Keresés

Részletes keresés

yester Creative Commons License 2008.07.11 0 0 178

Tegnap a Kossuthon volt egy korrekt műsor Bartáról - Vöröshangyaboly s egyéb csemegék bejátszásával. Letölthető az MR1-Kossuth Rádió heti MP3 tára -
csütörtök - 22-23-ig linre kettintva. kb a 20 perctől!


http://real1.radio.hu/kossuth/
yester Creative Commons License 2008.07.07 0 0 177
Tisztázatlan körülmények közt halt meg a magyar gitáros, Barta Tamás


Hatvanéves lenne Barta Tamás, minden idők egyik legjobb hazai gitárosa, aki több mint 25 éve halt meg tisztázatlan körülmények között Los Angelesben.
A kitűnő gitáros, énekes és zeneszerző 1948. július 7-én született. A Landler Jenő Villamosipari Technikumban Fenyő Miklós osztálytársa volt. A Syconor együttesben kezdte a "nagyüzemi" zenélést 1967-ben. Fenyő szerint, aki szintén ebben az együttesben bontogatta szárnyait, Barta autodidakta módon tanult meg gitározni. Tagja lett az 1968-ban alakult Hungáriának, vendégzenészként pedig időnként besegített a Syrius együttesben.

Az Ifjúsági Magazin 1970-ben az év gitárosává választotta, 1971-ben csatlakozott a Presser Gáborral, Laux Józseffel és Frenreisz Károllyal megalakuló Locomotív GT-hez. Nemcsak hangszerével, hanem szerzeményeivel is döntően hozzájárult ahhoz, hogy a hetvenes évek elején az LGT a legszínvonalasabb és legnépszerűbb együttessé nőtte ki magát.

Az LGT első éveiben született dalok közül Barta szerezte többek között A Kötéltáncos álma, a Royal blues, a Kenyéren és vízen, a Szeress nagyon, a Cirkusz, a Csavargók angyala, a máig közönségkedvenc Gyere, gyere ki a hegyoldalba és az Ő most még csak 14 című dalokat.

Zalatnaynak írt dalokat

Szerzőként jegyezte Zalatnay Sarolta, Kovács Kati és mások több dalát. Az első három LGT-lemezen volt hallható különleges gitárjátéka. Az LGT-ből elsőként Frenreisz Károly távozott, a helyére lépő Somló Tamást Barta Tamás tanította basszusgitározni.

Amikor az LGT 1974-ben az Egyesült Államokban turnézott, nem volt hajlandó hazatérni, döntését itthoni körülményeivel magyarázta. Több barátja, zenésztársa próbálta lebeszélni arról, hogy Amerikában maradjon.

Los Angelesben élt, egy ideig zenélt, fellépett a Beach Boysszal és a Sly And The Stone Familyvel. Később üzletet nyitott. Állítólag összetűzésbe került a helyi magyar maffiával, s 1982. február 16-áról 17-re virradó éjszaka ágyában lelőtték. Barta földi maradványait elhamvasztották és helikopterről szétszórták. Laux József, aki szintén Amerikában telepedett le, tagadta, hogy Bartának kapcsolatai lettek volna a maffiával.

Eltűnt a rajongók elől

Disszidálásával Barta Tamás eltűnt a hazai rockrajongók elől, s tragédiájára a tengerentúlon nem tudta kamatoztatni tehetségét. Magyarországon a kedvencek közé tartozott, míg új hazájában százával-ezrével tengtek-lengtek a hozzá hasonló zenész fiatalok.

Életében, majd halála után is a legnagyobb elismeréssel beszéltek róla a hazai rockélet legjobbjai, köztük Presser Gábor, Szűcs Antal Gábor, aki a Hungáriában, Karácsony János, aki az LGT-ben váltotta, valamint Szörényi Levente, aki különösen kitartását értékelte.

- MTI -

http://www.zene.hu/cikkek/cikk.php?id=13701

[2008.07.07.]
Előzmény: jameslgt91 (174)
Dotis Creative Commons License 2008.07.07 0 0 176

Bartáról a mai Kontrában. Este 6-tól, Klubrádió.

Bootleger Creative Commons License 2008.07.07 0 0 175

Csáó!!!

 

 Ma lenne Barta Tamás 60 éves:S Kár,hogy Ő ezt már nem érhette meg:S

 Apropó...rendelkezik v.ki valami érdekes nem hivatalos cuccal tőle??

