Keresés

Részletes keresés

Ati_66 Creative Commons License 2020.11.23 0 0 210428

O/O nem a költség minimumra törekedett :-)

 

Ilyen gépet vett : http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=149743988&t=9022608

 

Én közel 30 éve azonos vázra épített bringával triatlonozom.

Ilyen volt 92-ben mikor összeraktam :

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=91286014&t=9022608

 

És ilyen volt 2017-ben Nagyatádon

 Triatlon topicban sok kérdésre találhatsz választ.

 

Szóval bringából nem feltételen kell újat venni, egy megbízható helyen vett használt országúti kerékpár is megteszi kezdetnek ha minimalizálni akarod a költségeket.

A tapadós naci nélkül viszont nem kellemes bringázni, triatlonozni :-)

 

Nem akarom letörni a lelkesedésed, de a triatlon versenyzés nem tartozik az olcsó hobbik közé akkor sem, ha nem csak ezért veszel kerékpárt. Egy középtáv nevezési díja 20-35 Ft között van a legolcsóbb időszakban.

Előzmény: HCS77 (210426)
Ermak Creative Commons License 2020.11.23 0 0 210427

Logikusan hangzik.

Közben nézegettem a netet is, de ez a magaslatis dolog nem jött elő - pedig már gyerekkoromban is hallottam, hogy pl. a focistáink ott edzőtáboroznak.

Előzmény: Ati_66 (210421)
HCS77 Creative Commons License 2020.11.23 0 0 210426

ahhh. te vagy az én emberem. köszi!!

kérem áruld el a bringád típusát. nézegetem, de nekem mind egyforma.

Előzmény: O/O (210424)
epy116 Creative Commons License 2020.11.23 0 0 210425

Ma volt egy 11 km-es laza futás 5:22-es tempóval, 141-es átlag pulzussal (ez nálam már majdnem a kocogás szint). Ami a lényeg hogy kipróbáltam a vaksötétben futást lámpával. Hát mit ne mondjak, nagyon nagy élmény volt, még sosem csináltam ilyet, eddig mindig lakott területen futottam. Még az UB-ra vettem egy fejlámpát, ott elemmel használtam, de pár hete rendeltem hozzá aksit (majdnem annyi volt mint a lámpa). Bakker, ezzel brutálisan világít, baromira jó volt így futni. Pluszban volt rajtam egy láthatósági mellény is. Lehet hogy legközelebb magammal viszek egy hátsó piros villogó fejlámpát is, csak hogy teljes legyen a látni és látszani dolog :-)

O/O Creative Commons License 2020.11.23 0 0 210424

Én idén próbáltam ki először a triatlont, pont egy féltávot. Nekem egy középszerű alu országútIM van könyöklővel, tökéletes volt a feladatra. Egyébként nagyon bejött a triatlon verseny, élveztem végig. Rajtam egy egyrészes triatlonos ruha volt abban csináltam végig, nagyon kényelmes volt.

Előzmény: HCS77 (210419)
Pinyo Creative Commons License 2020.11.23 0 0 210423

110 méter gát pl?

Előzmény: Törölt nick (210422)
Ati_66 Creative Commons License 2020.11.23 0 0 210421

Már nem emlékeztem az általános iskolás biológia tanulmányaimra de pár perc alatt meg volt a válasz mert kíváncsi voltam.

 

Ha a hemoglobin szint növelése csak vasat túltöltve is működne, akkor nem költenének a sportolók magaslati edzőtáborra vagy azt kiváltó keszon kamrás kezelésre :-)

 

A hemoglobin szint növelésnek csak egyik feltétele, hogy legyen a kellő formában legyen a szervezetben a elegendő vas.

A másik, hogy a meglévő hemoglobin szint a sejteket ne tudja valami miatt kiszolgálni elegendő O2-vel.

Az egyik ilyen gátló tényező, ami nem valami kóros klinikai tényező, a magaslat alacsonyabb légnyomása miatti alacsonyabb O2 koncentrációjú levegő.

Szóval egyél sok vasat és költözz fel néhány hónapra valahová az Alpokba 3000m magasra és garantáltan emelkedni fog a hemoglobin szint :-)

De még költözni sem kell, mert kitalálták magaslatot szimuláló berendezéseket. Szóval elég ha a napod jelentős részét egy ilyen csökkentett légnyomású sátorban vagy szobában töltöd.

