Keresés

Részletes keresés

vörösvári Creative Commons License 2016.08.06 0 0 1286

Madarász Henrik király nagyapja Liudolf szász gróf ( 805 - 866 ) volt, ő az első biztosan ismert alakja a családnak, vsz egy Karoling grófi családból származott. A felesége Oda volt, a szász Billung herceg lánya. A szlávok és normannok ellen harcolt. A birtokai megtalálhatóak voltak egész Szászország területén. Ostfalia grófja és hercege volt. A dánok elleni harc során ő volt a szász seregek főparancsnoka. Meglehetősen befolyásos ember volt, Liutgard lányát maga III. Lajos király vette feleségül. Róla nevezték el a szász uralkodó családot Liudolfinger uralkodóháznak.

A fontosabb gyerekei: 

Brunó ( 835 - 880 ) szász gróf

Ottó ( + 912 ) szász herceg, a felesége Hadwig ( + 903 ) Babenberg Poppo lánya

Thankmar ( + 878 ) Corvey apátja 

Liutgard ( + 885 ) III. Lajos keleti frank király felesége 

Előzmény: vörösvári (1258)
vörösvári Creative Commons License 2016.08.06 0 0 1285

Melyik regényből van az idézet ?

Előzmény: panthera negra (1278)
vörösvári Creative Commons License 2016.08.06 0 0 1284

Nyilván nem, de ők nem tisztelték a múltat, csak a jövő érdekelte őket, hasonlóan a mai átlagemberhez.

Előzmény: panthera negra (1279)
Törölt nick Creative Commons License 2016.08.06 0 0 1283

Köszi szépen.

Előzmény: Theorista (1282)
Theorista Creative Commons License 2016.08.06 0 0 1282

Kívánságod parancs Herr Herrenberger!

 

 

Stefan Schumacher, Die Deutschen und die Nachbarstämme: Lexikalische und strukturelle Sprachkontaktphänomene entlang der keltisch-germanischen Übergangszone(*1)

 

 

 

 

Névrokonod, a kitűnő 19. századi tudós,  Kaspar Zeuß egy emlékkötetében jelent meg a tanulmány.

 

 

Előzmény: Törölt nick (1281)
Törölt nick Creative Commons License 2016.08.06 0 0 1281

Van erről esetleg valami konkrét anyagod, Theowulf?

 

Akár angol, akár német nyelven?

Előzmény: Theorista (1222)
Törölt nick Creative Commons License 2016.08.06 0 0 1280

OFF:

 

Nekem is szimpatikusak voltak.

Örményország a világ egyik legrégibb, ha nem a legrégibb keresztény országa.

Erre büszkék is.

Szimpatikus volt az is, hogy nemzeti és vallási tradícióikat az orosz-szovjet érában is megőrizték és nem oroszosodtak el.

A sajátos írásrendszerüket is megtartották és nem tértek át a cirill írásra.

Saját külön egyházuk van, az örmény egyház, amely független a görög ortodox - pravoszláv egyházaktól.

 

Törökországgal való viszonyuk még ma is nagyon hűvös, ami nyilván érthető.

Előzmény: vörösvári (1277)
panthera negra Creative Commons License 2016.08.05 0 0 1279

"ez érdekes része a német történelemnek"

.

Így van és azon csodálkozom, hogy mikor Napoleon nemes egyszerűséggel belebarmolt ebbe 2 évezredes tradícióba és letette a római császári trónról kedves apósát I. Ferenc királyunkat:

 

.

Habár rendelkezésére állott a Birodalmi Korona (maga rendelkezett úgy, hogy Thurn und Taxis herceg őrizze Regensburgban), mégsem használta saját megkoronázására.

.

Igen nyomós oka volt rá. Vajon miért?

 

 

(akinek nem esik le: Napoleon a Konrád féle koronát nem tartotta elfogadhatónak).

 

.

Másik kérdés: vajon miért?

 

.

 

(megfejtés: mert Nagy Károly koronája bizony létezett és amikor a két ország történelme szétvált, a Charlemagne korona a francia királyok koronázására szolgált. Igen, a Napkirályt xiv. Lajost is Charlemagne koronájával koronázták.)

 

.

 

Csakhogy: Nagy Károly koronáját a francia forradalom idején a Marseillest fütyürészve beolvasztották: azzal a felkiáltással: Éljen a Köztársaság. 

 

Újabb kérdés: Vajon jól tették?

