Bemész a plusszba, spárba,korába,teszkóba és veszel egyet. Mondjuk 150ft. Kettévágod, vagy csak a végét vágod le, ízlés kérdése. Én levágtam a végét, reszeltem rá lyukat, hogy egy hal beférjen, és ennyi. Persze előtte ki kell szedni a tejet és a húst, és jóízűen elfogyasztani, ha nem romlott:) De akár kicsit megfőzve vagy nyersen a halaknak is lehet adni a húsból, asszem. Utána a szőröket kívülről lekaparni, kifőzni vagy 2-3x sós és utána tiszta vízben, és már kész is. El is süllyed,nem is fertőz.
Amúgy nőstény halaknál előfordul, hogy hím nélkül két nőstény összeáll, és ikrázik. Ez tapasztalt tény....én is jobban szeretem a két nőstény felállást, mint a két hímet :S
Soxor olyan kérdéseket tesztek fel.. amit a nagy szakik alig tudnak megválaszolni..-:)
→ " A messzemenöen elterjedt vélemény, hogy egy medencében az almacsigák a magasabb fejlödésü/rendü vizinövényeket nem bántsák, úgy néz ki, hogy félrevezetö. A saját megfigyelésem alapján és az új literatur közlése szerint, ha az állatokat rendszeresen élelmezzük igy nemtámadják meg a vizinövényeket. De az is lehetséges, hogy a különbözö fajok az almacsigákból az élelem igényüket illetöen nem teljesen azonosak. " Irta Frey Bácsi (1978) ebben a könyvében..-:))
Van megoldás. 140literbe talán még elfér 2 nőstény is. Ha szerencséd van összehangolódnak a fiúkkal. Másik megoldás, elmagyarázni a halaknak, hogy manapság elfogadott a másság, tehát a ramik élhetnek együtt, a razbóráknak, gurámiknak pedig elmagyarázni a tolerancia lényegét. A ramik akár örökbe is fogadhatnak pl. majd meggyhasúakat. A mi társadalmunkban ez már megengedett. Jézusom, csak nehogy kötelező legyen! :-)
Ez atúletetés dolog számomra is egy nagy talány. Igazából én is kezdő vagyok. pár hónapja halazok csupán. Erre a kérdésedre talán vannak akik nálam jobb választ tudnak adni. Nálam egy kiskanál van rendszeresítve. Azzal adok nem púposan csak laposan. Nekem megy belőle az aksi aljára a harcsáknak. Szúnyoglárva+sera san lemezes haltáp keveréke.
Tegnap vettem bele halakat,vörös neonok, guppi, mexikoi kardfarku pár,Mai veszteség-1 neon :/.Mondjuk várhato volt 1-2 elhullás gondolom én.A kérdésem olvastam ne etessük túl őket , honnan tudom mennyi az elég?A csaj a boltba adott szunyoglátvát meg Ovo-Vit magas fehérjetartalmu kaját kis lapkákból áll.De nem tudom mikor mennyit adjak nekik,A guppik + a kardfarkuak zabálnak de a neonok nem nagyon mert ők lent az aksi alján bandáznak.Vagy eszik a lehullo darabokat?Nem nagyon látom.
Én az aranyközépút híve vagyok. Tehát az állítható tartomyányon belül középre. Vag inkább egy kicsit nagyobbra az állítási keresztmetszetet, hogy kissebb legyen a sodrás. Nagyobb keresztmetszet ugyanakkora közegárammal kisebb kilépő sebesség.
Kérdés 70 literes aksi, 1 AQUAEL belsőszürővel 50-100 literig,még mindig nem tudom hogy állítsam be a szürőt, mennyire áramoltasson stb. észre lehet venni a halakon vagy valami hogy mikor jó nekik?
Azért mert belöle is kitenyészeteték már fátyolos ill arany és gömb fajtájút. Elég könnyő megkülönböztetni őket a hsuk a mérvadó!! Hímnek sárgás hasa nösténynek lilás pirosas és gömbölyubb. mÉg van egy másik küldönbség hátuszu első sugari feketék az egyik hosszabb mint többi na ez hím. De hasuk színezete döntő.
Jelentem beszereztem életem első ramirezi párját. Illetve nemtom az eladó nem volt biztos benne, hogy egy fiú és egy lány. Mindenesetre két ramirezi. Kérdések: mitől van az, hogy ezek nem úgy néznek ki mint pl. az előbb látott képek? sokkal hosszabbak az úszóik. Gurámikkal méregetik egymást de eddig semmi probléma.
Jövő hétre ígértek meggyhasúakat. talán őket is bevállalom.
Azért érdemesebb kókuszt használni, mert nem követsz el olyan hibát, hogy vmi meszes követ raksz a vizedbe, illetőleg a nőstény nagyon átrendezi az ívóhely környékét, és amíg a kókusz stabilan van, addig a köveket szétdöntheti! Olyan tereprendezést végez 1-2 hétig a nőstény ikrázás előtt, hogy félnék én köveket rakni. Voltak kövek is, de talán megérezte a veszélyt, és csak a kókuszba ikrázott.
De jó a cserép is, vagy bármi hasonló, csak stabil legyen!
Lentebb volt egy kérdés, hogy az almacsika eszi-e a növényt: néha szokta, de nem jellemző rá. Nálam nem eszik a növényeket, kivéve egyet: az úszó békalencsét. Nem tudom miért, de kétpofára tömik be a felszínről...
Ha van valakinek egy eladó anci lánykája, keressen meg légyszi! Illetve 2 torocatum is keresi gazdáját. (Olyan 6-8 cm-sek) Köszi! Nia niamano@gmail.com
kókuszdió jó kövek is jól mondjuk legyen lapos :-) pl. ramirezi ha finom szemszécs talaj akkor egy kis mélyedést alakit ki sürü növényezet mellé vagy mögé.Minél több ilyen helyet alakitasz ki mert sügérek több lehetőségük van választani és így több az esély sikere.
nekem is az egyik kedvenc törpesügerem a rami. sajnos viszont sosem volt szerencsém velük. 1 évnél nem bírták még nálam, pedig eközben még ívtak is... de tényleg aranyos, ahogy a telküket védik, és a kicsiket kísérgetik...
Akit érdekelne esetleg! Most vasárnap a KUSZA-ban, Budafokon akvarisztikai börze lesz 10-13 óra között. Részletek az Akváriummagazin.hu -n olvashatóak!
Mivel tenyésztem is a meggyhasúakat, tudok 1-2 dolgot róluk. Sokáig élnek, nálam most a legidősebb kb. 5-6 éves, és még nem mutat semmi öregedési jelet xD Területvédők, de csak ikrázáskor, különben pedig nem zavarnak sok vizet. Ikrázáskor gyönyörűek, és biztosítani kell az akvárium egyik sarkában nekik egy kókuszt. Ha egy pár van. Ha több,akkor többet. Nálam egy ideig ramirezik is voltak mellettük, meg apistók, de egyedül szebbek:) Ramirezi helyett inkább az apisto. vijeta v. kakadu v. agassizi. Jobban illenek alkatilag a meggyhasúhoz. Most nálam mondjuk kéksügerek és tamás sügerek is vannak, a tomik a meggyhasúakkal:) Van 1-2 bunyó, de szeretik egymást:) Nem tart közületek valaki tamás sügeret? Érdekelne az ikrázási tapasztalat. 1hónap, és már jönnie kell az első "alomnak".
Ui: Nézd meg a képeket,amit feltettem a meggyhasúimról:)
A Ramireziket (vagy ahogy a sógornőm hívja: a punkok) tudom javasolni. Szépek, érdekesek, nálam most főszereplők az akváriumban. Állítólag macerás halak és 3 évnél nem élnek többet. Én eddig nem vettem észre, hogy sok baj lenne velük és remélem életkorban tévednek. Azt azért egy haltól nem várom el hogy 25 évig éljen. Bár a egyes corykról mondanak ilyet is. Na, szóval ha a Jó Isten 3 évet szabott ki nekik akkor 3 év, viszont GYÖ-NYÖ-RŰ-EK! Tudtommal a sügerek nagy része (vagy mind?) terület védő. Még a ramik is. Nálam 110 literben 2 pár van, mindegyiküknek van kb. 8-10 cm2-re amit véd. Még a 2x akkora ancitól is. Ezt azért vedd figyelembe. Bántani nem bánt senkit, de a kis "telkét" azt védi.
És mi a helyzet a meggyhasúakkal? Nekem ők borzasztóan szimpatikusak.
Például ha ők lennének a kiindulási alap akkor hozzájuk? Ramirezi? ő is tetszik. láttam boltban (bocs hogy csak így) sárga színű kistestű sügereket. azok is tetszettek. és voltak ugyanolyanok csak rózsaszínben. na ők nem. Persze barátnőmnek azok tetszenek.
Meghoztam a halakat.Vörös neonok,guppik,mexikoi kardfarkú pár +algazabbantó pár..Az etetésről kérdeznék még:Adott a boltba a csajé szunyoglárvát + Ovo-vit fehrjetartalmú kaját, lapocskákból áll.Honnan tudjam mennyi az élég?Szórtam be szunyoglárvát a guppik meg a kardfarkuak zabáltak de a neonok nem , mert azok alul bandáztak.Eljut hozzájuk valahogy a kaja.Vagy ha éhesek feljönnek érte?A lapocskákbol is adtam amit a guppik elbénáztak az lement az aksi aljára.
nekem a neonom a múltkor szintén hasvízkóros tünetet mutatott, elkerültettem szenvedéseit, bekerült a komposztba, egy hét múlva újabb neon mutatta ezeket a puffadós tüneteket, szaladtam baktopur direct-ért beletettem a belevaló mennyiséget, de ennek a neonnak csak meghosszabbítottam szenvedéseit, időnként csatlakozott a többiekhez aztán félrevonult, a kezelés nem vezetett eredményre, egyik reggelre, a 3. reggelre a kezelés után elköltözött.. :(
a többieket kezeljem le mégegyszer hátha hordozzák ezt a kórt, vagy ??????
Haplochromis spec 44. Szerintem gyönyörű halak, és könnyen tarthatók, nagyon könnyen szaporodnak. Kicsit ugyan agresszív faj (bár nálam nem). Ekkora aksiba 1H/2-3 N bőven elfér. Nálam 110 literben vannak.
Úgy ahogy mondod... kínyai piacon én sem szeretek műszaki cikket venni :) Nagyon jó árú és teljesítményú az Evo. 2208asa. De most hogy beajánlották ezt a Tetratecet körülnéztem, és sajna nincs is bolt idehaza ahol árulják. Webáruházakban csak végszükség esetén veszek, de 5e Ftnál drágább dolgot nem... Úgyhogy mara az az Evolution...
Teszvesz meg egyebekben igazad van. Bár aki hirdeti ezt a szűrőt boltja van Szegeden. Beszéltem vele telefonon és állította, hogy ad számlát. Mindegy, én is jobb szeretem kézbe venni a dolgokat mielőtt fizetek érte. (Így volt ez amikor hajós voltam és a lányokról volt szó, ;-) ) Én egyébként Pilisvörösváron vásároltam 16800 Ft-ért. Számlával, garanciával. Amúgy a tatabányai Fisch kft forgalmazza. Egy érdekesség a garanciáról: eltörtem az egyik csap hollandi csatlakozóját. Használható maradt, csak azért nem tudtam nyugodtan aludni. Telefon Tatabányára, elmondtam a bajomat. Válasz: -Garanciális még a szűrő? -Igen, a számla is meg van. - OK küldje el a beszkennelt számlát, garancialevelet és küldjük a csapokat(!). -Csapokat? Csak egy tört el! - Nem baj küldünk kettőt, nekünk így van csomagolva. És két nap múlva megérkezett. Szóval kis dolog ez, de azért ez jól esett.
Evolution 2208: 21900Ft és 4 év rá a garancia. Tetra Ex700-ast nem tudom melyik bolt árul. Teszvesz meg Vatera és ilyen helyekről nem vennék. Nincs konkrét rossz tapasztalatom, csak én személy szerint jobban szeretek bemenni egy boltba és megvenni amit akarok. így látom is, hogy mit veszek. Ja és számlát is szeretek kapni a megvett cuccról.
Itt találsz tájékoztatót, filmet is: http://www.tetra.de/tetra/go/B7DE77163923488DB81A71EAC9BC5CAF A külső méreteit nem írja a leírás, mérésem szerint ~40 cm magas és ~22x22 cm széles. Ja plusz a csapok kicsit magasabbak. Amúgy egyéb technikai adatait lentebb már írták. 3 év garancia van rá. A 700-asban 4 szűrőkosár van, szivacs, kerámiagyűrű, biolabda, szűrőgyapot és aktívszén töltettel. Én az aktívszenet nem használtam soha, 3 hónapja változtattam a szűrőtölteten is. Befolyástól nézve: durva szivacs (az eredeti Tetrás), kerámiagyűrűk, lávakő, kékszivacs (sűrűbb mint a fekete) a tetején szűrőgyapot. Biolabdák üzemen kívűl. Szép tiszta vizet csinál. Ja és nem használom hozzá az esőztetőt, hanem egy lapított csövön jön vissza a friss víz. Egyszóval biztos van nála jobb szűrő is, de ennyiért szerintem nagyon jó.
Elhiszem amit írsz. Nem rég végig jártam végig az összes plázát halas üzletek miatt és ahol volt akvárium kiállítva halakkal ott.Meglestem mindegyiknél Tetra külső szürő volt.
Bocs, hogy én is beleszólok a szűrő témába. A Tetratec sem rossz, nekem több mint 1 éve frankón üzemel. Az árakat nézve A Tetratec kicsit olcsóbb. (Teszvesz -16-17000 Ft, garanciával, új)
Forrásban lévő vízbe helyezed a fákat. Főzöd tíz percig. Azonnal kiveszed a főzővízből . Jéghideg vízbe helyezed, úgy, hogy ellepje! Vársz néhány percig(tíz). Kiveszed a vízből. Berakod egy tartályba Mellé teszel egy belső szűrőt aktívszén töltettel. Most a víz szobahőmérsékletű. Indul a szűrés. Huszonnégy óra mulva teljes vízcsere (Legalább négyszer. De mindig figyeljük a víz színét). Négy nap múlva valószínűleg teljesen tiszta a víz és mehet a fa az akváriumba. Innen már nem valószínű bármilyen színezés, elváltozás, penészedés, vagy hasonló de ha igen akkor a kúra megismétlendő.
Köszi a köves helpet. Hétvégén akkor szomorú szívvel bár, de kiszedem a 3 szedett-vedett követ az akiból és bemegy helyükre az a vízalámerülős gyökére egy főzés után. Remélem nem fog szétoszlani, vagy elgázosítani a halakat.
Azt mondta rokon, hogy szerinte valami tujafa, vagy borókagyökér lehet, de ez csak szabadon hever az erdőben. Majd elmegyke vele hétvégén szedünk még párat. (illetőleg még vár rám egy állítólagos nagy kupac szőlőtőke is, ami szkasztott ugyanolyan darabokból áll, mint amit a fressnapfban árulnak)
De én azt hiszem,hogy egy jó főzés után semminek nem szabadna károsnak lennie, nem? (ha már főzés, akkor a szárazon kisütés jobb?)
Bocs, hogy beleszólok, de talán jól jön mégegy vélemény. Én is az Evolution-t választanám. Kicsit kevesebb áramot fogyaszt és nagyobb a szűrő térfogata is. Nem mellesleg elég sokan dícsérik ezt a márkát. Azt is olvastam valahol, hogy ezek ugayan azok a külső szűrők, amiket JBL néven árulnak, csak a gyárban nem nyomják rá a márkajelzést és emiatt lényegesen olcsóbbak. (Mondjuk azt nem tudom, hogy ez igaz-e.)
Hú kösz. Most spec malawi fagyasztmánnyal és vörös planktonnal etetem, meg adtak vmi tetramin granulátumot. Napi 1x etetek 1 kockával, meg egy fél kávéskanál granulátummal. reggelre üres az aksi alja :) Én is az Evolution-t tartom jobbnak. Kérdésem még: Az aksi vizébe 2 hét állás után tettem bele a halakat.. Mikor még berendezve de hal nélkül volt megtöltve, 2-3 nap után az addig kristálytiszta víz kissé vesztett tisztaságából, de azóta nagyjából tartja a szintet. Ezen a külső szűrő tud még segíteni? Jelenleg EHEIM 2210es belső szűrő van, de nem vmi nagy szám szerintem.
kaja:faszatott vörösszunyog lárva vagy sóféreg és TetraPhyll (lemezes kaja magas növénytartalmú eleség). Egyiknap vörösszunyoglárva másnap lemezes kaja. Én igy etetek. Hogy mennyit kell etetni? Ezt kifogod tapasztalni menyni az mennyiség mait megtudnak enni egyszere anélkül hogy nagy része aksi talaján maradna.inkább kevesebet mint többet.
Konkrétan ezt a halat nem ismerem, de nagy általánosságban azt mondanám, ha úgy sem veszi már őket vissza a szájába, akkor nyugodtan tedd vissza a helyrére a mamahalat, annál is inkább, mert neki lehet hogy kicsi az új hely, és akár el is veszítheti közben a kívívott helyét az akvárium rangsorában. Ha nincs semmi ami veszélyeztetné a kicsiket, akkor nincs is rá szükség már.
Ezek a kishalak már nem olyan kicsik, én ilyenkor már kicsit összetört jó minőségű lemezessel szoktam etetni őket, szerintem többet ér mint a szemcsés kishaltáp. Persze a legjobb az valami élő, vagy fagyasztott lenne, de én csak akkor szoktam adni nekik sórákot (a fagyasztott egészen apró darabokra tud szétesni), mikor már egy kicsit nagyobbak. Nem is nagyon szeretik, de egy jó boltban tudnak Neked segíteni. Az első időben minél gyakrabban etesd őket, egyszerre csak annyit adj, amennyit hamar megesznek.
Persze nem tudom ezek mekkorák, nekem Haplochromis spec. 44 .eim szoktak lenni, azok egészen nagyok mikor kiengedi őket a mama. Azok nem ígényelnek különleges feltételeket, persze teljesen tiszta, beállt víz, heti részleges vízcsere, vízmelegítés, szóval az alapok. Ha nagyon kicsik a halacskák, akkor gond lehet a nagy áramlással esetleg.
Az alsó az vmi tufa féle, talán riolit, a felső meg nagy valószínűséggel borsókő vagy vmi hasonló,ami metamorf mészkő. Talán. De pontosan hol is van a patak,amiből van? Mert akkor a környező hegyekből is meg tudom mondani talán pontosabban,hogy mi az. Amúgy akváriumba én eddig csak ezeket a köveket raktam: andezit,bazalt,riolittufa(barlangok faragása),jáspis,ametiszt(kvarc) és egyéb kvarcféleségek. Talán még ideális a pala, a gránit(bár ebben sok nehézfém lehet).
Még mindig a mélységi és kiömlési magmás kőzetek a nyerők az akváriumokban:)
Bocs, az elöbbiben volt pár nem túl értelmesre sikerült mondat: elírások, szavak kimaradtak, stb. Azért a lényeg érthető. Így jár az, aki tv-t is néz + még néhány dolgot csinál egyszerre fórumozás közben. :)
Hát igen, de az is csak 30 fok. Különben lenne szerintem 40 is. A régi akváriumomban több nyarat is átvészeltek a halak 30 fokos víz mellett. Annak nyitott volt a teteje, és a fénycsövek előtétje sem a tetőben volt. Tehát gyakorlatilag a világítás nem melegítette. Igaz, pont a nyitottsága volt párolgás, ami hűtötte. Na meg háromszáz balahány liter vízhez kellett a több napos kánikusa hogy tartósan 30 fok felett legyen a víz. Ha a ventilátoros megoldás nem lesz elég, akkor leveszem a fedőüveget és a tető is nyitható felfelé, tehát legfeljebb nyitva lesz. Ja és költözés is tervben van. Jelenleg is árulom a lakást. (off: akit érdekel eledó Bp-i panel az szóljon bátran! :) Ez volt itt a reklám helyen :) on) Az új hely, pedig nem panel lesz, tehát remélem nem lesz benne olyan hőség.
