra a parkolóban az autó tetején felejtettem az Ipadem, és megvolt.
Tűzoltó készülék, mentőmellény, rakéta és füstölő, mindegyiknél dátum ellenőrzés. És persze a papírok. Fényképezték A dokumentumokat. Az egész nem volt öt perc.
Szerintetek szkeg foglalatot le lehet szedni a dropstitch testről?
A Decathlon szerint nem. Megoldás szerintük a teljes testcsere, melyet teljes mellszélességgel támogatnak, azonban sajnálnám az egyébként hibátlan felfújtat nyugdíjazni.
Egy bizonytalan javaslatot találtam, kíméletes helyi melegítés+fa spatulával a műanyag elem lenógatása.
Ez a hegesztés jellegű felragasztás ennyire végleges? Vagy mégsem?
Láttam a part mellett állni egy nagy ribet, rajta radarral. Amikor elmentem a közelében, elindult, majd nagy gázzal jött mellettem. Közeledett, integetett. Visszaintegettem. Azt hittem, tetszik neki, hogy fényképezem. De nem, rendőr volt. Megállított, ellenőrzött, majd elköszönt. Mindig udvariasak, kedvesek.
Igen, kaptam két piros matricát, elvileg mindkettőt fel kéne ragasztani a csónakra (ezt mondta a kapitány), de én csak az egyiket raktam fel, a másik a vízhatlan táskában, ha az első lejönne. De nem jön. Sehonnan... A széle rátapadt a tankra, hiába kapja a spriccelő tengervizet, nem jön le. A fartükörről meg aztán pláne nem.
Valóban kétszer húzza le a kártyát a kapitány, ezt külön ki is hangsúlyozta, hogy a teljes összegből 2 EUR az eljárási díj, a maradék 6 EUR a vízhasználati díj. Zelenikában valóban pillanatok alatt megvan a dolog (miután megtaláltam a kapitányságot, mert annyira azért nem egyértelmű): hajólevél, B jogsi, biztosítás, személyi, na meg a bankkártya, és 5 perc alatt kész. Gondolom Kotorban vagy Barban lehet állni a sorban...
Ebből a szempontból paranoiás vagyok. Főleg mióta külföldi fórumokon olvastam, hogy a horvátoknál már a kínai motort is lelopják néha. Mondjuk nem csoda, pl. a Hidea eléggé befutott a horvátoknál és Montenegróban is, sok helyen kapni. Montenegróban Hondából láttam még nagyságrendekkel többet, mint Magyarországon, pár lovastól a 100+ LE-ig egyaránt.
Na de visszatérve a lakatra: magányosan szokott állni a csónak, a szállás tövében. Biztos nagyon helyfüggő, hogy hol lopnak a csónakról/csónakból, de arra gondolok - valószínűleg alaptalanul, de magamat megnyugtató módon -, hogy ha van rajta több lánc/sodrony+lakat, akkor talán nem állnak neki szétkapni, mert annyit nem ér, amennyivel nő a rizikó. És persze a tankot is a csónakban hagyom éjszakára, csak tankolni veszem ki pár naponta. Össze van fogatva egy sodronnyal a motor és a tank, és mindegyik meg a fartükörrel. A satuk fogantyúja pedig műanyag, amire csak azért rakok lakatot, hogy biztosan ne lazuljon ki. Kb. ez a konfiguráció nálam:
Viszont szívás, ha én meg nem tudom levenni, mert berohadt pár nap alatt. Végül helyi barkácsboltban vettem WD40-et (még a hajósboltban is csak ezt tudták ajánlani, náluk nem volt semmi ilyen jellegű kenőanyag), azzal sikerült kinyitni a megszorult lakatot. Külföldi fórumokon a Ballistolt szokták ajánlani (van, aki tartós vízi használat előtt konkrétan beáztatja a lakatot vele), otthon én is tartok belőle, lerohadt lakatokat hoztam vele vissza az életbe, amiken a WD40 már nem segített. Csak ne lenne az a jellegzetes ocsmány szaga...
