Keresés

Részletes keresés

Purusa Creative Commons License 1999.07.05 0 0 372
(Helyesbites: utolso elotti sorban a rontott szo 'piramis-ize' : )
Purusa Creative Commons License 1999.07.05 0 0 371
...Arrol mar letettem, hogy erdemben megvaltoztathatom a vita sorsat, es megakadalyozhatom - vagy legalabbis elodazhatom - a regeszek es tudosok nemzetkozi osszeeskuveset leleplezo irasok szabad aramlasat... : )
[Affene, lebukott az Ugy, vegul megis... Haj-haj, maskor vigyazni kellene, hogy az olyan szemfules es brilias elmeket, mint pl. Mons. Daniken ne engedjek/engedjuk tuzkozelbe...]
...de azert azt mar csak megkerdeznem a legmelyebb 10telettel:
Miert is pont 20 000 eves civilizacio jon ki hejes idonek..??? : ))

[Na jo, +1et kerdezek: a csodalatos-magikus piramsize a vilag osszes piramisara ervenyes? - Ugy ertem kozep-amerikai, mezopotamiai, etc.?]

Előzmény: andzsin (369)
Mr Spock Creative Commons License 1999.07.05 0 0 370
Kedves Sp,

Az egesznek a lenyege az, hogy 0 foktol kb 40 szelessegi fokig (minimum) elszortan leteztek az okori civilizaciok, tehat a klimat eleg nehezen lehet mint MEGHATAROZO tenyezot lefektetni. Nem azt mondom hogy nem volt modosito szerepe, de egyaltalan nem ugy nez ki, ilyen szoras mellett, hogy az hatarozta meg, hogy egyaltalan van-e, vagy sem. Es a 0-40 fokig klimatikus szorasba boven beletartozik Eszak Amerika.

Gabor

Előzmény: Sp (368)
andzsin Creative Commons License 1999.07.05 0 0 369
Nezzetek meg a Mummy-t!
A tortenet maga mese, de a helyszin meg a latvany az elsorangu. Igaz itt nincsen szo piramisepitesrol csak mumiakrol.

Egyebkent ugy ahogy van nem stimmel az egyiptomi kronologia, amire mar teljesen tudomanyos bizonyitek is van, lasd valahol lejjebb mar egyszer leirtam. Az meg plane nem stimmel, hogy i.e. 4000-ben meg csak nomad torzsek nyomultak arrafele, aztan ezer ev mulva a mai technikat megszegyenito epuleteket emelnek, alapveto orvostudomanyi es kimagaslo matematikai es csillagaszati ismereteik vannak. Az anomalia (sic!) megoldasara ket lehetoseg van:
1. Vagy Danikennek van igaza, aminek ebben az idoszakban kicsi a valoszinusege.
2. Vagy kb. 20000 eves civilizacioval van dolgunk.

Egyebkent meggyozodesem, hogy a most Egyiptomban dolgozo regeszek csak azokat az eredmenyeket kurtolik vilagga, ami belefer a tudomanyos vilagkepukbe. Es az is meggyozodesem, hogy ha egy kicsit melyebbre dugnank a homokba az asot, akkor biztos, hogy furcsa dolgokat fedezhetnenk fel.
Egyebkent gondoljatok csak meg: a vilag minden okori es un. termeszeti nepenel a legendak (?) ugy kezdodnek, hogy: letezett egy nagy tanitomester, aki mas vilagokbol jott es megtanitotta az embereket erre meg arra. Lsd. Ozirisz, aki szinten az egbol jott az idok hajnalan.

Nehezen tudom elkepzelni, hogy ugyanaz a vezermotivum veletelenul bukkan fel minden ilyen nepnel. Hacsak nem mobilon beszeltek meg a dolgokat...