Csak vicceltem. Nem értek hozzá túlzottan, de azért van közöm hozzá. Azért tudom, hogy fém anyagokkal (a kivételeket leírtam) nem lehet sósavat szállítani. Tartani talán lehet bennük, én csak a szállításban vagyok érdekelt. :-)
Az a baj, hogy ha csak a lámpa melegét viszed el, akkor még pont a lakás hőmérsékletét fogod megkapni az aksiban. Az meg lehet 30-32C is, vagy akár több is, ki tudja mi lesz itt a nyáron... Gondolkodtam azon, hogy vizes rongyot kell az üvegre tenni, vagy a tetőre, de az meg hamar megszárad, nem sokat érne, főleg egy 300l-esnél. Azt hiszem, hogy kénytelen vagyok párologtatni.
Ma hoztam meg a bútort, napokon belül beállítom a helyére az üveget, és nekilátok háttérnek meg az összeállításnak.
Ma vettem az egyik élelmiszerlánc boltjában cápaharcsa filét. :) Azt hittem, az díszhal. De ezek szerint meg is lehet enni. Holnap megkóstolom milyen. Ha ízleni fog, azt hiszem nekiállok az akváriumban pecázni. :D Természetesen csak vicceltem! :) A saját halaimat nem áldoznám fel. Mindenesetre meglepődtem, hogy ilyet is lehet kapni.
Ha nem karbonát tartalmú a köved, akkor nem pezsegne sósavval sem. Igen, jó az ecetsav is. Ami ecetsavval pezseg, az sósavval is fog. Így is igaz: ami ecetsavval nem pezseg, az sósavval sem. (Persze csak ha ezekről a kövekről beszélünk.) A felső képen lévő rücskös kő nekem gyanús, hogy mészkő.
Én viszont az vagyok! :) Tudom, aki nem foglalkozik minden nap kémiával, annak az hogy klór vagy klorid, szinte ugyan az. Nekem viszont nagyon bántja a fülemet, ezért voltam kénytelen azt a megjegyzést tenni.
Pont múlt héten szereztem be a hűtéshez PC bontóból vadi új golyóscsapágyazott processzorhűtő ventilátort. 390Ft volt. Azt fogom beszerelni a tetőbe. Gyári tetőm van és még garis is, úgyhogy nem nagyon fogon kifúrni-faragni. Az egyik hátsó nyílás (ami pl a szűrő csöveinek van) pont akkoa mint a ventilátor lapátkereke. Úgyhogy oda fogom elé rögzíteni. Meg tudom oldani, hogy csak a másik lukon menjenek ki a csövek. A motor tápellátását a régi telefonom töltője fogja biztosítani. Ugyan az csak 5V-ot tud, a venti meg 12V-os, de ez is pörgeti annyira hogy elég jó szelet csinál. Ja és a hangja ilyen alacsony fordulaton szinte nulla. Úgyhogy akár folyamatosan éjjel-nappan mehet. Párologni nálam nem fog a víz, mert fedőüveg is van az akvárium és a tető között. A huzat inkább csak arra kell nekem, hogy a fénycső és az előtétje melegét kihúzza a tető alól. Legalább az nem melegítsen.
Kérdés:"kész az aksi(70L)" benne a talaj: homok,növények,belső szürő,melegítő, tettem bele vízelőkészítőt, 2 napja üzemel.Mikor hozhatom bele a halakat, és milyen mennyiségben telepítsem be?kb 15db-ot akarok főleg neonok meg guppik alkotják majd a flottát.de szeretnék 1pár gurámit is.Tehát a kérdésem mennyi halat rakhatok bele egyszerre?Kezdjem a guppikkal mert azok jobban tűrik a kezdő klímát?
tualjdonképpen nem ismerem melyik név mekkora, azaz melyik márka a legjobb, de nem feltétlen mindig a legnayobb név a legjobb.. az lenne a lényeg hogy szűrési szempontokból és zaj szempontjából melyik lenne a legjobb.. Eddig amit kinéztem az a 2208as ami 3 rekeszes és a 2210es ami 2 rekeszes, de nagyobb teljesítményű.. Érdemes a több rekeszest választani a változatosabb szűrőanyag bepakolhatóság miatt vagy bőven elég a 2 rekesz a hagyományos szivacs + vmi lávakő v porcelánnal? Akkor vegyük az Evolution 2208 - 2210est és a Tetratec Ex700ast a választás tárgyává :) előnyök és hátrányok egymással szemben... ha tudsz ilyet.. köszi
Basszus, akkor persze, hogy forrik a kő a sósav alatt. Eddig nem azt mondtátok, hogy sósavat kell rá csepegtetni, az a tuti? Ecet lett volna bármikor itthon, egyszer még érdeklődtem is, hogy mivel próbáljam, ha nincs sósav?
Akkor ecetet önthetek a kőre és kiderül, mi?
Itt van két kép a kövekről. (bár,ha ezek alapján valaki meg tudja mondani, hogy meszesek-e,vagy sem, örülni fogok). Az egyik most már rájöttem, azért olyan borsós, mert valszeg a patakparton bevízkövesedett rendesen. Pedig szép nagyon.
Érdeklődöm, hogy ki tudja milyen torpedósügér ez? Mert a Lukács - sinkó féle sügérkönyvben nem igazán találtam hasonló példány képére.. Netán foltos, kockás?
továbbá kérdezném, hogy milyen külső szűrőt érdemes beszerezni, ami pesze nem valami horibilis összegű.. Egy 150 literes akváriumhoz kellene. Nézegettem párat, de igazán nem tudni melyik vált be használat során. Minden boltban mást és persze amit "muszáj nekik" azt ajánlják. Most egy 2210es EHEIM belső szűrőm van, ezt is agyon dícsérték, de hát nem valami nagy szám.
Hja, nem vagyok vegyész, klór, klorid, ilyenekkel engem ne bánts! :-)
A hűtés nekem is gond lesz, nyáron az aksi tervezett helyén 32-34C-t is mértünk már... Az aksit a fedélbe épített ventilátorral szeretném hűteni, de hogy a szobát mivel fogom, ahol szauna lesz a párolgástól, azt nem tudom...
Hát, nálam nincs ilyen gond. 24 fok van a szobában, az akvárium vize reggel 25 fokos, ha megy a világítás napközben estére fölmegy 27-ig is. Inkább nyáron lesz gondom, hogy hogyan hűtsem.
Azért van más fém is, amit nem bánt a sósav. Savazás után klór nem marad ott, legfeljebb klorid. Abban igazad va, ha marad is valamennyi, az biztos nem használ a halaknak.
Igen, friss törésen érdemes ilyet elvégezni, így kizárod a szennyeződéseket! De ha csinálsz a kőről egy közeli képet,akkor talán meg tudom mondani,h mi, elvégre 1 évig erről tanultam. A sósav is jó, de a sima ecet is eléggé megbízható(20%os), az tuti pezseg a mészkőn, meg hasonlóakon.
Olvass vissza pár hetet, volt itt cikk az algáról. Sűrű vízcsere, a növénytápok és a világítás átgondolása, gyorsan növő növények betelepítése, esetleg algaevő élőlények (hal, garnéla, csiga), szűrés hatásfokának javítás, stb...
A sósav egy elég combos sav. Talán ecettel, vagy vízkőoldóval kellene próbálkoznod. Azon nem csodálkozom, hogy a sósav eddig mindenen pezsgett amire rácsöppentetted. Semmilyen fém (kivéve titán és hastelloy-C) sem bírja. Gondolom az ásványi anyagokkal is hasonló a helyzet, amit a víz nem oldana, és nem is oldódna fel semmi benne, azt a sósav szépen kimarhatja. Meg ugye a sósavazás után klór marad a felületen, amit mosogathatsz le jó sokáig, nehogy jusson belőle a halaknak is. A vízkőoldók foszforsavasak, az jóval kevésbé veszélyes az élővilágra.
Akkor ketté kell törni a követ és oda sósavazni? Vagy hogy van ez? Most már tényleg nem értem, mert elvileg bármi szennyeződés van valamin, az úgyis kipezseg. De többször táöntve is habzott rendesen.
csak egy élménybeszámoló erejéig, egész napos mókázás Rezsőkével (kék neon): volt ma nagy pucolás, kavicsforgatás, fél vízcsere stb. csigák, és új "szerzeményem", AZ alga.
pont az, ami miatt apu otthon felszámolta a 120 literes falba épített csodát. annyira utálta, hogy néha kivitte az aksit és napokig sósavban áztatta, aztán újra (ma már tudom, hogy a város egyetlen akvarista boltjából hozta be rendszeresen). én tudom, melyik növénnyel jött hozzám, láttam a gyökerén egy pöttyöt, hülye voltam, hogy nem téptem le vele együtt. most az összes kavicson megtelepedett, szerencsére fekete kavicsaim vannak.
az a fajta, ami önmagában tök szép, de csúnyán szaporodik, szó szerint olyan, mint a penész, csak mélyzöld, majdnem fekete. nagyon kevés időm volt mostanában, de 2 napja megláttam a világoszöld, hosszúszálú fajtáját is, ami már kisebb vattacsomó nagyságú, kis levegőbuborékokkal, és undorító a tapintása. 7 éve akváriumozok, de ilyenem még nem volt.
van erre valami spéci irtó szer, vagy szedegessem inkább rendszeresen? azok a pici csótánycsigák nem zabálták fel, pedig belőlük is már nagyon sok lett.
másik kérdésem, hogy van egy világoszöld, hosszú, fodros levelű, "léggyökeres" üzemmódban szaporodó növénykém (szépen bokrosodik), néhány levele sárgul, vagy barna pöttyökben, foltokban rohad, vagy a levél vége. ez természetes folyamat (kiszedtem, lecsíptem mind), vagy valami nem tetszik neki? sok levele teljesen egészséges. lehet, hogy a csigák? őket most jól megritkítottam.
egyébként Rezsőke jól van, jövő héten kapnak fagyasztott tubifexet, kiszámoltam, már minimum 5 évesek, most 6-an vannak 25 literben. tavaly elment 2, láthatóan betegek voltak, az egyiknek a gerince begörbült, de 1 évig jól bírta, a másiknak egyszerűen eltűnt a hasa, olyan kis cingár lett, ő is úszkált még fél évet. RIP.
Miért reméled,hogy az erdőből van? HOnnan lehetne még? (áztatom két hétig, majd kdierül. Mindenesetre már most is elmerül a vízben. Utána meg majd kisütöm és kész.)
Lenne itt egy mészköves dolog.
Ugye sósavat kell önteni a kőre és ha pezseg, akkor nem jó akváriumba? Én felszedtem a patakpból a nagyszüők kertjéből egy szkasztott ugyanolyan köve,t mint amiből 3 is van az aksimban és rendesen felhabzott sósavtól. Viszont az öreg szerint ez hülyeség, mindenen pezsegni fog a sósav. Bármelyik kőre is öntöttem az udvaron, mind pezsgett.
Most akkor hogy? (most jttem rá, valszeg azért olyan szép borsós a kövem, mert ahogy a patakban volt, bevízkövesedett, lehet,hogy simán szétmállana mostanra, ha megyúrnám kicsit kézzel.) Valszeg ettől lehet a 23as keménység.
Sajnálom, mert már jó be vannak épülve a környezetbe a kövek, de akkor kiveszem és pótolom őket mással. (majd megy a fa legfejljebb a helyükre)
nem tudom milyen szűröd van?belső? Lényeg az hogy ne legyen olyan erős a hogy kijövő buborékok végig söpörjek az aksiban tehát nem maximális teljesítményre állisd. mert halak nem szeretik az erős áramlást az aksikban sőt növényeknek sem tesz jót.
Köszi szépen a víz most kristály tiszta, a mosásos- tányérra öntős módszar bevált.A kérdésem annyi mennyire kell keringenie a víznek a szürőt milyen hatásfokra állítsam be?
persze hogy elpusztult. levegőzetést nélkül. Figyelj ezt úgy kell ha nőstény 3 napon belül nem szült le akkor még nem kész rá. Elfordul az emberrel hogy azt hiszi hogy most szülni fog közbe nem. Kell egy kis idő míg eltalálod a megfelelő időpontot. mert lehet hogy még hetek vannak szülésig és addig nincs értelme ki rakni.
reméljük tényleg az erdőbe találta. ha kifőzöd rendesen akkor nem lehet baj. De mivel már többször írtad hogy pusztult el halad ékfoltos ezért ne tedd kockára többi életét.
aksi helyére kerül. át kell törölni belülről egy vizes ronggyal. Majd jöhet talaj persze átmosva. Jöhet dekoráció nagyobb kövek stb. Félig töltheted vízzel majd ekkor jöhetnek növények beültetetése a talajba. Vízzel feltöltjük az aksit. Mehet bele szűrő és melegítő (beállítani 24 fokra) és beindítani mindkettőt ill. a világítást is. Ezután vagy raksz bele SERA AQUATANból amennyi kell 3 nap múlva jöhetnek halak Nem egyszerre az összes hanem max 10-15 db egyszerre. Ha nem akarsz vízelőkészítő szert használni akkor 3-4 hetet várnod kell halak betelepítésével.
Múlt héten tettünk különkét nőstény guppit nagy-nagy hassal egy 5 literes akiba. Mostanra mindkettő elpusztult.
Próbáljam esetleg valami hálóba tenni őket, majd úgy be a rendes akváriumba, így a nőstény is a helyén marad, meg a kicsiket sem eszik meg? Vagy ti hogy szoktátok? Éreztem,hog ynem lesz jó egy steril 5 ltieres aki levegőztetás nélkül, még gyakori vízcserével sem. (pdig régen bejött a dolog, még kis befőttes üvegben is).
Ez meg a másik dolog. Mit szóltok hozzá? 1 ezer Ft-s vasfa? (az erdőben találta ismerős, mondtam,hogy hozzon bátran még ilyeneket. Most egy hétig áztatom, majd kifőzöm, majd meglátjuk)
Az biztos mert mindenféle szutyok uszkált a víz tetején még hajszál is.Még halak nincsenek, gondoltam érlelem a vízet egy hétig.Kloranti-t öntök bele használ az valamit?Tök kezdő vagyok minden ötletre vevő:)
Nem tudom, hogy ugyan arra gondolunk-e? Egyszer vettem egy Kristály nevű tablettát. Talán AquaFood termék volt (ebben nem vagyok biztos), lényeg, barna színű, kalmopirin nagyságú tabletta, papíralapra vákumfóliázva. Tulajdonképpen valamiféle baktérium beindító bigyó volt, mint a SERA-nak a Nitrivec, vagy a Tetra-tól a Aqua Bactozym. Segít beindítani az új akváriumban a baktérium telepet, azt a nitrifikálót vagy minek hívjákot. Rosszat nem tudok mondani róla, de nem csodaszer! A homok miatti zavarosodás szerintem inkább mechanikai eredetű, egyszerűen lebegő, apró kosz. Alaposan ki kell mosni, lehetőleg a vízet nem bele zúditani a tartályba. Tegyél egy tányért a talajra és ebbe öntsd óvatosan a vizet. Még így is felkavarodik, majd egy kicsit az aljzat. Én egy 5 literes műanyag vödör tetejét használom. Azt hiszem az Auchanban vettem benne valami iszonyatosan szar kakaós kekszet. De a vödör akvarisztikai célra kitűnő! Nem kell bedőlni az ilyen dumáknak, hogy mosott homok. Ja, persze egyszer lehet, hogy leslagolták. De aztán csomagolásnál, szállításnál megint összeszed valami koszt.
Köszi! A'szem belevágok. Azt hiszem előbb izzófényűvel próbálkozom. Ja, erről azt hallottam, hogy hasonlóan a neonokhoz, ívás közben nem szereti a fényt és az ivadék is érzékeny az erős fényre. Köszi a tanácsot még1X.
Teljesenn kezdő akvárium tulajdonos vagyok vagyis lennék de lenne egy nagy problémám!
70 literes akvárium szerettem volna ha nem kavicsos hanem homokos az alja.
A probléma itt kezdődött:beleraktam a homokot SZAT professzionális akváriumhomokot,majd feltöltöttem vizzel.
Teljesen zavaros lett full átláthatatlan.Azt hittem idővel ülepszik mert csak a felkavart homok de nem.Egy kicsit sem tisztul 2 órán keresztűl.Állítólag tisztított átmosott homok!
Kimertem a vizet majd a homokot.Többszörösen átmostam.A víz kicsit tisztult de még mindig zavaros a mosó edényben. Mit lehet tenni!!
Serpa: 15 l aksi de elég nekik 6-8 4-8 nk víz 26-28 fokos víz gyenge porlasztás .
az első de legkésöbb harmadik nap lekikráznak.ja takard az aksit de úgy hogy reggel kapjanak egy kis természetes fényt. Elöször nöstényt rakd ki modnjuk délután este jöhet hím.
Én mindig száritott sóféreg (neptun) kezdek de ha van lehetőség akkor más élővel kezd. Száritott kajánál első két hétben napi 3* kevesett. Adj nekik enni. Miután ki keltek kicsik utána mehet szivacsos egyszerü szürés. Nekem mindig világos helyen volt a kicsiknek aski ezért lámpát csak etetésnél használtam . hamar rájönnek hogy ha felkapcsolod lámpát akkor etetés van.
izzófényű.
15 l aksi 5nk legyen tőzeg! 25.27 fok növény fedőüveg!!(mert hím elégé heves és ki ugorhatnak)
esete rakdi ki párt és ha jól megy minden akkor már következő reggelre leívnak.
Ikrákat különböző módszerek vannak. van szúnyogháló amit lerögzited az aksi aljától 1-2 cm-re vagy nagyobb szemű kavicsok közé bemegy az ikra viszont de halak nem férnek hozzá. Hgoy veszed észre hogy kész van ikrázás. Ovatosan be nézel az aksi és az kell látnod hogy nösténynek nincs hasa ill .elég fáradtak. kb ennyi ha van még kérdése írj!ja az eső viz nagoyn jó lesz midnkát esetben!
Van valakinek tapasztalata hal tenyésztésben? Vannak serpáim és izzófényű lazacaim. 1 évesek, feltételezem ivarérettek. Van ezenkívűl egy 15 literes akváriumom, fűtéssel, szivacsszűrővel, világítással. Van vagy 80 liter esővizem (tisztítva, ülepítve, szűrve, stb.). Kérdésem, hogy a fenti halak valamelyikével hogyan kell elkezdeni a szaporítást? Olvastam, hogy az ivadékoknak indító eleségnek jó a frissen keltetett sórák lárva. OK., az tiszta, hogy hogyan kell keltetni (só, fűtés, intenzív levegőztetés),NA DE! Mennyit érdemes keltetni? A kikelt lárvák meddig élnek, meddig lehet őket feletetni? Szóval ha valaki tudna gyakorlati tanácsokkal szolgálni, azért nagyon hálás lennék!
Üdvözletem. Az egyik kék gurámim. kb 5 centis. Észrevettem 1-2 napja, hogy étvágytalan. nem tulajdonítottam neki jelentőséget. Viszont tegnap estére "felfúvódott" Úgy néz ki, mintha telezabálta volna magát. Azóta karanténban van. (egy kis gömb akvárium) Vízbe tettem neki xantakridint, malachitzöldet, metilénkéket. nem tudom, hogy használ vagy árt de megpróbáltam.
Mi lehet a baja? bélgyulladás, Hasvízkór? Remélem nem fertőző
Köszi az infot, uitánanézek, bár őszintén megmondva eddig akárhány netes növényes képet néztem meg, csak infoképp a saját növényeimről is, szitne mindnig felismerhetetlenek voltak. Szvsz nehéz képről növéányt választani.
Ha nem ismernéd még, ajánlom Neked ezt a növényes oldalt. Én rendeltem innen, és nagyon szépek a növények, nem is drágák, a postaköltség 1700 Ft. Még így is megéri. A növények bemutatásánál rá kell menni a "részletek" linkre, és itt kiadja lehet-e szálra is rendelni, vagy csak tőre. Én szálasat rendeltem, nagyon szépek voltak.
És ami még fontos, itt víz alatt fejlődnek a növények.
Sok sikert!
Remélem ez nem számít reklám tevékenységnek, ha igen akkor bocsi.
