Keresés

Részletes keresés

vlacko Creative Commons License 2007.08.28 0 0 823
www.yakutiatravel.com
Ez egy utazási iroda honlapja, van galériájuk, és említik a Balagan Tas-t, mint uticélt. A fotogalériát nézegettem, és bár nincs leírás a képekhez, de ez akár vulkán is lehet...
Előzmény: Rogerfan (822)
Rogerfan Creative Commons License 2007.08.28 0 0 822
Jé... hol találtad a képet?
Előzmény: vlacko (821)
vlacko Creative Commons License 2007.08.28 0 0 821
Előzmény: Belohin (808)
BEBTE Creative Commons License 2007.08.27 0 0 820
Köszönöm az észrevételt, továbbítom is a fejezet szerzői felé.

Az hogy bizonyos alkalmakkor bazaltba ágyazott üledékes zárványok repkednek az Etnából (legutóbb éppen 2001-ben figyeltek fel erre a jelenségre), az annak az erdménye, hogy a magma a hegy üledékes talapzatát töri át. Az e-mailedre küldök egy képet erről.

Üdv, T.
Előzmény: vlacko (819)
vlacko Creative Commons License 2007.08.27 0 0 819
A könyvben tárgyalják a Lipari szigeteket is. Igazából ez a terület egy klasszikus vulkáni szigetív, egyvalami hiányzik innen, a mélytengeri árok, amely a vulkánokat tápláló kőzetlemez alábukásának helyét mutatja.
Az én elméletem az, hogy az Afrikai és Eurázsiai kontinens ütközésekor az ütközés határán mikrolemezek töredeznek le, és ezek becsúsznak a két nagy lemez alá, tehát eredetileg két mélytengeri árok lenne, de aztán a két nagy lemez összezár, és a mikrolemez a mélyben reked, ahol aztán el kezd olvadni. Itt a Kárpát medencében is hasonló dolog történt.
Ez magyarázatot ad arra, hogy a Lipari szigetekhez a tenger alatti vulkánokat is hozzáadva miért kör alakot kapunk, és miért nem egy egyenes vonalat. Ez a kör jelezheti az elmerült mikrolemez széleit.
A mikrolemez a mélyben nyilván megolvad, és egy hatalmas olvadt buborékot képez a mélyben. Ez így eltemeve viszont felfelé tör, és feszegeti a fölé betolódott szárazföldi lemezt. Nézetem szerint ez okozhatja a Tirrén tenger tágulását az övezetben.
vlacko Creative Commons License 2007.08.27 0 0 818
Két kis megjegyzést tennék még. Van egy elírás benne. Az egyik, hogy az óceáni lemezek találkozásakor bazaltvulkánok keletkeznek, és Japánt, Kurill szigeteket említitek, ahol a vulkánok éppenhogy nem bazaltosak. Szerintem oda andezitvulkánokat akartatok írni. A másik meg az, hogy az ábrán, ahol a kontinensvándorlást mutatjátok be, a nyil azt mutatja, hogy a pacifikus lemez eltávolodik Kamcsatkától. Én úgy tudom, hogy éppenhogy nem, hanem becsúszik alá, ez okozza a vulkáni működést.
Sok újat tudtam meg a Dél olasz vulkanizmusról. Az Etnát különösen kimerítően tárgyaltátok, s ez teljesen jogos is, hiszen nem egy átlagos vulkánról van szó.
Megosztom a többiekkel is azt az érdekességet, hogy az Etna egy agyagos, löszös talapzatra települt. És ami nagyon különös ebben, hogy az agyag ha nedves lesz, nagy nyomás alatt úgy viselkedik, mintha folyadék lenne. Márpedig az Etna nagy nyomást fejt ki rá, és ennek az a következménye, hogy az egész hegy csúszik a tenger felé...