 

 

 

Előzmény: vörösvári (1274)
panthera negra Creative Commons License 2016.08.05 0 0 1278

 

"a szovjetek nemes egyszerűséggel ledózerolták Königsberget"

 

.

 

 

"- Bravó! - kiáltott fel az idegen. - Bravó! Ön teljes egészében megismétli a nyughatatlan vén Immanuel véleményét erről a kérdésről. De most jön a legnagyobb kuriózum: az öreg előbb megdöntötte mind az öt bizonyítékot, és aztán, mintegy magamagából csúfot űzve, ő maga felállított egy hatodikat.

.

- Kant bizonyítéka sem meggyőző - válaszolta finom mosollyal a művelt szerkesztő. - Nemhiába mondta Schiller, hogy Kant okoskodása erről a kérdésről csak rabszolgákat elégíthet ki, Strauss pedig egyenesen kinevette ezt a hatodik bizonyítékot. Így beszélt Berlioz, s közben így tűnődött magában: „Mégis, ki lehet ez az illető? És miért beszél olyan jól oroszul?”

.

- Legjobb volna, ha azt a Kantot vagy két-három esztendőre diliházba csuknák ezért az elmefuttatásáért! - rikkantotta váratlanul Ivan Nyikolajevics.

.

- De Ivan! - korholta Berlioz zavartan, halkan.

.

Az idegent azonban nem botránkoztatta meg a javaslat, hogy Kantot elmegyógyintézetbe kéne csukni, sőt ellenkezőleg, elragadtatottan helyeselt. - Úgy van, úgy van! - kiáltotta, és Berlioz felé fordított zöld bal szeme lelkesen csillant fel. - Ott volna a helye! Mondtam is neki akkor a villásreggelinél: „Már engedje meg, professzor uram, de valami nagyon zavarosat tetszett kifundálni. Okosnak lehet, hogy okos, de roppantul érthetetlen. Ezért még ki fogják csúfolni.”

.

Berlioz kimeresztette a szemét: „Villásreggelinél? Kantnak?... Mit zagyvál ez összevissza?” - hüledezett.

Előzmény: vörösvári (1275)
vörösvári Creative Commons License 2016.08.05 0 0 1277

nekem szimpatikusak az örmények, rengeteget szenvedtek a történelem során, a legtöbbet a törökök ártottak nekik 

Előzmény: Törölt nick (1267)
vörösvári Creative Commons License 2016.08.05 0 0 1276

igen volt változás,  a moszkvai polgármester Luzskov lebontotta a város sok épületét és újakat épített a helyükbe

Előzmény: Törölt nick (1268)
vörösvári Creative Commons License 2016.08.05 0 0 1275

megnéztem, a német neve Allenstein, a német lovagrend alapította

különben a lengyelek szépen újjáépítettek a hozzájuk került német területek második világháborús károkat szenvedett városait

a szovjetek nemes egyszerűséggel ledózerolták Königsberget és a többi rombadőlt települést és építettek a helyükbe egy katonai támaszpontot

Előzmény: panthera negra (1270)
vörösvári Creative Commons License 2016.08.05 0 0 1274

köszönet a koronázási ékszerek ismertetéséért :)

ez érdekes része a német történelemnek

Előzmény: panthera negra (1272)
panthera negra Creative Commons License 2016.08.05 0 0 1273

"Nem vagyok hülye (teljesen).:-)"

.

Magamból indultam ki!

 

Előzmény: Törölt nick (1271)
panthera negra Creative Commons License 2016.08.05 0 0 1272

"Nem vagyok hülye (teljesen).:-)"

.

Na akkor ennek örömére, essünk túl a koronázási ékszerek utolsó részén.

 

.

 

 

Koronázási ruhák

 

 

A német-római császároknak, a magyar királyoktól eltérően nem tartozott a koronázási palást a koronaékszerek közé és még a palásthoz sem ragaszkodtak mindig.

.

A koronázási ruházat ilyen módon egyéni választás és ízlés kérdése volt.

.

A Hofburg kincstárában is fenn maradt néhány

.

A felső

 

Neve: II Vilmos albája, később német-római koronázási alba, de néha felső ruhának is használták

 

Ideje: 1184-ben készült, Palermoban, Szicilia

 

.

Története: eredetileg II. Vilmos Szicilia normann királya számára  készült majd a Hohenstaufok megörökölték és ez után fordult elő mint ünnepi és koronázási öltözék. Annak ellenére, hogy a neve alba, nem alsó ruházat, hanem felső volt.