Mindenesetre olvastam pár tengeri lakat tesztet, a jelek szerint tényleg azokban lehet bízni, amikre a gyártó X ezer óra salt water spray tesztet ír, az valószínűleg bírja is. A képen látható sodronyos lakat, a spanyol IFAM például ilyen, és tényleg semmi hatással nem volt rá a tengeri használat. A másik ilyen gyártó az angol Square, a tengeri lakatjaikról szintén jókat olvastam, árban pedig nem rosszabb, mint az Abus vagy a Burg Wachter, csak a németek mellé be kell tervezni egy kanna WD40-et vagy Ballistolt is...
Eddig háromszor jelentkeztem be Zelenikán,tök segítőkészek,korrektek voltak,és max.15 perc volt a kapitányság,meg a rendőrség együtt.(Dubrovnik kb.1,5 óra,Albániában ügynök kell ami gyorsan megy,de drága,Korfun meg 4 órát vettek el az életemből☹️)
Én a futót lakatoltam a kocsihoz,meg a kis Hondát a fartükörhöz.
Az Evinrude-ot senki nem akarja ellopni🙂,oda is van csavarozva,meg baromi nehéz is.Kleinanzeigén többször írták már,hogy német kikötőkből ilyen,meg olyan motort loptak el vandál módon,hogy még a hajó is sérült.Csodálkoztam is,mert nagy motorok voltak,pl.volt egy újszerű 115 lovas E-tec is.
Én még kevesebb összegre emlékszem,de nem vagyok benne biztos,mert kétszer is lehúzta a kártyámat Zelenikában a kapitány.Nem is lehetett kp.-vel fizetni.Gyönyörű az a Kotori-öböl,a víze mondjuk nem tetszik,tök sötét,semmit se látni benne pl.sznorkelező maszkban.
Ellenben,az öbölből kiérve Budva felé van néhány csodás rész-barlangok is-ahol félelmetes mélységekbe lehet lelátni.
Igen, valószínűleg nem lenne semmi, de ha mégis, és odajön egy montenegrói vízirendőr, hogy mondjuk ezer euró a bírság (mert ez meg ugye a korrupt országok másik oldala, ha elkapnak, és még turista is vagy, hasukra ütve büntetnek kedvükre) akkor nehéz lesz reklamálni.
Én eddig mindig vittem magamal motorzárat a horvátokhoz is,görögökhöz is, de végül még soha egyszer sem raktam fel, körülnézek mindig a kikötőben, ahol vagyok, és mindig megállapítom, hogy tízből egy motoron van lakat, azokon is max valami szutyok ezer forintos félig szétrohadt Praktikeres, amit ha megpöckölök leesik, szóval ha a helyiek ennyire nem félnek, én se fogok. Kb 7 hónapot volt eddig összesen kikötve a két csónakom vagy 6 különböző helyen, az egyetlen attrocitásom a hülyegyerek volt, aki szögeket dobott bele unalomból Tisnóban. Persze ha azt látnám valahol, mindenki keményen lelakatol, én is feltenném.
A házigazda panaszkodott, hogy milyen korrupt ország, a vízi ügyekben tiszta vadnyugat: pl. tőlem hallott először a tengerhasználati dijról, senki nem fizet ilyet, nem is ellenőrzik. A yachtok számára kijelölt horgonyzási zónában sem kérik számon a szabályokat, illetve a két szorosban a sebességkorlátozásról magam is tapasztaltam, hogy csak dísznek van a chartokon. Ha tippelnem kéne, a szigonyról sem gondolnám, hogy bárkit érdekel, de nyilván nem lenne jó ötlet megbukni egy ellenőrzésen egy ilyen gyilok szerszámmal. Ezért mentem el én is a vízhasználatit kiváltani, kemény 8.6 EUR-ért 10 napra...
Jut eszembe: csókoltatom az Abust és a Burg Wachtert is, meg a Made in Germany marine grade lakatjaikat, mindkettő a 4. tengeri napra kezdett erősen szorulni, emiatt volt egy barkácsáruházas köröm is, spray alakú kenőanyagért. Marinéni grade inkább. A spanyol IFAM lakatnak mindeközben semmi baja... Majd rakok fel beszámolót, kitérek benne erre is.
