Porlasztókő ára nem vészes, 2-300 Ft körül van. A hang szintén nem vészes és különféle praktikákkal csökkenthető. De őszintén szólva ha van elég növény az akváriumban, szerintem fölösleges a levegőztetés. Nálam van növény épp elég és nincs szükség levegőztetésre. Néha-néha ránézek egy 180 literes akváriumra (nem az enyém) amiben sügerek vannak és 1 azaz egy darab növény. Valami anubias féleség, egy aquaball belsőszűrővel. Na amikor ez a szűrő eldugult és nem levegőztetett akkor szükség volt ebben az aksiban külön levegőztetésre. A halak "pipáltak" a vízfelszinen. Otthon arra használom a levegőztetőt, hogy a vízcserére szánt vizet 1-2 napig átszellőztetem vele.
Fogalmam sincs. A marketing dumából annyi derül ki, hogy pH, KH -t stabilizálja. Ezt úgy lehet megcsinálni, hogy növeli a KH-t vagy legalábbis azonos szinten tartja, puffer hatást ad a víznek, hogy a pH ne tudjon elmászni.
Foszfátot, nitrátot csökkent. Gondolom valami vegyi hókusz-pókusszal.
Ezt a szert soha nem használtam. Írj levelet a Tetranak, hogy mennyi az annyi vagy vegyél egyet és próbáld ki mennyi lesz a pH:-).
Szigorúan az akváriumon kívűl kell elhelyezni!!! Vízbe nem kerülhet!!! 220V-os és nem víz alatti üzemre készült (kivéve a Hydornak van valami víz alattija) Kell hozzá megfelelő átmérőjű és hosszúságú műanyag cső és porlasztókő. Egy egyszerű gumimembrános pumpa egyébként.
Tetra Aqua Easy Balance ez szabályozza pH-t. de mégis mennnyit jelent 7 pH?? annyit tudok hogy budapesti csapvizek kb 7.5-8 pH ami ramrezinek kicsit magas nem káros de nem idális. Easy Balance leviszi 7 pH-ra?
De, csak én Bp-en vagyok. :-) És a halak is. Néha járok Miskolc felé, de rapszódikus, hogy mikor, és leginkább csak napközben vagyok ott. Meg szerintem 2 órát nem bírnának ki, főleg nem ilyen hidegben.
MOstanra eltűnt a hab. Na mindegy. Bekapcsolom aszűrőt, akkor felkavarta a felszínt rendesen, de kis idő elteltével mindig kristálytiszta a felszín. Szerintem,ha állnának a szűrők, tuti keletkezne valami sötét hártya felszínen, csak így nem látszik.
Az mitől lehet, hogy folyamatosan mennek a szűrők, most kb. 1 órája kikapcsoltam etetés miatt, ost kapcsoltam vissza (meg az esőztető is gonodltam, vízfelszín fölé emelem, msot nem zavar,ha csobog), erre akkora habot kavart az aki felszínén, hogy a felét betakarja, ráadásul magasodik is egyre.
Aha. Kérdezz rá, mert a szivacsszűrő sincs már meg...
Gondolkodtam rajta én is hogy kellene, de ha nem akarok tenyészteni (nem akarok, de guppi, meg molly már hegyekben áll így is), akkor szinte semmilyen halhoz sem kell lágy víz. Legalábbis azok közül, amik felmerültek, mint lehetséges alternatívák otthonra.
Az ultrahangos párologtatók szoktak ilyesmit létrehozni. Mondjuk az akvárium vizébe nem tenném, valószínűleg a halak nem örülnének neki, valami tálkában felette kell lehelyezni úgy, hogy a rezgés ne menjen át az aki vizére. Aztán lehet, hogy ez más,csak egy ötlet hogy talán a palludárium miatt a párásítást így oldotta meg.
Hát, ha kiárusításról van szó, miért ne lehetne 5ezer? Mondjuk most esik a hó így van némi remény egy kis ingyen lágyvízre. Egy ilyen füstfelhő előállítása mibe kerülhet?
Azért a 2-5l/hal (kistestűeknél) méretet tartsd be. A vitire legalább 10l-t számolj, vagy inkább többet. Meg persze levegőztess is ezeknél az értékeknél, különben a kistestűekre kell 10l/hal.
A 4000l-es ha jól sejtem a napi előállított vízmennyiségre vonatkozik. Nekem nagyon nagynak tűnik. 5eFt-ért meg nagyon olcsónak. Nincs valamelyik értéknél nagyságrendi hiba? Vagy inkább két, vagy nagyobb nagyságrendi? :-)
Rokon ráunt és átadta nekem 5 db serpáját. Szépek nagyon, viszont így ömlesztve már nem is igen lehet megkülönböztetni melyik honnan van. pedig ezek az újak már egy hónapja nála vannak, aztán van egyszer egy 3 hete nálam dekkoló 2-es csapat és még 7 db újszülött. (illetve firss szerzemény) Nagyságra végülis majdnem egyformák. Nemek megkülönböztetésére van valami tuti tipp?
Most ez így 14 serpa, 3 kis razbi, egy nagyobb vitorlás és 3 harcsa. Jöhet még kb. 9-10 db ékfoltos? Vagy már így is túl vagyok terhelve?
(eddig az volt a bajom,hogy egy csipet kaja sem fogyott el, most meg pl. délután beetettem kicsit, akkora bolydulást csinálva ezzel a halk kzött,hogy az egyik serpa simán kiugrott. Még jó,hogy épp láttam. A vitorlás is nagoyn falos volt eddig, de msot már a 14 fős lazaccsapat sem kis étkű. De azért sokkal jobbna néznek ki együtt, mint mikor csak pár db volt. (lehet,hogy hanyagolni kéne most már az ékfoltosokat és inkább még pár újabb serpával hozzájárnulni a raj esztétikai élményéhez, de valahogy úgy érzem, nem élhetek ékfoltos nélkül. Meg továbbra is a 3 kicsi a felszínt foglalja el, a serpák viszont szinte kizárólag talajközelben mozognak)
(5 ezer FT egy 4 ezer literes ozmozáló vízlágyító készülékért sok? Mit jelent tulképpen,hogy 4 ezer literes? Kell neki egy szoba, vagy akkora menyniséget képes lágyítani adott idő alatt, vagy mit csinál ez tulajdonképpen) AKár így, akár úgy, holnap tesco és hozok vagy 50 liter deszti vizet. Ajánlom,hogy meghálálják a halak.
Véleményem szerint drágán méri a cuccot. Egy 75 W-os fűtő több mint 5000 Ft? Más szintén márkás fűtő (nem akarom kiírni például a Jägert) nagyobb teljesítménnyel olcsóbb. Lehet, hogy ezért a boltos engem megmerényel, de szerintem nézzél szét még máshol is.
Szia! Nekem is volt ilyen szettem, de szerintem kevés a tetőbe épített világitás. Ha körül nézel a (http://www.akvarista.hu/index.php ) oldalon találhatsz nagyobb és komolyabb aksit is. Üdv: boiga
Már egyízben kértem tanácsot Töletek (köszönet a választ adóknak), most ismét némi bátorításért fordulnék hozzátok. A mellékelt összeállítást gondoltam megrendelni, mi lenne a véleményetek róla?
Mert én a Tornaszentandrási határ felől. Onna csak Torna, emg még kb. két falu van , végig a gyár mellett és úgy érek be Kassára. Kb. 50 km.
A város legelső épülete jobbra egy nagy kék, kör alakú Optima, aztán van EGy Citroen és egy Mazda szalon, egy benzinkút és utána jön szintén jobb oldalon ez a narancssárga Hornbach.
Nem néz ki rossznak ez a debreceni bolt. VÉgülis mikor nyíregyen vagyok debrecen sem épp a világ vége.
(csak nehogy valaki miattam átutazza a világot, hogy kassára jusson, az álomgyárba, aztán meg egy egyszerű Praktiker-részleggé csökkenjen az, amiről tegna áradoztam itt).
BÁr akkor is úgy emlékszem, hogy van kínálat.
A növények meg egyre szebbek. Ti milyen tápsót javasoltok, folyékonyat, vagy tablettásat? (a tablettát gondolom a gyökérhez közel kell bepréselni a talajba) Mert most majd rászánnék megint egy kicsit, úgyis lesz desztillált vizes csere is, a legutóbbi Florenából már nem sok maradadhatott a vízben. (ezek meddig hatásosak egyébként?)
Vidéken lakom, Debrecen nekem elég messze van. Nem néztem utána, de nem kizárt, hogy Kassa közelebb van:-). Egy pesti nagykerben már jártam párszor, de az ottani kínálattól nem kerülgetett az ájulás. Nem nevesíteném, ha nem gond.
Őszintén bevallom, hogy nekem se nagyon fér el. Egyelőre az egyik szoba sarkában áll. Azért már van ötlet, hogy hova kerül, de át kell rendezni a 2 szobát miatta. Valószínűleg kicserélem az állványt egy magasabbra (amit adtak vele túl alacsony), és utána állítom csak be. Ha összejön, akkor jövő hét második felében kerül majd a helyére, egyelőre üresen, utána jön a háttér, majd a berendezés. Ha beállítottam, készítek képet róla!
Ma délután megjelent az egyik guppim oldalán egy fehér kinövés. Akkora, mint a szeme, időnként távozik belőle valami fehér, mint egy pattanásból. Most úgy látom, nagyjából kiürült, de újra telik. Napok óta nagy hasa van, de eszik, úszkál. Próbálja ledörzsölni a kinövést, láthatóan azért zavarja. Néhányan a többiek közül le akarják csípni neki, de ügyesen kitér.
Mi lehet ez? Tudok rajta segíteni? Nem fertőző? Szóval, mit tegyek?
Tetra Aqua Easy Balance ez szabályozzaa pH-t. de mégis mennnyit jelent 7 pH?? annyit tudok hogy budapesti csapvizek kb 7.5-8 pH ami ramrezinek kicsit magas nem káros de nem idális. Easy Balance leviszi 7 pH-ra?
Én agrármérnök vagyok a saját kútvizemet bemérettem, mindenre, 36 méterről jön, az egy dolog hogy vas van benne sok ami már a növénynek is sok, de színez indent mint a neolux. Locsolásra lakalmas, főleg az ára miatt!!! :),
de az állatvilág számára, finoman kifejezve is az élettel összeegyeztethetetlen... :(
Viszont desztillált vizet még mindig nem tudtam szerezni. Holnap megyek a naszülőknél, viszem a neptun keménységmérő tesztet és megmérem, miféle víz van nekik a kútban. Ha jó, akkor kifőzöm és pár litert becserélek belőle az aksimba. (remélem nem vasas, vagy egyéb káros tartalmú).
Hát igen. Beszrás, komolyan mondom. (már most azon gondolkodom, hogy kéne kijutni megint, de útiköltség is vagy 3k, tehát egy vízibolháért nem biztos, hogy megéri). Végülis még ezzel együtt is kb. ez a hozzám legközelebb eső "halas" bolt, hisz talán még Miskolctól is közelebb van nekem Kassa. (főleg az útviszonyok nem ugyanazok, kb. 60 km autóút, 2 községgel csupán)
Egyébknét utánanéztem a bleherimnek és örömmel látom, hogy az egyik legigénytelenebb, leggyorsabban növő, legszebb növény. Úgy legyen.
Ma jártam Kassán egy Obi-Baumax szerű barkácsboltban. Benne akvarista-madarista részleggel. Az a választék barátaim, ne tudjátok meg. Hozzám hasonló akvabuzinak egy mennyország. Igazából akartam lőni pár képet az állapotokról, de telom nem erről híres, így hanyagoltam. Hal igazából nem sok van, viszont ezressekért vannak méretes papagájsügerek, diszkoszok, meg még pár db. szitnes cápakinézetű, fekete, félkarnyi halacska. (ékfoltos pont nem volt, de árban angyjából itthoni helyzetek vannak).
Növényrészen viszont elég durva váalszték volt az én borsodi szememnek. Nem tudtam először, kitől kéne segítséget kérni. Kb. fél szobányi körben elhelyezett akváriumok, kristálytiszta vízzel, tele növénnyel. Némelyik előcsomagolva olyan okos megoldással, hogy kis műanyagfül lebeg a felszinen, kiemelve víz kifoylik a zacsiból, visszahelyezve légmentesen újra megtelik. Minden növény cserépben, benne kis vetlivel, mi fajta, mik a fény és hőigények (ezt mondjuk csak itthon vettem észre) és melyik árkategóriába tartozik. 14 árkategória, legolcsóbb 300 Ft körül van, legdrágább vagy 4-5 ezer. Pár perc szemlélődés uitán jöttem rá, hogy oldalt a csap kézmosóva, papírral nyilván azért van, mert ez egy önkiszolgáló részleg, tehát akár halat, akár növényt magunk kipakoljuk, be a zacskóba (okosabbak zsebbe) és mennek a pénztárhoz. (végül mire már a választott növény a kezemben volt, akkor vettem észre egy kiszolgálót ő biztosított,hogy tuti 700Ft lesz a választottam meg adott egy cetlit, azzal menjek a pénztárhoz).
Echinodorus bleheri, amit hazahoztam. Gyönyörű, ráadásul 3 tőt tartalmazott a gyapotos cserép. Remélem nem extrém igényű és meglesz a vizemben boldogan. Mondjuk akimban valahog ymár túl sok a nagylevelű növény, most már a fűszerűekre, meg a valisneriákra fogok ráállni. De lnéyegében néha akkora tő és akkora levelű virágokat sikerült kifognom, hogy csak bámultam és 1-2 ezer Ft körüli összegbe lettek volna. (a baj ott volt, hogy össz-vissz ezer Ft körüli korona volt csak nálam)
Az összes Eheim szűrő és alkatrészeik, egyéb komisz szűrők, szűrőanyagok és szivacsok dögivel, talaj kb. 5 méteres sorban, eledelek, tesztek, tápsók. Külön üveges hűtőszekrényben a fagyasztott eledelek. (egyrészt pénz miatt, másrészt meg tájékozatlanságom miatt nem tudtam venni sajna semmit, tiszta Tetra, meg JBL anyagok, meg nem tom mik, sehol egy Sera) Vasfák is voltak szép számmal, de kb. öklömnyi gumót kaptam volna 400Ft körül, pedig még egész, kb. méteres fakérgek is voltak. MEg mindenféle 3D háttér, szintén nem a legolcsóbban.
Hát hihetetlen, mondom. Szegény barátnőm többet valszeg nem jön velem ilyen helyre, de ha ő nem lett volna ott, még most is ott tátanám a számat. (ja és volt egy óriási rakat akvárium, szettek és csak üvegek is, árat azokon nemnéztem).
Viszont azt nem tudom elhinni,hogy nem találtam egy nyavajás hőmérőt. Szóval ilyen is van tőlem nem is túl messze, lehet,hogy itthon is vannak efféle boltok, de ez nekem egyelőre kész kánaán volt. Egy Fressnapf ehhez képest sarki fűszeres. Ha legközelebb valamit akarok tuti odamegyek, viszont pénzmaggal is rendesen fel kell majd szerelkezni.
Sajnos nagyon gyakran a legrosszabb szinspektrumot ajánlják.. és azt ami már régóta ismert az akvarisztikában teljesen elfelejtik.. a technikai revulucióra az algák és vizinövények nemfognak hallgatni ök azt követik amit az év milliók során a génjeikben hordoznak.. és igy is fognak arra reagálni mint ahogyan tapasztalod.. Sajnos megvásároljátok a legkedvezöbb szin spektrumot az algáknak és csodálkozunk amikkor ilyen mértékben elszaporodnak.. A vized túlságosan kemény és nagyon magas pH-jú lehet, ilyen körülmények között még jó fény viszonyoknál is az alga sokkal jobban érzi magát mint a vizinövényzet.. itt ebböl a könyvböl lenne egy kis infó az algák leküzdésével kapcsolatban..: http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=46755185&t=9006073 Sajnos az angol nyelvü ill. USA aquaristikai web oldalakon, gyakran az antibiotikával jönnek.. valamikkor amikkor a trópusokon még nem csinálhattak közvetlen kutatásokat.. akkoribban valóban még a régebbi szak-könyvekben is ajánlott volt az antibiotika.. de ma már ez nem lehet a cél, hanem az OKOKAT kell megszüntetni, hogy az algásodásokhoz eleve ne jöjjön.. Csak érdekességként itt van a szuper fénycsö amit használsz a jó kemény messzes magyar vizben.. http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=74726967&t=9006073 ezzel a fénnyel még egy nagyon alacsony karbonátkeménységü (lágy) vizben is az alga fogja jól érezni magát..
Nem kötözködni akarok, de foszfort és vasat nem mérettél? Talán elég lene egy egyszerű közelítő teszttel, nem kell ilyen laborszintű. Szerencsére nem volt még ilyen vízvirágzásom, de nagyjából azt tenném, amit te. Szűrőtisztítás, részleges vízcsere, jól leszívnám az aljzatot, világítási időszak rövidítése, beeső napfény teljes megszűntetése (árnyékolássál és takarással), a hőmérséklet gyakori ellenőrzése. Azt majd nálam oksabbak megmondják, hogy esetleg érdemes-e egy UV-s berendezést beszerezni, hátha az csökkenthetné a számukat? Ezt mindenképpen kérdezd meg hozzáértőktől, én is megkérdezném, mert csak egy ötlet. Hátha.
Köszi! 62e kompletten, állvánnyal (acélvázas), bútortetővel, meg a felsorolt gépészettel.
Lesz még rajta meló, mert le kell kezelni a tetőt hogy biztosan páraálló legyen (bár van üvegtető), meg az aki alá akarok egy erősebb lemezt rakni (nem teljes szélességű az állvány, és félek a szélektől, hogy nagyon terhelné az üveget). Most hogy hívogatom a bútorlaposokat, lehet hogy 2 db 18mm-es bútporlap lesz egymásra téve (nem kell beutaznom a fél várost rétegelt lemezért), és arra kívülről felfogatva az aljzattakarólemez. Alulra elég lesz egy, és abba jön a 6db állítható láb. Kicsit alacsony az állvány nekem (60cm), de nincs kedvem újat gyártani, így ezt emelem meg ezzel a megoldással pár centivel.
A hétvégén szert tettem egy 337l-es akváriumra, gépészettel. Kicsit nagyobb, mint képzeltem/szerettem volna, de csak annyiban gond, hogy nehezebben tudom elhelyezni a lakásban. Beszerzek hozzá némi rétegelt lemezt (az állvány alá és mag az akvárium alá- a bútorlapban nem bízom), meg pár állítható lábat, és elhelyezem, aztán kezdődik a berendezés. 2 db Hydor belső szűrő (nem néztem meg a típusukat, de lehet, hogy 1 is elég lesz bele, bazi nagyok), 1 Hydor 30-as külső szűrő, külső fűtő 200W, 2 db 36W-os neon (Sera plant és Tropical sun) világítás (Topal) alkonykapcsolóval (a kapcsoló része rossz). Nagyon nagy, ezt valóban nem fogom a fürdőbe kivinni kimosni. :-) Nem is akarom!
Kicsit leszakadt a derekam a cipelésben, most várok pár napot, hogy regenerálódjak, addig beszerzem a cuccokat, és utána beállítom a helyére (ami még nincs meg). :-)
A nejem két fekete gülüszemű aranyhala közül az egyik két napja elpusztult. Mivel nekem az aranyhal teljesen idegen valami, nehéz dolgom van a maradék eggyel.
A néhai aranyhal szemén (azon a csodálatos kidülledten) fehér tejszerű bevonat keletkezett az egyik oldalon, gondolom ez vitte el.
Sziasztok, lenne még egy kérdésem, ha nem bánjátok. Hátteret sezretnék berakni, érdeklődtem is itt, kaptam jó anyagokat hozzá, hogy smint,de felmerült egy újabb kérdés: Ha ilyen slimes a háttér, tehát csak sacc 3cm vastag, akkor is kell hogy mögé menjen a víz? Itt úgy látszik,mintha nem úgy raknák be:http://www.backtonature.se/english/montera_slimline.html
A kiszemelt háttér pedig, http://www.akvariumplus.hu/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=159&category_id=36&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=26
Vagy csak egyszerűen fel kell ragasztani a hátlapra? Azt tudom hogy a nagyobbaknál kell mögötte lenie víznek, de itt is?
Ha hasa van akkor nöstény :-))) Himnek a hasánál egyenes nyulványa van nösténynek pedig legyező alaku. Ha hasánál "fekete folt" van akkor tutti nöstény. Ha még is him akkor hasvízkor...
Régen volt arról szó, hogy kövek fertőtlenítésére, esetleg csigák ellen a köveket meg kell sütni. Ez alkalmazható esetleg ecsetalgákra is. Már csak a zúzott bazalton van a fenéken. Itt nem eszik a halak, nem hat a vegyszer. Arra gondoltam, hogy kiveszem azokat a kis kavicsokat, amelyeken van még ecsetalga, megsütném őket, átmosnám, megkapargatnám és visszatenném. Olyan 40-50 darabra számolok.
Használható útnak tűnik? Ha igen, hány fokon meddig?
Az egyik guppim oriási hasat növesztett,(szemből olyan mint egy gömbhal) tegnap még úszkát, de ma már csak az akvárium alján "hasal", mondjuk, ha jól láttam enni előúszott... Beteg lehet? Ha igen mit csináljak??? Lehet, hogy nőstény és szülni készül? (mondjuk színes, és az eladó azt mondta, hogy amiket veszek azok mind hímek...)
