Keresés

Részletes keresés

negyesi_pal Creative Commons License 2014.04.16 0 0 433

Igy van beállítve a rendszer. Ha összevonom az étterem/vendéglő szavakat, s a fő kifejezés az étterem lesz, s szinonímaként felveszem hozzá a vendéglőt, akkor mindkét keresőkifejezés beírására ugyanazok a találatok jelennek meg. 

 

Az automobilok azonosítása lassan, de bizonytalanul, de halad. Még e téren is van mit csinálni, pl. gépjármű, jármű, személygépkocsi stb cimkék rendbetétele. Minden nagyon lassan, de egyszercsak megtörténik. 

Előzmény: incitatus (428)
negyesi_pal Creative Commons License 2014.04.16 0 0 432

Törölve.

 

561 feldolgozatlan cimke feldolgozása hamarosan megkezdődik

Előzmény: napocza (424)
napocza Creative Commons License 2014.04.15 0 0 431

5355
Csepel D-320 törlendő, az egy Csepel D-352, rá van írva

incitatus Creative Commons License 2014.04.15 0 0 430

Szerintem Pali már bevezette. Nehéz előírni a címkézőknek, és különösen a keresőknek, hogy melyik változatot használják. Már pedig ha a keresés miatt szükség van a szinonimák használatára, akkor a címkézésnél miért ne lehetne többféle, egyenértékű meghatározást használni? Én használom a számomra kissé körülményes automobil címkét, Pali ezt javasolta, ez az ő szakterülete, nyilván alkalmazkodom, de lehet címkéző, aki kevésbé figyelmes, és másik verziót alkalmaz. Egyébként az infóban a szintén elég körülményes személygépkocsi lett a standard, de ott magunkat kell csak kordában tartani. (Mellesleg azt remélem, hogy Pali vagy más hozzáértő egyszer átnézi az automobil címkéket, és az általam/általunk be nem azonosítottakat ahol érdemes, nevesíti márka szerint.)

Előzmény: napocza (429)
napocza Creative Commons License 2014.04.14 0 0 429

ez esetben a kérés a Palitól a két címke egységesítése

 

akkor az automobil címke mellett bevezessük az autó, kocsi, gépjármű, személygépjármű szinonímákat is?

Előzmény: incitatus (428)
incitatus Creative Commons License 2014.04.14 0 0 428

Pontosan. Nehéz is lenne máshogy.

Előzmény: napocza (427)
napocza Creative Commons License 2014.04.14 0 0 427

1. Azt javaslod, hogy legyen egyszerre vendéglő és étterem címke is?


2. Azt javaslod, hogy minden kattintás a vendéglő címkére kiadja az étterem címkéhez tartozó képeket is és fordítva?

Előzmény: incitatus (426)
incitatus Creative Commons License 2014.04.14 0 0 426

Nem. Szinonimaként kell kezelni őket a keresésnél. Nem kell nekünk eldönteni (mi alapján), hogy a rokonértelmű szavak közül melyiket tekintjük kedvencnek. Ezt már a sublót-komód-sifonér esetben is javasoltam, nem baj, ha színesebbek az infók és a címkék.

Előzmény: napocza (425)
napocza Creative Commons License 2014.04.14 0 0 425

jelenleg van 55 étterem és 39 vendéglő.

mit gondoltok nem lenne-e logikus összevonni őket? melyik maradjon?

napocza Creative Commons License 2014.04.14 0 0 424

28713 és 53523 GAZ 24 Volga törlendő, mert az nincs rajtuk

negyesi_pal Creative Commons License 2014.04.09 0 0 423

Most pár napig külföldön leszek, valószínűleg nem fogok tudni érdemben foglalkozni a címkézéssel. Folyt köv jövő kedden

incitatus Creative Commons License 2014.04.09 0 0 422

Nem is Svájc volt a megfejtés, valahogy elnézhettük. (Mondjuk ez nem címkézési probléma.)

Előzmény: plankenhorst (421)
plankenhorst Creative Commons License 2014.04.09 0 0 421

Tessék mondani, ez így jó?

A kép biztosan nem Svájcban készült, a teherautókon magyar rendszám van. Az tény, hogy a Saurer gyár Svájcban van.

napocza Creative Commons License 2014.04.08 0 0 420

javaslom a békeévek címke törlését

edesviz Creative Commons License 2014.04.08 0 0 419

Szerintem még mindig ismerik a szállító eszköz technikai adatait, azaz tudnak vele számolni. De mult idő jogos.

