Keresés

Részletes keresés

Gézoo Creative Commons License 2009.01.30 0 0 52564

Szia Kedves Auróra!

     Ez a "látszat" nagyon valóságos.  Bár látszat olyan értelemben, hogy végtelen sok különféle IR-ből, végtelen sok félének mérhető ugyanaz,de!

    Induljunk ki az ismertből: egy adott  nyugalmi tömeg minden IR-ben ugyanazon nyugalmi tömeg. Azaz a vele egyenértékű energia szintén minden IR-ben azonos.

 

   Vagyis, ez azt jelentené, hogy ha valamely IR-ből ezt az egységnyi energiát

kisugározzuk, akkor a kisugárzás végéig ez az egységnyi energia van.

  Ennek ellenére minden más IR-ben nyugvó detektor ezt az energiát a saját d/c arányának megfeleően kevesebbnek méri.

   Azaz miután a d/c arányú csökkenés még merőleges esetben is fennáll, és a d/c arányt a c-v-d vektorháromszögből következik,  és ezen d/c arányon felüli eltérést

nem mért még senkisem, azaz kizárólag a c-v-d vektorháromszög okozta arányú

csökkenést mértünk minden esetben,

    nyílván mondhatnánk, hogy csupán "a mérésnél alkalmazott mérték egységek nagysága változott".

  De ez nagyon téves következtetésekhez vezetne!

 

    Ugyanis a mértékegységeink sem változnak, semelyik IR-beli mércéinken sem.

 

   A d/c arányú változást a c-v-d vektorháromszög a mozgás v sebessége miatt- és!

ami nagyon fontos(!) a c-v-d vektorháromszög mutatta téves irány arányításunk

okozza.

 

   Erre itt van Ivánnal a tegnapi beszélgetésünk, mint nagyon jó példa.

Feltételezzük, hogy hozzánk a forrás irányából közeledik a fény, amikor az egyik IR-beli (d irányú, azaz) merőleges irányú fényút hosszot arányítjuk a másik IR-beli

c irányú fényút hosszával.

   Ez a valós ok.

  Ugyanis d irányú fényút csupán feltételezés, mert a fotonok haladási irányának megmérésével  derékszögű beérkezés helyett fi szögű beérkezést mérünk.

   Azaz az elmozduló forrástól érkező fény haladási irányát tévesen azonosítjuk

a fotonok valós haladási irányával.

 

   Ebből adódik, hogy a d/c arány az igazából egy helytelen vektori összegzés eredményeként csak azt hisszük, hogy a teljes energia érkezett hozzánk, miközben csak az energia vektorának csupán az egyik komponensét detektáljuk.

   

    Ez nagyon szépen látszik az ábrán is. Azaz, amikor a helyes fi szögű fényutat méri mindkét rendszer, akkor a fényút hossza mindkét rendszerben 1c*1s

   Azaz nincs rövidülés és nincs kontrakció sem.

 

   Ha pedig ettől a valós fi szögtól bármilyen eltérő szögben, (ilyen a feltételezett

derékszög is,)   feltételezzük az egyik rendszerben a fényutat, akkor azonnal

megjelenik a hosszkontrakció és az ebből következő idődilatáció képzete is.

 

   Persze miért éppen derékszög?  Miért nem pl. 45 fokos szög? Kérdezhetnénk.

 

És jogosan. Mert ha már nem a valós fi szöget azonosítjuk, hanem helyette valamilyen szögű árnyékoló csövet alkalmazunk az arány meghatározására,

a cső szögének megfelelő mértékű látszólagos kontrakciót kapunk.

 

     Ha úgy vélné valaki, hogy ez nem így an, akkor emlékeztetek az évekkel ezelötti "lyukas szoba" elvemre, amellyel igazoltam, hogy  minden IR-beli gömbsugárzótól

érkező fényben, mindig találunk olyan irányokat amik egy kijelölt IR-beli lyukas szobán áthaladva egymással párhuzamosan haladnak.

 

    Azaz bármilyen irányú lenne a fí-től eltérő szög, az ugyanúgy egységesen alkalmazva, mint ahogyan a derékszöget egységesen alkalmazzuk, ugyanúgy

egységes d/c arányt adna.

   És így bármilyen szögre éppen úgy igaz maradna a specrel, ahogy most a derékszögű feltételezésre igaz.

