Keresés

Részletes keresés

Belohin Creative Commons License 2007.08.13 0 0 793
Örömmel jelentem, hogy megvan a 787-ben betett ál-Tambora igazi neve. Még nem árulom el, hátha más is próbálkozni szeretne vele :-)
BEBTE Creative Commons License 2007.08.13 0 0 792
Hali! A Tengerszem Sportban, az Eupolisznál és a Kornétás Kiadó könyvesboltjában biztosan megkapod. De ha az e-mailünkre (bebte@index.hu) elküldöd a neved, címed, postázunk neked egyet kedvezményesen (postaköltséggel együtt 2500 Ft-ért). Az ajánlatom természetesen az összes topikoló számára él. :-)
Előzmény: vlacko (764)
Belohin Creative Commons License 2007.08.10 0 0 791
Ezt most nem sikerült felfognom, mire kellene kattintani.
Mindegy, tegnap elég sok Tambora képet néztem, ott a maradék hegyhez képest szerintem nagyobb a kaldera. Ha a képen szereplő hegy arányait tekintem, 6,5 km kalderaátmérő esetén az egésznek kb. 15 km magasnak kéne lennie. És nem hinném, hogy a Marson készült...
A másik bajom (én már megnéztem Google Earth-szel), hogy a Tambora esetében a félsziget csatlakozópontjában egy kisebb vulkáni kúpnak kellene látszani. A neve Labumbu.
Előzmény: vlacko (789)
vlacko Creative Commons License 2007.08.10 0 0 790
Ez a Tambora. Télleg pajzsvulkánszerű. És nem hasonlít a tiedre...

vlacko Creative Commons License 2007.08.10 0 0 789
Ha a "válasz blablabla " alul rákattintasz, ott van egy Tambora kép. Tulajdonképpen nem olyan nagy az a kaldera.... Lehet hogy mégis a Tambora.
Előzmény: vlacko (576)
vlacko Creative Commons License 2007.08.10 0 0 788
Szerintem sem a Tambora, mert ott azért elég brutál nagy kaldera keletkezett a kitörés után. Bár megjegyzem, ekkora kitöréshez képest meg egész egyben maradt a hegy, valszleg a pajzsvulkánszerű felépítés miatt.
Most egy hétig nem leszek internet közelben nyaralás miatt, de meg fogom nézni googlemappal. A félszigeti elhelyezkedés remélem kellőképpen leszűkíti a kört.
Előzmény: Belohin (787)
Belohin Creative Commons License 2007.08.10 0 0 787
Bizony, elég mostohán kezelt kitörés, még akkor is, ha tekintetbe vesszük, hogy több, mint fél évszázaddal megelőzte a Krakatauét, és az eltelt időszak nagyon sokat számított a technikában és a tudományban.
Voltam egy holland nyelvű oldalon is, amelyik nem írt sok mindent, azt se nagyon értettem, viszont 200 km3-t adott meg kiszórt anyagnak. Ez alaposan veri Verbeek 150 km3-es becslését is.
Egyébként azért kolbászoltam a Tambora irányában, mert egyszer régebben lementettem egy képet valami indonéz oldalon, és első pillantásra Tamborának tűnt. Erről szerettem volna meggyőződni. Most ott tartok, hogy valószínűleg mégsem az. De nem tudom, hogy akkor mi. Közreadom konzíliumra.
Előzmény: vlacko (786)
vlacko Creative Commons License 2007.08.10 0 0 786
Hiánypótló!
Tényleg gáz, hogy a civilizáció legnagyobb kitöréséről alig van infó, míg a hatodakkora Krakatau kitörésről meg rengeteg dokumentumfilm, film, könyv, leírás született.
Persze Sumbawa nem a világ közepe, de azért tart ott már a vulkanológia, hogy rekonstruálhatnák az eseményeket.
Azt meg hogy a Tambora tulajdonképpen pajzsvulkánnak indult bazaltlávával meg egyebekkel, nem is gondoltam volna....
Előzmény: Belohin (785)
Belohin Creative Commons License 2007.08.09 0 0 785
Találtam egy elég részletes leírást a Tambora nagy kitöréséről.
Belohin Creative Commons License 2007.08.09 0 0 784
Talált.
Előzmény: vlacko (783)
vlacko Creative Commons License 2007.08.09 0 0 783
A teljesség kedvéért a vulkán neve Ojos del Salado. 6887 m magas. Mint említettem, ez a legmagasabb aktív vulkán. Utolsó kitörése i.sz. 300 körül volt, tefraszórással, piroklasztitokkal. A hegy anyaga riolit-dácit.
vlacko Creative Commons License 2007.08.09 0 0 782
Érdekes, hogy Dél Amerikára annyira jellemző ez a sivárság. Mondjuk tény, hogy ez a világ legmagasabb aktívnak tekintett vulkánja, és eleve magasról indul maga a hegy, ahol már nem sok növényzet van, de mindenesetre nagyon jellegzetes. Érdekes egyébként, hogy az amerikai őslakóknak az a része, akik kultúrát fejlesztettek ki kifejezetten a magas vidékeken szerettek megtelepedni, lásd Titicaca tó környéke, és a Mexico city környékének medencéje, amelyek 4000m magasságban vannak.
Valahol olvastam arról (vagy a spektrumon láttam?), hogy valahol errefelé lakott egy,a csontjaik kaukázusi (!) embertípushoz tartozó törzs, amelynek saját kultúrája volt, de leigázták őket az inkák. A felkiáltójelet nem véletlenül tettem ki, ez nagyon nagyon furcsa, majdnem olyan, mintha emberi koponyát találnánk a marson.
vlacko Creative Commons License 2007.08.09 0 0 781
Túltelített sóóldat. Sokféle sóval működik, de hogy ez konkrétean milyen, azt nem tudom. Fixirsó valszleg jó.
Úgy kell csinálni, hogy vizet felforralsz, annyi fixirsót öntesz bele bősz kevergetés mellett, amennyit éppen felold, ezután beöntöd a palackba, berakod még melegen a hűtőbe, és ha lehűlt, akkor kész is a cucc.
A kristályosodás erőteljes rázásra indul be, de a kiöntés is annak számit a kiömlött oldat számára.
Előzmény: Belohin (780)
Belohin Creative Commons License 2007.08.09 0 0 780
Az OK, csak az alsó csücsökre korlátozódást nem értettem.

