Fényképezgép vázakra nem csak a saját csatlakozású objektív tehető fel, adapterekkel szinte bármi megoldható.
Célom ezzel a topic-kal, hogy a tapasztalatokat meg tudjuk beszélni, esetlegesen adok-veszeknek is helyt adjon.
Általában a mattüveg magasságával szokott gond lenni. Az eredeti alatt ha volt alátét, attól még nem biztos hogy a másiknál kell hozzá. A D30-nál pl. az eredeti felállás a kiszerelési sorrendben: - rögzítő laprugó - mattüveg - réz-alátét Elválóékesnél a beszerelési sorrend: - mattüveg - réz alátét (erre azért van szükség, mert lötyögött az elválóékes) - rögzítő lemez Kitűnő volt a fókusz helye.
Jól lett beletéve. Nagyon vaciláltam rajta, mert a Katz eye-re nem volt pénzem, és egy kínai lett helyette, rendelve HK-ból. Döbbenet ült ki arcunkra, mikor beletettük, és a prizmakör NEM a kép közepén, hanem egy miliméterrel ARRÉBB található. Mindegy, benne lett hagyva, végülis használható.
Természetesen sejthetjük hogy ezt a használtpiaci árat nem a minőségével érte el, hanem a ritkaságával. Ettől függetlenül valószínűleg jobb minőséget produkál azon a néhány FD nagytelén, mint egy $20-os kínai adapter. :^)
Azt nem tudjuk mennyi készült belőle, de rendszeresen felbukkan egy-egy darab az eBay-en és az említett árakért el is viszik. Valószínűleg otthon nem egy FD50/1.8-ra biggyesztik. :^) Bár az un. "gyűjtők" között is sok olyan van aki nem biggyeszt semmit semmire, - fotótechnikai eszköz lévén... - a lényeg hogy a cucc lehetőleg eredeti dobozában,papírokkal, évtizedekig feküdjön egy szekrény mélyén. A gyűjteményben. Viszont így ki lehet jelenteni hogy van egy "ilyenem"...
Szervusz ! Nem tudom milyen géped van, de az eredeti mattüveg gyári helyzetét illik figyelembe venni a cserénél. Ha voltak alátétek azok nem biztos hogy az eredetei helyükön megfelelnek az új üveghez. Én EOS D30-nál cseréltem, és az eredetihez képest máshová kellet helyeznem az illesztőt. Gond nélkül használtam, megelégedésre. Lényeg: fixen kell rögzülnie a lencsének.
Ez az az adapter, amiből a Canon csak néhány kiválasztott felhasználónak ( Reuters, AP ) adott korlátozott számban, hogy megkönnyítse az áttérést az FD-ről az EOS szettekre... nem véletlen, hogy ritka és horribilis ára van...
Én vettem egyet, otthon van régóta, de még nem ragasztottam fel. Azt írja Lushnikov (én személyesen ismerem őt, az 1. és 2. generációs emukat vettem tőle akkoriban) hogy ez a negyedik generációs AF módot emulál MF heyett, tehát nem engedi az expozíciót elmenni, ameddig nincs meg az éles fókusz jel. Programozható. És drága. Petroff topic-társ (a gyakorlott adapter kifúró mester) szerint ezt a programozással akár ki is lehet kapcsolni. Mert ő vett ilyent FD-EOS adapterre ragasztva.
Fogj egy tucat gyufásdobozt, helyezd el ezeket kb. fél centi lépcsőzetességgel egymás mögött. Fotózd le kb 2 méterről az 58mm-es optikáddal 1.4 rekesszel, és a monitoron már láthatod is hogy az élesség a kiválasztott helyen van-e.
Milyen gépbe, milyen üveget tettél? A homályosüveget úgy kell elhelyezni, hogy a homályosüveg, illetve a mérőék síkja az eredetivel azonos helyen legyen. Ha egy márkás gyártó pl. a Nikon a saját csereüvegét kínálja, akkor ezzel aligha lehet gond. Ha a csereüveg idegen gyártótól van, akkor ne árt óvatosan eljárni. Diginél az AF nem változik meg a homályos üveg cseréjétől, így az AF segítségével ellenőrizni lehet hogy a mérőékes üveg pontosan működik-e.
A Canon által gyártott EF-FD konverter talán a legjobb, speciálisan erre a célra készült adapter. Bár csak bizonyos FD objektívek - általában nagytelék - használhatóak vele EF vázakon.
Én ebayen vettem egy lencse nélkülit makrózni, egy litván brigádtól, nekik van lencsés is, de hogy jó minőség-e, azt nem tudom.
A minőség nem csak az adoptált objektívtől, hanem az adapter lencséjétől is függeni fog, hiszen azon is átmegy a fény :-)
Funkcióvesztésen mit értesz?
Az FD objektívet manuálisan tudod majd állítani, ha AF visszajelzős az adapter, akkor az élesség megtalálásánál tud csipogni a géped. A legújabb AF visszajelző csip már azt is tudja, hogy csak éles AF pontok esetén süti el a gépet, de ez elég zavaró is tud lenni (szerencsére kikapcsolható).
Blendét manuálisan tudod állítani, az adapter tartalmaz egy pöcköt, ami az objektívet manuális blende módban tartja.
Kb ennyi. :-)
Illetve abban nem vagyok biztos, hogy az objektívek gyújtópontjára hogy hat a lencsés adapter, ez engem is érdekelne.
Kösz értem, de melyik a lencsés verzió, (vagy melyek azok ) tipus, ár, bszerzés stb... Természetesen a vérveszteséfg alatt én nem minőség, hanem funkció vesztést értettem, nyilván az adaptált obi minősége meghatározó. Még egyszer,kösz....
Az FD csak lencsés adapterrel megy fel az EF bajonettre, ha végtelent is akarsz. Lencse nélkül csak makrózni lesz jó. A vérveszteség az a lencse minőségétől függ.
Ilyent még nem láttam, de jól néz ki... ötletes. Mint mikor az amerikaiak millió dollárokat költöttek arra, hogy kifejlesszék az űrben író golyóstollat az űrhajósok számára, mikor megkérdezték a ruszkikat, ők hogyan csinálják. Mire azok közölték, hogy ceruzát használnak.
A listát nézve az jutott eszembe hogy Nikonon megfelelő adapterrel használhatónak kell lenniük a Leica R bajonettes obiknak. Ugyanúgy mint a Psix objektívek esetében amelyeket próbáltam (van ilyen adapterem). Gondolom mindezt abból hogy a bázistávolság mindkettőnél nagyobb 46.5 mm-nél. Persze manuális fókusszal , de akár rekeszprioritással is használható és van végtelen is.
Szia ! Már nem emlékezem honnan, de ez egy válogatás. Van több listám is. Megvannak az egészen régi KF-es gépek méretei is, csak hosszú lenne a lista, ezért csak a leggyakoribbakat tettem be. Lehet saccolni, hogy pl. a Nikonhoz passzintott M42-es obival miért nem lehet végtelent elérni.
Évek óta használok egy 1,4/50-es Planar objektívet Contax/EOS adapterrel. Az egyik kedvenc objektívem. Drágább, de sokkal jobb a legtöbb 50 mm körüli M42-es objektívnél.