Sp Creative Commons License 1999.07.04 0 0 368
Kedves Gábor!
"De eppen ezert tartom furcsanak, hogy
jelentos erofeszitessel, ilyen mennyisegu utat epitettek. Igazan logikus magyarazatot en nem latok"
Én igen. Bármilyen civilizáció utakat is épít, hogy territoriális határait biztonsággal tudja megközelíteni, megvédeni és ellenôrizni, úthálózattal rendelkezik hogy a lakosok könnyűszerrel mehessenek a kultikus helyekre, hogy az adórendszer és a kereskedelem működjék is, stb. Ezért írtam, hogy az utak megléte semmit sem igazol...
"Egyebkent Virginia allam deli reszeben elek, ahol "nehany napnyi tel" van, es az ev hatralevo reszeben kellemes es egyenletes idojaras. Nagyon hasonlit a mediterran tipusu klimara."
Hm, ilyen volt ez 3000 évvel ezelôtt is?
Itt a közép-amerikai "végek" jól behatárohatóak: Chicomostoc, La Quemada, Alta Vista, ahol a barbárokkal kereskedtek: mind a Ráktérítô alatt.
"Raneztem a terkepre. Ugy az okori Gorog, mint a Romai, a 40. fok korul vagy attol eszakra van."
Igen tévedtem. 35°-ot akartam írni, de csak Mezopotámiával és Egyiptommal számoltam...mint civilizációs magokkal no meg Krétával...
"Kina 23 es 40 kozott (Peking majdnem 40)"
A kínai Sang korszak 20° és 30° között, "ugyanakkor Peru 0 es 18 kozott" én inkább a 10° és 20° közé tenném (nem az aktuális Peruról van szó).
Üdv.: Sp
Mr Spock Creative Commons License 1999.07.04 0 0 367
Kedves Sp,

Az, hogy az inkák több, mint 20000 km utat építettek - szerintem -, semmit sem igazol.

Persze hogy semmit sem igazol. Ebben a temaban sajnos nagyon keves bizonyitek letezik, akarmire. Itt csak kulonbozo "gyanu-szintekrol" lehet szo.

Kifejtettem, miért építették az utakat; biztos nem azért, hogy kocsik közlekedjenek rajtuk.

Ez nyilvanvalo, hiszen meg a kereket sem ismertek. De eppen ezert tartom furcsanak, hogy jelentos erofeszitessel, ilyen mennyisegu utat epitettek. Igazan logikus magyarazatot en nem latok. Persze, sokfele feltetelezes lehet "kompatibilis", de egyik sem igazan logikus.

Az Egyesült Államok klímája elég
bizarr, mint ahogy a klíma itt Monterrey-ben is elég szélsôséges ahhoz, hogy ne kedvezzen civilizációk kialakulásához.

Egyebkent Virginia allam deli reszeben elek, ahol "nehany napnyi tel" van, es az ev hatralevo reszeben kellemes es egyenletes idojaras. Nagyon hasonlit a mediterran tipusu klimara.

Na de ha a klimatol ENNYIRE fugg a dolog, hogyan tudott Kinaban egy civilizacio kifejlodni? Azert azt nem lehet mondani, hogy Kina klimaja azonos a Foldkozi Tenger kornyekevel. Es ha igen, ha a hasonlosag elegendo (nem kell azonossag), akkor Eszak Amerikaban is van boven eleg terulet hasonlo klimaval.

Vess egy pillantást a térképre. Az ókori cilvilizációk ugyanazokon a földrajzi szélességeken jöttek létre, tekintet nélkül, hogy az északi, vagy déli szélesség és törvényszerűen a 10 és 30° között.

Raneztem a terkepre. Ugy az okori Gorog, mint a Romai, a 40. fok korul vagy attol eszakra van. Kina 23 es 40 kozott (Peking majdnem 40), ugyanakkor Peru 0 es 18 kozott, az egesz Foldkozi Tenger kornyeke 30 es 45 kozott, tehat a kulonbsegek eleg jelentosnek latszanak.