 

 

Előzmény: Aurora11 (52554)
Simply Red Creative Commons License 2009.01.30 0 0 52563
Szerintem valamit félreértettél. A forgó korongnak az átmérője nem, hanem csak a kerülete csökken a specrel szerint, hiszen a Lorentz-kontrakció csak a mozgás irányában változtatja a méreteket, arra merőlegesen nem.
Előzmény: Törölt nick (52561)
cíprian Creative Commons License 2009.01.30 0 0 52560

Kedves Aurora11!

 

Nagyon jó, hogy meg van nálad Simonyi: Villamosságtan könyve, mert ez nálam is itt van.

Lapozd fel légyszíves a 665. oldalt a 6.5.2.1 pontnál. Ez itt arról szól amit mondtál. Légy szíves ebbe illeszd bele, mert akkor jobban megértelek.

(Nekem nincs villamos végzettségem, ezért kérem)

Előzmény: Aurora11 (52552)
cíprian Creative Commons License 2009.01.30 0 0 52559

Nem mindig tudom követni a topikot, elnézést, ha promt nem illik bele.

 

Az előbb ivivannak azt próbáltam elmondani, amit én Gézoonál gondolat ébresztőnek tartok.

Előzmény: mmormota (52558)
mmormota Creative Commons License 2009.01.30 0 0 52558
Azért szültam közbe, mert egy zavaros, nem definiált fogalom többször is előjött, az ilyeneket nem jó eltúrni, ha meg akarjátok érteni amiről vitatkoztok.
Előzmény: cíprian (52557)
cíprian Creative Commons License 2009.01.30 0 0 52557

Pont erről beszélünk.

 

Mi az összefüggés a fény méteretalon tulajdonságai és a hosszmérték között.

Előzmény: mmormota (52556)
mmormota Creative Commons License 2009.01.30 0 0 52556
"hanem mondjuk a méterrúdon a méteregység változik meg?"

Ezt gyakran előhozod. Teljesen értelmetlennek tűnik, pontosan mit értesz rajta?
Azt gondolom te is érzed, hogy egy vonalzón nem fognak elmászkálni a ráfestett számok meg beosztások attól, hogy futtában nézed... :-)

Tudod ezt a "méterrúdon méteregység megváltozását" rendesen definiálni, úgy hogy legyen is valami értelme?
Előzmény: Aurora11 (52554)
cíprian Creative Commons License 2009.01.29 0 0 52555

Várj egy kicsit, van egy ellenvéleményem.

 

Forgó korongról még sohasem tudták bebizonyítani, észlelni hogy a korong átmérője a forgás miatt csökkent volna.

 

Hraskó a könyvében matematikai úton is levezette, hogy a korong átmérője a forgás miatt nem csökken. Ez szerintem óvatosságra kell hogy intsen.

Előzmény: Aurora11 (52552)
Aurora11 Creative Commons License 2009.01.29 0 0 52554

Kedves Gézoo!

 

A látszat csak azt jelenti,hogy nem tényleges hatás lép fel,hanem mondjuk a méterrúdon a méteregység változik meg?

Szerintem is bármi is történik a rúdban,az erők dinamikáját nem befolyásolhatja.

 

Előzmény: Gézoo (52533)
Aurora11 Creative Commons License 2009.01.29 0 0 52553

Az a probléma,hogy csak kb.egy nagyságrendnyivel nagyobb a gravitációs vöröseltolódásnál.Szóval a gravitációs vöröseltolódás leválasztása a merőleges Doopler-effektustól nagyon nehéz.Úgy tudom ez megoldatlan probléma,mert a gravitáció hatását csak közvetett adatokkal lehet megállapítani.

Előzmény: cíprian (52548)
Aurora11 Creative Commons License 2009.01.29 0 0 52552

Folytatom

 

A beszükült elektromos erővonalak behuzzák a részecskéket a mozgásra merőleges irányban.Pontosabban az elektronok beszükült tere huzza be az atomtörzseket,az atomtörzsek beszült elektromos tere pedig az elektronokat huzza be.Viszont a beszükült térnek a mozgásra merőleges irányban pont annyira nőt meg a nagysága,mint amennyire a rúd mozgásirányú hosszát lecsökkenti,és ezért a mozgásra merőleges irányban nincs tágulás,mert ezt ellensúlyozni tudja az a hatás,hogy abban az irányban erősebb lett az elektromos vonnzóerő.Míg a közönséges rúdban amikor a nyomóerő irányában megrövidül a hossz,az arra merőleges irányban pedig megvastgaszik.Csak itt az elektromos terek nem transzformálódnak,és a nyomásra merőlegesen nem növekszik meg a vonzó elektromos erő(atomtörzs-elektron vonzás)és ezért a harántvastagodást semmi sem ellensúlyozza.

