Sziasztok van valakinél használatban, vagy valaki üzemelt már be ilyet? Mik a tapasztalatok hatásfokra, fogyasztásra és milyen fűtésrendszerhez alkalmazzátok?
Megosztom a saját tapasztalataimat / kondenz gázkazán és atmos 18 pufferral + indirekt tároló / 2 éves használat után .
száraz 10-15 % nedvességű cserrel fűtöttem. Alacsony hőmérsékletű rendszerrel . Általában kéthetente váltottam a fűtési módok között kísérletezésként. Az Atmos csodálatosan működik , könnyű begyújtani szépen szabályoz vastag 15 cm körüli fával 3-3,5 óra egy feltöltés leégése parázsig. A tüzelőanyag fogyasztás nálam 1 erdei km3 egyenértékű volt kb. 300 m3 gázzal . Valakinek hasonló tapasztalat ? Köszönöm !
Jártatok már úgy hogy nagy szélben 0% ventivel 120fokos volt a füsthő? Látszólag nem tud leszabályozni,ezáltal a viz meg szépen melegszik amig nem kapcsol be újra a termosztát. De mivel elindul a keringető és a visszatérő lehűti,kezdődik előről..70fokos beállitásnál 76 fok a viz benne,és nem tudom mitől állna meg amikor meg 120fokon ég ha kell ha nem..ergo termosztátot feljebb nyomtuk most,de ez mennyire normális igy? Másnál is van ilyen?
Hasonlóképp gondoljuk és örülök, hogy te is arra jutottál, amire én, ráadásul információk hiányában! :-) A födémszigetelés volt nálunk az első, azt már rég megcsináltam: 25cm elforgatva. A külső szigetelés lesz a következő, de ott még több problémát is meg kell oldanom az anyagiakon túl.
A mostani vegyeshez is van egy 800l-es puffer, kazánvédő szelep meg ami hozzá kell, ezért gondoltam, hogy kezdetnek már az is segítene a hatékonyságon, ha csak kicseréltetem a kazánt egy használt faelgázosítóra, különösebb átalakítás nélkül. És igen a hitel is játszik, csak tudnám már, hogy mibe érdemes fektetni, mert ha ráköltök pár milliót, nem szeretném jövőre újrakezdeni, mert megváltoztak a támogatások, feltételek! Ok, akkor maradok a magyarországi típusoknál, köszi!
Na sracok, tegnaptol azt hiszem hivatalosan is "gázos" vagyok :) megvolt a levegos es a vizes nyomasproba, elso blikkre rendben van a kazan, ugyhogy kinn az udvaron begyujtottam. kapott egy beöntést alulrol, (hűtővíz :) ) es elkezdtem vele kiserletegetni. Az elso 5-10 percben picit megijedtem, mert erosen fustolt, arra szamitottam - az itt olvasottak alapjan -, hogy begyujtas utan nehany perccel mar lehet inditani a ventit es lefele kuldeni a langot. Valoszinuleg turelmetlen voltam es talan a tuz sem kapta el rendesen, mert az elejen erosen fustolt, de aztan kb 10-15 perc utan tokeletesen kitisztult. Kiprobaltam apritekkal is, tokeletesen viszi azt is! Talan nemileg tobb fustje van az elejen, de utana az is szepen letisztul. egy also rostely mindenkeppen kell majd, hogy ne hulljon le olyan gyorsan.
a kezemet egeszen 15 centire oda tudtam rakni a torokhoz, gyonyoruen mukodott.
talan jovo heten le tudom vinni a helyere es mar elesben is tesztelni :)
lenne par kerdesem is rogton:
1) kaptam gepkonyvet is hozza, de a kijelzon a ket bekarikazott elem nincs benne a kepeken. Mik lehetnek ezek? a felso visszajelzo kb 80 fokos viznel kapcsolt be, nem tudom, hogy azt jelzi, hogy uzemmeleg a kazan vagy hogy tulmelegedett?
az also potmeter szeru valami hoelemnek tunik, de nem bontottam le a szigetelest, hova megy pontosan. ha jol sejtem, hianyik egy tekerogomb is rola. 2) hol lehet beszerezni gyari betáp csatlakozót (3 pinest), azt nem kaptam hozza sajna.
