Keresés

Részletes keresés

Viktorinogsz... Creative Commons License 2023.11.05 0 0 91026

Engem az érdekelne, hogy 3cm körülifűmagasságról beszélnek sokan. Ezt egyszerűen felfogni sem tudom.

Hogy lesz ehhez megfelelő simaságú a talaj?  Nálam, ha feltöltöm egyenletesre, hamarosan hepe-hupás lesz, ha a fejem tetejére állok is.

Pedig 18 éves vetésről ( nyilván frissítve) van szó. Minden felülvetést homokolok, hengerelek homokkal töltött hengerrel. Szóval nem értem hogyan lesz olyan sima, hogy ne 1-4 cm-ig legyen a magassága.

dokiki Creative Commons License 2023.11.05 0 0 91025

Ez igaz. tavasszal próbáltam rövidebbre hagyni,legalább 4 hétig,de akkor sem akart zöldülni :(

Előzmény: sza_attila (91024)
sza_attila Creative Commons License 2023.11.05 0 0 91024

A sűrű füvet alsó rétegben nem éri fény, ezért nem zöld a színe. 

Törölt nick Creative Commons License 2023.11.05 0 0 91023

Nekem 3,6 cm-nél van, 4,4 cm-nél nincs. 

Nem biztos, hogy gond ez, vsz főleg fajtafüggő, meg talajegyenletlenség függő. Ha egy fűszál levél alatti szára 1-2 centis, de vannak a talajban 1-2 centi természetes gödröcskék, púposságok, akkor valahol a szárig nyírunk 4 centinél, 6-nál mdg tuti nem. Én ezt vezettem le magamtól, persze ez csak egy teoretikus megközelítés.

Előzmény: dokiki (91022)
dokiki Creative Commons License 2023.11.05 0 0 91022

Sziasztok,

 

elkezdtem rövidebbre vágni a füvet így tél előtt. Régóta gondom az , (egész évben) hogy ha már 4 cm-re van állítva a kerék, előjönnek sárga szálak,amiből elég sok van. 6 cm-el nincs gond,nagyon szép zöld,mi lehet a gond?

sza_attila Creative Commons License 2023.11.05 0 0 91021

Így van. 

Viszont érdemes megfontolni, hogy amit szeretsz csinálni hobbiként, abból szeretnél-e megélni. Egy tartalmas hobbinál már csak az jobb helyzet, ha abból is élsz. 

Előzmény: Capt.IQ229 (91020)
Capt.IQ229 Creative Commons License 2023.11.05 0 0 91020

Kivéve ha hobbi és/vagy szeretem csinálni.

Előzmény: sza_attila (91019)
sza_attila Creative Commons License 2023.11.05 0 0 91019

A normális társadalmi berendezkedés az lenne, hogy amíg neked a vállalkozó kiépíti a locsolórendszert, addig te ha nem is keresed meg az árát, de szintén jó pénzt keresel. Persze ez nem így van, ezért marad a háztáji munka. Egyszerűen fogalmazva az lenne az igazi neked is, ha anyagilag nem érné meg saját kezűleg csinálni. 

Előzmény: Capt.IQ229 (91018)
Capt.IQ229 Creative Commons License 2023.11.05 0 0 91018

Hosszú évekig üzemelt nálam 100%-os eredménnyel egy olyan 1körös rendszer amiben kizárólag a fejek és a csövek, valamint egy 500Ft-os időzítő volt beépítve.

Egyedüli probléma a szivattyúnyomás miatt volt, azt kiküszöböltem rotator fejekkel. Minden számolható, tervezhető.

De többkörös rendszer is nagysegrenddel jobb egy kis naponkénti csapok váltásával a körök között, mint a kézi locsolás esetlegessége.

 

Aztán következő lépcső a vezérlés automatizálás kiépítése lehet szintén háztájiban. Nem űrtechnika.

De sokan a rendszer teljes kiépítésének árát veszik figyelembe egy kávé szürcsölgetése mellől végignézve. Na úgy valóban drága.

De mondom, van köztes megoldás, csak tenni kell érte.

Előzmény: oldmumus_v.2 (91016)
Capt.IQ229 Creative Commons License 2023.11.05 0 0 91017

Ez részben igaz.

A komplett vezérlés elhagyható kiváltható egy kis leleménynel. A végeredmény ugyanaz.

És van megoldás kutas/szivattyús és hálózativizes megoldásra is.

És hát a vezérlés az ami nagyon drága és komplikált.

Előzmény: oldmumus_v.2 (91016)
oldmumus_v.2 Creative Commons License 2023.11.05 0 0 91016

az anyagköltség ugyanannyi - kivéve ha nem bóvli termékeket épít be valaki - itt a munkadíjat lehet képletesen megtakarítani.

Előzmény: Capt.IQ229 (91015)
Capt.IQ229 Creative Commons License 2023.11.05 -1 0 91015

Öntözőberendezés meglepően olcsón megoldható ha egy kicsit hajlandó a tulaj megfogni az ásót.

Szinte fillérekért.

