Keresés

Részletes keresés

mmormota Creative Commons License 2009.02.02 0 0 52867
"Ezek szerint, hát nem. Sajnos fordítva írtad."

Nem írtam fordítva.
Az egyik arról szól, mikor indul a villanás, azt meséli el, hogyan, milyen sorrendben jelenik meg a fény a lézer kilépő lapján.
A másik meg arról szól, a fénykör milyen sorrendben éri el az X' tengelyt.

"Megismétlem a kérdést: A detektor lemezének középpontjából nézve a források villanásai egyidejűek-e vagy sem?"

Attól függ, milyen a megfigyelő sebessége. :-)
Annyira lövésed nincs a dologról, hogy el se tudod képzelni, minek feszegetem ezt.
Előzmény: Gézoo (52866)
Gézoo Creative Commons License 2009.02.02 0 0 52866

"A K' rendszerben ugyanez kicsit máshogy néz ki.
A lézer ferde kilépő lapján nem egy egyidejű villanás jelenik meg, hanem előbb az alsó pontja villan fel, majd mint agy futófény reklám egy mozgó vonal mentén a fényes rész átsöpör a kilépő lapon felfelé, a legfelső pont villan utoljára."

 

 Ezt írtad. És ezt:

 "Én is azt írtam, hogy a körlap felső széle éri el előbb, nem?"

 

 Ezek szerint, hát nem. Sajnos fordítva írtad.

 

  A másik: azt írtam, hogy a lézer felső széléhez rögzítjük a koordináta rendszert, és nem azt, hogy a fényhez!

 

  A kérdésre adandó válasz elöl kitértél:

 "A K' rendszerben akárhonnan nézed, nem egyidejű."

 

  Megismétlem a kérdést: A detektor lemezének középpontjából nézve a források villanásai egyidejűek-e vagy sem?

 

 (  Einstein függvényét alkalmazva, mindkettő azonos sebességű és a detektorok síkjának közepétől azonos x távolságra vannak, azaz egyidejűek a villanások.)

 

 

 

Előzmény: mmormota (52865)
mmormota Creative Commons License 2009.02.02 0 0 52865
"Ha már nagy kerek lézer, akkor nem lentről felfelé, hanem fentről lefelé érkezik a fénykör a detektorhoz. Egyrészt azért mert a felső széle ven közelebb a detektorhoz"

A lézer van alul, nem? A fény felfelé halad, nem?
Én is azt írtam, hogy a körlap felső széle éri el előbb, nem?

"másrészt ha a felső széléhez kötünk koordináta rendszert és ebben vizsgáljuk a detektor mozgását"

Nem kötünk specrelben fényhez koordinátarendszert.

"A példámban a forrássík felezőpontjától jobbra és balra azonos távolságban lévő források szerinted nem azonos időeltolódással sugároznak a detektorsík középpontjából szemlélve"

Nem attól függ, hogy _honnan_ nézed, hanem attól, hogy milyen relatív _sebességű_ rendszerben nézed.
A K rendszerben akárhonnan nézed, egyidejű. A K' rendszerben akárhonnan nézed, nem egyidejű.
Előzmény: Gézoo (52864)
Gézoo Creative Commons License 2009.02.02 0 0 52864

Kedves Mmormota!

 

  Ha már nagy kerek lézer, akkor nem lentről felfelé, hanem fentről lefelé érkezik a fénykör a detektorhoz.

   Egyrészt azért mert a felső széle ven közelebb a detektorhoz, másrészt ha a felső széléhez kötünk koordináta rendszert és ebben vizsgáljuk a detektor mozgását, akkor a körlap átmérőjének alsó széle valóban nem egyidejúnek látszik a detektor rendszerének X' tengelyén lévő síkon, sőt még haladási irányban is hátrébb van.. a detektor rendszeréből nézve.

 

   Viszont, miután én elgondolkodtam a Te felvetéseden, akkor kérlek felelj Te is!

 

     A példámban a forrássík felezőpontjától jobbra és balra azonos távolságban lévő források szerinted nem azonos időeltolódással sugároznak a detektorsík középpontjából szemlélve?   Ha úgy gondolod, hogy nem azonos a középvonaltól azonos értékű eltolődás mértéke, akkor miért nem az?

