Keresés

Részletes keresés

Dick17 Creative Commons License 2008.08.01 0 0 184

Ne titkolózzunk! Íme:

Ezért kellett meghalnia a legendás magyar zenésznek - Barta Tamás izgalmas élete

http://www.zene.hu/cikkek/cikk.php?id=13954 - Hegedűs István interjúja a Hungária együttes egykori dobosával, Tóth Józseffel.

picurka24 Creative Commons License 2008.07.31 0 0 183

Szia!

 

Ha még mindig akarod tudni Bartha Tamás halálával kapcsolatos tényeket, akkor szivesen elküldöm egy barátom cikkét, aki szintén zenész volt, a régi Hungária dobosa, Tamás barátja és kinti segitője.

 

A vörös hangyaboly c. Hungária számot is el tudom Neked küldeni, ha kell még!

Előzmény: ipanema (-)
Törölt nick Creative Commons License 2008.07.26 0 0 182
Ó, kettőről már lecsúsztam, de a rapidos az jön.:)
Előzmény: Törölt nick (181)
Törölt nick Creative Commons License 2008.07.26 0 0 181
Hú, köszönöm !
Előzmény: Dotis (179)
Dotis Creative Commons License 2008.07.26 0 0 180
Barta-emlékmûsor gusztus 9-én, szombaton este 8-tól 10-ig a Kossuthon (MR1).
Dotis Creative Commons License 2008.07.12 0 0 179

Kicsit pontosítok, delõször is a Klubrádiós Barta-megemlékezés, még két napig letölthetõ:
Presser Gábor és Orosz József: http://www.klubradio.hu/klubmp3/klub20080707-182902.mp3
Simonyi András és Orosz József: http://www.klubradio.hu/klubmp3/klub20080707-185902.mp3

Augusztusban kétrészes Barta-dokumentummûsor lesz a Kossuthon, a Rádiószínházban. Itt az elõzetes:
http://rapidshare.com/files/128820858/barta-002_kossuth-20080708Ked-K15.mp3

 

11 perc. Megszólal benne Barta, az anyukája, Presser, Simonyi András, Tóth József. Voltak benne nekem újdonságok, szóval igen alapos, szép munkának tûnik. És markáns feelingje is van, helyenként megrázó. Megemelem a kalapom, minden elismerésem. Na meg van egy pici részlet a 74 májusi (vagy júniusi) KEK-koncertrõl. Hogy azt honnan szerezték meg?!

 

Ez pedig egy hosszabb elõzetes, 21 perc:
http://rapidshare.com/files/128820857/barta-001_fiala-2008-07-10.mp3

Ebben van Fenyõ, Frenreisz, Somló is.

 

Fiala beszélget Markovits Ferenccel, a mûsor szerkesztõ-rendezõjével, 9 perc:
http://rapidshare.com/files/128820859/barta-003_kossuth-20080710Csu-K22.mp3

 

(Köszönet Barsi Sándornak az infóért és a felvételekért.)

yester Creative Commons License 2008.07.11 0 0 178

Tegnap a Kossuthon volt egy korrekt műsor Bartáról - Vöröshangyaboly s egyéb csemegék bejátszásával. Letölthető az MR1-Kossuth Rádió heti MP3 tára -
csütörtök - 22-23-ig linre kettintva. kb a 20 perctől!


http://real1.radio.hu/kossuth/
yester Creative Commons License 2008.07.07 0 0 177
Tisztázatlan körülmények közt halt meg a magyar gitáros, Barta Tamás


Hatvanéves lenne Barta Tamás, minden idők egyik legjobb hazai gitárosa, aki több mint 25 éve halt meg tisztázatlan körülmények között Los Angelesben.
A kitűnő gitáros, énekes és zeneszerző 1948. július 7-én született. A Landler Jenő Villamosipari Technikumban Fenyő Miklós osztálytársa volt. A Syconor együttesben kezdte a "nagyüzemi" zenélést 1967-ben. Fenyő szerint, aki szintén ebben az együttesben bontogatta szárnyait, Barta autodidakta módon tanult meg gitározni. Tagja lett az 1968-ban alakult Hungáriának, vendégzenészként pedig időnként besegített a Syrius együttesben.

Az Ifjúsági Magazin 1970-ben az év gitárosává választotta, 1971-ben csatlakozott a Presser Gáborral, Laux Józseffel és Frenreisz Károllyal megalakuló Locomotív GT-hez. Nemcsak hangszerével, hanem szerzeményeivel is döntően hozzájárult ahhoz, hogy a hetvenes évek elején az LGT a legszínvonalasabb és legnépszerűbb együttessé nőtte ki magát.

