Keresés

Részletes keresés

IsKol Creative Commons License 2020.08.10 0 0 25664

Lehet 1-2 vessző nem fog beérni de úgyis kitör valahol.

Előzmény: gesszti (25663)
gesszti Creative Commons License 2020.08.10 0 0 25663

Remélem is, hogy túléli. Most kicsit szomorkásan néz ki, mert jópár levél lement róla, de a fürtök nagyrésze egészséges. 

Előzmény: IsKol (25662)
IsKol Creative Commons License 2020.08.10 0 0 25662

Igen, az előfordul.

 

De az Othello túlél mindent ;-)

Előzmény: gesszti (25661)
gesszti Creative Commons License 2020.08.10 0 0 25661

Thiovit jet kontra otello - előfordulhat az, hogy ha az otello melletti lugast sort permetezem thiovittal, átkerül annyi a szerből az otellora, hogy megégeti a levelét? Nagyon úgy tűnik, hogy sikerült... :-/ Pedig direkt figyeltem rá, hogy ne sorra merőlegesen fújjam. 

Juhar-Rodi Creative Commons License 2020.08.09 0 0 25660


Szevasztok! Szeretném megkérdezni a kedves  Fórumtársakat, hogy mi okozhatja a terméseken látható tüneteket.
Köszönöm szépen!

Maci_P Creative Commons License 2020.08.07 0 0 25659

Az oltvány az még most sem egyszerű történet, leírni sok lenne, de szóban elmesélhetem egyszer.

A bora nem igazán savas, de a leírás óta sokat változott az időjárás. Na meg egy más területen még az is lehet, hogy több sava marad. 5-6 között szokott általában lenni, jól illeszkedik a borba.Illata tényleg diszkrét, évjárattól, terheléstől függ egy kicsit.

Előzmény: IsKol (25658)
IsKol Creative Commons License 2020.08.07 0 0 25658

Maci:

 

A van Viktor oltvány beszerzési forrásod?

Olvastam n+1 éve ezzel küzdöttél...

 

Azt írja Dr. Hajdu Edit:

"Reduktív borkezelési technológiát igényel.

Bora diszkréten illatos, ízei és savai harmonizálnak a bor egyéb alkotóelemeivel. Savas karakterű, testes fehérbor."

 

Ez a Te tapasztalatod is?

 

gesszti Creative Commons License 2020.08.07 0 0 25657

Lehet, amatőr kérdés, de első évem, amikor szőlővel foglalkozom. Kb. 400 tőke kordonos szőlőre mennyi permetlevet kell/szoktatok ráfújni? 

Motoros permetezővel 35-50 liter közt ment rá az utóbbi pár permetezések során. Ez kb. megfelelő mennyiség lehet? Ezt látom úgy, hogy kb. mindenhol nedves, de még nem folyik. 

 

Sajnos az utóbbi 1-2 hétben megjelent a peronosz, és a (szerintem) lisztharmat is az ültetvényben. Valamivel még biztosan fújnom kell a későbbi fajtákat. A csemege, és a zalagyöngye már lesz, amilyen lesz. Bár, ez utóbbi, úgy néz ki, elég egészséges. 

 

Az otellón sok szem tönkrement. Belilult, horpadt, aszalódott. + a leveleken is sok helyen látszik peronosz-hoz hasonló tünet. 

 

Tegnap az egészet befújtam Quadris-al. Ez elvileg 7 napos. Kb. ennyit még tippelek még a csemegéknek is.  Otellónak, és a későbbi fehér (többségében rizling) megfelelő védelmet adhat egy teldor + systan  kombó? Ez kb. 1 hét múlva? Vagy az erősebb fertőzés miatt korábban? Ez így 14 napos évi-vel lenne. Esetleg utána még egy Quadris, ha az évi belefér? 

