Keresés

Részletes keresés

renko60k Creative Commons License 2021.02.12 0 0 398

Csengödi megy soha nem kel permetezni és terem is minden évben 40 éves tapsztalat.

Előzmény: 1realista (395)
zsorsz Creative Commons License 2021.02.12 0 0 397

Nemes cigánymeggy létezik?...ismerősöm állítja hogy neki van. Nem olyan apró és permetezés nélkül terem.

Előzmény: evodia2010 (396)
evodia2010 Creative Commons License 2021.02.12 0 0 396

Ellenálló fajta

Előzmény: 1realista (395)
1realista Creative Commons License 2021.02.12 0 0 395

Megyfa monilia elleni hatásos védekezésre kérnék tömör útbaigazítást.

Biztos már a fórumon megvan, de én csak most vetődtem ide.

Köszönettel

evodia2010 Creative Commons License 2020.12.25 0 0 394

A régi meggymagos sztori...

evodia2010 Creative Commons License 2020.11.29 0 0 393

Az 1390 Ft-os (rendes nébih címkés) barkácsos oltványok maradéka volt/van 70% engedménnyel kiszórva. Már a fenyőt árulják. Persze a különleges fajtákat nem ilyen helyen kell keresni. De alanynak is jók lehetnek.

A szomszédoknál van cseresznye fa mindenféle. Ami érdekes, hogy a cseresznye virágot a méhek nem annyira szeretik járni. :(

Viszont remélem a feketics meggyet jövőre végre megkóstolhatom. Az idei év újdonsága a piramis (cseresznye) meggy volt.

Előzmény: 55judit (392)
55judit Creative Commons License 2020.11.29 0 0 392

Elég gyanús annyiért. Volt fajta megjelölése? Porzót is vettél hozzá?

Előzmény: evodia2010 (391)
evodia2010 Creative Commons License 2020.11.28 0 0 391

Ma vettem OBI-ban (Budakalász) akciósan :) cseresznyefa oltványt 420 Ft-ért. 

Volt mellette egyebek közt csengődi meggy is, régebben kereste valaki.

Bár van akinek nem igazán ízlett...

budai2 Creative Commons License 2020.09.20 0 0 390

Előzmény: döglött_ariston (387)
budai2 Creative Commons License 2020.09.20 0 0 389

A bőtermő monilia szempontjából nem tökéletes, de védhető. Muszáj védeni. Tényleg bőtermú és tényleg kukacosodik.

Izre, színanyagra a meteor korai szerintem jobb mint az érdi bőtermő. És mintha nem ostorosodna (vagy kevéssé).

Izre is, kukacosodásra is megfontolandó az Érdi  Jubikeumi-t választani. Picivel később érik, mint a meteor  korai. Ez tényleg elég  ellenálló moniliára.

 

https://fruitresearch.naik.hu/gyumolcsfajtak/gyki-meggyfajtak-erdi-jubileum

 

további lehetőségek:

 

https://fruitresearch.naik.hu/gyki-gyumolcsnemesites-meggy#fajtak

Előzmény: döglött_ariston (387)
evodia2010 Creative Commons License 2020.09.15 0 0 388

Nekem a meteor korai a kedvencem. Június elején terem (korai), nem kukacos, monilia nem bántja, jóízű, közepes méretű. Viszont koraisága miatt a seregélyek is szeretik. Van feketicsim, de az még nem termett. Érdekes, hogy sokkal világosabb zöld a levele, mint a többi meggynek. Szintén korai és kukacmentes a piramis, ami cseresznyemeggy szerintem. Porzási problémákat szoktak nála említeni.

Előzmény: döglött_ariston (387)
döglött_ariston Creative Commons License 2020.09.10 0 0 387

Sziasztok!