Előzmény: Capt.IQ229 (91014)
Capt.IQ229 Creative Commons License 2023.11.05 -1 0 91014

Köszönöm a választ.

Igazad van. De ezek kb. igazak más okra is.

Azon a területen -ahogy a péld ais mutatja, nem fog működni a klasszikus gyepápolás jó eredménnyel.

Öntözőrendszer nélkül szerintem ma már amúgysem szabad belekezdeni. A "kézi öntözésre fordított energiát beletéve a nyírásba ápolásba nagyságrendileg jobb eredményt lehet elérni.

Be kell látni, hogy befektetés (munka) nélkül nem lesz jó eredmény.

 

Előzmény: Samubá (91013)
Samubá Creative Commons License 2023.11.04 0 0 91013

Azonkívül, hogy nagy az árnyéktűrése a fenntartással szemben is igényes.

Nagy a víz igénye, gyenge a hőség tűrése.

Engem zavar a színe, ami megegyezik az egynyári perje világoszöld színével.

Indával terjeszkedik és ha jól érzi magát, akkor mindent kiszorít, felülvetésnél foltos lesz a gyep. 

Gyakori és rövid nyírást igényel.

 

 

Valamikor láttam stadionokban is árnyéktűrésre telepítve, de sekélyen gyökerezik ezért könnyen kifordul, és a sekély gyökerezés miatt gyakori öntözést igényel, ami kiépített öntöző berendezés nélkül nemigazán megoldható. 

 

Szóval a jelenlegi kérdésben felmerült területen és fenntartás mellett nem tartom jó megoldásnak. 

Előzmény: Capt.IQ229 (91012)
Capt.IQ229 Creative Commons License 2023.11.04 0 0 91012

Mi a konkrét baj vele?

Ismerek egy parkos területet full fák alatt és az nekem meggyőző. Nem tömött szép, de egységes.

Más ott "0"-ra kipusztulna abban biztos vagyok.

Előzmény: Samubá (91011)
Samubá Creative Commons License 2023.11.03 0 0 91011

A poa supina olyan mint az egynyári perje én elkerülném még a nevét is nemhogy a vetőmagját. 

Előzmény: Capt.IQ229 (91000)
Samubá Creative Commons License 2023.11.03 0 0 91010

3DsMan 

Remélem még visszanézel.

 

Néztem a képeidet és az alkalmazott technológiai leírásod és van néhány észrevételem. 

 

A fű egységesen néz ki, ami nálam azt jelenti, hogy a fák magasak és az árnyékuk nem olyan erős amitől a fű nem nőhetne. 

 

A műtrágya tápanyag amit adsz kevés, különösen a nitrogén tavasszal. Adj neki hagyományos komplex NPK 15-15-15% műtrágyából 35-40 g/m2 adagot 3-4 hetente, nyírás után, nem nedves fűre és a szórás után beöntözve.

 

Ettől  a fű növekedése beindul, de a nyírástól fog sűrűsödni. Amikor jobban nő a fű akkor gyakrabban kell nyírni. pl ha 4cm pázsitot akarsz akkor 6-7 cm nél ne hagy magasabbra nőni a nyírás előtt.

 

 

Nyírás után maradjon a száron 3-4 levél, mert ha ezt is levágod, akkor megint csomós lesz a füved.

 

 

Tavasszal úgy június közepéig gyorsabban nő a fű, de nyáron lelassul és szeptembertől ismét erősebb a növekedése erre figyelj. 

Lehet hogy elég a heti egy öntözés de akkor adj neki elegendőt. Alkalmazd a csavarhúzó próbát, vagyis az öntözés előtt szúrj le egy csavarhúzót és ameddig könnyen lemegy addig jó a nedvessége, de el kell érni legalább 10-15 cm-t az öntözés után, ezért ismételd meg a próbát és ha megvan a mélység akkor rakd új helyre a szórófejet, figyelj az átfedésre, ne maradjon száraz folt. 

 

Felülvetés után kevés két hétig öntözgetni, mert kb akkor kel ki a fű és kell neki a víz, a gyökérváltás pedig úgy 6-8 hét után történik meg, addig még csak palánta érzékenységű a fű. A gondoló formán történő össze-vissza öntözés nem elég.

 

A fűmagban amit veszel legyen tarackoló vörös csenkesz "Festuca rubra rubra" latin névvel, mert a többi  pl "Festuca rubra commutata" csomósan nő, ha nem elég sűrű a gyep. 

 

 

 

Előzmény: 3DsMan (91008)
Samubá Creative Commons License 2023.11.03 0 0 91009

 

Én mindig beöntözöm, mivel  gyökérzónától akarom védeni de  a hatóanyag a levélből nem megy le, mert csak felfelé hajlandó mozogni szinte mindegyik fajta, és nemcsak a rozsda ellen lesz hatása ebben a változatos időben.  

Előzmény: atos80 (91005)
3DsMan Creative Commons License 2023.11.03 0 0 91008

Akkor túl sok mindent nem lehet kezdeni a helyzettel. A fát nem szeretném kivágni. Az öntözőrendszer sem oldaná meg a problémát.