 

  

 

Előzmény: mmormota (52863)
mmormota Creative Commons License 2009.02.02 0 0 52863
Minden alap nélkül hiszed azt, hogy a detektorpárral a 37 fokot mérnéd ki.

Nem így van, a forráspár a detektorok rendszerében nem egyszerre villan, a két fénysugár pillanatnyi helyzetét összekötő egyenesre állított merőleges nem 37 fok hanem 90 fok, a két detektor akkor detektál egyszerre, ha vízszintesen elhelyezett lapon van, és nem ferdén mint a források.

---------------

Tisztán látszik, hogy ez az amit nem értesz, és el se tudsz képzelni. Ezen kellene elgondolkodnod, ahelyett hogy ugyanazt a tévedést tényként hangoztatod.

--------------

Megpróbálom még egy módon, hátha legalább elgondolkodtat.

A forás K rendszerében így néz ki a dolog:
A forrás rendszerében beállítanak egy vastag lézert a kedvenc 37 fokodban ferdén, és ráhúznak egy vele azonos vastagságú csövet.
Ez a lézer villant egyet. Az egyidejű, azonos fázisú fény a K rendszerben egy körlap ami pont kitölti a csövet, és merőleges a cső tengelyére. Mint ilyen, szépen végigfut a 37 fokos csövön, a körlap felső fele éri el előbb az X' tengelyt, az alja picit később.

A K' rendszerben ugyanez kicsit máshogy néz ki.
A lézer ferde kilépő lapján nem egy egyidejű villanás jelenik meg, hanem előbb az alsó pontja villan fel, majd mint agy futófény reklám egy mozgó vonal mentén a fényes rész átsöpör a kilépő lapon felfelé, a legfelső pont villan utoljára. A késleltetés pont annyi, hogy a fény egy vízszintes körlappá áll össze. Ez a vízszintes körlap pontosan függőlegesen emelkedik. Mindig éppen kitölti a 37 fokos cső megfelelő magasságú metszetét. (a metszet azért nem ellipszis hanem kör, mert haladás irányban rövidebb a K' rendszerben)
A függőlegesen emelkedő kör természetesen a vízszintes lapon elhelyezett detektorokat éri el egy időpontban, így a detektorok módszerével is azt mérik, hogy ez egy vízszintes hullámfront, ami függőlegesen haladt.



Előzmény: Gézoo (52854)
Gézoo Creative Commons License 2009.02.02 0 0 52862

Oké, indokold! Miért és hogyan találná el?

 

  Persze, ha azt mondod, hogy a vadász célozza meg a detektort a lézerpuskájával,

mert akkor a detektorpár nem tud a számodra kezelhetetlen ß=37 fokos szöget mérni, akkor igazad van. Ha szétlővi, akkor marad a cső..

 

   Bár azt sem értem, hogy a detektor rendszerében mozgó forrás hogyan célozhatná meg a detektort a 0;0 pont  megcélzásával?

   Hiszen mindketten tudjuk, hogy a fény nem terjed végtelen sebességgel, ezért a forrásnak előre kell céloznia, mint a vadásznak ha nyulat akar lőni.

   Mit mondsz, te mint detektor rendszerében ülő, nekem mint a forrásnál lévőnek, hova célozzak?

 

Előzmény: ivivan (52860)
Mungo Creative Commons License 2009.02.02 0 0 52861

Kedves Gézoo!

 

Nem a sebességekre, szögekre kérdeztem rá, hanem a "mérési eredményekre".

Ki, hol, mikor mért ilyet?

 
Idézlek:
"Csupán a mérési adatokból indulhatunk ki."
 
Szóval miféle mérési adatok állnak a rendelkezésedre?

Előzmény: Gézoo (52859)
ivivan Creative Commons License 2009.02.02 0 0 52860
Állandóan kevered a két rendszert. Most maradjunk a K' rendszerben, amiben a detektor nem mozog, azaz 0,6s alatt 0 azaz nulla elmozdulása van. Ezért ha a forrás megcélozza az origóban lévő detektort t'=0-kor, akkor 0,6 másodperccel később az el is találja az origót, ahol még mindig ott van a detektor, mivel nem mozog az sehova!

