Keresés

Részletes keresés

TINTUS Creative Commons License 2016.06.18 0 0 23131

sok helyen javasolják uborka peronoszra a ridomil goldot de a papírjaiban ubira nincs adag javaslat !!!  Valaki tudja? A meccs után kellene nyomnom.

Viktorinogsz... Creative Commons License 2016.06.18 0 0 23130

Nem légyszerű az alkata, inkább mint egy lepke. Átlátszatlan fekete a szárnya. No a legközelebbit amikor lecsapom lefényképezem.

Előzmény: Törölt nick (23128)
Antisystem Creative Commons License 2016.06.18 0 0 23129

A "globális felmelegedés" néven tisztelt folyamat természetes következménye... az enyhe télben sokkal több kártevő él túl, és és ugye ez szaporodáskor hatványozottan fog megjelenni. Ezért lenne fontos többek közt, hogy minden télen meglegyen a megfelelő számú fagyos nap... (tehát amikor a napi minimum-hőfok 0 alá süllyed), 100 éves átlagban Magyarországon ez olyan 80 nap évente, ehhez képest az elmúlt 2 télen tán a fele se volt...

 

ÜdV

Előzmény: ppemzli (23126)
Törölt nick Creative Commons License 2016.06.18 0 0 23128

A deltaszárnyú bögöly. Qrv@ra tud fájni a csípése.

Előzmény: Viktorinogsz... (23127)
Viktorinogsz... Creative Commons License 2016.06.18 0 0 23127

Sziasztok, megcsípett egy repülő rovar fűnyírás közben. Kb. 1,5 cm-es, deltaszárnyú, lepkeszerű, fekete színű, piros, vagy sárga pettyekkel. Mi a fészkes fene lehet?

ppemzli Creative Commons License 2016.06.17 0 0 23126

Meggyőztél, inkább rászánok amúgy több pénzt, csak használjon a szer. Idén jelentkezett először ez a fehér sömör, és kivétel nélkül az összes holdviolán terjed. Csinos időmennyiség lesz mindet végigmázolni. Most valahogy elképesztően tarolnak a kártevők, a lisztharmat kinyírt egy halom dísznövényt, terjed a levélfoltosság, a dió meg dobálja a barna foltokkal teli termését. Rémes. Az elmúlt 10 évben soha nem volt ilyen, teljesen felkészületlenül ért ez az invázió.

 

És akkor még nem is beszéltem a csigákról. Szerintem a szomszédság összes csigája ide jár.

Előzmény: Antisystem (23108)
Imperator23 Creative Commons License 2016.06.17 0 0 23125

Én igyekszem visszaolvasni elég sok mindent. De nem régóta vagyok a növényvédelem világában.

Sajnos ma  már muszáj használni ezt azt, mert ami régen permet nélkül is megtermett, ma már nem.

A kártevők, betegségek is egyre jobban szaporodnak, mutálódnak. 

 

Ha szeretném valamilyen szerről információt szerezni, igyekszem a keresőt használni, de mivel szép számú hozzászólás van már, nem egyszerű visszakeresni bármit.

Főként, úgy hogy a növényvédelmi szerek állandóan változnak.

Amit érdemesnek találok, azt mindig lementem a gépre is egy word-be. 

 

A leggyakoribb kérdésekre esetleg érdemes lementeni egy összegyűjtött summát, amit csak be kéne linkelni ha ilyen kérdés merül fel.

 

Láncfűrészes fórumon pl. kering egy "olajtanács" nevű pdf.

Ebben tömören össze van gyűjtve minden hasznos tanács bejáratáshoz és a motorolajokról, lánckenőről etc. 

Előzmény: szicsu1007 (23123)
szicsu1007 Creative Commons License 2016.06.17 0 0 23124

Ja és Teldor!