A papagájsügéres témához szólnék hozzá.Nekem egy 160 l-es akváriumom van benne 8db papagájsügérrel.Ebből 2 db sápadtabb,fehér színű, 2db erős narancssárga, a többi meg a világossárga többi árnyalatában pompázik.Szerintem nem mindegyik festett.A kék és a zöld biztosan festett,de ha festettek is akkor nagyon mutatós és kedves kis jószágok.Az egy nagy marhaság,hogy savval lemaratják a bőrüket.Ugyanis abba bele is pusztulnának és pikkelyük se lenne.Akinek ilyen hala van az tudja,hogy ez nem igaz.Az enyémek szép egészségesek.Már 1 éve megvannak.Szépen nőnek és jól érzik magukat.
Ráadásul ha valakinek legalább ekkora akváriuma van,annak nem szifókat,meg vitorláshalakat kellene benne tartania,hanem valami extrábbat.Erre pedig a sügérek nagyon alakalmasak.Ez nem azt jelenti,hogy a vitorlás és többi hal nem szép,ugyanis ízlések és pofonok.Az tény,hogy nem mindenki engedheti meg magának ezeket a drága halakat,de felháborító,hogy lehülyézik azokat,akik papagájsügért mernek venni.Azzal meg nem értek egyet,hogy ez állatkínzás,ugyanis akkor nem hiszem,hogy lehetne őket árulni ill. tenyészteni.Amúgy mindenkinek joga van azt tenni az akváriumába ami,neki tetszik.
Elkészűlt a mű /230 literes Cayman szett,aquamorf háttérrel/.Sztem nagyon szép lett ,de nagyon dühös vagyok.A gyöngykavicshoz kevertem Tetra Initial Sticks készítményt ,háááááttttt az egész akvárium opálos lett tőle ahogy oldódik el az a készítmény,a növények levelére rámegy ahogy keveri a szűrő. Tegnap rendeztem be az akváriumot a növényeket is beletettem,reggelre nagyjából leülepedett de a leveleken rajt van az a sz.....Ma már a halak is belementek a régi akiból,a régi vízzel ,növényekkel,gyökerekkel és Sera előkészítővel.A halak tuti módon érzik magukat,persze turkálják a talajt és keverik fel ezt a Tetra dolgot. A növényeket próbálom megszabadítani ettől a dologtól,de nagyon nehéz,mert újra rámegy.A szűrő és a világítás nagyon profi,még ebben az opálos vízben is gyönyörű szinűek a halak.Lehet a növények is azok lennének ,dehát :((((((( Fotót nem tudok csinálni az opálos víz miatt,most várom,hogy mi lesz ezzel a dologgal.
Akkor még pH-val és hővel még mindig lehet a gond okozoja! Elöször hömérséklettel kezdj vlamit.. Egyépként meg ezt figyelmedbe ajánlanám:
Tetra Aqua Easy Balance
Segítségével a víz PH, KH, valamint foszfát tartalma megbízhatóan stabil szinten tartható, ez gátolja az algaképződést is. Tartalmaz létfontosságú vitaminokat, ásványi- és nyomelemeket. Használatával elegendő a 6 havi 50-70 %-os vízcsere, ha megfelelő szűréstechnikával és kialakult vízi élővilággal rendelketzünk.
nitrit, nitrát, klór szintet hogy lehet ellenőrizni és csökkenteni, (gondolom mérő csepp kell azokhoz is) A nitritet meg nem a szűrés bontaná le? KEvés hal van, nagy szűréssel, az nem szabadna, hogy gond legyen.
Na, nekem pont ilyen motor van a belső szűrőn. Ha esetleg nem jön össze a már kész tákol tszűrő, ha veszek egy ilyet, könnyen elhet belőle kafa szűrőt csinlni háttér mögé?
Vagy ezt fúrni kell, hogy mehessen rá egy bejövő cső, ha jól látom? (enyém is fúrva van úgy néz ki és ráragasztva eg yműanyag cső, majd azon egy szivacshenger)
Mint minden betegsgé nem egy időben jelenik meg. De ettöl még több iis fertözött lehet. Mindenképpen kezelni kell. ha az neon már nagyon halálán van akkor távolisd el....
SEmmi tipp sincs a serpáim bujkálására? Azt mondtátok korábban, hogy elég mozgékony halak. Vagy a fényr eérzékenyek? Mert most pl. vannak mindenhol, de nincs világítás. A razbik továbbra is felszín alatt mozogknak.
Egyrészt van egy úgynevezett ikravisszamaradás ill. egy bakteriális betegség az utobbira jó Sera Baktopur az elsőre pedig Aquafuran. De lehez hgoy hasvízkor akkor pedig Sera Baktopur dircet .
Elég hozzá a bútorlap ha jól meg van csinálva. Az aquadepoban 375 litereshez is csinálnak bútorlapból állványt. Én is ott vettem, szintén 300 litereshez és semmi gond nincs vele.
tudtok e segíteni? Az egyik neon halamon, (van 10)nem állnak valami szépen a pikkelyek, úgy tűnik tele a hasa, és az oldalán a hátsó felén mintha valami kis átlátszó hólyagszerű képződmény lenne, nagyon kicsi..alig látható...
Sziasztok, lenne még egy kérdésem, ha nem bánjátok. Hátteret sezretnék berakni, érdeklődtem is itt, kaptam jó anyagokat hozzá, hogy smint,de felmerült egy újabb kérdés: Ha ilyen slimes a háttér, tehát csak sacc 3cm vastag, akkor is kell hogy mögé menjen a víz? Itt úgy látszik,mintha nem úgy raknák be:http://www.backtonature.se/english/montera_slimline.html
A kiszemelt háttér pedig, http://www.akvariumplus.hu/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=159&category_id=36&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=26
Vagy csak egyszerűen fel kell ragasztani a hátlapra? Azt tudom hogy a nagyobbaknál kell mögötte lenie víznek, de itt is?
HÜlye vagyok, most már kézre is csak ugyanolyannak tűnik a víz, mint eddig is volt, tehát szitne hideg. (de annyira csak nem lehet fagyos, ha előbb még langyosnak éreztem)
Viszont aggasztanak a serpák. Már kezdtem megbarátkozni velük, hogy a razbórák helyett ők fognak beválni, erre az a 3 pici razbi, amit nem evett meg a vitorlás és most már remélhetőleg nem is fog, egész nap vígan szörfözik a bejövő cső áramlatai alatt.
Kéne egy kis ötlet. Elfelejtettem rendes akváriumhőmérőt venni. Az enyém kb. egész nap 22 fokon áll, tehát valszeg nem jó.
Viszont reggeltől megy a HÉVÍZ fűtő, 24 fokra állítva és benyúltam az akiba, hát elég meleg a víz.
A vitorlás úszkál, a razbik teljesen fürgék a felszín alatt, visoznt a 9 db serpa mind be van húzódva a szűrő alá. Mondjuk eddig is elég visszahúzódóak voltak, pedig van köztük két nagyobb, ami már két hetes nálam, tehát nem kellene félénknek lenniük.
Jó lenne tudni, hány fokos is a víz, mert most kihúztam, félek, reggelre még felforralja nekem a vizet. Viszont az állandó ingadozás sem lenne valami jó.
Könyvek szerint mind a serpáknak, razbiknak, vitorlásnak is 24 -26 fok lenne az optimális, csak kérdés, hogy a kintről épp bejött hideg kezemnek langyos víz az 24 fok-e, vagy 28 akár?
Franca is,hogy elfelejtettem egy sima ragasztós hőmérőt.
Nem értek az asztalosmunkához, de a statikához nagyjából. Egy 300l-es akvárium alá vagy vasalt betonból csinálnám az állványt, vagy pedig szögvasból erősen megheggesztett merevítéssel ellátott bútorból. A sima fa, kivéve hogy ha az nem bökk, tölgy, szil és hasonlóak, nem fogja károsodás,deformálódás nélkül átvenni a terhelést...sztem. Jobb félni,mint megijedni! Sztem a vas merevítéssel a bútorlap is jó!
Sziasztok! Egy 300 L-es akvárium állványának milyen anyagból kell lennie? Az anyaga lehet bútorlap?Milyen vastag ? Hány láb legyen alatta?Ti miből csináltátok?
El vagyok kissé maradva, de tőletek hallottam először erről a "halfestés"-ről. Még vettem is volna ilyen halat, mert nem tudom, hogy ezek ilyen "mű" halak. Mondjuk 7000Ft-ért nem vennék semmilyet sem, nem hogy ilyen festettet.
Sajnálom, hogy vannak ilyen megoldások is a kereslet élénkítésére...
Az egészben az volt a rossz, hogy ők v.s. szégyellték a halakat, mert jól el voltak dugva egy alsó-hátsó akváriumba... És a másik, hogy nem hiszem, hogy nyomorult 7000 HUF-ért (2 db volt, 3500/db, meg egypár nem festett is volt) érdemes eladni a lelküket... Mert ha mondjuk a bolt fenntartásához kellene, mert 35E lenne az ára... De így?! Itthon gondolkodtam tovább a dolgon, és azzal büntetném a boltot (ha állatvédelmio főmufti lennék), hogy kirakatnám ezt az akváriumot a bolt közepére, egy nagy táblával. Rá lenne írva, hogy "Ez a volt támogatja az állatkínzást. Ezek a halak injekciós tűvel lettek ilyen giccsesre befestve, miután savval lemaratták a bőrüket. Kérem, vegyen belőle jó szívvel!"
Ne haragudjatok, amiért ilyeneket írok egy békés szombaton, de annyira felbosszantott ez az élmény. Még az a nagyon ciki, hogy erről a boltról eddig csak jót hallottam... (a Nyugati posta melletti utcában van - ezt csak azért írom ide, hogy nehogy más jónevű boltok magukra vegyék véletlenül!!!)
Az is lehet, hogy a hülye vevő tényleg hülye, és nem is tudja, hogy az általa kiválasztott különleges halacska mitől is lett olyan különleges. Én simán elképzelhetőnek tartom azt, hogy sokan nem is sejtik mi van a háttérben.
Véleményem szerint a boltos és a "készítő művész" a hibás és kettejük közül is a "festő" a hibás, mert ha nem lenne ilyen ha, akkor a boltos nem tudná eladni.
(Egyébként én fegyvernek a kiskalapácsot választanám. Azzal sokáig kellene ütni hogy megpusztuljon a hülye állatja)
Az a baj, hogy a tenyésztő sem tenyésztené, ha a hülye emberek nem vennék meg. Ha nincs igény rá, nem tenyésztené. Nem a tenyésztőt kell bántani, igaz az ő hibája is. Inkább azt a boltost,aki ilyet árul, vagy azt a marhát, aki ilyet vesz!!!!
Ma az egyik halboltban élőben is láttam festett papagájsügereket. Az eladó meg is jegyezte hogy lefagytam... Szó szerint... még a szájuk is "rúzsozva" volt... (mért lehet, hogy ilyenkor szívesen használnék egy bészbólütőt?!)
Sziasztok! A diszkoszhalak milyen halakkal tehető össze?Melyekkel nem?Párban kell lenniük?Mekkora a minimális akvárium méret,amibe tehető?Milyennek kell a viznek lennie?/Ph-Gh-Kh-nitrát/ Köszönöm
Na, bevásároltam. Szó szerint is. VOltam boltban, a miskolci szinva alatti Dingoban, de úgy néz ki tatarozás van még mindig, csak steril akváriumok vannak pár nem a legszebb hallal. (betták meg egyenesen levágott flakonokban vegetálnak)
Voltam a tenyésztőnél is. Vettem 5 ékfoltos kedvencet, meg 7 serpát. Így van össszesen 9 serpám és máris csak 2 razbim, többit nem látok, egyet visz a víz. Ezek baasszus 120 Ft-ért oylan pici halak,hogy főleg az ékfoltos foltjával még kisebbnek ható alakot nem csoda, hogy eledelnek nézték a többiek. Szeirntem a vitorlás rendezte le őket, míg nem votlam itthon, de lehetett akár a két angyobb serpám is.
Kár, mert ígéretesnekinudltak. Varga úr azt mnodta, neki is sima csapvízben vannak a halak, ami 17Nk nála. (vettem mérőt is, majd most kiderül. ) Fűtést is vettem, egy magyar 200W-t, legolcsóbban, 3k volt, rmeélem azért beválik.
Sajnálom az ékfoltosokat nagyon, végülis meglepődtem,hogy ilyen pici halak, azt hittem már felnőtteket árul valamennyire, de gondoltam vízpróbára jók elsznek. A próba máris 600Ft-mben van, ha mind elpusztul reggelre.
Vettem még egy boszorkányharcsát is, az már most tutinak néz ki, nagyon erotikus egzotikus hal.
Rokon bevállalt az 50 ltieresembe pár sima és fekete neont és rézlazacot. Az tmnodja, az 5 nagoybb serpáját nekem adja.
Így lehet,hogy lesz egy 20 fős körüli serpacsapatom, talán azok sem lesznek csúnyák, az igényes és nem sikerülni akarós razbik helyett.
Milyen gyorsan nőnek ezek egyáltalán. Mert a tenyésztő szerint már pár hét elég nekik, hogy láthatóan nagyobbak legyenek, de félek, pár hónap is lesz az.
Ja, azt viszont muszáj vagyok leírni,hogy a múlt héten fullra tisztított 50 literes rokon aksi, ami volt már full zavaros is, oylan,mint a kristály. ÉS valahogy esztétikus is nagyon. Holnap lefényképezem, meg kell mutatnom nektek, miylen jól néz ki, pedig csak a berendezés lett átvariálva, plusz kapott két új követ.
Valaki megmondhatná hogy a 3x36W elektronikus előtéttel tudok-e 2db 38W-os és 1db 40W-os fénycsövet működtetni?! Egyik boltban azt mondják hogy nem, a másikban az ellenkezőjét. 105cm hosszúak a csövek és 38W ill. 40W van rájuk írva!
Köszi!!!! a szűrő mindigállandóan megy, és ment is mióta van akváriumunk!!!! már vagy 10 éve. 9 évig én egyedül gondoztam egy 30Les akváriumot, minden gond nélkül tele halakkal és crypto-val. olyannyira volt önfenntartó a rendszer, hogy csupán a heti 1/4 rész vízcserét alkalmazva évekig nem kellett nagypucerájt rendezni, csodálatos vízi ökoszisztéma volt!!!! halak növények szaporodtak szépen, saját magát fenntartotta a rendszer.mindezt egy ócó kínaji szűrővel!!! most, hogy a lehetőségeink megteremtődtek, gondoltuk kicseréljük nagyobbra az addigi aksinkat :( így lett 250L. a szűrő max. kapacitáson működik (azt hiszem 350 L-ig jó) hőm. 25 C. light: már írtam a fénycsövet lejjebb: 6 óra/nap.a halakról is írtam, nincs max. telepítve. vízcsere: mostmár lassan 2 naponta 150L :((( ÉS ZŐD.... a víz nem büdös. a halak már éheznek, annyira nincs túletetve. hazafelé vettem egy csomó hínárt, vagy 8 kosárkával, meg tőzegkivonatot savanyításra.fütő kihúzva. ja és az egyik fénycső egy kisebb fényteljesítményűre kicserélve. ennyi történt ma. majd referálok. mindenkinek köszönöm a jószándékú segítségét!!!
Közben megkaptam a biológusunktól a csíraszámot? 1 millió 720 ezer darab/ liter . hogy érzékeltessem, olyan a víz, mint a boltban kapható kiwiszörp :)))
Igen, valószínű, hogy kevés a növény, van benne már vagy 6 tő nemtudommilyen sóskalevelű jóóó nagy bozót, 4 tő óriásvaliznéria, vagy 7 tő csavarosvaliznéria, egy csomó crypto. de valóban még sok a szabad vízfelület, ja, és van 1 tő átokhínár is:) akkor hazafelé megnézem ezeket a növényeket, meg a bolhaprojektre is ráállok !!! aztán majd referálok az eredményről!!!! még 1X köszi, ha van további tipp ami beugrik, akkor szívesen veszem!!!
De egy másik, olcsóbb megoldás, ha beszerzel gyorsan 5-6 tő átokhínárt, cabombát, vagy sallangos vízipáfrányt, illetve a víz tetejére kagylótutajt. Azok felhasználják az alga számára fontos anyagokat, és így megszűnik az algásodás, a kagylótutaj meg a fényt veszi el tőlük. Nem tudom,de sejtésem szerint kevés a növény az akváriumodban.
Szerezzél be élő vizibolhát, és öntsd bele az akváriumba! A zöldalga akkor jelenik meg,a lebegő, ha nagyon sok napfényt kap a víz! Nem tudom mekkora az akváriumod, de ahhoz viszonyítva soksok vízibolhát(élőt!!!!!!!!!!! xD) rakj bele. Bár most nem sok esélyed avn, hogy kapsz, de hátha...
Az a sallangos vízipáfrány. Régebben volt belőle olyan is, ami simán hozott 50 centis leveleket. Most párat kiültettem a fa tetejére, meg a szűrőmotor tetejére, és láss csodát, gyönyörűen nő.
JAJJ MÉGVALAMI: gyakorlatilag már nem etetjük a halakat, 3 napja teljes elsötétítésben van az aksi, de EZEK fittyet hánynak rá.állandóan megy a szűrő, és most már a porlasztó is az elsötétítés miatt. nincs max. halszám az akváriumban, a megadott számolási séma szerint. ??????????
PROFIK SEGÍÍÍTSETEK!!!!! Betelepült az akváriumunkba egy a Monoraphidium zöldalgák családjába tartozó dögség :((((((. megnézettem analitikusokkal a vízminőséget, kémiai összetételre ivóvíz minőségű, de ez a zöldalga számolatlanul hemzseg benne. Akváriumunk teljesen kiwizöld, ha az egész vizet lecseréljük benne 2 nap múlva már bezöldül. A halak egyébként nagyon jól érzik magukat benne, nászolnak is, de a LÁTVÁNYA AZ NAGGGGGYON CSÚÚÚNYA :(((((. Kérem azt a kedves kollegát akinek ilyen tapasztalata van segítsen nekünk! Válaszotokat előre is köszönöm!!!
Gondoltam megint berakok pár képet az új kedvenceimről, a Tamás-sügereimről, mivel már kezdenek felnőni:)
És egy növényes ötletet is szeretnék adni a jávai lövőhal tartójának, képpel illusztrálva, a növény amit javasolnék, nem más, mint a Ceratopteris thalictroides, azaz a Sallangos vízipáfrány! A képen látszik, hogy milyen szép emersz leveleket tud hozni!!!
Sajnos a CO2-vel kapcsolatban nincsenek saját tapasztalataim, eddig még sosem alkalmaztam (bár, lehet hogy kellett volna, de bevallom csak ~2 hónapja olvastam először erről -nagyon el vagyok maradva a mostani technikákkal).
A kevés hal mit jelent? Ha a guppi méretű halakból 10l, vagy több jut egy halra, akkor talán nem kell levegőztetés, elég, ha a felszínt eléggé átmozgatja a szűrő, ott oldódik be elég O2. Én úgy oldottam meg, hogy a belső szűrő légszívó-csövére kötöttem a légpumpát, ezután beállítottam egy ideális buborékméretet (sokkal finomabban tudtam szabályozni, mintha csak a szűrő szívta volna le), és rákötöttem egy időkapcsoló-órára a légpumpát. Nekem kicsit több halam van, ezért 45p állás, 15p levegőztetés a mostani program (de a mechanikus kapcsolóórám ilyen beállításnál hihetetlen pontatlan -a sok kapcsolás miatt- 1 nap alatt akár 1 órát is késik, viszont nekem éjjel is így megy, úgyhogy mindegy, hogy reggel 5 szerint, vagy este 7 szerint levegőztet). :-)
Sziasztok! Lenne egy olyan kérdésem, hogy most szándékszom venni egy hátteret az akváriumba, csak nemtom hogy kéne belerögzítani, esetleg tudok adni egy linket ahol leírjáék, vagy pár szóban leírnátok hogy mi kell hozzá és hogy hogy rögzítsem? Előre is köszönöm
Tök jó tippek, ez a szigetelés eszembe sem jutott...
Akkor mondjuk reggel 8-16h-ig CO2 tabletta + fény + vízforgató
aztán meg bubi + vízforgató.
Mennyi ideig marad a tablettás CO2 a vízben? Órák ezek vagy inkább napok?
Egyébként kevés hal van a bubi csak szinte látványelem, hiszen a vízforgató egész nap megy... Ugye jól tudom, hogy kevés halnál viszforgató mellett, felesleges a bubi?
Köszi! Most felmerült egy 300l-es, ami eladó. :-) Csak annak már külön kell helyet keresnem, át kellene rendeznem a fél lakást. Meglátom, hogy melyiket sikerül beszereznem.
Mindenképpen veszek víztesztet ha ilyen halakat tartok majd. A vízcsere könnyebb, ha majdnem-csapvízben is lehet tartani őket, de a kannáknak is kell helyet találnom valahol. Az sem lesz egyszerű...
Az akvaristán én írtam hogy mi lessz a halakkal ha csak ketten maradnak! Tegyél bele 6-7 dbot aztán kicsi odafigyeléssel nem lessz gond! Kicsit több vízcsere nitrit nitrát figyelés(NEM PH) és majd belejössz! Ki tudja lehet h mire megnőnek tudsz venni egy 300 literest!!!!
Megérte, és Béla bácsival még nem is beszéltem. De fogok. Állítólag csapvízben lehet őket tartani (nem tenyészteni), a 10-14nk már jó nekik. A medence mérete vs halak száma a kérdés most, a 200l a kapott infók alapján az alsó határ, vagy tenyészpárt kell beletenni, vagy 4-5 kisebbet, és mikor kialakultak a párok, akkor csak az egyiket megtartani. De akkor is kell nekik társaság, szóval ez még nem egyértelmű, hogy lehet-e akkorában.