Gabor

Előzmény: Sp (366)
Sp Creative Commons License 1999.07.04 0 0 366
Kedves Gábor!
Az, hogy az inkák több, mint 20000 km utat építettek - szerintem -, semmit sem igazol. Kifejtettem, miért építették az utakat; biztos nem azért, hogy kocsik közlekedjenek rajtuk...Meg fogsz haragudni, de szerény véleményem szerint egész Észak Amerikában (és ez igaz egészen a Ráktérítôig, miután én efelett lakom) nincs olyan hely amit a Mediterrán Európával lehetne összehasonlítani. Nem tudom, hol élsz az Egyesült Államokban, de ne ítélj sem a kaliforniai borok, sem pedig Wineland-i szôlôskertek alapján New Jersey-ben. Az Egyesült Államok klímája elég bizarr, mint ahogy a klíma itt Monterrey-ben is elég szélsôséges ahhoz, hogy ne kedvezzen civilizációk kialakulásához. A XX. században sok mindent megtehetünk, amit 3000 évvel ezelôtt nehéz lett volna elképzelni...
Vess egy pillantást a térképre. Az ókori cilvilizációk ugyanazokon a földrajzi szélességeken jöttek létre, tekintet nélkül, hogy az északi, vagy déli szélesség és törvényszerűen a 10 és 30° között. A tény az tény: Közép- és Délamerikában IS ezeken a földrajzi szélességeken alakultak ki civilizációk, s ma valószínűnek látszik pl. Thor Heyerdahl elmélete egy természetes pánkulturális diffúzióról. Azt sem zárom ki, hogy kínai hajósok honosították meg a "Tollas kígyó" (Quetzalcoatl, Kukulcan, Kon Tiki) legendát (lásd kínai sárkány). S ha ismered az olmec (ez a legôsibb kultúra itt) ásatásokat Veracruz államban (La Venta), akkor hasonlóságot lehet felfedezni az ókori szakállas sumér ábrázolások és a la venta-i domborművek között.
Még egyszer megerôsítendô: a klíma meghatározó volt.
Üdvözöl: Frigyes
PomPom Creative Commons License 1999.07.04 0 0 365
Hali!
Visszaterve a topichoz, ezeddigg meg az nem hangzott el, hogy Herodotosz szerint a Nagy Piramis burkolo koveire a kovetkezo volt felvesve: A piramist 60 evig 100000 ember epitette, de lerombolni 600 ev alatt sem lehet.
Sajat feljegyzese alapjan i.e. 450 ben jart Egyiptomban, es 2. konyveben irja hogy amikor Neokratisz varosabol atkelt az akkori fovarosba, Memphisbe, azt vizi uton tette meg, mely kozvetlenul a piramisok alatt haladt. A piramis epiteserol pedig azt irja hogy allandoan 10000 ember 3 honapos valtasokkal 20 evig epitette. Ez persze helyi informaciora alapult, de ehhez hozza kell tenni, hogy mar akkor sem volt egyertelmu az epitteto kilete. Errol Diodorosztol (i.e. 80-29) van konkret leiras. O szerint 20 ev alatt es 360000 ember epitette.
PomPom
Mr Spock Creative Commons License 1999.07.03 0 0 363
Kedves Sp,

Azt hiszem, most már az "út" fogalmát is tisztázni kellene; Te mit tekintesz útnak?

Teljesen mindegy hogy EN mit nevezek utnak. Tobb helyen olvastam, hogy "az Inkak tobb mint 20,000 kilometernyi utat epitettek".

Cortéz szintúgy nem használt sem kocsit, sem egyéb kerekes közlekedési eszközt, csak lovakat és málháslovakat.

Ez semmit nem jelent azon kivul, hogy a hajokra nem pakoltak fel kerekes jarmuveket, hiszen Europaban a kerek azert mar eleg regen ismert es hasznalt volt.

Miért maradt primitív? Ennek klimatikus okai vannak, no meg az életmódban keresendô.

Az egvilagon MINDEN az idojarasra van fogva. Ha hideg volt akkor azert mert hideg volt, ha meleg volt akkor azert mert meleg volt, stb. Mint emlitettem, ez meg elfogadhato is lehetne, KIVEVE Eszak Amerikat, aminek sok resze a Foldkozi Tengerhez nagyonis hasonlo klimatikus viszonyokkal rendelkezett.
Es peldaul az Inkaknak miert volt kedvezobb klimajuk, mint a teljesen hasonlo, sot talan sokkal kedvezobb klimaju Eszak Amerikai teruleteknek?