Én is így keresek szállást nyárra, ha a fotók alapján nem egyértelmű, akkor Google műholdkép alapján nézem, illetve rá is kérdezek. Ez például az idei:
Szélvédett kis privát kikötő (az amúgy keskeny Honwave éppen csak elfér a kirakott fenderekkel), rögtön a szállás kertjének v6égében, a kristálytiszta patak partján. Kb. 50 méter a tenger:
Ennék már csak mi vagyunk jobbak, ahol nemhogy kikötni nem nagyon lehet napokra, a méregdrága marinákat kivéve, de még a strandok 90%-a is fizetős, sólya meg ha van egyáltalán, akkor úgyszintén igen gyakran fizetős.
Azért nem mondanám, hogy hozott kishajóval off, egyrészt csomó szállásnak van saját csónakhelye, mi évek óta direkt úgy megyünk mindig, hogy ilyet keresünk. Másrészt ha meg valaki szeret kempingezni, a kempingek 80+ %-nak van csónakkikötője.
Kétlakiként olvasom a helyi sajtó alatti kommenteket, áá túrista meg Madarski az egy dolog, nem jellemző, de amit egymással művelnek bőven túltesznek rajtunk... :)
faca, de a hajózási helyzet szomorú, alábbi hozzászólásom, meg a körbekerített partok miatti bólyázás ellehetetlenítése és a fullon lévő kis kikötők miatt gyakorlatilag lassan hozott kishajóval off. Mos egyébként a lerakott bólyák bacogatása a következő...
Ez is eljött, begyűjtik a parton hagyott trélereket. Nagy probléma egyébként mert ha bérelsz egy apartmanhoz egy parkoló van, egyszerűen nem tudod hová tenni. Horvátország.
Az még a kisebbik rossz, ha hátra kell vinni a tápot az utánfutóhoz. Pár év múlva komoly gond lesz a használtautóknál. Mostanában egyre több autónál úgy van, ha gyárilag nem vonóhoroggal szerelték, akkor később sem lehet rakni rá, mert 0kg vontatható tömeg szerepel a papírjaiban...
/pont egy skodával jártam így minap, semmi de semmi nincs hátúl, még a hátsó utastérben sincs egy nyomorék szivargyújtó sem, valóban előről kell kihúzni egy vastagabb tápot :S /
Erre legjobb megoldás amit a vonóhoroghoz szoktak adni "canbus" dobozka, aminek szintén égvilágon semmi köze a bushoz, de ezen keresztül kötve az utánfutó aljzatot nincs többé probléma. Ez univerzális dolog, mindössze az autó hátsó lámpák vezetékében érzékelt feszültség szerint kivezérli a fő delejt amit az akkuról kap egy biztin keresztül, hátra az aljzatba. Mivel így nem terhel semmit nem érzékeli az autó lámpák hideg-meleg tesztje, nincs gond. Lehet a futóban akárhány izzó vagy led, (vagy egy kedves zárlat)
Másik megoldás az autó típus specialistájával kikapcsoltatni a hátsó lámpák tesztjét, igaz akkor valós hibánál sem fog kiabálni és a futó az autó lámpakörét terhelve egy esetleges futó zárlat is érdekességeket eredményezhet....
Az a canbus kompatibilitás az esetek döntő többségében csak népámítás. Ellenállásokat tesznek az "izzóba", de ezzel az olyan autókat lehet átverni amik csak a hideg ellenállást figyelik. Amik a bekapcsolt helyzetet is, azok rögtön észreveszik, hogy nem, vagy csak keveset változott az ellenállása annak az áramkörnek. Autója válogatja, hogy ezeket hogyan lehet konfigurálni.
"Van, aki megmeríti a bedugott lámpáját sólyázásnál."
Azokat a ledes lámpákat elviekben lehet meríteni, vízhatlanok. Gyakorlatilag meg cseréltem már futókon ilyeneket mert megrágta belül a víz. Hogy az autón rajta lehet-e hagyni a dugaszt, azt meg autója válogatja. Az enyémről le kell húzni, mert ha a másik vége beleér a vízbe, elindulnak az ablakok le-fel. :)
Ez pedig - sajnos csak utólag vettem észre, így lemaradt a kép - felakasztja a futó hátsó, lámpás és rendszámos részét a hajó hátsó emelő szemeire. Igen praktikus és gyors, de lengedezik.