Az LGT első éveiben született dalok közül Barta szerezte többek között A Kötéltáncos álma, a Royal blues, a Kenyéren és vízen, a Szeress nagyon, a Cirkusz, a Csavargók angyala, a máig közönségkedvenc Gyere, gyere ki a hegyoldalba és az Ő most még csak 14 című dalokat.

Zalatnaynak írt dalokat

Szerzőként jegyezte Zalatnay Sarolta, Kovács Kati és mások több dalát. Az első három LGT-lemezen volt hallható különleges gitárjátéka. Az LGT-ből elsőként Frenreisz Károly távozott, a helyére lépő Somló Tamást Barta Tamás tanította basszusgitározni.

Amikor az LGT 1974-ben az Egyesült Államokban turnézott, nem volt hajlandó hazatérni, döntését itthoni körülményeivel magyarázta. Több barátja, zenésztársa próbálta lebeszélni arról, hogy Amerikában maradjon.

Los Angelesben élt, egy ideig zenélt, fellépett a Beach Boysszal és a Sly And The Stone Familyvel. Később üzletet nyitott. Állítólag összetűzésbe került a helyi magyar maffiával, s 1982. február 16-áról 17-re virradó éjszaka ágyában lelőtték. Barta földi maradványait elhamvasztották és helikopterről szétszórták. Laux József, aki szintén Amerikában telepedett le, tagadta, hogy Bartának kapcsolatai lettek volna a maffiával.

Eltűnt a rajongók elől

Disszidálásával Barta Tamás eltűnt a hazai rockrajongók elől, s tragédiájára a tengerentúlon nem tudta kamatoztatni tehetségét. Magyarországon a kedvencek közé tartozott, míg új hazájában százával-ezrével tengtek-lengtek a hozzá hasonló zenész fiatalok.

Életében, majd halála után is a legnagyobb elismeréssel beszéltek róla a hazai rockélet legjobbjai, köztük Presser Gábor, Szűcs Antal Gábor, aki a Hungáriában, Karácsony János, aki az LGT-ben váltotta, valamint Szörényi Levente, aki különösen kitartását értékelte.

- MTI -

http://www.zene.hu/cikkek/cikk.php?id=13701

[2008.07.07.]
Előzmény: jameslgt91 (174)
Dotis Creative Commons License 2008.07.07 0 0 176

Bartáról a mai Kontrában. Este 6-tól, Klubrádió.

Bootleger Creative Commons License 2008.07.07 0 0 175

Csáó!!!

 

 Ma lenne Barta Tamás 60 éves:S Kár,hogy Ő ezt már nem érhette meg:S

 Apropó...rendelkezik v.ki valami érdekes nem hivatalos cuccal tőle??

 Gondolok itt videó,audió...8mmes..bármi ami bootlegenek minősülhet???

jameslgt91 Creative Commons License 2008.07.04 0 0 174
Még játszott a Bosch-ban is ezis biztos, csak nem tudom mikor.

1966 Bosch: Barta Tamás, Deutsch András, Fenyő Miklós, Hámor Rezső, Neményi Tibor, Révész Tamás, Sipos Péter.

Szerintem Barta nem játszott 1 évig a Syriusban, az sok lenne talán.
Előzmény: D. péter (172)
jameslgt91 Creative Commons License 2008.07.04 0 0 173
Az alapító felállásról csak néhány klipp tudtommal videóban, egyet láthatsz youtube-on, a Boldog vagyok-ot. Igen az első felállásból csak ez lehet szerintem, a somlós felállásból már több van. Biztos vannak még anyagok csak kitudja hogy hol...
Előzmény: D. péter (172)
D. péter Creative Commons License 2008.07.04 0 0 172
Tudtommal így nézett ki Barta pályafutása: 1965-67 Syconor.Ők voltak az első zenekar,akikről az IM írt(1966.február,nekem megvan a cikk),ebben több fotó is található,és a zenekar összes tagja-még a technikus is-nyilatkozik.
1967: katonaság. Hogy kétszer játszott-e a Hungáriában,abban nem vagyok biztos.
A Syrius 1968 őszén alakult át.Az a formáció,ami később legendává vált,ekkor kezdett formálódni,ekkor még Barta és Rákosi László is játszott benne.
A Syrisu-könyvben és a rockszámlában több fotó is található ebből a korszakból.
Barta 1969 végén ment át a Hungáriába, és itt játszott 1971 áprilisáig.
Apropó: az első LGT-felállásról milyen filmanyagok maradtak fenn?
Előzmény: jameslgt91 (166)
jameslgt91 Creative Commons License 2008.07.03 0 0 171
Köszönöm Elvtárs a részletes ismertetőt! De a Csavard fel a szőnyeget kislemezen már Barta gitározik nem? Legalábbis ha meghallgatom a szóló teljesen Bartás.?
Dick17 Creative Commons License 2008.07.03 0 0 170
Szóval kevertük a 68-as Ki Mit Tud? és a  az ugyancsak 68-as Táncdalfesztivált, de most már utánanéztem és ez az előző hsz adja meg a frankót. ;-)
Előzmény: Dick17 (169)
Dick17 Creative Commons License 2008.07.03 0 0 169