Gabor

Előzmény: Sp (362)
Sp Creative Commons License 1999.07.03 0 0 362
Kedves Gábor!
Azt hiszem, most már az "út" fogalmát is tisztázni kellene; Te mit tekintesz útnak?
Láttam a Yucatánt behálózó maya ösvényt. Ez nem szélesebb, mint 0.8 - 1 méter, de kôvel van kirakva. Nem hiszem, hogy autópályák léteztek volna azokban az idôkben, de hasznát sem vették volna ezen a földrengésekkel, vulkánokkal, ôserdôkkel megtűzdelt vidéken. Moctezumának friss tengeri halat vitt minden nap egy váltott "futárszolgálat" Tenochtitlanba (ma Ciudad de México) a kb. 450 km-re lévô Golf öböl partjairól. Ott kb. 0-tól 3000 méterig terjedô magasságot kell áthidalni hágókon keresztül és leereszkedni a 2200 méteren lévô Tenochtitlanba. A lényeget nem a halban, hanem a "váltások" megszervezésében kell keresni. Cortéz szintúgy nem használt sem kocsit, sem egyéb kerekes közlekedési eszközt, csak lovakat és málháslovakat.
A kalandfilmek kedvenc jeleneteiben úttalan utakon szenvedô jól megrakott öszvéreket látunk. Peruban ugyanígy használták és használják a lámát...Az utak NEM kerekes eszközöknek készültek!!
Írod: "Es miert maradt egesz eszak-amerika primitiv? Allitolag eszakrol delre vandoroltak, ugy kerultek delre."
Miért maradt primitív? Ennek klimatikus okai vannak, no meg az életmódban keresendô. ÉA Egyszerűen nem volt alkalmas az akkori földművelésre. Nem volt pl. ôshonos gabona, amit termeszteni lehetett volna. Így azután megmaradtak halász, vadász és gyűjtögetô törzsi társadalmaknak...A fehér ember megjelenéséig semmi és senki sem követelte életmódjuk megváltoztatását, semmi sem veszélyeztette élelemforrásikat. Közép- Dél Amerikában viszont volt: kedvezô éghajlat, ôshonos, domesztikálható gabonaféle (kukorica), stb. Ez önmagában elég egy demográfiai robbanás kialakulásához; ez pedig magasabb szervezettséghez vezet...szerintem.
Üdvözlettel: Sp
Előzmény: Mr Spock (360)
bubu Creative Commons License 1999.07.03 0 0 361
hat, ha ugy tekinted, hogy amig jol meg lehet elni vadaszatbol, addig nem hajszoljuk a kulturat, akkor ket kerdesed is megoldodhat:
1. eszakamerikaban boven volt boleny, es nem volt targikus eghajlat vatolzas. nem kellet semmi extrat csinalni. maradtak az indianok vadasznak (vegulis sok helyen ahol volt kenyelmes vadaszat, a bennzulottek nem vagyo csinaltak azota se mast)
2. a szahara bizniszben pont az a lenyeg, hogy ilyen nem volt mashol, hgy igen rovid idok alatt eloszor kellemes gyujtogeto/vadasz terep van, elszaporodunk, aztan egyre jobban be vagyunk szoritva a Nilus melle
muszaj valamit kitalalni.
na akkor meg nem _kezdik_ a piramissal ;-))), de foldmuvelni kezdenek, es erre alapitva lesz kultura, allam, papok, piramis, parszaz-parezer evvel kesobb.... nekem tetszett
az egesz nem az eredeti kerdessel hanem a mediterran videk kiemelt helyzetevel foglalkozik

alllitolag idojaras fontos, mostanaban divatos a sotet kozepkor bekoszontet is vilagmeretu "vulkanikus tel"lel [ad analogiam atomhaborus tel] osszekapcsolni

Előzmény: Mr Spock (360)
Mr Spock Creative Commons License 1999.07.03 0 0 360
Kedves Sp,

Irod: "a kozep es delamerikai kulturak egy picit tul lettek becsulve..." Te meg egy "picit" alábecsülöd azokat...Gondoltam, hogy a kereket említed majd, mint fô érvet...

En nem alabecsulom, csak megprobalom magamnak megmagyarazni azokat az aspektusokat amiket logikatlannak talalok. Igen, peldaul a kerek. Szinten irod:

"Suitable draft animals were largely absent from the New World until the Spaniards introduced the horse during 16th century.

Az Inkaknak voltak a lamak. Meg valami 20,000 kilometernyi utat is epitettek. Az is teljesen logikatlan egyebkent. De akkor miert nem jott elo a kerek hasznalat. Annal logikusabb hasznalati eszkoz nem lehet abban az idoben. Es miert maradt egesz eszak-amerika primitiv? Allitolag eszakrol delre vandoroltak, ugy kerultek delre. Nem tudom, valami nem stimmel.

Kedves bubu,

Ha feltesszuk, hgy a gazdag teruleten megelhetett/elszaporodhatott egy gyujtogeto vadaszo nep, akit azutan a kiszaradasi tendencia visszaszoritott a Nilus volgyebe es rakenyszeritett a mezogazdasagra, erdekes kovetkeztetesre jutunk. nem tudom hallottal-e ilyesmirol?

Hallottam. De akkor mas teruleteken, ahol mar eleve olyan idojaras volt, miert nem alakult ki civilizacio?

Nekem az egeszben a diskoordinaltsag nem stimmel. Idojaras felelos a civilizaciok fejlodeseert? Okay, de akkor miert nem? Ha az lenne felelos, akkor hasonlo idojarasi zonakban hasonlo (meg ha nem is azonos) fejlodesnek kellett volna tortenni. Evolucio felelos? Okay, akkor az evmilliok tavlatabol nagyjabol egyenlo szintu fejlodesnek kellett volna tortenni. Kozvetlen fizikai kontaktus felelos? Ha Afrikabol el tudott terjedni az ember Europan keresztul, Azsian keresztul, Eszak Amerikan keresztul Del Amerikaba (mert ez a jelenlegi feltetelezes), akkor amikor civilizacio felutotte a fejet valahol, milyen modon maradt annyira izolalva? Mindegyik elmeletre van valami reszleges valasz, de egyiket sem erzem komplettnek.