Mi a probléma?

Az,hogy a beszükült elektromos erővonalak tengelye és a beszükült mágneses erővonalak tengelye egymásra merőlegesek.Ezért fellép a Poynting vektor,vagyis fotonokból álló energiaáram.Ez a rúd mozgásiránya,mint tengely körül körbe keringi a rudat,de az impulzusmomentum megmaradása miatt a rudnak és forognia kell ugyanzen tengelye körül.Szóval bár a rúd eszerint a modell szerint téynlegesen lerövidült a mozgsáirányban,és a merőleges irányú kiterjedése nem változott;de a mozgásiránya,mint tengely körül forgómozgást végez.Erről még sohasem hallott.De ennek fel kell lépnie,ha igaz a hosszkontrakció tényleges megjelenése.

Előzmény: Aurora11 (52544)
cíprian Creative Commons License 2009.01.29 0 0 52551
Kösz, utána fogok nézni.
Előzmény: Aurora11 (52550)
Aurora11 Creative Commons License 2009.01.29 0 0 52550
Amikor a dielektrikusból ír.Abban szerepel az eltolási áram,hogy Maxwell-hogy zárta le a kondenzátort,mert amúgy nem lenne egyértelmű,hogy az inetgrálciós görbe átmegy a kondenzátor lemezei között vagy nem.És itt szerepel ez a fontos megjegyzés,hogy terek viselkedése független a töltésektől.A töltések mozgását viszont a terek határozzák meg.
Előzmény: cíprian (52549)
cíprian Creative Commons License 2009.01.29 0 0 52549
Ezt beszéljük meg, nagyon érdekelne. Hol találtad? Hol olvashatom?
Előzmény: Aurora11 (52544)
cíprian Creative Commons License 2009.01.29 0 0 52548

Szerintem a mozgásra merőleges frekvencia-eltolódás a megértés kulcsa a fizikában.

Jánossy is ezt tette előtérbe, de ő azt akarta bizonyítani, hogy objektív a rúd összehúzódása !!! Pro és kontra itt az érvek még itt is.  Merőleges Dopplernek nevezik ezt általában, de én nem szeretem ezt a kifejezést, mert a merőleges Doppler színtisztán az idődilatációból ered, és mert a klasszikus fizikában nincs merőleges Doppler. Éppen azért a megértés kulcsa szerintem a merőleges frekvencia-eltolódás, mert tisztán az idődilatáció áll mögötte, és főleg azért, mert ez  tényleg valóságos, megfogható jelenség. Nem véletlenül erre volt büszke Einstein az Emc után.

Előzmény: Aurora11 (52544)
ivivan Creative Commons License 2009.01.29 0 0 52547
"viszont baj van azzal,hogy a mozgásra merőleges irányban miért nincs megvastagodás.Ugyanis,ha egy rudat erővel össznyomunk,akkor a nyomásra merőleges irányban ki kell tágulnia"

Megint ott tévedsz, hogy a hosszkontrakciót valamilyen erő általi összenyomásnak véled, márpedig ez egyértelműen nem igaz. A mozgó megfigyelő által rövidebbnek látott rúdban sincs semmilyen feszültség.

Erre a feszültség nélküli deformálódásra nagyon jó példa volt itt pár hónapja/éve: legyen egy rúd két végén két (a rúd rendszerében) szinkronban járó óra. Az órák mutatóit egy nagyon törékeny rúddal összekötjük. Mivel az órák szinkronban járnak, ezért a rúd nem törik el. Most nézzük ezt a szerkezetet egy közel fény sebességű megfigyelő által. Eszerint a megfigyelő által a két óra már nincs szinkronban, de még mindig össze van kötve a rúddal! Mi történik?
Előzmény: Aurora11 (52544)
cíprian Creative Commons License 2009.01.29 0 0 52546

Bocs, és kössz.

 

..."álló fényforrás" a jó.

Előzmény: ivivan (52545)
ivivan Creative Commons License 2009.01.29 0 0 52545
Mi az az "álló fénysugár"?
Előzmény: cíprian (52542)
Aurora11 Creative Commons License 2009.01.29 0 0 52544

Szia!