Viszont azt sajnálattal most vettem észre, hogy megint eggyel kevesebb az ékfoltosom. Tehát hiába a szépség, valami csak nincs rendben, ha hetente eltűnik egy ékfoltos. Nagyon érdekes, hogy csak ezzel az fajjal van bajom. Pont a kedvenccel. Nem lesz 30 fős ékfoltos akim úgy néz ki.
Így van. Én is azt mondnom, hog yérdemes mindig az elérhető legnagyobbal kezdeni. (meg hát az aktuálisnál mindig csak kicsivel kerül többe a még nagoybb, visoznt így a végén vagoynokat lehet elkölteni, de azt hiszem az akvarista hobbi egy átlagos felhasználónak, aki ráadásul nem is egy '70-es évekbeli szintet akar hozni, hanem egy modern, gyönyörű akit, még nem egy elérhetetetlen álom. Ettől csak drágább hobbik léteznek.
Én amolyna örök-kezdő vagyok. Tehát tíz évnél is régebben halazok, ám egy átlagos gyerekes érdeklődősnél mélyebben soha nem merültem a témába, csak most pár hónapja.
Ma jöttem haza, msot kapcsoltam fel a világítást, féltem, hog ymi fog fogadni, de a látvány a szokott. Tehát vagyn egy lassan 2 hónapja folyamatosan kristálytiszta képet mutató gyönyörű akim, ami idővel csak szebb és szebb lesz a növekvő-fejlődő élővilágnak köszönhetően. (lassan ki kéne már takarítani az Eheimet, nem? Vagy két hónap alatt 100 liter még nem tömít el egy 2213-ast?)
Meg erősen szugerálom magam, hogy pár kemény ezrest rászánjak egy nagy növénybővítésre és akkor végre nyugodtan dőlhetnék hátra. (fontolgatom rendesen,hogy Kassára menjek növényezni, a legutóbbi élmény még msot is erősen él bennem) Díszhalas boltokban itthon a miskolci Vitorlás üzlet kivételével sehol nem láttam gyönyörű zöld növényt, ami még elfogadható árban is lett volna.
A 36851-es hozzászólásban(picikét lentebb ezen az oldalon) van egy nagyon jó akvárium, nagyon jó áron! Ha Bp-n laksz, fontold meg! Bútorral együtt ennyiből nem jössz ki sehol újonnan! A nagybátyámnak vettem volna meg, de sajna most nincs rá keret, úgyhogy hajrá!!
jo lenne nagyon akksi is de se pénzem se helyem. igazándibol olyan 20.000 Ft most amit ki tudnék adni akváriumra,ezért is gondolkozok gyárilag összedobott szetten. és egy 60 litkosnál nagyobbat meg nem igazán tudnék hova rakni
Én csak azt tudom mondani, ahogy én jártam. Pont úgy kezdtem, hogy 50-60 literes szettet vennék. Tanácsokat meghallgatva arra jutottam, hogy darabonként vettem meg a végül 140 literesre duzzadt akváriumot. A legfőbb szempont az volt, hogy a hozzáértők azt mondták, hogy nagyobb vízmennyiséget sokkal könnyebb szinten tartani. Ez bejött, eddig semmi probléma. pedig abszolút kezdő vagyok.
Ráadásul tudtam, hogy később úgyis nagyobbat akarok. Akkor meg mindegy ha elsőre az. (persze már ettől is nagyobbat szeretnék) Vagy egy másik ekkorát. Szeretnék egy tisztán guppis akváriumot most.(de az kisebb lenne, lesz)
Sziasztok! Életem elsö akvárium vásárlása elött állok. Megfordult a fejemben hogy használtat veszek,ugy hátha olcsobban kijövök. Nem tudom mekkora akksival érdemes kezdeni,de én olyan 50-60 literesre gondoltam. Nézegettem uj akvárium szetteket is,azokat 15.000 körül már lehet kapni. Tudtok valamit ajánlani? vagy esetleg elado akksija valakinek? Köszi
Sziasztok! Van két tányér lazacunk amit szeretnénk elajándékozni. Ha valakit érdekel jelentkezzen a jverocska@freemail.hu címen. Veszprém megyében, Pétfürdőn lakunk.
Ha utánaolvasol egy kicsit, akkor a következőkre fogsz rájönni: Vannak amerikai, és afrikai sügérfajok. Nem jó a kettőt keverni, mert nagyon különbözik a tartásuk. A délamerikai fajok lágy, kicsit savas, növényekkel benőtt területeken élnek. Ezzel szemben az afrikaiak kemény vízben, kevés növény környezetében élnek. A törpesügerek kivételével elég nagyra is meg tudnak nőni, ezért mindenképpen alaposan járj utána, hogy melyik fajnak mik az igényei, mielőtt veszel bármit is.
Érdemes egy jó szakkönyvet elolvasnod, nekem egy nagyon régi Horn-Zsilinszky van, de már abban is elég sok sügérfajt leírtak. Elég jó könyv, átfogó, és nincs benne hülyeség (de talán nincsenek benne a legújabb dolgok sem).
Nézz itt körül. Az afrikaiakat: afrika, malawi, tanganyika címszó alatt keresd. A dél-amerikaiakat: dél-amerika, amerika, amazonas alatt.
Sügereket szeretnék tartani, és kérdésem, hogy kinek van. továbbá milyen fajokat érdemes összerakni, amelyek nem bántják egymást. És persze olyanokat, amit itthon is meg lehet venni. Milyen vizinövényt érdemes tenni melléjük, amit nem zabálnak ki. Szeretnék szép színes példányokat. Minden javaslatot előre is köszönök..
100 l (l/100 ft) tehát 10 ezer világítás 10 ezer Jäger fütő 4500 ft Eheim belső szürő (?) 5000 ft szölő szoba kb 1500 ft aljzat tiszitó 2000 ft pót fütő és szürő márkátol és állapotol függőne kb 5000 ft.
Összesen: 38 ezer ft ebből leveszem használt dolgokat kb 33 ezer ft lenne kb ha újonnan vennéd meg egy üzletben. Ebből kell ki indulni. ha laig használt akkor kérhetesz a pót tartozékok miatt 25-30 ezer ft. De 20 ezer alá nem érdemes menni mert akkor már inkább ne ad el.
most nézem domború üveges aksi. Akkor 30 ezer ft ér kb.
A képen látható akváriumnak mennyi a reális ára szerintetek 1 gari a fűtőre, 3 év a szűrőre. A könyvek kivételével mindent adok ami eddig kellett hozá (szülő szoba, aljzat tisztító, tartalék fűtő és szűrő) Ide is írhatjátok a véleményetek vagy, hogy ne terheljük a fórumot, akkor a mail címemre. Van egy vevő, de szerintem irreálisan alacsony áron akarja megvenni. Persze lehet, hogy én tévedek. Kérek minnél több választ. Köszi
Kössz! Ez eszembe sem jutott. :-) Akkor ez a 8-as pH nem káros a halaknak? Persze, nem problémás fajokra gondolok, néhány cory.panda, vörös neon, vagy valami kisebb termetű pontylazac a terv.
Eladó a képen látható 117l-es akvárium, világítással, fűtéssel, belső szűrővel, légpumpával, szekrénnyel. Az akvárium mérete 75*35*45, 6-os üvegből készült, tolótetővel.
Jár hozzá a képen látható fekete gyöngykavics aljzat, illetve néhány növény is. A halakat, illetve a vöröses köveket megtartom, ezek a szívemhez nőttek.
Március elején vihető el, addigra tudom áttelepíteni őket az épülő másikba.
Víz minőséggel kapcsolatos kérdésem lenne: - Csináltam a munkahelyemen egy 60 L-es akváriumot. Aljzat fekete bazalt, benövényesítve (Cabomba aquatica, echi.bleheri, echi.ozelot), 1 db vasfa van benne. Pénteken lett berendezve, azóta megy a szűrés is. Ma próbából mértem keménységet és pH-t. 15°-os keménységet és 8,0 pH-t mértem. Elfogadható-e ez a pH érték, nem káros-e a halakra? Majd, ha lesznek! Kell-e csökkenteni és ha igen milyen módszerrel lehet tartósan lentebb vinni a pH értéket? Másik kérdésem, hogy lehet, hogy ugyan azt a "vízforrást" használom az otthoni akvárium vízcseréihez és az otthoni akváriumba mégsem emelkedik a pH érték 7,0 fölé? Egyik akváriumban sincs levegőporlasztás, CO2 adagolás.
A halak elméletben látnak színt, legalábbis árnyalatokat tuti. És akkor színt is kell, hogy lássanak, de erről megoszlik a vélemény. Ha nem látnának színeket, akkor viszont mi értelme lenne az irrizáló neoncsíknak, vagy a vörös hátúszóknak párzáskor a díszhalaknál??? Sőt, a meggyhasú sügereim nőstényei borvörös hassal csalogatják a hímet. Nem színeződne el,ha nem lenne értelme...:)
Lenne egy kérdésem..nembiztos h ide tartozik, de hátha tudtok rá válaszolni. A halak látnak szineket? Itt érdekelnének a vadon élő és a dísz halak is. Sz'al h van-e köztük olyan amelyik szineket lát?
(Onnan jött a kérdés, h tegnap vásároltam páromnak etetőnyagot és próbáltak rábeszélni h a sárgát állítólag tavasszal jobban szeretik a pontyok, énmeg flegón de viccesen vissza kérdeztem h a halak látnak színt?..erre a csaj elpirult s mosolyogva mondta h hát nemhiszi..Én úgytudtam h nemlátnak a halak színt, de elbizonytalanodtam)
Összesen hányan vannak? Nem értek a diszkoszokhoz, csak az akvaristán olvastam, hogy ha kevesen, akkor csinálnak ilyet, igaz mintha ott apatikusságot is írtak volna mellé tünetnek.
Valószínűleg nem merek belekezdeni a diszkosztartásba, legalábbis nem azzal kezdem a nagy aksi betelepítését.
Sziasztok! Az miért lehet,hogy a 2 db pigeon diszkosz közül az egyik nem akar enni.Pedig nem látnám rajta,hogy beteg.Úszkál,nem bújkál.A másikkal semmi gond,rendesen eszik,.
Igen, nagy hígítás lesz, de benne lesz. Ha megy egyszerre rakod bele, lehet, hogy hirtelen megugranak a növények, felélik a tápanyagot, utána meg belassulnak. A folyamatos, szép növekedéshez folyamatos tápanyag dukál...sztem
Szerintem is más a hal meg a növény. Ha egy adott vízbe egy adott mennyiséget egyszerre beleteszek, akár nagyobbat is, nem biztos, hogy olyan hamar felszívódik. Én úgy gondolom, eleve benne lesz a vízforgásba a tápanyag a növénynek, tehát nem illan el pillanatok alatt, míg ha csak keveset csepegtetek, akkor az eleve marha nagy hígítás lesz 120 literben.
Én is a folyamatos tápanyag bevitel mellett voksolok. Így a növények folyamatosan tudnak fejlődni. Olyan, mint ha a halaidnak a hét elején betolnád az összes kaját a 7re. Pedig mindenki naponta eteti a halakat:)
"Akkor naponta 0.83 ml kell. Szerintem ennek így nincs értelme a hetenként egyszer annak több mert akkor 6 ml." Szerintem pont az a jó hogy folyamatos az adagolás, én naponta csepegtetek. Egy elhasznált gyógyszeres csepegtetőt használtam fel erre a célra, kimértem, és 1 csepp 0.066ml. Ebből minden nap kapnak a növények 25 cseppet. Régebben vízcserekor adagoltam, de az algák is megélénkültek tőle rendesen...
Eszembe jutott valami kéne egy növénytápsó adagoló szerekezet ha van már tápadagoló akkor ez már csak egy lépés nem. Azon gondolkoztam el hogy jó 100 literes aksihoz 25 ml kell de ez mire elég??? ha sok növényem van és kevés? Ráadásu l nem egy forma tápanyag igénye egyes növéyneknek. Mondjuk lenne 100l aksim sürün növényel akkor 25 ml kevés is lehet. Gondolom hogy ez csak átlag lehet ami nem kevés ill sok hanem megfelelő (elégséges) mennyiség.
minden elevenszülő megeheti kicsiket nincs bennük védelmező ösztön .Gondolj bele természetes helyén hogy tudna megvédeni 20 db (természetben ez jóval több) kicsit ,erre csak egyes bölcső szájú halak (sügerek) képesek.
Sera florena nem rosz tanács végülsi de át kell gondolni monjuk van egy 50 ml tápod ami 200 litere elég. Neked mondjuk az egyszerüség kedvéért van egy 100 literes aksid. Akkor 25 ml /hónap ezt eloszthatod napokra is. Akkor naponta 0.83 ml kell. Szerintem ennek így nincs értelme a hetenként egyszer annak több mert akkor 6 ml.
Egy éjszka alatt le, kivéve ha még egy, vag ykét hét is hátra van.
De akkor jól értme, hog ymidnenképpen fenyeget a veszély, hogy megevés lesz, ha nem védem a kicsiket valamivel.
Más dolog: Sera Florena meddig hat a vízben? Boltos múltkor azt mondta,hogy inkább pár naponta pár cseppet tegyek és az hetekig kitart, mint egyszerre az egészet.
Rakhatod krpumlis zsákba is ( elötte alaposan átmosni!) az lényeg hogy oylan átméroje legyen hgoy ne tudjun átmeni rajta nöstény csak a kicsik. Én otthon csináltam üvegböl egy ketrecet mert volt már olyan hogy feje kifért a hálón és belekadt.ja sima csapvíz és akvárium víz keverék elég. Minimális talaj + sima lépgpumpa (az elején) és hogy hőmérséklet legyen 2-3 fokkal magasabb mint aksid-é . Egy éjszka alatt le szülnek.
NA még egy dolog: Kitettünk két fekete hasfoltos, kövér guppy nőstényt egy 5 literes, az akváriumánál melegebb, sajnos még teljesen steril vizű aksiba. Növény is ment bele, meg aljzat is, kövek is, szóval komplett aki, nem ám labor halak a mieink.
Mivel bármikor bekövetkezhet a szülés, esetleg érdemes betenni valami rácsot, ahol az ivadékok elúszhatnak és a nagyok nem érik el őket?
MErt két nagy nőstény simán befalhatja a kicsiket reggeltől estére. Vakolóháló talán van itthon, esetleg azzal el lehet osztani az aksit, kérdés, hogy a kicsik át fognak-e rajta menni.
(esetleg érdemes desztvízzel feltölteni azt az 5 litert, vagy guppynál csak hátrány?)
A halakl érzik az ízeket, sőőt, megjegyzik, hogy melyik kaja mit tartalmaz, így melyik a jobb nekik! Tehát egyértelmű, hogy ha nem túl éhesek, inkább várják a magas fehérjetartalmú, laktató kaját, mint a ballaszt vízibolhát. Én a helyedben viszont nem adnék redszeresen vízibolhát, mert bélrendszeri gondokat okozhat a folyamatos feletetése, és szinte semmi tápanyag nincs benne. Akkor inkább vegyél vmi granulált kaját, kipakolcs minden napra egy kis edénykébe belőle, és a szülőknek csak azt kell belelökni, és kész. Így a halak nem lesznek túletetve, és nem döglik be a víz. De a jobb kajáknál: pl SAK, ha sok kaja kerül a vízbe,az sem baj, mert nem rohad be tőle a víz. Kipróbáltam, tényleg nem. Nagy előny!!! Én pl. csak ajánlani tudom a SAK Green és SAK Energy 1:3-as keverékét. Én így használom, és minden hal ugrik rá, a sügerek,neonok,elevenszülők,algaevők(anci,sziámi,aymonieri),páncélosharcsák stb...Kivéve a kéksügerek, de azok zakkantak:) Inkább megdöglenek, mintsem száraz kajához nyúljanak...úgyis tudják, hogy előbb-utóbb kapnak élő kaját,mert megsajnálom őket...xD
Akkor leirom én hogy jártam mert én is fontosnak tartom a változatásgot vettem fagyasztott kaját de olyat mai vegyes. Eddig halaim vörös szunyog lárvát kaptak ill. Tetraphyll . vörös szunyog kívül csak artémia volt nyerő.
Nem hinném. A vitorlás véletlenül néha rámegy a vízzibolha csomóra, de mintha én valami darát nyelnék úgy fújja ki magából. (pedig szokni fog kelleni, mert a szülők hétközben csak azt fognak nekik adni, ha éhesek úgyis megeszik)
Akkor holnap külön akiba tesszük a két hasasnak kinéző nőstényt, hátha.
Viszont két bajom is van megint. Egyik, hogy ha etetésre is kakapcsolom a szűrőt, habosodik a felszín. (főleg most,hogy az esőztető víz alatt van és szűréssel is épp csak mozog a víztükör) Nem lehet,hogy már a szűrőben van valami mocsok? (még valamikor december közepén lett beüzemelve, azóta nem nyúltam az Eheimhez) Csak ugye mivel nincs csapom a csöveken, valahogy halogatm a szétszedést.
Másik dolog,hogy a szárított vízibolhához hozzá nem nyúlnak a halak. Nem értem. Tudom,hogy nem komoly kaja, de fő a változatosság és régen ették rendesen. Msot meg mióta van ez a Sera vipan szines lemez, ha azt szórok, ugrik rá mindegyik, a bolha meg simán összeáll a felszínen 2 perc alatt. Nem értem. Érzik az ízeket, vagy hogy?
Szaporodik itt mindenki, csak a xifó hím magában nem nagyon. Mondjuk már a molly is egyedül van, a hím sajnos elpusztult. Egy molly hímen még gondolkodom tőled, mert az most csak a fiai között lesz, azt meg nem szeretném. De még nem döntöttem el, hogy akarom-e, hogy megint szaporodjon. Az 56db hal a kis akváriumban kissé sok, nem tudom, hogy mit fogok velük csinálni. Az volt az elképzelésem, hogy megvárom míg színesednek, akiknek ígértem odaadom őket, aztán ha vannak még szépek eladom, vagy elosztogatom azokat is. De így, ennyit nem tudok felnevelni színesedésig, főleg úgy nem hogy 3 hét múlva jön a következő adag, valószínúleg...
Ingyen is odaadom őket, nem kérek értük semmit, nem tudok mit kezdeni ennyi hallal. Ha van fölös növényed, azt biztos elfogadom, de nem fontos.
Van még egy nagyobb aksim, de nem tudom hova tenni, rokonéknál van a garázsban a polcon, itthon már nem fért el. Abban lehetne nevelgetni, ha lenne helyem...
Most olvastam, hogy a mollyjaid is sokasodnak. Akkor gondolom nincs is szükséged arra, amit kisguppikért vittem volna. Na, majd akkor viszek mást. Majd értekezünk, ha aktuális lesz.
Jaja, a neptunra a tanulmányi rendszert értettem. De pl. van magyar gyártmányú Neptun orsó is, aki régen horgászott, ismerheti:) És sajnos a neptun tanulmányi rendszerért nagyon sokat fizettek, valakinek nagyon megérte, hogy ez legyen, mert mindenre jó, csak arra nem,amire kitalálták. Bocs az offért:)
Tényleg nincs senkinek sem felesleges akváriuma? :)
3-4 hetenként szülnek. Egyépként meg képesek arra mint az elevenszülök általában hogy képesek nöstények spermát hosszab ideig tárolni. Nekem van egy xifó nőstényem és kb másfél hónapja nincs hím mellette de még is terhes.
Ne is kérdezd... 20 napra szült a nagyobbik nőstényem, direkt írtam a naptárban. Most 56db hal van egy 10l akváiumban, szivacsszűrőval és napi 10-20% vízcserével. Igaz, mind picik. És én h.lye, még kihalásztam a maradk 7-et is ma, amit tegnap már nem sikerült. Viszont furfangos a nőstény, mert etetés után szült, ezért egyáltalán nem fogytak Bezzeg a kis mollyt valamelyik lenyelte 2 hete... :-( De van abból is már 10 a nevelőben...
Szóval lesz kisguppi és kismolly bőven, ha kell valakinek. Lehet, hogy ennyit nem tudok felnevelni addíg, amíg látszik már a színűk, ahhoz nagyon pici a 10l-es, meg a 6,5l-es tartalék. Vagy vegyek még nevelőtaksit? :-)
A rotorházat időnként vízkőteleníteni kell, de óvatosa, hogy a tengely ne sérüljön.
