Bizony ramaty állapotba került hozzám, ez már a tisztított állapot fél évvel ezelőttről. Egy Longines tokba építve találtam, működésképtelen állapotban. Ma már legalább jár. Meglepő -s egyenlőre nem vettétek észre, hogy a horgony is fedve van. Na ezzel még nem találkoztam eddig:
Hozzátenném, hogy a "mókusvakítás" már korábban is gyakori volt. Találkoztam nem egy olyan zsebórával (karórával), ahol a szerkezet látható oldalán igényes kőfoglalatok, sőt, akár arany chatonok voltak, a tengelyek túloldalán meg semmi, a csapágylemez réz furataiban szaladtak. Általában nagyon kevés az olyan szerkezet, amelyik a nem látható részeken is éppolyan igényes, mint a szem előtt levőknél, ahol igazi fedőköves rendszerek vannak (tehát mindkét oldalon fedőkő van). Persze azért akad efféle.
A billegőből és hajszálrugóból ítélve ez egy középkategóriás, nem kiemelkedő minőségű szerkezet. Itt a sok fedőkő tényleg nem indokolt, valószínű, hogy az ilyeneknél gyakori módon valójában nem is funkcionál fedőkőként, nem trombitacsapok vannak a tengelyek végén, hanem csak porvédő és esztétikai szerepük van. Ettől azért még szép és igényes.
"Erdekes" szerkezet, meg en sem lattam hasonlo megoldast. Kivancsi lennek hogyan oldottak meg a fedokovezest a szamlap felol. Valoszinu hogy csak tobbnek akar latszani az ora mint ami, ha jol latom a billego nem kompenzalt, lapos spirallal szerelt, a horgonynal levo kovezes is eleg durvanak tunik. Sok szerencseje a gazdaival sem volt szegeny szerkezetnek, gondolok itt a durvan megcsiszolt vakrozsdara meg a hianyzo finomszabalyzora. Maradt neki az arany chatonos foglalatokat idezo fedokoves megoldas aminek nem sok ertelmet latom, mert kozel sem gondolom olyan stabilnak mint ha a hid anyagaba lenne agyazva a szokasos modon. Szet kellene szedni es megnezni hogyan is gondoltak a dolgot. :-)
A mandrin egy kis, speciális szorítógyűrűs csipesszerűség, amivel kiválóan és szilárdan meg lehet fogni mindenféle apróságot. A legremekebb szerszám például a billegőcsavarok ki-be csavargatására. Majd teszek fel róla képet is.
Szép kis óra, megéri vele dolgozni. Jó munkát! APT pedig mindannyiunknál többet tud, nyugodtan rábízhatod magad, legfeljebb nem értjük amit ír: pl.: mandrin :-))
Nincs gond a visszarakással sem, betolod a lyukba a rugó végét - egészen röviden, alig lógjon csak ki a túloldalon, hogy ne rövidüljön sokat - és belülről betolod mellé az éket. Viszont ehhez jó szerszám, pontosabban kifogástalan párhuzamosságú és illeszkedésű tiszta és finom órás csipesz kell, valóban hibátlan és alkalmas szerszámok nélkül teljesen reménytelen.
Kicsit nagyobb éket (zsebóránál) mandrinnal lehet könyen kezelni, ki-be húzogatni könnyedén. Ez viszont kicsi ehhez.
A képekről nyilvánvaló volt, milyen és mekkora óra, amit írtam, ennek tudatában írtam. :-)) A tőkéből az ék pedig azért igenis kiszedhető, sok esetben kellett már ilyen problémával megküzdenem. A tű működik, bár nem árt köszörülés után ráedzeni.
A ragasztás járhatatlan, a rugó vége dolgozik, ennek szilárdan, erősen kell rögzítve lenni a tőke furatába beszorítva.
Látszik a képen is, hogy ez egy ékkel ellátott tőke és pont a kis méretek miatt csak nagyítóval fog látszani a picinyke ék. A ragasztás alapesetben nem követendő, bár bevallom egyszer amikor már a harmadik általam készített ék ugrott el a csipeszből ragasztottam. Másnap feloldottam s nyugodt állapotomban sikerült behelyezni az éket. Tanulság nem ragasztani... félretenni, újrapróbálni.
Akkor meg mi a gond? A tőkébe egy pici ékkel van rögzítve a rugó. Az egy kihelyezett acéltűvel simán kitolható, és rögzíteni lehet a rugót.
Ez esetben nem új komplettet vagy rugót kell keresni, hanem egy rendes órást. :-))) Ez egy rutinfeladat, de az sem okozhat problémát normálisan felkészült és felszerelt órásnak, ha új tőkét kell készíteni. Sőt, teljesen hiányzó rugó is pótolható, még eredeti minta nélkül is. Nem egyszerű - így adott esetbe nem is olcsó - feladat, de megoldható.
Ha közvetlenül a végénél tört le a tőkéről, akkor ez még megoldható. Új tőkét kell készíteni, ami igen pepecs munka a kis méretek miatt, de kivitelezhető. A rugó kismértékű rövidülése pedig még kezelhető.
Szerelt rugó vagy pláne komplett már elég reménytelen. Bontott szerkezetből kerülhetne leginkább elő, de ehhez meg nem eléggé gyakori. Inkább javítani kellene.
Nagyon csekélyke az esélye, hogy komplett, szerelt billegő egy ilyen régi Omegához előkerüljön. A gyár sem tud adni, már az évtizedekkel későbbiekhez sem. De a rugót lehet pótolni, elvileg megoldható a feladat, csak nem egyszerű.
Mi amúgy a rugó baja? Ha a kép róla készült, akkor ránézésre nagy baj nem látszik.
Nem a csap van eltörve, nekem jóformán csak egy rúgó kellene aminek mind a két vége be van fűzve. A könnyebb beszerelés kedvéért kértem a teljes billegőt. Breguet-rúgóról van szó.
Sziasztok! Nekem van egy farkasfogas (remontoir- kerekes) zsebórám, 1910 körül készült Moser. Dupla fedeles, ezüst, igen szép...csakhát a farkasfogak kikoptak...Tud bele esetleg valaki ilyet? Eddig 2 órás keresi nekem...hiába.