Pacsepa tanácsára én használtam az idén, és hadd számoljak be egy érdekes dologról, hátha nem véletlen. Mivel a cseresznyén kívül meteort is fújtam (majdnem egyszerre érnek), kissé hosszúra kevertem az anyagot. Visszamentem a cseresznyefához, és azokat a lelógó ágrészeket, ahonnan hosszú ideig csemegézünk, szinte "lemosó" technológiával újra megfújtam. Ezeken az ágakon egyetlen rohadt szemet se látok, pedig olyan sűrűek, hogy alig tudok közé nyúlni. Egyéb helyeken, ahol pl. nem értem el (és most nem másztam a létrára hátamon a géppel), a fürtökben lógó szemek fele rohad (és tovább fertőz!).

Előzmény: pacsepa (23119)
szicsu1007 Creative Commons License 2016.06.17 0 0 23123

Alig OFF:-)

  Évek óta töröm a fejem, hogy miként lehetne áthidalni (kiváltani) a növényvédelmet frissen ízlelgető topic társaknak adott jó tanácsot: "Olvass vissza!"

Pár héttel ezelőtt "játszásiból" úgy válaszoltam meg valakinek a kérdését, hogy belinkeltem egy profi kolléga régebben elhangzott válaszát:-) Persze, hiszen én emlékeztem erre a válaszra (még a szerző nevére is:-) ), csak piciny fáradsággal rá kellett keresnem. De a kérdező nem tudta, hogy már volt ilyen kérdés és válasz rá:-(.

Van néhány ötletem a megoldásra, de ha ez a módszer egyáltalán tetszésre talál, akkor is szükség lenne valami szélesebb körű összefogásra. Ugyanis minél többet tanulok itt a fórumon és az internet egyéb forrásaiból, annál inkább úgy érzem, hogy ez a növényvédelem lexikálisan is túl nagy falat. Hamar elveheti az ember kedvét!

Nem is szólva a változó körülményekről (permetszerek megszűnnek, új kórokozók és kártevők tűnnek fel, szélsőséges lett az időjárás, rezisztencia kialakulása, megdőlnek korábbi elvek - csak néhány példa).

Persze ha valaki még sosem látott tafrinával fertőzött levelet, elvárható-e tőle, hogy guglizzon rá a "Csonthéjasok betegségei"-re. Talán nem is tudja, hogy mik a csonthéjasok? (Puff!).

Persze ha a szabó méh kikanyarította az orgona levelét, akkor mire keressen rá?

 

Tanácstalan vagyok. Egyik oldalon sajnálom azokat az embereket, akik (mint jómagam) pénzt és fáradtságot nem kímélve szeretnék fenntartani növényeik között a szép, termékeny és egészséges állapotot.

Másik oldalról sajnálom (rossz szó! - tisztelem) azokat az embereket, akik éveken át újra és újra billentyűt ragadnak, hogy megválaszolják a

"Nagyon tavaszodik - mivel permetezzek?" kérdést. Nem-nem; szavaimban még irónia sincs, csupán pajkosan mosolygok:-))).

Előzmény: pacsepa (23119)
szicsu1007 Creative Commons License 2016.06.17 0 0 23122

Úgy lesz:-))

Előzmény: Antisystem (23103)
pacsepa Creative Commons License 2016.06.17 0 0 23121

Nem voltam indulatos, csak lassan meggyanúsítanak, hogy a Bayer-nek dolgozom! :-) Pedig nem is!

Előzmény: Ranyu (23120)
Ranyu Creative Commons License 2016.06.17 0 0 23120

Nem baj, én most olvastam először. Köszönöm!:-) Felírtam magamnak.

Előzmény: pacsepa (23119)
pacsepa Creative Commons License 2016.06.17 0 0 23119

Csak idén már vagy 10x írtam itt és a cseresznyés fórumban:

Teldor-al kellett volna permetezni az érési stádiumban többször, praktikusan a cseresznyelégy elleni rovarölővel együtt, plusz teljes érés előtt 3-4 nappal.

3 nap az ÉVI-je de azért hosszabb a hatástartama.

