Keresés

Részletes keresés

kavicsos64 Creative Commons License 2023.05.02 0 0 39325

Ne vedd komolyan ,ő is öreg már ((::!!

Előzmény: Garamond (39307)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.05.02 0 0 39324

Nem hiszem !

Előzmény: zsorsz (39305)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.05.02 0 0 39323

Ez jó volt hihhihihihihihi ((::!! A tapasztalat meg a kor + Az EU-s hülyeségek néha fura dolgokat eredményeznek ! Lásd üzleti megfontolásokból híg levek eladása jó drágán ,vagy épp a dózis megfelezések Score már csak 5 literes lett ! Az ára drágult !

Előzmény: szicsu1007 (39302)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.05.02 0 0 39322

Ahol nem védekeztek lemosóval ott már ott van a fákon a gombás levél pl a szomszédban  ! Mondta a mami fújjak már rá valamit neki ,de mondtam el van késve ezt én már nem tudom gyógyítani ! A lemosókat ha rávitted azzal már neked nem lesz gondod ebben az évben ! Egy levelem se beteg ! Láttam néhány szem terméskezdeményt az őszin ! Kóstoló talán lesz az asszonynak !

Előzmény: naivkezdo (39299)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.05.02 0 0 39321

Sajnos pontosan ez van a termést virágzásban kell megfogni a megfelelő szerekkel és virágszirom hulláskor meg a megtermékenyültet kell a kukacok ellen megvédeni ! Másként nem lesz termése az embernek ! Még így is a szeles fagyások megtizedelték a termésemet ,letarolták egyes fáimat !

Előzmény: The Dark Side of the Moon (39293)
szicsu1007 Creative Commons License 2023.05.02 0 0 39320

Valójában nem tudom (a helyes) választ. A Cuproxat FW nálam a levéllyukacs ellen megy őszire és szilvára. A Bordóilé NEO SC pedig kajszira, cseresznyére és meggyre monília ellen.

Előzmény: zoli1437 (39312)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.05.02 0 1 39319

Darkhoz csatlakozom ! Én már egyszer szívtam ez miatt ! Ősz lett gyorsan ,lombhullással !

Előzmény: zoli1437 (39289)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.05.02 0 0 39318

Itt már találtam molyos összeragadt leveleket kis kukaccal !

Előzmény: The Dark Side of the Moon (39287)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.05.02 0 0 39317

Rezet őszibarackra ne tegyél én kipróbáltam leszórta a leveleit tőle a sampion öszim ! Rezet fára csak a rügypattanás előtt fújok de azt bőven lemosásszerűen ! Máskor én nem fújok ilyet !

Előzmény: Jancsimiska (39273)
szicsu1007 Creative Commons License 2023.05.02 0 0 39316

OFF

Sok is! Sajnálom a sztrokos esetedet. Betűt elütni nem butaság, csupán figyelmetlenség. Bárkivel előfordulhat. Különösen, ha pl. mobilon ír valaki.

Én 79 éves vagyok, és olyan rossz a szemem, hogy szemüveggel se tudok mobilon írni. Kerti munkától görcsbe rándult ujjaim pedig úgyis a szomszéd betűt ütik le a mobilon:-)). Ezért PC-n írok, a monitoron majdnem 1 cm magas egy nagy betű...

Azt hozzáteszem, hogy a PC-m mindig jelzi, ha értelmetlenre elütök valamit. Meglepően sok helyesírási hibát vétek, amit aztán igyekszem kijavítani. Ha permetszer nevét írom le, a PC mindig jelez, mert neki ismeretlen ez a "magyar" szó. Olyankor gondosan ránézek.

És persze elnézést kérek tőled, semmiképpen nem akartalak megbántani:-((.

Amúgy példaképként tisztelem Caterinát (isten nyugosztalja!), aki soha nem ütött mellé. Persze ilyenek a szöveggondozók:-)))

Előzmény: Garamond (39307)
Garamond Creative Commons License 2023.05.02 0 0 39315

Köszönöm! 

Előzmény: The Dark Side of the Moon (39311)
zoli1437 Creative Commons License 2023.05.02 0 0 39314

Tavaly egy fánál ahogy jöttek a levelek már betegek voltak. Idén virágzás után bejött a rossz idő. Ami érzékeny hiába kapott rezet is meg felszívódót is előtte beteg lett. A felrakott kép az egyik véglet, de mellette ott a másik is.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (39313)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.05.02 0 1 39313

Ha nem károsítaná a réz a csonthéjasok virágait, akkor nyugodtan lehetne vele permetezni, volna értelme. Kontakt szerről van szó, amely a felületre tapadva az odakerülő gombaspórákat remekül hatástalanítja. Mindegy mekkora levélzet van, ugyanúgy működik a fa törzsén is. Sőt minél kisebb a lomb, annál könnyebb teljes fedettséget elérni, ami a tökéletes védelemhez szükséges egy tisztán kontakt szernél.