Es hogy az eredeti tema is meg legyen emlitve: ha a Nilus volgyeben a fejlodes klimatikus kenyszer miatt volt, az eszmeletlen erofeszitesek a piramisokkal kapcsolatban meg megmagyarazhatatlanabba valik (ugyan nem egy drasztikus tenyezo). Hat ennyit mara......


Gabor

bubu Creative Commons License 1999.07.03 0 0 359
Te olvastad a konyvet?
[en meg nem, de "szia" javaslata alapjan ha hozzajutok, elolvasom]
Vassy, amit a HIX tudomanyon publikalt, annak alapjan igencsak _szkeptikus_ parakutato. amiket a "parajfalok"rol irogatott, abbol is erre kovetkeztettem. nehezen hiszem, pl., hogy hinne az auraban, a vizerekeben, vagy hogy pozitivan nyilatkozna mondjuk az asztrologiarol, (mit egyebkent Temagad se tartasz a fizikai vilaghoz tartozonak, tehat nem "tudomany" a szo szukebb ertelmeben [science], jo, ne nevezzuk "al"tudomanynak, de _mas_tudomanynak stb. vagy barmi masnak, szoval ne hivjuk ugyanazzal a szoval mint a magfizikat)
szoval, igy elsore, nem erzem ellentetesnek "szia" szkeptikussagat a konyv dicseretevel.

Előzmény: Törölt nick (353)
bubu Creative Commons License 1999.07.03 0 0 358
mostanaban hallotam egy erdekes allitast:
mintegy 10 000 eve ert veget az utolso jegkorszak. ekkor nehany szaz ev alatt az egesz eszeki felgomb eghajlata gyokeresen atalakult. pl a Szahara tovidekke, gazdagon termo siksagga alakult. majd, parezer ev elteltevel fokozatosan kiszaradt a mai sivatagga.
Ha feltesszuk, hgy a gazdag teruleten megelhetett/elszaporodhatott egy gyujtogeto vadaszo nep, akit azutan a kiszaradasi tendencia visszaszoritott a Nilus volgyebe es rakenyszeritett a mezogazdasagra, erdekes kovetkeztetesre jutunk. nem tudom hallottal-e ilyesmirol?
Előzmény: Mr Spock (347)
Sp Creative Commons License 1999.07.03 0 0 357
Kedves Gábor!
Írod: "a kozep es delamerikai kulturak
egy picit tul lettek becsulve..."
Te meg egy "picit" alábecsülöd azokat...
Gondoltam, hogy a kereket említed majd, mint fô érvet...
Természetesen nem tagadom, hogy a kerék megjelenése mérföldkô az emberiség fejlôdésében, de: dôreség lenne azt állítani, hogy ez az egyetlen és a legfontosabb feltétel a civilizációk kialakulásában.
Mondjuk, hogy pl. Kínába, az i.e. 4. évezredben Mezopotámiában feltalált kerék, kb. i.e. 1300 körűl érkezik. Addig tehát Kínában nem alakult ki civilizáció? A legrégibb indiai városok kialakulása i.e. 2900-re tehetô, de Indiában az i.e. XIV. században említik elôször a kereket...Szóval ott sem fejlôdtek tizenöt évszázadon keresztül.
Írod: "Peldaul egyik sem ismerte es hasznalta a KEREKET" ezt pl. így lehetne megfogalmazni: ismerték a kereket, de nem használták... Az ásatások során nem egy gyerekjáték került elô kerékkel... Más kérdés az, mi lehetett az oka annak, hogy nem használták a kereket? Egy idézet kívánkozik ide: "Suitable draft animals were largely absent from the New World until the Spaniards introduced the horse during 16th century. Moreover, many New World civilizations were located in jungle or mountain areas where wide roads were difficult to construct and maintain..." majd így folytatódik: "...New World civilizations made far more extensive use of river transport.."
Nagyon meggyôzôen hangzik... Érdemes még hozzátenni valamit?
Üdvözlettel: Sp
Előzmény: Mr Spock (356)
Mr Spock Creative Commons License 1999.07.03 0 0 356
Kedves nils, Sp

Tudom hogy ez egy szubjektiv velemeny, de enszerintem a kozep es delamerikai kulturak egy picit tul lettek becsulve. Peldaul egyik sem ismerte es hasznalta a KEREKET.

Az en elkepzelesem szerint (es tudom, ez is szubjektiv) "valami tortent" a Foldkozi Tenger keleti csucskeben, aminek a kovetkezteben elindult a civilizacio. Az evezredek alatt elszivargott kulonbozo mas helyekre, peldaul Kinaba, es kozep es delamerikaba (allitolag a Bering szoroson keresztul), de azert egy helyen sem erte el a Gorog-Romai civilizacio szintjet.