Tehát a forrás rendszerében a kibocsátás szöge kb 37 fok. A megtett út 1.
A detektor rendszerében a kibocsátás szöge 90 fok. A megtett út 0,6.
Előzmény: Gézoo (52858)
Gézoo Creative Commons License 2009.02.02 0 0 52859

Szia Kedves Mungó!

     Látom, rákérdeztél a sebességekre, szögekre.  Kérlek olvasd el az 52777 -hozzászólásomtól, akkor minden kérdésedre megtalálod a választ!

Előzmény: Mungo (52856)
Gézoo Creative Commons License 2009.02.02 0 0 52858

Jajj dehogy!

 

  Ha a forrás t=0 s-kor a A pontból a B pontot és nem a C pontot célozta volna meg, akkor amire a B pontot eléri a fény addigra a detektor már 0,6*0,8=0,48 távolságban

van a B ponttól, azaz nem detektálhat fényt.

 

     Dehogy célozta meg a forrás a K' rendszer 0;0 pontját, hiszen a célzáskor a K' rendszer 0;0 pontja a K rendszerben 0;0,6 helyen volt.

     A forrás a C pontot célozta meg, azt a C pontot, ahol a K' rendszer C' pontja volt t=0 s-kor.   Mivel  a K' rendszerben a C' pont 0,8;0 ponton van, és ezt célozta meg a forrás, a forrás célkeresztjében a megcélzott pont 1 sec alatt v=0,8 sebességgel haladt K' rendszer origója felé és végül elérte C pontot a fény és a detektor is, a K rendszerben egyidőben t=1 s-kor.

 

 

 

 

Előzmény: ivivan (52857)
ivivan Creative Commons License 2009.02.02 0 0 52857
"t=0 -kor a forrás a K' rendszer 0;-0,6 pontjáról megcélozta a K' rendszer 0;0,8 pontját"

Hát ha azt célozta volna meg, akkor azt is találná el, nem a 0;0-t! Szóval helyesen: t'=0-kor a forrás a K' rendszer 0;-0,6 pontjáról megcélozta a K' rendszer 0;0 pontját. Amit aztán el is talált és így a megtett út 0,6.
Előzmény: Gézoo (52854)
Mungo Creative Commons License 2009.02.02 0 0 52856

Csupán a mérési adatokból indulhatunk ki.

 

Szóval, most vagy prezentálsz egy hiteles mérési jegyzőkönyvet, vagy legalább egy hivatkozást ezekre a "mérési adatokra", vagy folyamatosan mindenhol hazug, csaló gazembernek foglak nevezni. Mégiscsak pofátlanság feltünési viszketegséged  lázálmait valóságos mérési eredményekként kihírdetned.

Beszélj csak nyugodtan Gézoo-fizikai posztulátumokról, Gézoo halandzsáról, az stimmel.

Előzmény: Gézoo (52848)
pint Creative Commons License 2009.02.02 0 0 52855
itt is jártunk már. van olyan, hogy a K' rendszerben nézve a K rendszerben nézve nem merőleges.

egyszerűen képtelen elszakadni a K-tól, mindenáron át akarja csempészni az ottani igazságokat K'-be. így lesznek a fenti zagyvaságok. meg a rendszerben/rendszerből kettősség.
Gézoo Creative Commons License 2009.02.02 0 0 52854

Kedves Iván!

      Oké nézzük meg a detektor rendszeréből, hogy a célzás milyen irányt mutat a K' rendszerben!

       t=0 -kor a forrás a K' rendszer 0;-0,6 pontjáról megcélozta a K' rendszer 0;0,8 pontját.      A K' rendszerben ez az egyenes ß=37 fokos szöget zár be az X' tengellyel. 

       Azaz igen, valóban, a K' rendszer  0;-06 és 0,8;0 pontjait összekötő egyenes az X' tengellyel  ß=37 fokos szögget zár be és így ebben a 37 fokos szögben fog érkezni a K' rendszerben nyugvó detektorpába a fény c sebességgel.

    A K' rendszerben a 1 sec alatt 0,6 távolságból érkező vetülete az X' tengelyre merőlegesen érkezik a detektorba.

 

    Nagy kérdés, hogy ragaszkodsz-e a 0,6c sebességű vetülethez, vagy a c sebességű fény szöge érdekel?