 

.

Alatta

.

Neve: koronázási palást

.

Készült 1133, Palermoban.

.

Története: II. Roger Szicília normann királya számára készült. Amikor a normann dinasztia beházasodott a Hohenstaufen dinasztiába, akkor került római császári tulajdonba és tovább szolgált mint császári koronázási palást.

 .

Készítője: arab mester, nem migráns!. Ezt onnan tudjuk, hogy az 1133-as dátum az iszlám datálás szerint van belehímezve. (Amúgy is a normannok alatt a görög és arab értelmiség és művészi és kézműves réteg igen megbecsült státusban szolgált tovább).

.

További története: 1186-ban a Sziciliát uraló normann Hautevill dinasztia női ágon maradt csak fenn. Ő volt Constanza. Feleségül ment IV. Hohenstauf Henrik római császárhoz.

.

A következmény: Első: a normannok beolvadtak a császári Hohenstauf dinasztiába. Második: A német-római birodalmat pedig Sziciliából kormányozták a császárok még jó ideig (lásd Vörösvári kedvencét Fredericot). És igen, Fredericot is ebben koronázták. Na meg a fenti albában. Aztán negyedik Károly császárt, sőt utoljára még a mi első Ferencünket is ebben koronázták német-római császárrá.

 

További sorsa: egy ideig Prágában tárolták, de a huszita háborúk miatt nem volt biztonságos. Majd Luxemburgi Zsigmond úgy döntött hogy hasonlóan a koronához, azt is Nürnberg városára bízza. A nürnbergiek büszkén tettek eleget a dicső kötelességüknek és a többi regáliával együtt a neves nürnbergi vásárokon meg is mutatták a publikumnak.  Aztán 1801-ben a mi első Ferencünk ezt is begyűjtette Bécsbe. Hitler adta vissza csak egy időre Nürnbergnek. 1945-től ismét Bécs tulajdona.

.

fotok: Panthera negra

 

.

 

Előzmény: Törölt nick (1271)
Törölt nick Creative Commons License 2016.08.05 0 0 1271

Rendben, megértettem.

Nem vagyok hülye (teljesen).:-)

Előzmény: panthera negra (1269)
panthera negra Creative Commons License 2016.08.05 0 0 1270

"merre jártál legkeletebbre Európában ?"

.

Északon keletre Olsztyn és ez már Köngsberghez is közel van (ma Kaliningrad) és igen, ezek német területek voltak csodás német emlékekkel és Olsztyn ezer szállal kapcsolódik Kopernikuszhoz.

.

Délen Keletre meg a Boszporusznál. Isztambulban nagyon kevés a német emlék, de magyar az sok van és nemcsak csodásak de számomra meglepőek is voltak.

Előzmény: vörösvári (1234)
panthera negra Creative Commons License 2016.08.05 0 0 1269

"28 kilométerrel lakom távolabb Bécstől, mint Vörösvári"

.

No, akkor ott vagy a szomszédban, mert én 1200 kilométerrel laknom kb és délre. (Milazzo)

.

Gondolom akkor világos amit írtam.

Ott állsz a a Maria Theresia Platzon háttal Maria Theresianak.

Akkor jobbra lesz a Kunsthistorisches Museum balra meg a Naturhistorisches Museum Veled szemben meg az út túloldalán a Hofburg.

.

Ide kell bemenned. Először a Neue Hofburgon keresztül kell haladnod a Savoyai meg farkamtudjami szobor előtt, ezt nevezik ott Helden Platznak (Hősök tere) és az első boltív után eléd tárul az Alte Hofburg (ott lesz mindjárt I Ferenc szobra mint római császár). Ott kell az Alte Hofburgban jobbra fordulni és ott benn van a Schatzkammer.

 

Amúgy ha még most sem lettem volna teljesen világos, ott a Hofburgban bárki el fog igazítani :)

 

 

 Várom a fényképeidet.

 

 

Előzmény: Törölt nick (1259)
Törölt nick Creative Commons License 2016.08.05 0 0 1268

OFF:

 

Moszkvának is megvan azért a maga varázsa, főleg azokon a részeken, amit a kommunista szocreál építészet nem tett tönkre.

