Keresés

Részletes keresés

courvoisier Creative Commons License 2003.10.13 0 0 358
Még egyszer: ez tényleg szuper év. A körte soha nem volt még ilyen finom, mint idén.
Valamint csináltam őszibarack-szilvát vegyesen (már nem tudtam a gyümölcsöt külön gyűjteni) és ez is meglepően jó lett. Cuvee, hm... :)
courvoisier Creative Commons License 2003.10.13 0 0 357
Elvileg miért ne lenne jó? Ha jól le tudod zárni, akkor OK.
Előzmény: csiko01 (356)
csiko01 Creative Commons License 2003.10.11 0 0 356
hello!egy kérdés:sima zománcos üst jó lehet főzésre?/+réz sisak,hütő/vkitől hallottam hogy ilyet látott müködni...
courvoisier Creative Commons License 2003.10.10 0 0 355
Kérdésem lenne: kell-e kétszer lepárolni a pálinkát? Még csak egyszer van meg, azóta áll. Igen. Nem fogod megbánni. Nem sürgős, így egyszer lepárolva eláll.
Másrészt teljesen normális, hogy ilyenkor opálos a párlat. A első szakaszban az a cél, hogy minél több alkoholt kimentsünk a cefréből, ezért szedjük a végső, alkoholban szegényebb frakciókat is.
A második lepárlás a finomítás, itt már jóval azelőtt meg kell állni, mielőtt az opálos utópárlatok megjelennek.
Ha ez is sikerül, akkor végső alkoholfok beállításnál még mindig felléphet a zavarosodás, de ez már csak esztétikai hiba, hűtéssel szűrőpapírral könnyen kezelhető.

Ilyenkor csapvízet tegyek hozzá?
Nagyobb valószínűséggel zavarosodik, de jó. Én most már csak azt használok.

Mennyit
Érdemes beszerezni egy szeszfokolót (töményhez, a borfokoló méréshatára lehet, hogy nem lesz elég). Ez hozzávetőleges megadja az alkohol/összes lé térfogatarányt. A második lepárlás után kb. 70-80%-os szeszed lesz, ezt kell visszahigítani ~45% körülire. MOndjuk egy mérőhenger sem árt.

Melyik szűrőpapír Jó? Fene tudja, azért én aránylag finomabbat szereznék be. Jó lassan csöpög át rajta a lé (~30 min/liter), de az eredmény nálam tökéletes.

Előzmény: Gers (353)
csiko01 Creative Commons License 2003.10.08 0 0 354
hát,szerintem mindenképpen kell az második lepárlás/legalábbis felénk mindenki így csinálja/az el fogja tüntetni az opálosságot.a második lepárlásnál addig szokták főzni az anyagot, amíg az éppen lecsorgó anyagból a sisakra löttyintett pár cent meggyújtás után ég nem csak ellobban.a tisztázatot meg szokták várni míg lehül,aztán állítják be az alkohol százalékot.a hígításra használt víz nem lehet túl kemény,vasas mert az okozhat opálosságot,zavarosodást.az öregek nálunk tapasztalatból tudják,hogy melyik kút vize jó erre a célra...általánosságban a forralt víz -azt mondják ők-jó szokott lenni.
Előzmény: Gers (353)
Gers Creative Commons License 2003.10.08 0 0 353
Üdv mindenkinek!

Pénteken megejtettük a főzéi ceremóniát. Az eredmény nem lett túl sok össz kb. 10 liter, de ez elsőre úgy gondolom nem rossz. Soha nem főztem még ugyanis. Az após főzője első osztályú, a házi ipar remeke!!!

Kérdésem lenne: kell-e kétszer lepárolni a pálinkát? Még csak egyszer van meg, azóta áll.

Sajnos opálos lett nekem is, lehet elbambultam, mivel az eleje víz tisztaságú volt és a vége felé vettük észre csak az elváltoztást.MIt tegyünk? Mélyhűtős megoldás jó-e? Ilyenkor csapvízet tegyek hozzá? Mennyit? Melyik szűrőpapír Jó?

Ha mégegyszer átpároljuk eltűnik-e az opálosság? A második párolásnál is figyelni kell? Ilyenkor is opálosodik?

Előre is köszi! Mindenki tanácsát szívesen veszem!

courvoisier Creative Commons License 2003.10.01 0 0 352
Én még nem. Sőt, lehet, hogy tévedek, de én csak nagyon-nagyon jobb híján, egy lakatlan szigeten próbálkoznék vele :) A célnak sokkal jobban megfelel akár a gyógyszertárban kapható aktívszén meg egy kis szűrőpapír, de a borászati derítőszerek is jók lehetnek. Gondolom...
Előzmény: CORTEN (351)
CORTEN Creative Commons License 2003.10.01 0 0 351
A faszénen át szűrést próbálta már valaki? Mi mindent vesz ki a pálinkából?
Előzmény: courvoisier (350)
courvoisier Creative Commons License 2003.09.30 0 0 350
Figyelem, technológiát váltottam!