Előzmény: Törölt nick (417)
edesviz Creative Commons License 2014.04.08 0 0 418

Én maradnék a szekérnél. Országos járművet nem nagyon fognak keresni.

Előzmény: negyesi_pal (416)
Törölt nick Creative Commons License 2014.04.07 0 0 417

"a szekér katonai hivatalos neve: országos jármű. Ezzel kell számolni a vezérkarnak és a szállító alakulatoknak egy egy menet megtervezésénél."

 

Szerintem tegyük ezt a mondatot pontosan a helyére; múltidőbe.

Javaslom ezt egy "szekerész ellátó trén" parancsnokának egyenes leszármazottjaként. :)

Előzmény: edesviz (414)
negyesi_pal Creative Commons License 2014.04.07 0 0 416

Kedves "édesvíz". A cimkézés célja tulajdonképpen a fortepan.hu keresőoptimalizálása. Tehát aki régi fényképeket keres, mondjuk szekér témakörben, az elsősorban a mi archívumunk képeit lássa. Ez az egyik szempont amit mérlegelnem kell: vajon hányan fognak országos járművet keresni és hányan szekeret?

A következő szempont az egységesség. Az alap direktíva az volt, hogy ha van 5 db kép, amely egy cimkéhez kapcsolható, akkor az lehet önálló cimke. Ez azonban csalóka, hiszen van egy Dodge túrakocsi (amely amúgy hibásan van beazonosítva), amelyet valaki szépen körbefotózott. Püff, máris megvan az öt kép. Vagy vegyük a különböző fa- és virágfajtákat. Itt is azt kell nézni, hogy hány olyan kép lehet amely közelről mutat egy kikericset vagy pitypangot.

 

Szóval még sok a fésületlenség, de azt hiszem egész jó irányba tartunk - köszönhetően a remek közreműködőknek.

 

 

Előzmény: edesviz (414)
incitatus Creative Commons License 2014.04.07 0 0 415

De ugye nem gondolod, hogy nekünk is úgy kellene nevezni? Jó helyen van az most a szekér alatt, ha már valaki mindenáron ragaszkodna hozzá.

Előzmény: edesviz (414)
edesviz Creative Commons License 2014.04.06 0 0 414

Kedves Négyesi Pál, a szekér katonai hivatalos neve: országos jármű. Ezzel kell számolni a vezérkarnak és a szállÍtó alakulatoknak egy egy menet megtervezésénél.

Előzmény: negyesi_pal (413)
negyesi_pal Creative Commons License 2014.04.06 0 0 413

Végül az országos járművet betettem a szekerek alá. Az országos jármű inkább volt szleng, mint valós kifejezés

Előzmény: incitatus (299)
Törölt nick Creative Commons License 2014.04.06 0 0 412

A képek sorrendjében így nevezném:

 

sífelvonó, kabinos felvonó, ülőfelvonó

 

Valójában mindhárom drótkötél pálya, de a kalandparkok és hasonlók elterjedése miatt a képtalálatok inkább ezekre mutatnak.

Előzmény: napocza (411)
napocza Creative Commons License 2014.04.06 0 0 411

nálam ezek jönnek ki:


ez tehát tuti sífelvonó:
  szakszó: "tányéros felvonó"
www.sielok.hu 

ez nálunk drótkötélpálya/lanovka lesz:
 

de hogy hívod ezt?:
 

Előzmény: Törölt nick (410)
Törölt nick Creative Commons License 2014.04.06 0 0 410

Szerintem a síelők (néha szánkózók) a kapaszkodós (vonszoló) mozgó drótkötelet nevezik általánosan sífelvonónak.

 

 

Előzmény: napocza (407)
negyesi_pal Creative Commons License 2014.04.06 0 0 409

Eddig jó. Legközelebb holnap foglalkozom a Fortepannal, akkor átviszem a változtatási javaslataid. Köszönöm

Előzmény: napocza (407)
incitatus Creative Commons License 2014.04.05 0 0 408

Nem szívesen lennék döntőbíró, csak egy vélemény vagyok, de kétségtelen, ez az utóbbi összesítésed kedvemre való. A Vidám parki sikló pedig legyen sikló ugyanúgy, mint ahogy lehet az egy vízi sikló is, ennyi összeakadás bele kell férjen.