 

Talán tavaly valamelyik kerékpár verseny közvetítése alatt beszéltek róla, hogy ilyen csökkentett légnyomású sátras terápiát a profi bringások is használják. Talán valami cikket is olvastam akkoriban.

A nagy előnye, hogy akár 8000m magasságot is lehet benne szimulálni. Emlékeim szerint szélsőséges példaként beszéltek valamelyik bringásról, aki olyan "magasságon", alacsony légnyomáson végzett görgős edzéseket, hogy egy átlag ember pár perc alatt elájult volna az oxigén hiánytól.

Előzmény: Ermak (210414)
bakibaby Creative Commons License 2020.11.23 0 0 210420
HCS77 Creative Commons License 2020.11.23 0 0 210419

Sziasztok, 

 

picsába már, lassan egy hete nem futok, szétbasz az ideg, ma emelek, dögöljek meg.

Holnaptól meg futok, hétvégén akarok mérni egy vo2maxot cooper teszttel, csak odabaszok az 52 félmarcsinak, annak idén meg kell lenni. Ha rohadvány lesz az eredmény akkor tuti bennem van a vírus, ha nem, akkor nem. 

 

Nade nincs velem bírás: lazán kapcsolódik, hogy rájöttem triatlonoznom kell. 

Hogyan kezdjek neki a bringa témának? Igazából hogyan néz ki egy alap bringa, kb mi a legkevesebb zseton amiből egy nagyon fapad cuccot ki tudok hozni?

 

Az az elképzelés, hogy a futógatyám az nagyjából egy úszógatyának megfelelő műszálas cucc, a póló is full műszál, ha jobb lesz az idő, akkor simán megszárad a bringán, egy félmarcsit meg bármikor le tudok futni, tehát egy féltávú verseny nem is igényelne olyan nagy beruházást (tapinacim sose leszend), és ha rágyúrok akkor jövőre akár már indulhatnék is. Mondjuk jó optimista vagyok.

 

 

 

Pinyo Creative Commons License 2020.11.23 0 0 210418

Eddig annyit tudtam a vasról, hogy a májban és a spenótban sok van, és a C vitamin segíti a felszívódását.

 

Nekem az a logikus, hogy a kevés vas gátolja a rendes hemoglobin szintet, de a sok vastól nem lesz automatikusan sok hemoglobinod, mintha magaslaton laknál.

Előzmény: Ermak (210414)
O/O Creative Commons License 2020.11.23 0 0 210417

Off: most lett kész ez a 20 perces kisfilm amiből sajnos gurtnis idén kimaradt. Akinek van kedve és szán ránk egy kis időt az nézze meg.

https://www.youtube.com/watch?v=FKEr89h9zXo&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3TESbniENW81NIP_vtTALOaaeiysaMQl7tBlUunwplhq_ZI7FihAX90jY

Mr Long Creative Commons License 2020.11.23 0 0 210416

Ez ismerős, egyszer így futottam 5k rekordot. túl gyors lett az első kili, úgy voltam vele, hogy akkor ne hagyjuk mar elveszni. :) a negyedik volt a hullamvolgy fejben, de miutan az lepittyent, mar vitt a ver szaga. 

Előzmény: Ilyés (210415)
Ilyés Creative Commons License 2020.11.23 0 0 210415

Tényleg agyban dől el a futás... Pénteken volt egy tárgyalásom, ami a másik fél erőszakos hozzáállása miatt sikertelen lett. Nagyon bosszantottam rajta magam egész hétvégén, a vasárnapi futásom alatt is végig a fickóval vitatkoztam magamban :-) A tempóra, pulzusra nem is nagyon figyeltem és a végén jelzett az óra, hogy megdöntöttem a saját sebességi rekordomat az én kis 5 km-es távomon :-) 

 

Ermak Creative Commons License 2020.11.23 0 0 210414

Vaspótlás:

Szerintetek mennyire fontos? Több dolog szól mellette:

     + Aki vashiányos/vérszegény az fáradékony, gyenge.

     + A vérdopping növeli a teljesítményt.

