Keresés

Részletes keresés

plajbasz Creative Commons License 2003.04.22 0 0 207
Drága konyak, koncentrálj! Melyik hónapban? Nekem nincs (már) diófám!!!
Előzmény: courvoisier (206)
courvoisier Creative Commons License 2003.04.22 0 0 206
Aha.
Ezt nem tudom, hogy lehet korrekten meghatározni. Én egyszer csináltam, úgy érzésre. Próbáltam elkapni azt a pillanatot, amikor a héj még éppen nem keményedik. de vajon így helyes-e?
Előzmény: plajbasz (205)
plajbasz Creative Commons License 2003.04.22 0 0 205
Maradjunk tehát a fő kérdésnél: mikor zöld a dió?
(Másképp: mikor szüretelendő likőrbe?)
Előzmény: courvoisier (204)
courvoisier Creative Commons License 2003.04.22 0 0 204
Ezt most nem egészen értem. Illetve amennyiben a dióbél-zöld dió közti választásról szólt a kérdés, akkor igazad van: a dióbelet ilyesmire nem használják.
Előzmény: plajbasz (203)
plajbasz Creative Commons License 2003.04.22 0 0 203
Naugyi. Tisztázni kell a likörösödési folyamatot. Alkoholba áztatott dióbélről szó sem lehet.
Szóval azért sikerült komoly szakmai kérdést felvetnem!
Előzmény: courvoisier (202)
courvoisier Creative Commons License 2003.04.22 0 0 202
Egyetértünk.
Előzmény: CORTEN (201)
CORTEN Creative Commons License 2003.04.22 0 0 201
Amennyire tudom az érett dió(bél) tartalmaz cukrot, de egyfelől nem túl sokat másfelől meg ismerve a pucolt dió árát igen drága lenne.
Sztem max. valamilyen semleges ízű szeszt lehet dióval (esetleg zöld dióval) ízesíteni. Igaz ekkor már nem beszélhetünk pálinkáról.
courvoisier Creative Commons License 2003.04.22 0 0 200
A zöld dióban mi fog alkohollá erjedni? A többi gyümölcs tele van cukorral, ott megy.
Előzmény: plajbasz (199)
plajbasz Creative Commons License 2003.04.22 0 0 199
És mikor zöld a dió? Júliusban?
Előzmény: courvoisier (198)
courvoisier Creative Commons License 2003.04.22 0 0 198
Szerintem először próbáld meg a 70 %-ost úgy, ahogy van. A fűszerekből bizonyos ízanyagok jobban oldódnak kimagasabb alkohol-koncentráció esetén, de ilyen szempontből a 70 meg a 96 % között nem lehet olyan egetverő nagy különbség. Mondom én hasraütve. De a legérdekesebb lenne egy kísérlet lenne - ne higgy a híreszteléseknek, a rengeteg tévhitnek: próbáld ki magad.

A diópálinkán valójában a diólékőrt értik az emberek. Magából a dióból szerintem nem lehet pálinkát főzni.

Előzmény: plajbasz (197)
plajbasz Creative Commons License 2003.04.22 0 0 197
Kedves konyak, köszi, az otthoni recipére szívesen várok, de mondcsak, honnan szerezzek 96 százalékos szeszt? 70 %-osból (ami kapható) némi számolás után forraljak ki 96 %-ost?
A pálinka is a dióra vonatkozott... Vagy az nonszensz?
Előzmény: courvoisier (196)
courvoisier Creative Commons License 2003.04.22 0 0 196
Szervusz plajbasz,

"DIÓLIKŐR
Hozzávalók: 50 dkg fiatal zöld dió, tiszta szesz, cukor szirup, fahéj, szegfűszeg, szegfűbors, gyömbér.
Elkészítése: A zöld diót megmossuk, felaprítjuk vagy összevagdaljuk és egy befőttesüveg aljára tesszük. Felöntjük annyi tiszta szesszel, amennyi éppen ellepi. Beledobunk pár szem szegfűborsot, 2--3 szem szegfűszeget, fahéjdarabkákat és durvára tördelt gyömbérgyökeret. Az üveget bekötjük és 2 hónapig állni hagyjuk. Ezután leszűrjük és ízlés szerint cukorsziruppal higítjuk, amit kanalanként keverünk a kivonathoz.
Újabb két hónap érlelés után palackozunk. Száraz, hűvös helyen tároljuk."

ezt most találtam. Tiszta szesz alatt a 96%-os érti a recept, a 100 %-ossal ne próbálkozz, mert az jó eséllyel benzolról van desztillálva, ezért rém egészségtelen. De még jobb, ha valami semlegesebb ízű, vagy a diós ízzel esetleg harmonizáló tömény pálinkából indulsz ki. Van otthon egy bonyolultabb receptem is, he nem felejtem el, akkor előszedem.