 

Pár évvel ezelőttig volt engedélyezve a kontakt Dithane, amit hatását tekintve "rézhelyettesítő" szerként használtunk. És igen, akár teljes virágzásban. Tehát volt értelme a használatának.

Nagyon jó volt, mert egy felszívódó + kontakt kombó ( ez volt a Dithane) gombaölő kezelés erős rezisztenciatörő hatással rendelkezett.

Előzmény: zoli1437 (39312)
zoli1437 Creative Commons License 2023.05.02 0 0 39312

A kérdés az volt, lehet e vele most permetezni?

Most nincs virágzás, a gazdabolt meg egy vélemény. Az övék, nem az enyém.

Én virágzásban nem az engedélyokirat és nem azért mert károsítja a virágot, hanem azért nem használom mert értelmetlen. Nincs (nagyon kicsi) a levél és ha olyan az idő eleve beteg. Azt meg nem gyógyítja semmi.

Permetezéssel vagy az nélkül a meleg szokott a gyógyír lenni.

Előzmény: szicsu1007 (39301)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.05.02 0 0 39311

Itt nincsenek "profik" csak "kukacos" fórumtársak (csak hogy a témánál maradjunk!)... :-D

Előzmény: Garamond (39307)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.05.02 0 1 39310

Nos ez rendkívül tudományosan van megfogalmazva, de egy kiskertes ezzel kitörölheti az alsó testnyílását.

 

Gyakorlatban akkor kell és érdemes a védekezést elvégezni, amikor a felszaporodás megkezdődik. Ezzel lefordítottam a szakmai részét...

Hogy mikor van ez?

Tavasszal!

Amikor az időjárás erőteljesen melegedni kezd (mint most) és már új hajtások és levelek vannak a növényen (mint most) és az összes áttelelt és lemosóval le nem gyilkolt atka előjött, hogy hódoljon a testi örömöknek új nemzedékek alapjait megteremtve (mint most).

 

Ezzel válaszoltam is, nagyjából MOST kell az atkák ellen védekezni. Ha megfigyeled pl a Flumite szokásos éves ideiglenes engedélyeit, akkor azok szintén ehhez a "naptárhoz" igazodnak! Az sikeres atka elleni védekezés eredménye az lesz hogy az atkapopuláció a szezonban már nem tud vészesen felszaporodni, aminek látványos kártétele lenne, a maradék populációt a ragadozó atkák kordában tartják.

Előzmény: W_B (39303)
zoli1437 Creative Commons License 2023.05.02 0 0 39309

Mai képek. A hsz. után.

Szirom hulláskor,              virágzáskor 1x ,               szirom hulláskor,               virágzáskor 1x permetezve.

A harmadik csak a második miatt lett permetezve, mert az tavaly érzékenyebbnek tűnt.

Nem mindegy a fajta. Az egyik kipusztul, a másik fel sem veszi. Meg persze az időjárás. Nem mindenhol egyforma. 

Előzmény: The Dark Side of the Moon (39293)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.05.02 0 0 39308

Szabadnép félóra? :-D

 

Induljunk ki abból, hogy ha valaki szabályos akar lenni, akkor a Nébih legutolsó leírását veszi figyelembe.

A növényvédőszer engedélye érvényességének ellenőrzéséhez ezt a keresőt ajánlom, ez tényleg etalonnak tekinthető a frissítését tekintve:

 

https://www.agroinform.hu/novenyvedoszer

 

Használata egyszerű és sok irányból lehet kutakodni a forgalomban lévő de esetenként akár a már kivont szerekről is.

 

A növényvédőszer orvosság. Abból is van szabadon vásárolható, meg amit csak az orvos írhat fel, mert ellenőrzés mellett lehet szedni. Még az is hasonlatos a két dolog között, hogy a gyártó szabadon eldöntheti, hogy egy-egy hatóanyagot mire szeretne engedélyeztetni az adott területen?