Nem tudom ki írta a hivatkozott A dal ugyanaz marad című könyet, de hülyeséget írt, hidd el nekem! (Ráadásul annyi ötlete sem volt, hogy eredeti címet adjon a könyvének!)

A Hungária 1968-ban indult először Táncdalfesztiválon az "Egyszer vagy fiatal" c. számmal és nem nyertek semmit. (Ld.: Dallam diadala 178. old.) A következő évben (1969) a "Bezzeg tavaly" dallal indultak és nem jutottak a döntőbe. (Hivatkozott mű 189. old.)

A Táncdalfesztivál, mint dalok versenye, nem úgy működött, hogy menet közben dalt cserélnek az előadók. Olyan a Magasztárban van/volt. A "Csavard fel a szőnyeget" sosem hangzott el táncdalfesztiválon, legfeljebb nosztalgia bálon. Viszont lehet, hogy a "Ki Mit Tud?"-on játszották 1968-ban, ahol végül az említett "Nem bújok én többé már a subába" dallal nyertek. (Ld.: Kiss István Zoltán: Magyar könnyűzenei lexikon, 165. old. ZajZon kiadó, 1998) A Ki Mit Tud-beli felállásuk: Fenyő, Csomós Péter és Mtlakovszky Miklós (gitár), Klein László (basszusgitár), Tóth József (dob) és Láng Péter (szaxofon).

Előzmény: jameslgt91 (168)
jameslgt91 Creative Commons License 2008.07.03 0 0 168
Valószínűleg igazad van, de biztos, hogy játszották a táncdalfesztiválon a Csavard fel-t csak nem a döntőben, de a döntőben valóban a Nem bújok-ot. Az infó a A dal ugyanaz marad című könyből van. Kösszi a segítséget sokat segítettél!
Előzmény: Dick17 (167)
Dick17 Creative Commons License 2008.07.03 0 0 167

D.péter tudja jól. A Fáradt a nap az 1969-es táncdalfesztiválon hangzott el, és bizony a Syrius soraiban Barta pengetett. Tán valamely archívumban létezik az egész fesztivál felvétele. (Forrás: Gáncs D.-Zoltán János: A dallam diadala - A táncdalfesztiválok története, 188. old. + saját emlékem a tévé elől...) A dal a Qualiton SP 603 katalógus számú kislemez B-oldalán található.

´71 kora tavaszán csupán azon egyszerű okból nem játszhatott a Syruisszal, mert a zenekar 1970 november végén elutazott Ausztráliába és egy évig voltak kint.

Ezt az infót - "az LGT-t megelőző hetekben játszott a Syriussal '71 kora tavaszán, és felvettek vele 2 kislemezt a rádióban. Aztán LGT." - vajon milyen könyvben olvastad? Mert így nem igaz! 

A Csavard fel a szőnyeget nem volt fesztivál dal, ott valami "nem bújok többet már a subába" szövegű dalt nyomtak Fenyőék álnépi hacukába öltözve a 68-as fesztiválon. Az Egyszer vagy fiatal c. Rózsa szerzeményt adták elő, úgy mint Ki Mit Tud? győztesek. Nem játszott velük Barta. Fotó az említett könyv 180. oldalán. 

Remélem közelebb vittelek a megoldáshoz?

 

Előzmény: jameslgt91 (166)
jameslgt91 Creative Commons License 2008.07.03 0 0 166
Igen, épp ezen morfondíroztam én is tegnap. Hallgattam a Fáradt a nap-ot, és próbáltam levenni Barta stílusát, hogy ő játszhat e benne. A gitár dallama, ahogy a hangok követik egymást Bartás, de a felvétel 1970-es, és akkor elvileg már rég Hungáriában volt. Vegyük sorra, kezdett a Hungária elődjében a Boschban ez úgy 1966-ban lehetett, utána Syconor 1967- ben egy kicsit aztán elment katonának, 1968 végén meg már vele veszik fel a Csavard fel a szőnyeget-et a Hungáriában, de a táncdalfesztiválon nem játszott még velük, pedig ott is játszották a dalt. Akkor ezek szerint rövid időre kilépett a Hungáriából 1969 vége 1970 eleje talán? Így passzolhatnak az adatok, aztán vissza a Hungáriához ahol két nagylemez 1970,71. Aztán 1971 április LGT.

