Valaki igazán szólhatott volna, hogy van ily topik is. Legalábbis nekem most fenemód jól esett.
Én mostan még mindig faliórát legózok össze, valami Schmeckenbecher-t, ez még nincs is beindítva, de a nagyiék már megtaláltak egy kakukkossal (azonos márka), hogy leejtették.
Szóval egyelőre altatjuk a zsebóra-karóra ketegóriát.
Ezek az ún. Philips-görbék. Általánosan alkalmazhatók, van egy egyszerű képlet (fejből meg nem mondom, a nagy, régi Vályi könyvben például megvan), aminek alapján eldönthető, hogy egy adott méretű-menetszámú hajszálrugónál melyik a megfelelő. És elvileg elég az 1:1 arányú ábrára szépen rátenni a rugót, és a véggörbét úgy hajlítani, hogy tökéletesen fedésben legyen.
Amúgy a táblázat jó sok görbéből áll, több száz is talán, de mindenképpen százas nagyságrend.
A véggörbe hajlításról van valamiféle irodalom vagy irányrajz? Találtam ugyanis egyet, ez a felírásnak megfelelően csak a Glashüttére vonatkozik vagy általános érvényű?
Nekem nincs veled semmi bajom, s amikor ilyen szerkezeteket linkelsz még szeretlek is. Ahogy én látom mi óraszeretők kicsi társaság vagyunk, kár békétlenséget szítanunk egymás között. Nem szoktam másokat kioktatni, téged sem foglak, biztos oka van, hogy olyan ember vagy amilyen...
Ui.: Kicsit sért ez az egyszavas felelőségre vonás, tessék egyszerű v. összetett mondatokban lecseszni ;-))
Á, csak egy kétéves beszerzésről van szó, annak idején a jelzésről beszéltünk is. Most jutottam oda, hogy tudjak hozzá tengelyt esztergálni és egy rugót is tettem rá miután hajlítottam rá egy breuget szerű véggörbét. Most működik, de fogalmam nincs mennyit leng, még nem számoltam. A Biburon 4-en húz görbét s azt nem tudom mennyi lengés.
Egy nagyerteku Breguetet mindenkeppen jellemzik finomsagok mint pl. Parachute ütesbiztositas vagy mas erdekesseg a rengeteg talalmanya kozul. Egy nagyerteku oran azert rogton latszik hogy nagyerteku, nem kell vizsgalgatni, gondolkozni rajta, amin mar eltoprengunk ott legfeljebb kozepkategoriaban vagyunk. :-)
Az mindenképpen megérdemelne egy alaposabb átvizsgálást. Többek között azért, mert Breguetet bizony már a maga korában is lelkesen hamisították, és a későbbiekben is sok nem tőle származó zsebórára került fel a jelzése...
Mindenesetre igen termelékeny gyártó volt, régi orsós-cilinderes "köznapi" Breguet zsebórák egyáltalán nem fellelhetetlen ritkaságok, ebből adódóan az értékük is csak 20-50%-al magasabb a hasonló minőségű-állapotú nem nagy nevű órákéval. Az igazi nagy értéket az egyedi, megrendelésre készült speciális órák jelentik.
Teszek ég fel képet mert most sikerült profibb képet csinálnom róla Van egy beütés benne én Alfred Luis Bregut monogramjának azonosítottam. Ez a sorszám alatt helyezkedik el. Háromszögban ( A L) valahogy így. Kérdeztem egy órást azt mondta nézessem meg szakértővel, de szerinte nagyon ritka óra.
Árat ő megbecsülni nem mert.
Komoly érdeklődés esetén az órát értékesítem, de előbb több helyen utána nézek.
Jelenleg nem működik, de állítólag csak tisztításra szorul, de én nem vagyok sem szakértő sem órásmester.
Mégegyszer köszönöm a segítségedet, valamint a barátod segítségét.
Ui: Valószínőleg kissebb értékű zsebórákat tudok felvásárolni kizárólag értékesítési céllal mind antik. Ha valakit érdekel teszek majd fel fotókat.
Csokinak egy újabb alany a szerkezeti adatbázisába. Valamint ekkora szerkezetem még nem volt: 49,60 mm, 22 léniás góliát. Létezik valakinél nagyobb? Persze nem mintha a méret számítana :-)!
Szia, APT baratom mindig egy kicsit nagyvonalubban ertekel mint en, es szerintem akkor sem kell magad becsapva erezned ha az also hatar 1000€ korul lenne. Ezt az orat nagyon ovatosan koveztek, ami normalis volt akkoriban, de a jobb orakat azert mar akkor is jobban szereltek. Nem irtad a meretet, az is fontos lehet, az utoszerkezetnek mindenkeppen mukodnie kell ebben az arkategoriaban, es jo ha nem egy repedtfazek hangja van, hogy a vevo ugy erezze egyben van az ora. Az utonel a fogaskerek kicsit leharcoltnak tunik, igy lehet hogy a jobb arert erdemes egy rendberakas is bevalalni, ami persze nem lesz olcso. :-)
Szép óra. Ránézésre 1810-40 közötti (már a "nagy" Breguet utáni) időkből származó negyedütős cilinder, meglehetősen jó állapotban. Értékes, ritka zsebóra. Mivel "Breguetsége" ellenére azért nem különleges ritkaság (a világ legnagyobb óragyára volt anno Bregueté, és sok közepes-jó, de nem csúcsminőségű órát is készítettek), így azért nem mérhető a nagy komplikációs egyedi különlegességekhez, de szerintem egy 1500-3000 euró közötti ártartományban bármit tudhat.