Keresés

Részletes keresés

Dooodi Creative Commons License 2015.09.10 0 0 132888

Minden formájában védett, durván, nincs kivétel!  :)


Előzmény: wdriver (132882)
Törölt nick Creative Commons License 2015.09.10 0 0 132887

Ma jöttünk meg Makarskáról ,  most készülőknek röviden az időjárásról:

 

szept 3 párás-meleg, még éjfélkor is 26-27 fok.

szept 4. párás-meleg, este 8-9 közt egy órás eső, utána kellemes

szept 5. jórészt felhős, de még mindig párás-meleg , volt bruttó 1-1,5 óra napsütés 2x is; dél körül és este 6 óra magasságában. Az eső azt jelentette, hogy 2x eleredt 5-10 percre

Ezen a napon, ha napozni nem, de úszni jókat lehetett a kellemesen meleg tengerben.

szept 6-7-8-9.

 

Nagyon szép tiszta napos idő, erős napsütéssel, itt rendesen lehetett barnulni :)

A hőfokok olyan 27-29 körül voltak, tenger 25. A front után este, főleg 7-8-án a fázósabbaknak naplemente után jól jöhetett egy kis pulcsi vagy lenge kabát.

A szél itt szept 7-én délután kerekedett fel a Biokovo felől.

 

Egy napot leszámítva (de azt sem nevezném rossznak) szuper időnk volt és ahogy nézem most újra befűtenek odalenn.

 

Visszaúton:

 

Sveti Rok " tengeri"oldalán erős szél , Sveti Rok alagút után 10 fok, Karlovac körül volt 8 is

The_Rible Creative Commons License 2015.09.10 0 0 132886

de. Van akinek minden mindegy :) vagy :(

 

ez is mindegy :(tessenek a jót aláhúzni):

 

van az a vicc a hotelről meg a sasról

Előzmény: fekvőrendőr (132885)
fekvőrendőr Creative Commons License 2015.09.10 0 0 132885

Háza, váza, láza, nem mindegy?

:-)

Előzmény: The_Rible (132884)
The_Rible Creative Commons License 2015.09.10 0 0 132884

Milyen vázáról beszéltek ti ketten?

Előzmény: wdriver (132882)
H_G Creative Commons License 2015.09.10 0 0 132883

Telefonkagyló? :)

 

Előzmény: Törölt nick (132877)
wdriver Creative Commons License 2015.09.10 0 0 132882

 igen ez az, nagy sonkakagyló

és védett valóban, de nem tudom ha a vázát találom a kagylóknál hogy van ez a védettség..

mert van ez a cikk pl. itt azt írja egy fél is volt az embernél. az meg nem élhet ugye..

vagy megállapítják hogy kiszáradt amúgyis csak váz volt-e vagy te ölted meg?

gyanítom hogy nem szabad elhozni semmilyen formában sem.

 

a legutóbbi beszámolómban a Pula melletti Sisan egyik öblében láttam jópárat a homokos aljzatban, szépen nyitva volt és amikor lefelé úsztam hozzá akkor csukta be gyorsan. talán videó is sikerült róla :-)

 

 

 

Előzmény: CroGabi (132879)
wdriver Creative Commons License 2015.09.10 0 0 132881

na ez már beszéd :-)

jó pihenést!!! ;-)

Előzmény: Törölt nick (132877)
NO HAB Creative Commons License 2015.09.10 0 0 132880

én meg ezt

 

 

Előzmény: Törölt nick (132877)
CroGabi Creative Commons License 2015.09.10 0 0 132879

Az utolsó képen az Sonkakagyló szerintem.

 

Nálunk is van egy öböl, ahol a tengerben ilyenek állnak ki az aljzatból. Hatalmasak, és védettek. De a vázát én is megtaláltam a parton....igaz nem mertem elhozni :-))

Előzmény: Törölt nick (132877)
CroGabi Creative Commons License 2015.09.10 0 0 132878

Szia!

 

Van egy fajta légy, ami dézsmálja az olajbogyót, gondolom a sárga papír nekik van kint. Lehet, hogy a palackok is rovarcsapdák....talán sör van benne. :-) Én nálunk még nem vettem észre, csak a fatörzseken csiga elleni védekezést....valami vatelin szerű anyag, amin nem tud a csiga felmászni...