Egy kérdésem is lenne. Képekkel illusztráltátok, hogy az Etna lávája üledékes zárványokat tartalmaz. Ez vajon az esetlegesen a közelben alábukott kőzetlemezből származhat, vagy esetleg a láva ahogy felfelé tört, szembesült a hegy alapját képező mészkővel, és onnan oldotta ki?
BEBTE Creative Commons License 2007.08.27 0 0 817
Hát igen, valóban eshetett volna szó róla.
Az igazság az, hogy így is elég szűkös volt a rendelkezésünkre álló hely, eredetileg bővebben írtunk meg bizonyos fejezeteket. A képek rovására mehetett volna még néhány mondat, de azokhoz ragaszkodtunk.
Na meg az eredeti elképzelés, hogy a standard olaszországi vulkántúra útvonalat mutassuk be, néhány szubjektív elemmel fűszerezve, Ischia pedig ebbe nem tartozik bele.
Ráadásul mi sem jártunk még ott, ezért nem tudtunk volna hitelesek lenni. De ami késik, nem múlik. Ha a készletet sikerül eladnunk (eddig jók a visszajelzések, az imént éppen Juhász Árpádtól kaptam egy gratuláló telefont), természetesen azon leszünk, hogy a második kiadás bővebb legyen. Ebben már többek között a Nápoly melletti kis sziget is benne lenne.
Addig is szívesen olvaslak benneteket.

Üdv, T.
Előzmény: vlacko (816)
vlacko Creative Commons License 2007.08.27 0 0 816
Ischiát hiányolom a könyvből. Pedig nagyon közel jártatok hozzá. (Szomszédban, a Flegrei mezőkön)
Előzmény: BEBTE (815)
BEBTE Creative Commons License 2007.08.25 0 0 815
Köszönjük!
Előzmény: vlacko (814)
vlacko Creative Commons License 2007.08.24 0 0 814
Megjött a "Dél Olasz Vulkántúrák". A vele jött csekket befizettem.
A könyv nagyon tuti, igazi hiánypótló alkotás!
Rogerfan Creative Commons License 2007.08.24 0 0 813
The volcano is located on the side of Indikirika River near the northwest boundary of Momo-Selenniak depression.
The volcano located in west of the town Zashiversk.
vlacko Creative Commons License 2007.08.24 0 0 812
Az Anjuj vulkán azért lényegesen jobban felismerhető, mert ott van egy óriási Hawai méretekhez képest is igen nagy lávamező. Ennél is látszik lávafolyás, de asszem a két kitörés messze nem egy nagyságrend.
Rogerfan Creative Commons License 2007.08.24 0 0 811

A Flash Earth-ben én is néztem...

Előzmény: Belohin (810)
Belohin Creative Commons License 2007.08.24 0 0 810
Én is törtem rajta a fejem, mennyire pontosak, reprodukálhatók ezek a koordináták, amiket egy ilyen webes műholdtérképen talál a zember. Már ha egyáltalán. Mert van, amelyik ki se jelzi, csak a címsorból lehet kiolvasni, mivel hívja meg a kiszolgálót. De akkor az melyik pontját jelenti a látott képnek?
A képet a Flash Earth-ből vettem, az kijelzi a koordinátákat is.
Előzmény: Rogerfan (809)
Rogerfan Creative Commons License 2007.08.23 0 0 809

A kép alapján is, de amúgy is jó helyen vagyunk szerintem. Én ezeket a koordinátákat találtam, bár kicsit pontatlanabb, mint a tied...

66.43 N, 143.73 E

 