Na akkor lehet vitatkozni (:-)



Gabor

Csekk Creative Commons License 1999.07.02 0 0 354
Szia!
Nekem több is volt ahogy jeleztem:)))
De talán egy ici-picit magamnak is tulajdoníthatom, hogy ma már nincs rajta a "vaskalap"!
És ez ma nagy kincs.
Sajnos a szkeptikus arogancia iszonyú károkat okozott az emberekben a tudomány megítélésében. Sok tudós még ma sem meri levenni a rozsdást.
De ő levette. És ezt a kritikájában el is ismeri!
Nem sok ilyen karakán manyust ismerek.
Persze azt nem mondom, hogy ma megvédené az asztrológiát:)))
- Én sem:)
(Lásd a honlapomon.)

Csekk

Előzmény: Törölt nick (353)
Törölt nick Creative Commons License 1999.07.02 0 0 353
hi.

Az emlitett cikk irójával volt egy 20 levélből álló kis vitám. Nem tudom igaziból hová tenni az illetőt.
Egyik oldalról ilyeneket ir, viszont nálam eljutott oda hogy az összes természetgyógyász rohadék kuruzsló, aura nem létezik, az asztrológia áltudomány stb.
Szóval csak óvatosan!! Nem egyértelmű a nézőpontja számomra.

Előzmény: Csekk (352)
Csekk Creative Commons License 1999.07.02 0 0 352
Ezer bocs elcsesztem a linket!ITT A JÓ CÍM!

Csekk

Előzmény: Csekk (351)
Csekk Creative Commons License 1999.07.02 0 0 351
Sziasztok.
Eddig nem reagáltam le azt, hogy sokan dicsekednek azzal, hogy konzervatív, meg szkeptikus, meg egyebek, mert nem is akartam és nem is akarok vitát gerjeszteni ez ügyben.
De most egy valódi tudós ismerősöm (régebben szkeptikus vita ellenfelem) belekezdett valamibe, aminek végre itt az ideje. Csak gratulálok a bátorságáért, mert annak ellenére, hogy tudós kutató kiáll az igazság mellett!

SziA könyvrecenziói
Itt érdemes elolvasni főként abból az aspektusból, hogy egy elismert tudós kutató milyen kritikát ad egy parakutató, Vassy Zoltán fizikus könyveinek,

Csekk.
Le a Vaskapppal!

Csekk Creative Commons License 1999.07.02 0 0 350
Mr Spock.
Abszolut a dolog, sőt vedd azt is hozzá, hogy a neandervölgyi (ami azért 100.000 évig uralkodó volt ki is lett szorítva keményen!
Ez néhány ezer éves viszonylatban le is ment. Átmenetnek nyoma sincs!

udv:
Csekk

Előzmény: Mr Spock (347)
Sp Creative Commons License 1999.07.02 0 0 349
Kedves Gábor!
Azokat a "törzsi viszonyokat" azért megkérdôjelezném. Nem is olyan régen már hozzászóltam egy hasonló topichoz, de itt is megerôsítem, hogy fejlett, szervezett társadalmak voltak a közép- és délamerikai kultúrák. A magasfokú szervezettség egyik legjobb példája, hogy piramisokat, (templomokat), középületeket és rituális sportpályákat építettek, fejlett asztronómiai, matematikai, sôt meteorológiai, ismeretekkel rendelkeztek. Költészetük, irodalmuk volt, amíg a spanyolok azt - vagy annak majdnem minden nyomát -, el nem pusztították; és nem laktak tipikben, mint északi rokonaik...
Természetesen a felsorolásom nem teljes...
Előzmény: Mr Spock (347)
nils Creative Commons License 1999.07.02 0 0 348
Kedves Gábor!
Azért azzal vitatkoznék, hogy a közép-amerikai indiánok nem jutottak túl a törzsi viszonyokon.
Az általad felsorolt civilizációkhoz pedig hozzászámítva az indiait és a kínait azért SZVSZ elég szépen körbeértünk a mediterrán-monszun-meleg mérsékelt, azaz kellemesnek mondható éghajlati övben. Eszerint pedig műxik a hivatalos magyarázat.
nils
Előzmény: Mr Spock (347)
Mr Spock Creative Commons License 1999.07.02 0 0 347
Kedves Csekk,

Gondoljunk csak bele, hogy mi franc is lehetett a multban a környéken ezen az 1000 négyzetkilóméternyi területen, ha még ma is ennyi fura nyoma van?