 

Az utóbbi 2 permetezés meteor + karathane volt az otellónál, és meteor + thiovit jet a többinél. Az otellonál ez a mix szerintem nem jött be. A többi viszonylag tűrhetően néz ki. 

monyesz Creative Commons License 2020.08.07 0 0 25656

Így igaz! Ez a lovas hasonlat telitalálat! :D

Előzmény: IsKol (25654)
IsKol Creative Commons License 2020.08.06 0 0 25655

Ma szedtem leveleket analízisre és meglátogattam azt a bizonyos tőkét.

 

Most olyan "ragacsos" volt de hangyákat nem láttam a környékén.

Előzmény: IsKol (25617)
IsKol Creative Commons License 2020.08.06 0 0 25654

Ez nem kérdés! Így van. Ha bizonyítottan "szar" betiltani és számon kérni ha csak gyanú van akkor limitálni a felhasználását és kontrollálni.

 

Talán az lehet a gond, hogy már nagyon rég óta megy ez a mizéria...

 

Vagy 15-20 évvel ezelőtti a történet mikor rokonom gyümölcs ültetvényeket kezelt (még olyan utó-TSZ formában) és nem akarta átvenni Juli néni/ Géza bácsi 1-2 láda gyümölcsét - 1 kanálnyit raktam a permetelőbe abból a kík szerbű - ami gyakorlatilag tönkre tehette volna az egész export szállítmányt de addig sírtak neki, hogy saját pénzén megvette azokat majd hazafelé kidobta valahol.

 

És ugye még nem beszéltünk a vegyszer-gyártókról illetve a tudós emberek hímzés-hámozásáról...

 

Mostanában úgy érzem az egész világ "magyar" és mint tudjuk a magyar lovas nemzet.

 

De mi soha nem tudunk a lovon ülni, hol az egyik oldalán vagyunk hol a másikon ;-) úgy látszik ez nem csak a mi sajátosságunk ;-)

 

 

 

Előzmény: monyesz (25653)
monyesz Creative Commons License 2020.08.06 0 0 25653

Világos, hogy a monokultúrás termesztés indukálja a vegyszerhasználatot, és ez nem is szűnik meg ezáltal. Az a fura, hogy arról, amiről világosan lehet tudni, hogy egészségre káros, azért is foggal-körömmel ragaszkodnak. Azt sem szabad elfeledni, hogy most ugyan emelhetik az ÉVI időt, de Pista bácsi ettől ugyanúgy 10 nap után leszedi és piacra viszi a termés, és nem várja ki a 30-50 napot. Úgyhogy valami szigorításra csak szükség lenne!

Előzmény: IsKol (25652)
IsKol Creative Commons License 2020.08.06 0 0 25652

Etetése/itatása az embereknek egy igazán nagy projekt és ennek megfelelően óriás "biznic" amiből mindenki szeretné a legnagyobb szeletet kihasítani.

Az is biztos, hogy a kiskertekben használt tej, hagymahéj és társai nem alkalmasak több száz/ezer hektárok növényvédelmére de ide sorolhatjuk ezen területek termőn-tartását is.

Sok "ismert mellékhatás" nem publikus de manapság már a feltételezés is elég a médiákon keresztül, hogy elinduljon a káosz. pl. TiO2 mizéria, PET illetve műanyag mint első számú közellenség...

 

Tudom, hogy nem miden fekete meg fehér sőt a szürkének is több árnyalata van mint 50.

 

Szóval az élet csodálatos... de nem mindig fair!

Előzmény: monyesz (25651)
monyesz Creative Commons License 2020.08.06 0 0 25651

Azért az meg vicc, hogy egy bizonyítottan karcinogén anyagért harcol a termelő, mintha neki nem számítana a fogyasztó.
A növényvédőszer ipart meg had ne sajnáljuk már, hogy több évtized alatt nem tudott a mankoceb hasznából modernebb anyagot fejlesztni! Szerintem tele van ott a páncél kutatási eredményekkel...