 

Igen,nagyon jó a könyv!:)Meg van benne az az összefüggés,hogy a dielektrikusmban a mágneses térnek van olyan része,ami a töltések mozgásától független.Ebből adódik a vákuumban keletkező teljes mágneses tér.Mert a vákuumban is keletkezhet,akkor ha benne változik az elektromos tér.Pedig nincsenek benne töltések.Ez nagyon metdöbbentet,mert régebben olyan könyveket olvastam,amiben a töltött részecskék mozgása során a köztü levő távolság hosszkontrakciójával magyarázták a mágneses tér kialakulását.

 

Újra át kell néznem az egészet.A nagyom a mértékegységváltással az,hogy az idő ténylegesen megváltozik.És,ha a hossz nem változik meg ténylegesen,akkor egy fény az állandó hosszú rúdat kilönböző idő alatt futja át.Ebbből az következne,hogy a különböző IR rendszerekben a fénysebesség eltérő nagyságú.

Eljátszottam magamban azt az esetet,hogy mi van akkor,ha a rúd hossza ténylegesen megváltozik.Ez visszaadja azt a feltételt,hogy a fénysebesség minden IR-ben azonos(a rud két végén át a belsejét mindig ugyanakkora sebességgel szeli át a fény),viszont baj van azzal,hogy a mozgásra merőleges irányban miért nincs megvastagodás.Ugyanis,ha egy rudat erővel össznyomunk,akkor a nyomásra merőleges irányban ki kell tágulnia.Aztán hallottam arról,hogy az elektromos erővonalak beszükülnek a mozgásra merőleges irányba.A rúdban az atomok ponttöltések vannak annak ellenére,hogy kifele egymás terét teljesen lerontják(ha a rúd semleges).De az elektrodinamika lineáris,és a szuperpozició elve miatt független ponttöltésekként tekinthetünk rájuk.

Ha beszükül a rúd atomjainak elektromos erővonalai,akkor a merőleges irányba beszükült mágneses tér keletkezik.

Folytatom

Előzmény: cíprian (52541)
ivivan Creative Commons License 2009.01.29 0 0 52543
Már láttam az ábrát. Hol és mi mozog ezen az ábrán a fényen kívül?
Előzmény: Gézoo (52539)
cíprian Creative Commons License 2009.01.29 0 0 52542

Figyelj, ivivan.

 

 

Arról van csak szó, hogy bármely sebességű testről c sebességet mérünk.

 

Együtt van egy kiindulópontban a fényforrás és a detektor. A fényforrás áll, és az x tengelyre ferdén az x-y síkban 1 db impulzust bocsát ki, a kibocsátás pillanatában a detektor is elindul tetszőleges v sebességgel az x tengelyen. Bármely v sebességen a detektortól c sebességgel távozik a fénysugár. Az álló fénysugártól is c sebességgel távozik a fénysugár.

Van olyan v detektorsebesség, amikor a detektor felett függőlegesen megy a fénysugár. Ekkor szintén a detektortól is és a fényforrástól is c sebességűnek látjuk a fénysugarat. Az álló fénysugártól viszont úgy látjuk, hogy d/c=(1-v2/c2), vagyis d sebességű a fénysugár a detektor felett függőlegesen. Erről van szó.

 

A legtöbben kijelentik, hogy c az igazi fénysebesség, mert ez mért sebesség, d sebesség pedig látszólagos, mert nem mért, hanem számított. Ez igaz.

Kérdés: tudunk-e a fizika segítségével többet is kihozni ennél a semmit mondó, sematikus kijelentésnél? Ez a probléma tárgya.

Előzmény: ivivan (52536)
cíprian Creative Commons License 2009.01.29 0 0 52541

Szia!

 

Simonyi nagyon jól tudott szemléltetni, talán Feynmanhoz lehetne hasonlítani.

Úgye milyen szenzációsan jó az elején a könyv elején a matek szemléltetése? Ilyen az egész könyv.

 

Szerintem akkor hibázol a legnagyobbat, ha a specrelt úgy fogod fel, hogy a rúd pontjai elmozdulnak. Einstein éppen ezt akarta megkerülni. Ettől még elmozdulhatnak, mert a specrel ezt is kibirja. A Lorentz-elvben posztulátum a deformáció, ott természetesen elmozdulnak.

 

Régebben abban hittem, hogy a rúd megrövidülése valódi, de aztán rájöttem, hogy a megrövidülés a specrelben opciós, a specrel ebben nem foglal állást. Majd a merőleges Dopplerből rájöttem, hogy ha akarjuk a specrelben, akkor objektív nem változik meg a rúd. Gézoo a honlapján efelé halad, csak szerintem még nem hozta szoros összefüggésbe a merőleges Dopplert a fényetalonokkal.

