Keresés

Részletes keresés

ValamiV2 Creative Commons License 2024.03.06 0 1 162639

"A kutatások mára igazolták, hogy biológiailag nyilvánvalóan nincs lényeges eltérés, az eltérő társadalmi szerepek azonban különbségeket alakítanak ki. Azaz a biológi okokból nemenként különböző agyakról szóló neuroszexizmus értelmetlen. Ezen a véleményen van Gina Rippon a birminghami Aston Egyetem professzora, a kognitív idegrendszeri képalkotás szakértője, a The Gendered Brain (A nemekre osztott agy) című tudományos bestseller szerzője is, aki az agyi nemi különbségekre vonatkozó adatokat elemezve alakította ki álláspontját.

Kutatásai elején sokakhoz hasonlóan a különbségeket kereste. De nem talált semmi lényegeset, és más kutatások szintén megkérdőjelezték az ilyen különbségek létezését. Például, ha figyelembe vették az agy méretében mutatkozó különbségeket, a kulcsstruktúrákban a nemi különbségek eltűntek. Sokáig eltartott mire rájött, hogy abba kell hagynia a férfiak és nők közötti különbségek keresését, mert nincsenek szignifikáns nemi különbségek az agyban . Ez azért is fontos, mert megszűnik az olyan sztereotípiák alapja, mint például: nincs értelme a lányoknak a tudománnyal foglalkozni, mert nincs tudományos agyuk, vagy a fiúk nem lehetnek érzelmesek, vagy vezetni akarnak.

A plaszticitásának feltárása viszont bizonyította, hogy az agy sokkal inkább a tapasztalatok függvényében alakul. Ha megtanulunk egy készséget, akkor az agy megváltozik, sőt folytatja a változást. Ha valakinek újra és újra térbeli feladatok megoldásával kell foglalkoznia, akkor idővel jobban fogja teljesíteni őket, mert a neurális utak megváltoznak, automatikus útvonalakká válnak. A feladat valóban könnyebbé válik - szögezte le Rippon."

 

"But as a neuroscientist long experienced in the field, I recently completed a painstaking analysis of 30 years of research on human brain sex differences. And what I found, with the help of excellent collaborators, is that virtually none of these claims has proven reliable.

Except for the simple difference in size, there are no meaningful differences between men’s and women’s brain structure or activity that hold up across diverse populations. Nor do any of the alleged brain differences actually explain the familiar but modest differences in personality and abilities between men and women."

 

Ebből én azt a következtetést vonom le, hogy nincs olyan, hogy a nők agya ilyen, a férfiak agya meg olyan, inkább az befolyásolja az agyunkat, és annak működését, hogy mivel foglalkozunk, mivel töltünk sok időt.

Előzmény: Káli. (162635)
pákosztos cica Creative Commons License 2024.03.06 -1 1 162638

Bal és jobb agyféltekéről beszélünk. 

Előzmény: Káli. (162635)
pákosztos cica Creative Commons License 2024.03.06 -1 1 162637

De ezt egyébként megemlítik a beszélgetésben! Már a kérdésemet nem, de a tényt. 

Előzmény: pákosztos cica (162636)


pákosztos cica Creative Commons License 2024.03.06 -1 1 162636

A nőknél a két agyfélteke között sokkal több kapcsolat van, - amit használnak is -, mint a férfiaknál.

Náluk alapból a bal sokkal erősebb (már a férfiaknál)... oszt' ezzel el is vannak. DE! Nem ők tehetnek róla, hogy ezzel el is vannak.. hanem valami miatt így fejlődnek.. kérdés (már számomra), hogy ez meddig lesz így. 

 

Agykutatók kíméljenek! Vagy írjanak ezerrel, mert érdekel! :) 

Előzmény: ValamiV2 (162634)
Káli. Creative Commons License 2024.03.06 0 1 162635

Nőknél a kisagy nagyobb méretű, mint a férfiaké, ha jól emlékszem! 😀

Előzmény: ValamiV2 (162634)
ValamiV2 Creative Commons License 2024.03.06 0 1 162634

Ezt a gondolatmenetet nem értem. Kifejtenéd bővebben, ha megkérhetlek?