Előzmény: Belohin (806)
Belohin Creative Commons License 2007.08.23 0 0 808
Íme, a gyanúsított:
Előzmény: vlacko (807)
vlacko Creative Commons License 2007.08.23 0 0 807
Itt keresgéltem én is, de én nem látok semmi olyat, ami vulkánra emlékeztetne.
PrintScreenel mentsd el a képet, lekicsinyíted, kivágod, és töltsd fel ide, légyszíves!
Előzmény: Belohin (806)
Belohin Creative Commons License 2007.08.23 0 0 806
Nem igazán tudom, ilyen esetben hogyan ellenőrizhetem magam, de van egy tippem a következő koordinátákra:66˚32'7.0" N; 143˚35'27.3"E
Előzmény: vlacko (800)
Rogerfan Creative Commons License 2007.08.22 0 0 805
Gratula!:)
Előzmény: Belohin (804)
Belohin Creative Commons License 2007.08.22 0 0 804
Előzmény: vlacko (803)
vlacko Creative Commons License 2007.08.22 0 0 803
Meg ne feledkezzünk el a kis krátertóról a Tamborán. Az általad belinkelt Tamborás oldal alján vannak képek a kráterről, totál másképp néz ki.
Én is a St. Helensre tippeltem amúgy.
Előzmény: Belohin (802)
Belohin Creative Commons License 2007.08.22 0 0 802
Szerintem kizárt, hogy a Tambora. Rogerfan viszont nem vétkes, mert én is megtaláltam a képet és az oldalt, ahonnan való, és ott ezt állítják róla. Sajnos, nem látszik elég ahhoz, hogy biztos tippet mondjak, de akár a St Helens is lehet a lávadóm fiatal korából.
Előzmény: vlacko (798)
vlacko Creative Commons License 2007.08.22 0 0 801
A Tamborán mostanában semmi sem történik, azért is furcsa az a füst.
Előzmény: Rogerfan (799)
vlacko Creative Commons License 2007.08.22 0 0 800
Új versenyt hirdetek!
Ki találja meg előbb műholdról a Balagan-Tas-t?

Szibériában van, nekem a GVP-n megadott kordinátákon semmi sem látszik, de hát több forrásból tájékozódik az ember.
Figyelem! Ez a vulkán nem azonos az általam már tárgyalt Anjuj vulkánnal, amit meg is találtam, és a műholdképét be is linkeltem.
Ez attól délnyugatra van valahol, de én eddig nem találtam meg!
Rogerfan Creative Commons License 2007.08.22 0 0 799

Szerintem egyáltalán nem tuti, ezért is tettem fel... sokáig nézegettem róla fotókat, és némelyiken tényleg, mintha nem is őt látnánk.

Előzmény: vlacko (798)
vlacko Creative Commons License 2007.08.22 0 0 798
Az alsó az tuti a Tambora?
Valami nem stimmel a leszakadt kráterperemmel...
Előzmény: Rogerfan (797)
Rogerfan Creative Commons License 2007.08.22 0 0 797

Sziasztok!

Engem is érdekelnek a vulkánok, bár korántsem vagyok olyan szakértő, mint ti... :)

Ezeket a képeket találtam Tamboráról...

 

 

Előzmény: vlacko (790)
Belohin Creative Commons License 2007.08.21 0 0 796
A vulkán neve Lewotolo, és Lomblen (helyi nyelven Pulau Lembata) szigetén lakik. A nevével nem lehet megtalálni ezt a képet, de a Google Earth-ben egyértelműen azonosítható a félsziget nyakának jobb oldalán látható öböl.
Előzmény: vlacko (794)
vlacko Creative Commons License 2007.08.21 0 0 795
Felfedeztem a vulkan.lap.hu-t. Van rajt egy link egy úgynevezett hidrolemez elmélethez, amely szerint a lemeztektonika smafu, Özönvíz alakította ki a föld arculatát. A víz a kontinensek alól áradt elő persze. Mondanom se kell, a "szerző" Walter Brown kreacionista. Iszonyatos hülyeségeket hord össze, úgy bemutatva, mintha tudományos tényeken alapulnának a megfigyelései.
pld. a Grand Canyon túl nagy, azt csak az Özönvíz moshatta ki. Különben is, ha a Colorado vájta volna ki, akkor az Amazonas miért nem csinált Grand Canyont.
A legjobban az tetszett, hogy az alábukó lemezeket mi nyomja le a mélybe? (A szárazföldi kontinens - de ezt csak nektek mondom)
Szívem szerint töröltetném ezt a linket arról a lapról, de nem tudom hogyan kell.

vlacko Creative Commons License 2007.08.21 0 0 794
Szabad a gazda!
Előzmény: Belohin (793)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!