Keresés

Részletes keresés

Az eredeti YleGreg Creative Commons License 2023.08.26 0 0 43272

A, az konnyu, abban nincs kihivas. Azonban egy hold, bolygo nelkul, az sokkal erdekesebb, mert adja magt a konfliktus, hogy ki lopta el a bolygot es hogyan, valamint mindjart felvetodik a kerdes, hogy most akkor meg kell valtoztatni az osszes postacimet, mert mar nem hold, hanem torpebolygo? :-)

Előzmény: Diótörő (43268)
Az eredeti YleGreg Creative Commons License 2023.08.26 0 1 43271

Hoppa. Hat, erre nem is gondoltam, hogy kozelebb is lehet, mint a Hold!

Koszonom! :-)

 

Akkor lehet, hogy kozelebb hozom egymashoz a ket egitestet, a masik bolygon levo varosok ejszakai fenyei ugyan gondot okoznak a tortenetben, de majd kitalalok valamit. Koszonom meg egyszer!

Előzmény: Thibi (43267)
Diótörő Creative Commons License 2023.08.26 0 1 43270

Amúgy nagyon lerobbant ez a topic . Régebben szinte mindennap voltak egész különleges fotók, volt aki napfoltokat rajzolt, de mostanra már régen eltűntek. Megunták betöltögetni?

Persze elég macerás egy fotót először az indafotóra feltenni, aztán onnan jöhet ide.

Előzmény: lesi fotós (43269)
lesi fotós Creative Commons License 2023.08.26 0 1 43269

:-)

Előzmény: Diótörő (43268)
Diótörő Creative Commons License 2023.08.26 0 1 43268

Írjál olyat, ahol csak egy bolygó van hold nélkül.

Előzmény: Az eredeti YleGreg (43263)
Thibi Creative Commons License 2023.08.26 0 0 43267

A földnél a geostacionárius pálya kb 40ezer km, a keringő test tömegétől függetlenül, bár földtömeg esetén nem tudom hogy  változik-e, mert a közös tömegközéppont (távolság fele) körül forogna a föld és az ellen-föld.

Ez a távolság a hold távolságának majdem tizede,vagy 40-szer nagyobbnak látszódna mint a hold,fél fok helyett 20 fok. Ha nem lenne azonos az egymás körüli forgás és tengely körüli forgás ideje akkor akkora ár-apály erő lenne hogy élni nem lehetne a bolygón.

Előzmény: Az eredeti YleGreg (43263)
lesi fotós Creative Commons License 2023.08.26 0 0 43266

Ha már ilyen szépen összejött a csapat: MINDENKI SZÍVES FIGYELMÉBE AJÁNLOM A TOPIKNYITÓ SZAVAIT:

 

Topik a csillagos égbolt szerelmeseinek, minden, ami távcsővel, fényképezőgéppel, ccd-vel vagy szabad szemmel elérhető, legyen az bolygó, hold, üstökös, aszteroida, vagy épp sarki fény.
Alternatív tudósok ("kérésre bármit tagadok, cáfolok") a szomszédos topikokban keressenek menedéket!

Tiszta eget!

 

Elég érthető? (!)

kvark kapitány Creative Commons License 2023.08.26 0 0 43265

"Ez egyszeru, csak meg kell nezni, hogy mi az ami kozeledik a Foldhoz. Na, a Fold pont arrafele halad. :-)"

 

 

És ezt kísérlettel, vagy méréssel hogyan csinálnád?

Hogyan mutatnád ki, hogy a Föld mihez közeledik?

Mihez mérnéd a közeledést?

Előzmény: Az eredeti YleGreg (43261)
Az eredeti YleGreg Creative Commons License 2023.08.26 0 1 43264

Legjobb tudomasom szerint nagyjabol ossze-vissza forognak a galaxisok a terben, hiszen van amit lapjaval es van amit elevel latunk, es koztesek is vannak, nemelyek erre, nemelyik arra dol. Igy eleg nehez ugyanarra forogni.

Bar a galaxisoknak nincs sok koze az aramlasokhoz, de ha megnezed pl. a Jupitert, azon lathato, hogy a felho savjainak a forgas iranya nem egyezik, es a nagy voros folt forgasi iranyaval ellentetes kisebb viharok vannak benne. Vagyis meg egy bolygon belul sincs olyan rendezo elv, ami a forgasokat szinkronizalna.

Bar a peldam nem jo, hiszen ez aramlas, a kozvetlen erintkezes es a surlodas alakitja az iranyokat, mig a galaxisok egymasra hatasa tisztan gravitacios, de remelem lejon a lenyeg.

Előzmény: Törölt nick (43262)
Az eredeti YleGreg Creative Commons License 2023.08.26 0 1 43263

Viszont nekem is lenne egy nem tul szakszeru kerdesem a forumtagokhoz.