Akkor pár ötlet: -Fogj egy befőttesüveget (amibe bőven belefér a légpumpa), a tetejére fúrj lyukakat, fűzz át rajta egy befőttesgumit, és arra lógasd a légpumpát úgy, hogy ne érjen semmihez. A csövet hozd ki a tetején az egyik megfelelő lyukon. Tehetsz szivacsot a tetőre, az tovább tompítja a hangot, és szűri is a levegőt. Hátránya, hogy új kábelt kell gyártani a pumpára, vagy legalábbis szét kell szedni, és kikötni. -A felső továbbfejlesztett változata, egy cipősdoboz belülrő "kitapétázva" hangfalakba való hullámos szivaccsal (hangszóróboltban kapható, a Bajcsyn is van egy, a Podmaniczkytól ~200m-re a Deák tér felé -én ott vettem). Erre is kell egy lyuk, ahol kimegy a légcső, és úgy kell beleragasztani, hogy lezárás után mindenhol legyen a szivacsból. Az illesztésnél fog belejutni elég levegő. Ott bemehet az elektromos kábel is, nem kell levágni. A szivacsra teheted a pumpát, nem kell lógatni.
A diszkoszok tartása érdekelne engem is. Szerintem a legnagyobb probléma, hogy lágy vízben kell őket tartani. Lehet, be kellene már ruháznom egy RO készülékre. Vagy olcsóbb a kevertágyas gyanta. Tényleg, valaki használt már ilyet? Hallottam olyanról is, hogy valaki budapesti csapvízben tartott diszkoszokta. Szépen eléldegéltek a halacsok, csak mondjuk biztos nem szaporodtak ilyen körülmények között.
Elmentem megnéztem a boltot. Nem semmik a kis diszkoszok! Beszéltem a hölggyel, ajánlotta, hogya férjével is beszéljek, mert ő tenyészti is őket, tud még pár jótanácsot adni velük kapcsolatban. Lehet, hogy megpróbálkozom velük én is, már gyűjtöm az információkat a tartásukhoz. :-)
Ahogy S189 írja, napközben van fotoszintézis, akkor a növények CO2-ből O2-t meg szenet állítanak elő (ez utóbbit maguknak). Éjjel viszont O2-t használnak, és CO2-t termelnek. Inkább levegőztess éjszaka, és CO2-zz napközben. Állítólag a növények levelein meg fognak jelenni az O2 buborékok, ha minden rendben van.
Én is nézegettem már CO2-t, a szett állítólag jó, csak valami palack kell hozzá, azt meg töltőállomásokon lehet szerezni, állítólag. Egy nagyobb évekig jó, azt írták.
szia. véleményem szerint, ha annyi időt világítasz mint kb. a természetbeni fény, a fény csöveid nappali+növény cső akkor szerintem nem szükséges CO 2. használnod. a megfelelő 1.5 - 2 hetente a víz 25-30%-át le cseréled akkor még az algák sem bosszantanak. az hogy este-éjjel akarod üzemeltetni a co reaktort nem jó, mert sötétben ha nincs világítás a növényeknek nem működik a fotoszintézis. akkor meg minek a co. éjjelre a levegőt miért állítod le?
szia. véleményem szerint, ha annyi időt világítasz mint kb. a természetbeni fény, a fény csöveid nappali+növény cső akkor szerintem nem szükséges CO 2. használnod. a megfelelő 1.5 - 2 hetente a víz 25-30%-át le cseréled akkor még az algák sem bosszantanak. az hogy este-éjjel akarod üzemeltetni a co reaktort nem jó, mert sötétben ha nincs világítás a növényeknek nem működik a fotoszintézis. akkor meg minek a co. éjjelre a levegőt miért állítod le?
Érdemes-e CO2 vel segíteni a növényeknek kissebb akváriumban?
Visszolvasva úgylátom komoly rendszereket javasoltok, illetve is házilag próbálkoztok... de a mostanit csak "gyakorló" akváriumnak szánom majd később szeretnék nagyot ehhez nagy CO2 rendszert nemakarok kiépíteni.
Tehát 84L-es akvárium, 2 db fénycső napi 8 órában, levegőztető napi 8 órában, vízszűrő egész nap megy, időzítő a konektorban kapcsolgatja fényt és a bubit... Kevés hal, 1nagyobb vitorlás, 1 betta, 1szifó, 1 molly, 2 algaevő (a párjaik kipurcantak:(, valamint 4-5 nagyobb növény
Tehát vettem CO2 tablettákat azt az utasítás szerint belerakom, azt írtátok ha van levegőztető akkor felesleges, de én este szántam beletenni amikor nem megy a levegőztető, az úgy jó/jobb?
Láttam van a SERA-nak valami kezdő CO2 szettje érdemes beruházzni erre?
Szombaton írtam neki mailt, arra válaszolt, hogy nincs, és neki is vennie kell majd.
Nézegettem, hogy veszek egy powerhead-et, és aláteszek egy szivacsot, de kb. 3x lenne árban a legolcsóbb is. Valami tartalékot kell otthonra képezni, ha bedöglik a mostani technika, legyen mivel pótolni gyorsan, ideiglenesen.
Bp-ről megyek Miskolcra, ezért a 2-3 óra. De most még nem tudom úgy tartani a hőmérsékletet az autóban, hogy jó legyen nekik. Tavasszal beszélhetünk róla, biztos lesznek akkor is. De csak hétköznap járok arra.
Meg most nem is adhatom az összeset, volt 1 elhullásom, és a tegnap szült nőstény 5 nappal fejjel lefelé lebeg, felkészültem, hogy eltávozik az is. Meg Zsolt83nak ígértem belőlük még.
Most mondta, hogy már nincs szűrője? Sajnálnám, mert én még nem vettem egyet sem, viszont már beleéltem magam. Meg ezresért amúgy sem tudnák jobb lehetőséget.
Kisguppit elfogadnám, ha tudnál adni, akár mindet is, rokon örülni fog neki, oláne ha ingyér. Hová kellen menni, hogy 2órás utat emlegettél?
Kösz a lehetőséget de ma beszereztem egyet,bútort megrendeltem,úgyhogy 1 hét és talán rakhatom össze az aksit,amit most a szoba közepén kerűlgetek :)))) Addig is olvasom a csomó fórumot mindenfele,próbálok okosodni,jahh a növény téma még nincs eldöntve teljesen.
Nem, távolról sem. Azt próbáltam demonstrálni, hogy az alga lehet dekorációs elem. Szép ez az akvárium, nagyon irigylem a tulajtól. Sosem tetszettek a sügerek, nagy, bumszli halnak tartottam őket. Ezek megváltoztatták a véleményem. Ha nem lennék helyszűkében lehet, hogy foglalkoznék velük. Küldjek még képet róluk?
Emperor: milyen weblapon milyen számot? Az alkonyatkapcsoló nálunk is jól jönne :)
Mennyi az akvárium optimális megvilágítási ideje? Mert olvasgattam, hogy mások 8-10 órát világítanak. Nálunk reggel 8-tól este 9-10-ig ég a villany. Ne kérdezzétek milyen cső, az amit a szetthez adtak :)
Én most miskolcon vagyok, de egy szóval sem mondtad 7végén, hogy hozzak fel növényt xD Ha kell, jöv7re tudok felhozni. Amúgy nem tudom én sem sajnos az itteni tenyésztők elérhetőségét,csak tudom,hogy vannak. Én otthon tudok tenyésztőket, de azok elevenszülő, afrikai sügér, páncélosharcsa orientáltak xD
Anyám körömlakklemosóját (aceton) használtam. Ez az anyag rendkívül jól marja a hungarocellt. Vigyázni kell vele, nem szabad sokat önteni rá, mert kilyukad, mint a padló az ALIEN I-ben :-))
Lehet, hogy csak az az egy van, akitől vetted a szivacsszűrőt is. Engem már elhajott, hogy nincs több neki. Vinnék én Guppit neked, de nem hiszem, hogy kibírnak 2-2,5 órát ilyen hidegben. Meg még nagyon kicsik, 9 naposak csak. :-)
Hőlégfúvóval csináltad, vagy kapargatad, vagy mindkettő? Lehet hogy nekem is kellene egy ilyet gyártanom? A poszter mindig elválik, és sötétségbe burkolózik az akvárium hátulja. :-)
Csinálok egy hátteret és berakom mögé. Jelenleg egy növényes poszter van mögötte. Azt kiveszem. Szerencsére gondoltam ilyesmire az akvárium elhelyezésnél. Így befér mögé.
De ez csak egy próba. találtam itthon egy darab hungarocellt és nekiestem.
Valahol a háziállat.hu-n olvastam akvárium mögötti hátterezésről. Merthogy, milyen ötletesen lehet náddal meg minennel megpakolni. De nekem ez nagyon '70-es évekbeli megoldásnak tűnik. Egy, hogy beporosodik az egész és akkor tényleg szép lesz, kettő, hogy általában nem mindenhol van hely az aksi mögött, plusz még az üveg is koszosodhat, hátul főleg, tehát oda az egész. Viszont abban reménykedem, hogy az én aquamorfom nem fog bealgásodni, mert akkor gyönyörű lesz, mondhatom(akár még szép is lehet a zöld szikla, de inkább így hagynám)
Ez eszembe sem jutott. De. Akármilyen szép az a poszter az árnyékokkal nem lehet játszani vele. Szerintem szebb lenne egy 3D még akkor is ha az üveg mögött van.
Több hónap alatt, az történhet, hogy eltömődnek a finom pórusok és nincs elég hely a lebontó baktériumoknak a megtelepedéshez.
Sütőben kell megsütni 10-15 perc 180-200 C-on, személy szerint ezt a módszert én még nem próbáltam, de ezt szokták tenni. Itt a topicban volt már róla szó régebben.
Lenen ég kérdésem a kerémia gyürüvel kapcsolatban: - mennyi idő alatt piszokoldik be? 1-2 hónap? - kerámia gyürü kisütését szó szerint érted?? Nem égnek meg???Lehet hülye kérdés...
Én használok. Én egyben vettem meg. Van hozzá egy idő kapcsoló, ezen be kell állítani 2 időpontot, az egyikre elindul a világítás 30 alatt kivilágosodik. A másik beállított időpontnál el kezd halványodni és 30 perc alatt kialszik. Azt kell még tudni, hogy alkonyatkapcsolót csak elektrónikus előtéttel lehet megvalósítani. Be lehet állítani több időpontot is, de csak párosával.
További információért hívjátok fel a weblapon lévő mobil számot;-).
A kerámia gyűrűket (ha bio szűrőnek használod) nem kell cserélni, szűrő tisztításkor csak le kell öblíteni őket. Ha jó a rétegsorrend a szűrőben, akkor mechanikailag tisztított vizet kapnak. Ha mégis nagyon elkoszolódnak akkor sütőben 200C-on süsd ki őket.
Ha mechanikai szűrőnek használod őket akkor meg tökmindegy, mosd le alaposan és kész.
Külsö szörükbe pl Eheim Clacsic-ba a kerámia gyürüket mikor kell cserélni ill mennyi időközönként?? Kifolyás ellen csapokat külön kell venni? Valaki betud rakni egy képet róla?? Thx!!
Kezd érdekelni a dolog, bár a növényeim gyökere (jó részük a víz tetején úszik) szépen fejlődik, talán maga a növény is, de azt így nem veszem észre.
Milyen víztesztet ajánlotok? Semmim sics, most még pH papírom sem. Nézegettem a webáruházakat, de nem tudtam rájönni, hogy melyik az igazi. Most 55l-em van, de erősen tervezek egy 200l-est mellé, és annál már szeretnék többet tudni a vízről majd.
"...Továbbá valóban, a Co2 a keménységet nem csökkenti, csak a PH-t."
Sőt, ha van a vízben mészkő, márvány, dolomit, vagy bármilyen karbonát-tartalmú ásvány, azt beoldja a szénsav, ily módon növelve a változó keménységet.
Sziasztok! Használja valaki a Topal pirkadatkapcsolót?Ezt utólag is be lehet szerelni?Hogy működik?Hogy néz ki?Minden infó jól jönne róla.Köszönöm. Morph3D
Miért lenne szükség több CO2-re a keményebb víz esetén?Elég csak rápillantani az általad belinkelt ábrára. Az ideális (zöld) CO2 szint minden KH és PH esetén 20-30 közt van. Keményebb víz esetén annyi a különbség, hogy ez lugos környezetben valósul meg. Tehát Taksoft esetében is lehet használni CO2-t az elevenszülőknél. Missa1 kishíjján kinyírta a halait, mivel az ideális mennyiség mintegy ötszörösét nyomta az akiba. Ez sem a halaknak, sem a növényeknek nem volt jó. Továbbá valóban, a Co2 a keménységet nem csökkenti, csak a PH-t.
A tabletta hibája az, hogy nem tudod szabályozni. A komplett rendszer a végső megoldás a CO2 adagolásra. Finoman szabályozható, sokáig eltart, viszont drága...
Egyelőre nincs helyem nekik, és a terv is csak 200l-es, ami ha jól sejtem kicsit kicsi lenne nekik, ha felnőnek. Azt hiszem, hogy nekem a diszkosz mindig csak vágyálom marad. De azért átmegyek oda (basszus, kb 5 perc a melóhelyemről), és kicsit bámulom majd őket. :-)
Szia! Újpesten (http://www.anube.hu/belabacsiboltja/) 1000-2000Ft a 7-8 centis diszkosz, és egészségesek. Én már vettem 5-db-ot és semmi gond velük. Csak ajánlani tudom. Üdv: boiga
CO2 élesztős módszert kipróbáltam. Néhány tapasztalat: - 15-16 nk°-os vizem van, pH érték 7-7,5 között ingadozik. Az élesztős módszert próbáltam, egy házi CO2 "reaktort" gyártottam egy bazi nagy orvosi fecskendőből (200 ml ?), egy porlasztókőből, megcsapolva a külső szűrő befolyócsövét. Ahogy megindult a CO2 képződés, pár óra állítgatással sikerült beállítani, a szerintem optimális buborék mennyiséget. Ez alatt a pár óra alatt a pH érték lecsökkent 6-6,5-re. Viszont egy töltet csak kb. 2 hétig elegendő, az erjedés vége felé folyamatosan állítgatni kell, mert csökken a keletkező gáz. A növényeken nem vettem észre változást, nekem csak egy kis kényelmetlenséget okozott az állandó szabályozgatás. Szakértők szerint viszont a halaknak nem túl jó az ingadozó pH érték. Felhagytam a további kísérletekkel. Ja és rinyáltam a fináncoktól, hogy a 2 hetente bekevert, 1,5 liter cukor cefre miatt letartóztatnak! :-)
Nekem pont emiatt kicsit kérdéses a CO2 rendszerek használata. Elevenszülőket tartok, és azok szeretik a kemény és a lúgos vizet. Ha megkínálom CO2-vel, akkor lágyabb és savasabb lesz. Gondolom, hogy elviselnék, de nem közelít az ideálishoz a tartásukhoz. Akkor az ilyen akváriumokban nem érdemes CO2-zni? Vagy telepítsem be rendesen halakkal, és akkor lesz elég CO2 ?
A levegőztetésem úgy működik, hogy a belső szűrő beszívócsövére egy légpumpát tettem (mert bizonytalanul levegőztetett amúgy is), és 45p állás, 15 levegőztetés üzemmódban megy most, így van esélye némi CO2-nek.
Budapesti kolegákat kérdezem látott valaki mostanában olyan üzletet ahol nagy választék van akváriumba való gyökerekből? Nekem legalább 40-50 centis kellene,pár helyen voltam már de nagyon gyér a választék,igazából nem láttam olyant ami megtetszett volna.
Mégegy kérdésem lenne,én utoljára 15 éve üzemeltem be vadi új aksit,de most megint alkalmam van rá.Mivel a leendő aksim méreténél fogva nem vihető be a fürdőbe ,hogy kiöblítsem ,semmit nem kell vele tennem?? Csak bele a berendezést és a vizet ? Gondolom semmi káros anyag nem lehet benn gyárilag,a port meg majd a szűrő eltünteti. Gondolom a szűrőt /BluWave07/ se kell előtte előblíteni csapvizben ,ellenben arra gondoltam,hogy a szűrő szivacsát beletenném a mostani aksimban,kicsit életet lehelni bele,vagy a szivacs helyett a műanyag és kerámia betéteket tegyem bele? Sajna az egész szűrőt nem tudom .
Sajnos ez a CO2 problématika sem olyan egyszerü.. az igazság az, hogy ezek a tabletta szerü trágyázások nem sokat érnek, mivel a CO2 adagolásnak csak akkor van egy pozitiv hatása ha az egy bizonyos mennyiséget elér, és azáltal csökkenti a pH értékét a viznek.. A dolog hátúl ütöje, hogy minél keménnyebb az eredeti akváriumi viz (magas KH érték..) annál több CO2 -re van szükség.. igy pl. a nagyon ajánlott élesztös (és barkácsolós) módszereknek is, a magyar nagyon kemény, messzes (15 - 25° GH -ju..) vizben egy nagyon minimális és alig bizonyitható hatása van, a CO2 tablettáknak meg még annyi sincs..-:(, sajna ez igy, csak pénzkidobás.. inkább kis pénzt összegyüjteni és egy komolyabb CO2 szettel trágyázni..
Vettem 3 fajta növényt még az elején. A valisneria elkezdett szépen nőni. A hólyagoslevelű mittoménmi kipusztult hamar. És van egy harmadik növény is ami most kezdett elsárgulni. Ma vettem CO2 tablettát. Ezzel próbálok segíteni a növényeknek.
Taksoft: nálunk a csigák haleledelként végzik. Kicsit megroppantva az összes hal "rárepül", és teljesen eltüntetik... Mondjuk az is külön téma, hogy a kereskedésben veszek egy növényt, és behozok vele kismillió csigát. Brrrrrr. Beteg halról nem is beszélve :(
Nekem az 55l-esen nagyobb van. :-) Mondjuk van is alga, de nem vészes, az előlapról 3 hete kapargattam le, de nem látok most rajta. Igaz a barna csigák száma exponenciálian növekszik, ma-holnap a nagyobbakat ki is szanálom (meg amelyiket érem), úgyis vannak picik, meg peték is.
A növényeid hogy viselkednek? Nőnek? Meg a halaktól is függ, hogy mennyire szeretik az erős fényt.
Nekem van akváriumos törölközőm. Illetve kettő. az egyik mindíg tiszta. Egy normális törölközőből akár 3 is kijön. Nem kell nagy.
Mágneses algakaparón gondolkozok én is. Mondjuk nekem eddig nincs algám.
lehet kevés a fény. 18 W a 140 literes akiban. Ráadásul a vasfa miatt sötétebb is a víz. további nehezítő körülmény a viszonylag nagy magasság (50 cm es az aki.) Gondolkozok még egy 18 W -oson
Arrafelé mennyiért vesztegetik a diszkoszokat? Itt Bp-en 3-4000Ft között láttam, igaz nem keresgéltem, csak amerre mászkáltam ott mindig megbámultam őket. Kicsit durva, ha veszel 4-et ~10e-ért, és pár nap múlva tiszta betegek.
Nem mész vissza szólni a boltosnak, hogy (talán, ha van benne egy kis jóérzés) másnak ne adjon el belőlük? Vagy 1 hét után már mindegy?
Ez eddig nem jutott eszembe, mindig kezet mostam, mielőtt megtöröltem a kezem, ha a vízben nyúlkáltam. De kinevezek egy akváriumvizes törölközöt legközelebb erre a célra. :-)
De ettől még szerintem jobb a felúszós fajta mágnesen algakaparó. :-)
BOCS! Nem tennék ilyet...csak ideges vagyok...meg ha az ürülékében van ott a baktérium, egysejtű,akkor aztán a fürdő nem ér semmit...De mennyiszer megfogadtam már, hogy csak tenyésztőtől...És ami fura, hogy a boltban diszkoszokkal voltak együtt....én azért azokat félteném a darától...mondjuk az is fura volt, hogy mit keres közöttük tropheus moori, meg vmi hasonló testalkatú sügér, ami sötét alapon fehér pöttyös(tényleg,az mi lehetett???)
Na mondjatok csak akkor pár nevet meg telszámot borsodban! (miskolc meg barcika konkrétan).
Ezek a tenyésztők ugye még mind a 100Ft/db körüli áron mozognak, mert ha nem akkor nem éri meg autókázni 10 halért. Arról nem is beszélve, hogy két telefont elengedek, merre kell menni, máris 2-3 hal árával drágább a tenyésztős hal.
Telefonon még nem beszéltem vele, a neonos emailre írtam. Már, ha egyről beszélnük a Varga díszhalasról. Barcikán is van egy réges-régi halas, a kórház felé vezető úton, elég régi panelházak vannak ott, az egyikben van. A másik az irinyi sulival szemben lévő kék gurámi a női tulajjal, az mondjuk valahogy sosem volt szimpatikus.
Én most már nem fogok szrakodni a karanténnal!!!! Erős levegőztetés mellett 24órás kemény metilénkék vagy neomagnol fürdő, aztán bele az akváriumba. Lehet hogy állatkínzás, de ez van...de lehet hogy a vizemet is neomagnollal kellene kezelni...kipusztítana mindent, ami kisebb, mint egy halivadék, az tuti!!!
Neekm azért érdemes napi többször ide járni tanulás céljából, mert rendszeresen meg is foadom a tapasztaltabbak tanácsát.