A szökőkútmotoros szűrők akkor zörögnek még ha levegőt kapnak. Gyorsabb a víz kiürülése mint az utánpótlás . Már koszosak, eltömődöttek a szivacs,v. egyéb szűrő anyagok. Lassul a beáramlás sebessége a kiömlés meg mrad a régi teljesítményen.
Nincs más célra gyártott. Szerintem a tanulmányi rendszerre gondolt. Azt is Neptunnak hívják. Nálunk az Elte-n ETR volt, a Neptun is hasonló. Láttam, BME-n is pl az van.
Általában a tengely kopása miatt válik egyre hangosabbá a szűrőmotor. A rotor általában nem szokott kopni. Tengelyt nem minden típusnál lehet cserélni sajnos.
Azt szeretném krédezni, hogy a szökűkútmotoors szűrőm kicsit csörög néha. Ezt a benne lévő ágneses propeller cserével lehet javítani, vagy komolyabb gond?
(teljesen víz alatt van, a rokoné is csinálja néha.)
Másik dolog meg: Voltam megintcsak rokonnak halat venni. Szomszéd faluban, egy öreg tenyészt álíltólag halat. Most úgy tűnt, hogy ez annyiban kimerül, hogy van egy 100 literes akija, vékony réteg sóderrel, valami alapvető igénytelen növényből 3 szál an neki, bár marha nagy gyökérrel, de szinte az egész gyökér a talaj fölött van. Semmi szűrés, még egy légpumpa sincs, csak a full csupasz, kissé már homályos víz. BEnne vagy 100-200 db hal. Guppyk, szifók, aranyhalak.
Végülis rendes, mert egy ezresért adott vagy 16 guppyt, viszont azokat is ömesztve. Szóval került itt még épphogy szines hal is, meg viselős nőstény is pár, jó nagy kerek hassal. (meg vagy 7-8 elég szép angy hím) SZóval nem panaszkodhatok,csak csodálkozom, hogy neki minen nélkül , egy neoncsővel az aki tetjén megél sok-sok hal rakáson, üres vízben, nekünk meg pusztulgatnak.
Mennyi ideig hordja ki a kishalat a guppy? Mert szereztem egy 5 literes akváriumot, gondoltam hadd örüljün kezdő akvarista unokatesóm, átteszem neki azt a 2-3 terhesnek kinéző nőstényt, hátha lesz valami korai öröm. De ha sokáig terhes, akkor még nem rakjuk át őket, kínozni sem akarom a steril akváriummal megint őket. (van, amelyik hasán hátul már fekete folt van, van amelyik csak simán kerek. MEnnyi idő kb?)
Egyik rokonomnak kellene egy akvárium. A lényeg, hogy min. 80l legyen. Az nem baj, ha nincs hozzá technika, de előny,ha van:) Kérném, hogy aki el akarja adni az akváriumát, hozzáteszem,reális áron( rokonom a 4 gyerek mellett nem milliomos, de a gyerekeknek mindenképp akar egy akváriumot), szóljon, írjon ide, vagy írjon nekem e-mailt! Ja, és persze mindezt Budán, de jó Pest is:)
(na jó, fizetek is valamennyit.) Főleg vasfa, vagy bármi gyökér rdekelne most. Szétnéztem én a fressnapfban, válogattam sokáig, de 1500-ért vannka a nagyobb fák és mindegyik oylan más formájú, ho gynem bírom rávenni magam, hogy ezerötöt adjak egy fadarabért, ami esetleg nem is fog mutatni az aksimban.
Most azon gondolkodom, hogy kutyával valamelyik nap séta képpen felmegyek valameddig az erdei patakon, abban hátha találni 1-2 elázott fadarabot. De azt ne mondjátok,hogy azt nem tehetem be, mert méreg. (az 50-es akimban is sok-sok éve áll már egy gyönyörű barna ág, amit anno a patakból halásztam ki, kifőztem és már ment is be a halakhoz)
DE! Amit írtam, leírtam, sértődjön meg aki akar, csak reagáltam, hogy hülyeség is van benne! Nem mondtam,hogy TE vagy a hülye, csak azt, hogy hülyeség.ennyi. Bocsánat,ha megsértettelek, vagy bárkit megsértettem, nem ez volt a célom. De úgy emléxem, egyszer már írtam neked pont ezt a ricciával kapcsolatban...sebaj...
KoPw: nem iszok, nem b*szok be, nem rektorival vizsgáztam, csak simán, mindenből elsőre. Ez nem jelenti azt, hogy hülye se vagyok. Csak talán kicsit öreg ahhoz, hogy hülyézzenek. Lehet, hogy nem kéne, vagy nem? Köszi.
Na, félre a hülyeséggel. De sokat írtok!!!ÁÁ! Az utolsó vizsgám miatt,ami persze csak rektorival sikerült, semmi időm nem volt semmire sem. Ennek meglett a következménye. Az egyik akváriumomban megint vagy 50db kis anci rohangászik, akiket 1 hete ki kellett volna már venni, az 1hetes meggyhasú ivadékokkal egyetemben. Erre a meggyhasó picik eltűntek, de legalább mindenki jóllakot az akváriumban:( A kis algaevők meg szokásukhoz híven fogynak, még nem elég erős a páncéljuk...Erről ennyit. Majd a következő adag másfél hónap múlva.
Olvasgatom itt a dolgokat, hát sok a hülyeség:
pynky: a riccia nem fog ránőni neked a kókuszodra, mert benne van a nevében is, hogy úszó májmoha! Egy hálóval rögzítik,ami alól kikandikál,és eltünteti a hálót. Nem kis mulatság:)De ha mégis ilyenre vetemedsz,akkor sokkal jobb eredményeket érsz el emersz módon.
Neptun: szerintem jó, mármint az akvarisztikai célra gyártott. A tanulmányi rendszer meg olyan mint a .... na inkább hagyjuk.
HagaNRG: Ha olvastam volna,amit írtál, akkor adtam volna neked növényt. Megint most dobtam ki egy csomót:( Tudok adni a víz felszínére kagylótutajt, az tuti lefogja a fényt, és felveszi a káros anyagokat is, mert gyorsan nő. A fénycsőnek meg nézz egy 3sávos tungsramot, nekem bevált(840, polylux xl, asszem). Ja, a szűrő úgy jó, ahogy van, a végét le kell zárnia a szivacsnak, különben semmit sem szűrne, átszaladna rajta a víz!!! Amúgy sztem nagyon jó kis szűrők! De hol kontaktos??nem értettem pontosan!
A forralással lágyítod a vizet, de csak a változó keménységet tudod kivenni belőle, ami azt jelenti, hogy a 20-25nk-t 10-15re tudod levinni. De az sem rossz....
Az meg, hogy ásványvízzel töltsük az akváriumot? ÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ! Nem akarok senki kicsiny lelkivilágába sem beletaposni, de NOOORMÁÁLIS????
ÁSVÁNYVÍZ: több mint 1000mg/l oldott szilárd alkotórész vagy ennél kevesebb,de akkor az oldott gáztartalom jelentős >500mg/l vagy egyes ritka, biológiailag aktív nyomelem van jelen 1-20mg/l
Téhát, ebből következik, hogy a kommersz ócsó ásványvíz sok oldott ásványt tartalmaz, és sok gázt. A gáz az gáz a halaknak, mert akkor ugye kevés a zoxigén.
Az oldott ásványi anyag tartalom pedig a vízkeménység. Kicsit számoljunk utána: 1000mg/l??? Hát ez KEMÉNY! Tehát senki se akarjon ásványvízzel lágyítani, se desztvizet inni minden nap!
Több válasz most nem jutott eszembe, de most már vagyok, és éberen figyelek xD
Voltam a héten a nyíregyi Fauna boltban. Elsőre azt hittme, hú de komoly bolt, majd jobban szétnézve feltűnt pár félig vizes aksi, vízköves(algás?) üveg, meg pár darakóros hal, hát nem tudom. (de lehet, hog yépp átépíts folyik). De a guppy az tuti darás volt.
Nekem meg folyik a talajerúzió rendesen. FŐleg ilyenkor tűnik fel, mikor egy hétig nem látom az aksim. Ugye a két szűrő megy folyamatosan. Decemberi első összerakáskor egy szép kis kupac sóderdomb lett véletlenül bal oldalt, arra tettem a köüveket is, tök jól mutatott. Meg a bazalt is arra ment. LAssan síkság lesz, a bazalt meg folyamatosan tűnik el a felszínről. Erre gonodlom nincs megoldás, hacsak nem rakok bevalami talajmerevítőt, de azért sajnálni fogom a dombocskát. (simán kézzel sem túrhatom fel, mert a fű ott kuksol a tetején)
Tescos vízhez meg annyit fűzök, hogy fél éve csak azt iszok. (akkor megvettem vagy 4 kartonnal, nekem az ízzel semmi bajom, csak a bubi hamar elszáll. Mondjuk mivel egy nap egy 1.5literes üveg ezzel általában nem szokott gond lenni) Még élek.
Még az jutott eszembe, hogy túlzott Ca és Mg bevitel az arra hajlamosoknál okozhat vesekövet. Bár nem vagyok egy Dr. House, az egyetemen volt bioszervetlen kémiánk, majd megnézem volt-e ehhez még valami.
Részben igazad van. De hidd el, ha egy 2-300 literes akváriumba a szűrő kiömlőnyílásához öntesz fél pohár szénsavas ásványvizet, az átlagos, sőt érzékenyebb akváriumi halak meg sem érzik. Kipróbáltam.
' MI van akkor ha CO2 trágyázás címen szénsavas ásványvizet öntögetönk néha az akváriumba? Lehet még jó hatása is lenne az ásványi anyagtartalom a halakra? '
--
Idönként furcsa ötletetek van...! Nagytömegben a szénsav a halak számára mérgezö ill. megfulladnak töle .. és van is rá élö példa, ill. tapasztalat itt a topikon, hogy ez igy nem OK. → http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=46158580&t=9006073 ehhez magyarázatként pl. a nagy hal feldolgozó üzemekben CO2- el kábitják el a halakat (azzal pusztitják el..) mivel a vizbe hirtelen bevezetett nagytömegü CO2 megneheziti, söt lehetelenné teszi nekik az oxigén felvételét.. és pontosan ezt tapasztalta a példában az emlitett asztal társ.. tehát ezen módszertöl mindenkit eltanácsolni, mert nagyon veszélyes.. és ez nem a mi céljainkat szolgálja.. azonkivül sohasem szabad elfelejteni, hogy a különbözö hal fajoknak eltérö toleranciájuk van a vizben oldódott szénsavat illetöen.. vannak olyan fajok amelyeknek már 10 mg/liter CO2 veszélyes lehet, annyira érzékenyek.. (már az oszmoze vizben több oldódott CO2 van..!)
Szevasz. ki akarom cserélni az akváriumom talaját. eddig folyami kavics volt benn, de láttam egy barátomnál szintén "sügeres" nála fehér kvarc homok az aljzat. kb 0.6-1 mm-es, és évek óta szépen tenyészti-tartja a sügereket.
Tetratec EX 600 külső szűrő (60-120 l) ez túlzás lenne egy 63 literes aksihoz. Felesleges?Van egy belső Eheim Pickup 2010 ami jó de nem biologiai szürő.
Lehet, hogy a tescos viz csak 150 Ft, de ittál már belőle? Én csak 1x, ki is köptem (amúgy nem a bazidrága ásványvizeket iszom, de az ízük normális). Kb. olyan, mint a TG ketchup...
agyérelmeszesedést csak a kemény víztől biztos nem kapsz. Ha jól működik a szervezet, a felesleg a tápcsatornán keresztül kiürül. Amúgy extrém nagy Mg2+ ion (pl. MgSO4, keserűsó) bevitel hashajtó hatású. De annyit csak csapvízzel biztos nem tudsz bevinni.
Akkor meg lesznek trágyázva a növények CO2-dal. :) Én is csináltam régebben így. Eléggé ingadozó lesz a CO2 koncentrációja a vízben. Ezen kívül kis térfogatú, lágyvizi akváriumok esetében bizonyos idő után jelentős lehet a víz felkeményedése.
Régebben néha én is poccsintottam kis ásványvizet, de csak pár decit, ami néha az üveg alján maradt, mert az üveg pont kellett aksi feltöltéshez.
Azért vigyázz, mert a szénsavas víz megöli a halat, szóval csak mértékkel.
ÁSványvizek tényleg milyenek? Mert most jut eszembe, hogy a tescos vízből 1.5 liter 30 forint. Akkor még olcsóbb, mint a deszti víz a kocsiba. (bár lehet, hogy a szénsavmentes drágább) Az keménység szempontjából milyen? (amúgy szervezetre milyen hatással van a kemény víz, mert eddig csak a mosógépreklámokból ismertem, és most jöttem rá, hogy nálnuk a 20-25 körüli NK tényleg nem kevés? Agyérelmeszesedés esetleg?
Az aquaplant tablett tényleg jó, én is azt használom. Viszont a folyékony növénytápoktól tapasztalatom szerint jobb a márkásabb. Bár elég régen, kb. 10 éve vettem utoljára a magyar gyártmányból, lehet hogy azóta javítottak a minőségen.
Én évek óta használom az aquaplant tablettát ,erre is neptun van írva,nekem bevált,szépek a növényeim. Ja és olcsó a neves készítményekhez képest.Más téma: a Tetra initial sticks,nagyon jó hatással van a növényekre,2 hét alatt minden növényem 4-5 centis gyökeret növesztett.
Csak most vettem észre, hogy miskolcon az átépített Szinvaparkban is van egy díszakvárium. Büszkén hirdeti,hogy a felső emeleten lévő bolt tartja karban.
Csak azt nm tudom,hogy vajon direkt paludáriumnak néz ki,hogy az oszlop csak félig van vízzel, vagy már elfolyt/párolgott. Ráadásul tiszta sárga az egész, a növények meg cserepestől vannak egymásra pakolva. Dekoratív nagyon:) Mondjuk az egész bolt sem szimpi, de sztem már mondtam.
(magyar Neptun dolgokról mi a vélemény? Most láttam, hogy van mindenféle tápsójuk, meg eledel, olcsón. érdemes vele foglalozni? Pl. növény tabletta 150-
van egy nagyon szép ramirezi párom a nöstény szeritem tele ikrával de nem igazán látttam arra jeleket hgoy lesz ebből ikrázás de azért még reménykedem...
Olvasd el az algákkal kapcsolatos irást..-:), Sokmindent nemlehet még is megteszik.. nemrég rendeltem meg egy könyvet, ki lett fizetve, de a Verkäufer nem jelentkezett (most jó két héttel késöbb emlékeztettem rá.. semmi válasz..) - ugyanakkor, a másik kettö az probléma mentesen megjött.. az igazság az, hogy mindig is huzodoztam megvenni azt amit nem látok, pl. ha egy filter nem uj ott is lehetnek olyan eltérések amiket megsem adnak mert akkor biztosan nem venné meg senkisem.. tehát csakis ár alatt éri meg.. stb..(vannak nagyon olcsón pH szabályzók is dehogy az valóban müxik, arra semmilyen garancia nincs.. Az eBay az egy moderne Flohmarkt semmi más..)
' Elvileg lehet állítani ezeknél a szűrőknél a vízmozgatás erősségét, nem? ' nem erre gondoltam mégha állitható is lenne,.. ha 200 literes akváriumról beszélük akkor a netto viztérfogatott kell venni ami nagyon jó indulattal is ugy 180 liter, és akkor egyszerüen azt mondom nekem megfelel a filter amit egy 150 /literes akváriumhoz javalottak.. de ebbe akkor nagyon efektiv filter anyagot kell tenni pl. sera-Siporaxot is, a többi mellé ami belemegy.. A régi filter is mehet még egy ideig.. amig az uj filterben a szükséges bacik elnem szaporodtak.. (de nem feltétlenül szükséges mert azok nagyon gyorsan megtelepszenek ott..mivel ha az akvárium egy ideje müxik maga a vize is tartalmazza már ezen hasznos bacikat.. de a barna lét mondják itt a topikon 'trutyit' azt bele lehet tenni az uj filterbe ill. a szürö-anyagába → tölteni, és ugy beinditani az nagyon jól jön..)
(de érted, én egyszerűen arra gondoltam,hogy a műanyag hengerbe kerámia menne, hisz végülis a víz azon is átmozog, ha csak alul van nyílás a hengeren, tehát mehet a bio szűrés ott is)
SOkkal nagyobb baj,hog ykontakthibásnak néz ki a használt motor csatlakozója. (vennék valami tetőn úszó növényt, ha nem túl igényesek). Mnodjuk aki egy sarkába, hátha tényleg az a baj a halaknak, mert fény nélkül jobbna mozognak úgy tűnik)
Esetleg megnézem, milyen cső van a tungsram neon foglalatban és veszek egy akvaristásat, ai belemegy)
Csak fasza ez,hogy hetente 3-4 ezret költök a halakra. (azért vettem dcemberben a nagy aksit, mert régi álmom volt,gondooltam nosza, tíz ezret megér, úgyis adott hozzá minden, erre tessék 50+ ezer kb.)
kevés oylan belső szürúű van ami lehet kerámia gyürüt tenni szerintem egy egyszerű szivacso belső szürő is elég . mondjuk Sera ba van oylan belső mai lehet kerámiát tenni
A háttér mögé rakott szűrő úgy néz ki a háttér egyenetlenségei miatt nem tudja a teljes vízfelszínt átmozgatni. (vagy nem kell félni, egy nap után még nem, de idővel majd?) Ugyanis a másik oldal sarkában még mindig hártáys a felszín.
Esetleg megpróbálhatom majd középre rakni. Viszont az eszembe jutott,hogyg ha azt mnojátok a szivacs inkább mechanikai szűrő, esetleg az miylyen lenne,ha a vennék eg yilyen zöld műanyaghengert, belső szűrőkre szokásosat, amiben a szivacshengerek szoktak lenni és mondjuk felébe menne kerámiagyűrű?
Az jó megoldás, vagy ez belső szűrőkben így nem szokás?
Lenne még egy 3 motoros megoldás is a fejemben, esetleg az sokkal komolyabb megoldás lenne, vagy hiába 3 motor, ha mind relatíve kicsik?
A 3 kicsi ékfoltosom hasa alja elég csúnyának néz ki. Mindhárom halon egyszerre. Valahogy szögletes, a fejük alatt hirtelen szögletesen megy lefelé a hasfal. Eddig nem iylen volt szerintem. (anno lehet,hogy a többi ékfoltosom is így kezdte a problémákat).
A másik bajom meg, hogy az öszes serpa a talaj szinten mozog szinte átlátszó halvány színben.
Napközben nincs velük baj, csak ilyenkor. Most etettem, szűrőt is kikapcsolom ekkor egy kicsit, de valahogy nem tetszenek. Lehet az is,hogy egyszerűen késő van már és pihennek, de az is más szokott lenni. Van,hogy az egész csapat beül egy növény,v ag y a szűrő alá és ott lesnek meredten.
Nekem még nem volt rossz tapasztalatom szerencsére az ebay-el, pedig már ismerősnek is vettünk itt nagy értékű műszaki cikket is. Azért megvannak a szabályok, nem lehet csak úgy eltűnni az átutalt pénzzel! Főleg, hogy 99%ban címük,adataik is megvannak az eladóknak. Jelenleg meg épp itt lakunk, így nem gond a küldés sem.
Elvileg lehet állítani ezeknél a szűrőknél a vízmozgatás erősségét, nem? ha akkorát veszek, ami passzol az aksi méretéhez, akkor benne hagyjam még a régi belső szűrőt, vagy egyből helyezzem üzemen kívül?