 

 

     

  

 

Előzmény: ivivan (52853)
ivivan Creative Commons License 2009.02.02 0 0 52853
"Az X' és X tengelyek távolsága Y'=0,6 a detektorpár által megmért szög ß=37 fok."

Még mindig arra vagyok kíváncsi, hogyan jön ki az a 37 fok? Mert nekem még mindig merőleges jön ki a koordináták alapján...
Előzmény: Gézoo (52848)
Gézoo Creative Commons License 2009.02.02 0 0 52852

Nem tudom mi van ma velem. Bocs!

 

 

  Helyett helyesen:  "1 sec múlva metszi a mozdony rendszerének X' tengelyét a lövedék, pontosan a mozdonynál.

   Miután a 0,8 távolságot a v=0,8 sebességgel haladó pont pontosan 1 sec alatt teszi meg."

 

 

Előzmény: Gézoo (52851)
Gézoo Creative Commons License 2009.02.02 0 0 52851

Bocs, a sietség: " 1 sec alatt megteszi a mozdony rendszerének 0,8 távolságát."

 

Helyett helyesen:  "1 sec múlva megteszi a mozdony rendszerének X' tengelyét a lövedék, pontosan a mozdonynál.

   Miután a 0,8 távolságot a v=0,8 sebességgel haladó pont pontosan 1 sec alatt teszi meg."

 

 

Előzmény: Gézoo (52849)
pint Creative Commons License 2009.02.02 0 0 52850
"Csupán a mérési adatokból indulhatunk ki."

ejha, nem is tudtam, hogy a te érvelésed mögött mérés van. eddig azt hittem, hogy gondolatkísérlet.
Előzmény: Gézoo (52848)
Gézoo Creative Commons License 2009.02.02 0 0 52849

Kedves Iván!

 

  Persze ha a közkedvelt vadász-vonat pédával nézzük, akkor a sebességeket, távolságokat behelyettesítve azt kapjuk, hogy

  A mozdony éppen elhalad egy vadász mellett, és a mozdonyvezető látja, hogy

a vadász megcélozza fénypuskájával a mozdony rendszerének egy pontját.

   Gyorsan megkérdezi telefonon a vadászt, hogy hány fokos szögben céloz.

A válasz ß=37 fok.

 

   Ezután gyorsan kiszámítja, hogy  a célbavett pont a mozdony rendszerében

1 s időt és a vadász v=0,8 sebességét ismerve, pontosan 0,8 távolságban metszi

a mozdony rendszerének X' tengelyét.

 

   Azaz a derékszögű háromszög befogói 0,8 és 0,6 átfogó 1, azaz tényleg az a pont

a rendszerében v=0,8 sebességgel közeledik felé és 1 sec alatt megteszi a mozdony rendszerének 0,8 távolságát. A becsapódás szöge tg ß= 0,6/0,8  --> ß=37 fok

  

    Azaz pont oda céloz a vadász, ahol a mozdonytól 0,6 távolságra lévő vadásztól

elindult fény 1 sec  múlva pont eltalálja  a mozdony elejét..

  Majd  villám gyorsan a mozdony végébe megy.

 

 

 

  

 

Előzmény: ivivan (52847)
Gézoo Creative Commons License 2009.02.02 0 0 52848

Oké.

 

  Tehát most a specrel igazolása a cél, ezért nem indulhatunk ki abból, hogy a specrel szerint mi lenne.

   Ezért abból sem indulhatunk ki, hogy bárkinek az órája lassabban vagy gyorsabban járna, sőt abból sem, hogy összemehetett-e egy hossz.

 

  Csupán a mérési adatokból indulhatunk ki.

 

    A  detektorba beérkezik a fény, a detektor rendszerében az X' tengellyel párhuzamos x tengely mentén v sebességgel mozgó forrásból.

   A z X' és X tengelyek távolsága Y'=0,6  a detektorpár által megmért szög ß=37 fok.

 

   Azaz a derékszögű háromszög a párhuzmosokat 37 fokos szögben metsző

egyenesből és a párhuzamosok távolságából képződik.

    Így a fény indulási pontjára -0,8;-0,6 koordináta jön ki.

 

  Ellenőrizzük, hogy helyes-e!