 Gondolok itt videó,audió...8mmes..bármi ami bootlegenek minősülhet???

jameslgt91 Creative Commons License 2008.07.04 0 0 174
Még játszott a Bosch-ban is ezis biztos, csak nem tudom mikor.

1966 Bosch: Barta Tamás, Deutsch András, Fenyő Miklós, Hámor Rezső, Neményi Tibor, Révész Tamás, Sipos Péter.

Szerintem Barta nem játszott 1 évig a Syriusban, az sok lenne talán.
Előzmény: D. péter (172)
jameslgt91 Creative Commons License 2008.07.04 0 0 173
Az alapító felállásról csak néhány klipp tudtommal videóban, egyet láthatsz youtube-on, a Boldog vagyok-ot. Igen az első felállásból csak ez lehet szerintem, a somlós felállásból már több van. Biztos vannak még anyagok csak kitudja hogy hol...
Előzmény: D. péter (172)
D. péter Creative Commons License 2008.07.04 0 0 172
Tudtommal így nézett ki Barta pályafutása: 1965-67 Syconor.Ők voltak az első zenekar,akikről az IM írt(1966.február,nekem megvan a cikk),ebben több fotó is található,és a zenekar összes tagja-még a technikus is-nyilatkozik.
1967: katonaság. Hogy kétszer játszott-e a Hungáriában,abban nem vagyok biztos.
A Syrius 1968 őszén alakult át.Az a formáció,ami később legendává vált,ekkor kezdett formálódni,ekkor még Barta és Rákosi László is játszott benne.
A Syrisu-könyvben és a rockszámlában több fotó is található ebből a korszakból.
Barta 1969 végén ment át a Hungáriába, és itt játszott 1971 áprilisáig.
Apropó: az első LGT-felállásról milyen filmanyagok maradtak fenn?
Előzmény: jameslgt91 (166)
jameslgt91 Creative Commons License 2008.07.03 0 0 171
Köszönöm Elvtárs a részletes ismertetőt! De a Csavard fel a szőnyeget kislemezen már Barta gitározik nem? Legalábbis ha meghallgatom a szóló teljesen Bartás.?
Dick17 Creative Commons License 2008.07.03 0 0 170
Szóval kevertük a 68-as Ki Mit Tud? és a  az ugyancsak 68-as Táncdalfesztivált, de most már utánanéztem és ez az előző hsz adja meg a frankót. ;-)
Előzmény: Dick17 (169)
Dick17 Creative Commons License 2008.07.03 0 0 169

Nem tudom ki írta a hivatkozott A dal ugyanaz marad című könyet, de hülyeséget írt, hidd el nekem! (Ráadásul annyi ötlete sem volt, hogy eredeti címet adjon a könyvének!)

A Hungária 1968-ban indult először Táncdalfesztiválon az "Egyszer vagy fiatal" c. számmal és nem nyertek semmit. (Ld.: Dallam diadala 178. old.) A következő évben (1969) a "Bezzeg tavaly" dallal indultak és nem jutottak a döntőbe. (Hivatkozott mű 189. old.)

A Táncdalfesztivál, mint dalok versenye, nem úgy működött, hogy menet közben dalt cserélnek az előadók. Olyan a Magasztárban van/volt. A "Csavard fel a szőnyeget" sosem hangzott el táncdalfesztiválon, legfeljebb nosztalgia bálon. Viszont lehet, hogy a "Ki Mit Tud?"-on játszották 1968-ban, ahol végül az említett "Nem bújok én többé már a subába" dallal nyertek. (Ld.: Kiss István Zoltán: Magyar könnyűzenei lexikon, 165. old. ZajZon kiadó, 1998) A Ki Mit Tud-beli felállásuk: Fenyő, Csomós Péter és Mtlakovszky Miklós (gitár), Klein László (basszusgitár), Tóth József (dob) és Láng Péter (szaxofon).

Előzmény: jameslgt91 (168)
jameslgt91 Creative Commons License 2008.07.03 0 0 168
Valószínűleg igazad van, de biztos, hogy játszották a táncdalfesztiválon a Csavard fel-t csak nem a döntőben, de a döntőben valóban a Nem bújok-ot. Az infó a A dal ugyanaz marad című könyből van. Kösszi a segítséget sokat segítettél!
Előzmény: Dick17 (167)
Dick17 Creative Commons License 2008.07.03 0 0 167

D.péter tudja jól. A Fáradt a nap az 1969-es táncdalfesztiválon hangzott el, és bizony a Syrius soraiban Barta pengetett. Tán valamely archívumban létezik az egész fesztivál felvétele. (Forrás: Gáncs D.-Zoltán János: A dallam diadala - A táncdalfesztiválok története, 188. old. + saját emlékem a tévé elől...) A dal a Qualiton SP 603 katalógus számú kislemez B-oldalán található.