Olyan filtert ajánlanék ami egy mérettel kisebb mint az akváriumhoz javalott ugyanis egy erös szürés, nagy vizmozgás, kifejezetten elösegiti az alga képzödést, amivel már most is gondjaid vannak..-:((, Azonkivül vigyázz az eBayel, nem akarom a kedvedet elvenni, de ott nem minden arany ami fénylik.. nagyon problémás tud lenni és akkor jól kell tudni németül, hogy a Zentrálénak irj vagy ha gubanc van a Verkäufernek, igaz a nagyobb Discountok ill. az ott jelenlevö akvarisztikai üzletek megbizhatóbbak de a pénzt elöre át kell utalni.. csakis utánna jönne az árú.. ha egyáltalán jön..-:) ha nem meg annyi volt.. és a legfontosabb mindig erre is figyelni: Versand nach: pl. (Deutschland vagy..?) Az algákkal kapcsolatban olvas itt bele: http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=46755185&t=9006073
Én inkább olyan szűrőt választanék, aminek nem a felső határa az aksi mérete. Tudod, túlszűrt akvárium nincs. A szivacstöltet inkább mechanikai szűrésnél jó, a biológiai töltet jobb, a külsőt úgyis főleg a biológiai szűrés miatt használják. A mechanikai szűrést egy egyszerű belsővel kell/lehet megoldani. Persze lehet külsővel is, de egy 200l-esnél jó ha van biológiai "fokozat" is. :-)
A német ebay-ről szeretném megvenni, és az itteni lehetőségeket nézegettem, hol az Eheim 2215 újonnan kb 12ezer ft, (az, hogy szvacstöltetes, az negatívum?), az Aquatec Astro újonnan a 2208as 15 ezer ft, 2210 es 18ezer ft, 200 l-es aksihoz jó a 2210es is?, valamint van a JBL Crystal, ez 6 hónapos használt, és kb 10 ezer ftért hozzájutható lesz! Melyikkel járnék a legjobban? Köszi az eddigieket is!
Teljesítmény: 900 l/h és az ára miatt is legjobb..
Típus teljesítmény fogyasztás ûrtartalom ár Eheim 2215 (csak szivacs töltet)620 l/h 15W 4 l 22.300 Ft JBL 250 (teljes töltet) 700 l/h 5,3 l 30.200 Ft Hydor Prime 20 600 l/h 22W 3 l 21.800 Ft Aquatec Astro 2208 700 l/h 12W 7,5 l 19.900 F
Szia! Nekem mg nincs beüzemelve a 330l-es, de van hozzá egy Hydor H30-asom, és egy Eheim 2215-ös. A 2215-ös 4l térfogatú, az ecco 3,5 literes, inkább az előbbit válaszd, ha Eheimet veszel. A JBL a legnagyobb a három közül, de érdemes lenne a teljesítményeket is megnézni, mert ugye állandóan kell mennie, nem mindegy, hogy 30W, vagy 12W. De spórolni sem szabad rajta, abból sokkal több gond lesz.
Amit ajánlottak nekem is azok az Evolution szűrők, elég jó árban vannak, és nagy a szűrőfelületük, az aquadepo-ban lehet kapni őket, van webáruházuk is. Nézd meg, talán érdemes gondolkodni benne, 4 év gari már nem rossz. :-)
Sziasztok! 200 les akváriumba szeretnék egy jó külső szűrőt, de teljesen tapasztalatlan vagyok a témában!:( Első körben szeretném megkérdezni, hogy 3 lehetőség közül, a hozzáértők melyik szűrőt tartanák a legjobbnak: Eheim 2215, Eheim Ecco 2236, vagy JBL Crystal 250 !?
Ezen kívül tejes tisztítást szeretnék végezni az aksiban, mert ellepett mindent, növényeket, hátteret egy szürkés, nyálkásszerű algaféle. Vettem rá egy algairtószert, amit a boltban ajánlottak, ezen kívül megpróbálom letisztogatni mindenhonnan, aztán az újratöltésnél bele a szert...nemtom sikerrel járok-e? Apám állítja, hogy a háttér miatt van ez az algaszerű probléma, de a boltban is mondták, hogy ez kizárt. A hátteret is akváriumos boltban vettem, szóval elvileg nem lehet problémás. Véleményeket előre is köszi!
Szia! Persze hogy el lehet adni. Én az akvarista.hu-n olvasgattam a hirdetések között, és elég sok jó ajánlatot találtam. Szerintem dobd fel oda a piac részbe, és esetleg írd bele, hogy nagyobbra cserélnéd. Lehet hogy lesz, aki meg kisebbre akar.
SziasztoK! NA itt az ígérgetett aksi, ez volt régen az enyém, most rokonnál van. (most érdekes módon, már a 2harmadik hete tiszta a vize, és még betettük a szökűkútmotoros szivacsszűrőt is, szerintem van vagy 3x akkora szűrőfelülete, mint a Fanfilternek.)
4 fekete neon, 6 neon, 1 szifó nőstény maradt, 1 anci, 2 rézlazac. Giccs nagyon? (mondjuk úgy,hogy kezdők akváriuma. Azért, ha tiszta, szép nagyon)
- el, csak az ar a kerdeses. - megneztem az uj arat haat elege huzos, abbol indulj ki, hogy az ezzel foglalkozo kisiparosok mennyiert csinalnak hasonlo parameteru akvariumot.
Az EasyBalance körülbelül úgy működik, ahogyan leírta. Azonban mégis mást javasolnék. A TetraAqua pH/KH Plus és a TetraAqua pH/KH Minus termékek szolgálnak a kémhatás pontos beállítására, de ehhez tudni kell a víz (beleértve az akvárium vizét is) pH-ját. Ehhez valamilyen pH tesztre van szükség (pl.: Tetratest 5in1, Tetratest pH édesvízhez). Olcsóbb megoldás, ha a szokásos vízcserék alkalmával ioncserélt vizet, vagy esővizet használ. Ez utóbbi esetében, ha van rá lehetősége, ne az első 5 percben leeső vizet fogja fel, hanem utána, mert ez idő alatt mosódnak ki a levegőből, illetve le a tetőről a szennyező anyagok. Viszont ez elég macerás. Én személy szerint az ioncserélt vagy desztillált vizet ajánlom.
HOgy kell egy új akváriumot feltölteni? (a régiből kiszeded az aljzatot, ajánlott kicsit átmosni,ha úgyis régen volt már). Halakat megszákolod, be egy tálba, ajánlott akvárium vízbe. Sőt, az is jó,ha a régi aksi vizéből tudsz valamennyi menyniséget a zsír újba tenni. Talaj be, növények ki egyikből, átültet másikba. Szűrővel is ugyanúgy, majd halak be az új vízbe, ahogy vannak.
Igen, én is hínárra gonodltam esetedben. Mehet az is ketté. (havernak is így csináltam, mikor a boltból vett túl magas volt az akváriumba) Azóta kettő van neki. (csak az ezekkel a baj,hogy folymaatosan túl magasra nőnek, majd elhajlanak és mindig vágni kell őket.
Attól függ,miylen növény. Gonodlom, van egy szár és azon jönnek ki alevelek egyre magasabbra. Ez esetben nyugodtan vágd keéét, és elültetheted a levágott felét is.
Ha viszont tőből szétágazó, vastag leveles növény, akkor nincs tippem rövidítésre.
Sziasztok! Azt szeretném megkérdezni, hogy a növényeim már túl hosszúak, valahogy rövidítenem kéne rajtuk, az aljából vágjak le? vagy hogy tegyem kisebbé? Mert ha félbevágom biztos nem jó :D
Kész is vagyok, új szűrő bent, negyed víz lecserélve. (csak lassan házimoziszintű kábelrengetegem lesz az akvárium mellett is)
Az időzítő is működik. Most megyek beszerelem havernak is, meg csinálok egy fotót az 50 litereséről, mit szóltok hozzá. (viszont az én régi szűrőmön van egy műanyaghenger, és azon lévő nagy tapadókorongokkal kapaszkodik) Ezen is van korong, 4 pici magán a motoron értelem szerűen, de ez meggátol abban,hogy az áramlási irányt változtassam, hisz csak oldal üvegre lehet így felragasztani. (a háttér közepén meg több helyem lett volna neki). Sebaj, remélem kialakul egy jó kis biológia szűrés hátul is, ami hátha besegít a fő szűrésnek is.
(itt a két új szűrő, a hosszabbikat hagyom magamnak,az bemegy a háttér mögé, nem lesz rossz dolog úgy néz ki. A vizet tekeri rendesen, most próbáltam ki. Ez így jó, hogy alul tömött szivacs van?)
Nekem is olyna, hogy alaphelyzetben tömött sor, ebből egyenként lehet lenyomogatni a kis pöckket. LEírás alapján azt hittme,hogy a kikapcsoláshoz meg valahogy felfelé kéne őket húzni. (ha minden jól megy úgyis bekapcsol hamarosan) Ez az egész csak azért kell,hogy ha visszamegyek suliba, akkor beállítsam,hogy délutántól estig menjen magától, így remélhetőleg nem rohadnak ki a növények.
Ja, az említett magyar 200ft-s növényi tápsó vs. Sera Florena ügyben nincs senkinek tapasztalata?
A forralt víz mennyit veszít keménységéből? MErt úgyis itt az új szűrő is, kéne egy részleges csere,de ioncseréltem ugye az nincs. (visoznt lefőzni 50 liter vizet. Üst kéne)
Na mindeg,y lehet,hogy befürödtem az időzítővel. A hőmérő nem érdekel, legalább tudom,hogy a vegyészeti mérőm nem hazudott és aár megy a főtés, akár nem a lakásban, az akváriumban valahogy folyamatosan megvan a 24-27 fok közötti hőmérésklet. (ez esetben viszont a fűtő volt tök felesleges)
Én is pont így gondoltam. De most beállítottam tíz órát, az ldalsó kapcsolót meg órára tettem. FÉl óra múlve lenne egy fél órás áramadás. (erre bedugom a világítást és már ég is). Most megnézem a másik álláson, hátha csak nem jó, de azt hiszem az óra ábrán állva kéne időzítve mennie, a másik meg a folyamatos bekapcsolás)
lemezest etetek, (sera vipan), 10 neon, meg 2 szumátraival. nem szoktam túletetni..... remélem.. :) . tegnap kimaradt a kajálás, sokára jöttem haza, de reggelre olyan volt megint, a porlesztókő bubija eltünteti percek alatt, csak nem értem a keletkezésének okát.
Lemezes, vagy granulált kajával etetsz, igaz? Irányítsd úgy, hogy a szűrő áramlása felfelé nézzen, egy idő után eltűnik. Vagy ha levegőztetsz, akkor is pár óra múlva nincs ott semmi, etetés után meg megint lesz.
az akváriumomban a víz tetején valami bevonat látható ha nem megy a légpumpa ami széttörné ezt a bevonatot, ami nem tudom miből adódik. ha a légpumpa beindul, percek alatt eltűnik. Ugy látom mintha a szűrő tetején lévő vízfelszínen is van (ez állandóan megy), lehet hogy onnan indítják ki a baktériumok. Tetra szűrő van benne, a hozzá való betétekkel, kb egy hónapja működik. Víz kristálytiszta, halak szépek csillognak-villognak, kicsit algásoduk, de ezt majd legyőzzül... :)
Időzítő: A kis fekete 15 perces pöckök közül azokat emeled ki, amikor szeretnéd, hogy adjon áramot. Mondjuk délelőtt 9-től kiemeled az összeset este 20-ig. A többit hagyod bent. Beállítod az éppen aktuális időt, és bedugod. Az óra elkezd járni, és a kis fekete pöckök a megadott időben zárják az áramkört. Ha egy pöcök bent van, akkor ott nem ad áramot, ha kint, akkor ad. Arra figyelj, hogy az órán beállított időpontban nem tudod a pöcköt kiemelni, el kell álíltani éjjel 3-ra, és így kell kihúzkodni a napközbenieket.
Nekem is ilyen hőmérőm van, de tényleg jobban jártál volna a foyladékossal. Ezt csak úgy 2C pontossággal lehet leolvasni, ami nem túl jó. Meg nekem sajnos párzor előfordult nyáron, hogy nem mutatott semmit (>32C)...
A hőmérő talán okés lesz, 24-26 fok körül mutat, nagyjából mindkét érték látható. (viszont a fűtés egyáltalán nem is megy ,tehát nem oylan rossz mégsem ez a szobahő)
Az időzítős elosztó viszont kifogott rajtam. 24 órás, pöckös megoldás. Annyi van ráírva, pöcök le bekapcsolás, pöcök fel, kikapcsolás. Fogalmam nincs,hogy kéne működnie, mert a tekerőn beállítottam (15 perces intervallumok) segítségével nagyjából az időt, és eggyel odébb lévő pöcköt lenyomtam, tehát negyed óra múlva kéne bekapcsolnia, ennek ellenére azonnal megy a világítás.
(meg melleselg pár kép a serpacsapatomról, akik egyre nőnek, viszont eddig azt hittem jól tudok fényképezni, az aránylag jó gépemmel, de ezek a halak ezek megsemmisítenek, ha fotótudásról van szó)
MEgvan a két szűrő. Sajnos a kérésed már nem láttam, így miattad nem, de magam miatt egyébknét is érdeklődni akartam a vízlágyítóról is és a többi szűrőről is, de hidd el, akkor sietségben voltam, hogy csak jöttem-mentem. (egyébként segítőkész úrnak néz ki). Adott szűrőnként két fajta szivacsot is, mondta,hogy eredetileg vagy 50 cm hosszú cső volt rákötve a szűrőre a szivacsoknak, de most már rövidebb van csak. CSövet is adott több félét, meg még a szivattyúra való burkolatot is. De még mintha lett volna ott jópár szűrő a dobozban, egyébknét teljesen újnak néz ki mindkettő.
Mondta viszont, hogy valahol az Avason van még egy másik tenyésztő, akinek mindenféle kommersz halai vannak. Nevet is mondott, elég fura név volt, nem is emlékszem rá. Nem rémlik valakinek az avasról?
Voltam ezen kívül a szinvapark alatti Dingo boltban. Sajnos még mindig alakítás alatt lehet, mert elég lepusztult az egész, árak viszont vannak. Növényt akartam, anubiasok voltak szépek, viszont valami 2500-as árat beszélt az eldó csaj, le is léptem gyorsan. Elég lehangolóak a telejsen steril, talaj mentes aksik a pár db hallal. Remélem javul majd még a helyzet.
A Szinvaparkban is voltam az emeleten. Az a bolt amúgy nem csúnya, de akkora zsúfolt, hogy borzalom. Valami köcsög ürge hadonászott ott egy íjjal, rendesen a kezembe szúrta, de észre sem vett. Pedig még hangosan mondtam is barátnőmnek,hogy még ez itt leszúr. Voltak itt is már csókosra tetovált halak. Rondák és drágák. Nem értme mi abban a szép,hogy egy albinó halat kirúzsoznak és az oldalára húznak két piros meg egy kék csíkot. A diszkoszosok visoznt nagyon szépek, msot először fordult meg a fejemben, hog ynem is hülye, aki ezekre specializálódik. Ráadásul 3ezer körüli árról indultak és mind gyönöyrű volt. Növényt akartam itt is venni egyébknét, de visszagondolva a szlovák növényválasztékra, itt meg a bebarnult vízbne, algás üvegben volt pár elsárgult növény, elmetn a kedvem az egséztől. (bár a halas aksiban lett volna kb. 4 tő gyönyörű fűszerű csomó, amire direkt mentem, de 800Ft kicist sok volt érte úgy gondolom)
Ekkor hívtam föl a vitorlás boltost, mondta, vannak gyönyörű ékfoltosok és van fű is valamiféle, 500ért mindjárt jobban tetszett, ám időm nem maradt rá.
Zárásként még a Fressnapfba is benéztem. Van végre digitális hőmérő. (ez a felragasztós fajta, remélem megbízható lesz, mert ez 250 volt, míg 150ért lett volna sima tapadókorongos higanyos is és már bánom, hogy nem azt vettem. De ha megbízható ez a kockás kijelzős is, akkor semmi baj, csak esztétikusabb) Végülis nem rossz a válaszétk a fressnapfban azért, kisebbre emlékeztem, de amennyiben minden fressnapf egyforma méretű, akkor az említett kassai bolt akvárium részlege kb. 3-szor akkora. (ráaádásul a szűrők sincsenek üvegszéfbe zárva, hogy meg se lehessen nézni, hanem szabadon van minden)
Vasfát akartma venni, végre valahára lettek is volna egséz szép méretű (30-40 cm) darabok 1500 Ft körül, de barátnőm váltig állította,hogy a nagyszüleinél ugyanilyenek vannak rakásra pakolva a kert végén, a szőlő kapálásból megmaradva, hát gondoltam, nem hagyom ki, hogy előbb megnézzem azt a kupacot.
Nah, ez a mai sztorim. (még valamit: tabettás növénytápsót akartam venni. DIngoban lett vonla 200Ft-ét valami magyar gyártmány. Ismeritek? Eladó mondta,hogy ha nem fontos a tablettás, egy 500Ft-s 150Ml-es Sera Florenával jobban járok. Hm?)
Halas napom vége az lett volna, hogy veszek vagy 70 liter deszti vizet a tescoban, azonban 150-ért csak 2litert adtak, annyit meg valahogy sajnáltam érte. (úgy rémlett,hogy 5 liter szokott 150ért lenni. A coraban 200 volt az 5ös, akkor még azt hittem, lesz olcsóbb is. Az itthon forralt víz mennyit veszít a kemnéységéből forralás után?)
Az Emperornak_ igaza van..-:) marketing az egész, azt is el kell adni..-:)) de a legjobb valami módon lágyitani a vizét.. az kedvez általában a Dél Amerikából származó disz sügéreknek.. minden komolyabban gondolkodó akvarista ezzel javitja fel az életkörülményeket nem a legujabb csepekkel.. http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=57810891&t=9006073
Hát nem akarlak elkeseríteni, de szerintem ennél többet ők sem fognak mondani:
"Segítségével a víz PH, KH, valamint foszfát tartalma megbízhatóan stabil szinten tartható, ez gátolja az algaképződést is. Tartalmaz létfontosságú vitaminokat, ásványi- és nyomelemeket. Használatával elegendő a 6 havi 50-70 %-os vízcsere (????????), ha megfelelő szűréstechnikával és kialakult vízi élővilággal rendelketzünk. Kiváló hatást érhetünk el a Tetra Aqua Safe kombinált használatával. Adagolás: 2,5 ml / 10 l víz."
Volt ott 4 is, de gyanítom egy piros alapszínű, és ezüst hasú (neonguppinak csúfolták a boltban) lehet a "tettes". Most is az a legaktívabb. A nőstény származását nem ismerem, nem ott vettem, ahol a hímet.
Örülök neki, hogy szép lett! :-) Most van megint egy adag, ezeket most tovább nevelgetem, kíváncsi vagyok, hogy milyenek lesznek. Lehet, hogy valamelyik családfában van endler is valahol. :-)
Mondjuk 1cm-esen elég nehéz megmondani, hogy melyik is lesz ilyen szép pigmentációjú. Még a nemét sem tudtuk. :-) Az arányt sikerült akkor jól elkapni.
Kb. mennyi idő, míg a riccia ránő a kókuszhéjra, amire rákötöztem? Pontosabban gumiztam, de elég bénán néz ki a gumiktól :) Ha hosszabb (pár hónap?), akkor lehet, hogy érdemesebb lenne damillal felfogatni.
Taksoft: milyen a guppiapa, amitől a kishalak lettek? Csak azért kérdem, mert az egyik fiú amit tőled elhoztam gyönyörű narancssárga hosszúfarkú lett, a teste meg irizáló kékes-ezüstös-narancs (nem endler véletlenül?). Nagyon szép :) Ha tudtad volna, biztos nem adod ;) Amúgy 3 lett hím a 7-ből. A csajok még kicsik, de a narancssárga hím már kergeti a felnőtt guppicsajokat... Hmhm :)
Porlasztókő ára nem vészes, 2-300 Ft körül van. A hang szintén nem vészes és különféle praktikákkal csökkenthető. De őszintén szólva ha van elég növény az akváriumban, szerintem fölösleges a levegőztetés. Nálam van növény épp elég és nincs szükség levegőztetésre. Néha-néha ránézek egy 180 literes akváriumra (nem az enyém) amiben sügerek vannak és 1 azaz egy darab növény. Valami anubias féleség, egy aquaball belsőszűrővel. Na amikor ez a szűrő eldugult és nem levegőztetett akkor szükség volt ebben az aksiban külön levegőztetésre. A halak "pipáltak" a vízfelszinen. Otthon arra használom a levegőztetőt, hogy a vízcserére szánt vizet 1-2 napig átszellőztetem vele.
Fogalmam sincs. A marketing dumából annyi derül ki, hogy pH, KH -t stabilizálja. Ezt úgy lehet megcsinálni, hogy növeli a KH-t vagy legalábbis azonos szinten tartja, puffer hatást ad a víznek, hogy a pH ne tudjon elmászni.