Előzmény: napocza (407)
napocza Creative Commons License 2014.04.05 0 0 407

Rendben, akkor eddig itt tartanánk:

 

"fogaskerekű vasút" címke - a budapesti fogaskerekűre mindenesetre, + 27523, 42097 stb, a világon van pár, úgyhogy még jöhet. Ez egy technikai kérdés, címkézéskor utána kell nézni az illető hegyi vasút fogaskerekű vagy többlet súrlódású megoldású-e .

 

"sílift" címke vagy legyen inkább "sífelvonó" ? - a beülősre és a húzósra. A kabinost bár télen praktice a síelők használják, de tényleg nem kifejezetten sílift, tehát legyen drótkötélpálya.

 

"drótkötélpálya" címke - marad, betéve lanovka szót szinonímának és nem használjuk a lanovkát kötélvasút értelemben, mint a csehek. Drótkötélpálya/lanovka jelenti a függő kabinos dolgot, ami a hegyre felvisz. Ezen túl a drótkötélpálya az olyan kötélpálya is, ami nem kabinos és teherszállításra való, pl. 26654. ( a 26654 lehet drótkötélpálya, de én nem hívnám lanovkának)

 

"libegő" mint címke törlendő (46913) és nem használandó a továbbiakban, Libegőnek a budapesti Libegőt nevezzük a képinfóban.

 

Javaslat:

"sikló" címke - a budapesti sikló és a többi funicolar, pl. Karlovy Vary

 

"kötélvasút" címke - egyelőre ne használjuk

 

Nyitott kérdések:
- a nem funicolar rendszerű hegyi kötélvasút - ha lesz - sikló legyen-e?

- a székbe beülős, ami olyan, mint a bpesti Libegő, de nem síelők használják - ha lesz ilyen -?

- a vidámparki sikló is kapjon-e sikló címkét?

 

Bármi ötlet még?

Előzmény: incitatus (406)
incitatus Creative Commons License 2014.04.05 0 0 406

Amiről véleményem van:

A fogaskerekű vagy fogaskerekű vasút szerintem nem problémás eset, van ilyen, és nem összetéveszthető.

A sílift is sílift, akár beülős, akár húzós (de nem kabinos, én legalábbis olyat még nem láttam, igaz, nem síelek).

A Libegő alapból nem általános fogalom, ez a budapesti felvonó neve, pályázaton kapta. Persze azóta általánosodhatott.

A függőkabinos drótkötélpályát én habozás nélkül lelanovkázom.

Előzmény: napocza (405)
napocza Creative Commons License 2014.04.05 0 0 405

Tisztázhatnánk ezt a terminológiát? Milyen címkék legyenek? Mi legyen a címkék definíciója?

Steep grade railway (Cogwheel train, Funicular, Fell system railway)

Fogaskerekű vasút = Cogwheel train = Rack railway? = Cog and Rack railway?

Kötélvasút?

Sikló = Kötélvasút? = Funicular? = Cable railway? = Cable car = Cable hauled railway??

Drótkötélpálya = Lanovka? = Cable car?

Libegő = Chairlift

Sílift? (Beülős sílift? Székes sílift? Húzós sílift?? Kabinos sílift??)

 

Használjuk-e azt a címkét, hogy kötélvasút? Ha igen az szinonima-e a siklóval? (NB van a budavári sikló, de van a vidámparki sikló is)

Az angol terminológia szerint (ami csak referencia, nem parancsolat) a funicular egy olyan kötélvasút, ahol egyszerre megy le meg fel egy kocsi, azaz a budavári sikló egy funicular.

 

A magyar lanovka szó csak a drótkötélpályát jelenti-e vagy a kötélvasutat is? A lanovka egy cseh szó s úgy tűnik ott mindkét értelemben használatos.

Angolul a drótkötélpályát és a siklót is (ha nem funicular rendszerű?) hívhatják cable car-nak, tehát a szóhasználat ott sem "logikus".

 

A libegő az, ahol csak szék van, de nincs kabin, ugye?

 

Jelenleg van libegő címkénk (1 db, 46913) és drótkötélpálya címkénk (2 db, 26654, 32690) és számos siklónk, lanovkánk, egyebünk a képinfókban.

napocza Creative Commons License 2014.04.05 0 0 404

Semmi gond. Azért van a fórum, hogy akinek van véleménye, elmondhassa, s végül Pali döntsön.
Sok kétes eset lehet.

Előzmény: incitatus (403)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!