     + A vas szájon át adagolva a tudomány mai állása szerint nem túladagolható.

Ebből logikusan az következik, hogy érdemes vaspótlással felvinni a vasszintet, ami 1-2 hónap után magasabb hemoglobinszintet eredményez, jobb lesz az oxigénellátás.

 

Ami – közvetve – ellene szól: még soha nem olvastam, hogy ajánlanák. Lehet, hogy a szervezet nem úgy működik, ahogy fentebb leírtam, és a pótlástól nem feltétlenül megy fel a normál tartomány tetejére a vas/hemoglobin/vörösvértest-szint???

 

Edzés:

Nem nyirmogok, csak a tényeket írom.

Három hét után mentem újra gyalogolni – nagyon jól ment, jólesett. (Két óra, 8:10-es tempó.) A bordámat még mindig érzem, ezért egyelőre inkább nem futok. Közben különböző egészségi okok miatt két hete otthon voltunk, vittem is a futócuccot, de nem jutottam ki az erdőbe. Kórházba meg orvoshoz hordtam egyik-másik családtagot (és úgy tűnik, sínre kerültek a dolgok, meg intéztem húszezer dolgot az autó szervizelésétől facsemeték ültetéséig. Ja, meg távmunkában dolgoztam is, persze.

Ati_66 Creative Commons License 2020.11.22 0 0 210411

Az egyenletesebb tempó kijelzéshez elég egy olcsóbb egyszerű footpod is 😉. 

Igazából nekem sincs szükségem még erre sem, de amikor a 800m résztávokat futottam bosszantott, hogy a Garmin a gyors szakasz elején késve reagált majd jelentősen gyorsabb tempót mutatott és még az egyenletes szakaszon is néha 30 másodperces ingadozások voltak a kijelzett tempóban. Ráadásul tovább növelte a bosszúságomat, hogy a Garmin a sebesség grafikonon olyan algoritmusokkal símított görbét jelenít meg ami köszönő viszonyban sincs az órán kijelzettel mintha én láttam volna rosszul futás közben az adatokat.

Előzmény: Spenót (210408)
Pinyo Creative Commons License 2020.11.22 0 0 210410

Köszönöm a reakciókat a kalandregényemre, jól esett, talán idővel a maratonomról és a hozzá vezető izgalmas útról is írok 2-3 sort.

Pinyo Creative Commons License 2020.11.22 0 0 210409

Jobbulást a feleségednek, jó lenne ha ti többike legalább kihagynád a betegséget. Majd egyszer jön az oltás, addig akinek szerencséje van, kibírja.

Előzmény: O/O (210395)
Spenót Creative Commons License 2020.11.22 0 0 210408

Na végre valami, amivel indokolhatnék egy Stryd vásárlást. A pillanatnyi tempó.

Kár, hogy anyira ez sem érdekel. :) 

Az órám egészen jól mutatja ezt is egyébként, persze néha tök egyértelmű, hogy téved.

Általában előre megtervezett edzéseket csinálok. Itt a pillanatnyi sebességnek becézett adat leginkább az adott szakasz tempóját mutatja, ami nekem megfelel.

 

Más:

A pénteki edzést nem akarta letölteni az óra a Connectről. Nekem kellett figyelni mindenre.

Tiszta ideg voltam. :) 

Nagyon megszoktam a jót. Annyira kényelmes, hogy nem kell egyszerre a pulzust is figyelni, meg, hogy mikor jön a következő szakasz és ott mi a fenét is kell csinálni.

Előzmény: Ati_66 (210404)
Spenót Creative Commons License 2020.11.22 0 0 210407

Nekem ez az időjárás a kedvencem. Száraz hideg, kellemes napsütéssel.

Az elején még kellett a kesztyű, de később már a kabátom szellőzőjét is lehúztam.

Kezd beérni Gabi mesterkedése a magasabb pulzus erőltetésével.

Ma 139-146 közötti pulzuson kellett a 20km-t futnom.

Kezdi megszokni a testem a sebességet és volt olyan, amikor a lejtős részen is fölfelé csúsztam ki a zónából. Amikor az órára néztem, 4:37-es tempót mutatott, úgyhogy lassítottam.

Az emelkedős részen olyan képernyőre kapcsoltam az órát, ahol csak a pulzus jelenik meg, így nem idegesített, hogy belassultam.