Előzmény: gurabligyuri (132874)
Makarska Creative Commons License 2015.09.10 0 0 132876

Már Zágráb 😊😊😊😊😊

 

sfi Creative Commons License 2015.09.10 0 0 132875

Nem kis munka lesz, de Rabacon még az is jó! :)

Előzmény: Makarska (132870)
gurabligyuri Creative Commons License 2015.09.09 0 0 132874

Itt sem szedik a fügét. Pont meg is jegyeztük, kb olyan itt a fügebokor, mint nálunk a susnyás...viszont sok az olajfa is és többre műanyag palackok vannak aggatva. Abba belefolyik valahogy az olaj?nyilván nem a bogyóból, mert azt gondolom préselni kell, de lehet megvágják a fát és úgy is kinyerhető belőle valami? Tudjátok ezt? Meg sárga színű papírlapok vannak kiakasztva a fákra, tele rovarokkal...így védekeznek ellenük, de nem tudom milyen rovar árthat az olajbogyónak....

Előzmény: CroGabi (132872)
slayerfan Creative Commons License 2015.09.09 0 0 132873

A bokrok horvátba nyilván vadak. De nem bokort dézsmáltunk, hanem pont az általad leirt comb vastagsagu fakat.

Azok nemhiszem hogy vadak lennenek.

CroGabi Creative Commons License 2015.09.09 0 1 132872

Kellemesen kiürült a város... :-)

Levegő: 27 fok, végre pára nélkül, tenger: ~25 fok 

 

Fügék itt is rengeteg helyen ráaszalódva a fán, nem szedik....:-(  pedig olyan finom mézédes....

 

gurabligyuri Creative Commons License 2015.09.09 0 1 132871

Már Zadarban is jó az idő napok óta, igaz csak messzebb a parttól. lent a víz mellett itt olyan a szél, hogy nem igazán kellemes a fürdés, a víz is lehűlt, vizesen pedig fázunk a szélben. napozni csak-csak, de azt sem igazán. Nekem annyira nem gáz, mert uncsi órákig feküdni, de vannak velünk, akik szeretnének barnulni. Már nem igazán lehet ilyenkor. Zadarban elég nagy a tömeg, nappal és este is, nincs hering fíling, de rendesen kell kerülgetni az embereket. Ozujsko és Karlovacko eddig nem volt meg, mert akciós a Holsten a Plodine-ben és eddig azt ittuk ( a leggyagyibb saját márkás 3 százalékos sörtől is olcsóbb most ). A sárga palackos gáz eszméletlen erős, nálunk tuti oxigénnel ritkítják, mert itt egy-két perc alatt forr a tésztának a víz, otthon meg vagy 10 perc alatt. Füge mindenhol erre is, a család egy része már unja, én meg nem szeretem. Zadarban a net ellenében nem 20 hanem 15 kuna a templomtoronyba felmenni, ez pozitív volt. Lehet utószezoni ár. Parkolás több helyen ingyenes a városban, nem is messze, 10 perc gyaloglásra az óvárostól. Akinek kell, írjon, megadom a helyet, ahol minden nap volt eddig hely, bármikor is mentünk. Akit érdekel: fagyi 8 kuna, burek 10-12, hamburger 21-30 tölteléktől függően. Pizza szelet pékségben ált 8 kuna, sétálóutcán 10 kuna. Piac és kirakodóvásár még van bőven, és utcai kacat árusok is. 