Tehát a haver aksiját az előbb kicsuszkoltam vízkőoldóval, zuhany alatt tenyérrel kicsit leöblítettem, követ átforgattam magas nyomás alatt párszor, halak addig befőttes üvegben várakoztak. Aki helyére, talaj be, vízzel tempósan feltölt (kézlangyossal), növények valahogy betuszkol, csak földben legyenek, majd egy határozott mozdulattal halak vissza az üveg vízzel. Fél óra alatt kész lett a steril aki, ülepített, beállt, lágy és klórmentes vízzel.
(egyértelmű, hogy szívem szerint, ha már ennyit okítotok, nem így tenném, de most vizsgák miatt semmire sincs időm, csak kapkodva, meg a haver sem az a fajta, aki könnyen megérti, miért nem jobb a halnak a friss vízben, mint a két hetes kajamaradékosban. Pláne nem azt megmagyarázni, hogy inkább most egy hétig maradjonak a halak a befőttes üvegben, addig hadd álljon be az aksi, és hátha addigra úgy beáll a befőttes üveg vize is,hogy nem lesz mit az akiba tenni)
Azon a számon hívtad fel, ami a honlapon van megadva? Jövő héten megyek Kazincbarcikára, és akkor be tudok ugrani én is egyért hozzá. Remélem napközben is ráér.
Remélem, hogy meggyógyulnak a halaid! De akkor se hagyd abba, ha nem.
Nekem eddig szerencsém volt, összesen kb. 50-60 halat vettem életemben, de betegséget nem hordoztam be velük. Olyan volt, hogy 2-3 nap múlva kimúltak, de más nem. És nem karanténoztam (mindig). Akkor 1 hét nem elég a karanténban? Ha veszek még halat, akkor majd 2 hétre teszem a karanténba, a tapasztalatod miatt. :-(
Az a baj, hogy nem ellenőrzik ezeket a boltokat...fel kellene jelenteni mind a fogyasztóvédelmi felügyelőségnél....ha tehetem ,mindig tenyésztőtől vásárolok halat, de most a tamássügér ivadékokat csak innen tudtam beszerezni...rá is bsztam.áááááá....ideges vagyok...
Majd lefényképezem már nektek a kis akit, most nagoyn szép lett. (mondjuk haver jellemzően a giccsszerető akvarista, tehát rakna bele mindent, hajóroncstól kezdve macskakoponyán át,mindent. Még jó, hogy a vaddisznókoponya nem fér bele neki, mert már azt is beletette volna a szekrényről. (pláne, mikor egyik netről szedett képen meglátta,hogy iylet is szoknak).
Úgyhogy most is be kellett tenni minden kerámiát, emg szedett követ, ami csak volt, gyökérről nem is beszélve, tehát egy 50 literes akiba már lemondva is sok cuccos.
De valahogy most mégis bejön nekem is, még kis ház is van az ancinak csinálva kőből, de majd megmutatom már miről beszélek. Szóval ahhoz képest az enyém most kész sivatag. Szerintetek egy gyökeret még beválljak valahová, vagy ne telepítsem túl? (képet visszafelé úgys láthattok az akimról bőven. Mgmondom, azért mert hiába a szikla, meg pár kő, az üvegharcsa is egész nap, világítás közben egy nagyobb levél alatt dekkol álló helyzetben lebegve, a sárga harcsa meg a belső szűrő alatti árnyékban ücsörög. Az ancit úgy látom nem zavarja a fény, az pásztázik éjjel-nappal)
Na, hát most nem gyengén kiakadtam. Ki voltak rakva karanténba az új sügerek, amikből ki akartam rakni egy tenyészpárt. Semmi gond nem volt, 1 hát után beraktam a dél-amerikai sügeresbe őket. Erre mit látok tegnap? A 2, nagy, 2 éves anci tenyészpárom tiszta dara, a meggyhasú tenyészpár is vakarózik, pedig most kellene kitenni ikrázni őket, az "élőkaja" plattik,mollyk,guppik is csak szenvednek!
Hát a jó büdös....hogy nem lehet egészséges halakat venni, és hogy 1 hét alatt nem jött elő! Most kezelhetem az egész akváriumot, pedig azt aztán rohadtul nem szeretem! Remélem a cory-k, és a nagy almacsigák is túlélik.
De akkor fog elkapni a szívbaj, ha a parakill turbó meg a 28 fok nem segít. Ha leborulnak, tuti abbahagyom ezt az akváriumot!
MOSt jövök akitisztíásból. NE tudjátok meg milyen idegörlő. Pedig magam is meglepődtem, rokonnak most milyen tiszta már két hete az 50 literese, ami még anno első héten úgy bezavarosodott, mint a bableves, kiirtva az sszes szép halam.
SZóval mondtam neki,hogy nem kéne piszkálni, de végülis üvegen felül vagy 3 cm szélességben marha vastag vízkő volt már, meg a sarkokban és főleg hátul szinte mohaszőnyegnek kinéző alga, meg kis talajiszap.
De mivel haver nagyon erősködött, kimostuk, vízkőoldózás fél órát, minden. Most összerakva tényleg sokkal mutatósabb lett, máshogyan berendezve, új kövekkel, az biztos,hogy zsír, csak félek, nehogy jövő ilyenkorra egy merő kosz és alga legyen az egész.
(Az 50 literhez 10 litert tudtunk eltenni (másik tiszta vödör híján) a régi vízből, meg maradt az egy hete mosott szűrő, tehát bízzunk a jóban)
a csepegés ellen javaslok egy olcsó és egyszerű módszert. Vidd oda a törölközőt az akváriumhoz. És akkor nem csöpög le végig a padlón a víz még kiérsz. Bocs :-)) csak most gonoszkodós kedvemben vagyok.
Azért nem mondom, hogy könnyedén szét tudom választani a kaparó két felét. És ezzel biztos nem nyomom ki az üveget, nem fejtek ki rá erőt. Meg nem szeretek vizes lenni, ha nem muszáj, csöpög össze-vissza míg kiérek a fürdőbe, és megtörlöm. Nekem egy elég pici van, de kicsi az akvárium is. De ha veszel, csak a felúszósat vedd, különben nincs sok értelme. :-)
Nekem van, felúszós típus. Jó, mert nem kell pacsálni a vízzel, csak amíg kiveszed a felszínről. Kb. ugyanolyan lehet, mint a körömkefés átdörzsölés, csak nem leszel könyékig vizes. Persze ez csak arra igaz, amelyik felúszik a felszínre, amelyik lent marad, azért be kell nyúlni, és az eredmén ugyanaz, könyékig vizes leszel. :-)
Valamelyik nap intersparban láttam mindenféle színű, ár nélküli mágneses algakaparókat. Az egyik darabokra esett kézbefogva, gdoltam, talán nem kéne bevállalnom. Viszont nem tudom a komkolyabbakkal mi a helyzet, érdemes-e áldozni ilyenre. Pl. kemnéyebb algásodás ellen is jó-e, vag yépp arra van, hogy megelőzzük a durvább algát és rendszeresen kristályra töröljük vele az üveget?
Engem annyira nem érint (még), de főleg a rokon 50 literese aggaszt. Jelenleg van rajta pár durvá szöszös és zöld sarok. Hétvégén tervezünk egy teljes vízkőoldós tisztítást benne, mert vízszintben is van pár cm vízkőcsík rajta, szóval teljes újraindítás.
Én soh anem algakaparóztam még, körömkefével benyúlok a vízbe és tisztára sikálom (régebben durván algás lett az üveg pár hét alatt), egyelőre a 120 litereset próbálom megelőzni és hetente átsúrolni az üveget belülről. Melyik a jobb?
Sajnos sem biológus, sem vegyész nem vagyok. A só (általában NaCl-re gondolnak ez alatt) a két legdurvább sav (HCl) és lúg (NaOH) kicsapott sója. Elevenszülőkhöz szokták javasolni, főleg nevelési periódusban, valami betegség ellen (talán costia?). Ha elég híg, akkor szerintem nem sok mindent csinál, de vannak halak és növények, amik kifejezetten nem bírják (talán a harcsák is ilyenek?). Az elevenszülők meg elviselik, sőt talán a Black Mollynak jót is tesz(?).
off Egy érdekesség: 10% konyhasó oldat 50C-ra hevítve nem tartható fémedényben, illetve csak a titán viseli el, és a hastelloy-C (egy darabig). Persze a 10% már a holt tenger kategória (nincs is benne élet), meg az 50C sem túl jellemző az akvarisztikában. :-) on
A lövőhalak brakkvíziek, de nem ajánlották a konyhasót, helyette vettem valamilyen ásványi sót egy kis dobozzal. 30 literenként egy teáskanálnyit kell feloldani a vízben, úgyhogy jó sokáig ki fog tartani a doboz.
Én is az Eheimet javaslom. NEm azért, mert a Hydor szemét lenne, nem tudom, sosem volt olyanom. Viszont bárhol utánakérdeztem, azt mondták, hogy felejtsek el mindent, akár Sera, akár Hydor, nagy nevek, de ha Eheimet is vehetek, akár ugyananyniért, mindenképpen az legyen. Olyan, mintha Opel Astrát hasonlítanál egy BMW-hez. (ezt mondták)
Nekem lassan egy hónapja van és megy, még hozzá nem nyúltam. Vizet szerencsére nem perget, és olyan halk, hogy csak a vízmorajlást hallani az akváriumban.
Szerintem normál konyhasóra gondol. Én nem sóznám. A természetben sem sózza senki, kivéve a tengeri és barakk vizeket. Édesvizi halaknál nem hiszem hogy jó dolog sózni. A növényekkel is mit csinál a sok só, amit télen össze-vissza kiszórnak. Persze lehet, hogy van olyan faj, ami speciálisan ezt igényli. Én csak általánosságban írtam.
Érdekes megfigyelést tettem: a nevelőakváriumban a kishalak között már 2x fedeztem fel egy pici féregszerű élőlényt, tizedmm átmérőjű és kb 2-4mm hosszú lehet, átlátszó, vagy fehéres színű. A halak jól vannak, nem látszik rajtuk semmi, nem lógnak ilyen élőlények rajtuk. Az előző eresztésénél etettem apróra vágott, liófilizált vörös szúnyoglárvával is, de most csak Fix 1-el. Kiszívtam az aljzattakarításnál a csővel, de ha 1 van, biztos van több is. Vagy az egy szál haldokló növényből jön, vagy a Fix 1-ből. Egyébként már nem kapják, mert nem igazán szeretik, apróra tört lemezest esznek, láthatóan szívesebben, mint a Fix 1-et. MEg majd később tervezem nekik újra a szúnyoglárvát.
Mi lehet az, tudtok segíteni? Kell valamit tennem, vagy úgyis megeszik a kishalak, ha nem fogom ki? Vagy kell csinálnom valamit a kis férgek ellen?
Most értem haza, egy hétig állt az aksi. Víz kristály-szűrés ment mindkettő- üveg tiszta, halak élnek. Növények tényleg kezdik túlnőnni magukat, úgyhogy egyszerűen levágtam a tetejét és elültettem, ha emgmarad meg, ha nem nem. VIsoznt alul meg vannak új hajtások.
Az egy hete vett priso növény sajnos kimúlóban van. (fény nem sokat ment, szülők csak esténként kapcsolták be, ha bekapcsolták egyáltalán. Ideje vennem egy időzítőt)
A mályii díszhalasnál még van szűrő, leglaábbis én kettőt eltetettem vele. Nem tudtam érte bemenni, de jövő héten meglesz. Csakúgy, mint a szintén berendelt 20 db ékfoltos.
Áttelepítéskor fontos, hogy a szűrő ne álljon órákig! Illetve írd le, hogy mi van most szűrő és mi lesz, elmondom a korrekt eljárást. Minnél több eredeti vizet, talajt, növényt ments át;-).
A vásárolt növények nagy része beültetés után lassan ledobja a leveleit, és új, víz alatti levelet hoz. De megmaradnak a növények:) Ha most nyár lenne, megint kifosztanám a patakot, és felajánlanék neked vagy 50 tő sagittariát, talajfedő növénykének:) Nálam nagyon bevált. Amúgy megírhatnád, hogy milyen növényeket válogatál össze, meg persze hogy milyen halakhoz, milyen vízhez.
De jó lenne nekem is egy nagy, új akvárium, 250-300l között. De nincs már hely:(
Sajnos az idétlenkedésen kívül nem tudok tanácsot adni lövőhal ügyben. A magyar akvarisztikai könyvekben nem írnak róluk semmit. De gondolom a neten lehet találni valamit róluk. Valahol láttam egy kis videót, ahol mondta a tulaj, hogy csak élő eleséget, legyet, meg ilyesmit esznek. Bízzál benne, hogy az éhségük felül kerekedik az ijedségükön és előbb-utóbb enni fognak.
Szia! Én írtam, hogy voltam személyesen. Tényleg, leveleztem a tulajjal, hogy mire van szükségem, árlistát küldött és szinte hajszál pontosan egy éve, egy szombati napon lent voltam nála. Természetesen nem én turkáltam a növényei közt, de megnézhettem mindet és én választottam ki, hogy melyik kell. Lehet, hogy azóta voltak negatív tapasztalatai a személyes vásárlókkal. A növények amit adtak, főleg echinodorus féléket vettem, tökéletesen átvészelték a szállítást, telepítést. Jól vannak, fejlődnek, szaporodnak, átlag 2 havonta ritkítani kell őket. Az itt tudtam meg a fórumon, hogy ezek az echinodorusok, ha víz felett vannak nevelve és később víz alá ültetik őket, szépen elhajigálják a leveleiket és más formájú leveleket hoznak. Más egyebet nem vettem észre rajtuk. Kár, hogy már nem engedi, hogy személyesen vásároljanak nála. Kirándulásnak is jó volt.
Kösz a reagálásokat próbálok én is pár sort ,bocs de nem név szerint mert sokan érintettétek a témát. Szóval a merevítés igen műanyag pattintós,szerintem tökéletes,mivel nem mozog tök fixen áll,gondolom ha víz kerűl bele akkor megaztán mégjobban mozdulatlanná válik a feszítéstől. A háttéren nagyon sokat gondolkodok,pedig már voltam az aquamorfnál,lebeszéltem a gyökerest,de mégiscsak meggondoltam és sima sziklás lesz/nem tudom még melyik, holnap reggel megint megyek/.Amiért így döntöttem az az,hogy 25 centit elvesz az 50 centiből a gyökér rész és én ezt soknak tartom,nem azért vettem ekkora aksit,hogy az 1/4 e a háttér mögött legyen. Talán egy 300 literesbe már beletenném. A növény dologról ,sztem egy ekkora aksit nem lehet berendezni úgy,hogy arra várjak ki ajánl fel valami növényt és állandóan növényt ültessek bele,lehet ez hónapokig tartana. Valaki írta,hogy Ő volt személyesen a kertészetbe és neki engedtek ott válogatni,nekem telefonon azt mondták ez nem működik,pedig én is ezt szerettem volna,mert élőben minden más mint képen.Írtad,hogy víz felett nevelik a növényeket,neked nem volt gondod telepítés után?megmaradtak a növényeid?Ahogy számolgattam kell a 15 ezer ft növényre,mert gondolom mindegyik fajta nem fog nálam megmaradni,szóval ebben ez is benne van.Vettem Tetra initial-t remélem ez segít majd. A vízcsere dologhoz annyit én használom a vízkezelőszereket és nálam tökéletesen működik a dolog /általában Sera aquatan/ persze aki bio módon halazik az nem használ "vegyszereket".Nekem az új aksim is így lesz beüzemelve,mert a régi helyére kerűl az új,tehát semmi vízérlelés meg ilyenek,persze a régi akváriumból átkerűl gyöngykavics,növény,meg a vízből is.A halak egy vödörbe lesznek addig amig nem rakom össze az újat,ha megvan akkor bele az újba,sajna más lehetőségem nincs.Remélem nem lesz gond,az akváriumhoz is adtak valami baktérium tenyészetet ami ezt segíti.
Azabaj, hogy nem lőnek. :-( Még meg vannak illetődve az új hely miatt, és egyáltalán nem esznek, pedig olyan növényeket kaptak, melyek túlnőnek a vízfelszínen, s a felszín feletti levelekre helyezett tücskökre versenyt kellene köpködniük, illetve lőniük. Az állatkereskedésben még csinálták... Mindegy, idővel majd nálam is biztos.
Nálam van 2 db 20 literes kanna, 2db 5 literes és egy 12 literes vödör erre a célra. Ha valahova el tudsz súvasztani ennyi vizet a lakásban akkor nyert ügyed van.
Szerinted lehet még a mályi díszhalasnak abból a szivacsszűrőből? Csak mert elég régi az oldala, azért kérdezem. Te mikor vetted? Egyet beszereznék én is.
Az algakaparás nem szokott gond lenni, vagy egy kis mágneses (felúszós) kaparóm, azzal mindig szépen meg tudtam csinálni az 55l-t is pár perc alatt.
A növények visszavágása belefér, bár örülnék neki, ha burjánzanának, de gyanítom, hogy csak szép óvatos növekedést fognak produkálni (az 55l-ben is csak lassacskán növekednek)
A vízcsere a legneccesebb. Ugye kellene vagy 20-30l vizet cserélni alkalmanként (1 vagy 2 hetente javasoljátok?), de ennyit eltenni valahova már nem egyszerű. Az 55l-nél eléggé elítélhető módon egy külön akvarista célokra kitűntetett felmosóvödörben szoktam tartani a cserevizet 1-2 napig, amit leszívás után beleöntök. Tapasztalatom szerint már 1 nap alatt eltűnnek a kirakódott buborékok belőle. Még nem sikerült egy megfelelő zárt műanyagkannát találnom, ami megfelel a célra. A vödör meg csak 10-12l-es, nem tudnám honnan pótolni a leszívott vizet. Meg a beöntözgetés sem egyszerű, nem tudom fölé rakni a vödröt, hogy átszivornyázzon, úgy kell tartani, vagy beleönteni, ami meg 2 emberes, hogy ne túrja szét az aljzatot, és a halakat se kergesse az őrületbe.
Meg a fenékporszívózás. Eddig elég amatőr felszerelésem volt/van hozzá, de majd veszek egy profibbat nemsokára, azzal talán nem tart annyi ideig, és nem veszik el annyi víz és aljzat.
A Pruitt-nál vásároltam én is a növényeimet, Szentkirályon. Én személyesen voltam lent, nem zavartak el. Megmutogatta az egész kertészetet és úgy lehetett vásárolni. Igaz előtte telefonon megbeszéltem, hogy mehetek-e? Szóval szerintem nem csak neten keresztül lehet vásárolni náluk. Kérdés az, hogy valaki vállalja-e a túrát Kecskemét mellé. Én vállaltam, 7-8000 Ft értékű növényt vettem ott, kedvesek voltak, szépen, biztonságosan becsomagolták. Ha 1-10-ig értékelném, akkor 10 pont. Az mondjuk való igaz, hogy a növényeket víz felett nevelik.
Nem kicsiben akarod űzni a dolgot, ha 15 ezret szánsz növényekre. De tuti szép és komoly lesz.
A háttérről szerintem már írtam máskor is. Semmi gond az aquamorf kettétörésével. Törve, nem vágva. Én így tettem be, mert repedés mentén szebben összeillik. Csak összekentem magam meg az aksit is eléggé, mire bement minden, mert törve már kell szilikonozni két oldalt és még közeépen is és midnezt úgy berakni, hogy csak pár mm legfeljebb összesen 1 cm a hézag. Aztán a vízáramlást majd megoldod valahogy. Én is fúrhatam volna rá még kezdetben pár szűk, láthatatlan rést, nem lett volna gond, de egy oldalsó kis résen hátracsúszott egy ékfoltosom, azóta tanakodok a résfúráson.
De szép lesz és megéri az árát, meg a helyet amit elvesz a vízből. Meg ne felejtsük el, hogy egy szikla háttérrel még, ha helyet foglal is, sokkal teresebbnek, nagyobbnak és valódibbnak fog hatni az egész vízivilág. PErsze sokan elítélik a műhátteret, mert csupán növényekkel kihoznak csoda dolgokat az aksiból, de mivel én nagyon kezdő vagyok ilyen téren, pláne nem tudok sokat áldozni technikára és karbantartásra, ezért azt hiszem a háttérrel a legkomolyabb aksim lett, amit elérehetek.
(de visszaemlékszem, kb. 12-13 éve lehetett, havertól kaptam ajándékba egy megunt 5 literes aksit. És végre valódi akvárium volt, nem ám befőttes üveg, mert bizony rengeteg halam volt befőttesben is, léggyel, vagy kenyérrel etetve, naponta leöntve róluk a víz és friss engedve a csapon, ha nem bénáztam el és véletlen nem öntöttem ki a kishalakat a lefolyóba vízcserekor, akkor sokszor hetekig megéltek.:)
De az 5 literes végre alódi aksi volt, ahogy említettem, talajjal, mohával, egy darab mollyval. Csoda. JA, asztali lámpával világítottam. Gyönyörű volt. Eltelt egy hét, bealgásodott, mnit állat, vastagon, igazából egyébként is alig vártma a tisztítást, hogy babrálhassak az akival. Minden ki, minden átmos, vissza, megint eg yhét csoda aksi. Ez így ment sokáig. Majd lett egy 20 literes, hasonló módszerrel, ciklon légpumpával. Egy hónapnál tovább egy aksim sem bírta. Aztán megtörétnt a csoda, eltört a 20 literes sarka, és végre megkaparintottam édasapám évek óta tartogatott, eltett 50 literes akiját, amit majd maga akrt benépesíteni. Lett egy ilyen tákolt motoros-szivacsos szűrőm is, persze vízmérés, meg ilyenekt továrra is nuku, eleitne ment az 12 heti takarítás, majd ahogy egyre jobban beleuntam a halazásba, és csökkent az érdeklődés az aksi után, egyre hosszzabb időtartamokra maradt magától is tiszta az üveg és a víz is. Végül már 1-3 hónapos takarítások mentek csak, volt oylan, hogy fél évig azt se tudtam, miylen és menyni halam van, annyira nem érdekelt a dolog. Az akvárium csupán egy megszokott tárgy lett a szekrényemen, etetve, világítva, szűrve-néha, egy héten pár órát. És ez kb. 7 évig ment, úgy, hogy néha kitakarítottam, vettem prá új halat, csodáltam az egészet, eltelt pár hét, újra bekoszosodott, megint jött 2 hónap érdektelenség. Mint mondtam kb. 7-8 évig ment ez így. Ebben az időszakban növekedett fel tenyérnyire az a vitorlásom is, amit végül rokon megőrzése alatt egy hét alatt kinyírt. Úgyhogy megértem, hogy fontos a vízminőség, de annyira csak nem lehetett vészes a dolog, ha évekig bírták a halak. Napersze, én is lehet, hogy egy évig is elélnék egy 1x1 méteres töksötét szobában, ha kapnák vizet, meg parizert.