Mi az, hogy az agyi funkcionalitás nemek szerint különbözik? (Számomra már ez is értelmezhetetlen.)

 

A szoptatós anya szemkontaktusára én is emlékszem ebből a podcastból, de én ezen csak nevettem, ez egyfajta túlidealizálása az anyaságnak, szoptatásnak is, ami eleve max. első gyereknek "jut", én nem tudom elhinni, hogy mondjuk a baby boomerek mind áhitatos szemkontaktussal nézték a babájukat 20-30-40 percen át, amíg szopott. Eleve nem is nagyon szoptattak (engem pl. anyukám kb. 1,5 hétig).

Előzmény: pákosztos cica (162632)
pákosztos cica Creative Commons License 2024.03.06 0 1 162633

*a generációk

Előzmény: pákosztos cica (162632)
pákosztos cica Creative Commons License 2024.03.06 -1 1 162632

Az elmélyülés hiányából a problémamegoldás hiányát vezeti le, már az én hallásomban. 

Nem tudom, hogy ebben igazsága van-e...

 

Számomra teljesen egyértelmű, hogy miközben az agyi funkcionalitásról is beszél, teljesen kihagyja, hogy ez nemek szerint is különbözik. Kihagy egy fontos tényezőt. A különböző hormonokat és a társadalmi berendezkedést, hogy a nők éppen milyen szinten vannak a berendezkedésben. Előtérbe helyezi a technikai dolgokat jelenlétét (na jó, kitér a szoptató anya szemkontaktusára), de valahogy azt érzem, mégis nagyon "felszínes", ahogy bizonyos körülményeket és géneket kizár, illetve amiről nem beszél.  

 

De azt érzékeltem, hogy szinte minden országban mást jelentenek az azonosságok ellenére is generációk. 

 

És nagyon fontos, hogy azzal zárja le, hogy nem az elhangzottak hiányaira koncentráljunk, hanem az igazságaira. :D Magyarul, vegyük meg a könyvét! :D 

 

De jó a pasi, szerettem hallgatni! 

Előzmény: Csalitszeráf (162627)
pákosztos cica Creative Commons License 2024.03.06 -1 1 162631

Különös szilveszter? :) 

Előzmény: Rendszer.hiba (162628)
pákosztos cica Creative Commons License 2024.03.06 -1 1 162630

Milyen érzés volt kimondani? Ugye, nem is olyan nehéz? :D Már azt, hogy igazam van. :D ;P 

 

Még mielőtt! Egy filmből idéztem hányavetien. :)

 

És bármilyen zavart érzek is az erőtérben, ahogy kommunikálsz, köszönöm, hogy beraktad és így azért többekhez jutott el ez a rendkívül szerteágazó, de mégis egy adott fejlődésfolyamatot felölelő beszélgetés. 

 

Az jutott eszembe, hogy talán nem is nekünk (fórumozóknak) kéne meghatározni, miről gondolkodunk ebben a topikban, - bár azt sem kéne kizárni! -, hanem nálunk okosabbakra is lehetne reflektálnunk.. 

 

De ez csak egy kósza gondolat. 

Előzmény: suta3 (162629)
suta3 Creative Commons License 2024.03.05 -1 0 162629


Igazad volt, jól idézted.

Előzmény: pákosztos cica (162625)
Rendszer.hiba Creative Commons License 2024.03.05 0 1 162628

Fiatalság, bolondság... :)))

Egy napon múlott, hogy nem 72 es lettem... :))

Előzmény: Hemü (162620)
Csalitszeráf Creative Commons License 2024.03.05 0 0 162627

Holnap megnézem, de felgyorsítva hallgattam tovább és így különösen vicces, hogy arról beszél, hogy már nem mélyülünk el az interneten talált tudásban. Vajon az elmélyülési képesség hiányához tartozik az is, hogy nem 1.75-s sebességen hallgatom? :D

Előzmény: pákosztos cica (162625)
tuktikka Creative Commons License 2024.03.05 0 0 162626

Jelzem a cset szót is kb egy hónapja ismerem.