Nagyon jo kerdes. Es akkor egy picit kiterjesztem: mi lehetett ott a multban, ami azt eredmenyezte, hogy a vilag osszes os-civilizacioja a Fold egy kis "sarkaban", a Foldkozi Tenger keleti feleben alakult ki. Szumeria, Mezopotamia, Egyiptom, az okori Gorogok, Romaiak, mind ott voltak. A tudomany azzal magyarazza, hogy a kellemes idojaras miatt volt ez. Ez talan meg hiheto is lenne, ha nem lett volna Eszak Amerika, ahol egy csomo hely van hasonlo es azonos idojarassal, es megis csak torzsi viszonyokig ment a dolog (Indianok).

Gabor

Előzmény: Csekk (341)
_Alcapone_ Creative Commons License 1999.07.02 0 0 346
hüje alcapone nem tud fogalmazni jóóól

mint neked , a rámpa modszer nekem is sántít

Előzmény: _Alcapone_ (345)
_Alcapone_ Creative Commons License 1999.07.02 0 0 345
hi csekk
hehe a 2 perces modeltt én nem taartommodelnek, már irtam miért nem értek vele egyett.
nem 2 perc jött ki nekem hanem 1 ora egy köre...napi 15,20 kő
max
de mint te is a rámpa nekem sántit
Előzmény: Csekk (344)
Csekk Creative Commons License 1999.07.02 0 0 344
Hi _Alcapone_
A rámpáról évekkel ezelött vol egy website ami nagyon jól statikailag is lemodellezte a méretet és a tömeget.
Az eredményére emlékszem, hogy akármilyen is volt, egyenes, vagy felcsavart, annak legalább 10 piramistömegűnek kellett volna lennie, ha az is sziklából van többnyire.
Ez azért nem semmi tömeg.

Egyébként az írósztal mellől való elemzéshez nem árt ha van némi gyakorlati tapasztalatunk is a fizikai munkáról.
Annak minden fiziológiai (komplexen) vonatkozásairól is.
Tartok attól, hogy annak aki ezt a 2,5 percenkénti modellt kivitelezhetőnek tartja a bronkorban, az még soha nem végzett olyan munkát ahol ezt ki is próbálhatta.
Én pld a 70-es évek elején alkalmi munkaként egyszer 1 napra kipróbáltam a cementrakodást.
(csak 50 kg-os zsákokat hordtunk be a vállunkon a vagonba.)
Akkor 18 éves voltam és éppen a jobb fizetés miatt éppen kubikus.
Soha többé nem mentem cementet pakolni.:))))
Pedig egyébként az erős fizikai munkát jól bírtam. (ma is)

Udv:
Csekk

Előzmény: _Alcapone_ (340)
_Alcapone_ Creative Commons License 1999.07.02 0 0 343
mi nem rac...
azt állitani róluk hogy vki csinálta...

"Szerinted létrehozhat a természet egy szinte tökéletes fél ellipszist?
Ha igen, akkor hol? és hogyan? "
Szerinted létrehozhat a természet egy olyan naprendszert, ahol egy bolygon kialakulhat egy életforma??-- ez a válaszom a kérdésedre.

"Ebben az esetben beszélhetünk racionálisról, egyébként csak egyszerű tagadás a cikked. "
hmmm..tehát ugy véled , hogy amit állítasz, valós és én ezt a "valóst" tagadom...hogy is van ez?
én nem valóst tagadok, hanem az állításodat probálom megdönteni,ez nem tagadás. hanem érvelés, érvelés a józan ész irányába.

"De ez nem ugyan az, mintha lennének érveid is.:) "
ha nem érted miről bveszélek, nem érdemes lenézően beszélni...érveltem, csak te érvelésemet nem fogtad,nem akartad felfogni...de mint ahogy ezt a hozzászólást elkezdtem, számomra az a kijelentés elég arra, hogy ezeket a képződményeket letudjam.addig míg az ellenkezője vmijen uton módon bebizonyosodik.

És itt néhányszáz négyzetkilóméteren belül van egy egész szakajtónyi fucsa, geológiai szempontból jogosan nem természetesnek értelmezhető képződmény. Na ez sem szokványos, és mivel a piramisok éppen a környéken vannak, abszolut jogosnak vélelmezhetek bármiféle párhuzamot a művek léte és építése körüli nélkülem is fennálló információs "háborúban".

geológiailag jogosan......hmmm ez szomorú hogy igy gondolkodsz...semmi jogosságot nem vélek felfedezni,csak találgaásokat, alaptalan hipotéziseket.
figyi...ez szokatlan..szokatlan mert ilyen geológia képződményeket nem lát bárhol az ember...de nem jelenti azt hogy ne létezhessen..nem alakulhatott ki évezredek során...lehet hogy 600 éve nemis igy nézett ki..
és ha ezt nem fogod fel érvelésnek, akkor te télleg csak egyoldaluan gondolkodol, vagy a magad igazát sosem tudnád feladni. bár kitudja:)

Előzmény: Csekk (341)
_Alcapone_ Creative Commons License 1999.07.02 0 0 342
mi nem rac...
azt állitani róluk hogy vki csinálta...