Még csak bárki által használható, ingyenes sólyát láttam. A kikötői helyek - úgy tűnik - szintén ingyenesek, de eléggé ingerlékenyek a szokásjogot megsértőkre. Kikötöttem Volosban, majd kb 10 perc alatt hárman jöttek oda kismotorral, hogy az valaki másnak a helye lehet. Volt egy csomó üresen.
Van, aki megmeríti a bedugott lámpáját sólyázásnál.
Azaz, cserkészek. Legalábbis akiket én láttam a 80-as években a Kassandrán azok voltak.
Akkor még olyan viking stílusú fahajóik voltak. Délután kikötöttek a standon, kihúzták a hajókat a partra. Árbócból, vitorlarudakból és a vitorlákból sátrat építettek. Körbejárták a strandot, összeszedték a szemetet, tűzifát gyűjtöttek.
Este tábortűz, kukorica sütés, énekeltek, táncoltak... stb. Reggel hajókat összerakták és tovább vitorláztak. Hétvégéig nem dobálta el senki a szemetet. Akkor megjöttek a görögök.... :/
Gyerektábor, vitorlázni tanulnak. És afféle cserkész dolgokat, fürdenek, tábortűz, tanárok on egyenruha szerűség. Eveznek is vezényszóra vele, de egy kis motor is van a hajó farán.
Szerintem kb 98% hogy sose lesz ebből gondod és kb 2% hogy valami hülye jól megszívat valami határon vagy hajó becsekkoláskor egyszer, dehát ez ilyen. Van egy börtönőr ismerősöm Korfun, ha nagyon reménytelen a helyzet talán be tudunk neked csempészni pár Playboyt, vagy hajósmagazint, guminőt, ilyesmit :)
Különösebben nem érdekel,hogy válaszolnak-e,vagy sem.Ha náluk ez a bevált ügymenet,akkor úgysem tudok ezen változtatni.Viszont lesz egy emailem,amiben meg tudom mutatni,hogy jeleztem,hogy a csónak motorhiba miatt közúti határon hagyta el az országot.Hogy ez elég,nem elég,nem tudom,a semminél több.
Amúgy 30 euróért csináltathatok másik hajólevelet,de semmi kedvem hozzá.
Eddig a Gouvia Marinában kellett bejelentkezni,ha tengeren érkeztél,vagy elmenni készülsz.Most áttették Korfu városba.
Először a Harbour Masterhoz kell menni,majd rendőrség,vám,és vissza a Master.Az volt fura,hogy a 3 kapitány közül a később érkező negyedik tudta csak,hogy az E-tepani csak a 7 méter fölötti hajóknak kell.Addig ott szivattak☹️
Nekem 4 órámba telt,míg bejelentkeztem,mert 3 kapitány hölgy regisztráltatni akart az E-Tepani rendszerbe is.
Szerencsére egy másik ügyintéző felvilágosította a többit,hogy ez csak a 7 méter fölötti hajókra kell.Most viszont be vagyok jelentkezve,de tréleren hoztam el két napja a csónakot a közúti határon.
Fogok írni egy emailt a korfui kapitányságra,hogy jelentsenek ki.
Néhány napja találkoztam egy szintén turista magyarral a Livari öbölben és beszélgetésbe elegyedtünk.
Elmondta, hogy nem akart problémázni azon, ha netán ellenőrzik a görög hatóságok, hogy nem fizette be a vízhasználati engedély illetékét. (2019 óta Görögországban is, a horvátokhoz hasonlóan jogszabályuk alapján kell fizetni a vízre rakott hajóért.)
Minden évben Sithoniában nyaral, így tavaly elment Sartiba, hogy befizesse azt a 20 € körüli összeget. Ott vacilláltak egy kicsit és azt mondták neki menjen el Sikiába (közigazgatási központ). Elment, ahol azt mondták menjen el Neo Marmarasba. Oda is elment, de azt mondták neki, hogy menjen Nikitibe. Mondanom se kell, hogy ott meg azt mondták neki, hogy Sartiba intézik az ügyet.
Ekkor feladta és nem ment sehová befizetni.