Bár használtam, de fogalmam se volt, hogy amit csinálok az a csetelés.

Előzmény: pákosztos cica (162625)
pákosztos cica Creative Commons License 2024.03.05 -1 2 162625

36. perctől figyeljél!

 

Előzmény: tuktikka (162623)
mustármaggombolyító Creative Commons License 2024.03.05 0 0 162624

A podcast egy audiofájl, aminek a nevét az Apple zenelejátszójának, az iPodnak és a broadcasting (közvetít, sugároz) szavak vegyítésének köszönhetjük. Az általad használt podkasz helyett inkább az angol podcast szót kellene írni, amit podkeszt-nek ejtenek.

Előzmény: tuktikka (162623)
tuktikka Creative Commons License 2024.03.05 0 0 162623

De abban a podkaszban amiről szó van nem is a fórumos köszöngetésről van szó, hanem azon hogy a főnök elképed, hogy a beosztottak nem köszönnek neki ha találkoznak.

És simán letegezik.

Előzmény: Csalitszeráf (162622)
Csalitszeráf Creative Commons License 2024.03.05 0 0 162622

De a fórumon te se köszönsz. :) Direkt nem akartalak nevesíteni titeket, de ha már jelentkeztetek...

 

Amúgy persze, élőben nyilván én is köszönök mindenkinek, akit csak látásból ismerek, annak is köszönök más közegben is. Nagyon jó az arcmemóriám, szóval néha azt se tudom hirtelen, honnan ismerem. Volt már, hogy 20 év után megismertem egy nőt a Corvin-negyedbéli megállóban és ráköszöntem, furán is nézett, látszott, hogy nem tud hova tenni. Pár óra múlva ugrott csak be, hogy igen, ő volt a kispesti nonstop abc-ben a pénztáros. :D

 

Meg telefonba is köszönök, és simán magázódom magyarul és németül is, ahogy a helyzet kívánja. De mondjuk én nem lennék összetörve, ha hirtelen eltörölnék. :)

Előzmény: tuktikka (162617)
suta3 Creative Commons License 2024.03.05 -1 0 162621


Szia! 50-55 között vagyok. De ha nem hiszel egy fura bogárnak, azon senki sem fog csodálkozni.

Előzmény: Csalitszeráf (162613)
Hemü Creative Commons License 2024.03.05 0 0 162620

Én mindig is utáltam magázódni, mert barátságtalan dolognak érzem. Ez biztos csak az én beidegződésem. '72-es vagyok, tehát késői X generációs.

Előzmény: Boszorka (162618)
Rendszer.hiba Creative Commons License 2024.03.05 0 1 162619

Csak nyugodtan. Van még sok hasonlóm ... :))

Előzmény: Csalitszeráf (162614)
Boszorka Creative Commons License 2024.03.05 0 0 162618

Terjed sajnos ez a szerintem buta tegeződés. Pedig, szerintem nem hasztalan a magázódás. Pl. milyen könnyen kicsúszik a szájunkon, hogy de hülye vagy!% Nem hiszem, hogy valaha is mondtam valakinek, hogy maga olyan hülye.

A svédeknél is mindenki tegeződik, amit ők a komplikált magázódási szabályokkal magyaráznak. Mikor dolgoztam a professzort tegeztem, mert felszólított rá. A magyar docenst, ha kettesben voltunk magyarul magáztam, ha többen voltak svédül tegeztem. Hülye világ!:-)

Előzmény: tuktikka (162617)
tuktikka Creative Commons License 2024.03.05 0 0 162617

Én is a liftnél mindig előre köszönök mindenkinek, finoman figyelmeztetve hogy ált úgy illik.