Előzmény: Péter_33 (23117)
pacsepa Creative Commons License 2016.06.17 0 0 23118

Nincs kitiltva Magyarországról a Calypso, de én is hallottam olyan pletykákat, hogy a legkisebb kiszerelést (50 ml) kivonják a forgalomból. Mivel II. kategóriás nálunk, ezért lehet, hogy a gyártó csak a nagy kiszerelést tartja meg.

Éppen a múlt héten vettem egy 50ml-est tartalékba, az nekem váltásban 2-3 évre elég. Még van is vagy 15 ml-em a korábbi beszerzésből. Úgyhogy nem idegeskedek, ha igaz a pletyka, ha nem.

Előzmény: laci19790325 (23111)
Péter_33 Creative Commons License 2016.06.17 0 0 23117

Sziasztok!

 

köszönöm az észrevételeket. (főleg a karate+decis témában...) Idei évből fakadó kérdés, hogy létezik olyan szer, amivel ha esős és meleg időben lepermetezném a cseresznyét, az kevésbé rothadna meg( érés közelében)? egyre kevesebb az épp szem a fán, párás minden.

Előzmény: Antisystem (23088)
bord30 Creative Commons License 2016.06.17 0 0 23116

Idézet:

Kérdés:
Mivel permetezzek szilvamoly és szilvadarázs ellen?

Válasz:
A poloskaszagú szilvadarazsak rajzása és a szilvakezdemények fertőzése már megtörtént, hiszen ez a szilvavirágok sziromhullásakor történik meg. A fertőzött fiatal szilvatermések hamarosan lehullanak. Érdemes ezeket naponta összegyűjteni.

A szilvamolynak 3 nemzedéke fejlődik ki évente. Az első nemzedék lepkéi május elején szoktak megjelenni. A nemzedékek rajzását a szilvamoly szexferomon csapda segítségével érdemes figyelni, így a rajzáscsúcsnál alkalmazott permetezéssel a lehető legeredményesebb ölő hatást, illetve a termés maximális védelmét tudjuk elérni. A szilvamoly mindegyik nemzedéke ellen ajánlott a rovarölő szeres permetezés.
A következő engedélyezett szabadforgalmú szerek közül választhat: Actara, Decis, Insegar, Karate, Sherpa. Eredményesen alkalmazható a Bacillus thuringiensis hatóanyagú Dipel nevű biológiai peszticid is.

Előzmény: laci19790325 (23111)
lapar Creative Commons License 2016.06.17 0 0 23115

Ajaj! Ez ugyan a benzint nem írja, de a fűrészre tesz utalást a végén.

Sajnos azt  a múltkori nagy fertőzés esetén is be kellett vetni.

Még egy fontos kérdés: a levágott ágakat fontos-e azonnal eltüzelni, ill. ha elviszem a kb. 20 m-re levő tűzrakó-kimposztáló helyre, akkor visszafertőződhet-e, mert ugye zölden nem tudok alágyújtani.

Ez azért is érdekes lehet, mert, mint írtam a kertben máshol levő bokrok nem fertőzőttek, de van ahol a közvetlen mellette levő sem. Vagy ez csak idő kérdése? Úgy tünik, mintha némelyik egyednek jobban lenne hajlama rá.

Előzmény: laci19790325 (23114)
laci19790325 Creative Commons License 2016.06.17 0 0 23114
Előzmény: lapar (23113)
lapar Creative Commons License 2016.06.17 0 0 23113

Urak, segítségre lenne szükségem. Már egyszer pár éve sikerült legyőznöm ezeket a pajzstetveket, most újra tömegesen vannak a kecskerágón. Érdekes módon nem mindegyik bokron.

Az idén, amikor egyéb gyümölcsfákat permeteztem, már kaptak Mospilant, Calypsot, Karate-t, Warrant-ot, deúgy látszik ezek nem voltak sikeresek, pedig úgy tudom ebből 3 is felszívódó.