A haladási idő a K rendszerbeli megfigyelők szerint 1 sec, úthossz 1 c*1 s,

  Azaz a ß=37 fokos szögű egyenesen a c=c*1/1=c sebességgel haladt a fény.

 Azaz helyes a számítás.

 

  A forrás rendszere szerint a fény indításakor a detektor rendszerének 0;0,8 pontkát célozta meg a lézer.

 

      Most nézzük meg a detektor rendszeréből, hogy a célzás milyen irányt mutat a K' rendszerben!

      t=0 -kor a forrás a K' rendszer 0;-0,6 pontjáról megcélozta a K' rendszer 0;0,8 pontját.

     A K' rendszerben ez az egyenes ß=37 fokos szöget zár be az X' tengellyel.

 

    Azaz igen, valóban ß=37 fokos szögben fog érkezni a K' rendszerbe a fény.

 

 

 

Előzmény: ivivan (52847)
ivivan Creative Commons License 2009.02.02 0 0 52847
"hogy a fényt az X tengellyel ß=37 fokos szögben sugározta ki a forráspár."

Akkor most szépen, koordinátákkal vezesd le nekem, hogyan lesz 37 fok a merőlegesből?
Előzmény: Gézoo (52845)
Gézoo Creative Commons License 2009.02.02 0 0 52846

   A detektor elé rögzített X' tengelyre merőleges csőben lévők szerint a csővükön át Y' tengely mentén halad a fény.   Ebben tökéletesen igazad van.

 

  Így amint a cső alján belépett a fény, a legalsó lezárja a csövet.

 

   Az 52818 ábrán  a K' rendszerben a detektorhoz felül rögzített cső helyébe  ültetett megfigyelők szerint a cső vonalában c sebességgel halad ugyanez a fény.

 

  Tehát adva van a K' rendszerben haladó fény, merre halad a valóságban?

Arrafelé amerre az alsók látják, vagy arra amerre a felsők?

Előzmény: ivivan (52844)
Gézoo Creative Commons License 2009.02.02 0 0 52845

Kedves Iván!

      Én másként látom!  Hogy megérthesd azt ahogyan én látom, tegyünk a K rendszerbe ködöt, ami szétszórja a benne haladó fény egy részét minden pontról, minden irányba.   A köd álljon a K rendszerben.

 

    Most nézzük meg, hogy a ködbeni látható fényutat miként látjuk a v sebességű rendszerekből.

    Elsőnek csak azt a két rendszert vizsgáljuk, amelyik a K rendszerben a forráshoz rögzített  koordináta rendszer X tengelyének irányában mozgó detektorokhoz rögzítettünk.

   Ezek közül az egyik az ábrákon szerepel. És valóban azt látnák a K' rendszer minden pontján ott ülő megfigyelők közül azok akik a 0;-0,6 és 0;0 pontok között ülnek, hogy a fény csak az ő irányukban halad a detektor felé.

    Ugyanezt a fényt a K2' ugyanúgy v sebességű, de -x felé mozgó rendszerbeli megfigyelők 18,5 fokos szögű irányban távolodónak látják.

   Persze, ha mindkét v sebességű detektor áthalad (a folyamatosan sugárzó forrás esetén megtehetik,)   a fényúton, akkor a detektorsíkokkal  azonos ß=37 fokos hajlásszöget mérnek az x'  és az x2'  tengelyekhez.

 

     Nyílván ebből az következik, hogy ha nem mérjük meg a fény haladási irányát például a forráspár-detektorpár módszerrel, akkor  minden mozgó más és más irányúnak vélheti a fény haladási tengelyét.

    Ha pedig megmérjük, akkor minden rendszerben ugyanazon irányt kapjuk.

 

  Így bár igazad van, a K' rendszerben az X' tengelyre merőlegesen álló csőben beérkezik a fény, a a cső végén lévő detektorpárral végzett mérés egyértelműen megmutatja, hogy a fényt az X tengellyel ß=37 fokos szögben sugározta ki a forráspár.

 

Előzmény: ivivan (52842)
ivivan Creative Commons License 2009.02.02 0 0 52844
Az a baj Gézoo, hogy még mindig csak az egyik nézőpontból ábrázoltad az eseményeket. És mi most arról vitatkozunk, hogy a másik nézőpontból mindez hogy néz ki. Ezért az ábráid semmit nem érnek!