Jelenleg irok egy regenyt, aminek a helyszine egy kotott tengelyforgassal rendelkezo bolygopar, vagyis mindket bolygo mindig ugyanazt az oldalat forditja a masik fele. Ertelemszeruen egymas korul keringenek, olyan tavolsagban, hogy az egyikrol felnezve a masikra az ott levo nagy felhorendszereket meg ki lehet venni, de mast nem.

 

A konyvben torekedek a termeszettudomanyok szabalyainak betartasara, de ezt nem mindig tudom betartani. A bolygok tavolsaga szerintem nem felel meg az egi mechanika szabalyainak, erzesre tavolabb kene lenniuk egymastol, mint ahogy irom. Ezt abbol gondolom (de zoldfulu vagyok a temaban, szoval lehet hogy tevedek) hogy feltetelezve, hogy:

- a ket bolygo egymas koruli keringesi sikja megegyezik az epliktikaval (vagyis az egyik bolygo arnyeka mindig a masik bolgyo egyenlitojen halad vegig)

- egy bolygo tengelyforgasa megadja egy nap hosszat

- a kotott tengelyforgas miatt ez azt jelenti, hogy egy nap a ket bolygo egymas koruli forgas ideje

- a szereplok altal latott bolygo meret maximum akkora, mint ahogy mi a holdat latjuk

- de a hold tomege joval kisebb mint az elkepzelt bolygoke

- a bolygok cirka fold meretuek

 

Egy ilyen vilag szerintetek mennyire marhasag csillagasz szemszogbol?

Azert kerdezem, mert ha csak egy kicsit kell faragni a tavolsagokon, idokon, akkor azt meg tudom tenni, amennyiben az nem teszi lehetetlenne a jelenlegi dramaturgia alakulasat.

 

A ket bolygo meretet, tomeget szeretnem megtartani nagyjabol Fold meretunek, hogy ne legyen se tul kicsi a gravitacio (gyenge legkor) se tul nagy (negykezlabazo emberek).

A ket bolygo tavolsagat is szeretnem olyan latszolagos tartomanyban tartani, mint a hold merete, bar ez csokkenhet a felere, lenyeg, hogy ne egy fenypont legyen, hanem lassak a masik vilagot, legalabb a nagy felhociklonok kavargasat tavcso nelkul.

A kotott tengelyforgasnak maradnia kell, mert ez lenyeges elem a tortenetben.

 

A napok hossza viszont valtozhat, foleg hogyha nem tul extrem a valtozas.

Szerintetek milyen nap hosszal (egymas koruli keringesi idovel), milyen tavolsaggal (es latszolagos merettel) maradhat egymas koruli palyan ket fold meretu bolygo?

 

Nem kell pontos ertek, eleg egy jo becsles, hiszen regenybe lesz.

Azt szeretnem, hogy legalabb egbekialto marhasagot ne irjak, ezert kerdezem.

Törölt nick Creative Commons License 2023.08.26 0 0 43262

Minden galaxis ugyanarra forog?

 

Van a Földnek egy perdülete a tengelye körül és a Nap körül is.

Feltételezem, hogy a Nap is ugyanilyen irányban kering a tejút középpontja körül.

Mi a helyzet a többi galaxis forgásával?

Előzmény: kvark kapitány (43257)
Az eredeti YleGreg Creative Commons License 2023.08.26 0 0 43261

Ez egyszeru, csak meg kell nezni, hogy mi az ami kozeledik a Foldhoz. Na, a Fold pont arrafele halad. :-)

Előzmény: kvark kapitány (43257)
Törölt nick Creative Commons License 2023.08.25 0 0 43260

Szerintem ez egy születő csillag.

Sajnos koraszülöttnek néz ki, nincs elég tápláléka, hogy begyulladjon a fúzió.

Előzmény: RazorX911 (43256)
Törölt nick Creative Commons License 2023.08.25 0 0 43259

Téged rászedtek. :(

Előzmény: kvark kapitány (43257)
Törölt nick Creative Commons License 2023.08.25 0 0 43258

Hol van a lent és hol a fent?

Ausztráliában a fejük tetején állnak talán a zemberek? :DDDD

 

Lent is fent meg fent is fent.

Előzmény: Diótörő (43254)
kvark kapitány Creative Commons License 2023.08.25 -1 0 43257

Ez igaz, közben én is rájöttem. És a másik kérdésre mit válaszolnál?

 

Hogyan lehet megállapítani kísérlettel (méréssel), hogy a Föld milyen irányban halad? 

Előzmény: Diótörő (43254)
RazorX911 Creative Commons License 2023.08.25 0 1 43256

Sziasztok!