 

Előzmény: IsKol (25632)
laca5 Creative Commons License 2020.08.06 0 1 25650

Oké, de ha valakinek még új a szer, nem volt a kezében és ki akár választani egy szert elfogadható évi-vel? Otthon meg rájön???

Előzmény: szervezkedő (25649)
szervezkedő Creative Commons License 2020.08.06 0 0 25649

A gazdabolt.hu vagy a Google a virtuális világ! Amikor a dobozt a kezedbe fogod, azon ott a leírás kulturánkent.

:-))))

 

Előzmény: laca5 (25648)
laca5 Creative Commons License 2020.08.06 0 0 25648

Lehet különben, hogy az adott növényre jellemző termés vagy levélfelület jellegével esetleg kémhatásával stb. van összefüggésben. Arra gondolok, hogy esetleg könnyebben lekopik a paprikáról, vagy még sem tapad, mert mondjuk viaszos, ilyesmi.

 

A legijesztőbb, hogy pl. A gazdabolt.hu még mindig 21 naposra írja szőlőre. 

 

Előzmény: hegymagi (25647)
hegymagi Creative Commons License 2020.08.06 0 0 25647

Tényleg ijesztő.Akkor itt a bomlástermékkel van a fő gond.

Igen az érdekes, hogy más növénykultúrában sokkal nagyobb az évi pl. borszőlő 56 nap

 

Előzmény: arpad-lajos (25644)
laca5 Creative Commons License 2020.08.05 0 1 25646

Ijesztő, de hihető. Még csak azt mondd meg kérlek, ha tudod, hogy akkor a paradicsom/paprika esetében hogyan lehet 5-7 napos ÉVI ugyanennek a szernek? 

Előzmény: arpad-lajos (25644)
GENOM_66 Creative Commons License 2020.08.05 0 0 25645

Köszönöm a kiegészítést!

Előzmény: arpad-lajos (25644)
arpad-lajos Creative Commons License 2020.08.05 0 0 25644

A makoceb bomlástermékével az ETU-val (etilén-tio-urea) van a fő gond. Maga az eredeti hatóanyag vizes közegben gyorsan és spontánul lebomlik ETU-ra, ami viszont 5-10 hétig fennmarad és egyértelműen carcinogén. A tápcsatornából gyorsan abszorbeálódik a test többi részébe és a különböző szerveken okozhat tumorképző hatást. Ez utóbbi tulajdonságát már a 80-as végétől sejtették, de valószínű a direkt bizonyítékok mostanra lettek meg csupán. Norvégiában (nem EU-s ország) már 2000-től be van tiltva a használata. Az USA-ban 2018-tól jelentős megszorításokkal csak a burgonyában használható, de lehet, hogy már azóta ott is betiltották.

Az emberre kifejtett hatásán túlmenően súlyosan károsítja a környezet élővilágát és számos toxikus hatással van a talajéletre is.

Kár érte, jó volt, de nincs tovább.

 

 

Előzmény: GENOM_66 (25643)
GENOM_66 Creative Commons License 2020.08.05 0 0 25643

A mankoceb 56 napos ÉVI értéke szerintem nem az alkohol miatti problémából ered. Ez az alkohol és mankoceb "kölcsönhatás" ugyanis minden ditiokarbamát-fungicidre jellemző. Ide tartozik még a Polyram df is (Cabrio top), aminek szerintem jóval kevesebb az évi értéke (a régen használatos zineb is). Én inkább arra gyanakszom, hogy lebomlásakor valami olyan vegyület keletkezik és tartósan nem bomlik le tovább, aminek jelenléte aggályos. Lehet hasonló, mint a ftálimid hatóanyag csoportba tartozó faltán esetében volt/van ilyen hosszú évi érték, ott a must erjedésének nem tett igazán jót. 