Makarska Creative Commons License 2015.09.09 0 1 132870

Hurrááá! Ez is elérkezett. Hajnalban 45 tanulóval irány Rabac, Hotel Girandella. 

wdriver Creative Commons License 2015.09.09 0 0 132869
a mienk most 17 éves bokor. szoktuk visszavágni is mert fal mellett van és van hogy belóg a lépcsőbe és különben is gondolom erősödik. régen a kert egyik sarkában fedeztem fel, 10cm volt, valahogy odakerült. talán eldobott füge. és vigyáztam rá, kb 3szor volt átültetve is de bírja. ezért nem is tudom milyen fajta lehet. :-) azt sem tudom magról lehet e szaporítani. zadar környékén vettem egy barátomnak tavaly 30 cm tövet 50 kunáért kis kertben árulta egy bácsi.
The_Rible Creative Commons License 2015.09.09 0 0 132868

Azért azt el kell mondanom, hogy jobb mint a dalmát. Az itthoni nemesített fajta, az ottani meg vad. Tehát igazad van, valóban nem horvát minőségű a miénk, hanem jobb :). (nagyon sok fügefajta van, a vad fajták között is, meg a nemesített fajták között is)

Előzmény: slayerfan (132862)
The_Rible Creative Commons License 2015.09.09 0 0 132867

Hatalmas tojás nagyságú barna-lilás mézédes fügék, kb. 100 éves bokor/fa comb vastagságú törzsekkel, ágakkal (egyszer a hetvenes években, kétszer pedig a nyolvanas évek elején visszafagyott tövig, amikor elbontottunk egy mellette álló épületet, ami védte az északi szelektől, azóta csak nő). A harmadik termés már kisebb szokott lenni, kb. dió nagyságú, szottyadt valami, az valóban nem sok mindenre jó, de az is édes. Mivel nem tartós (mint pl. az alma), csak frissen tudod fogyasztani, hamar megromlik, megposhad. Azért kevés család tud megenni mázsányi fügét néhány hét alatt. Az egyetlen alternatíva, ha van időd rá aszalod, lekvárt vagy bort, párlatot készítesz belőle. Pepecselős dolog mind. Kismamák, nyugdíjasok talán megtehetik (édesanyám régebben próbálkozott mindegyikkel néha több, máskor kevesebb sikerrrel).

Pécsett piacon ritkán látni, mert sok embernek van fügéje, nem olyan nagy kuriózum. Iparszerűen senki nem termeszti, két kiló fügével meg nem fognak az emberek debreceni piacra utazni, hogy ott is lehessen kapni friss fügét.

A rigók viszont nem reklamálnak, imádják.

 

(feleségemmel mikor megismerkedtem, és először járt nálunk, megkérdezte, hogy honnan jön ez a finom kókusz illat. Nem akarta elhinni, hogy ez a fügefa illata. Még a fájának is rettentően finom illata van, amikor eltüzeled.)

Előzmény: slayerfan (132862)
wdriver Creative Commons License 2015.09.09 0 0 132866

nekünk Bp-n van fa. 2x érik, első mindig kisebbek érdekes módon, talán a nyárelői érés miatt..

most érik lassan a második, ezek nagyobbak már.

Viszont sajnos belül a húsa nem olyan zaftos és piros mint HR-ben, de mégis saját.

majd mutatok róluk fotót :-)

 

Előzmény: _Pisti (132861)
rodore Creative Commons License 2015.09.09 0 1 132865

Üdvözlet Viniscéből! Az idő számunkra remek, szombat óta minden nap strandolunk. Ember alig, de halat is lehet kapni reggelente. A sör is és a füge pálinka is megvan, az utóbbi nekünk nem nagyon jön be. Közvetlen parton vagyunk, az apartman is tetszik. Ma kicsit szétnézünk a környéken.

hul Creative Commons License 2015.09.09 0 0 132864

Nagy kár az elrohadó füge, mert remek gyümölcs és sokféleképp hasznosítható. A horvátok sok helyen szemenként figyelik, akár a földről is felszedik, ami nem ment szét. Hiába nő vadon, szinte, a piacon is keletje van -persze főképp a külföldiek között.

Most is van egy nagy zacsival a hűtőben, mert ez is egy lehetőség...

Előzmény: The_Rible (132860)
slayerfan Creative Commons License 2015.09.09 0 0 132863

De ha olyan akkor veszek is belőle. 😀

Előzmény: _Pisti (132861)
slayerfan Creative Commons License 2015.09.08 0 0 132862

Bocsi, de akkor az olyan is lehet. Nem hinném, hogy horvát minőségű. 

Darabja eladható lenne akar 100ft-ért is, ha olyan lenne.