Ami a baromi jó pálinka előállítását illeti, a topikon bőven találsz útmutatást, de konkrét kérdésekre is szívesen válaszolunk.

Előzmény: plajbasz (192)
plajbasz Creative Commons License 2003.04.22 0 0 195
Naaaaaa....... Senki???
Nem venni akarok! Csinálni!
Előzmény: plajbasz (192)
plajbasz Creative Commons License 2003.04.16 0 0 194
Na, ez jó ... Nem onnan jött az ötlet, hogy íttam!
Előzmény: plajbasz (193)
plajbasz Creative Commons License 2003.04.16 0 0 193
A helyesírásirási hibák ellenére kérem, amit kérek.
Előzmény: plajbasz (192)
plajbasz Creative Commons License 2003.04.16 0 0 192
Hagyd innem a politikát... Ez a topic adig működik, amíg ilyesmit nem írkálunk.
Lényeg: adjatok jó tanácsot, hogyan tehetnék szert igazi-baromijó-eredeti diólikörre és/vagy pálinkára?
rover Creative Commons License 2003.03.07 0 0 190
Vagy a Főnök Ford Focus-ában folyt ki a különbözet.
Előzmény: Törölt nick (189)
rover Creative Commons License 2003.03.06 0 0 188
Úgy hallottam, a szembenülő kollégától, hogy amikor megérkezett még 26 kilónyi volt, és nem Vilmos, hanem Kálmán.
Az íze viszont nagyon finom volt. Csak sajnos hamar elfogyott, mert pálinkaszagra gyűlt a sok szomjas ember. :)
Előzmény: Törölt nick (183)
frimi Creative Commons License 2003.02.21 0 0 187
Érdekességként említem, hogy nekem volt szerencsém a közelmúltban házilagosan készített banánpálinkát inni. Olyan banánból csinálták, amelyik már kezdett barna foltokat kapni, ugyanis ott (Ausztráliában) ezt a termelő már nem tudja eladni a piacon. Persze az erősebben barna még jobb, a magasabb cukortartalom és az aromák miatt. (Ott ugyanis csak az egyenletesen aranysárgára érett banánt veszik meg.) A csömöszölés itt viszonylag egyszerű művelet. Az illető emlékezetem szerint állandó hőmérsékleten főz (ma már nem emlékezem, hogy mennyi volt ez a hőfok, de úgy 75 fok körül - gőzhőmérséklet) addig, amig jön le valami.
Ezután mégegyszer desztillál és végül esővízzel állítja be a végső koncentrációt. Ő 45 fokra, én meg erősködtem, hogy 52-re hígitsa, mert ismereteim szerint ez a koncentráció az igazi! A különbség nem nagyon érződik..., de a 40 fok olykor opalizál.
Maga a pálinka nem túlságosan aromás - mint ahogy maga a gyümölcs sem. Ízjavítóként - mint minden más pálinkába - lehet(ne) aszalványt beletenni, de ezt az illető nem csinálja. (Magam hajdanán barackpálinkát ízesítettem imígyen és ezt mindenkinek erősen tudom ajánlani.)

U.i.: Nagyon örülnék RUM készítési tanácsoknak, főleg ami az aromásítást illeti!!!
Frimi

curvoisier Creative Commons License 2003.02.19 0 0 186
No, de ki a pálinkafőzők védőszentje?
pint Creative Commons License 2003.01.21 0 0 185
Félig tartozik csak ide, de szilveszterkor olyan házi pálinkát ittam, hogy csak na. Aszu törköly pálinka volt, ami hat éve állt a tölgyfa hordóban. Ilyen pálinkát nem szokás csinálni, főleg nem szokás hat évig érlelni. De megérte :)
curvoisier Creative Commons License 2003.01.21 0 0 184
üdv!
Itt a szezon. Gratula a körtéhez! Én épp az utolsó adag törköly kifőzésének készülök nekivágni.

Amúgy nem látta valaki (a topik olvasóinak hatalmas sokaságából) pár hete Fiala műsorát (Élesben vagy mi) a pálinkáról meg a névhasználati cécóról?