off
Úgy emléxem, jártok ide vegyész végzettséggel.
Ez mi?
Előzmény: vlacko (779)
vlacko Creative Commons License 2007.08.09 0 0 779
Mindenesetre ez a kopárság engem Dél-Amerikára emlékeztet.
vlacko Creative Commons License 2007.08.09 0 0 778
Usát és Kanadát is bele lehet venni, kétségkívül...
Előzmény: Belohin (777)
Belohin Creative Commons License 2007.08.09 0 0 777
A kizárások ellen nincs kifogásom, a felsorolás viszont lyukas.
Talán sikerült közben kevésbé homályos képet találnom, ahol jobban kivehető a környezet. A nézet majdnem ugyanaz, csak talán más évszak.
Előzmény: vlacko (776)
vlacko Creative Commons License 2007.08.09 0 0 776
Nyilván, de Izlandot, meg a Berenberget először is ki akartam zárni.
Namost ha tűzgyűrű, akkor az alábbi területek jöhetnek szóba:
Kamcsatka, Alaszka, Kuril szigetek, Dél-Amerika alsó csücske,Sandwich szigetek, Antarktisz. Ez utóbbi kevésbé, mert az ottani vulkánok környezete teljesen hóval borított, Kamcsatka pedig az előbb volt, szóval ezt a kettőt kizárnám.