 

Igen, én sem tartom be szó szerint a NÉBIH növényvédőszerekre vonatkozó minden előírását. Igen, egyes változásokat a saját felelősségemre nem követek le, de nem piacra termelek és mielőtt ilyet teszek, alaposan körüljárom, hogy a változásra egészségkárosodás vagy környezetkárosítás veszélye miatt volt szükség, vagy esetleg tényleg a pénz mozog a háttérben. Van amikor ilyet tisztán fel lehet fedezni, de most nem fogok példát mondani rá.

Az viszont nagyon fontos, hogy legalább egy alapfokú növényvédelmi ismeret kell ehhez a döntéshez!

 

És akkor itt értünk a gazdaboltokhoz...

Elvileg növényvédőszert csak olyan kereskedő árulhat, aki rendelkezik ezzel az alapfokú növényvédelmi szakismerettel, abból rendszeresen vizsgát tesz, amivel aktualizálja. Ha úgy vesszük ő egy "gyógyszerész" akinek ismernie kell a szereket és alkalmazásukat amiket árul!

Tehát amikor azt olvasom, hallom, hogy a gazdaboltban az eladó ezt és ezt adta vagy ajánlotta és az totális hülyeség, akkor én is nagyon zabos vagyok. És igen, már volt amikor kioktattam boltost, aki égbekiáltó marhaságokkal traktálta a laikus vevőt az orrom előtt.

 

Növényvédőszereknek a maximális lejárati (felhasználhatósági) ideje 3 év. Ezen belül is szoktak jelentős változások történni, tehát a vásárláskor kapott leírás is érvénytelenné válhat, miközben a szer még vidáman működik. Apropó működik...! Általában a növényvédőszerek megfelelő tárolás mellett évekkel tovább megőrzik eredeti hatékonyságukat. Három legfontosabb körülmény a hőmérséklet (fagymentes és 25 fok alatt), fényvédett és nedvességmentes tárolás. A pára is nedvesség! Aki ezeket megszegi, az kalkulálhat vele, hogy van esély a növényvédőszer hatásának csökkenésére, ami együtt jár az esetleges rezisztens kártevők megjelenésének veszélyével.  Ezt csak azért írom, mert az árak az egekben és amikor megvásárolja az ember, akkor kalkulálni kell az egy kezelésre jutó költséggel. Vagyis a nagyobb kiszerelés sokkal olcsóbb lehet, de a túltárolásra azért senki ne tervezzen. Inkább az a lényeg, hogy nem kell kidobni (környezetet szennyezni) az egy éve lejárt szert.

Előzmény: szicsu1007 (39301)
Garamond Creative Commons License 2023.05.02 0 0 39307

Elnézést kérek minden profi növényvédőszeres szakértőtől, hogy egy betűt elütöttem. Mentségemről szólva 78 éves vagyok, két strokom volt a közel elmúlt évben. Vegyész voltam, de még most is kertészkedem. Aki nem nézi el nekem, annak elismerem, hogy butulok. Így elég?

Előzmény: szicsu1007 (39302)
Jancsimiska Creative Commons License 2023.05.02 0 0 39306

Köszönöm a szakvéleményeket. Ígérem, nem leszek lusta bekeverni kis mennyiséget sem az engedélyezett szerből.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (39275)
zsorsz Creative Commons License 2023.05.02 0 0 39305

1/2 3-kor sikerült topással lefújni a kertet, most (17.00)jött egy jó zuhi. Remélem nem mosta le!

szicsu1007 Creative Commons License 2023.05.02 0 0 39304

OFF

Jé, ez olyan lett, mint a halotti beszéd:

isȧ, por ës homou vogymuk

 

És néha sajnos illik ránk:-)))

Előzmény: szicsu1007 (39302)
W_B Creative Commons License 2023.05.02 0 0 39303

A Flumite utasításában azt írják, hogy 30%-os tojás fertőzéskor, illetve 3-5db egyed/levél fertőződéskor kell használni.

Ha nincs ennyi, vsak elvétve van egy-egy atkás levél, akkor még ne permetezzek vele?

szicsu1007 Creative Commons License 2023.05.02 0 1 39302

Gyanítom, hogy az interneten nem a Runnex 2F permetszert, hanem a Runner 2 F nevűt dicsérik. Visszavonták (2022.12.31).

Arra édemes odafgeni, hogy eyzerú nagyar szavak elútedekor a zobeg mél érhetú narad, de a nbenyvelőzerek nejét írjuk le pontyoszan, mer csak akkúr tusunk erdembe beszolni rúla.