Előzmény: Törölt nick (183)
schlumberger Creative Commons License 2002.10.29 0 0 182
"Jobb helyeken ezt már zárt rendszerű klóracél tartályokban készítik "
Hmmm...ez a klóracél... Van ilyen anyag? Vagy a korrózióálló acél rövidítéséből (korr.acél) bunkóék által használt kóracél tovább-bunkósodása?
Sch.
Előzmény: Törölt nick (181)
curvoisier Creative Commons License 2002.10.03 0 0 180
Kösz,
Érdekes, hogy eddigi legjobb törkölyömet valóban december közepén főztem ki. Csak azért kérdeztem az időpontot, mert mindig félek, hogy elszáll, elecetesedik a drága anyag. Meg aztán látszólag legkésőbb három hét alatt nekem be is fejezi a forrást, azután meg minek várjak. Ezen agyalok, de lehet, hogy megint inkább várok, lezárom légmentesen a hordókat és fohászkodom, hogy ennek inkább jó, mint rossz hatása legyen.
Előzmény: Törölt nick (179)
curvoisier Creative Commons License 2002.10.02 0 0 177
Na ja :)
Komolyabbra fordítva a szót, hordós tároláskor valóban egyrészt csökken a pálinka összmenyisége. Cognag környékén ahol akár 25 évig is érlelhetnek, az évi rendes veszteséget az "angyalok jussának" nevezik.
Másrészt a szeszfok is csökken, ezért is kell a visszahigítatlan párlatot érlelni majd palackozáskor a kívánt szintre higítani.
Előzmény: TTAMAS (176)
TTAMAS Creative Commons License 2002.10.02 0 0 176
A tárolás veszélyei akkor is fenállnak. Sőt. :-))
Előzmény: curvoisier (175)
curvoisier Creative Commons License 2002.10.02 0 0 175
Kedves TTAMAS,
ha megnézed a topikcímet, akkor hamar rájössz, hogy itt olyan dolgok, mit főzetési jegy, meg fináncok egészen offtopicnak minősülnek :))).

Ez egy ilyen extrém sport...
:)

Előzmény: TTAMAS (174)
TTAMAS Creative Commons License 2002.10.02 0 0 174
Csak óvatosan a pálinkaeltevéssel, tudok olyan esetről, amikor valaki eltett fahordóban pálinkát a lánya esküvőjére. Előrelátó volt, eltette a főzetési jegyet is. A pálinka szeszfoka viszont a tárolás során csökkent és a fináncok jól agyonbirságolták a szerencsétlent, mert az alacsonyabb szeszfok miatt nem fogadták el a papírt a legális származásról. Meg persze a páleszt is elkobozták.
Előzmény: Törölt nick (170)
curvoisier Creative Commons License 2002.10.01 0 0 173
apa,
én most nyomulok 17 fokos furmint törköllyel. Barátomék a múlt heti esőn megijedve szombaton leszedték :(
Szerencsére elég kíméletesen van kipréselve, lédús az állaga. Elhatároztam, hogy most először megpróbálom csak így magában, cukor nélkül erjeszteni. Elvileg kevesebb, de minőségibb párlatot kell majd kapjak. Kérdéseim vannak a cserszegi törkölyöddel kapcsolatban:
1. tettél-e bele cukrot?
2. mennyi idő alatt forrt ki? (kiforrt-e már?)
Előzmény: Törölt nick (156)
curvoisier Creative Commons License 2002.09.26 0 0 172
Szai moga :)
Nagyobb vásárokon, mesterségek ünnepén, kézműves rendezvényeken lehet találkozni kádárokkal, akik megrendelésre készítenek ilyesmit. Az 5 literes hordó nem valami komoly, szerintem érdemesebb 10 literest venni, még ha nem is töltöd tele. Amúgy ha jó a hordó, csak beleöntöd és kész. Nem kell, hogy tele legyen, a tömény szesz eláll darabban is. Apropos, akik párlatokat érlelnek, tudomásom szerint a 70-80 fokos tömény szeszt tartják a hordóban és csak az érlelés befejeztével állítják be a ~45 körüli szeszfokot. Ha új hordót veszel, akkor esetleg "be kell avatni" de ennek mikéntjébe a mester majd "beavat". Ami még fontos, hogy a pálinkás hordót is célszerű hűvös, nem száraz helyen tartani, hogy a nedű belőle el ne illanjon. Ugyanezért nem árt ha a dugó jól zár - akár le is pecsételheted.
Előzmény: moga (171)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!