Többször szóba került itt a második lepárlás utáni visszahigításkor beálló opálosodás. Ez ellen lehet desztilláltvíz alkalmazásával védekezni, de a desztvizet nem mindig egyszerű beszerezni, az ioncserélt meg nem biztos, hogy elég tiszta.
Másik lehetőség ha árgus szemekkel őrködünk a lepárláskor és idejében befejezzük azt, hiszen az opálosodást épp a nagyobb forráspontú kozmaolajok okozzák. Ez azonban nem mindig sikerül, néha elbámészkodunk vagy a főzés izgalmát és felelősségteljes voltát kellően nem értékelő családtagok is elvonhatják az ember figyelmét, szóval néha kicsit túl sok párlat gyűlik össze.

Ilyenkor idén azt csináltam, hogy sima csapvízzel higítottam, majd az esetleg opálos pálinkát egy napra a mélyhűtőbe vágtam és másnap finomabb szűrőpapíron átszűrtem. Az eredmény teljes siker, tükrös tisztaságú, kész pálinka.

courvoisier Creative Commons License 2003.09.30 0 0 349
lajafix,
háromszoros hurrá, Isten éltesse a szilvafáidat!
Nálam kb. 15 l szilvórium keletkezik (hasonlóan töpörödött Beszterceiből :))
Az idei csúcs azonban a körte lesz! Vagy 15 l mesés finomság Lujza-körtéből (nagy-nagynéni így hívja).
Aztán 20 liter őszibarack (alaposan behűtve az igazi!) és egy kevés kajszi.
Próbálkoztam cseresznyével is, de igazából nincs valami nagy zamata. Beleáztattam ezért pár szem júniusban lefagyasztott szemet, amitől olyan roséboros színe lett és az íze is kapott egy kis bársonyt, de nem nagy durranás.
Előzmény: lajafix (348)
lajafix Creative Commons License 2003.09.30 0 0 348
Ki lehetne adni az itt összejött tudást. Ha Stahl Judit a nevét adná még sikerkönyv is lenne. "Hogy főzünk otthon fináncmentes páleszt?" lehetne a címe. :)

Na ne offoljak. Még a tavasszal sírtam hogy nem lesz szilvánk, tévedtem. Ebbe a száraz nyárba csak lejött 3 hordónyi döpörödött Bódi szilva (akkora szemek voltak mint nagyobb cseresznyék, julius végén 1 teljes napig szedtük mert nem hullós tipus ) és lett belőle 65 liter 50%os pálinka. Még karcos kicsit de Katalin napra már semmi baja! 3-4 évig csak kitart remélem!!! Fülig ér a szám, na.

Előzmény: diohéj (347)
diohéj Creative Commons License 2003.09.29 0 0 347
Sziasztok,

Elképesztő tudás gyűlt itt össze. Én csak amatőr vagyok és főzetem a cefrémet (már ha annak lehet nevezni az olvasottak után).
Tudtok Zsámbék környékén egy jó szeszfőzdét (a múltkori főzetés elég furcsa volt)? Hogy lehet megtalálni a szeszfőzdéket (a Tudakozó tudta, hogy mi a szösz, de címet...)

Üdv

courvoisier Creative Commons License 2003.09.29 0 0 346
Hány fokosnak kellene lennie a hűtővíznek (max.!) a jó hűtéshez?
A csapvíz jó. Aztán a térfogatot vagy a térfogatáramot bejátszod. Ezt így látatlanban nem lehet méretezni.
Előzmény: selgir (345)
selgir Creative Commons License 2003.09.25 0 0 345
biztos cukorcefréztek:)))

Kérdés a nagyérdeműtől:
Hány fokosnak kellene lennie a hűtővíznek (max.!) a jó hűtéshez?

Gondolom a kútvíz és a csapvíz is megfelel, de mekkora átfolyást kellene adnom a minimális felhasználás érdekében???

THX

Előzmény: Thulya (344)
Thulya Creative Commons License 2003.09.25 0 0 344
Sziasztok!

Bocs hogy így csak úgy bele, de mai tapasztalatomat megosztom veletek, hátha van aki még nem ismeri: bejött ma hozzánk a boltba két ember és elvitt vagy 30 kilónyi szőlőcukrot amit megrendelt. Akkor még nem tudtam hogy mire, ma elmondta, hogy a szőlőcukortól nem lesz olyan karcos a pálinka hanem selymesen finom mintha 3 éves lenne.