Amikor tavaly engem is ellenőriztek a kikötőben, egy büdös szót nem ejtett a police bármilyen vízhasználati engedélyről, csak a jelzőrakétákat, az úszó füstjelzőket és a hajólevelet kérte el.
amúgy egyébként ez is olyan dolog, hogy épp elég egy idióta karrierista hivatalnokot kifogni, aki szereti ilyen f***ságokon rugózni - nekem egy ilyen kobozta el anno az autómat, mert gyanította, hogy több mint fél évig volt ott (és max addig maradhat másik EU országban). Senkit nem érdekelt, csak egy rohadékot aki viszont sportot űzött belőle, és tucatszámra foglaltatta le őket.
A görögöket ismerve, biztosan ezen fognak rugózni időtlen időkig.... :DD Még az is lehet, hogy a teljes partiőrség és a haditengerészet őt fogja keresni, mert nem jelentkezett ki egyik tengeri határon sem...... :)
De ilyen apróságok amúgy sem tartanák vissza, legfeljebb álnéven jelentkezik be legközelebb. :))
Most már nincs mit tenni, valószínűleg köztörvényes bűnöző leszel Görögország területén, a következő túrádon már nemzetközi vizeken kell majd megkerülnöd őket valahol Kréta és Afrika közt félúton :)
Nem találkoztam senkivel.Azt se láttam,hogy hol van ott épület.Az emailjeimre nem reagáltak.Most írtam egy újabbat,amiben megírtam,hogy elhoztam,és köszönöm szépen a helyet.
Ugye a hajós túrám Tisnóból indulva több probléma után,végül a Korinthoszi-öbölben,20 km-re a csatornától Kiatoban ért véget,haza jöttem,és autóval (és persze utánfutóval) indultam le érte.
Ez autónként durván 6kWh energia visszatöltését jelenti. Veszünk 10 óra parkolási időt éjszakánként, az 600W teljesítményigényt jelent. Átlagban.
600/230=2,6A.
Az egyes autók ennél nagyobb árammal töltenek (minimum 6A), de erre találták ki az idő és teljesítmény osztást. Az utcátokban lévő 800 autó között dinamikusan el lesz osztva a rendelkezésre álló teljesítmény és mindig csak annyi fog tölteni egyszerre, amennyit a hálózat bír. Van amelyik autó este 10-re fel lesz töltve, van amelyik csak hajnalban kerül sorra.
"ha mindenki villanyautózna, akkor 800x(50-100A) áramigény lenne csak a mi utcánkban."
Nem lenne. Autónként átlag 2-3A-re lesz szükség.
Igen érdekes, mert a mai 7,4kW-os töltőknek 1x32A-es, a 22kW-osnak 3x32A-es kábelei vannak (96A).
pl. 3A 400V-on töltést veszem alapul, az óránként 1,2kWh energiát pumpál át. Az mire lenne elég?
Ha csak egy utca, 800x32A=25600 A, az brutális. Szerintem marad az az utcai harc a töltőkért.
ON
Itt Görögországban a Diaporos sziget mögött az Égei-tenger napok óta nagyon nyugodt. Reggel 6-11-ig szinte tükörsima. Délután 2-kor sem voltak legfeljebb 30 cm-es elnyújtott hullámok.
A tenger felső rétege (GARMIN radar hőmérője alapján) 25-29 fok.
Nem hiába van ezeknek a hajóknak használtan is nagyon magas áruk!
Valamiért Géza mégis megvált mindtől,egytől egyig,pedig talán a 61,és 85 között módszeresen bejárta a palettát.Egy ilyen,amit lefotóztál,álmaim netovábbja lenne,és valószínű,hogy kimennék vele a világból.A pasi aki szerelte Korfun a motoromat,azt mondta,hogy hoznak hozzá egy Yamahát rendszeresen szervizre,és 12000 órával nincsen semmi baja.
Hű voltam igazán az Evinrude-okhoz,bespájzoltam vagy 8 csigát,meg annyi szuper olajat,amennyi a fél Föld megkerüléséhez is elegendő lenne☹️És tessék☹️
Milyen demokratikus a hajózás: egy hatalmas RIB is csak egy falatka egy jacht mellett, és a nagynak látszó jacht is kicsi a másik mellett. Aminél persze megint csak van nagyobb. Szóval inkább arra kell törekedni, hogy jól érezzük magunkat a vízen.
A két képen nincs filter, a második csak zoomban különbözik:
Amikor kb.5 évvel ezelőtt ennek az öbölnek a másik oldalán voltunk egy hétig,akkor én egy árva lelket se láttám,pedig párszáz km-t ott is bejártam az Aeroteccel.Hol találsz ennyi hajóst?