3) videokon lattam, hogy letezik hozza ilyen digitalis kijelzo - masodik kepen jobb oldalra a szurke mezobe.
ennek pontosan mi lenne a szerepe? puffer tartaly/lakas vezerles? lehet ilyet kapni valahol? erdemes? nekem van sajat vezerlom, de "just for fun" lehet vennek, ha nem aranyarban van :)
nekem most egy 2010-e modell van, de ezen ilyenek nincsenek.
van egy viztermosztat meg egy fustgaz termosztat.
akkor kapcsolja le a ventit, ha a viz elerte a beallitott homersekletet, ha visszahul, inditja ujra.
vagy ha a beallitott fustgaz ertek ALÁ csokken a gaz homerseklete, ilyenkor pedig nem inditja ujra a ventit, csak ha ujra beroffented - ezzel erzekeli, ha leegett.
a begyujtas meg annyi, hogy van egy FIRING allas a ventin, ami kb annyit csinal, h fixen bekapcsolja a ventit, amig melegszik a kazan.
ja a maradék 500-ból meg ki kel hozni a kazáncserét újabb 30-50% várható energia megtakarítás de ha a födém szigetelés+kazáncsere kombóval 2500-ról 1700 alá bekerülsz akkor már jóvilág van évi 700e spórolsz a fűtésen lesz pénz folytatni a beruházásokat.
És ha így nézed akkor már egy hitel se olyan eretnekség.
vezérelv a legolcsóbb energia amit nem használsz el.
papír ceruza számológép mint mondtam
most akarsz faelgázosítót venni+puffert. az mennyi is 1M és még mindig az utcát fogod fűteni, csak azt hiszed majd olcsóbban egy frászt amit most veszel fát az jövő télre nagyon visítva használható az igazi majd a következő télen lenne.
Na most ha fogod magad és a tetőt leteríted 20 ne adj isten 30cm gyapottal te magad az mennyi 3-500e?
És igen a födémmel kezdj az a leghamarabb észrevehető.
Én most verem a fejem a falba, hogy 10éve leszigeteltem a födémet meg azóta halogattam és ezt most észrevehetően érzem, hogy meg lett csinálva.
Szóval számolj
2500m3 gáz fogy
-ellocsolsz most 1M a faelgáz rendszerre, de az energia felhasználásod nem csökkent.
-ellocsolsz 500e a födémre ami takarítson meg neked 500m3 gázt 2000m3=336eHuf NA máris a fa ára közelébe vagyunk és a szigetelés jövőre meg 10év múlva is hasznot fog hozni.
Külső fal legyen fent a szigetelés+dryvit háló a színezés nem takarít meg pénzt ráér 10éve így van a ház.
Ha ragaszkodsz a faelgázhoz.
Attack is jó
Osztrák levett kazánt csak erős barkácsvénával vegyél ha ott valami elmegy az elektronikába itthon nem lesz hozzá se szakember se alkatrész.
Mi eddig 2500m3 gázt használunk / év, ami az eddigi kb. 250-300eFt helyett 900eFt-ba kerülne. A "cociális" tűzifa egy évre 10m3/300e+fuvar, ami kb. elég is lenne egy szezonra + kis gáz a főzésre. Szóval azért nincs pariban a kettő. Igen, én is komplexebb energetikai átalakítást tervezek, de annyi téren kellene fejleszteni, hogy mindenre most se pénz, se paripa, szóval fókuszálnom kell a hamarabb megtérülő fejlesztésekre. Tavasszal elkezdem szigetelni a házat, mert ez a legjobb és áttervezni a hőtermelő rendszert (vegyes->faelgázosító, nyitott->kondenzációs(vagy semmi),indirektHMV->+Éjszakai áram), illetve kivárni, amíg kitalálják az okosok, hogyan tovább napelem és napkollektor fronton.
FAELGÁZOSÍTÓ: Valahol olvastam, hogy a nyomó ventilátoros falegázosító jobb, mert nem megy keresztül rajta az égéstermék, de ezek szerint azzal is vannak problémák. Sokan írtátok, hogy a vezérlés is fontos. Itt mire kell figyelni?
Igen, olvastam, hogy a fórumozók nagy része ATMOS vagy VIGAS párti, de láttam jó véleményeket a Szlovák ATTACK-ról is. Ami első körben szóba jöhet, az egy használt darab, mint pl. a kollégának (32GS), de néztem Ausztriában is árulnak többféle, általában 10-15 éves darabot, FRÖLING, BÖSCH, WOLF, HOVAL, LIGNOTHERM, stb. Ezekkel nem érdemes foglalkozni?