Köszönöm a segítséget és a tippeket!

sequelguru Creative Commons License 2023.11.03 0 0 91007

Sziasztok,

 

kb 3 hete vetettem füvet. Szépen ki is kelt, megnőtt lassacskán kb 6cm-re, aztán jött a hűvösebb idő, és úgy maradt, az elmúlt 3-4 napban nem nőtt az semmit se nem. Locsolni nem igazán kell mostanában, inkább a meleg / nap hiányzik neki gondolom.

Gondolom jót tenne neki ha lenyírnám még a tél előtt, mert azért a 6cm soknak tűnik télre - de hát így mit nyírjak rajta? Okosok azt mondják hogy 8-10cm-es korában kell először nyírni.

Ha nem nő tovább idén, akkor nyírjam vagy ne nyírjam? Mivel teszek jobbat?

Egyébként a gyökérváltás ilyenkor végbemegy, vagy majd csak tavasszal?

 

Köszi!

Törölt nick Creative Commons License 2023.11.03 0 0 91006

Ezekben a hetekben ideális műtrágyázni. Bár hozzánk fél-egy órával hamarabb érkezett meg, mint az csapadéktérképek mondták, de reggel 8-kor rohantempóban még ki tudtam úgy szórni, hogy csak a felsőm lett kicsit vizes. Azóta eltelt 4 óra, s megint megvan a 10 mm már. A végén talán a fagyal tövénél talán kell locsolni, de összességében öröm a novemberi fűápolás.

Előzmény: oldmumus_v.2 (90988)
atos80 Creative Commons License 2023.11.03 0 0 91005

Samubá,

 

A rozsdára ajánlott Amistar+Folicure solo keveréket lombon érdemes hagyni vagy jobb belocsolni?

köszönöm.

Előzmény: Samubá (90761)
miggabii Creative Commons License 2023.11.03 -1 0 91004

Én nem arra válaszoltam ha jobban megnézed, azt nem is olvastam, csak most, hogy lebasztál

Előzmény: sza_attila (91001)
Capt.IQ229 Creative Commons License 2023.11.03 0 0 91003

Mondom, nagy eséllyel az árnyék. --> Supina, talán.

És a diólevél.

Előzmény: 3DsMan (91002)
3DsMan Creative Commons License 2023.11.02 0 0 91002

Igazából minden évben felülvetettem szórókocsival tavasszal és ősszel. Belegereblyézem, lehengerelem, és 14 napon át nedvesen tartom. Eleinte mindenhol nőnek a kis fűszálak, egészen biztatóan néz ki, de idővel egyre ritkább lesz.

Nem tudom mit csinálok rosszul, de kifogytam az ötletekből.

Előzmény: sza_attila (91001)
sza_attila Creative Commons License 2023.11.02 0 0 91001

Azt irja, hogy "körülbelül 6 éve lett füvesitve" és te erre azt válaszolod, hogy ritkára sikerült a vetés???

Előzmény: miggabii (90999)
Capt.IQ229 Creative Commons License 2023.11.02 0 0 91000

és egy nagyobb diófa

Akkor jól láttam.

Egyrészt az árnyék sajnos nagyon sok a kertedben.

Én arra tippelnék, hogy ez önmagában válasz a kérdésedre. 

Valamint a diófalevele sajnos nagyon tönkre tud vágni mindent maga alatt. Gyakorlatilag rögtön a lehullás után fel kellene szedni az ÖSSZESET.

Kipróbálnám a helyedben a Poa Supina-t.

Próbálnék keresni CSAK ilyen magot, talán szentesmag (vagy hogy hívják őket).

Keverékben se tévesszen meg a kis %, mert rendkívül kicsike mag, 1gr 5-10X annyi darab, mint egy jó kövér angolperje.

Előzmény: 3DsMan (90998)
miggabii Creative Commons License 2023.11.02 0 0 90999

Ritkára sikerült a vetés, nálam az 1 hónapos fű már teljesen zárt.

Előzmény: 3DsMan (90998)
3DsMan Creative Commons License 2023.11.02 0 0 90998

Legutóbb ilyen fűmagot használtam: "Barenbrug Shadow fűmag", és ilyen gyeptrágyát: "Beckmann őszi gyeptrágya NPK".

A szellőztetést eddig 2x végeztem el, de mindkét esetben megbántam, mert ahol elvégeztem szinte teljesen tönkretette a füvet. Ritka volt a fű, és mivel a filcréteg is nagyon kevés volt, (így utólag) szerintem nem is lett volna indokolt a gyepszellőztetés.

A kertben egyébként egy közepes méretű cseresznyefa van, egy kisebb barackfa, és egy nagyobb diófa a kert végében. Nem tudom ez mennyire befolyásolja a végeredményt.

Azért sem értem miért nem fejlődik megfelelően, mert látom sok helyen, hogy még kifejezetten árnyékos kertekben is sokkal szebb, illetve dúsabb a fű. 

Előzmény: dokiki (90997)
dokiki Creative Commons License 2023.11.02 0 0 90997

Szellőztetve mikor volt utoljára,milyen műtrágyát használsz?

Előzmény: 3DsMan (90994)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!