Viszont most egy könyben azt olvastam hogy a Hungáriát Barta az LGT előtt már elhagyta egy picivel korábban, és az LGT-t megelőző hetekben játszott a Syriussal '71 kora tavaszán, és felvettek vele 2 kislemezt a rádióban. Aztán LGT.

Na vajon hogy lehet?:)) Segítsetek oldjuk meg ezt a kérdést:)
Előzmény: D. péter (165)
D. péter Creative Commons License 2008.07.03 0 0 165
Tudtommal a Fáradt a Nap c. dalban is játszik Barta.A Rockszámlában van egy fotó az1969-es táncdalfesztiválról,és ott még ő is a zenekar tagja volt. (Ráduly viszont még nem.)
Előzmény: jameslgt91 (162)
jameslgt91 Creative Commons License 2008.07.03 0 0 164
Kösszi mingyár meg is keresem:)
Előzmény: t2jani (163)
t2jani Creative Commons License 2008.07.03 0 0 163
Van egy '80-as években kiadott bakelitem, a címe Rocklegendák 1966-1970, mindenféle zenekaroktól van egy-egy szám (Koncz Zsuzsa, Metro, Illés, Scampolo, stb), azon külön is megemlítik a Hűtlen lány című számot, h különlegesség, mert Barta is játszik rajta (egyébként Barta-S. Nagy szerzemény).
Előzmény: jameslgt91 (162)
jameslgt91 Creative Commons License 2008.07.02 0 0 162
Valaki nem tudja a Syriusnál töltött rövid idő alatt készített számok címét?Mert állítólag egy kislemezt felvettek a rádióban Bartával.
poguitarist Creative Commons License 2008.06.22 0 0 161

 Bartát először 1973-ban a szilveszteri műsorban láttam(Gyere ,gyere ki a ...),majd egy vagy két hónapja a Youtube-on(Boldog vagyok).Egy ideig meg voltam győződve, hogy a Vöröshangyaboly és a Kenyeren és vizen csak számomra mérföldkő. A Hungária lemezen a Vöröshangyabolyt átugrották  a bulikon(nem lehetett rá táncolni)(az én lemezemen itt papirvékony a vinil a sok hallgatástól), a Kenyeren és vizen sokatmondóan lemaradt az ''Lgt összes kislemeze ''kiadásból.Miért? mert a Siryushoz hasonlóan a jazz-rock fele állt a szekér rúdja,ami nemigazán volt kasszasiker stb.Summa summarum...Barta tényleg minden idők legnagyobb- magyar-(ez számunkra erdélyiekre méginkább fontos)''jazzrock gitárosa lehetett volna,rockgitárosként mindenképp.De kit érdekel a múlt, azóta annyi jó gitáros kényeztette a közönséget..Talán engem, meg Ipanemát, akinek minden elismerésem e topik inditásáért  .                 

t2jani Creative Commons License 2008.04.03 0 0 160
...vagy akár előkerülhetne pár bootleg itthonról is... De ezek sajnos csak álmok.
Előzmény: Dick17 (159)
Dick17 Creative Commons License 2008.04.03 0 0 159
Ahhoz, hogy éljen a topic, történnie kellene valaminek. Pl. jelentkeznének figurák, hogy vannak felvételei Bartától az amerikai időszakból vagy bármi...
Előzmény: jameslgt91 (158)
jameslgt91 Creative Commons License 2008.04.02 0 0 158
Épp azt mondom, az utolsó beírás február 17-én volt. Jó lenne ha más idószakban is élne a topic.
Előzmény: Dick17 (157)
Dick17 Creative Commons License 2008.04.01 0 0 157
mintha túl lennénk azon... Inkább jön a 60. szülnap...
Előzmény: jameslgt91 (156)
jameslgt91 Creative Commons License 2008.04.01 0 0 156
Talán Barta Tamás-ról nem csak a halála napja közelettekor kéne szót ejtenünk...
jameslgt91 Creative Commons License 2008.02.17 0 0 155
Biztos, hogy készített Amerikában felvételeket zenekarokkal, mert valahol hallottam, hogy Herskovits Iván azokat is lejátszotta a rádióban.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!