Nekem sem perverzióm a tűzeléstechnika: szeretnék egy megbízható, kevés karbantartásigényű, egyszerű kezelésű kazánt, amivel tényleg csak akkor kell foglalkozni, amikor naponta egyszer lemegyek és megrakom, max. hetente kitisztítom.
Lenne pár kérdésem hozzátok. Ki hogy használja a kazánját? Jobb neki ha fullra meg van pakolva fával,és ventit.kapcsolgatja kb ki-be 250fokos füsthő mellett vagy csak fokozatosan pakolni rá? Most megpakoltuk,termosztát lenyomja pl 21.3 foknál,de túlfűt 21.8ig ilyenkor. Maxra vált a kijelző,és csak keringet ha kell. Megpiszkálni meg kell közben ha nagyon lemegy a füsthő amikor nem fűt épp?(mert a termosztát elérte a hőfokot) vagy azért van ennyire intelligens?Mert jártunk úgy,hogy lejebb nyomtuk a termosztátot,és annyira lement hogy nem tudott újra fűteni amig be nem gyújtottuk újra..Másik kérdés,hogy áramszünet esetén mennyire veszélyes a dolog?Van benne vészhűtőkör gyárilag? Bocs a kérdésekért,de új a dolog. Annyit tudok hogy puffer nincs,a bojlerekre rásegit,de igy épp szivás ha a termosztát lenyomja,a bojlerben meg még nincs melegviz,éjszakai áram meg épp alig van..
1. Van erdőd, ingyen kapod a fát? Ha nem számolj a gázzal. Én idén inkább a a tetőtéri födém+fal szigetelésre költöttem a fa árát nem vagyok hajlandó 420-440eHuf-t fizetni a cociális fáért az 2100-2200M3 gáz ára szigetelés után ebből szerintem ki is jönnék, de amúgy is tervben volt a kondis kazán beszerzése
2.venti ami szimpi a nyomott érzékenyebb az ajtó szigetelésre ennyi, a hátsó meg jobban koszolódik. Olyat vegyél amibe berakod a fát meggyújtod a papírt, elindítod a kazánt és amíg van benne fa megy magától, nálam ezért nyert a Vigas az Atmos ellen pl.
3. ha van pénz új, de amilyen árakat ma látok jujjj.
4. a vas állapotát, az égő kerámia aránylag könnyen olcsón cserélhető egy kátrány alatt kirohadt vas na az nem. A felső rész mindig kátrányos lesz attól ne ijedj meg.
en az elmult evekben arra a kovetkeztetesre jutottam, hogy ha vennem kellene a fat, akkor nem szenvednek vele, hasznalnam a kondenzacios gazkazant, mert szerintem nincs jelentos arelony. (Amig van gaz persze).
hagyomanyos gazkazannal + nem alacsony eloremenovel nem tudom.
mivel van nemi sajat erdonk illetve rengeteg apritekot/fureszport/kerget kapok ismerosoktol, igy azt mondom, megeri koszolni vele. Jelenleg vegyestuzelesum van nekem is, remelem nemsokara megprobalhatom faelgazzal is.
szerintem magyarorszagon foleg az Atmos es a Vigas van elterjedve, en az atmosokban melyedtem el jobban, igy ilyet is kerestem. az uj ara horror, 1.5M+, hasznaltban kifogtam most egy 2010-es 32GS-t 420-ert.
en annyit neztem at rajta, hogy ne legyen rajta folyasnyom sehol, illetve mivel kulteren taroltak, ne legyen benne viz, ami megfagyhat plusz hogy mikor engedtek le a vizet. ezen kivul a katranyosodast neztem, keramiak allapotat, illetve kulserelmi nyomokat, abbol talan lehet kovetkeztetni, "hogy bantak" vele.
kaptam hozza meg hamuzo eszkozt, szervizkonyvet, laddomatot, keveroszelepet, STS20-at, illetve 1 ev garanciat adott az elado. bizom benne, nem lesz ra szuksegem.
ha esetleg helyszinen le tudod nyomasprobazni, akar mondjuk 0.5-1 barral levegovel egy kis taskakompresszorral, az hasznos. mondjuk ezeket az osztrakbol behozottakat sokszor csak kivagjak flexszel a helyukrol aztan annyi.
a hoszigetelessel nincs gond, 5cm kozetgyapot van korbetekerve, jelenleg egy 50kw-os lebenyi balas kazan rajta ugy 14 eve, problema nelkul viszi, csak attol tartottam, hogy a faelgaz ventillator tulnyomast csinal es ezt be tudja esetleg nyomni a hazba.
de a gepkonyvet elolvasva 24PA huzatigenye van es 150-es fustcsove, egy sajat kalkulacioval kozel 40PA huzatot kalkulaltam 15C kulteri homerseklet mellett, szoval igy mar nem aggodom annyira.
tegnap elhoztam a kazant, nagyon kivancsi vagyok mar ra:) sajna hasznalt, igy lesz vele nemi melom, de bizom benne, jo vasart csinaltam.