Minden jót,
Thulya

DirtyJoke Creative Commons License 2003.09.23 0 0 343
ja, átadtam a szót magamnak :)

egyébként üdv az uraknak, illetve - ahogy követtem az eseményket - mostmár a hölgyeknek is! :)

Előzmény: eck (342)
eck Creative Commons License 2003.09.23 0 0 342
valóban érdekes lehet. két könyvajánló: 1 2
Előzmény: courvoisier (341)
courvoisier Creative Commons License 2003.09.23 0 0 341
Kosz. Az elsot nem ismerem, de a cime mindenesetre nem gyenge :)))
Előzmény: etilalkohol (340)
etilalkohol Creative Commons License 2003.09.23 0 0 340
Szintén egy kis könyvajánló!
Marton Szabolcs: Az égetett szeszek és az emberiség
Pomnen Matuska - Kardos Ernő: Italok A-tól Z-ig
üdv etilalkohol
selgir Creative Commons License 2003.09.20 0 0 339
Most olvasom, hogy almából is lehet egész JÓ cuccost főzni...

Mondjuk itt kimondottam almahéj-páleszről van szó!

A málnának meg a préselt maradványát (málnatörköly:))) használják...

ésatöbbi:
-akácvirág-pálesz (törkölyhöz keverik)
-dinnye
-konkoly
-füge
-cukor:))))))))

selgir Creative Commons License 2003.09.20 0 0 338
Kincset bizony:)))

3000 píz vóóót! De megérte:)))

Előzmény: courvoisier (337)
courvoisier Creative Commons License 2003.09.20 0 0 337
selgir,
kincset vasaroltal, jo olvasgatast!
Előzmény: selgir (336)
selgir Creative Commons License 2003.09.20 0 0 336
'potkívánok:)

Most vettem meg A magyar pálinka című könyvet, szerző Balázs Géza...

Igy hirtelen ránézésre és belelapozásra elég sokmindent leír:)

Kívánok most magamnak kellemes perceket az olvasásával!

etilalkohol Creative Commons License 2003.09.20 0 0 335
Pálinkás jó estét mindenkinek!

Esetleg érdekel valakit:

Beestem ma egy 'Vasedény' szerű üzletbe, és
egy hatalmas qktát láttam: 20 literes, rozsdamentes acélból, 35 ezer és párszáz forint!?!
(már tudom mit kérek karácsonyra:))))
Ha jól emlékszem valami KÁTAI volt a márkajelzése...
Kérdeztem gyártanak-e nagyobb űrtartalmút, de a válasz nemleges volt:((((

Ha valaki találkozott hasonlóval, beírhatná az adatait (méret, anyag, ár ...), illetve mennyiért lehet csináltatni kb. egy hasonló méretűt?

Köszönettel etilalkohol

selgir Creative Commons License 2003.09.19 0 0 334
Hali:))

Köszi a válaszokat, ezzel is gyarapítottam tudásomat!

Az idei cefre megy a kifőzdébe, de jövőre szeretnék egy kis saját főzetet is készíteni... Asszem ennyi segítséggel könnyebb lesz:)

Előzmény: courvoisier (333)
courvoisier Creative Commons License 2003.09.18 0 0 333
Szervusz selgir,

Kb. mennyi idő, mire lefőzitek a páleszt? Mint a főzdékben? Ugy 3 óra körül?
Kb. annyi. Az én üstöm ~23 literes, 45-60 perc, amíg forrni kezd, aztán 1-2 óra, amíg jön a lé. Ez az első lepárlás. A második már gyorsabb, mivel hamarabb felmelegszik (kevesebb az anyag).

A 2. lepárlásra IGAZÁBÓL miért van szükség? Csak "aromásítás" a cél, vagy van egyéb is?
Az első lep. után egyszerűen túl durva a kapott szesz, ezt finomítani kell. Ilyenkor nem több aroma megy bele, hanem rossz ízű komponensektől szabadulunk meg.

A gőz hőfokából lehet tudni ugyebár, hogy mi is jön ki a csövön... de a gőz az nem 100 fokos mindíg?
A gőz hőmérséklete elvileg a forrásban lévő folyadékéval megegyezik. A zubogó víz és eltávozó gőze kb. 100 fokos. Mi nem vizet, hanem alkohol+víz+egyéb anyagok keverékét forraljuk. Az ilyen keverékek forráspontja valamivel alacsonyabb. Lepárláskor az történik, hogy az adott elegy elkezd forrni és a legillékonyabb komponensében erősen feldúsult gőzkeverék távozik belőle. Ezzel párhuzamosan (az illékony komponensek távozásával) megváltozik a folyadékfázis összetétele valamint forráspontja is: a hőmérsékletét tovább kell emelni, hogy forrásban maradjon. Vagyis lepárlás során a gőzhőmérséklet folyamatosan emelkedik és az éppen aktuális érték tájékoztat a távozó gőzök összetételéről. Amikor elérjük mondjuk a 95 fokot, akkor már olyan nagy a víztartalom, hogy meg is állhatunk: az eredeti alkoholmennyiség túlnyomó részét kinyertük. A második lepárlásnál aztán hamarabb, ~85-88 fok körül végzünk.