Mit lehetne ezekkel tenni? Tripla adag, esetleg van egy kis ukrán BI-58-am, esetleg a felszívódó belocsolás a földjébe, olajos szer bőségesen, vagy önsem le benzinnel, oszt gyufa?

laci19790325 Creative Commons License 2016.06.17 0 0 23112

bi58, actara, calypsot ezeket nalunk mar nem lehetlesz kapni

 

Előzmény: laci19790325 (23111)
laci19790325 Creative Commons License 2016.06.17 0 0 23111

szevasztok, szlovakiabol vagyok ezt azert irom,ma akartam venni calypsot es mar nem lehet-vagyis megszuntetik a gyartasat , meg a maradekot ami maradt a boltba elhoztam.Magyaroszagrol is ki van tiltva? egyebkent szilva moly ellen akarom hasznalni  , ez even 2szer a mospillant, 1x  karathet hasznaltam.lassan nem marad permetszer ha mindnet kivonnak.a decis szilvamoly ellen hatasos? 

Balázs Illés Creative Commons License 2016.06.17 0 0 23110

Teljesen egyetértek veled!Aki nem tudja megvédeni saját tulajdonát,az ne sápitozzon ittt hetek óta!

Előzmény: öreg_néne_b (23109)
öreg_néne_b Creative Commons License 2016.06.17 0 0 23109

Ez gyakorlatilag háziállat, nem fél olyasmitől, amitől a vadak kifutnak a világból.

 

De tényleg, hetek óta beszélünk egy olyan problémáról, amit ideiglenesen pár szál deszkával vagy egy tekercs dróthálóval meg lehetne oldani...

Előzmény: Imperator23 (23107)
Antisystem Creative Commons License 2016.06.17 0 0 23108

Nézd, én inkább maradnék az Amistarnál (lehet kapni ampullában is, Mister néven olcsóbban is) mert kevés esélyed van, hogy a Dithane-val alul-fölül gondosan meg tudd permetezni az összes levelet. (pláne kézispriccnivel, ami nem is tud megdöntve fújni) a másik, ami jó lehet ellene az a Ridomil, bár nem tudom, melegben nem rézérzékeny-e...

 

ÜdV

Előzmény: ppemzli (23106)
Imperator23 Creative Commons License 2016.06.16 0 0 23107
Előzmény: hamvasat (23058)
ppemzli Creative Commons License 2016.06.16 0 0 23106

Igen, köszönöm a megfejtést, ez lesz az!! Jelenleg nincs itthon egyik szer sem, de már holnap beszerzem a Dithane-t.

Előzmény: arpad-lajos (23105)
arpad-lajos Creative Commons License 2016.06.16 0 0 23105

Ha van Amistarod akkor az biztos jó ellene. De ezért nem érdemes venni. A továbbterjedés megakadályozására jó a Dithane is.

Előzmény: ppemzli (23102)
Antisystem Creative Commons License 2016.06.16 0 0 23104
Előzmény: ppemzli (23102)
Antisystem Creative Commons License 2016.06.16 0 0 23103

Valójában a fürt záródása előtti napokban kell egy rezes-kénes lemosópermetezés jó bő lével a fürtöknek, mert utána a réz meg a kén a fürt belsejében maradva védi belülről a fürtöt... És mivel a belső védelem ilyen módon megoldott, a levelekre meg a fürtök külsejére is elég a továbbiakban a réz + kén. (leszámítva a szürkepenészt, az tud még augusztusban-szeptember elején szívatni, ha csapadékos az idő.)

A felszívódó szerek azért nem szerencsések már a nyár második felében, mert a mustba jutva sokkal inkább képesek gátolni az erjedést, mint a réz meg a kén... 

(nem erjesztésre szánt szőlőre végül is lehet, pl. a Tanost egész 10 nappal szüret előttig, ha jól emlékszem.)

 

ÜdV 

Előzmény: szicsu1007 (23101)
ppemzli Creative Commons License 2016.06.16 0 0 23102

Sziasztok!

 

Segítséget szeretnék kérni, milyen kártevő ez? A holdviolám levelein először sárgás foltokat vettem észre, majd megfordítottam a leveleket, és minden sárga folt túloldalán a fonákon apró fehér darabkák vannak csomókba összegyűlve. Mi lehet ez, és hogy védekezzek ellene?

 

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!