Előzmény: Belohin (775)
Belohin Creative Commons License 2007.08.08 0 0 775
Az. De szerintem ennél jobban is be lehet határolni elég könnyen. Utána meg el lehet gondolkodni, miről lehet nevezetes egy hegy arrafelé.
Előzmény: vlacko (774)
vlacko Creative Commons License 2007.08.08 0 0 774
Első varázskérdés. Tűzgyűrű?
Belohin Creative Commons License 2007.08.07 0 0 773
Nem is tudom, könnyűnek, vagy nehéznek minősítsem. Nézőpont kérdése. Mindenesetre valamiről ez a hegy is nevezetes.
vlacko Creative Commons License 2007.08.07 0 0 772
Csak látványelem volt, a médiában kb ez jelenti a kémiát. Lombik, benne színes lötyi...
Előzmény: Belohin (770)
vlacko Creative Commons License 2007.08.07 0 0 771
Jólvanna, pajzsvulkán nincs olyan sok, gondoltam nem lesz annyira dúrva, meghát azért ez egy híres vulkán.
Előzmény: Belohin (769)
Belohin Creative Commons License 2007.08.07 0 0 770
Nem akarok kötözködni, de mi a jó eget lehet kideríteni permanganáttal egy vulkáni kőzetről? Vagy csak látványelem volt? Akkor tehetnek még mellé rézszulfát, nikkelklorid oldatokat, meg mondjuk egy kis jó kadmiumszulfidot :-)
Előzmény: vlacko (768)
Belohin Creative Commons License 2007.08.07 0 0 769
Sokat képzelsz rólam, hogy ilyen sötét kontúrt adsz fel! Még szerencse, hogy elég jellegzetes a profilja.
A Kamerun, ami egy szép nagy és élénk vulkán. Ráadásul elég érdekes helyen van ott Afrika hajlatában.
Előzmény: vlacko (767)
vlacko Creative Commons License 2007.08.07 0 0 768
Hát elég hatásvadász film volt. Volt benne egy tudós, aki lombikokkal körülvéve (benne persze színes KMnO4 oldattal, hogy mutasson) egy a parton talált követ elemezve (ami nyilvánvalóan egy korábbi kitörésből származott és nem az aktuálisból, mivel nem a Krakatoa partján találták, hanem Jáván) egyszer csak felkiáltott, hogy ez óriási kitörés lesz, merthogy a kő hasonlít a Tambora kitörésénél talált kőre.
A környéken az összes vulkán hasonló kőzeteket produkál, mégha ingnimbrit lett volna, akkor mondjuk joggal lehetett volna aggódni, de a kő anyaga amúgy szerintem nem elég ahhoz, hogy a kitörés méretét megjósoljuk...
Aztán az is furcsa volt, hogy a Spektrumon vetített Krakatau dokumentumfilmben még malájok működtették a világítótornyot, ebben a filmben meg hollandok. Azért ilyet nem kever össze az ember....
Előzmény: Belohin (766)
vlacko Creative Commons License 2007.08.07 0 0 767
Na itt az új rejtvény! Ki ő, mi ő?
Belohin Creative Commons License 2007.08.06 0 0 766
A Peter Francis-féle könyv elég jó és részletes leírást ad a nagy kitörésről. A 81. oldalon térkép is szerepel a megelőző állapotról.
Az angol wikipédia a következőket írja:
"Before the 1883 eruption, Krakatoa consisted of three main islands: Lang ('Long', now called Rakata Kecil or Panjang) and Verlaten ('Forsaken' or 'Deserted', now Sertung), which were edge remnants of a previous very large caldera-forming eruption[1]; and Krakatoa itself, an island 9 km long by 5 km wide. Also there was a tree-covered islet near Lang named Poolsche Hoed ('Polish Hat', apparently because it looked like one from the sea)[1], and several small rocks or banks between Krakatoa and Verlaten. There were three volcanic cones on Krakatoa: running South to North they were: Rakata (823 m), Danan (445 m), and Perboewatan (also spelled Perbuatan) (122 m). (Danan may have been a twin volcano). Krakatoa is directly above the subduction zone of the Eurasian Plate and Indo-Australian Plate, where the plate boundaries undertake a sharp change of direction, possibly resulting in an unusually weak crust in the region."
A legnagyobb hegy tehát a szigeten a Rakata volt, ezt a kollapszus szinte pontosan megfelezte. A kisebbekből semmi sem maradt.

Arról a tűzfelhőről más források nagyon nem írnak. Vagy valami új felfedezés, vagy költemény. Az utóbbit tartom valószínűbbnek.
Előzmény: vlacko (764)
vlacko Creative Commons License 2007.08.06 0 0 765
Tegnap a Spektrumon volt egy hatásvadász film a Szantoriniról.
Rettenetes felfedezést tettek. Szakértő geológusok szerint a tengeralatti kamerák felvételei alapján a vulkán újra ki fog törni.
Úgylátszik, nem tűnt fel nekik, hogy több kitörés is volt már a nevezetes bronzkori óta.
S hogy nem csak ők találtak vulkáni működésre utaló hőforrásokat, mivel a sétahajók rendszeresen viszik a krátersziget mellé fürödni a turistákat, mivel ott olyan meleg a tenger, mint egy termálfürdőben....
Szóval a szokásos hatásvadász film volt, rendszeresen bevágott hawai típusú lávafolyammal, ami a szantorinire abszolúte nem jellemző....
vlacko Creative Commons License 2007.08.06 0 0 764
Ha már a Krakataunál tartunk, volt most egy elég zsenge film róla péntek este.
Ez említett egy részletet, miszerint a piroklasztitos tűzfelhő egészen Szumátráig hatolt, ott is fel a hegyekig. Ez nekem eddig új, erről még nem hallottam. A hamuhullás oké, meg a szökőár is, de hogy egy tűzfelhő átkeljen a tengeren, és felfelé hatoljon a hegyekben.... hát elég furcsán hangzik.
A furcsa az, hogy közben a többi irányba meg nem volt tűzfelhő.
Amúgy van valakinek infója arról, hogy mekkora volt a hegy a robbanás előtt?
Mert kevesebb maradt meg belőle, mint Szantoriniből, pedig az kb két és félszer nagyobb kitörés volt. (Krakatau 25 km3 - Szantorini 63 km3 ).

A Bebte féle tűzhányóskönyvet kerestem a boltokban, de eddig nem találtam....

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!