A keletkezett szaggal (jó-jó, illattal) mit csináltok, hogy a szomszéd ne ugrassza rátok a fináncokat? Illata, szaga az erjedő cefrének és a visszamaradt mosléknak (így hívják szakszerűen) van. Ha a szomszéd veszélyes, akkor ezzel mint a házi pálinkafőzéssel járó természetes és kikerülhetetlen kockázattal együtt kell élni.

Fékcső ügyben nincs tapasztalatom.

Előzmény: selgir (332)
selgir Creative Commons License 2003.09.17 0 0 332
Üdv minden páleszkészítőnek:)

Azt hiszem elég jó helyre csöppentem! Lenne is néhány kérdésem igy elöljáróban:)

Kb. mennyi idő, mire lefőzitek a páleszt? Mint a főzdékben? Ugy 3 óra körül? És ez az első lepárlásra vonatkozik, vagy már a 2. is benne van?

A 2. lepárlásra IGAZÁBÓL miért van szükség? Csak "aromásítás" a cél, vagy van egyéb is?

A gőz hőfokából lehet tudni ugyebár, hogy mi is jön ki a csövön... de a gőz az nem 100 fokos mindíg? Ezt nem értem igazán...

A keletkezett szaggal (jó-jó, illattal) mit csináltok, hogy a szomszéd ne ugrassza rátok a fináncokat?

Fékcsőből lehet hűtőberendezést csinálni, vagy az túl kicsi? És hány métert kellene feltekernem, hogy jó legyen?

THX a válaszokat:)))

courvoisier Creative Commons License 2003.09.09 0 0 330
A részletesebb leírást már megértettem. :)
Még az is lehet, hogy működik, de nagyban függ a kivitelezés gondosságától. Ki kell próbálni.

Ha elvileg az almacefrében magas a metilalkohol tartalom (rézeleje), akkor az almaborban is?
A metanol=/=rézeleje.
A lepárlás elején az alacsonyabb forráspontú komponensek jelennek meg először a gőzben. A metanol (fp: 65 oC) előbb jön, mint az etanol (fp: 78 oC). Így a metanol jó részét szépen el lehet különíteni.
Másrészt ha réz-hűtőrendszered van, akkor a hűtőben először megjelenő párlat (éppen a metanolban gazdag rész) fogja a hűtőben az előző lepárlás óta kivált rézsókat kimosni.
Kérdésedre: igen, az almaborban is több a metanol, mint a szőlőből (vitis vinifera) készültben. Más a helyzet a direkttermő szőlőfajtákkal (vitis labrusca: izabella, kövidinka?, delaware), melyek szintén hajlamosak metanolos erjedésre.

Ha ez igaz akkor az almabor 'mérgező'?
Egyszeri fogyasztás esetén persze előbb fogod beadni a kulcsot az almabor etanoljától, mint a metanoltól, de hosszú évekig tartó, állhatatos almabor inkorporáció, a szokásos alkoholizmussal együttjáró tüneteken kívül továbbiakat is okozhat.

Ha nem akkor az almaborból készült pálinka 'rézelejét' nem kell kiengedni? Rézhűtés esetén mindig van rézeleje, tehát ezt mindig ki kell engedni. Valamint valamennyi metanol minden erjedéskor keletkezhet, ezért a párlat első részt mindig kidobjuk. Nem kár érte: szúrós szagú, kellemetlen ízű vacak ez...

Előzmény: etilalkohol (329)
etilalkohol Creative Commons License 2003.09.09 0 0 329
Pálinkás JÓ estét mindenkinek!:))))
A jelzőtábla adott.... fiatal(abb)kori botlás végterméke!!!
A tömítés gondolat:
- bekenem az edény peremét
- bekenem a táblát (fedél)
- közzé rakok (PE) ragasztóanyagba nem tapadó szigetelést: 'nájlonszatyor'
- száradás után szétválasztom, eltávolítom az összeragadás-gátlót, majd 'karmokkal' (fém szorítóbilincsek) biztosítom az ellennyomást, ezáltal szétszedhető lesz

Ha gyári fedőt veszek, gondolom az sem tömít jobban mint a tábla, azaz azt is meg kell oldani hasonlóképpen.

üdv etilalkohol

ui. egy kérdés: Ha elvileg az almacefrében magas a metilalkohol tartalom (rézeleje), akkor az almaborban is?
Ha ez igaz akkor az almabor 'mérgező'?
Ha nem akkor az almaborból készült pálinka 'rézelejét' nem kell kiengedni?

Boarhunter Creative Commons License 2003.09.07 0 0 328
Most hallottam a sütőtöklekvárról...
:-)
Boar
Előzmény: schlumberger (327)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!