Most szeretnék meggyet ültetni, melyik fajtát ajánljátok? Én a neten az "Érdi jubileum"-ot találtam, amire azt írták, hogy a többiektől jobban ellenáll a moníliának, valamint kifejezetten ízletes termést hoz, viszont anyósom szerint az érdi az mindig kukacos. A bőtermőnél valóban láttam, hogy erre panaszkodnak, de igaz ez a jubileumra is? A másik fajta, amivel szemeztem a feketicsi, de ahhoz nehezebb hozzájutni. Van valakinek ezekkel tapasztalata ízre, gondozás-igényre vonatkozólag? A gyümölcslégy mennyire jön át a szomszédból? Ha a fa alatt telelne át, de nekem ott dús, gondozott gyep van, mert abba ültetném bele, akkor is gond a kukac, vagy a fűben nem szeret?

Köszi!

55judit Creative Commons License 2020.09.02 0 0 386

Értelek. Jó hogy kétszer is leírtad hogy szerinted, mert amikről írtál, az tényleg nem általános, csak olyan szerinted. :)

 

Nem kell hogy feltétlen jobb legyen mint valamelyik oltvány, nekem megfelel ha olyan lesz mint az anyukája amit szintén gyökérről szaporítottak és annak az anyukáját, és annak az anyukáját is és így tovább. A törzs már befásodott végig.

Valószínű nem ugyanolyan a kettőnk fája. Az enyémet egy kicsit akkor csapja meg a monília, ha egyébként erős fertőzöttség van másutt. Jelentéktelen, sosem permetezik meg. Nem lesz hatalmas fa, ahhoz képest sokat terem. Nekem nem kell mázsaszám, elég ha van egy kevés a meggyből is a kertben. Egymagamra biztos terem majd eleget. Amíg el nem kezdi, meghagyom az érdi bőtermőt. Már eléggé visszacsonkoltam, elég az a 10 kiló is amit ad évente. Jövőre kopasz kivit futtatok rá. :)

Előzmény: firpoliono2 (385)
firpoliono2 Creative Commons License 2020.09.02 0 0 385

Szerintem nyáron akkor érdemes visszacsípni a hegyét, ha azt akarod, hogy még a nyár folyamán elágazásokat hozzon a fa. Abban nem vagyok biztos, hogy a törzse emiatt jobban be fog fásodni.

 

A gyökérsarjról nevelt meggyfa szerintem nem feltétlenül lesz jobb, mint az oltott meggy, mert nincs garancia arra, hogy az anyameggyfa tulajdonságait örökli. Nekem van egy öreg, gyökérsarjról növő meggyfám, de például a monília ellen semmivel sem ellenállóbb, mint az oltott meggy. Hátránya az is, hogy sokkal gyengébben terem, mint az oltványok. Kísérletezni persze lehet ilyen gyökérsarjról nevelt meggyel, de ha tényleg szeretnél nagyobb mennyiségű gyümölcsöt termelni, akkor én a helyedben oltványt telepítenék.

Előzmény: 55judit (384)
55judit Creative Commons License 2020.08.08 0 0 384

Tavaly gyökérsarjakat kaptam, amiből egyet tudtam megtartani, gyorsan növekedett. Júliusban visszacsíptem a hegyét azzal az elgondolással hogy hátha vastagszik és befásodik jól őszre.

Jól tettem, vagy nem? Feltételezem hogy jövőre ágakat hoz, utána évben pedig terem. Ez az a fajta ami állítólag nem lesz se kukacos se moníliás, és nagyon finom.

csedege Creative Commons License 2020.07.18 0 0 383

Nagyon köszönöm Mindenkinek! Igazából szeretnék egy erős, szép fát, ami ha gyümölcsöt is hoz, akkor dupla örömöt okoz. Nyilván a szilva erre nem alkalmas, az megmarad élvezeti növénynek, a cseresznyét és a meggyet szeretném, ha "uralkodnának"  a kertben, amik alá szívesen leülünk az árnyékban. De sajnos annyira kuka vagyok az alakításukban, semmi tapasztalatom, sem elképzelésem nincs. 

budai2 Creative Commons License 2020.07.17 0 0 382

Hogy mekkora legyen a fa?