Foszfátot, nitrátot csökkent. Gondolom valami vegyi hókusz-pókusszal.
Ezt a szert soha nem használtam. Írj levelet a Tetranak, hogy mennyi az annyi vagy vegyél egyet és próbáld ki mennyi lesz a pH:-).
Szigorúan az akváriumon kívűl kell elhelyezni!!! Vízbe nem kerülhet!!! 220V-os és nem víz alatti üzemre készült (kivéve a Hydornak van valami víz alattija) Kell hozzá megfelelő átmérőjű és hosszúságú műanyag cső és porlasztókő. Egy egyszerű gumimembrános pumpa egyébként.
Tetra Aqua Easy Balance ez szabályozza pH-t. de mégis mennnyit jelent 7 pH?? annyit tudok hogy budapesti csapvizek kb 7.5-8 pH ami ramrezinek kicsit magas nem káros de nem idális. Easy Balance leviszi 7 pH-ra?
De, csak én Bp-en vagyok. :-) És a halak is. Néha járok Miskolc felé, de rapszódikus, hogy mikor, és leginkább csak napközben vagyok ott. Meg szerintem 2 órát nem bírnának ki, főleg nem ilyen hidegben.
MOstanra eltűnt a hab. Na mindegy. Bekapcsolom aszűrőt, akkor felkavarta a felszínt rendesen, de kis idő elteltével mindig kristálytiszta a felszín. Szerintem,ha állnának a szűrők, tuti keletkezne valami sötét hártya felszínen, csak így nem látszik.
Az mitől lehet, hogy folyamatosan mennek a szűrők, most kb. 1 órája kikapcsoltam etetés miatt, ost kapcsoltam vissza (meg az esőztető is gonodltam, vízfelszín fölé emelem, msot nem zavar,ha csobog), erre akkora habot kavart az aki felszínén, hogy a felét betakarja, ráadásul magasodik is egyre.
Aha. Kérdezz rá, mert a szivacsszűrő sincs már meg...
Gondolkodtam rajta én is hogy kellene, de ha nem akarok tenyészteni (nem akarok, de guppi, meg molly már hegyekben áll így is), akkor szinte semmilyen halhoz sem kell lágy víz. Legalábbis azok közül, amik felmerültek, mint lehetséges alternatívák otthonra.
Az ultrahangos párologtatók szoktak ilyesmit létrehozni. Mondjuk az akvárium vizébe nem tenném, valószínűleg a halak nem örülnének neki, valami tálkában felette kell lehelyezni úgy, hogy a rezgés ne menjen át az aki vizére. Aztán lehet, hogy ez más,csak egy ötlet hogy talán a palludárium miatt a párásítást így oldotta meg.
Hát, ha kiárusításról van szó, miért ne lehetne 5ezer? Mondjuk most esik a hó így van némi remény egy kis ingyen lágyvízre. Egy ilyen füstfelhő előállítása mibe kerülhet?
Azért a 2-5l/hal (kistestűeknél) méretet tartsd be. A vitire legalább 10l-t számolj, vagy inkább többet. Meg persze levegőztess is ezeknél az értékeknél, különben a kistestűekre kell 10l/hal.
A 4000l-es ha jól sejtem a napi előállított vízmennyiségre vonatkozik. Nekem nagyon nagynak tűnik. 5eFt-ért meg nagyon olcsónak. Nincs valamelyik értéknél nagyságrendi hiba? Vagy inkább két, vagy nagyobb nagyságrendi? :-)
Rokon ráunt és átadta nekem 5 db serpáját. Szépek nagyon, viszont így ömlesztve már nem is igen lehet megkülönböztetni melyik honnan van. pedig ezek az újak már egy hónapja nála vannak, aztán van egyszer egy 3 hete nálam dekkoló 2-es csapat és még 7 db újszülött. (illetve firss szerzemény) Nagyságra végülis majdnem egyformák. Nemek megkülönböztetésére van valami tuti tipp?
Most ez így 14 serpa, 3 kis razbi, egy nagyobb vitorlás és 3 harcsa. Jöhet még kb. 9-10 db ékfoltos? Vagy már így is túl vagyok terhelve?
(eddig az volt a bajom,hogy egy csipet kaja sem fogyott el, most meg pl. délután beetettem kicsit, akkora bolydulást csinálva ezzel a halk kzött,hogy az egyik serpa simán kiugrott. Még jó,hogy épp láttam. A vitorlás is nagoyn falos volt eddig, de msot már a 14 fős lazaccsapat sem kis étkű. De azért sokkal jobbna néznek ki együtt, mint mikor csak pár db volt. (lehet,hogy hanyagolni kéne most már az ékfoltosokat és inkább még pár újabb serpával hozzájárnulni a raj esztétikai élményéhez, de valahogy úgy érzem, nem élhetek ékfoltos nélkül. Meg továbbra is a 3 kicsi a felszínt foglalja el, a serpák viszont szinte kizárólag talajközelben mozognak)
(5 ezer FT egy 4 ezer literes ozmozáló vízlágyító készülékért sok? Mit jelent tulképpen,hogy 4 ezer literes? Kell neki egy szoba, vagy akkora menyniséget képes lágyítani adott idő alatt, vagy mit csinál ez tulajdonképpen) AKár így, akár úgy, holnap tesco és hozok vagy 50 liter deszti vizet. Ajánlom,hogy meghálálják a halak.
Véleményem szerint drágán méri a cuccot. Egy 75 W-os fűtő több mint 5000 Ft? Más szintén márkás fűtő (nem akarom kiírni például a Jägert) nagyobb teljesítménnyel olcsóbb. Lehet, hogy ezért a boltos engem megmerényel, de szerintem nézzél szét még máshol is.
Szia! Nekem is volt ilyen szettem, de szerintem kevés a tetőbe épített világitás. Ha körül nézel a (http://www.akvarista.hu/index.php ) oldalon találhatsz nagyobb és komolyabb aksit is. Üdv: boiga
Már egyízben kértem tanácsot Töletek (köszönet a választ adóknak), most ismét némi bátorításért fordulnék hozzátok. A mellékelt összeállítást gondoltam megrendelni, mi lenne a véleményetek róla?
Mert én a Tornaszentandrási határ felől. Onna csak Torna, emg még kb. két falu van , végig a gyár mellett és úgy érek be Kassára. Kb. 50 km.
A város legelső épülete jobbra egy nagy kék, kör alakú Optima, aztán van EGy Citroen és egy Mazda szalon, egy benzinkút és utána jön szintén jobb oldalon ez a narancssárga Hornbach.
Nem néz ki rossznak ez a debreceni bolt. VÉgülis mikor nyíregyen vagyok debrecen sem épp a világ vége.
(csak nehogy valaki miattam átutazza a világot, hogy kassára jusson, az álomgyárba, aztán meg egy egyszerű Praktiker-részleggé csökkenjen az, amiről tegna áradoztam itt).
BÁr akkor is úgy emlékszem, hogy van kínálat.
A növények meg egyre szebbek. Ti milyen tápsót javasoltok, folyékonyat, vagy tablettásat? (a tablettát gondolom a gyökérhez közel kell bepréselni a talajba) Mert most majd rászánnék megint egy kicsit, úgyis lesz desztillált vizes csere is, a legutóbbi Florenából már nem sok maradadhatott a vízben. (ezek meddig hatásosak egyébként?)
Vidéken lakom, Debrecen nekem elég messze van. Nem néztem utána, de nem kizárt, hogy Kassa közelebb van:-). Egy pesti nagykerben már jártam párszor, de az ottani kínálattól nem kerülgetett az ájulás. Nem nevesíteném, ha nem gond.
Őszintén bevallom, hogy nekem se nagyon fér el. Egyelőre az egyik szoba sarkában áll. Azért már van ötlet, hogy hova kerül, de át kell rendezni a 2 szobát miatta. Valószínűleg kicserélem az állványt egy magasabbra (amit adtak vele túl alacsony), és utána állítom csak be. Ha összejön, akkor jövő hét második felében kerül majd a helyére, egyelőre üresen, utána jön a háttér, majd a berendezés. Ha beállítottam, készítek képet róla!
Ma délután megjelent az egyik guppim oldalán egy fehér kinövés. Akkora, mint a szeme, időnként távozik belőle valami fehér, mint egy pattanásból. Most úgy látom, nagyjából kiürült, de újra telik. Napok óta nagy hasa van, de eszik, úszkál. Próbálja ledörzsölni a kinövést, láthatóan azért zavarja. Néhányan a többiek közül le akarják csípni neki, de ügyesen kitér.
Mi lehet ez? Tudok rajta segíteni? Nem fertőző? Szóval, mit tegyek?
Tetra Aqua Easy Balance ez szabályozzaa pH-t. de mégis mennnyit jelent 7 pH?? annyit tudok hogy budapesti csapvizek kb 7.5-8 pH ami ramrezinek kicsit magas nem káros de nem idális. Easy Balance leviszi 7 pH-ra?
Én agrármérnök vagyok a saját kútvizemet bemérettem, mindenre, 36 méterről jön, az egy dolog hogy vas van benne sok ami már a növénynek is sok, de színez indent mint a neolux. Locsolásra lakalmas, főleg az ára miatt!!! :),
de az állatvilág számára, finoman kifejezve is az élettel összeegyeztethetetlen... :(
Viszont desztillált vizet még mindig nem tudtam szerezni. Holnap megyek a naszülőknél, viszem a neptun keménységmérő tesztet és megmérem, miféle víz van nekik a kútban. Ha jó, akkor kifőzöm és pár litert becserélek belőle az aksimba. (remélem nem vasas, vagy egyéb káros tartalmú).
Hát igen. Beszrás, komolyan mondom. (már most azon gondolkodom, hogy kéne kijutni megint, de útiköltség is vagy 3k, tehát egy vízibolháért nem biztos, hogy megéri). Végülis még ezzel együtt is kb. ez a hozzám legközelebb eső "halas" bolt, hisz talán még Miskolctól is közelebb van nekem Kassa. (főleg az útviszonyok nem ugyanazok, kb. 60 km autóút, 2 községgel csupán)
Egyébknét utánanéztem a bleherimnek és örömmel látom, hogy az egyik legigénytelenebb, leggyorsabban növő, legszebb növény. Úgy legyen.
Ma jártam Kassán egy Obi-Baumax szerű barkácsboltban. Benne akvarista-madarista részleggel. Az a választék barátaim, ne tudjátok meg. Hozzám hasonló akvabuzinak egy mennyország. Igazából akartam lőni pár képet az állapotokról, de telom nem erről híres, így hanyagoltam. Hal igazából nem sok van, viszont ezressekért vannak méretes papagájsügerek, diszkoszok, meg még pár db. szitnes cápakinézetű, fekete, félkarnyi halacska. (ékfoltos pont nem volt, de árban angyjából itthoni helyzetek vannak).
Növényrészen viszont elég durva váalszték volt az én borsodi szememnek. Nem tudtam először, kitől kéne segítséget kérni. Kb. fél szobányi körben elhelyezett akváriumok, kristálytiszta vízzel, tele növénnyel. Némelyik előcsomagolva olyan okos megoldással, hogy kis műanyagfül lebeg a felszinen, kiemelve víz kifoylik a zacsiból, visszahelyezve légmentesen újra megtelik. Minden növény cserépben, benne kis vetlivel, mi fajta, mik a fény és hőigények (ezt mondjuk csak itthon vettem észre) és melyik árkategóriába tartozik. 14 árkategória, legolcsóbb 300 Ft körül van, legdrágább vagy 4-5 ezer. Pár perc szemlélődés uitán jöttem rá, hogy oldalt a csap kézmosóva, papírral nyilván azért van, mert ez egy önkiszolgáló részleg, tehát akár halat, akár növényt magunk kipakoljuk, be a zacskóba (okosabbak zsebbe) és mennek a pénztárhoz. (végül mire már a választott növény a kezemben volt, akkor vettem észre egy kiszolgálót ő biztosított,hogy tuti 700Ft lesz a választottam meg adott egy cetlit, azzal menjek a pénztárhoz).
Echinodorus bleheri, amit hazahoztam. Gyönyörű, ráadásul 3 tőt tartalmazott a gyapotos cserép. Remélem nem extrém igényű és meglesz a vizemben boldogan. Mondjuk akimban valahog ymár túl sok a nagylevelű növény, most már a fűszerűekre, meg a valisneriákra fogok ráállni. De lnéyegében néha akkora tő és akkora levelű virágokat sikerült kifognom, hogy csak bámultam és 1-2 ezer Ft körüli összegbe lettek volna. (a baj ott volt, hogy össz-vissz ezer Ft körüli korona volt csak nálam)
Az összes Eheim szűrő és alkatrészeik, egyéb komisz szűrők, szűrőanyagok és szivacsok dögivel, talaj kb. 5 méteres sorban, eledelek, tesztek, tápsók. Külön üveges hűtőszekrényben a fagyasztott eledelek. (egyrészt pénz miatt, másrészt meg tájékozatlanságom miatt nem tudtam venni sajna semmit, tiszta Tetra, meg JBL anyagok, meg nem tom mik, sehol egy Sera) Vasfák is voltak szép számmal, de kb. öklömnyi gumót kaptam volna 400Ft körül, pedig még egész, kb. méteres fakérgek is voltak. MEg mindenféle 3D háttér, szintén nem a legolcsóbban.
Hát hihetetlen, mondom. Szegény barátnőm többet valszeg nem jön velem ilyen helyre, de ha ő nem lett volna ott, még most is ott tátanám a számat. (ja és volt egy óriási rakat akvárium, szettek és csak üvegek is, árat azokon nemnéztem).
Viszont azt nem tudom elhinni,hogy nem találtam egy nyavajás hőmérőt. Szóval ilyen is van tőlem nem is túl messze, lehet,hogy itthon is vannak efféle boltok, de ez nekem egyelőre kész kánaán volt. Egy Fressnapf ehhez képest sarki fűszeres. Ha legközelebb valamit akarok tuti odamegyek, viszont pénzmaggal is rendesen fel kell majd szerelkezni.
Sajnos nagyon gyakran a legrosszabb szinspektrumot ajánlják.. és azt ami már régóta ismert az akvarisztikában teljesen elfelejtik.. a technikai revulucióra az algák és vizinövények nemfognak hallgatni ök azt követik amit az év milliók során a génjeikben hordoznak.. és igy is fognak arra reagálni mint ahogyan tapasztalod.. Sajnos megvásároljátok a legkedvezöbb szin spektrumot az algáknak és csodálkozunk amikkor ilyen mértékben elszaporodnak.. A vized túlságosan kemény és nagyon magas pH-jú lehet, ilyen körülmények között még jó fény viszonyoknál is az alga sokkal jobban érzi magát mint a vizinövényzet.. itt ebböl a könyvböl lenne egy kis infó az algák leküzdésével kapcsolatban..: http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=46755185&t=9006073 Sajnos az angol nyelvü ill. USA aquaristikai web oldalakon, gyakran az antibiotikával jönnek.. valamikkor amikkor a trópusokon még nem csinálhattak közvetlen kutatásokat.. akkoribban valóban még a régebbi szak-könyvekben is ajánlott volt az antibiotika.. de ma már ez nem lehet a cél, hanem az OKOKAT kell megszüntetni, hogy az algásodásokhoz eleve ne jöjjön.. Csak érdekességként itt van a szuper fénycsö amit használsz a jó kemény messzes magyar vizben.. http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=74726967&t=9006073 ezzel a fénnyel még egy nagyon alacsony karbonátkeménységü (lágy) vizben is az alga fogja jól érezni magát..
Nem kötözködni akarok, de foszfort és vasat nem mérettél? Talán elég lene egy egyszerű közelítő teszttel, nem kell ilyen laborszintű. Szerencsére nem volt még ilyen vízvirágzásom, de nagyjából azt tenném, amit te. Szűrőtisztítás, részleges vízcsere, jól leszívnám az aljzatot, világítási időszak rövidítése, beeső napfény teljes megszűntetése (árnyékolássál és takarással), a hőmérséklet gyakori ellenőrzése. Azt majd nálam oksabbak megmondják, hogy esetleg érdemes-e egy UV-s berendezést beszerezni, hátha az csökkenthetné a számukat? Ezt mindenképpen kérdezd meg hozzáértőktől, én is megkérdezném, mert csak egy ötlet. Hátha.
Köszi! 62e kompletten, állvánnyal (acélvázas), bútortetővel, meg a felsorolt gépészettel.
Lesz még rajta meló, mert le kell kezelni a tetőt hogy biztosan páraálló legyen (bár van üvegtető), meg az aki alá akarok egy erősebb lemezt rakni (nem teljes szélességű az állvány, és félek a szélektől, hogy nagyon terhelné az üveget). Most hogy hívogatom a bútorlaposokat, lehet hogy 2 db 18mm-es bútporlap lesz egymásra téve (nem kell beutaznom a fél várost rétegelt lemezért), és arra kívülről felfogatva az aljzattakarólemez. Alulra elég lesz egy, és abba jön a 6db állítható láb. Kicsit alacsony az állvány nekem (60cm), de nincs kedvem újat gyártani, így ezt emelem meg ezzel a megoldással pár centivel.
A hétvégén szert tettem egy 337l-es akváriumra, gépészettel. Kicsit nagyobb, mint képzeltem/szerettem volna, de csak annyiban gond, hogy nehezebben tudom elhelyezni a lakásban. Beszerzek hozzá némi rétegelt lemezt (az állvány alá és mag az akvárium alá- a bútorlapban nem bízom), meg pár állítható lábat, és elhelyezem, aztán kezdődik a berendezés. 2 db Hydor belső szűrő (nem néztem meg a típusukat, de lehet, hogy 1 is elég lesz bele, bazi nagyok), 1 Hydor 30-as külső szűrő, külső fűtő 200W, 2 db 36W-os neon (Sera plant és Tropical sun) világítás (Topal) alkonykapcsolóval (a kapcsoló része rossz). Nagyon nagy, ezt valóban nem fogom a fürdőbe kivinni kimosni. :-) Nem is akarom!
Kicsit leszakadt a derekam a cipelésben, most várok pár napot, hogy regenerálódjak, addig beszerzem a cuccokat, és utána beállítom a helyére (ami még nincs meg). :-)
A nejem két fekete gülüszemű aranyhala közül az egyik két napja elpusztult. Mivel nekem az aranyhal teljesen idegen valami, nehéz dolgom van a maradék eggyel.
A néhai aranyhal szemén (azon a csodálatos kidülledten) fehér tejszerű bevonat keletkezett az egyik oldalon, gondolom ez vitte el.
Sziasztok, lenne még egy kérdésem, ha nem bánjátok. Hátteret sezretnék berakni, érdeklődtem is itt, kaptam jó anyagokat hozzá, hogy smint,de felmerült egy újabb kérdés: Ha ilyen slimes a háttér, tehát csak sacc 3cm vastag, akkor is kell hogy mögé menjen a víz? Itt úgy látszik,mintha nem úgy raknák be:http://www.backtonature.se/english/montera_slimline.html
A kiszemelt háttér pedig, http://www.akvariumplus.hu/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=159&category_id=36&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=26
Vagy csak egyszerűen fel kell ragasztani a hátlapra? Azt tudom hogy a nagyobbaknál kell mögötte lenie víznek, de itt is?
Ha hasa van akkor nöstény :-))) Himnek a hasánál egyenes nyulványa van nösténynek pedig legyező alaku. Ha hasánál "fekete folt" van akkor tutti nöstény. Ha még is him akkor hasvízkor...
Régen volt arról szó, hogy kövek fertőtlenítésére, esetleg csigák ellen a köveket meg kell sütni. Ez alkalmazható esetleg ecsetalgákra is. Már csak a zúzott bazalton van a fenéken. Itt nem eszik a halak, nem hat a vegyszer. Arra gondoltam, hogy kiveszem azokat a kis kavicsokat, amelyeken van még ecsetalga, megsütném őket, átmosnám, megkapargatnám és visszatenném. Olyan 40-50 darabra számolok.
Használható útnak tűnik? Ha igen, hány fokon meddig?