´71 kora tavaszán csupán azon egyszerű okból nem játszhatott a Syruisszal, mert a zenekar 1970 november végén elutazott Ausztráliába és egy évig voltak kint.

Ezt az infót - "az LGT-t megelőző hetekben játszott a Syriussal '71 kora tavaszán, és felvettek vele 2 kislemezt a rádióban. Aztán LGT." - vajon milyen könyvben olvastad? Mert így nem igaz! 

A Csavard fel a szőnyeget nem volt fesztivál dal, ott valami "nem bújok többet már a subába" szövegű dalt nyomtak Fenyőék álnépi hacukába öltözve a 68-as fesztiválon. Az Egyszer vagy fiatal c. Rózsa szerzeményt adták elő, úgy mint Ki Mit Tud? győztesek. Nem játszott velük Barta. Fotó az említett könyv 180. oldalán. 

Remélem közelebb vittelek a megoldáshoz?

 

Előzmény: jameslgt91 (166)
jameslgt91 Creative Commons License 2008.07.03 0 0 166
Igen, épp ezen morfondíroztam én is tegnap. Hallgattam a Fáradt a nap-ot, és próbáltam levenni Barta stílusát, hogy ő játszhat e benne. A gitár dallama, ahogy a hangok követik egymást Bartás, de a felvétel 1970-es, és akkor elvileg már rég Hungáriában volt. Vegyük sorra, kezdett a Hungária elődjében a Boschban ez úgy 1966-ban lehetett, utána Syconor 1967- ben egy kicsit aztán elment katonának, 1968 végén meg már vele veszik fel a Csavard fel a szőnyeget-et a Hungáriában, de a táncdalfesztiválon nem játszott még velük, pedig ott is játszották a dalt. Akkor ezek szerint rövid időre kilépett a Hungáriából 1969 vége 1970 eleje talán? Így passzolhatnak az adatok, aztán vissza a Hungáriához ahol két nagylemez 1970,71. Aztán 1971 április LGT.

Viszont most egy könyben azt olvastam hogy a Hungáriát Barta az LGT előtt már elhagyta egy picivel korábban, és az LGT-t megelőző hetekben játszott a Syriussal '71 kora tavaszán, és felvettek vele 2 kislemezt a rádióban. Aztán LGT.

Na vajon hogy lehet?:)) Segítsetek oldjuk meg ezt a kérdést:)
Előzmény: D. péter (165)
D. péter Creative Commons License 2008.07.03 0 0 165
Tudtommal a Fáradt a Nap c. dalban is játszik Barta.A Rockszámlában van egy fotó az1969-es táncdalfesztiválról,és ott még ő is a zenekar tagja volt. (Ráduly viszont még nem.)
Előzmény: jameslgt91 (162)
jameslgt91 Creative Commons License 2008.07.03 0 0 164
Kösszi mingyár meg is keresem:)
Előzmény: t2jani (163)
t2jani Creative Commons License 2008.07.03 0 0 163
Van egy '80-as években kiadott bakelitem, a címe Rocklegendák 1966-1970, mindenféle zenekaroktól van egy-egy szám (Koncz Zsuzsa, Metro, Illés, Scampolo, stb), azon külön is megemlítik a Hűtlen lány című számot, h különlegesség, mert Barta is játszik rajta (egyébként Barta-S. Nagy szerzemény).
Előzmény: jameslgt91 (162)
jameslgt91 Creative Commons License 2008.07.02 0 0 162
Valaki nem tudja a Syriusnál töltött rövid idő alatt készített számok címét?Mert állítólag egy kislemezt felvettek a rádióban Bartával.
poguitarist Creative Commons License 2008.06.22 0 0 161

 Bartát először 1973-ban a szilveszteri műsorban láttam(Gyere ,gyere ki a ...),majd egy vagy két hónapja a Youtube-on(Boldog vagyok).Egy ideig meg voltam győződve, hogy a Vöröshangyaboly és a Kenyeren és vizen csak számomra mérföldkő. A Hungária lemezen a Vöröshangyabolyt átugrották  a bulikon(nem lehetett rá táncolni)(az én lemezemen itt papirvékony a vinil a sok hallgatástól), a Kenyeren és vizen sokatmondóan lemaradt az ''Lgt összes kislemeze ''kiadásból.Miért? mert a Siryushoz hasonlóan a jazz-rock fele állt a szekér rúdja,ami nemigazán volt kasszasiker stb.Summa summarum...Barta tényleg minden idők legnagyobb- magyar-(ez számunkra erdélyiekre méginkább fontos)''jazzrock gitárosa lehetett volna,rockgitárosként mindenképp.De kit érdekel a múlt, azóta annyi jó gitáros kényeztette a közönséget..Talán engem, meg Ipanemát, akinek minden elismerésem e topik inditásáért  .                 