Állati jó érzés, hogy végre ez a pulzuszóna is kellemes tud lenni.

 

Nem tudom mennyit segített ebben, de kipróbáltam a porallergiámra egy új sprayt. Allergodil.

Elvileg nem szedek moat rá semmit, de azt hallottam, hogy Covid kezelésére és megelőzésére is használják. Mellékhatása nem nagyon van.

Még csak most kezdik hivatalosan vizsgálni a hatását és máris hiánycikk.

Sikerült belőle szerezni. A köhögésemre jónak tűnik.

Egy darabig fújkálom...

 

Előzmény: Sánta Kutya (SK) (210406)
Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2020.11.22 0 0 210406

Na miután az előző hetem elég gyengére sikerült (3 futásból 17,6 km), ez a ht meg semmilyenre, azaz vasárnap üta nem futottam, és már a novemberi százam is nagyon a veszélyzónába került, ma bemelegítettem, felöltöztem, és utána egy órát teszetoszáztam. Akkor éreztem, hogy ha most nem indulok el ebben a déli napsütésben, akkor kicsúszhat az egész a kezemből, összedőlhet a kártyavár, amit építettem, és megint visszaeshetek a lustálkodásba. Úgyhogy kirugdostam magam egy 12,4-re. Meglepően jólesett az elmúlt két hét kihagyásaihoz képest, de azért nem maradt kilométerhiányom a végére.

A hideget jól bírtam, de a szőlőzsírt azért kikészítem a következőhöz.

Azt hiszem, az elmaradt Fonyódnál egy kicsit szétcsúsztam, most már tényleg magamtól kell továbbmenni, versenyek nélkül.

O/O Creative Commons License 2020.11.22 0 0 210405

Köszi, igyekezni fogunk minél előbb meggyógyulni. Mindkettőnket vár a munka. A legkisebb fiam van itthon velünk, náluk meg online oktatás van, neki nem gond a karantén. 

Ati_66 Creative Commons License 2020.11.21 0 0 210404

A mai hegyi kiruccanás arra is jó volt, hogy a Garminhoz beszerzett Suntoo footpod pontosságát teszteljem mert ezen az útvonalon különböző meredekségű emelkedők és lejtők vannak és most a kondim miatt mindenütt volt gyaloglásra váltás is.

A kalibrációt aszfalton egy 3km-es oda vissza futással automatikus kalibrációval állítottam be még október végén.

Most úgy állítottam be, hogy a sebességet és a távolságot is a footpod alapján számolja az óra, mert csak így lesz tényleg a lépésszámmal és lépés hosszal arányos a pillanatnyi sebesség.

Sajnos pontosan ezt a kört még nem futottam a Garminnal, így a teljes távra nincs Garmin GPS táv adatom,  de az első 15km-t több alkalommal is része volt korábbi terepfutásomnak így tudtam résztávokat összehasonlítani. Két pontot néztem meg.

Az útvonal legmagasabb pontjáig a GPS mérés 10.61 és 10,76 km közötti távokat rögzített, ma a footoddal 10,84km lett. Innét egy közbenső  kisebb de gyaloglós  csúcson keresztül nagyrészt lejtő van 15 km-ig. A térképen kiválasztott kereszteződésig a GPS távolság mérés  14,96 km és 15,05 km közötti volt. A mai futáson a footpoddal 15,06km lett, azaz a lejtőkön picit talán hosszabb távot mért egy km-nek mint a gyaloglós emelkedőkön. A lényeg, hogy úgy tűnik legalább olyan pontos táv mérésre is, mint a GPS, az 1 km-es résztávokra is. 

Csak így a footpodal a pillanatnyi sebesség már használható tempó alapú edzésre, mert nincs akkora kilengése, mint a GPS mérésnek.

Egy lejtős kocogós szakaszt választottam  GPS pillanatnyi sebesség ingadozásának illusztrálására.