Most már próbálom komolyabban venni a dolgot és tisztán és egsézségesen tartani az akvárumot és benne a halakt, de nem kizárt, hogy jövő ilyenkorra ebből is csak egy megszokott dekor lesz, félig zöld üveggel. (remééljük nem, mert az már nem kis negatív dekor lesz a szobámban)
Visszaolvasgattam elég sokat, mielőtt beírtam ide, de természetesen mindennel nem lehetek tisztában.
Így már jobban értem, ha te is pejoratívan írtad a dolgot. :-)
Azzal tisztában vagyok, hogy igényesebb fajok tartásához (és szaporításához) sokkal alaposabban kell ismerni a vizet. Talán ezért is nem próbálkozom meg ilyen halak tartásával (bár a diszkoszok nagyon érdekelnek, de nem hiszem, hogy menne nekem). Sajnos koca-akvarista vagyok, hiába csinálom régóta, pl.: csak ti világosítottatok fel, hogy nem kell nagytakarítani, simán normál karbantartással évekig elmegy egy akvárium, stb. Ezért gondolkodom még a 200l-esen, mert nem vagyok benne biztos, hogy rendesen karban tudnám tartani. Nem tudom eldönteni, hogy mennyivel több meló mint egy 55l-es karbantartása, mennyivel kell hozzá több tapasztalat, több felszerelés. Azt meg nem szeretném, hogy megveszem, 2-3 hónap után meg árulom, mert nem megy, azért nincs értelme.
Az olcsó megoldásokat én is szeretem, de a bolti olcsó általában nem jó. Régen csak szivacsűrőim voltak, és jól beváltak, a mostani két kis nevelőakváriumban is azok mennek, és működnek, a kishalak néha csipkedik is a felületüket (gondolom ehetőnek találják a képződött baktériumfilmet?). Ha lenne hely a "nagy" (55l) akváriumomban, oda is tennék egyet a biológiai szűrés miatt, de a jelenlegi berendezés nem teszi lehetővé (pedig valamit ki kell találnom, a belső szűrőm biztos nem alkalmas biológiainak). Már keresgélem a jó megoldást, de még nem találtam meg.
Mondom, ezért kell érdeklődni a magyar oldalukon. Nagyon segítőkészek voltak. Amúgy az nem 10 féle növény, hanem 10 fajta növény válogatás, tehát vegyes növények. Régebben voltak egyenként is, ezért kell érdeklődni:)
Néztem ezt az akvashopot, amit ajánlottál. Azért itt nincs olyan nagy választék. 10féle növény van a listában. Ráadásul nem is tudom mifélék, mert kép nincs hozzájuk, a név meg szlovákul van. Árak meg sk-ban. :(
A Victoriaregiaban minden növényt víz alatt termesztenek. Főleg ezzel reklámozzák magukat. Az akvaristával az a gondom, hogy nem tudok a nap 24 órájában ott böngészni. Vagy hetekig nem árul senki semmilyen értelmes növényt, vagy megjelenik valami. De itt is két lehetőség van. Vagy bolti árat kér érte az illető, (emiatt szerintem felesleges átutazni az egész várost, vagy még messzebb elmenni érte, mikor a legközelebbi boltban is annyiért adják). Vagy ha tényleg Tibi csokit kér érte, ahogy megjelent a hírdetés, egy perc múlva már be is írja hogy elkelt.
Én is e két céget ismerem. A Pruitt-tól (www.vizinoveny.hu) már rendeltem is. Szép egészséges növényeket küldtek. A 2 napos postai szállítás sem viselte meg őket. Igaz, ilyenkor télen nem rendelek, mert félek, hogy megfáznánk a mínuszokban. De majd tavasszal! A Victoriregiatól még nem rendeltem, de lehet hogy azt is ki fogom próbálni. Sokan dícsérik, annak ellenére hogy kicsit magasabbak az áraik. Régebben volt egy szentesi cég, Flora Nova kft., onnana is rendeltem már. Azzal nagyon meg voltam elégedve. Még talán szebb növényeik voltak, mint a Pruittnak. Aztán nem tudom mi lett velük. Neten próbáltam keresni, nem sok eredménnyel. E-mailt is küldtam nekik, de nem válaszolnak. Lehet hogy ez a cég már megszűnt. Akkor marad a fennti kettő.
Más: Akkor ez volt az a szett, aminek láttam hogy nincs üveg merevítése. Csak két ilyen kipattintható műanyag izé. Ugye? Érdekes megoldás, de biztos működik, hiszen nem az elsőt adták el belőle. Tényleg jó áron vetted. Én is nézegettem ezt a típust, de aztán egyenként szedtem össze hozzá a bútort, tetőt, stb-t. Végül ugyan olyan jól néz ki, mint az előre összeállított szett. A 300literes 100e-ből jött ki szűrő nélkül. Ami leginkább drága volt, az az alu tető.
találsz növényeket, egész jó áron, és ezt elhozzák Magyarországra az itteni boltjukba is. Persze az a kérdés, hogy Rajkára megéri-e elmenned, mert nem tudom, hogy hol laksz. De postán is eljön.
De ami még fontosabb, az akvarista.hu-n boldog-boldogtalan kínálgatja a növényeit max egy Tibicsokit kér cserébe. Nagyon érdemes szétnézni, kérdezősködni ott a fórumokon, mert sztem sokkal jobb onnan növényt beszerezni, mert az már tuti, hogy beakvarizált és vízbiztos, mert ugye amit a boltban veszel, azt emersz módon nevelik, és az ám máshogy néz ki xD
Bocs, hogy csak most reagálok, de tegnap egész nap mechanikát tanultam. Szóval. Én a hozzászólásomat pejoratívan gondoltam érteni, aki régebb óta foglalkozik, tudja, hogy mi erről a véleményem. Én is kisgermek korom óta halazok, és akkor az első akváriumom egy 20l-es volt, majdnem csutkán tele jávai mohával(mai napig nem értem, hogy volt annyi, hiszen semmi technika nem volt, még világítás se), és pár xiphóval. Utána jöttek a vörösturkú sügerek, és szép sorjában minden. Soha nem mértem semmit, még fűtőm, szűrőm, levegőztetőm sem volt. Csak akkor kezdtem el méricskélni, amikor kicsit "igényesebb" fajokat kezdtem el tartani, tenyészteni. Ott viszont már 1-2 keménység és pH mérés nem árt, ha sikeres akarsz lenni. Aki meg nem tenyészt,annak meg majdnemhogy mind1, hogy milyen víz, 25nk-ban is lehet tartani apistókat, csak mondjuk nem élnek addig, nem érzik jól magukat, meg nem ikráznak. De elvannak.
A másik az ár. Mint fenntebb írtam, aki ismer régebbről a fórumon, tudja. Mivel egyetemista vagyok, magamat támogatom, így nincs sok pénz. Ezért találok olyan megoldásokat, ami olcsó, de hatékony. Ilyen pl. a nagy teljesítményű szivacsszűrő, vagy nem sajnálom az időt,fáradtságot planktont szedni és még sorolhatnám.
Remélem ezzel eloszlattam a rosszul beállt nézetedet velem szemben:)
Ui: én csak azt írtam, hogy van ilyen műszer:) De szinte csak laborokban. Nekünk marad a papír, a csepegtetés stb. Amúgy az oroszoknál, meg Szlovákiában, Csehországban vannak egész jó tesztek...és sokkal jobb áron, mint a Sera, Tetra, és az ehhez hasonló "nagy" cégek termékei. Ez olyan, mint amikor megveszed az Adidas cipődet, és kiderül, hogy azt is Kínában gyártják, még az anyagminőség sem különbözik sokban, csak a feliratért fizetsz felárat. Hát majdnemhogy innen kezdődik a sznobizmus...De ez már más téma.
Jópofák. És van Jávai mohájuk! :-) Nem tudom, hogy mit szólnak a növények egy 2-3 napos postai szálíltáshoz, SzFehérvár meg a másik (Kecskemét?)is elég messzinek tűnik nekem, hogy elautókázzak odáig, meg vissza.
15eFt-ért akarsz növényt venni? Ha 500-900Ft egy tő, akkor abból lesz vagy 20-25 tő. Szép sűrű lesz. Én is szeretném majd kicsit sűríteni az enyémet, de a mostani csak 55l-es, abba nem kell ennyi, szerencsére. A 200l-esen meg még mindig csak gondolkodom, nem döntöttem el, de abba biztos sok kellene indulásnak is.
Mindkettővel beszéltem telefonon,postán is elkűldik de egyeztetés után személyesen is lehet menni.De ne úgy képzeljük el mint egy üzletet,hanem ezek kertészetek,tehát hatalmas medencékbe tartják a növényeket. Tehát az a dolog nem működik,hogy odamész és elkezdesz nézegetni,válogatni ,a neten leadott rendelésedet összecsomagolják és azt átveheted személyesen. Egyenlőre ennyit tudok de jó lenne ha vki írna aki már vásárolt innét és van valamilyen tapasztalata.
Kicsit kifejtenéd bővebben ezt a weben hírdető növényes cégeket? Hol találtál ilyet? A boltokban (aho leddig jártam) én sem láttam szépeket, kivéve a ZooDomban, de ott meg mintha drágák lettek volna.
Na akkor a Cayman hazahozva /Opel Astra H hátsó ülésére pont befér/ :)))))) Nézegetem a dolgokat,sztem nagyon tuti ,a merevítők kivehetők egy pattintással,szóval a háttér talán nem lesz gond.A szűrő is szimpatikus ,szétszedtem,belekukkantottam :) .Szóval idáig szimpatikus,jahh és elég olcsón sikerűlt megvenni ,a neten mindenhol 120ezer körűl hirdették,én 90 ezerért rátaláltam ,szóval akkor a háttér ingyé van.Még a növényeken gondolkodok ,igazából boltban sehol nem látok szép,egészséges növényeket,jó áron ,azt hiszem felkeresem valamelyik weben hirdető céget ,ahogy számolom az Ő áraikkal kb 15 ezer lesz a növény ,mégha a benzint hozzáadom akkor se lesz több mintha boltba venném,és bízok benn,hogy szép árut adnak. Reagálások ???
Azóta kicseréltem egy Hydor Crystal K20-ra, vagy mire, de ezzel sem vagyok teljesen megelégedve. Vagy túl nagyok az elvárásaim? :-)
Fűtőt nem kaptam vele (legalábbis úgy emlékszem), de nem is kell. A tetejében nekem U alakban hajlított, csak az egyik végén szerelt csatlakozós cső van, emiatt nem nagy választék, ha cserélni akarom. Tudom, hogy már régen kellett volna, de egyelőre megy még, nem "égett" ki, persze a színspektruma már biztos messze nem ideális. A hétvégén szét is szedem, hogy megnézzem a pontos méretet, hátha mégis van hozzá valami növényeknek kedvezőbb.
troppauer: nekem is gyári szettem van, de állítható a szűrő, amit hozzá adtak (35E volt). Szóval szerintem csak meg kell nézni, mit veszünk :)
s189: szépek a halaid :) Ma voltam a Delfin nevű boltban (itt van nem messze tőlünk a Váci úton), és szinte csak sügerek voltak. Gyönyörű diszkoszokat láttam. Fúúúúúúú :) Az mondjuk érdekes, hogy nekem régen volt diszkoszom, úgy kaptam, nem is tudom már honnan. Tök jól elvolt, sokáig élt, pedig - ahogy most már utánaolvastam - elég brutál körülmények között, az igényeihez képest... (ne kövezzetek meg, ez majdnem 20 éve volt!!!)
kb.12 éve van akváriumom, most egy 200 l. gyári alu keretes-tetősöm van sügereket tartok benne amióta megvan. külső szűrőm hydor prime 20, a gyári háttér mögött egy hydor belső szűrő. most akarok egy co 2. beállítani a növényeknek.
Semmi gond nem lesz a háttérrel. Egyedül a behelyezés. Ha középen van maravítés, akkor valószínüleg ketté kell vágni a hátteret, vagy a merevítést kivenni és visszaragasztani. Nézegettem én is ilyen gyári szetteket. Volt olyan, amiben nem volt merevítés. Én is csodálkoztam rajta, mert elég nagy akvárium volt. Lehet, hogy Juwel volt. A hely tényleg kevesebb lesz az akváriumban, de csak ahoz képest, amilyen hátér nélkül lenne. Szerintem emiatt nem kell aggódni, a megfelelő számú hal el fog férni benne. Direkt mögé kell mennie a víznek. Az lenne gáz, ha az a poliuretám lap tartaná a 100 liter vizet. Az én hátterem hátlapja nem tökéletesen egyenes, tehát nem is tudtam volna a hátsó üveghez odapaszirozni. Van mögötte egy kis hézag, ahová jól el lehet rejteni a technikát. Külső szűrő csövei, fűtő, levegőztető csövei, stb. Ami Te akarsz venni, ahoz bio-belső szűrő van, ugye? Az a nagyobb méretű, ami elfoglalja az egyik oldalüveget. Ott mondjuk ez nem megoldható. De mégegyszer mondom semmi baj nem lesz ha a háttér mögött is lesz víz.
Sziasztok, jelentem, immáér16 napja laknak halak az akváriumban, és egyelőre élnek, min t hal a vízben (bár néha a szívbajt hozzák ránk, mert valhogy be tudnak menni a kisebbek az belső szűrő mögé, és onnan nem tudnak kimenni. tapasztaltatok ilyet). Kaja-ügyben kérnék sagtséget. Eddig 2 féle lemezes eleséget kapnak, amit szeretnek, és szárított vizibolhát, amit kevésbé (neonok, zebrák, cordyk).. Gondolom, nem ártana még valami "frissebb" kaja is. Tubifex-szel már nem kezdenék el újra bajlódni, de ma már vannak ilyen fagyasztott kaják is. Szerintetek milyet érdemes, ami kis kiszerelésű, könnyen morzsolható/darabolható, nem túl drága, és szeretik a halak?
Én is egyet értek veled. Én ugyan csak 12 éve halazok, eddig én se nagyon méregettem semmit. Vagyis jobban mondva nem rendszeresen. Csak arra gondoltam, ha esetleg tudnám mérni a vízben a Fe és CO2 szintjét, optimális értékre beállítva a növények még szebbek lennének, az algát pedig ritkábban kellen kaparászni.
...nekem egy ilyen szettem van (occsó') , 112 l. medence, benne a világítás, termosztátos fűtő, motoros szűrő.
az egyetlen ami gáz, az a szűrő, mert semmi nem állítható rajta.. kb. tűzcsapnak is megfelelne ha bekapcsolom. Ígyhát a kifúvó-nyílás elé ragasztott fóliával tudom az erejét szabályozni. fasza nem?
a 2 neon a tetejében szerintem jó, mert a növények fejlődnek, a fűtő sem csinált még halászlét a kis faunámból.
Szóval a szűrő lehet gagyi, de egy kis barkács-hajlammal az is célszerűbbé tehető.
Taksoft veled tökéletesen egyetértek ,én is kb 20 éve halazok, semmi méricskélés,semmi különleges és mégis tökéletesen műxik a dolog. Én is pont most veszek egy 230 literes Cayman 110-es aksit/18 óra után megyek érte/. Én is teljesen aggódok a dolog miatt,mert millio fórumon olvasok millio dolgot és egyre hülyébbnek érzem magamat,némelyek olyan dolgokkal állnak elő ,hogy csak sasolok,persze mindenkinek a saját problémája a fontos,ezt meg is értem. A legújabb problémám a háttér kérdése,ami ugyebár a hozzászólások után alakult ki bennem.Elgondoltam,hogy veszek egy gyökeres hátteret az új aksiba,és ekkor olvasom a sok hozzászólást,hogy sok helyet elvesz ,hogy bemegy mögé a víz és ott bajt fog csinálni és ilyenek,teljesen elbizonytalanodtam.De mivel nekem ez nagyon tetszik meg is rendeltem az aquamorfnál.Szerintem ha tetetek bele 2 darab nyílást akkor azon tud áramlani a víz ki és be,ha rosszúl gondolom akkor tévedtem.A sok hely az tény dehát egy akvárium az mindig kompromisszum kérdése.Sokkal jobban aggódok amiatt,hogy az akvárium merevítők miatt szét kell vágni 3 darabra a kész hátteret ,mert csak úgy lehet beleragasztani ,de állítólag tökéletesen össze lehet hozni. Ennyi amit hozzáfűznék,várom a reagálásokat.
Lehet, hogy furának fogjátok tartani amit írok, de mikor kisgyerekként akvarizáltam (~20 éve), akkor nem voltak ilyen tesztek. pH-t tudtunk mérni, de keménységet, nitrátot, nitritet stb. nem. Sosem foglalkoztam vele, 50-50%-ban desztillált és csapvíz keverékében tartottam a vitorlásaimat, és jól elvoltak. Fogalmam sincs, hogy mennyi volt a nk, de a pH-t is csak annyit, hogy valamivel 7 alatt lehet. Cserélgettem a vizet (meg nagytakarítottam az akváriumot - most már nem tenném, nem is teszem), és megvoltak. 4-5 évig éltek, akkor pusztultak el, sajnos, nagyon szépek voltak. A Xifókat meg sima csapvízben tartottam, és tenyésztettem.
Én megértem, hogy ezek a tesztek jók, és fogok is venni belőlük, de nem hiszem, hogy csak ezekkel lehet fenntartani egy akváriumot.
Azzal meg nagyon egyet értek, hogy ami olcsó, nem jó. Az olcsó belső szűrőkkel megszívtam, az olcsó akvárumszett sem egy főnyeremény (legalábbis a világítása, az üveget szerencsére nem rontották el).
Vagy ha ilyen a hozzáállásom, akkor neki se kezdjek a 200l-esnek? :-D
Hogy érted, hogy nincs olyan, ami örökké méri? Van, egy csomó laboreszköz xD Csak belerakod a vízbe az elektronyos műszer mégét, bekapcsolod, és már írja is:) És cserélhető ezeken ált. a fej, tudsz keménységet,pHt,CO-t mérni. Jah, hogy az ára 300.000nél kezdődik??? Ki mondta, hogy az akvarisztika olcsó mulatság? Egy régi fórumlakót idéznék: az akvarisztika nem kispénzű embereknek való. Olcsót ne vegyél, mert az tuti nem jó xD
Köszi a választ! Valahogy sejtettem, hogy nincs ilyen csodateszt, hogy beteszem a vízbe és örökké méri a CO2-ot vagy a pH-t. Egy bolt internetes oldalán láttam, hogy árulnak ilyet. Lehet, hogy kipróbálom. Az ára nem vészes, kb. mint egy márkásabb csepegtetős teszté.
Lehet, hogy csak nálam volt ez egyedi eset, mivel valaki írta, hogy fagyasztottat is megette. A száraz lemezes haltápot biztos nem eszi meg. De javítson ki valaki, ha tévednék!
Ha ez igaz, akkor inkább nem vállalom el, mert az élő eleséges dolog nem fog menni. Fagyasztott esetleg, de az sem egyszerű. Szárazkajából mindig van itthon, de mivel vidéki vagyok, élő tubifexet nem garantálhatok, csak nagyritkán.
Ha mindenestől ennyit kér érte (háttérrel, tetővel), az nagyon kedvező ár. Csak az akváriumon kívüli többi cucc többet ér. Kár, hogy nem elöbb szóltál. Én most vettem decemberben egy akváriumot, de lehet, megvettem volna inkább ezt. Mindenesetre ha ennyi az ár, nagyon hamar el fog kelni.
Úgy tudom, mindenestől 8-10 ezret kér érte. Külön-külön nem tudom, de szerintem nem a megélhetésére kell a pénz. Budapesten van a 13. kerületben. Természetesen ha érdekel valakit közvetítek.
Van egy nagy vitorláshalam, aki az 1cm alatti halakat rendszeresen kergeti és megeszi. Ha ennlé már nagyobbak, nem foglalkozik velük. Legalábbis a kis mollykkal, neonokkal így tette. Szóval ha már 2cm-esek, az már tökéletes méretben. Köszi.
Köszönöm a tanácsokat mindenkinek! Úgy akvárium, mind a szűrő és a halak tekintetében. Igen, az íves mivolta miatt gondoltam, hogy gáz lesz. Valahogy én sem kaptam az ajánlaton, hogy akár én is elvihetném olcsón. Majd meghírdeti az illető, ha úgy gondolja. Valaki talán a tető, a háttér és a bútor végett csak elviszi. Egy értelmes árért! Köszönöm még egyszer a tanácsokat.