Amúgy az alkohol és mankoceb (ditiokarbamát) kölcsönhatása ténylegesen úgy történik, hogy a ditiokarbamátok gátolják az alkohol lebontását, blokkolják az alkohol-dehidrogenáz enzim működését. Ennek következtében az alkohol lebontása acetaldehid szintjén megakad és a szervezetben feldúsul az acetaldehid, lényegében acetaldehid mérgezést kap az illető. Ez amitől ilyenkor rosszul lehet lenni. 

Előzmény: van_Persil (25628)
hegymagi Creative Commons License 2020.08.05 0 1 25642

Igen azt értem, hogy arra vonatkozik, csak gondolom, hogy a fogyasztással összefügg.

Marmint ha a borból először októberben kostol vki, akkor lehet, hogy már nem kimutatható.

Amúgy szerintem sem kell kockáztatni tényleg jó tanulópénz.

A pálinka nem rossz ötlet!

 

Előzmény: van_Persil (25641)
van_Persil Creative Commons License 2020.08.05 0 0 25641

He?

Az é.v.i. kizárólag a bármilyen célú betakarításra vonatkozik, nem az erjedésre.

Előzmény: hegymagi (25638)
IsKol Creative Commons License 2020.08.05 0 0 25640

Lehet jobban jársz ha hagyod túlérni az irsait és ha kibírja az é.v.i végéig csinálsz belőle pálinkát, talán arra még jó lenne mert bornak már nem.

Előzmény: hegymagi (25638)
szervezkedő Creative Commons License 2020.08.05 0 0 25639

Szerintem a várakozási idő a betakarításig "ketyeg".

Józan paraszti ésszel úgy gondolom, a paradicsomot nem fujhatom meg 21napos szerrel, úgy hogy egy hét múlva leszedem, befőzzük, de nem eszünk belőle majd csak télen.

 

Ha csak háztáji mennyiség van, engedd el. Vegyél valakitől.

Lehet hogy nem lesz/lenne semmi baj belőle, de 1-2mázsa szőlő ára nem ér annyit.

Előzmény: hegymagi (25638)
hegymagi Creative Commons License 2020.08.05 0 0 25638

Köszönöm a válaszokat!

 

Nem szándékos volt a különböző név, foglalt volt. Na mindegy is.

Mindenképpen egyeztetek növényorvossal, mielőtt a szőlőt kidobnám.

Csak egy gondolat: A várakozási idő gondolom a musterjedés időszakában is fogy, tehát feltételezésem szerint letelik majd az 56 nap után.

Esetleg egy szermaradvány vizsgálat a borból kimutathatja gondolom.

Kis mennyiségű borra, házi felhasználásra lehet, hogy túl költséges, nem tudom.

Előzmény: szervezkedő (25621)
mzdude Creative Commons License 2020.08.04 0 1 25637

Az igazságot sose tudjuk meg.

 

Sokáig volt forgalomban 35 (?) napos ÉVI-vel, és sokáig sokan használták-használják. Lehet, hogy fejlődött a tudomány, és a laborokban kimutatták, hogy 56 nap a helyes értéke az ÉVI-nek, esetleg jobb a kivezetés felé venni az irányt. A DDT is nagy csodaszer volt a maga idejében, mégis betiltás lett a sorsa - miért ne történhetne ez meg a mankocebbel is?

Előzmény: laca5 (25634)
van_Persil Creative Commons License 2020.08.04 0 0 25636

“Lekophat a felületről”, az nem azt jelenti, hogy “lemosódhat”.

Előzmény: laca5 (25634)
zozo0011 Creative Commons License 2020.08.04 0 0 25635

Eléggé vegyes.van bor és csemege is. Tehát tömött és laza is. A piros még most kezd csak szineződni.

A szüret még minimum egy hónap. Tegnap és ma ömlött az eső,holnapra is mondják,csütörtöktől kánikula. Egyszer még lenyomatom. Azért kérdeztem,mert ha lehet nem vegyszereznék.

Előzmény: IsKol (25633)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!