Az egyik guppim oriási hasat növesztett,(szemből olyan mint egy gömbhal) tegnap még úszkát, de ma már csak az akvárium alján "hasal", mondjuk, ha jól láttam enni előúszott... Beteg lehet? Ha igen mit csináljak??? Lehet, hogy nőstény és szülni készül? (mondjuk színes, és az eladó azt mondta, hogy amiket veszek azok mind hímek...)
A papagájsügéres témához szólnék hozzá.Nekem egy 160 l-es akváriumom van benne 8db papagájsügérrel.Ebből 2 db sápadtabb,fehér színű, 2db erős narancssárga, a többi meg a világossárga többi árnyalatában pompázik.Szerintem nem mindegyik festett.A kék és a zöld biztosan festett,de ha festettek is akkor nagyon mutatós és kedves kis jószágok.Az egy nagy marhaság,hogy savval lemaratják a bőrüket.Ugyanis abba bele is pusztulnának és pikkelyük se lenne.Akinek ilyen hala van az tudja,hogy ez nem igaz.Az enyémek szép egészségesek.Már 1 éve megvannak.Szépen nőnek és jól érzik magukat.
Ráadásul ha valakinek legalább ekkora akváriuma van,annak nem szifókat,meg vitorláshalakat kellene benne tartania,hanem valami extrábbat.Erre pedig a sügérek nagyon alakalmasak.Ez nem azt jelenti,hogy a vitorlás és többi hal nem szép,ugyanis ízlések és pofonok.Az tény,hogy nem mindenki engedheti meg magának ezeket a drága halakat,de felháborító,hogy lehülyézik azokat,akik papagájsügért mernek venni.Azzal meg nem értek egyet,hogy ez állatkínzás,ugyanis akkor nem hiszem,hogy lehetne őket árulni ill. tenyészteni.Amúgy mindenkinek joga van azt tenni az akváriumába ami,neki tetszik.
Elkészűlt a mű /230 literes Cayman szett,aquamorf háttérrel/.Sztem nagyon szép lett ,de nagyon dühös vagyok.A gyöngykavicshoz kevertem Tetra Initial Sticks készítményt ,háááááttttt az egész akvárium opálos lett tőle ahogy oldódik el az a készítmény,a növények levelére rámegy ahogy keveri a szűrő. Tegnap rendeztem be az akváriumot a növényeket is beletettem,reggelre nagyjából leülepedett de a leveleken rajt van az a sz.....Ma már a halak is belementek a régi akiból,a régi vízzel ,növényekkel,gyökerekkel és Sera előkészítővel.A halak tuti módon érzik magukat,persze turkálják a talajt és keverik fel ezt a Tetra dolgot. A növényeket próbálom megszabadítani ettől a dologtól,de nagyon nehéz,mert újra rámegy.A szűrő és a világítás nagyon profi,még ebben az opálos vízben is gyönyörű szinűek a halak.Lehet a növények is azok lennének ,dehát :((((((( Fotót nem tudok csinálni az opálos víz miatt,most várom,hogy mi lesz ezzel a dologgal.
Akkor még pH-val és hővel még mindig lehet a gond okozoja! Elöször hömérséklettel kezdj vlamit.. Egyépként meg ezt figyelmedbe ajánlanám:
Tetra Aqua Easy Balance
Segítségével a víz PH, KH, valamint foszfát tartalma megbízhatóan stabil szinten tartható, ez gátolja az algaképződést is. Tartalmaz létfontosságú vitaminokat, ásványi- és nyomelemeket. Használatával elegendő a 6 havi 50-70 %-os vízcsere, ha megfelelő szűréstechnikával és kialakult vízi élővilággal rendelketzünk.
nitrit, nitrát, klór szintet hogy lehet ellenőrizni és csökkenteni, (gondolom mérő csepp kell azokhoz is) A nitritet meg nem a szűrés bontaná le? KEvés hal van, nagy szűréssel, az nem szabadna, hogy gond legyen.
Na, nekem pont ilyen motor van a belső szűrőn. Ha esetleg nem jön össze a már kész tákol tszűrő, ha veszek egy ilyet, könnyen elhet belőle kafa szűrőt csinlni háttér mögé?
Vagy ezt fúrni kell, hogy mehessen rá egy bejövő cső, ha jól látom? (enyém is fúrva van úgy néz ki és ráragasztva eg yműanyag cső, majd azon egy szivacshenger)
Mint minden betegsgé nem egy időben jelenik meg. De ettöl még több iis fertözött lehet. Mindenképpen kezelni kell. ha az neon már nagyon halálán van akkor távolisd el....
SEmmi tipp sincs a serpáim bujkálására? Azt mondtátok korábban, hogy elég mozgékony halak. Vagy a fényr eérzékenyek? Mert most pl. vannak mindenhol, de nincs világítás. A razbik továbbra is felszín alatt mozogknak.
Egyrészt van egy úgynevezett ikravisszamaradás ill. egy bakteriális betegség az utobbira jó Sera Baktopur az elsőre pedig Aquafuran. De lehez hgoy hasvízkor akkor pedig Sera Baktopur dircet .
Elég hozzá a bútorlap ha jól meg van csinálva. Az aquadepoban 375 litereshez is csinálnak bútorlapból állványt. Én is ott vettem, szintén 300 litereshez és semmi gond nincs vele.
tudtok e segíteni? Az egyik neon halamon, (van 10)nem állnak valami szépen a pikkelyek, úgy tűnik tele a hasa, és az oldalán a hátsó felén mintha valami kis átlátszó hólyagszerű képződmény lenne, nagyon kicsi..alig látható...
Sziasztok, lenne még egy kérdésem, ha nem bánjátok. Hátteret sezretnék berakni, érdeklődtem is itt, kaptam jó anyagokat hozzá, hogy smint,de felmerült egy újabb kérdés: Ha ilyen slimes a háttér, tehát csak sacc 3cm vastag, akkor is kell hogy mögé menjen a víz? Itt úgy látszik,mintha nem úgy raknák be:http://www.backtonature.se/english/montera_slimline.html
A kiszemelt háttér pedig, http://www.akvariumplus.hu/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=159&category_id=36&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=26
Vagy csak egyszerűen fel kell ragasztani a hátlapra? Azt tudom hogy a nagyobbaknál kell mögötte lenie víznek, de itt is?
HÜlye vagyok, most már kézre is csak ugyanolyannak tűnik a víz, mint eddig is volt, tehát szitne hideg. (de annyira csak nem lehet fagyos, ha előbb még langyosnak éreztem)
Viszont aggasztanak a serpák. Már kezdtem megbarátkozni velük, hogy a razbórák helyett ők fognak beválni, erre az a 3 pici razbi, amit nem evett meg a vitorlás és most már remélhetőleg nem is fog, egész nap vígan szörfözik a bejövő cső áramlatai alatt.
Kéne egy kis ötlet. Elfelejtettem rendes akváriumhőmérőt venni. Az enyém kb. egész nap 22 fokon áll, tehát valszeg nem jó.
Viszont reggeltől megy a HÉVÍZ fűtő, 24 fokra állítva és benyúltam az akiba, hát elég meleg a víz.
A vitorlás úszkál, a razbik teljesen fürgék a felszín alatt, visoznt a 9 db serpa mind be van húzódva a szűrő alá. Mondjuk eddig is elég visszahúzódóak voltak, pedig van köztük két nagyobb, ami már két hetes nálam, tehát nem kellene félénknek lenniük.
Jó lenne tudni, hány fokos is a víz, mert most kihúztam, félek, reggelre még felforralja nekem a vizet. Viszont az állandó ingadozás sem lenne valami jó.
Könyvek szerint mind a serpáknak, razbiknak, vitorlásnak is 24 -26 fok lenne az optimális, csak kérdés, hogy a kintről épp bejött hideg kezemnek langyos víz az 24 fok-e, vagy 28 akár?
Franca is,hogy elfelejtettem egy sima ragasztós hőmérőt.
Nem értek az asztalosmunkához, de a statikához nagyjából. Egy 300l-es akvárium alá vagy vasalt betonból csinálnám az állványt, vagy pedig szögvasból erősen megheggesztett merevítéssel ellátott bútorból. A sima fa, kivéve hogy ha az nem bökk, tölgy, szil és hasonlóak, nem fogja károsodás,deformálódás nélkül átvenni a terhelést...sztem. Jobb félni,mint megijedni! Sztem a vas merevítéssel a bútorlap is jó!
Sziasztok! Egy 300 L-es akvárium állványának milyen anyagból kell lennie? Az anyaga lehet bútorlap?Milyen vastag ? Hány láb legyen alatta?Ti miből csináltátok?
El vagyok kissé maradva, de tőletek hallottam először erről a "halfestés"-ről. Még vettem is volna ilyen halat, mert nem tudom, hogy ezek ilyen "mű" halak. Mondjuk 7000Ft-ért nem vennék semmilyet sem, nem hogy ilyen festettet.
Sajnálom, hogy vannak ilyen megoldások is a kereslet élénkítésére...
Az egészben az volt a rossz, hogy ők v.s. szégyellték a halakat, mert jól el voltak dugva egy alsó-hátsó akváriumba... És a másik, hogy nem hiszem, hogy nyomorult 7000 HUF-ért (2 db volt, 3500/db, meg egypár nem festett is volt) érdemes eladni a lelküket... Mert ha mondjuk a bolt fenntartásához kellene, mert 35E lenne az ára... De így?! Itthon gondolkodtam tovább a dolgon, és azzal büntetném a boltot (ha állatvédelmio főmufti lennék), hogy kirakatnám ezt az akváriumot a bolt közepére, egy nagy táblával. Rá lenne írva, hogy "Ez a volt támogatja az állatkínzást. Ezek a halak injekciós tűvel lettek ilyen giccsesre befestve, miután savval lemaratták a bőrüket. Kérem, vegyen belőle jó szívvel!"
Ne haragudjatok, amiért ilyeneket írok egy békés szombaton, de annyira felbosszantott ez az élmény. Még az a nagyon ciki, hogy erről a boltról eddig csak jót hallottam... (a Nyugati posta melletti utcában van - ezt csak azért írom ide, hogy nehogy más jónevű boltok magukra vegyék véletlenül!!!)
Az is lehet, hogy a hülye vevő tényleg hülye, és nem is tudja, hogy az általa kiválasztott különleges halacska mitől is lett olyan különleges. Én simán elképzelhetőnek tartom azt, hogy sokan nem is sejtik mi van a háttérben.
Véleményem szerint a boltos és a "készítő művész" a hibás és kettejük közül is a "festő" a hibás, mert ha nem lenne ilyen ha, akkor a boltos nem tudná eladni.
(Egyébként én fegyvernek a kiskalapácsot választanám. Azzal sokáig kellene ütni hogy megpusztuljon a hülye állatja)
Az a baj, hogy a tenyésztő sem tenyésztené, ha a hülye emberek nem vennék meg. Ha nincs igény rá, nem tenyésztené. Nem a tenyésztőt kell bántani, igaz az ő hibája is. Inkább azt a boltost,aki ilyet árul, vagy azt a marhát, aki ilyet vesz!!!!
Ma az egyik halboltban élőben is láttam festett papagájsügereket. Az eladó meg is jegyezte hogy lefagytam... Szó szerint... még a szájuk is "rúzsozva" volt... (mért lehet, hogy ilyenkor szívesen használnék egy bészbólütőt?!)
Sziasztok! A diszkoszhalak milyen halakkal tehető össze?Melyekkel nem?Párban kell lenniük?Mekkora a minimális akvárium méret,amibe tehető?Milyennek kell a viznek lennie?/Ph-Gh-Kh-nitrát/ Köszönöm
Na, bevásároltam. Szó szerint is. VOltam boltban, a miskolci szinva alatti Dingoban, de úgy néz ki tatarozás van még mindig, csak steril akváriumok vannak pár nem a legszebb hallal. (betták meg egyenesen levágott flakonokban vegetálnak)
Voltam a tenyésztőnél is. Vettem 5 ékfoltos kedvencet, meg 7 serpát. Így van össszesen 9 serpám és máris csak 2 razbim, többit nem látok, egyet visz a víz. Ezek baasszus 120 Ft-ért oylan pici halak,hogy főleg az ékfoltos foltjával még kisebbnek ható alakot nem csoda, hogy eledelnek nézték a többiek. Szeirntem a vitorlás rendezte le őket, míg nem votlam itthon, de lehetett akár a két angyobb serpám is.
Kár, mert ígéretesnekinudltak. Varga úr azt mnodta, neki is sima csapvízben vannak a halak, ami 17Nk nála. (vettem mérőt is, majd most kiderül. ) Fűtést is vettem, egy magyar 200W-t, legolcsóbban, 3k volt, rmeélem azért beválik.
Sajnálom az ékfoltosokat nagyon, végülis meglepődtem,hogy ilyen pici halak, azt hittem már felnőtteket árul valamennyire, de gondoltam vízpróbára jók elsznek. A próba máris 600Ft-mben van, ha mind elpusztul reggelre.
Vettem még egy boszorkányharcsát is, az már most tutinak néz ki, nagyon erotikus egzotikus hal.
Rokon bevállalt az 50 ltieresembe pár sima és fekete neont és rézlazacot. Az tmnodja, az 5 nagoybb serpáját nekem adja.
Így lehet,hogy lesz egy 20 fős körüli serpacsapatom, talán azok sem lesznek csúnyák, az igényes és nem sikerülni akarós razbik helyett.
Milyen gyorsan nőnek ezek egyáltalán. Mert a tenyésztő szerint már pár hét elég nekik, hogy láthatóan nagyobbak legyenek, de félek, pár hónap is lesz az.
Ja, azt viszont muszáj vagyok leírni,hogy a múlt héten fullra tisztított 50 literes rokon aksi, ami volt már full zavaros is, oylan,mint a kristály. ÉS valahogy esztétikus is nagyon. Holnap lefényképezem, meg kell mutatnom nektek, miylen jól néz ki, pedig csak a berendezés lett átvariálva, plusz kapott két új követ.
Valaki megmondhatná hogy a 3x36W elektronikus előtéttel tudok-e 2db 38W-os és 1db 40W-os fénycsövet működtetni?! Egyik boltban azt mondják hogy nem, a másikban az ellenkezőjét. 105cm hosszúak a csövek és 38W ill. 40W van rájuk írva!
Köszi!!!! a szűrő mindigállandóan megy, és ment is mióta van akváriumunk!!!! már vagy 10 éve. 9 évig én egyedül gondoztam egy 30Les akváriumot, minden gond nélkül tele halakkal és crypto-val. olyannyira volt önfenntartó a rendszer, hogy csupán a heti 1/4 rész vízcserét alkalmazva évekig nem kellett nagypucerájt rendezni, csodálatos vízi ökoszisztéma volt!!!! halak növények szaporodtak szépen, saját magát fenntartotta a rendszer.mindezt egy ócó kínaji szűrővel!!! most, hogy a lehetőségeink megteremtődtek, gondoltuk kicseréljük nagyobbra az addigi aksinkat :( így lett 250L. a szűrő max. kapacitáson működik (azt hiszem 350 L-ig jó) hőm. 25 C. light: már írtam a fénycsövet lejjebb: 6 óra/nap.a halakról is írtam, nincs max. telepítve. vízcsere: mostmár lassan 2 naponta 150L :((( ÉS ZŐD.... a víz nem büdös. a halak már éheznek, annyira nincs túletetve. hazafelé vettem egy csomó hínárt, vagy 8 kosárkával, meg tőzegkivonatot savanyításra.fütő kihúzva. ja és az egyik fénycső egy kisebb fényteljesítményűre kicserélve. ennyi történt ma. majd referálok. mindenkinek köszönöm a jószándékú segítségét!!!
Közben megkaptam a biológusunktól a csíraszámot? 1 millió 720 ezer darab/ liter . hogy érzékeltessem, olyan a víz, mint a boltban kapható kiwiszörp :)))
Igen, valószínű, hogy kevés a növény, van benne már vagy 6 tő nemtudommilyen sóskalevelű jóóó nagy bozót, 4 tő óriásvaliznéria, vagy 7 tő csavarosvaliznéria, egy csomó crypto. de valóban még sok a szabad vízfelület, ja, és van 1 tő átokhínár is:) akkor hazafelé megnézem ezeket a növényeket, meg a bolhaprojektre is ráállok !!! aztán majd referálok az eredményről!!!! még 1X köszi, ha van további tipp ami beugrik, akkor szívesen veszem!!!
De egy másik, olcsóbb megoldás, ha beszerzel gyorsan 5-6 tő átokhínárt, cabombát, vagy sallangos vízipáfrányt, illetve a víz tetejére kagylótutajt. Azok felhasználják az alga számára fontos anyagokat, és így megszűnik az algásodás, a kagylótutaj meg a fényt veszi el tőlük. Nem tudom,de sejtésem szerint kevés a növény az akváriumodban.
Szerezzél be élő vizibolhát, és öntsd bele az akváriumba! A zöldalga akkor jelenik meg,a lebegő, ha nagyon sok napfényt kap a víz! Nem tudom mekkora az akváriumod, de ahhoz viszonyítva soksok vízibolhát(élőt!!!!!!!!!!! xD) rakj bele. Bár most nem sok esélyed avn, hogy kapsz, de hátha...
Az a sallangos vízipáfrány. Régebben volt belőle olyan is, ami simán hozott 50 centis leveleket. Most párat kiültettem a fa tetejére, meg a szűrőmotor tetejére, és láss csodát, gyönyörűen nő.
JAJJ MÉGVALAMI: gyakorlatilag már nem etetjük a halakat, 3 napja teljes elsötétítésben van az aksi, de EZEK fittyet hánynak rá.állandóan megy a szűrő, és most már a porlasztó is az elsötétítés miatt. nincs max. halszám az akváriumban, a megadott számolási séma szerint. ??????????
PROFIK SEGÍÍÍTSETEK!!!!! Betelepült az akváriumunkba egy a Monoraphidium zöldalgák családjába tartozó dögség :((((((. megnézettem analitikusokkal a vízminőséget, kémiai összetételre ivóvíz minőségű, de ez a zöldalga számolatlanul hemzseg benne. Akváriumunk teljesen kiwizöld, ha az egész vizet lecseréljük benne 2 nap múlva már bezöldül. A halak egyébként nagyon jól érzik magukat benne, nászolnak is, de a LÁTVÁNYA AZ NAGGGGGYON CSÚÚÚNYA :(((((. Kérem azt a kedves kollegát akinek ilyen tapasztalata van segítsen nekünk! Válaszotokat előre is köszönöm!!!
Gondoltam megint berakok pár képet az új kedvenceimről, a Tamás-sügereimről, mivel már kezdenek felnőni:)
És egy növényes ötletet is szeretnék adni a jávai lövőhal tartójának, képpel illusztrálva, a növény amit javasolnék, nem más, mint a Ceratopteris thalictroides, azaz a Sallangos vízipáfrány! A képen látszik, hogy milyen szép emersz leveleket tud hozni!!!
Sajnos a CO2-vel kapcsolatban nincsenek saját tapasztalataim, eddig még sosem alkalmaztam (bár, lehet hogy kellett volna, de bevallom csak ~2 hónapja olvastam először erről -nagyon el vagyok maradva a mostani technikákkal).
A kevés hal mit jelent? Ha a guppi méretű halakból 10l, vagy több jut egy halra, akkor talán nem kell levegőztetés, elég, ha a felszínt eléggé átmozgatja a szűrő, ott oldódik be elég O2. Én úgy oldottam meg, hogy a belső szűrő légszívó-csövére kötöttem a légpumpát, ezután beállítottam egy ideális buborékméretet (sokkal finomabban tudtam szabályozni, mintha csak a szűrő szívta volna le), és rákötöttem egy időkapcsoló-órára a légpumpát. Nekem kicsit több halam van, ezért 45p állás, 15p levegőztetés a mostani program (de a mechanikus kapcsolóórám ilyen beállításnál hihetetlen pontatlan -a sok kapcsolás miatt- 1 nap alatt akár 1 órát is késik, viszont nekem éjjel is így megy, úgyhogy mindegy, hogy reggel 5 szerint, vagy este 7 szerint levegőztet). :-)
Sziasztok! Lenne egy olyan kérdésem, hogy most szándékszom venni egy hátteret az akváriumba, csak nemtom hogy kéne belerögzítani, esetleg tudok adni egy linket ahol leírjáék, vagy pár szóban leírnátok hogy mi kell hozzá és hogy hogy rögzítsem? Előre is köszönöm
Tök jó tippek, ez a szigetelés eszembe sem jutott...