Igazából az Arbat, a Kreml, a Blazsennij-székesegyház, a Vörös-tér és környéke az ami, érdekes, a többi része nekem eléggé felejtősnek tűnt az ormótlan szocreál lakótelepekkel, irodaházakkal és gyárakkal.

Meg mindenhol II. világháborús emlékművekkel :-)

 

Mondjuk ez 1989-ben volt, azóta már biztos sok minden megváltozott.

Előzmény: vörösvári (1266)
Törölt nick Creative Commons License 2016.08.05 0 0 1267

OFF:

 

Igen, eléggé.

Örményország ugyan keresztény ország, de szerintem eléggé keleties jellegű és hangulatú.

Jerevánon kívül megnéztük az örmény egyház székhelyét és fő katedrálisát, az nagyon szép volt, továbbá egy régi, elhagyott örmény kolostort a hegyek között, ill. egy régi pogány templom maradványait, ahonnan át lehetett látni az Ararátra (az már Törökországban van).

 

Összességében véve nagyon érdekes volt ez az örményországi kirándulás.

Emellett az örmények többsége kedveli a magyarokat, vendégszeretően álltak hozzánk, amikor megtudták, hogy magyarok vagyunk.

Előzmény: vörösvári (1266)
vörösvári Creative Commons License 2016.08.05 0 0 1266

Érdekes lehetett, főleg Moszkva. Jerevánon lehetett érezni a keleti jelleget ?

Előzmény: Törölt nick (1265)
Törölt nick Creative Commons License 2016.08.05 0 0 1265

OFF:

 

Nem.

 

Krakkóban magánúton voltam néhány ismerőssel, sajnos csak 1 napot voltunk kinn, de a fontosabb látnivalókat azért sikerült megnézni.

 

Volgográdban egy "jutalom" orosz nyelvtanfolyamon vehettem részt még főiskolás koromban.

Onnan rándultunk át néhányan szétnézni Volzsszkijba, de ez alatt az egy hónap alatt sikerült eljutni Jerevánba és Moszkvába is.

 

 

Előzmény: vörösvári (1263)
vörösvári Creative Commons License 2016.08.05 0 0 1264

Igen, így legalább kapcsolódik ahhoz, amit írtál a Pfalz kérdésről itt.

Előzmény: Törölt nick (1262)
vörösvári Creative Commons License 2016.08.05 0 0 1263

Érdekes lehetett, történelmi helyen jártál akkor, gondolom munkaügyben. 

Előzmény: Törölt nick (1260)
Törölt nick Creative Commons License 2016.08.05 0 0 1262

"903-ban ő lett a bajor Nordgau őrgrófja. 906-ban Volkfeld grófja."

 

Nagyjából a bajor Nordgau területén alakult ki a késő középkorban Oberpfalz (Felső-Pfalz).

 

 

Előzmény: vörösvári (1239)
Törölt nick Creative Commons License 2016.08.05 0 0 1261

Gyönyörű ötvösmunka.

Előzmény: panthera negra (1238)
Törölt nick Creative Commons License 2016.08.05 0 0 1260

OFF:

 

A Wawelben már én is jártam :-)

 

Egyébként Vörösvári hozzád intézett kérdésére én is válaszolnék a magam részéről, nekem az oroszországi Volzsszkij városa a legkeletibb pont Európában, ahol valaha is jártam.

 

Volzsszkij a Volga bal partján fekszik, Volgográddal (ex Sztálingráddal) szemben.

Előzmény: panthera negra (1232)
Törölt nick Creative Commons License 2016.08.05 0 0 1259

"Milyen messze lax tőle? Vörösvári pl. ott lakik a szomszéd városban, ő akár havonta megnézheti,"

 

28 kilométerrel lakom távolabb Bécstől, mint Vörösvári :-)

 

Egyébként RailJet-vonattal Budapest-Keleti - Wien Hauptbahnhof 3 órán belül megjárható :-)

Előzmény: panthera negra (1226)
vörösvári Creative Commons License 2016.08.04 0 0 1258

legközelebb Madarász Henrik király ősei jönnek, utána meg Konrád király

vörösvári Creative Commons License 2016.08.04 0 0 1257

Burkhard Szorb őrgróf  és Thüringia őrgrófja / hercege ( 892 - 908 ) .

892-ben nevezték elsőnek Thüringia hercegének és szorb őrgrófnak. 

Két fia volt Burkhard és Bardo, az egyik I. Konrád király szövetségese volt később.

Előzmény: vörösvári (1236)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!