Nem találtam topic összefoglalót, vagy javaslatokat, ezért bátorkodom feltenni néhány egyszerű kérdést:
Most, ezer éves vegyestüzelésű kazán+800l puffer+nyitott égésterű gázcirkó, indirekt HMV+padlófűtés, radiátor van.
1. A mai viszonyokat ismerve (tüzelőanyagok ára, bizonytalan jövő, stb.) érdemes most faelgázosító kazánban gondolkodni? (van elég hely és tárolási kapacitás)
2. Ha igen, milyen kazánt érdemes választani, funkcionalitás, innováció szempontból? (pl. első-, vagy hátsó szabályozható ventillátor, lambda szonda, stb.)
3. Érdemes használtban gondolkodni vagy csak az új? Melyik gyártó/típus javasolt, ami megfelel a 2. pontnak?
4. Ha használt, mit érdemes ellenőrizni vásárlás előtt?
Azért annyi még ,hogyha nem "rendesen" szigetelt a szerelt kéményed ,akkor míg teljesen fel nem melegszik lehetnek huzat problémáid !:-) Különben a spandlifát ki kéne vigye a huzat !:-)
Illetve olyan kerdesem lenne, hogy jelenleg a szuterinban van elhelyezve a kazanhaz.
Egy 200as atmeroju szerelt kemeny megy fel (11m magas), a tagok nincsenek osszeragasztva, csak egymasba toldva. A kemeny belterben halad vegig egy gipszkarton dobozban.
Ebbe bekotheto a faelgaz vagy szukseges lenne osszeragasztani oket?
hol lehet venni kemeny huzat mero eszkozt? hobbi celra milyet ajanlanatok?
szeretnem lemerni a kemenyem, nem vagyok elegedett a huzattal.
egy 11 meteres 200as atmeroju savallo szerelt kemenyem van, de mostanaban kevesellem a huzatot.
van benne egy kis elhuzas sajnos, ezmiatt felevente kikotrom a kemenyt felulrol, de olyan erzesem van, hogy a kotroszar nem er le teljesen es a lenti/kozepso reszen nem takaritja ki rendesen.
Az én elektronikám korábban, ha 80 fokos volt a kazán és a puffer hőmérséklete, teljesen leállította az égést. A parázstartó funkció biztosította, hogy legyen az égés újraindításához elegendő parázs. Igaz, volt belenyúlás a szoftverbe is, szóval teljesen a lakásra volt szabva a működés. Most meg néha 95 fok fölé emelkedik mindkét hőmérséklet. Ezért gondolok arra, hogy kósza levegőt kap valahol az égéstér. Most enyhe az idő, minimális fát használok és mégis előfordul ez az állapot és előjön a Vigas 25L jelzésű hiba is.
Köszi a választ! Azt vettem észre én is, hogy a hibát az erős túlmelegedés okozza. Nem tudni miért, de egy ideje 0%-os szervo és ventillátor mellett a beállított 80 fok fölé emelkedik a kazán hőfoka.
Ha tele a tűztér és leáll a kazán a bent lévő parázs attól még adja a hőt
Köszi a választ! Azt vettem észre én is, hogy a hibát az erős túlmelegedés okozza. Nem tudni miért, de egy ideje 0%-os szervo és ventillátor mellett a beállított 80 fok fölé emelkedik a kazán hőfoka. De ez a jelenség nem mindig jön elő. Már cseréltem tömítést, jól zár a kéménycsappantyú és újrakalibráltam a szervót is a gyári leírásnak megfelelően. Mégis valahol levegőt kaphat az égéstér. El nem tudom képzelni, hogy hol.
Tudja valaki hogy mi lehet az oka hogy az M.A.H Pyrogas fűtés közben nyikorog?Nem mindig,és rendszertelenül csinálja,de be van kapcsolva akkor mindig. Kazánost hivjak vagy olajozni kell valahol valamit? Köszi!Amúgy gond nincs vele,teszi a dolgát,ezt kb 2 napja csinálja.