 

A kérdés, adott. Mire gondolhatott, a költő? Már mint, Lucas bátyánk, a Birodalom visszavág végén, amikor az eltávozó Ezeréves Sólyom mellett, nézik, azt a távoli objektumot? Kizárt, hogy az egy fehér törpe legyen, gyűrűkkel, mintsem inkább, egy galaxis lesz az! (A SW-os topikban folyó diskurzusra felfigyelve.)

 

construct Creative Commons License 2023.08.25 0 1 43255

A miheztartás véget jó tudni, hogy az a "kvark kapitány", aki ezt a "mély értelmű" kérdést feltette, nem más, mint "szuperfizikus", a szuperfizika prófétája.

Előzmény: Diótörő (43254)
Diótörő Creative Commons License 2023.08.25 0 1 43254

Attól függ, hogy lentről nézed, vagy fentről.

Előzmény: kvark kapitány (43253)
kvark kapitány Creative Commons License 2023.08.25 0 0 43253

Lenne egy csillagászati kérdésem, hátha tud valaki segíteni.

Úgy tanultuk, hogy naprendszer bolygói mind ugyanabban az irányban keringenek a Nap körül. 

 

A kérdésem az, hogy a bolygók az óramutató járásával egyirányban keringenek, vagy az óramutató járásával ellentétes irányban. Hogyan lehet megállapítani kísérlettel (méréssel), hogy a Föld milyen irányban halad? 

lesi fotós Creative Commons License 2023.08.06 0 1 43252

Sajna vége lett a világűr sorozatnak....

Azért ebben is voltak szuper képek! Egy kis ízelítő abból,mit tud a műholdas technika. És mi tudhat,amit a nagyközönségnek nem mutatnak be?!

Előzmény: syrius (43251)
syrius Creative Commons License 2023.08.05 0 0 43251

Konkrétan milyen műsorra gondolsz? Mert én egy 2022 -es eseményeket látok a világűrből filmezve.

 

Előzmény: lesi fotós (43250)
lesi fotós Creative Commons License 2023.08.04 0 1 43250

Hogy le ne maradj:

Szombaton és vasárnap este 9-kor Spektrum Tv! :-)

lesi fotós Creative Commons License 2023.07.31 0 2 43249

Öreg vicc nincs,csak öreg ember. Az újszülöttnek minden vicc új.

Előzmény: Bölcs Árnyék (43247)
lesi fotós Creative Commons License 2023.07.31 0 0 43248

Valamelyik lencse ferdén áll  a foglalatban.Vagy: a légrés vastagsága nem azonos a kerület mentén.

Előzmény: Örni1111 (43246)
Bölcs Árnyék Creative Commons License 2023.07.31 0 0 43247
Örni1111 Creative Commons License 2023.07.30 0 0 43246

Üdv!

Hátha valaki tudja a megoldást.

Apróért vettem egy egészen nagy (98 mm átmérőjű, kb 500 mm fókusz) légréses akromátot, szerintem valamiféle régi binokliból volt bontva. Amolyan üstökösvadász utazótávcsőnek szántam, viszont kicsit kiábrándított. Nem számítottam rá alapból sem, hogy túl nagy nagyításokra alkalmas lesz, de azért egy 25 mm-es oklival (ez a minimális értelmezhető nagyítás!) elvártam volna, hogy tiszta, éles képet adjon. 
Ezzel szemben durva asztigmatizmust érzékeltem, kiterjedt objektumok még jók voltak (kromatikus ab.-t nem érzékeltem), de a pontszerű fényforrások iszonyatosan kómásak voltak, akárhogyan is próbáltam fókuszálni. Valaki tapasztalt már ilyet, tudja mi a megoldás? 
Azt nem akarom elhinni, hogy ekkora méretben legyártanak egy ócska lencsét... Arra tudok gondolni, hogy vagy rosszul van összeszerelve, vagy valami speciális korrekciós okulár kellene hozzá. 
Pár kép az objektívről és a képéről 15 mm-es okulárral (élőben nem ilyen pocsék a kép azért, csak kézből nehezen fotóztam bele, azért talán látszik a lényeg). Nem tűnik sérültnek semmi, a lencsét fixek, nem mozognak. 

 

https://drive.google.com/drive/folders/1HD35lLhd6IPaNQ-4aNyWKV7Hyl3RXCx5

Bölcs Árnyék Creative Commons License 2023.07.30 0 0 43245
Diótörő Creative Commons License 2023.07.28 0 0 43244

Egy részét már láttam, de most megnézem, mert kíváncsi vagyok, hogy ha jól értettem, a LIGO méréseiből csinálnak fotót egy fekete likról.

Előzmény: lesi fotós (43243)
lesi fotós Creative Commons License 2023.07.28 0 2 43243

Szombaton és vasárnap,este 9-kor Spektrum TV! :-)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!