"Szerinted létrehozhat a természet egy szinte tökéletes fél ellipszist?
Ha igen, akkor hol? és hogyan? "
Szerinted létrehozhat a természet egy olyan naprendszert, ahol egy bolygon kialakulhat egy életforma??-- ez a válaszom a kérdésedre.

"Ebben az esetben beszélhetünk racionálisról, egyébként csak egyszerű tagadás a cikked. "
hmmm..tehát ugy véled , hogy amit állítasz, valós és én ezt a "valóst" tagadom...hogy is van ez?
én nem valóst tagadok, hanem az állításodat probálom megdönteni,ez nem tagadás. hanem érvelés, érvelés a józan ész irányába.

Előzmény: Csekk (341)
Csekk Creative Commons License 1999.07.02 0 0 341
Szia _Alcapone_!
Most mi nem racionális?
Az, hogy ott vannak azok a fura képződmények?
Vagy az, hogy azokat nem hozhatta létre a vak természet?

Ott vannak? - OTT!
Szerinted létrehozhat a természet egy szinte tökéletes fél ellipszist?
Ha igen, akkor hol? és hogyan?
(Vedd figyelembe, hogy itt minden szikla, vagy futóhomok.)
Mert ha valaki utánam próbálta volna pld. egy grafikai programon akkor láthatná, hogy az adott és jól kivehető vonalak alapján a 1,5km-es kör feltételezése, az valójában nem is kör, hanem fél ellipszisből indul ki.
A feltételezett ellipszis tengelyarányai cca. 1 - 0.95 -höz.
Szeretnék hasonló érvvel vitázni mint amit a kép maga állít magáról.
Persze be lehet keverni ide a "piroska és a farkast" is, csak minek?

Nincs érvem arra, hogy ez mi lehet!
Van és furcsa. Ez az én megállapításom.
Ami ezért racionálisan is furcsa, mert hasonlóval nem találkoztam.
Ha te igen, ám érvelj eszközzel, és gépeld be légyszíves az adott címet, vagy vezesd elő a bizonyítékaidat, hogy márpedig ezek ilyen vagy olyan ismereteink alapján lehetnek természetes képződmények.
Ebben az esetben beszélhetünk racionálisról, egyébként csak egyszerű tagadás a cikked.
Amihez persze hogy joga van mindenkinek:)))
(De ez nem ugyan az, mintha lennének érveid is.:)

És itt néhányszáz négyzetkilóméteren belül van egy egész szakajtónyi fucsa, geológiai szempontból jogosan nem természetesnek értelmezhető képződmény. Na ez sem szokványos, és mivel a piramisok éppen a környéken vannak, abszolut jogosnak vélelmezhetek bármiféle párhuzamot a művek léte és építése körüli nélkülem is fennálló információs "háborúban".

A miértre nekem sincs magyarázatom.
Persze tudom, hogy "Danikennek lenne!:))))
Illetve az én magyarázatom az, hogy valami bűzlik Egyiptomban.
Sokkal többet tudnak mint mondanak, Aminek kapcsán jogosan vélelmezek valami olyan erős titkot a háttérben, ami alapján a szokványosnál is erősebb feltetelezés jogosságát sem nagyon kérdőjelezhetek meg.
Gondoljunk csak bele, hogy mi franc is lehetett a multban a környéken ezen az 1000 négyzetkilóméternyi területen, ha még ma is ennyi fura nyoma van?
Ez ráadásul egy olyan 1000 négyzetkilóméter ami mellett másik olyan 1000 van ahol 6 milliós embertömeg él, akinek azért jócskán lehet befolyása bármiféle, akár természetes képződmény gyors eltünésében.
Mégis ennyi minden van itt, és mennyi minden lehet még a háttérben, amihez más eszközrendszer kell, mint holmi a fény látható optikai tartományában elkövetett fényképezés. Ráadásul itt a felbontás még a legjobb esetben is 1,5m /pixel.

Udv:
Csekk
Az anomália honlappal nem áll szándékomban bárkit is bármiről meggyőzni.
Ha van egyáltalán célja, akkor az elgondolkodtatás lehet az.

Előzmény: _Alcapone_ (337)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!