 

Ha gyümölcstermés a cél, akkor legyen kicsi. Ha viszont távolról szeretnél gyönyörködni  a látványukban, meg hüsölni szeretnél az árnyékukban, akkor legyen nagy.

 

 Érdemes megnézni ezt: Kiskoronájú gyümölcsfák

https://www.obstzentrum.de/fachinformation-obstgehoelze/kleinkronige-obstbaeume/

 

meg ezt: Hasznos információk kiskoronájú gyümölcsfákról

 

https://assets.obstzentrum.de/media/export_infos/downloads/2016/02/18/Neumueller_Kleinkronige_Obstgehoelze.pdf

 

Gondolom, hogy az alapcél a gyümölcs maga. Ebből a szempontból különösen fontosnak tartanám a csengődi alacsonyan tartását, ha tűzoltó létra nélkűl szeretnéd ápolni és szüretelni.

Én most kinlódok egy 8 év alatt 6-7 méterre megnőtt fával, hogy valahogyan kezelhető méretűvé faragjam. A csengődi az alsó ágakon is terem ugyan, de jó ízűvé csak a benapozott felső ágakon érik a gyümölcse. De szerintem az összes többi gy fát is (metszéssel) érdemes alacsonyan tartani.

Előzmény: csedege (378)
55judit Creative Commons License 2020.07.16 0 0 381

Lehet hogy így a helyes ahogy írod, én nem értek hozzá. Viszont mióta a meggyfát leérés után metszem, ritkítom, csak elvétve, kis mértékben lesz moníliás. Permetezni sem kell miatta. Már idén is elvégeztem a munkálatokat, a sebeknek őszig bőven van idejük begyógyulni.

Előzmény: firpoliono2 (379)
csedege Creative Commons License 2020.07.12 0 0 380

Nagyon köszönöm. Várok akkor tavaszig, nem piszkálom közben. Akkor ezek szerint nem kések el semmiről. Igazság szerint kerti díszfa kategóriában szeretnék unokák által is megmászható, élményt nyújtó "kedves" csemegés fákat. (saját gyerekkorból idézve :) )

Előzmény: firpoliono2 (379)
firpoliono2 Creative Commons License 2020.07.12 0 0 379

Meggyet, szilvát majd csak jövő tavasszal metszeném. Meggyfa természetes koronaformája a gömb. Én hagynám természetes formában nőni a kis meggyfát, metszőollóval csak ritkán avatkoznék be.

 

A szilvának viszont valószínűleg 6-7 vázágból álló koronát alakítanék ki. Ha jelenleg nincs elegendő vázág a szilván, akkor a meglévőket metszeném vissza erősen és aztán válogathatnál a hajtások közül.

 

Nehezet kérdezel a fa magasságát illetően. Nekem az az elven, hogy nem szabad olyan magasra hagyni, hogy kicsússzon a kezed közül, tehát mindenképpen elérhető magasságban kell tartani a fákat. Nálam ez kb. 4-4,5 métert jelent.

 

Az idős meggyfádon az ostorokat le kell metszeni, így meg lehet újítani a fát. Én ezt a munkát is inkább csak tavasszal csinálnám meg.

 

 

Előzmény: csedege (376)
csedege Creative Commons License 2020.07.05 0 0 378

, csak sikerült végre!

csedege Creative Commons License 2020.07.05 0 0 377

Pardon, a képek lemaradtak:

csedege Creative Commons License 2020.07.05 0 0 376

Üdvözletem! A metszés topicból másoltam ide az egészet, azért van benne a szilva is, ezért elnézést kérek! Szóval:

Szeretnék megint tanácsot kérni, teljesen kuka vagyok metszésileg. Idén tavasszal ültettem kettő szilva (Top-Hit) és egy Csengődi meggyfát. Szeretném, ha erős- magas fák lennének, de kb. 2 méterig homok, alatta agyag van. Gondolom, az a két m3 talaj amit kicseréltem hosszú távon nem lesz elég? Vagy reálisabb inkább az alacsony, 3 méter magasságban gondolkozni? És a metszés: fogalmam sincs róla, és közel- távol senki, a meggyfán három ág a csúcson:, a szilvákon pedig kettő:. Gondolom, ez így nem maradhat, de mikor és mit kellene lemetszenem? A cigánymeggyem leérett, rengeteg volt, de csak ostor. Szegény már ki van kötözve a kerítéshez, mert dől ki, egy erős visszametszés segítene rajta? És ha igen, hol kellene vágnom?:És mikor szabad? Tudom, sok kérdés, de teljesen amatőr vagyok, előre is köszönöm.

alfi13 Creative Commons License 2020.07.01 0 0 375

Igen a gyümölcsfejlődés korai szakaszában mehet a fölszívódó szerek de az érés közelében csak valamilyen kontakt szert aminek rövidebb a várakozási ideje mint a fölszívódónak. Évekig próbáltam de az idei évben a talajfertőtlenítésel sokkal jobb eredményt sikerült elérni csak elvétve találok hibás gyümölcsöt.

Előzmény: AmazingGecko (374)
AmazingGecko Creative Commons License 2020.07.01 0 0 374

Köszi! Akkor gondolom felszívódó rovarölőre gondolsz?

Előzmény: alfi13 (373)
alfi13 Creative Commons License 2020.06.30 0 0 373

A meggy azért rothad mert a rovarok megszurkodják és a seben keresztül bejut a monilia gomba. Ezt úgy tudod elkerülni ha jóval az érés előtt elkezdesz rovarölőzni. Van egy módszerem amit az idei évben próbáltam  ki és sikeres volt a cseresznye meggyfák alját megszórtam talajfertőtlenitővel mert ezek a rovarok a talajból bújnak elő még azelőtt hogy elkezdet a gyümölcs színesedni. Ha nem akarsz vegyszereket használni akor javaslom az Artis pro nevű szert jövőre ezt fogom kipróbálni a talajra kell permetezni 

Előzmény: AmazingGecko (367)
evodia2010 Creative Commons License 2020.06.29 0 0 372

Kertemben vannak magonc vagy gyökérsarj meggyfák, ki tudja honnan, és most lepődtem meg, ahogy némelyik terem, méghozzá teljesen korrekt gyümölcsöt.

evodia2010 Creative Commons License 2020.06.29 0 0 371

10 centis törzsátmérős meggyfát vágtam már "derékba", de az nem volt 5 méter magas.

Vadcseresznyét vágtam vissza vastagabb törzsátmérővel, ennél állapítottam meg, hogy (szerintem) a héj alá oltás nem igazán jó ilyen méreteknél, mert a nemes lefeszíti a kérget és be fog rohadni, ha nem kap állandó védelmet még évekig. Ezért javaslok mindig inkább plusz egy évet és angolnyelvest...

A kihajtás nem lehet gond, ha nem nagyon öreg a fa. De célszerűbb lenne tavasszal visszavágni szerintem is.

Előzmény: budai2 (366)
Ali-bá Creative Commons License 2020.06.28 0 0 370

Kora tavasszal csinálnám.

Előzmény: budai2 (369)
budai2 Creative Commons License 2020.06.28 0 0 369

Köszönöm Ali-bá!

 

Még egy tudományos(kodó) kérdés az időpont. Most azonnal lehet csinálni, vagy várjak vele lombhullásig?

Koronaalakítást az idén nem termő kajszikon már csináltam, az láthatólag problémamenesen sikerűlt, mert megindult a kihajtás a csonkokon. . Ha most csinálnám, kihajtás szempontjából  nyerhetnék egy évet (gondolom). De ilyen brutális beavatkozásnál félek a sebfertőzéstől. Akkor is, ha lefertőtlenítem és lekenem a sebet. Meg talán az is probléma, hogy az új hajtások nem erősödnek meg télállóra.

 

Szerinted melyik időpontnak kisebb a kockázata?

Köszönöm.

Előzmény: Ali-bá (368)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!