Én most itthon,tegnap hoztam fel a kocsit,és a futót Tisnoból.Csónak a kiatoi kikötőben,kocsi szervizben,holnap,ha elkészült,indulok a Korinthoszi-öbölbe.Sajnos az emailjeimre nem reagált a kikötő,tegnap dqr79 topictárs felhívta őket görögül.
Nem nagyon érdekli őket,hogy gond van a motorral,és hogy haza mentem a kocsiért és a futóért,hogy elvihessem.Azt mondták,hogy azonnal szedjem ki onnan a hajót☹️Szerda előtt nem tudok ott lenni.
Nekem Takyka csinálta az akkut a járgányba. Az első, és az utolsó 5 percben történik érzékelhető teljesítmény változás. A frissen teletolt akku az első pár Km alatt egy picit mintha fickósabb lenne, és a kikapcsolás előtti 1-2 Km-ben érezhető a fáradás. A kettő közti 25Km-ben tök egyenletes.
Ezt úgy, hogy csak az akkut építette, próbálta meg a kínai bringa motorvezérlőhöz illeszteni.
Ha az egészet ő építi, ez biztosan csak jobb lehet.
A benzines teljesítménye az utolsó csepp felhasználásáig nem változik. Az akksis teljesítménye viszont csökken, ahogy merül az akksi.
Egy kanna benzin áttöltése üres tankba 2-3 perc, az akksi feltöltése viszont órákban mérhető.
A "beetetés" időszakában az áram még ingyenes, de a vejem Angliában már csak fizetősen töltheti az autóját.
Teljesen jogos, hiszen ki fizeti a töltő földkábeleket? Kifizeti a mikroprocceszoros töltőberendezést?
Budapesten ahol lakom, az utcánkban kb. 800 közterületi parkolóhely van az út két szélén.
Belegondolok, hogy ha mindenki villanyautózna, akkor 800x(50-100A) áramigény lenne csak a mi utcánkban.
(Utcánként egy trafóház és több tíz tonna lefektetett rézkábel előállítása óriási környezeti terhelés lenne.)
Persze lehet utcánként csak 2-3 tucat töltőoszlop, viszont a töltőhelyért akkor utcai csatákat kell vívni az autósoknak.
A Toyota közleményt adott ki arról, hogy a tisztán villanyautózás ma még egy óriási zsákutca. A jobb alternatíva megjelenéséig a hybrid erőforrás az optimum, az akksikra költött bődületes fejlesztési pénzeket ha részben a belsőégésű motorok hatásfokának javítására fordítanák (1-2 liter/100 km-t megcélozva), akkor lenne valódi zöld energiaforrás az autózásban/hajózásban.
Az ősmaradvánnyal nem volt baj, de fejlesztetták:-(
Mindenben a környezetvédelem miatt szopunk, mint felhasználók., mindegy, hogy benzin, vagy dizel dpf., vga egér szelep. A régi dízelekkel semmi baj nem volt, és épp városban tudták azt a takarékos üzemet, amit a benyások nem. Erre már most az van, hogy dizellel ne járjál városban, mert elbaszódik idő előtt.
Igen nálam is pöccre indult bár márciusban beindították elvileg a szerelők hordóban pár percre, de nem hiszem, hogy azon múlt volna.
A 4t karbis Mercuryt kellett kicsit rángatni szezon elején, de túl sok szívás avval se volt, pedig ott se tartósítottam a benzint - de lehet, csak szerencsém volt.
Nem tudhatjuk, mert Láma nem próbálta mi lesz tavasszal ha öntözne bele. :DD
Hogy a befecskendezős motorban mi lesz vele, arra azt tudom mondani, hogy semmi. Nekem most is és előző télen is úgy volt ahogy ősszel leállítottam a Dunán, aztán tavasz végén ugyanott beindítottam. (közben a kertben isten szabad ege alatt töltötte a telet) Úgy indult, mintha tegnap állítottam volna le. Gondolom ez nálad is így van. Tavaly a tank félig sem volt, idén meg talán 3/4-ig. Igaz, le volt zárva hermetikusan. Idáig víz sem volt sosem a szeparátorban.