Még 10-et sikerült kihalásznom tegnap, aztán hiába gúvasztottam a szemem, többet nem találtam a közösben. Most 24-en vannak, ha jól számolom... Úgyhogy van bőven, ha pár el is hullik (1 már megtette) is marad. Gondolom ha már 2cm felett vannak, és a hímek elkezdenek színesedni, az már megfelelő méret a válogatásra, szállításra?
(A metán színtelen, szagtalan gáz. Tehát biztos nem annak a szagát érezted. Jó, persze tudom mire gondolsz: olyan rohadt szaga volt. Csak muszáj volt helyesbítenem, nekem szívügyem a kémia.:) )
Közben tegnap óta ez nekem is eszembe jutott. Vagy ha valamiért problémás a fenéküveg levágása, akkor azt is ki lehet cserélni. Így két üveglapot kell venni. A két üveg ára, biztos hogy lényegesen olcsóbb, mint ha egy ekkora új akváriumot vennénk. Meg az is eszebe jutott, hogy terráriumnak is lehet még használni, csak az íves része lenne a hátulja, a sima része meg az eleje. Tehát eladásnál biztos lenne rá kereslet. És ha csak mondjuk 3-4ezret kér érte, még mindig jobban jár, mintha a szemétre dobná.
Melanochromis auratus nőstény, Nimbochromis livingstonii (hím?), Rot-rot [ez csak tipp, mert a kép nem a legjobb szögből készül.]
Sera Vipan, Tropical Spirulina, Tetra Discus, Sera Flora. Ezeket add felváltva vetésforgóban. Valamilyen mérőeszközt vezess be, például naponta 2 kiskanál kaja.
Kerámiát süsd ki sütőben, a szivacsot forró vízben.
Amúgy nem kell erőltetni ezt az íves dolgot sztem, sima üveget is bele lehet tenni, és akkor csak annyi, hogy elöl az aljáról le kell vágni a felesleges ívet...sztem
Na igen, de az íves üveget nem is házilag gondoltam hajlítani. Úgy lehetetlen. A mérete alapján szabványos az akvárium, tehát jobb üvegesnél, akváriumkészítőnél szerintem be lehet szerezni. Persze ehhez kell egy kis utánajárás.
Sokan foglalkoznak vele de íves üveget nem egyszerű csinálni. Kell hozzá egy fém szerszám amire kemencében rámelegitik ívesre az üveget,ennek pontosnak kell lennie ,bele kell számolni az üveg zsugorodását is,ha kihül más az íve.
Én azthiszem nem foglalkoznék vele,többe kerülne mint egy új akvárium.
Amúgy, ha nem akartok vele foglalkozni, meg kéne hírdetni pl. az akvaristán. Szerintem pár ezer forintot mindenképpen adnának érte így repedten, háttér, minden nélkül. Tehát semmiképp se dodjátok ki!
Szerintem mindenképp megéri javítani. Hiszen csak a frontüveget kell megvenni. Ha meg újat csináltatnál az anyagár máris több, mert az összes üveget meg kell venni. Ha az üveges nem is foglalkozik vele, a törött üveget kivágni az újat beragasztani házilag sem nagy kunszt. Persze attól is függ, hogy az eladó mennyit kér érte így repedten.
Azt úgy néztem rendben van. Gondoltam én is, hogy nem akarnak vele szarakodni. Ráadásul íves is. Azért a tulajnak majd javaslom, hogy a hátteret mentse ki belőle.
A kérdésözön második része következik: Az előbb leírt akváriumból átrámolták a halakat egy másik ugyan ilyen aksiba. Van benne: 1 db gibbiceps, 2-3 torokátor, 1 db anci (jó nagy) és még vagy 10-15 sügér. A lenti képeken láthatóak. Megtudná valaki mondani, hogy milyen fajták ezek? Az egyik talán zebra sügér, a második a fene-tudja milyen sügér és a harmadik (amúgy ez olyan szép sárga színű) is a fene-tudja milyen jószág? Sügér az biztos. Mivel lehet etetni őket, mivel nem? Mi használ nekik, mi árt? Ez az akvárium egy irodában van, szóval valószínű, hogy a halakat mű kajával fogják etetni. Én vállaltam, hogy szívességből 1-2 hetente ránézek, takarítom, ha szükséges, meg ilyesmi. De azt nem tudom vállalni, hogy élő kajával, vagy fagyasztottal etessem őket. Az irodában dolgozó, zömében nők sem fogják ezt bevállalni. Szóval ezért kapnak műeleséget, csak akkor legalább valami jó minőségűt. Mit javasoltok? Amúgy egészségesnek néznek ki mindannyian, elevenek és állítólag évek óta műkaján vannak. Szűréssel kapcsolatban is szeretnék tanácsot kérni. Jelenleg egy EHEIM Aquaball belsőszűrő üzemel. Ezen kívül van a tulajnak egy EHEIM Classic 2213 külső szűrője is. Én ezt szeretném használni. De ez a szűrő december közepe óta nem üzemel. Szóval a baktérium telepnek lőttek. Ma kipucoltam a szűrőt, iszonyatos metán szaga volt. Hát mintha az egész hortobágyi szürkemarha csorda belefingott volna. Szerintetek menthető még a szűrőtöltet (kerámia gyűrűk, szivacs, meg valamiféle bogyó) egy alapos kimosással, esetleg forrázással? Vagy hagyjuk az egészet a francba és egy új töltettel indítsuk el újra?
Sziasztok! Na most rátok zúdítok egy kérdés özönt! Adott egy 100x50x40 cm-es íves akvárium. Bár nem igazán tudom, hogy a mélységét hol mérik ezeknek. Szóval szerintem kb. 170 literes. Van benne egy 3D-s háttér, olyan szikla szerűség, amúgy sügerek voltak benne. Valamilyen oknál fogva, az íves front üvege a két sarkán elég rondán elrepedt (lásd fényképek). Van-e értelme szerintetek ezt az edényt javítattni? Ha van tudtok-e szakértő üvegest aki ezt a melót elvállalná? Egyáltalán megéri ezt javítani? Nézelődtem és kb. 50000 Ft körül van egy ilyen szett. Ennek a tulajdonosa csak az akváriumot, benne a hátteret és a 2x30 W-os világítással a műanyag tetőt adná el. Érdemes ezzel foglalkoznia, vagy szemétre az egésszel? Véleményetek? Esetleg érdekel valakit így repedten is? Ja van hozzávaló bútor is. Még annyit hozzáfűznék, én anyagilag nem vagyok érdekelt ebben a dologban, pusztán csak segíteni szeretnék valakinek.
Jaja, szánom bánom bűnöm, de elvitték őket mind. :-(
A mostaniból már mindenképpen rakok neked félre. Egyelőre nagyon picik, nem lehet semmit sem megállapítani (bár eddig tapasztalatom szerint az ebben a korban a nagyobbak a hímek). Meg még ilyenkor eleség kategóriába tartoznak, ha tudsz várni pár hetet, akkor már biztosan megnőnek akkorára, hogy ne egyék meg őket a nagyhalak (a normál méretűek, nem a márványsügér: -D). Addig lelkiismeretesen nevelgetem őket, szeretnék 2 nőstényt én is megtartani belőlük. Mollyt szívesen elfogadok cserébe, de csak 1-2db-ot, mert aztán abból is túlszaporulat lesz. :-)
Hali Taksoft! Kb. egy hónapja szóltam én is hogy rakj félre nekem guppit. Vannak még? Ha elvitték volna már, az sem gond. Ráér. Akár a mostaniakból is vinnék majd. Esetleg, ha gondolod, mollyt tudok adni cserébe.
Nem tudom. 1 napig állt a szűrő. Előte már csinálta, hogy csak feküdt az aljzaton, vagy a vízfelszín közelében, szinte mozdulatlanul, mintha aludna. Érdekes módon a ~35cm vízoszlop rendesen rétegződött hőmérsékleti zónákra, mikor benyúltam hogy kivegyem a szűrőt kipucolni a teteje rendesen meleg, lentebb érezhetően hűvösebb volt (ebből okulva meg kell oldanom a fénycső szellőzését, hogy ne az akváriumot melegítse majd nyáron, mert fűtőm nincs, így csak attól melegedhetett a víz). Lehet, hogy már volt valami baja, ez csak rátett egy lapáttal, nem tudom. A víz kicsit zavaros lett, a szűr a legnagyobbra kapcsolva folyamatos légbefúvással ment 2 órát, utána már viszakapcsoltam a legkisebbre, már rendesen kitisztította, és kicsit össze is kócolta a növényeket.
(Nálam az ejektoros levegőbevitel mindig csak max 1 hétig jó, aztán állítgatni kell a szűrőt (amúgy rendesen szállít, fodrozza a vízfelszínt ekkor is), ezért egy időkapcsolós óráról hajtott ciklon pumpával nyomom bele a levegőt, óránként 15 percig.)
55l aksi, Hdyor belső szűrő (crystal k20 duo, vagy mi), 5 guppi, 1 molly, 1 xifó, és kb 2 tucat csiga (barna lapos, ~2cm házúak a nagyok, de van egy csomó kicsi is, és a xifó mindig megpróbálja feltörni a peték burkát is -remélem néha sikerül is neki, különben hamarosan szelektálnom kell, dobálom majd ki őket).
Nekem régebben törpe karmosbékám volt. Semmilyen kárt nem tesz senkiben. Az akváriumot azért ajánlatos lefedni, mert kiugorhat. Nekem egyetlen problémám vele az volt, hogy csak az élő eleséget hajlandó megenni. Ezért a halak között nem tudtam tartani, hanem egy külön kis akváriumban. Mert mire az élő tubifexcsonó leért az aljzatra és a béka észrevette volna, a halak már rég megették.
Köszi, akkor megpróbálkozom eggyel, legfelebb éjjel a számba mászik. (megvannak szárazföld nélkül is, teljesen a vízben, illetve elvannak sima halkaján?)
Taksoft, nem mondod komolyan, hogy azért dölgött meg egy halad, mert elfelejtetted a szűrőt visszakapcsolni etetés után? Akkor ahol szűrő sincs?
Na mindegy.
Azt szeretném kérdezni, hogy karmosbéka az miféle? Mert 200-ért lenne, kipróbálnák egyet, de csak, ha nem tesz kárt. Ez apróság még egyébként, szóval bízom benne, ha úgy is lenne, csak nem psuztítja ki az élővilágomat kétnap alatt.ű De kimászás, kuruttyolás, halevés veszélyeztet vele?
Sziasztok! Megint lettek kisguppik, 15+4 (ezek még a közösben edződnek). Ha kell valakinek ilyen kicsin szóljon, de nevelgetem őket, mert kíváncsi vagyok, hogy milyen színűek és mintázatúak lesznek, piros-fekete-ezüst a legvalószínűbb (ilyenek a hímek). Ezeket sem ették meg a nagyok, vagy legalábbis ennyit meghagytak. Pedig éhesek voltak, mert a bedobott kajára rárepültek. Most jó, hogy nem eszik meg azonnal a TetraGuppy-t, mert így az előszú pár szem a konc a csöppségeknek, rávetik magukat azonnal. :-) A molly-m meg 1-et szült 3 hete, de elég lassan nő az is. A hím a múlt héten elpusztult (elfelejtettem visszakapcsolni a szűrőt etetés után :-((( ), de bízom benne, hogy egy fészakalj még lesz belőle, ha azok is megvannak majd újítok egyet. És azóta nagyon figyelek.
Van valakinek tapasztalata a régebben ide belinkelt 30 percig erősődő, és kikapcsoláskor gyengülő fényű fénycsöves vezérléssel? Jól működik? A honlapon található bp-i telefonszámon lehet megrendelni, vagy hogy lehet hozzájutni?
Használt már valaki "permanent" tesztet? Ez hogy működik? Egyszer megveszem, beleteszem a vízbe és örökké mér? Ha ez így van, sokkal jobban megéri, mint a hagyományos csepegtetős tesztek, amiket mérés után kiönt az ember.
Ezt, hogy SAE részletezd légyszí'! Én műszaki ember vagyok, nekem a SAE, az amerikai mérnökök szövetsége, magyar fordításban. Ez amolyan szabvány féle az USA-ban, mint a németeknél a DIN. Szóval mi ez a SAE? Amúgy bosszantó ez az ecset biz-basz. Megnézettem a vizet egy akv.-boltban, nem rossz, nem terhelt, mégis felütötte a fejét. Állítólag növénnyel, hallal lehet behurcolni.
Na ez az! Ezért nem bízom én sem ezekben. Ha árt az algának, árthat a növénynek is. Nem ? Nagytakarítás, értsd: a növényeket ritkítottam, részleges szűrőpucolás, fonalalgák összeszedése, meg ilyesmik.
Én azért félek az ilyen algairtó szerektől, mert az hogy találja meg az algát??? Ilyen beépített algakövető anyag van benne?vagy mi??? Valaki elmagyarázhatná....
Apropopó. Ma nagy takarítást végeztem az akváriumban. Növényeket is rendbe tettem. Piszkosul elburjánzottak. Ezek a SERA-s táptabletták tuti, hogy hasznosak nekik. Nem vagyok benne biztos, de lehet, hogy az ecset algák is tudnak belőlük hasznosítani valamit. Ennek nem örülnék, vannak, megjelentek és nagyon nehéz kordában tartani ezeket a sz..okat. Olvastam valami Femanga Algenstopról, állítólag jó. Esetleg valakinek tapasztalata van erről az elixírről? Bár a legvégső esetben folyamodnék hozzá. Más, szereztem tebang-levelet, kipróbálom ezt is, állítólag festi a vizet. Én nem bánnám, a vasfám már nem ereszti a színét régóta. Szerintem egy dél-amerikais, majd-majd nem biotopba, nem árthat egy kis sárgás-barna szinezet. Most várom, hogy kicsit letisztuljon a víz, aztán megpróbálok fotózni. Na és a család is remélem lenyugszik estére.
Dehogy nem! :-) Kicsit "szögbe" tartani a gépet, hogy ne csillanjon be a vaku. Türelem, türlem, türelem, stb..... Ja, lehetőleg valamiféle gyors autófókuszos gép is sokat javít a dolgon. Na, de ez már zseb kérdése is. Szóval marad továbbra is a türelem, türelem...........
Nekem az a poén, hogy pont, hogy nem zárom le teljesen a tetőt, van egy 5 centis rés, de még így is elég nekik a pára. Azt a növényt direkt ültettem ki oda, mert tudtam, hogy van emersz formája is: Ceratopteris thalictroides, tehát Sallangos vízipáfrány. Az akváriumaimban megtalálod víz alatt is:) De nekem ez így nagyon tetszik, hogy kinőtt:)
Szerintetek ez most 22, vagy 27 fok? Fura egy mérőő ez, de a szobában esetleg 22-nek kéne lennie. Akkor tényleg 18 fok van az akiban. Ha a szám fölötti vonal a tizedes jel, akkor viszont 22 van az akiban is.
Ezek nagyon szépek. Én is megpróbálkozom valami hasonlóval. A tetőm elég jól záródik, olyan pára van alatta, hogy mindig belülről csurognak rajta végig a vízcseppek. Az az ágas-bogas növény (főleg az utolsó képen látszik jól), ami kinőtt a vízből micsoda? Az is nagyon tetszik.
Bocs, mármint nálam, hogy ne legyek félreérthető. Amúgy a tropica-n le van írva minden a növényekről, hogy milyen vizet, milyen hőfokot szeret. Érdemes nézegetni!
Szomorú leszek, ha kiderül a száras növényemről, hogy csak megvenni volt jó dolog, mert felfelé fog nőni.
Ma lerántottam róla jópár elfátyolosodott levelet és több kis hajtás látszik alsó tájékon is. Persze amelyik kicsit árnyékban van, máris nem nő oylan sézpen, mnit az aki közepén lévő.
A 17 fok tényleg kevés, és lehet, hogy a régi akim kisebb is volt vízmenniségre, meg alacsonyabb is, meg két 60W-s izzó világította, ami egyben fűtötte is valamelyest a vizet.
Egy hetet még csak kibírnak a halaim. (növényeknek is jobb lesz, mondjuk egy 25 fokos víz, ami még lágyabb is lesz remélhetőleg a desztvizes csere miatt, mint most, vagy ez növényeket nem befolyásol?)
Elfelejtettem mondani, hogy aki jó megfigyelő, az a képen talál ricciát is:) Úgy módszer: A jávai moha közé kell igazgatni a ricciát, és akkor nem kell odakötözni:)
Ui: Én is csak most vettm észre a képen...azt hittem mindegyik kipusztult..
A növényes aquariumokban eleve kevesebb hal van mint az átlag medencékben, így kevesebb a szutyok, no meg jó szűrés és kellő áramlás mellett nincs is szükség a talajporszívózásra.
Ha egy jól beállított akváriumod van ,megfelelő élőlényekkel, technikával, akkor nem kellenek a felesleges dolgok, mint a talajporszívózás meg ilyenek.
Csak egy példa: nálam az almacsigáim olyan jólneveltek, hogy a víz tetejéről leeszik a békalencsét! nem láttam még egyetlen állatot sem,ami azt eszi, na,az almacsigáim azok igen!
de nekem most kell :-)) vegyük újy, hogy az én akimban most van nyár.
más: láttam neten olyan akváriumokat, melyekben az egész aljzat be volt nőve mindenféle növénnyel. ezeknél az akváriumoknál hogy lehet talajporszívózást csinálni? vagy ott nem kell?
FIGYELEM Hajdúnánás - Nyíregyháza tengelyen keresek olyan akvaristát, aki megválna darabka jávai mohájától. Akár a két szép szememért, akár fizetség ellenében. :-))
Azért a ricciát is rá lehet kötözni. Nekem a víz tetején olyan tömött tenyérnyi telepeket alkotott, hogy damillal párszor átkötve rögzíteni tudtam fára, kőre. (Ez a jávai víz fölötti párás termesztése nem rossz ötlet. Lehet, ki is próbálom.)
köszi. csak az agáz, hogy ezek közül egyiket se kehet kapni kis városunkban. talán anubiast. de jávai mohát szeretnék igazából. nagyobb városokban ez könnyen beszerezhető növény? (jávai moha)
Üdv. milyen növényt javasoltok, amit vasfára lehetne "gyökereztetni"? valahogy rögzíteni és utána megkapaszkodna rajta. gondolom én. persze ettől még lehet máképp van.
ilyen vizi hortenziám nekem is volt, soha többet nem veszek :D a növény olyan volt hogy csak felfelé nőtt, alul meg eldobálta a leveleket, ha félbevágtam a levél nélküli szárat és újra eldugtam akkor természetesen kirohadt ja és az összes levele lyukacsosodott, rohadt kifelé szerintem egy átverés, lehet csak hasonlit a vizi hortenziára és amúgy szárazföldi növény, nemtudom amit én boltokban vásároltam, a jávai mohán kívül semmi nem maradt meg fél évnél tovább, egy rokon adott fodros vizikalászt, abból van rengeteg és bír mindent
praktikus, mi tengeri akváriumoknaál azt használjuk, bár ha ritkán van huzogatva akkor néhol kemélynebben megtelepedhet az alga s azt nehéz vele levakargatni...
milyen az aljzat? próbáld meg lecserélni sötétebbre, vayg némi tőzeggel vagy égertobozzal picit sötétiteni a vízet, így a halak jobban otthon érzik maguket
bár lehet neonjaid csak azért olyan félénkek mert nemrég lettek az akváriumba betelepítve
A hó és esővíz tényleg jó lehet akvarisztikai célra. Több könyvben is írják. De frissen érdemes gyűjteni. Most már hetek óta megvan a hó, biztos tele van már kosszal: por, madárürülék, kipufogógázok leülepedett termékei, stb.
Csak egy megjegyzés: Az ioncerélt víz is 0nk-s, csak az sótartalma nem 0. A desztillált vízben nincs semmilyen só, csak vízmolekulák. (Ha laborcélra kell, ugyanazt a vizet kétszer is le szokták desztillálni, hogy még tisztább legyen. (bideszt.víz)) Ez a különbség. Az ioncserélt víznél a Ca2+ és Mg2+ ionokat cseréljük le más kationokra, pl: Na+, K+, de van olyan is, ami H+-ionra cserél. Ez utóbbi megfelelő anioncserélővel már mejdnem deszt.víz minőségű vizet ad. Hátránya, hogy kisebb a kapacitása és valamivel drágább az inocserélő gyanta regenerálása.
Attól függ, hogy ioncserélt vagy normál desztvíz....úgy tudom. De amúgy 0 nk-nak kell lennie, egyértelműen. Az eső, hó az kb. 3-4nk, én azt szoktam használni, kiforralva. Bár lehet, hogy a gáz kicsit több, a forralásnál, de nemtom...Ha valakinek van jó kis nyárikonyhája kis masinával, amit betüzel fával,és azon forral,annak jobban megéri a hó, az eső. Forralás, hűtés, ülepítés. Ennyi.
A desztillált víz tehát 0-ás NK? A hó és az eső is? Mert akkor tényleg szedni kéne havat, amíg van, arra nem gondoltam, hogy azt is ki lehet főzni, akkor tényleg nem kéne, hog ybármi fertőző legyen benne.
nem tudok írni: számold....amúgy a köveidet is érdemes lenne megnézni ecettel, sósavval, vagy csinálj róla egy közeli fotót,akkor megmondom hogy mi....