Jónapot azt mindenki ki tudja mondani.

Régen a csókolom járta, azt utáltam én is.

 

Most 1 finn regényt olvasok, amelyben lábjegyzetben írja, hogy ott a fiatalok mindenkit tegeznek , 92 évest is. De az idősek egymás között magázódnak, ha nem közeli barátok.

Előzmény: Csalitszeráf (162613)
Boszorka Creative Commons License 2024.03.05 0 0 162616

Közel 90 vagyok, de soha nem jutott eszembe a fórumon köszöngetni vagy extra bemutatkozni, amit egyesek, máshol persze, nehézményeztek. Miután ilyen öreg és nő vagyok, csak annak köszönök, aki nekem köszön.

Előzmény: Csalitszeráf (162613)
Csalitszeráf Creative Commons License 2024.03.05 0 0 162615

Ugyanez. Ezért a "kedvenc" házimunkám a vasalás, főzés, varrás, kötés, mert mind megy agyzsibbasztókra is, és akkor nem is veszem észre, hogy mennyire szenvedek tőlük. :D

Előzmény: ValamiV2 (162606)
Csalitszeráf Creative Commons License 2024.03.05 -1 0 162614

Majdnem elájultam, de nálam megy a Facebook. :) Gyorsan el is loptam egy mémet a pol-mémesbe.

Előzmény: Rendszer.hiba (162611)
Csalitszeráf Creative Commons License 2024.03.05 -1 2 162613

Az az igazság, hogy én is olyan 70-80 évesnek lőttelek be ezzel a köszöngetős modorosságoddal és a hozzászólásaidban megfigyelhető régimódi eszméiddel. Ezen nem kell megsértődni, a 70-80 évesek is teljes jogú felhasználói az internetnek és azon belül a fórumnak. Mindenesetre engem jól megleptél azzal, hogy egyidősek lennénk. :) Ilyen értelemben, az igazi 70 év körüliek ugyanebben a topikban klasszisokkal modernebb és nyitott gondolkodásúak nálad, vagy legalábbis ami a hozzászólásaikat illeti fiatalosabbnak.

 

Még egyszer mondom: semmi baj azzal, hogy te hogy gondolkodsz vagy hogy fejezed ki magad a neten. De akinek legkésőbb kb. 16-20 éves korától elérhető az internet, az általában nem így kommunikál szerintem se. Szóval minimum egy fura bogár vagy. :)

Előzmény: suta3 (162608)
suta3 Creative Commons License 2024.03.05 -1 0 162612


chatról > chatről

Előzmény: suta3 (162610)
Rendszer.hiba Creative Commons License 2024.03.05 0 2 162611

A SkyNet elszabadult. Meghalt a face, az msn, a Twitter, az insta ... :)

suta3 Creative Commons License 2024.03.05 -1 1 162610


Olyan részre emlékszem, ahol egy cégvezetőt hozott fel példának, akinek nem tetszik, hogy reggel a liftnél nem köszönnek neki a legfiatalabbak. Van a videóban olyan rész, ahol a digitális tér köszönési etikájáról van szó? Hol? (Bárki segítségét szívesen veszem, mert harmadjára már nem tudom végignézni.) Egyébként azt hiszem, hogy téged még megtanítottak köszönni. Nem is értem, hogy miért fáj az neked, ha valaki megtisztel vele itt is. Ez nem chat, hanem fórum. Bár a Wikipédia érdekes dolgokat ír a chatról is: https://hu.wikipedia.org/wiki/Chat (Chat illemszabályok)

Egy ideje azt érzem, hogy magyar szakos tanár lehetsz. Ám az is lehet, hogy csak az lehettél volna, ha akarsz. Remélem tudod, hogy a fórumon a te helyesírásodban is van kivetnivaló, ahogyan mindenkijében. De azért egy magyar szakosét és egy egyszerű halandóét nem illik összehasonlítani. : )

Előzmény: pákosztos cica (162609)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!