:-))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Előzmény: Garamond (39298)
szicsu1007 Creative Commons License 2023.05.02 0 0 39301

Amit most leírok, azt nem csak neked szánom, hanem több másik topiktársnak is. Évek óta megfigyeltem, hogy "Gazdaboltos ajánlata", vagy Gazdaboltos honlap leírása szerint kerül eldöntésre, hogy mit, mikor, mivel permetezzünk. Én ezzel maximálisan nem értek egyet (osztva Dark véleményét!). Minden növényvédő szernek van(?) egy NÉBIH által közreadott engedélyokirata. Abban minden, számunkra fontos információ benne van (talán csak az nem szerepel benne, hogy felszívódó vagy kontakt:-(( - mondjuk ez bosszantó!

Próbálnék én most udvarias hangot megütni, de így leírva talán csak egy rakás szmájli veszi el a kérdésem élét :-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))):

1. Bízhatunk-e abban, hogy a NÉBIH engedélyokirat hiteles?

2. Hajlandóak vagyunk-e betartani az ott leírtakat, vagy kinyomunk háromszoros koncentrációt?

És ami a legfontosabb:

3. Tudjuk-e egyáltalán, hogy hol és hogyan lehet fellelni egy adott növényvédőszer engedélyokiratát (a NÉBIH honlapján)? Hogy ne kelljen a NÉBIH alatt bogarásznom, minden általam használt permetszer PDF anyaga le van töltve a PC-mre. Apró bosszúság, hogy néha felül kell vizsgálni, hátha megváltoztatták..

 

És persze a csomagoláson lévő írás is hiteles(?). Ezzel az a baj, hogy ha 4-5 évig tárolunk egy fiolát, akkor már lemaradunk arról a módosított leírásról, amit pótlólag ragasztanak fel a csomagolásra (és persze óvatosan kell leszedni, mert elszakad!)

 

 

Előzmény: zoli1437 (39291)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.05.02 0 0 39300

Tafrina nem kedveli a meleget. 15 foknak mondják a tűréshatárát. Amikor tartósan efelett van a nappali hőmérséklet, akkor a tafrina már nem fertőzőképes. Tulajdonképpen elpusztul ami nem tudott megfertőzni egy fát.

Ahhoz, hogy a tafrina gomba beinduljon és fertőzőképes gombafonalakat hozzon létre, nem elég pár órás 10 fok. 15 fok alá éjjel még nyáron is becsúszhat egyszer-egyszer, akkor is csak pár órára.

Előzmény: naivkezdo (39299)
naivkezdo Creative Commons License 2023.05.02 0 0 39299

Ez sima ügy, úgy szoktam, hogy az őszikkel végzek. 

Oda menne csak a score.

Érdekes, hogy szerinted már nem lesz tafrina, miért?

Most jön eső, pici hideg.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (39295)
Garamond Creative Commons License 2023.05.02 0 0 39298

Alma növényvédelmével kapcsolatban kérek segítséget:

1. Kb. 40 évig minden évben a lakásom kertjében lévő alma fogyasztása – nekem és a feleségemnek – kitartott februárig-márciusig, minimális növényvédelemmel. Négy éve új szomszédot kaptunk, azóta a szomszéd kertje rovar rezervátummá vált. (Magyarul gaz-gaz hátán+örökölt, elhanyagolt beteg fák láthatók+nyest tanyává vált.) A szomszéd művész lélek, verbálisan OK.

2. Soha nem volt almamoly kártételem, tavaly levitte a termés nagy részét a két Golden fámon (Reinders és Li). Az idén felkészültem ragacsos rovarcsapdával+feromen csapdával, figyelem a rajzást, a biofix módszert, résen állok. A kérdésem az, hogy Coragén kaptam csak, jó ez? Az interneten többen a Runnex 2F-t dicsérik nagyon, de ez nem kapható. Tud valaki kis tételben megvételre? Vagy jó a Coragén is?

Kérem akinek van tapasztalata ossza meg velem, előre is köszönöm.

The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.05.02 0 0 39297

Ne legyél ennyire szélsőséges!

 

Nekem például semmi bajom a biotermesztőkkel, ha azok nem a szomszédomban vannak. :-)

Előzmény: IsKol (39296)
IsKol Creative Commons License 2023.05.02 0 0 39296

"Az, hogy virágzásban semmivel ne permetezzünk, az biotermesztésnek hangzik"

 

Ugye itt a "leszarom, én nem permetezek, ha lesz valami lesz ha nem akkor nem"... hozzáállásra gondolsz? (akár virágzásban akár más fenológiai állapotban)

 

 

 

 

Előzmény: The Dark Side of the Moon (39293)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!