Szomold ki aránypárral, hogy a 0-ás desztvíz mennyire hozza ki a te 23nk-s vizedet...Én azt javasolnám, hoyg gyűjts be minnél több havat, esővizet, azt forrald ki vhogy, és azt öntsd bele az akváriumba....De a desztvíz is jó.
Olyan 22-24 körüli cseppre züldült be a sera teszt, ha mindent jól csináltam. Tehát akár így, akár úgy, a lényeg, hogy ez kemény. Halálosan kemény, vagy ez egy átalgos csapivíz, ettől még életben kéne maradni a halaknak.
Jövő héten tesco és hozok vagy 30 liter desztillált vizet, ha egyátlalán annyi már jó aránynak mondható.
Amúgy most olvastam az akvaristán, hogy sokan úgy csinálják, hogy a háttér mögé egy sima porlasztókövet raknak, és akkor nem döglik be a víz...De sztem a szűrő is nagyon jó megoldás lesz:) Majd a háttéd mögött tarthatod az ivadékokat xD
" Egy olyan kérdésem lenne,hogy van két vitorláshal.Állandóan balhéznak,már az egyiknek az oldalán hiányzik a pikkely.Mit csináljak?Nem fog elfertőződni?A másik ,ha a külső szűrő leszívja a kajamaradékot nem fogja a szűrőn keresztűl terhelni a vízet?Vagy mossam ki? Morph3d "
--
Dr. Rombach szerint, csak egy pár Vitorláshalnak (azaz 2 db-nak) kell egy 100X40X50 cm= azaz ugy 200 literes medence; de itt is az 50 cm mélységet elönybe részesiteni, már csak egy db Skalárnak szükséges ugy 50 cm rádiusz az élet területén, amig babyk többen is elvannak, de gyorsan nönek, és nemi érettek lesznek, és ekkor igényelek egy nagyobb vadászó (párzó) területet, és az erösebbek a gyengébb halacskákat illetöleg fajtársakat onnan elkergetik (elüldözik..), általában a sügéreknél vannak ezek a láthatatlan határok és e -miatt is indokoltabb a kissé nagyobb élettér.. Szóval a soxor nagyszerüen ajánlott 100 - 120 liter az nagyon alsó határ, és sajnos pontosan idevezet, amit tapasztaltál.. hogy marják egymást, és ez odáig is vezethet, hogy a gyengébb halacskát addig üldözi az erösebb mig el is pusztul.. De már az Emperor_ is, többször utalt rá, hogy a Skalároknak nagy(obb) medence kell..! Itt van egy kis infócska a Skalárról: http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=57312159&t=9006073
Problémásnak látom az árem ellátó vezeték kivezetésének a szigetelését... Szeretek barkácsolni, de ebbe bele se kezdenék. Szétbarmolni egy Eheim szűrőt, hogy spóroljak pár ezer forintot, amennyivel a külső fűtő többe kerül...
Hydor ETH 200 vagy 300 a megoldás. Nekem 200-asom van, használtan vettem, nálam már 2 éve megy, nagyon pontosan tartja a beállított hőmérsékletet és annyira fűti a vizet amennyire beállítod.
Jóvanna! :) Nekem sosenem volt külsőszűrőm, így nem tudom...de ha lenne, tuti szétbarmolám úgy a vördét, hogy szilikonnal beragasztva belemenjen a fűtő xD Ha már külső szűrőm van,akkor a vízben ne legyen technika:)
nah, én is Hygrophilára gondoltam, de először difformisra, mert annak is van egy ilyen egybeleveles változata, ha jól emléxem, az az emersz formája. A lényeg, hogy a tövében sztem cryptocorine van, csak így hirtelen nem tudom eldönteni melyik.
Az a gond hínárfélékkel, hogy elég kevés gyökeret eresztenek - azokat is csak kapaszkodás céljára - és nehéz őket a talajban tartani. Nem lehetetlen, de nem egyszerű. Kavicsokkal körülbástyázni, kőhöz gumizni óvatosan ezek a trükkök;-).
A lényeg lemaradt:-), a kis levágott 3-5 mm hosszú levél szárak - mint a méh fullánkja - megakadályozzák, hogy a talajból kijöjjön a hajtáscsúcs. A bentmaradó szárat érdemes akkorára hagyni, - ha lehet - hogy legalább 1 levél pár megmaradjon rajta.
Hygrophila corymbosa. Ezt most néztme akvarista könyvben és ott egy alacsony jó sűrű levelű növény van a képen. Bár lehet, hogy ugyanaz. Akkor mepróbálok én is kihozni belőle egy nagyobb bokrot, hátha összejön. Ja, ha már itt tartunk. Amit rokonnak hoztam hínárt, az is jó magas volt és azt is kettétörve mindkét darabját elültettem, akkor bízhatunk benne, hogy megmarad az is, ugye?
Boltos azt mondta, hogy vitorlás mellé nem jó a serpa, mert csipkedni szeret. Eddig még egymás közelébe sem mentek. Viszont nem tudom a vitorlás mennyire társas hal, mert egyre jobban szeretem, mintha nőne is és sajnálom, hogy csak maga úszkál. (lehet, hogy a végén annyira megszeretem, hogy leteszek a kishalakról és veszek vagy tíz vitorlást).
Vagy csak az ékfoltosról teszek le, mert utánanézve állítólag a serpa teljesen jól bírja a kemény csapvizeket is. (természetesen nem tudom még msot sem, hogy kemény-e egyáltalán a vizem)
Akkor ha jól értem mehet úgy, hogy középtájon kettévágom. Az eredeti, immár levél nélkül, aksi feléig érő szárat hagyjam a helyén, majd szépen újra nő, a levágott szárat pedig ültessem el. Így egyből lesz két növényem. Megpróbáljuk, bár ily módon úgy tűnik, lehet, hogy nem ez lesz a kedves virágom, ha pár hetente bolygatni kell miatta a köveket, mert most egy dolog, hogy szépen állnak, gyökér nélkül elég problémás ezeket lefogatni. De legalább máris kettővel több növényem lesz ingyen.
Hygrophila corymbosa a magas növényed. Igen, ketté kell vágni amikor eléri a vízfelszínt. A levágott hajtáscsúcsról a két alsó levelet le kell vágni és elültetni valahova (hátra). A félbevágott szárat ha bent hagyod, akkor azon fognak újabb hajtások jönni és nagyon szépen be fog bokrosodni. Úgy szoktam, hogy 1-2 évente kiszedem ezeket a töveket is teljesen és 5-6 hajtáscsúcsról újra indítom a telepet;-).
Nekem is volt pakisztáni díszcsíkom. Az teljesen nyugodt állat volt, jól kijött a többi hallal. Csigát direkt nem raktam az akváriumba, mert mondták ahol vettem, hogy megeszi őket.
KoPow, a Sera.hu szerint a hivatalos Sera bolt az a csigalépcsős, az udvarban. A legkomolyabb. De végülis a Szinvaparkos is tele van Sera cuccokkal.
Algát én mindig is körömkefével súroltam le. A régi aksimban is, mikor már keményen benőtte a zöld, meg a mostani újat is egy hónap alatt kétszer csuszkoltam le, mert nagyon apró kis parna pöttyöket fedeztem fel szerte az üvegen.
A növényekkel kapcsoltban egy kérdés:
Van ez a hosszú, diófalevelő (nevét nem tudom) növényem. Ez szárhajtásos fajta, tehát gyökér nélkül vettem, leszúrtam, most már egész komoly gyökerek lógnak ki belőle. Viszont a levelek egyre magasabban nőnek rajta. Ergo alulról mindig elhullik egy szép nagy levél, új hajtások a tetején viszont folyamatosan jönnek.
Ezt most keresztbe kéne vágni és újra elültetni? Vagy nem kell félni, alul is fognak jönni mindig újabb hajtások? (jelenleg úgy néz ki, mintha folyamatosan egy szintet magasodna, de lomb csak felül lenne)
Tudjátok mit, jövő héten lesz egy hónapja, hogy üzemel az aksi és bár volt két részleges vízcserém, meg két üvegsúrolás, azért boldog vagyok. Néha kicsit megijedek, hogy nem fog ez menni, meg nagy fába vágtam a fejszém, de úgy összességében igazán nem panaszkodhatok, és ha felülről lbele nézek a nyílt vízbe, bizony olyan kristály tiszta, mintha tegnap állítottam volna be. Lehet, hogy hála az Eheimnek, mégis vannak csodá, elhet, hogy a régi szűrőm is elvitte volna, lehet, hogy kevés a hal, de akár így, akár úgy, a lényeg az, hogy úgy néz ki menni fog a dolog és örömöm lelem benne. Meghát amint mondtam, a növények is hajtanak össze-vissza, hiába ijeszt meg néha egy-egy elrohadt levél. Remélem most már nem lesz baj. Jövő héten még jön egy fűtő is, ami a külső szűrőbe nonszensz, hogy beférjen -a kábel hol fog kilógni, ez légmentesre zárt dolog- jó lesz az a belső zűrő tövében is, meg hátra a kiegészítő szűrés, akkor nem létezik, hogy baja legyen az új halaknak.
Köszönök nektek mindent!
Ez a kérdéses szárhajtós növényem, meg az is érdekelne, miféle, ami a tövében van (viszont jó dolog,hogy teljesen egybefolynak):
zolocz: az is jó lehet, ha a viz tetejére "teszel" árnyékolást, vagyis valami úszó növényt vagy békalencsét. Akkor kevésbé zavarja a halakat, és szép derengő lesz az akvárium képe is :)
Nekem megvolt akváriumom első nagy balfogása: vettem egy pakisztáni diszcsikot... Szétzargatta az összes halat (ráhozta a frászt a petitellákra), az almacsigákat megtépte... (félreértés ne essék, úgy vettem a boltban, hogy a nagy csigákat már nem bántja). Elég érdekes, idegbeteg hangulat lett a akváriumban :( Úgyhogy visszavittem a boltba :=( De mire kihalásztam, szétdúltam a berendezést :) Asszem legközelebb ezerszer meggondolom, mielőtt hagyom magam rábeszélni egy olyan halra, amit nem is akarok :)
Van köztetek valaki, aki fantomlazacokat tart? Nekem inkább a feketék tetszenek, szeretnék belőlük beszerezni egy kisebb csapatot :)
Nálam az 5 akvárium havi 1 ezer forintot fogyaszt kb, de azért, mert kedvezményesen kapom az áramot.
A kőhöz megfelel az ecet, és célszerű úgy végezni a próbát, hogy lekaparsz belőle egy keveset, és arra csepegteted az ecetet.
A fűtésben nekem is van egy aquael, teljesen bevált, igaz, mint mindegyik ilyen termosztátos vacak, nem állítható pontosan, de hát mindenki kitapasztalja, hogy hogy kell beállítani.
Ja, és én a helyedben a külső szűrőbe raknám a vízmelegítőt, persze ha bele lehet vhogy tenni...ha nem,akkor az akváriumba...
Valószínű túl erős nekik a fény, ezért bújnak el. A neonok a "sötétebb" vizeket, aljzatokat szeretik. Vagy csak a telepítési stressz hozza ezt ki belőlük. Az is is lehet hogy a kettő együtt.
Vannak nálam okosabbak is.
A guppik biztosan bírják, és kezdőnek is jók. Az alsótól a felső rétegig használják a vizet.
Csatlakozom az előttem szólóhoz. Nekem is 70%-ban vált be. Volt már hogy finomabb szövésű anyagot tettem az üveg belső fele, és a kaparó közé. Bizonyos algánál hatásosabb volt. A víz felszínén maradó elég sok bosszúságtól tud megszabadítani! :-)
Én úgy tudom a vitorlás hal az igényes és kényes. Ha neked korábban bírta, akkor lehet hogy edzett volt, kiskorától hozzászokott az ideálistól lényegesen eltérő körülményekhez. De amit a boltból veszel nem biztos hogy olyan edzett. A vitorlásoknak úgy tudom 26C körül van az optimális (az okosabbak kijavítják, vagy a neten is utána nézhetsz).
Melyik kezdők számára javasolt halak szeretnek úszkálni a neonfényben? A neonhalak sajnos ilyenkor a növények alá bújnak, és onnan kukucskának ki. Szóval szertnék még venni pár halat, ami garantáltan mozog a neon alatt is, és nem bújik el...
Már az előbb kérdeztem, de nem érkezett váalsz: Mit csepegtessek a kövekre, ha se hípo, se sósav nincs itthon, hogy kideürljön, meszesek-e?
(ja, megkérdeztem a fűtést is, 3ezerért van assze aquael, 4-ért meg sera. Jövő héten hozom).
Viszont most már jó lenne tudni, hogy két belső szűrő, egy Eheim 2213, egy 18W-s neon és egy 150W-s fűtés, ha állandóan menni fog (na jó, lámpa nyilván nem) kb. mennyi energiát fog fogyasztani forintba egy hónap alatt? (a hátsó szűrésnek egyátlalán kell midnig mennie, vagy egy héten elég, ha pár napot megy csak, hogy kcisit átmozgassa azt a vizet?)
Erre a szűrőre nem kell. A kosz megtapad a szivacs pórusaiban. Nekem nem volt még vele gondom, neked meg ha a háttér mögé lesz betéve,akkor nem is kell ezzel annyira foglalkozni. Mondjuk én kicseréltem a szivacsokat, gondolom lehet látni a képeken!
Kérdezz nyugodtan, itt mindenki segítőkész, mint látod, én is vakon bóklászok még mindig sok dologban. Aksi abszolút tetszésedtől függ. Szép az ívelt is, tény viszont, hogy egy hagyományossal olcsóbban megúszod. Litert tudod már? Olyan 100-150 körül már kevésbé koszlódósak az akváriumok, érdemes minél nagyobbal indulni. MEg szebben be is lehet rendezni.
Aljzatnak akár az egyszerű sóder is megfele. Szép viszont a sötét, fekete aljzat is, kontrasztosabb képet nyújt, halak színeit jobban kiemeli, mint egy világos, akár fehér kvarchomok aljzat. Arról nem beszélve, hogy feéhren a kosz is csúnyább.
Növényekkrel érdemben nem tudok segíteni, a lényeg, hogy szálas, igénytelen hínárokat 100Ft körül lehet kapni, cserepes, szép leveles növnyének már 1-2 ezer körül vannak és kezdőkkel bizony megesik, hogy elpusztul a növény pár héten belül.
Halak párszáz Ft-os tétel, tehát olyan 5-7 ezerért már szép menyniséget lehet kapni. Halak száma majd kialakul az akvárium méretének függvényében.
Szűrés lehet külső, vagy belső. Különbség inkább csak praktikumban van. Külsőt egyszerűbb tisztítani, illetve általában nagyobb méretéből adódan ritkábban kell. A belső miatt be kell nyulkálni a vízbe és bolygatni a halakat. Egy komoly szűrő belsőből 10 ezerből megvan, külsőből 15, vagy a fölött is lehet kapni. Plsuz még szűrőanyag, szivacs, kerámiagyűrűk, ezer/db kb.
Világítás és fűtés. Mint bizonyára olvasod, nekem még nincs fűtés és soh anem is volt és probléma sem volt belőle, de mivel fűtött szobában 20 fok alatt van az aksim vize és UTÁNAOLVASVA A VÁGYOTT HALAIM IGÉNYEINEK inkább 20-25 fokos víz lenne az ideális, tehát fűtést vennem fog kelleni és neked is inkább. Világítás: Nekem egyszerű praktikeres, 60 cm-es 18W fénycsövem van, faburkolattal, szép és jó, de ebben inkább a profik segítségét kérd.
Sok sikert, csak vágj bele nyugodtan, szép lesz, ha meglesz és lehet benne gyönyörködni!
Üdv mindenkinek!
Már régóta foglalkoztat a gondolat, hogy egy kis élővilágot varázsoljak a szobába. Mivel a vizeket imádom, és a kerti tavas projekt még távolinak tűnik, így arra gondoltam, hogy valamilyen akváriumot kellene beszerezni. Egy csomót visszaolvastam, de a sok pro és kontra véleménytől még nem okosodtam meg annyira, hogy csak úgy ukmukfukk belevágjak. Ha talán szabadna a segítségeteket kérjem, azt hiszem könnyebben menne a dolog. Először is itt van maga, az akvárium kérdése. Az www.epet.hu/?oldal=2&kat=31 oldalon látható íves akvárium megtetszett, szerintetek ennyi pénzért jó vétel, vagy maradjak egy nem íveltnél, mert olyat viszont olcsóbban is lehet venni. Milyen technikát javasoltok bele? Fűtő, levegőztető, szűrőből milyen kapacitásút és típusút javasoltok. Aztán meg persze kellene bele aljzat (kvarchomok, sóder, apró kövek) meg ugye növények is A halak meg majd persze egy kicsit később, ha jól értettelek benneteket.
Szóval, ha lenne valaki, aki felvállalná, hogy egy abszolút kezdőt picit terelgessen, hát az jól esne.
Előre is köszi a segítséget!
Üdv
-wolfi-
Ha nincs fűtés, akkor elevenszülők meg kolibri-hal. A kolibri csak a hideg vizet kedveli, ezért lehet tartani fűtés nélkül is. Mondjuk az anci is bírja, mert a kerti tóból ősszel kb. 14 fokos vízből halásztuk le a többszár elevenszülőt és ancit. Betett ez a hamar jött hideg:(
Most 17 fokot mutat a hőmérő. Azt hiszem tényleg érdemes egy fűtőre áldozni még. Ki tudja, lehet, hogy tényleg ilyen marha igényesek ezek a kishalak. (bár neonom, szumim az tuti volt évekig ugyenebben a hőmérsékeltben és vízminőségben, tehát annyira csak nem lehet rossz. Vagy a szumi az más tészta?)
Viszont egyúttal arra is rájöttem, hogy ideje lebeszélni a kezdő rokonomat a serpához hasonló igényes halakról.
Olyan halat mondjatok már, ami abszolút igénytelen, különös tekintettel a vízminőségre és a hőmérsékletre. Szifó-guppi? Végülis pár db ebből is abból is nem csúnya kis csapat, meg könnyen szaparodás okán nagyobb örömet is okoz egy kezdőnek. Egyéb ilyen hal? VItorlás az hogy áll igényesség szempontjából?
Kiveszem az egiyk kvöet, mit csepegtessek rá? Sósav szeritnem nins itthon, vízkőoldó csak, meg ecet. Az is jó? (meg ha van vízkőcsík az akvárium tetején azt sima vattára nyomott ecettel így ahogy van, le tudom törölni? Halaknak nem lesz baja?) Csak mert másik akimról a vízkőoldó sem hozta le egyből a kőcsíkot.
A hőmérséklet nagyon fontos akváriumi paraméter. Legalább olyan fontos mint a vízminőség. Ha ingadozik betegséget okoz, egyébként meg hosszú távon befolyásolja a halak élethosszát, aktivitását, anyagcseréjét (hideg vérű élőlények). Ráadásul halfajtánként különbözhetnek az optimális és a még tolerált értékek.
Az elevenszülő halaknak jóval szélesebb hőmérséklet tartományban tarthatók, úgymint vízminőség szempontjából is. Ezért képesek megélni akár nálunk is a tavakban. Ilyen fajta halak tartásából nem lehet általános következtetéseket levonni.
Az a baj, hogy mint említettem ki kéne szedni a baloldali kis kupacról azt a 4 követ, amit oda tettem, nem mészkövek-e. Viszotn annyira jól néz ki, sajnálnám. (lenne viszont más megoldás is, hogy veszek anubissal benőtt gyökeret és az kerülne a helyükre. Talán még úgy is szép lenne.)
Másik, hogy még esetleg a jobb oldali Valisneria csoport mögé veszek valami magasabbra növő Valisneriát is, mert lehet, hogy ez már nem lesz magasabb nekem. Azt hittem először csak azért ekkora, mert a régi aksimhoz igazodott, de tivábbra sem megy 15-20cm fölé, sűrűbbnek tűnne az egész, ha még mögé menne valami magasabb. Sajnos hely nem nagyon van ott és így is egészen a fal alá van ültetve minden, mert cserepeset sem nagyon tudok odatenni-pedig lehet,hogy az lesz-sima szárhajtásos növényt meg nincs mihez rögzíteni)
Szerintetek? Azért annyira már nem ritka, mint először volt, nem? :)
Szűrés az megy folyamatosan, kivéve etetéskor ki szoktam kapcsolni, ne keverje el a kaját.
Magam is úgy gondoltam egyébként, hogy először jöjjön csak ár db ékfoltos. (végülis most a serpák is tesztre vannak itt,eddig nincs bajuk, de csak hétfőtől vannak meg).
Szerintem is sok lesz a 40 hal, lehet, hogy a serpákat is továbbadom rokonnak, nekem meg csak marad 20-25 ékfoltos. Már azok is jól mutatnak majd.
Viszont ezek a halak alig esznek. Este szórtam neki egy pici száarzkaját, szinte aldig fogyott belőle. ÉSzre sem veszik, pedig a vitorlás már megszokta, hogy estefelé honnan kapják a kaját. Most is bedobtam egy fagyott kockát, ami kb. 5 perca alatt teljesen elporladva a talajra hullott. Serpák kapkodtak a porszemekért, meg az üvegharcsa, de a vitorlás rá se hederített. Most mindjárt visszakapcsolom a szűrőt, akkor a kajának is annyi lesz. LEhet, hogy elég lesz nekik két naponta adni, meg elve nem sokan vannak. (régi akimban is 3-4 napig sem kaptam néha enni, viszont az egy sokkal stabilabb aksi volt, algákkal, mindennel, tehát találtak maguknak kaját gondolom. Ez meg még úgymond steril ilyen szempontból)
HagaNRG, szerintem várj egy kicsit azokkal az új halakkal. Elég titokzatos volt az a betegség nálad, elképzelhető, hogy valami banális gyakorlati hiba áll a háttérben. Javaslom neked, hogy ne tegyél be egy ideig nagyobb csapat halat, hanem pl. old meg a fűtés illetve a háttér mögötti vízmozgatás problemáját. Gondolom a külső szűrő már éjjel nappal megy.