És hidd el, itt a többség simán követni tudna egy koordináta alapú levezetést és az sokkal egyértelműbb, mint az ábrák...
Előzmény: Gézoo (52843)
Gézoo Creative Commons License 2009.02.02 0 0 52843

1.  " A tapasztalatom szerint a sokkal egyszerűbb ábrák olvasása, követése sem ennyire egyszerű sokak számára."

2. "
  (  Egyebként az összes ábrán c=1 szerepel. Minden időszakasz 1 sec hosszú.
Minden sebességgel megtett út hossza v*1 sec, ill. c*1 sec, d*1 sec, aktuálisan ahol v,c,d sebességek szerepelnek. De így sem érthetők az ábrák.)"

 

  Lehet, hogy tévedek, de szerintem a két idézet azonos értelmű:

 

  1. az egyszerű ábrákat sem értik,

  2. a szimpla függvények-koordináták leírását még kevesebben fogják érteni.

 

  Ezért nem értem, hogy mit akartál jelezni a "So what?"  mondattal.

Előzmény: NevemTeve (52841)
ivivan Creative Commons License 2009.02.02 0 0 52842
"Ha pedig a megmért ß=37 fok és a tengelyek távolsága alapján számolunk, akkor a fény haladási tengelye együtt mozog a K forrás rendszerrel."

Tehát elismered, hogy a koordináták alapján valóban merőleges a fényút és valóban csak 0.6 hosszú? Akkor miről beszélünk? A detektor rendszerében a fény 0,6 hosszú utat tett meg, ami 0,6s ideig tartott. Erről szól a specrel...

A 37 fokkal meg az a gond, hogyha merőlegesen érkezik be a fény, akkor az nem 37 fok. Ennyire egyszerű...
Előzmény: Gézoo (52838)
NevemTeve Creative Commons License 2009.02.02 0 0 52841
1. A tapasztalatom szerint a sokkal egyszerűbb ábrák...
2. De így sem érthetők az ábrák.


So what?
Előzmény: Gézoo (52840)
Gézoo Creative Commons License 2009.02.02 0 0 52840

Kedves Teve! 

  Megértem, hogy Te képes vagy elvonatkoztatott számhármasokból látni a mondani valót.

   A tapasztalatom szerint a sokkal egyszerűbb ábrák olvasása, követése sem ennyire egyszerű sokak számára.

    Így ha zavar téged a sok ábra és szöveg, készségesen felfüggesztem azzal, hogy az aki nem fogadja el azt amit leírtam, ne itt, hanem ahol szerinted jó lenne, pl. e-Mailben, vagy ha úgy akarod akkor egy másik fórumon  vitassa meg velem.

  (  Egyebként az összes ábrán c=1 szerepel. Minden időszakasz 1 sec hosszú.

Minden sebességgel megtett út hossza v*1 sec, ill. c*1 sec, d*1 sec, aktuálisan ahol v,c,d sebességek szerepelnek. De így sem érthetők az ábrák.)

Előzmény: NevemTeve (52837)
pint Creative Commons License 2009.02.02 0 0 52839
"a fény haladási tengelye együtt mozog a K forrás rendszerrel."

na mit mondtam? unom, hogy megint igazam lett.
Előzmény: Gézoo (52838)
Gézoo Creative Commons License 2009.02.02 0 0 52838

Kedves Iván!

     Két úton számolhatunk. Egyikben csak a koordináták alapján, a másikon a megmért fényút szöge és a koordináták alapján.

    Ha csak a koordinátákból úgy indulunk ki, hogy mereven áll s forrás a detektorok rendszerében, akkor valóban igazad lenne, az Y' tengely mentén haladt a fény,  d sebességgel a detektorok felé.

    Ha pedig a megmért ß=37 fok és a tengelyek távolsága alapján számolunk, akkor

a fény haladási tengelye együtt mozog a K forrás rendszerrel.

   Ekkor a detektorok felé c sebességgel közeledik a fény.

 

    Ezt az ábrákról is leolvashatod, a mellékelt kísérő szöveget elolvasva láthatod.

 

Előzmény: ivivan (52835)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!