t2jani Creative Commons License 2008.04.03 0 0 160
...vagy akár előkerülhetne pár bootleg itthonról is... De ezek sajnos csak álmok.
Előzmény: Dick17 (159)
Dick17 Creative Commons License 2008.04.03 0 0 159
Ahhoz, hogy éljen a topic, történnie kellene valaminek. Pl. jelentkeznének figurák, hogy vannak felvételei Bartától az amerikai időszakból vagy bármi...
Előzmény: jameslgt91 (158)
jameslgt91 Creative Commons License 2008.04.02 0 0 158
Épp azt mondom, az utolsó beírás február 17-én volt. Jó lenne ha más idószakban is élne a topic.
Előzmény: Dick17 (157)
Dick17 Creative Commons License 2008.04.01 0 0 157
mintha túl lennénk azon... Inkább jön a 60. szülnap...
Előzmény: jameslgt91 (156)
jameslgt91 Creative Commons License 2008.04.01 0 0 156
Talán Barta Tamás-ról nem csak a halála napja közelettekor kéne szót ejtenünk...
jameslgt91 Creative Commons License 2008.02.17 0 0 155
Biztos, hogy készített Amerikában felvételeket zenekarokkal, mert valahol hallottam, hogy Herskovits Iván azokat is lejátszotta a rádióban.
Lamb2 Creative Commons License 2008.02.17 0 0 154

Köszi a linket. Ezekszerint éppen tegnap volt 26 éve, hogy meghalt.

Örülök, hogy rátaláltam erre a topikra. Én is az LGT ( az eredeti felállású ) muzsikáján kezdtem felnőtté válni. Nekem a Vallomás volt a kedvencem és ma is beleremegek, ha meghallom.

Előzmény: Dick17 (153)
Dick17 Creative Commons License 2008.02.17 0 0 153

Kábítószeres banda végzett Barta Tamással?

http://hvg.hu/velemeny/20080216_bartatamas_rock_gyilkossag.aspx

 

Az Ifjúsági Magazin 1970 októberében megszavaztatta a zenészszakmát és a közönséget arról, hogy kik a hazai rockszakma legjobb zenészei. A szakma a legjobb gitárosnak az 1948. július 7-én született Barta Tamást választotta a Hungáriából. Ez a szavazás is hozzájárult ahhoz, hogy 1971 elején megalakult a Locomotiv GT: a négy alapító tag közül az orgonista Presser Gábor a közönség-, a basszusgitáros Frenreisz Károly és a dobos Laux József pedig mindkét szavazást megnyerte saját hangszerén.  ...

...

Barta 1967-ig volt a Syconor tagja. Utána katonáskodott, illetve vendégzenészként többször föllépett a Syriusszal. 1969-től ismét együtt zenélt Fenyővel: belépett a Hungáriába, s játszik a zenekar első, Koncert a Marson című, 1970-es albumán is. Innét hívták az LGT-be.

...

Barta földi maradványait elhamvasztották és helikopterről szétszórták. Megoszlanak a vélemények, hogy a szétszórás a Sierra Nevada, vagy a Csendes-óceán fölött történt.

 

Barta 1976-ban Kaliforniában. Édesanyja felvétele
t2jani Creative Commons License 2008.02.16 0 0 152
Igen, én is így értettem, de nem sikerült túl érthetően megfogalmaznom :-)
Előzmény: Mice Elf Agin (151)
Mice Elf Agin Creative Commons License 2008.02.16 0 0 151

Nem együtt játszottak, hanem ugyanazon a fesztiválon is felléptek, mint pl. Sly.

Előzmény: t2jani (150)
t2jani Creative Commons License 2008.02.16 0 0 150
...mármint, emlegette, h olyan nevekkel játszottak együtt, mint pl a Sly and the Family Stone... (Asszem, az Ilyen a Box-ban olvastam)
Előzmény: t2jani (149)
t2jani Creative Commons License 2008.02.16 0 0 149
Fesztiválon tuti, h játszottak együtt, mert vmelyik tag emlegette őket.
Előzmény: Mice Elf Agin (148)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!