Én inkább beszereznék a nekem tetsző csapathalból egypár egyedet, majd pár hét után ha minden rendben és nincs pusztulás akkor jöhet az egész csapat. 39 hal 120 l-re nekem kicsit soknak tűnik. Nem vagyok tisztában a serpák meg az ékfoltosok méreteivel, de lehet,hogy a hallétszámot kicsit vissza kellene fogni mondjuk 25-30 db-re.
A külső (vagy akár belső) szűrő is nem csak mechanikusan szűr, tehát nem annyi, hogy felfogja a mocskot, esetedben kajamaradékot, hanem ezt is, akárcsak a halürüléket, meg elhalt növényi részeket, ha nem is két perc alatt, de feldolgozza, átalakítja biológiai úton, a szűrőre (kerámiagyűrű, szivacs, stb) telepedett baktériumok segítségével.
Nekem azt mondta az egyik akvarista a boltban, hogy ő otthon inni merne az akváriumából, biológiailag annyira tiszta. (mondjuk ez nekem fura, de lehet, hogy tényleg így van?)
Caymann aksis:
Jó dolog, hogy így bekészülsz az aksitelepítés előtt, de mondjuk én esetemben teljesen a véletlenen múlott minden berednezés a halakon kívül, mert azt tudtam, hogy ékfoltos lesz.
Növényekkel is úgy vagyok, hogy elmegyek a boltba, szétnézek, mi van, majd abból próbálok oylat venni, ami árban is OK, meg nem is a legigényesebb fajta.
Hátteret miért nem akarsz 3D-t? Csak,mert én írtam, hogy berohad mögötte a víz? Azért nem kell attól annyira félni. (utána kéne már kérdezni nekem is akvarista.hu-n, sok sok embernek van ott aquamorf háttér, hogy mi a helyzet, vajon légmentesen van-e beragasztva). MEg ha okos vagy és ügyes, akkor akár a háttér mögé is elrejtheted a szűrőd (nem úgy, mnit én is), ha már egyszer 3D. Legtöbb mgött elfér egy belső szűrés. Csak pár lyukat kell rá fúni, esetleg valami hálószerű anyagok a lyukra tenni, hogy a halak ne mozogjanak át, vagy egyensen a szűrő be és kimeneti nyílását rácsövezni (csak ezeket leírni könnyű, megvalósítani már nana). De én is most fogok venni egy ezresért leggagyibb (lehet, hogy nem is olyan gagyi, majd kiderül) motoros szivacsos szűrőt, az bemegy a hátté rmögé és remélhetőleg gudbáj beragadt, állott víz.
Sziasztok! Egy olyan kérdésem lenne,hogy van két vitorláshal.Állandóan balhéznak,már az egyiknek az oldalán hiányzik a pikkely.Mit csináljak?Nem fog elfertőződni?A másik ,ha a külső szűrő leszívja a kajamaradékot nem fogja a szűrőn keresztűl terhelni a vízet?Vagy mossam ki? Morph3d
Azt gondolom érdemes lenne elautóznom Fehérvárcsurgó felé,aljzatért és növényekért Bp-től 80 km .Nem a nagy spórolás miatt,de itt Bp-en növény kérdésben nem igazán ismerek jó üzletet,persze sok helyen lehet kifogni jó növényeket,de azért most nem pár szál kell,hanem bőségesen venni kell ekkora aksiba.A lényeg van vkinek ezekhez a dolgokhoz tapasztalata,főleg ez a növényes cég érdekelne,volt-e ott valaki,tényleg ekkora-e a választék???
Lehet, hogy a hideg is baj volt nekik. Végülis eddig inkább csak mokány halaim voltak, tehát guppik, molly, szifók egy rakás, meg szumi, aranyhal, vitorlás, tehát egyik sem külön lágyvízérzékeny. De fene tudja, tíz év hosszú idő. (még a végén kiderül, hogy át kell mennem sügértartóba, emrt csak arra jó a viem).
Akkor még nézek egy fűtőt, hátha jobb lesz minden halnak a kedve, meg a növényeknek is. MEg talán akkor az algásodás is megindul gőzerővel:)
Ha tényleg ilyen jók ezek a szűrők, akkor tuti hozom a rokonnak, két szűrővel 50 literes aksija nem létezik, hogy nem fog tudni tiszta maradni, legaább egy hónapra.
Ha nem gond, légyszi szúrj már pár képet a szűrőről, meg az aksijaidról. Nem is ismerem innen senki akváriumát! (akvarista.hu-n kéne szétnéznem ez ügyben?)
A növényeknek is kell napi 8 óra megvilágítás, mesterséges, hogy nőni tudjanak. Van ami sötétben is elvan, pl. Microsorium pteropus. Ha kevés a fényed, ajánlom ezt a növényt. Ha meg lágyítani akarod a vized, a tőzeg savanyítja, ezáltal lágyítja. De növényekkel is meg lehet oldani. Nehezen beszerezhető egy szép nagy adag jávai moha, de ha az van az akváriumodban,akkor az tutira lágyítja a vized, mivel a vízben lévő meszet köti meg, ezért is alkalmazzák soksok lágyvizes akváriumnál.
Én a helyedben vennék v csinálnék egy termosztátos fűtőt. Jobban szeretik a halak,a növények is a 24-26 fokot. Lehet h az ékfoltosaid pont ezt a "hideget" nem díjazták, a betelepítéssel járó stressz és a hideg legyengítette őket, ezért is hullhattak el. De persze ez is csak tipp...
Örülök, h tudtam segíteni. Nálam ezek a szivattyúk üzemelnek már majd' 3 éve, teljesen hibátlanul. Szivaccsal szűrnek 80-100 literes akváriumokat, és a feltett képeimből gondolhatod, hogy ez a szűrés tökéletesen megfelel, tiszta vizet csinál, és a szivacs pedig jó táptalaj a lebontó baktériumoknak.
Emperor, ez a szivattyú szivaccsal együtt a szűrő, régebben tettem is fel róla képet. 1000Ft-ból megvan egy jó teljesítményű(400l/h), alacsony fogyasztású(max 6 W) szűrő. Nekem az egyikben a szivacs kb. 3l(víz) térfogatú, és nagyon jól működik. Egyszerű, de jó, megbízható megoldás.
Nálam is sárság festett fal van az akváriumok mögött, és ez hátrafelé nagyobbítja a teret, világosítja az akváriumot. A kísérletező kedvű kipróbálhatja, hogy ha fekete lapot, vagy fehéret rak az akvárium mögé, illetve azokat közelebb-távolabb rakja, mennyire más optikai hatást kelt az akvárium. Ha időm lesz,akkor csinálok fotókat is.
Ja, és sok szerencsét a halakhoz, remélem ezek már nem pusztulnak el....
Tőzeg granulátum. 1500Ft/csomag. Vegyek ilyet az Eheimbe? Még van benne hely egy adag valaminek úgyis. Álíltólag ez is lágyító hatású, de vajon mennyi időre hatásos? Vagy ettől nem kell félni, csak haszna lesz? (műár jobbnak hangzik, mint mindenféle cseppek)
http://sera.hu/?base=webshop&type=product&id=2728
Bocsi utólag is, hogy ennyi problémám van, szitne csak én tartom fenn a topicot a kérdéseimmel. (csak próbálok fejlődni és nem elrontani a -még-szép akváriumomat)
Két nap alatt a tűzpiros leveles növényemből zöldes-vöröses lett. Nem értem, mit csinálok rosszul. Sera Florena is bement már mind, mégsem látok javulást a többi növényen sem. (ma pl. a diófalevelőnek töb angy levele is átlátszó lett, szinte porladnak el. Egyébknét mondtátok múltkor, hogy ha nincs elég tápanyag a talajban, vízben, akkor a levelekből veszi el az anyagot. Namost ezért érdemes eltávolítani az elhalt leveleket, vagy amíg magától le nem esik, maradjon, az is tápanyag? (szerintem veszek egy talajba való tablettát is nekik). Végülis gyökerezés van, mert ez szárhajtatásos növéy volt (tehát csak egy szárat dugtam le), msto meg egész szép gyökerek merednek belőle, akár tíz cm hosszan is, amíg a talajt el nem érik és a fekete földgolyóval együtt beültetett szép, leveles növénynek is egész komoly oldalhajtásai vannak, megnéztem a beültetéskor készült képeket és minden növény sokkal szebb volt azokon.
Így van ez, ha majd tíz évig egyetlen növényt sem vettem, mert azóta kitartott a Valisneria a hajtásaival, fény, meg minden nélkül megvolt, most meg lehet, hogy kifogtam pár nem kezdőknek való növényt és sírhatok. (mondjuk legutóbb a boltos épp egy olyat mutatott, aminek egyetlen hátránya, hogy 1600 Ft egy cseréppel, de állítólag megél tök sötétben is, minden nélkül. Gyönyörű, széleslevelű alacsony növény volt.
A növények is igénylik a lágy vizet? Mert valahogy elkezdtem gyanakodni a 3 db. patakból szedett kövemre, nem-e mészkövek. Kettő db. egészen cseppkőformájú. Ki tudja, nem azok keményítik-e nekem a vizet. Már bánom,h. nem vettem víztesztet, de nagyon. (visoznt sajnálom a köveket is megbolygatni, mert valahogy oylan szépen be vannak már takarva félig aljzattal, félig növénnyel, nem fogom tudni így visszatenni. Ezek csak forralva voltak, sósvval nem néztme őket.
Elvonatkoztatva a előzző rejtélyes pusztulástól, nem jó ötlet _egyszerre_ ennyi halat betenni. 5-6 fős csapatokban telepítenék, ha a helyedben lennék. Ha mondjuk nagyon kicsiket veszel razbórából (2 cm) akkor 10 db is mehet egyszerre.
Igazad van, de nálam vagy meszelt fehér fal, vagy barnás tapéta van mögötte. A fekete háttér tényleg jó, csak nekem mollyk is vannak (illetve már csak 1), az meg nem mutatna jól fekete háttér előtt. A hátulról megvilágított is igen szép. A sötétkéket lehet, hogy kipróbálom. :-)
Na, meg is van beszélve a hal is, a szűrő is! Köszi KoPow a jó tippet!
Ékfoltos, illetve serpalazac 120/db-os áron lesz (végülis még ez is sokkal jobb, a bolti 190-es árnál, ha 20 db-ot hozok). Szűrő is van, szökőkútmotor szivaccsal egy ezresért. Azt hiszem az jó lesz a háttér mögé, feltéve, ha befér. De az tuti, hogy rábeszélem a kedves rokont is egy ilyen befektetésre, egy ezres nem sok, hátha jobb lesz az 50 literes akijának szűrőse a szros Aquael Fanfiltert kiegészítve.
Viszont most segítsetek tapasztaltak!
Jelenleg van egy Vitorlásom, egy kis anci, egy sárga harcsa, meg két serpa. 4 hal, vitorláson kívül apró. Tenyésztővel 25 ékfoltosban és 10 serpában maradtam.
Az összesen 39 hal lenne.
Nem sok egy kicsit 120 literbe? (sőt, mínusz ugye a háttér).
Legutóbb 18 ékfoltos volt, azok nem alkottak épp egy óriási tömeget, de lehet, hogy a 25 már jól is mutatna és még az aksi egyensúlya sem bomlana össze.
(arra már gondolni sem merek, hogy újabb 25 hal pusztuljon el rejtélyes okokból, de elvileg azért vannak most a serpák, hogy kiderüljön a vízzel van-e baj, vagy selejtet vettem legutóbb).
A háttérre meg annyit tudok mondani, hogy bizony, hogy nem a háttér miatt szép vagy csúnya egy akvárium. Csak magamat ismerve tudtam, hogy hiába nézem át a netet szépen benövényesített akváriumokból ihletet merítve, magamnak nem leszek képes háttér nékül olyan szépet alkotni.
Viszont itt egy-két nem gyenge háttér nélküli ellenpélda, ezek az igazi szép akváriumok: (ráadásul némelyik kemény 20-30 literből hoz ki ilyen csodát) -de legalább ezek a képek is megerősítenek benne, hogy vagy ékfoltos, vagy serpa, vagy neonsereg. Sok akiban csak azok vannak és nagyon mutatnak tömegben!
Azért egy akvárium nem a háttértől lesz szép!!!!4 Nézd meg a pár sorral korábban belinkelt akvárium-verseny képeit. Csak párban van háttér, a többiben növényekkel, tuskókkal, kövekkel, szintkülönbségekkel játszanak. Háttér nélkül is gyönyörű akváriumot lehet csinálni...
Több helyen olvastam háttérkészítési leírást a neten. Ha hungarocellből csinálod, akkor a hátulja szépen felfekszik az üvegre, és csak minimális víz jut mögé. Vagy ha nagyon körberagasztod, akkor annyi se. És ha te csinálod magadnak, akkor csinálhatsz egész vékonyat is. Én sosem tudtam, hogy mi hiányzik az akváriumaimból, hogy mitől nem olyan szépek, mint amiket képről látni. A háttér volt az (meg a vastagabb aljzat), nekem csak poszterek voltak mögé téve. Szerintem gondolkodj még rajta. Sajnos nem ismerem az általad kérdezett típust, eddig csak saját gyártmányúak voltak, most meg egy szupermarketes szett (már csak az akvárium az).
Mivel senki nem válaszolt a feltett kérdésemre,hátt akkor eldöntöttem és megrendeltem a cayman 110 aksit,1 hét múlva megérkezik.Ezzel a háttér dologgal egészen elkeserítetek,mert én is kitaláltam ,hogy teszek bele,amit kinéztem,gyökereset kiderűlt sokat elfoglal ,tehát az kilőve. De ez a "vízmögéfolyás "elgondolkodtat,szóval lehet marad a fekete fotopapir ,mint ami most is van.
Hogy a retek egye meg a növényeimet...Gyöngyös környékén nagyon nem kell senkinek se:) Pedig már megint túl sok van microsoriumból,ceratopterisből,cryptocorineból,cabombából....Meg kidobtam egy valag pistiát...Nagyon nem értem, hogy hogy lehet az, hogy nem nőnek az embereknél a növények...Én nem használok semmilyen tápoldatot, és hetente kell(ene) ritkítanom....
Mondom, most már nem árul halakat, a Miskolci haverja az,akinek van még tenyészete. Az működik, meki ott már tényleg nincs vagy 3 éve akváriuma...ha jól emléxem!
Én úgy tudom, hogy ő már nem tenyészt, csak az ismerőse, Miskolcon, de azok az árak,amit látsz. Neki már csak akváriumai, szűrői vannak. Legalábbis amikor utoljára voltam kint nála Mályiban, akkor még voltak halai, de azt mondta, felszámolja.
Bocs,hogy csak most szóltam róla, de nem emlékeztem, hogy hova valósi vagy:)
Tehát a szivattyúk Mályiban vannak, ahogy látom 1000Ft/db, a halakat meg a http://vargadiszhal.fw.hu/ oldalon keresd. Vagy ott nézted? gondolom..:)
Barátom, a mályi tenyészertől mutató linken 100 Ft/ db. áron vannak serpák, neonok és ékfoltosok is. Asszem jó üzletet fogok csinálni, ha minden okés és mg forgalmaz az illető, én többet boltba nem megyek! (máris berendeltem tőleg 25 ékfoltost és 10 serpát)
Sőt, karmosbékája is van 100 ft körül. Érdemes vele foglalkozni? Vagy csak kár van belőle, kiszökik, halat eszik, növényt eszik, kuruttyol?
Mályiban van egy tenyésztő, aki felszámolta pár éve a tenyészetét, én tőle vettem a heto, sicce szivattyúkat, amire szivacsszűrő van applikálva. Jó teljesítmény, 0 zaj. Ő ezt használta minden tenyészakváriumában. 1500 pénzért volt szivaccsal együtt..ha nagyon kell, talán megtalálom vhol az emilcímet, vagy keress rá a neten a mályi díszhal-ra!
Ma eszközöltem egy kis vízcserét. Direkt a háttér mögül szívtam és valóban, szíváskor kb. 1 cm is van a vízszintkülönbség elöl-hátul, tehát igencsak mindimális az átáramlás. Persze kiegyenlítödik pár másodpercen belül, de ez kevés.
500 Ft azt mnodjátok egy ciklon légpumpás szűrő? Mert akkor vennék olyat. (mondjuk jó, hogy megvettem a legjobb Eheimet, nem utolsósorban a csendeség miatt is, msot meg remgetessek itt ciklonnal). De megteszek mindent. De ugye, mivel hátul se hal, se semmi, ezért elég lenne tényleg egy ilyen minimál dolog, csak, hogy mozogjon kicsit a víz.
Estleg egyszer valaki feldobott egy motoros szivacsos szűrő képet, hogy olyanja van kis akiba, de mondtátok, hogy az szökőkút motor. Nekem talán az is jó lenne, de lehetőség szerint 2 ezertől többet nem igen adnák ki.
(úgy indultma az új aksinak december elején, hogy tíz ezer egy nagy aksi, nosza jöjjön, régi álom, aztán az egész cucc majd halastól, talajostól, mindennel és kész. Erre fel már olyan 50 ezer körül mozgok az új aksival, de még lazán mennek ki 1-2 hetente az ezressek, halakra, komoly eledelre, biocseppekre)
Közben olvastam, hogy Sera Morena az tőzegkivonat csepp, vízlágyításra jó. Vagy van szintén tőzeg, szűrőanyag, amit a szűrőbe téve segít lágyítani a vizet. Érdemes ezekre áldozni?
A kisebb akvárium háttere mögött nálam is van valami feketés porszerű lerakodás. A nagyobb mögé kevésbé látok be, mert a két akvárium egymás mellett van és az pedig a fal melett van. Annál nem tapasztalok ilyet, de itt a tető miatt a háttér mögötti rész is megvilágítódik. Inkább zöld algát és kevesebb barna algát látok, a fölső részén leagalábbis. Szerintem az a fekete inkább valami algafajta és nem penész.
Még hozzátenném, hogy nálam a szűrő szívóága a háttér mögött van. A szívóág vége egy könyökcsőbe van benyomva, nincs leragasztva. Valamint a szívóágon a vízszint alatt kb. 4 cm-rel a szívócső ki van lyukasztva, hogy ha a víz elfolyna, ne tudjon a teljes akvárium víz elfolyni, itt kapjon levegőt ha lecsökken ideáig a vízszint. Szóval szerintem ezen a lyukon is valamennyi víz a háttér mögül közvetlenül is tud a szőrőbe kerülni. Ez is biztosít egy kis áramlást. Egyébként az én akváriumomban a háttér az egyik oldalt kicsit alacsonyabbra sikerült és itt a teteje szinte mindig a vízszint alatt van, itt is tud a víz áramolni (a vízfelszín láthatólag eléggé kavarog is).
A másik (kisebb) akváriumban a háttér magasabb, és a szívó cső sincs kifúrva (mert vízcserekor a kilyukasztott szívócsőnél mindig levegőt kapott és nehezen indult el miatta a kis szűrő. A nem túl jól sikerült hajlítás okozta eltömődés miatt kicseréltem a szívócső pipáját, amit már nem fúrtam ki a vízszint alatt). A pvc könyökcső és a pipa között ennél az akváriumnál még lazább az illesztés mint a másik akváriumban, itt ez okozhat nagyobb áramlást.
A lefejtést óvatosan végezd, ügyelve a gyökerek épségére. Az elhalt/félig elhalt leveleket vágd le egy éles ollóval, előfordulhat, hogy a gyökereket vissza is kell vágnod, kb 5-6 cm hosszúra.
Köszi, tényleg kedves vagy, de tényleg nem értek semmit.
Hagyjuk is, msot angol irodalom vizsgára készülök, lehet azért vagoyk hülye. Egyébknét úgy tűnik, mintha hátul valami penész lenne a talajon (ez konkrétan üveg, homok nékül)
Akkor egy kis hevenyészett rajz. A csőben a levegő-víz együttese könnyebb, mint a víz, és így felhajtóerő hat rá, elindul felfelé. Alul szívja be a vizet. A cső teteje csak néhány cm-el lehet a víz felett, különben nem indul el. Az alsó vastagabb részen a légcsatlakozás és a szűkítés közötti távolságot hagyhatod nagyobbra is, akkor picit talán magasabbra emel. Mondjuk az akvárium magasságának a 1/20-1/10 rész legyen ott a távolság, a vékony cső belső átmérője meg legyen 4-5mm, amilyen csöve van az üvegesnek. Az alját meg is hajlíttathatod, és furathatsz rá kis lyukakat, és akkor csak rá kell húzni egy szivacsot, vagy így hagyod, mint a képen, csinálhatsz neki egy kis tégelyt, és vágsz bele szivacsot úgy, hogy a közepére lyukat vágsz, amin pont befér a vastag rész, kívül meg megszorul a tégelyben, és úgy is szűr.
Rögzíts a cső tetjéhez egy félbevágott műanyag csövet (mint az ereszcsatorna), hogy a víz, ami kibukik a cső tetjén abban tudjon átcsorogni a háttér elé. Jó a sima szűrő is, csak azok érzékenyek a szintre. Ez akkor se megy tönkre, ha szárazon üzemel, legfeljeb sziszeg egy kicsit. De hátrányaként kell hozzá egy légpumpa.