A sötét kék egy korábbi futás GPS sebesség görbéje a világosabb kék ugyanazon a lejtőn a mai futás a footpoddal. Mindig viszonylag egyenletes tempóban haladok ezen a szakaszon, de ezt csak a footpod adja vissza

 


Arra jutottam, hogy a Polar régi S3 footpodjától pontosabb , sokkal kisebb az ingadozás az emelkedők és lejtők mérési pontossága között. Ma a teljes 21,77km távon a két mérés között csak 10m lett a különbség, de a futás első felén ami szinte csak emelkedő az útvonal legmagasabb pontjáig,  csak 10.63km-t mért a Polar azaz kevesebbet, mint a Garmin. A lejtőkön kicsit nagyobb sebességet mért mint a Garmin, így csökkent a féltáv 210m eltérése a végére 10m-re.

 

Egyébként a két footpod sebesség görbéje nagyon hasonló. Itt a világoskék az Polar +S3  a sötétkék a Fenix+ Suntoo 

  

Ati_66 Creative Commons License 2020.11.21 0 0 210403

21 nap

Előzmény: Ati_66 (210402)
Ati_66 Creative Commons License 2020.11.21 0 0 210402

A mai napsütésben elkezdtem az alapozást 21 sport tevékenység nélküli pihenés után. Annyira nem mozogtam, hogy a Garmin már 2000 lépés környékére csökkentette a napi lépés célt és azt sem értem el hétköznapokon.

 

Elindultam a szokásos 22km-es hegyi körömre. Kicsit nagyzolósan terepfutás edzésként rögzítettem, de inkább egy kocogós teljesítmény túra lett, mert az átlagos 2,5 óra körüli időm helyett 3:04 lett a vége.

Ami nem csoda a 3 hét a súlyomban + 3kg-ot eredményezett, ráadásul a hegyen augusztusban voltam utoljára ezért kb erre az időre számítottam.

 

Érzésre futottam- sétáltam de időnként ránéztem az órára és bizony a + 3kg és a kb 2,5kg hátizsák a 1,5l folyadékkal már az elején meglátszódott a tempón és a pulzusomon is.

Az átlag és a max intenzitás sem a klasszikus alapozási tartomány volt.

Régen ilyen állapotból gyorsan visszajöttem, bízom benne idén is így lesz. 

 

Most fedeztem fel, hogy a Garmin is tud ilyet :

 

Ezen a képen nem igazán látni, de élőben szépen csillogott a távoli pára sávban a Tisza-tó.

Reménykedtem indulásnál, hogy a hidegfront az összes párát kisöpörte, akkor még a Tisza parti fák is látszódnának, de ez a hidegfront nem volt elég erős, vagy csak mire felértem a napsütésben nagyon párologni kezdett a talaj. 

 

Ati_66 Creative Commons License 2020.11.21 0 0 210401

Ez kellemetlen, gyors és szövődmény mentes gyógyulást kívánok!

 

 

 

Előzmény: O/O (210395)
sistergő Creative Commons License 2020.11.21 0 0 210400

"és hogy el ne aludjak, előtte legalább óránként felriadtam órát nézni"

 

 Ezt én is jópárszor eljátszottam. Amióta 2-3 órát állítok be 4-5 perc eltéréssel, azóta nincs ilyen élményem.

 

Előzmény: Pinyo (210390)
gurtnis Creative Commons License 2020.11.21 0 0 210399

Van az az eset, mikor rápillantasz a fórumra, megnézed mi újság. 

Ez az írás többet érdemel. Majd szánok rá időt, élvezettel fogom többször is elolvasni!  

Köszönöm! 

Előzmény: Pinyo (210390)
Spenót Creative Commons License 2020.11.21 0 0 210398

Gratulálok! Nagyon jó a beszámoló is. Király érzés lehet úgy elindulni egy ilyenen, hogy az első 10 tejesítményéhez mérheted magad.

Én versenyek végén nagyon ritkán tudok gyorsítani. Ok, hogy ott lejtő volt, de akkor is irigylem az ottani sebességedet IS.

Szuper teljesítmény!

Előzmény: Pinyo (210390)
Spenót Creative Commons License 2020.11.21 0 0 210397

Sajnállom. Jobbulást a feleségednek és nagyon drukkolok, hogy ne kapd el!

Előzmény: O/O (210395)
O/O Creative Commons License 2020.11.21 0 0 210396

Pinyó gratulálok! Kösz a beszámolót. nagyon kiváncsi leszek az UTH-s szereplésedre

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!