Előzmény: The_Rible (132860)
_Pisti Creative Commons License 2015.09.08 0 0 132861

De mi északabbra vagyunk kb. 50 km-rel a mediterrán Pécsnél.  :)

Ellenben nálunk jobb a szőlő termés (és ennek egyenes következményeként a bor is).

Előzmény: The_Rible (132860)
The_Rible Creative Commons License 2015.09.08 0 0 132860

Jobb években itthon is beérik a harmadik füge termés is (Pécsett legalábbis). Nálunk mázsaszámra rohad el a fa alatt, a rigók többet esznek meg belőle mint mi.

Előzmény: _Pisti (132850)
wdriver Creative Commons License 2015.09.08 0 0 132859

és ezt a kis csokrot hadd nyújtsam át még:

 

wdriver Creative Commons License 2015.09.08 0 1 132858

Pula környéki felkeresnivalók 

2015 Július

 

7. Beach Bar Palma

 

Eldugott személyes kedvenc, nem hiszem hogy sokan ismerik. Véletlenül akadtunk rá

Banjole egyik partján. A "Camping Indije" tábláit kell követni, majd a térképen ITT látható helyen lehet hagyni az autót és besétálni a jobb oldali kapun a víz felé.

Két kemping között egy vízig nyúló telken alakították ki ezt a helyet. Strandröplabda pálya, medence, pihenőágyak, asztalok székek, bár kapott helyet. Lépcsőkön keresztül lehet lemenni az amúgy sziklás partra. Egy délutánt, estét el lehet tölteni itt, teljes kényelemben és nyugalomban nézni ahogy a hajók húznak el a szorosban. Ételek italok is kaphatók, kedves és jó a kiszolgálás.

 

 

8. Sisan partjai

 

Érdekes hely lehet még a Pulától keletre fekvő Sisan, a partra köves-poros út vezet le az öbölig ahol szintén van egy Beach Bar, majd tovább végig a part mentén autóval lehet találni szimpatikus fürdőhelyet. Nem zsúfolt, pont az ismeretlensége okán.

Az öbölben csónakok ringatóznak, búvárszemüveggel nem nagy élővilág bontakozik ki, inkább homok az alja de úszni nagyon jót lehet, inkább a külső vizeken tovább autózva lehet több látnivalót ígérő fürdőhelyeket találni.

Itt sikerült a régóta lengedező csónakról és köteléről nagyon szép feketekagylókat szedni és még egy szép osztriga is "horogra akadt". :-) Apartmanban az előbbi fűszeres vízben megfőzve, osztriga pedig behűtve citrommal került a vacsora asztalra.

 

8. Uvala Zelenika, Pula

 

Jó strand, autót ingyenesen a nagy fenyők közt lehet hagyni, a strandon büfék, kávézók.

Mólóról ugrálni is lehet, kis játszótér gyerekeknek, és ha kis szél van akkor nagy hullámok csapódnak a fürdőhely betonszegélyének, óriási fröccsenésekkel. :-)

A baloldali kávézó drága lehúzós. Az egész nyaralás alatt nem tapasztaltuk ezt, egy drága kávémixet kértünk sok várakozás után és valami nagyon béna egyszerű porból összeturmixolt ital jött ki... Sör is drága volt ráadásként.

mellettünk két hölgy is leült, ők is hiába várták hogy sorra kerüljenek, feladták, távoztak. Jól tették. 

Na sebaj oda többet nem megyünk. Kár hogy ez a jó helyen lévő kávézó ilyen tulajjal büszkélkedhet.

utolsó képen már egy másik kávézó teraszán ücsörgünk, gyors pontos kiszolgálással :-)

 

még egy kérdés hátha valaki ráismer:

 

utolsó nap találtam rá az ismeretlen köszönőre, gondolom hazánkfia volt, de jól esett :-)

 

hazafelé vasárnap csak az Ucka alagút előtt volt sor, (egybe kell fizetni az alagutat és az utána az Isztrián menő autóutat a lehajtóknál) meg persze a szokásos kártyás megoldásnak köszönhetően megúsztuk a Lucko-nál. :-)

 

 

Előzmény: wdriver (132857)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!