 

Úgy vélem, hogy a részecske fizika dönti el, mert a specrel nem foglal állást abban, hogy megrövidül-e a rúd. Azt nézd meg nagyon, hogy a specrelben két téridőbeli arányok nem feltétlen jelentik azt, hogy egyetlen téridőn belül is meg vannak ezek az arányok.

Előzmény: Aurora11 (52526)
Gézoo Creative Commons License 2009.01.29 0 0 52540

   Jaa nem emeltem ki, és félek, hogy nem tudod leolvasni afi értékét.

 

  tehát fi a forrásnál: 37 fok, detektornál  37+180=217 fok

 

   Így a forrás és a detektor rendszere is ismeri a fényút 1c*1s hosszát.

 

 

Előzmény: Gézoo (52539)
Gézoo Creative Commons License 2009.01.29 0 0 52539

Ismét az ábra. A fény a narancs színű vektor két oldalán halad a forrásokból.  A források síkja, a kis fekete vonal  kb 37+90=127 fokos szögben metszti X tengelyt,   és a detektorok síkja szintén 127+180=307 fokos szögben X' tengelyt.

 

   Ne mondd, hogy ennyire nem érted?

 

Előzmény: ivivan (52538)
ivivan Creative Commons License 2009.01.29 0 0 52538
"Adva van a detektor rendszerében egy metszéspont 0;0 helyen "

Ez a becsapódás, mert ugye a detektor van az origóban (a saját rendszerében csak legyen már az origóban)

"detektor síkra merőleges irány, amely fi szögben metszi a párhuzamos egyeneseket"

Milyen irány és honnan tudja ezt a detektor? Mekkora ez a fi szög és honnan tudja a detektor?
Előzmény: Gézoo (52537)
Gézoo Creative Commons License 2009.01.29 0 0 52537

  Egyszerű trigonometria! :)

 

   Adva van két darab., egymástól 0,6cs távolságú, egymással párhuzamos egyenes.

 

  Adva van a detektor rendszerében egy metszéspont 0;0 helyen és a detektor síkra merőleges irány, amely  fi szögben metszi a párhuzamos egyeneseket, mint egy téglalap egyik átlója.

 

  Minden ismert. Az átló hossza, az oldalak hossza v*1 és  d*1 , átló hossza c*1.

 

 

 

  

Előzmény: ivivan (52536)
ivivan Creative Commons License 2009.01.29 0 0 52536
"Így csak a valós fényút irányát és hosszát ismeri. Ez a fényút pedig 1cs hosszú és nem 0,6 cs hosszú."

Oké, fordítsuk meg a kérdést: honnan tudja szerinted, hogy a fényút 1c hosszú?
Előzmény: Gézoo (52535)
Gézoo Creative Commons License 2009.01.29 0 0 52535

 Ismételgetheted, de akkor sem tudhatja! Mert az lehetetlen lenne.

 

  Csak azt tudhatja, ami elérte.   Ezt vitatod?

 

  Mert te látod a távoli vákumban haladó fotont?  Nem vagy te sem látnok! Vagy azt állítod, hogy látnok vagy?  Kétlem!

 

   Így csak a valós fényút irányát és hosszát ismeri. Ez a fényút pedig 1cs hosszú és nem 0,6 cs hosszú.

 

   Újabb téves ötlet?

 

  

Előzmény: ivivan (52534)
ivivan Creative Commons License 2009.01.29 0 0 52534
"A forrás sebességét, és ebből azt is tudja, hogy milyen hosszú ez az egyenes a forrás rendszerében."

Igen, kiszámolhatja, hogy a forrás rendszerében a fényút 1c. Viszont tudja, hogy Ő éppen merőleges irányból kapta az impulzust. Még mindig nem értem, hogyan jön ki neked az, hogy a detektor rendszerében a fényút 1c?
Előzmény: Gézoo (52532)
Gézoo Creative Commons License 2009.01.29 0 0 52533

Kedves Auróra!

 

  A c-v-d vektorháromszög v-re merőleges irányban is fennáll, létrehozva a d vektor irányú látszólagos kontrakciót.

   A kisérleti tapasztalatok azt mutatják, hogy nincs a d/c arányt meghaladó mértékű

kontrakció.

   Azaz a látszaton felüli mértékű valós kontrakció nincs.

 

  Az a hatás amit ez a "látszat" okoz, minden sugárzásnál d/c arányú torzulást okoz.

 

  Azaz minden mérési értékben jelen lévő valóság a d/c értékű arány.

Előzmény: Aurora11 (52531)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!