Akkor mondjuk reggel 8-16h-ig CO2 tabletta + fény + vízforgató
aztán meg bubi + vízforgató.
Mennyi ideig marad a tablettás CO2 a vízben? Órák ezek vagy inkább napok?
Egyébként kevés hal van a bubi csak szinte látványelem, hiszen a vízforgató egész nap megy... Ugye jól tudom, hogy kevés halnál viszforgató mellett, felesleges a bubi?
Köszi! Most felmerült egy 300l-es, ami eladó. :-) Csak annak már külön kell helyet keresnem, át kellene rendeznem a fél lakást. Meglátom, hogy melyiket sikerül beszereznem.
Mindenképpen veszek víztesztet ha ilyen halakat tartok majd. A vízcsere könnyebb, ha majdnem-csapvízben is lehet tartani őket, de a kannáknak is kell helyet találnom valahol. Az sem lesz egyszerű...
Az akvaristán én írtam hogy mi lessz a halakkal ha csak ketten maradnak! Tegyél bele 6-7 dbot aztán kicsi odafigyeléssel nem lessz gond! Kicsit több vízcsere nitrit nitrát figyelés(NEM PH) és majd belejössz! Ki tudja lehet h mire megnőnek tudsz venni egy 300 literest!!!!
Megérte, és Béla bácsival még nem is beszéltem. De fogok. Állítólag csapvízben lehet őket tartani (nem tenyészteni), a 10-14nk már jó nekik. A medence mérete vs halak száma a kérdés most, a 200l a kapott infók alapján az alsó határ, vagy tenyészpárt kell beletenni, vagy 4-5 kisebbet, és mikor kialakultak a párok, akkor csak az egyiket megtartani. De akkor is kell nekik társaság, szóval ez még nem egyértelmű, hogy lehet-e akkorában.
Akkor pár ötlet: -Fogj egy befőttesüveget (amibe bőven belefér a légpumpa), a tetejére fúrj lyukakat, fűzz át rajta egy befőttesgumit, és arra lógasd a légpumpát úgy, hogy ne érjen semmihez. A csövet hozd ki a tetején az egyik megfelelő lyukon. Tehetsz szivacsot a tetőre, az tovább tompítja a hangot, és szűri is a levegőt. Hátránya, hogy új kábelt kell gyártani a pumpára, vagy legalábbis szét kell szedni, és kikötni. -A felső továbbfejlesztett változata, egy cipősdoboz belülrő "kitapétázva" hangfalakba való hullámos szivaccsal (hangszóróboltban kapható, a Bajcsyn is van egy, a Podmaniczkytól ~200m-re a Deák tér felé -én ott vettem). Erre is kell egy lyuk, ahol kimegy a légcső, és úgy kell beleragasztani, hogy lezárás után mindenhol legyen a szivacsból. Az illesztésnél fog belejutni elég levegő. Ott bemehet az elektromos kábel is, nem kell levágni. A szivacsra teheted a pumpát, nem kell lógatni.
A diszkoszok tartása érdekelne engem is. Szerintem a legnagyobb probléma, hogy lágy vízben kell őket tartani. Lehet, be kellene már ruháznom egy RO készülékre. Vagy olcsóbb a kevertágyas gyanta. Tényleg, valaki használt már ilyet? Hallottam olyanról is, hogy valaki budapesti csapvízben tartott diszkoszokta. Szépen eléldegéltek a halacsok, csak mondjuk biztos nem szaporodtak ilyen körülmények között.
Elmentem megnéztem a boltot. Nem semmik a kis diszkoszok! Beszéltem a hölggyel, ajánlotta, hogya férjével is beszéljek, mert ő tenyészti is őket, tud még pár jótanácsot adni velük kapcsolatban. Lehet, hogy megpróbálkozom velük én is, már gyűjtöm az információkat a tartásukhoz. :-)
Ahogy S189 írja, napközben van fotoszintézis, akkor a növények CO2-ből O2-t meg szenet állítanak elő (ez utóbbit maguknak). Éjjel viszont O2-t használnak, és CO2-t termelnek. Inkább levegőztess éjszaka, és CO2-zz napközben. Állítólag a növények levelein meg fognak jelenni az O2 buborékok, ha minden rendben van.
Én is nézegettem már CO2-t, a szett állítólag jó, csak valami palack kell hozzá, azt meg töltőállomásokon lehet szerezni, állítólag. Egy nagyobb évekig jó, azt írták.
szia. véleményem szerint, ha annyi időt világítasz mint kb. a természetbeni fény, a fény csöveid nappali+növény cső akkor szerintem nem szükséges CO 2. használnod. a megfelelő 1.5 - 2 hetente a víz 25-30%-át le cseréled akkor még az algák sem bosszantanak. az hogy este-éjjel akarod üzemeltetni a co reaktort nem jó, mert sötétben ha nincs világítás a növényeknek nem működik a fotoszintézis. akkor meg minek a co. éjjelre a levegőt miért állítod le?
szia. véleményem szerint, ha annyi időt világítasz mint kb. a természetbeni fény, a fény csöveid nappali+növény cső akkor szerintem nem szükséges CO 2. használnod. a megfelelő 1.5 - 2 hetente a víz 25-30%-át le cseréled akkor még az algák sem bosszantanak. az hogy este-éjjel akarod üzemeltetni a co reaktort nem jó, mert sötétben ha nincs világítás a növényeknek nem működik a fotoszintézis. akkor meg minek a co. éjjelre a levegőt miért állítod le?
Érdemes-e CO2 vel segíteni a növényeknek kissebb akváriumban?
Visszolvasva úgylátom komoly rendszereket javasoltok, illetve is házilag próbálkoztok... de a mostanit csak "gyakorló" akváriumnak szánom majd később szeretnék nagyot ehhez nagy CO2 rendszert nemakarok kiépíteni.
Tehát 84L-es akvárium, 2 db fénycső napi 8 órában, levegőztető napi 8 órában, vízszűrő egész nap megy, időzítő a konektorban kapcsolgatja fényt és a bubit... Kevés hal, 1nagyobb vitorlás, 1 betta, 1szifó, 1 molly, 2 algaevő (a párjaik kipurcantak:(, valamint 4-5 nagyobb növény
Tehát vettem CO2 tablettákat azt az utasítás szerint belerakom, azt írtátok ha van levegőztető akkor felesleges, de én este szántam beletenni amikor nem megy a levegőztető, az úgy jó/jobb?
Láttam van a SERA-nak valami kezdő CO2 szettje érdemes beruházzni erre?
Szombaton írtam neki mailt, arra válaszolt, hogy nincs, és neki is vennie kell majd.
Nézegettem, hogy veszek egy powerhead-et, és aláteszek egy szivacsot, de kb. 3x lenne árban a legolcsóbb is. Valami tartalékot kell otthonra képezni, ha bedöglik a mostani technika, legyen mivel pótolni gyorsan, ideiglenesen.
Bp-ről megyek Miskolcra, ezért a 2-3 óra. De most még nem tudom úgy tartani a hőmérsékletet az autóban, hogy jó legyen nekik. Tavasszal beszélhetünk róla, biztos lesznek akkor is. De csak hétköznap járok arra.
Meg most nem is adhatom az összeset, volt 1 elhullásom, és a tegnap szült nőstény 5 nappal fejjel lefelé lebeg, felkészültem, hogy eltávozik az is. Meg Zsolt83nak ígértem belőlük még.
Most mondta, hogy már nincs szűrője? Sajnálnám, mert én még nem vettem egyet sem, viszont már beleéltem magam. Meg ezresért amúgy sem tudnák jobb lehetőséget.
Kisguppit elfogadnám, ha tudnál adni, akár mindet is, rokon örülni fog neki, oláne ha ingyér. Hová kellen menni, hogy 2órás utat emlegettél?
Kösz a lehetőséget de ma beszereztem egyet,bútort megrendeltem,úgyhogy 1 hét és talán rakhatom össze az aksit,amit most a szoba közepén kerűlgetek :)))) Addig is olvasom a csomó fórumot mindenfele,próbálok okosodni,jahh a növény téma még nincs eldöntve teljesen.
Nem, távolról sem. Azt próbáltam demonstrálni, hogy az alga lehet dekorációs elem. Szép ez az akvárium, nagyon irigylem a tulajtól. Sosem tetszettek a sügerek, nagy, bumszli halnak tartottam őket. Ezek megváltoztatták a véleményem. Ha nem lennék helyszűkében lehet, hogy foglalkoznék velük. Küldjek még képet róluk?
Emperor: milyen weblapon milyen számot? Az alkonyatkapcsoló nálunk is jól jönne :)
Mennyi az akvárium optimális megvilágítási ideje? Mert olvasgattam, hogy mások 8-10 órát világítanak. Nálunk reggel 8-tól este 9-10-ig ég a villany. Ne kérdezzétek milyen cső, az amit a szetthez adtak :)
Én most miskolcon vagyok, de egy szóval sem mondtad 7végén, hogy hozzak fel növényt xD Ha kell, jöv7re tudok felhozni. Amúgy nem tudom én sem sajnos az itteni tenyésztők elérhetőségét,csak tudom,hogy vannak. Én otthon tudok tenyésztőket, de azok elevenszülő, afrikai sügér, páncélosharcsa orientáltak xD
Anyám körömlakklemosóját (aceton) használtam. Ez az anyag rendkívül jól marja a hungarocellt. Vigyázni kell vele, nem szabad sokat önteni rá, mert kilyukad, mint a padló az ALIEN I-ben :-))
Lehet, hogy csak az az egy van, akitől vetted a szivacsszűrőt is. Engem már elhajott, hogy nincs több neki. Vinnék én Guppit neked, de nem hiszem, hogy kibírnak 2-2,5 órát ilyen hidegben. Meg még nagyon kicsik, 9 naposak csak. :-)
Hőlégfúvóval csináltad, vagy kapargatad, vagy mindkettő? Lehet hogy nekem is kellene egy ilyet gyártanom? A poszter mindig elválik, és sötétségbe burkolózik az akvárium hátulja. :-)
Csinálok egy hátteret és berakom mögé. Jelenleg egy növényes poszter van mögötte. Azt kiveszem. Szerencsére gondoltam ilyesmire az akvárium elhelyezésnél. Így befér mögé.
De ez csak egy próba. találtam itthon egy darab hungarocellt és nekiestem.
Valahol a háziállat.hu-n olvastam akvárium mögötti hátterezésről. Merthogy, milyen ötletesen lehet náddal meg minennel megpakolni. De nekem ez nagyon '70-es évekbeli megoldásnak tűnik. Egy, hogy beporosodik az egész és akkor tényleg szép lesz, kettő, hogy általában nem mindenhol van hely az aksi mögött, plusz még az üveg is koszosodhat, hátul főleg, tehát oda az egész. Viszont abban reménykedem, hogy az én aquamorfom nem fog bealgásodni, mert akkor gyönyörű lesz, mondhatom(akár még szép is lehet a zöld szikla, de inkább így hagynám)
Ez eszembe sem jutott. De. Akármilyen szép az a poszter az árnyékokkal nem lehet játszani vele. Szerintem szebb lenne egy 3D még akkor is ha az üveg mögött van.
Több hónap alatt, az történhet, hogy eltömődnek a finom pórusok és nincs elég hely a lebontó baktériumoknak a megtelepedéshez.
Sütőben kell megsütni 10-15 perc 180-200 C-on, személy szerint ezt a módszert én még nem próbáltam, de ezt szokták tenni. Itt a topicban volt már róla szó régebben.
Lenen ég kérdésem a kerémia gyürüvel kapcsolatban: - mennyi idő alatt piszokoldik be? 1-2 hónap? - kerámia gyürü kisütését szó szerint érted?? Nem égnek meg???Lehet hülye kérdés...
Én használok. Én egyben vettem meg. Van hozzá egy idő kapcsoló, ezen be kell állítani 2 időpontot, az egyikre elindul a világítás 30 alatt kivilágosodik. A másik beállított időpontnál el kezd halványodni és 30 perc alatt kialszik. Azt kell még tudni, hogy alkonyatkapcsolót csak elektrónikus előtéttel lehet megvalósítani. Be lehet állítani több időpontot is, de csak párosával.
További információért hívjátok fel a weblapon lévő mobil számot;-).
A kerámia gyűrűket (ha bio szűrőnek használod) nem kell cserélni, szűrő tisztításkor csak le kell öblíteni őket. Ha jó a rétegsorrend a szűrőben, akkor mechanikailag tisztított vizet kapnak. Ha mégis nagyon elkoszolódnak akkor sütőben 200C-on süsd ki őket.
Ha mechanikai szűrőnek használod őket akkor meg tökmindegy, mosd le alaposan és kész.
Külsö szörükbe pl Eheim Clacsic-ba a kerámia gyürüket mikor kell cserélni ill mennyi időközönként?? Kifolyás ellen csapokat külön kell venni? Valaki betud rakni egy képet róla?? Thx!!
Kezd érdekelni a dolog, bár a növényeim gyökere (jó részük a víz tetején úszik) szépen fejlődik, talán maga a növény is, de azt így nem veszem észre.
Milyen víztesztet ajánlotok? Semmim sics, most még pH papírom sem. Nézegettem a webáruházakat, de nem tudtam rájönni, hogy melyik az igazi. Most 55l-em van, de erősen tervezek egy 200l-est mellé, és annál már szeretnék többet tudni a vízről majd.
"...Továbbá valóban, a Co2 a keménységet nem csökkenti, csak a PH-t."
Sőt, ha van a vízben mészkő, márvány, dolomit, vagy bármilyen karbonát-tartalmú ásvány, azt beoldja a szénsav, ily módon növelve a változó keménységet.
Sziasztok! Használja valaki a Topal pirkadatkapcsolót?Ezt utólag is be lehet szerelni?Hogy működik?Hogy néz ki?Minden infó jól jönne róla.Köszönöm. Morph3D
Miért lenne szükség több CO2-re a keményebb víz esetén?Elég csak rápillantani az általad belinkelt ábrára. Az ideális (zöld) CO2 szint minden KH és PH esetén 20-30 közt van. Keményebb víz esetén annyi a különbség, hogy ez lugos környezetben valósul meg. Tehát Taksoft esetében is lehet használni CO2-t az elevenszülőknél. Missa1 kishíjján kinyírta a halait, mivel az ideális mennyiség mintegy ötszörösét nyomta az akiba. Ez sem a halaknak, sem a növényeknek nem volt jó. Továbbá valóban, a Co2 a keménységet nem csökkenti, csak a PH-t.
A tabletta hibája az, hogy nem tudod szabályozni. A komplett rendszer a végső megoldás a CO2 adagolásra. Finoman szabályozható, sokáig eltart, viszont drága...
Egyelőre nincs helyem nekik, és a terv is csak 200l-es, ami ha jól sejtem kicsit kicsi lenne nekik, ha felnőnek. Azt hiszem, hogy nekem a diszkosz mindig csak vágyálom marad. De azért átmegyek oda (basszus, kb 5 perc a melóhelyemről), és kicsit bámulom majd őket. :-)
Szia! Újpesten (http://www.anube.hu/belabacsiboltja/) 1000-2000Ft a 7-8 centis diszkosz, és egészségesek. Én már vettem 5-db-ot és semmi gond velük. Csak ajánlani tudom. Üdv: boiga
CO2 élesztős módszert kipróbáltam. Néhány tapasztalat: - 15-16 nk°-os vizem van, pH érték 7-7,5 között ingadozik. Az élesztős módszert próbáltam, egy házi CO2 "reaktort" gyártottam egy bazi nagy orvosi fecskendőből (200 ml ?), egy porlasztókőből, megcsapolva a külső szűrő befolyócsövét. Ahogy megindult a CO2 képződés, pár óra állítgatással sikerült beállítani, a szerintem optimális buborék mennyiséget. Ez alatt a pár óra alatt a pH érték lecsökkent 6-6,5-re. Viszont egy töltet csak kb. 2 hétig elegendő, az erjedés vége felé folyamatosan állítgatni kell, mert csökken a keletkező gáz. A növényeken nem vettem észre változást, nekem csak egy kis kényelmetlenséget okozott az állandó szabályozgatás. Szakértők szerint viszont a halaknak nem túl jó az ingadozó pH érték. Felhagytam a további kísérletekkel. Ja és rinyáltam a fináncoktól, hogy a 2 hetente bekevert, 1,5 liter cukor cefre miatt letartóztatnak! :-)
Nekem pont emiatt kicsit kérdéses a CO2 rendszerek használata. Elevenszülőket tartok, és azok szeretik a kemény és a lúgos vizet. Ha megkínálom CO2-vel, akkor lágyabb és savasabb lesz. Gondolom, hogy elviselnék, de nem közelít az ideálishoz a tartásukhoz. Akkor az ilyen akváriumokban nem érdemes CO2-zni? Vagy telepítsem be rendesen halakkal, és akkor lesz elég CO2 ?
A levegőztetésem úgy működik, hogy a belső szűrő beszívócsövére egy légpumpát tettem (mert bizonytalanul levegőztetett amúgy is), és 45p állás, 15 levegőztetés üzemmódban megy most, így van esélye némi CO2-nek.
Budapesti kolegákat kérdezem látott valaki mostanában olyan üzletet ahol nagy választék van akváriumba való gyökerekből? Nekem legalább 40-50 centis kellene,pár helyen voltam már de nagyon gyér a választék,igazából nem láttam olyant ami megtetszett volna.
Mégegy kérdésem lenne,én utoljára 15 éve üzemeltem be vadi új aksit,de most megint alkalmam van rá.Mivel a leendő aksim méreténél fogva nem vihető be a fürdőbe ,hogy kiöblítsem ,semmit nem kell vele tennem?? Csak bele a berendezést és a vizet ? Gondolom semmi káros anyag nem lehet benn gyárilag,a port meg majd a szűrő eltünteti. Gondolom a szűrőt /BluWave07/ se kell előtte előblíteni csapvizben ,ellenben arra gondoltam,hogy a szűrő szivacsát beletenném a mostani aksimban,kicsit életet lehelni bele,vagy a szivacs helyett a műanyag és kerámia betéteket tegyem bele? Sajna az egész szűrőt nem tudom .
Sajnos ez a CO2 problématika sem olyan egyszerü.. az igazság az, hogy ezek a tabletta szerü trágyázások nem sokat érnek, mivel a CO2 adagolásnak csak akkor van egy pozitiv hatása ha az egy bizonyos mennyiséget elér, és azáltal csökkenti a pH értékét a viznek.. A dolog hátúl ütöje, hogy minél keménnyebb az eredeti akváriumi viz (magas KH érték..) annál több CO2 -re van szükség.. igy pl. a nagyon ajánlott élesztös (és barkácsolós) módszereknek is, a magyar nagyon kemény, messzes (15 - 25° GH -ju..) vizben egy nagyon minimális és alig bizonyitható hatása van, a CO2 tablettáknak meg még annyi sincs..-:(, sajna ez igy, csak pénzkidobás.. inkább kis pénzt összegyüjteni és egy komolyabb CO2 szettel trágyázni..
Vettem 3 fajta növényt még az elején. A valisneria elkezdett szépen nőni. A hólyagoslevelű mittoménmi kipusztult hamar. És van egy harmadik növény is ami most kezdett elsárgulni. Ma vettem CO2 tablettát. Ezzel próbálok segíteni a növényeknek.
Taksoft: nálunk a csigák haleledelként végzik. Kicsit megroppantva az összes hal "rárepül", és teljesen eltüntetik... Mondjuk az is külön téma, hogy a kereskedésben veszek egy növényt, és behozok vele kismillió csigát. Brrrrrr. Beteg halról nem is beszélve :(
Nekem az 55l-esen nagyobb van. :-) Mondjuk van is alga, de nem vészes, az előlapról 3 hete kapargattam le, de nem látok most rajta. Igaz a barna csigák száma exponenciálian növekszik, ma-holnap a nagyobbakat ki is szanálom (meg amelyiket érem), úgyis vannak picik, meg peték is.
A növényeid hogy viselkednek? Nőnek? Meg a halaktól is függ, hogy mennyire szeretik az erős fényt.