Keresés

Részletes keresés

frimi Creative Commons License 2003.05.28 0 0 255
Ja, és azért is lehet azt mondani, hogy nem trutyi, mert amiről beszéltem, az szép tiszta, viszonylag jó illatu, fényes folyadék. S a trutyi ilyen jellemzőkkel nem rendelkezik. De trutyi keletkezik akkor a desztillátum helyett, ha a cefre "átlő" a hűtőn...
Frimi
Előzmény: frimi (253)
courvoisier Creative Commons License 2003.05.28 0 0 254
Érdekes, amit írsz, ennek én is utánanézek majd. Hivatalos szeszfőzdét eddig még csak messziről láttam... :)
Előzmény: frimi (252)
frimi Creative Commons License 2003.05.28 0 0 253
Bármilyen "trutyi" vegyületek keveréke. Az a kérdés, hogy milyen vegyületek azok? Magam megpróbáltam egyfajta magyarázattal szolgálni a rézeleje összetételére és annak igazságát persze lehet vitatni. Ha mondjuk azonban a disznómoslékkal vetjük össze ezt a halvány kékeszöld párlatot, akkor nehéáz arra azt mondani, hogy az trutyi... Inkább a cefrére mondható el ez, ami sokban hasonlítható a moslékra... S hogy a rézeleje rossz, azzal egyetértek, de hogy az EGÉSZ párlat rossz lenne, azzal viszont messze nem!
Frimi
Előzmény: Törölt nick (250)
frimi Creative Commons License 2003.05.28 0 0 252
Azt biztosan nem!

Úgy emlékezem (bár most nem tudok erről meggyőződni), hogy az első üstbe öntik a cefrét, s a gőzöket egy hűtőn át egy második üstbe eresztik, ahonnan továbbdesztillálják úgy, hogy a rendszer végén folyamatosan csordogál a nedű.

Persze nem vagyok tévedhetetlen, de magam semmiféle elöntést nem láttam. Pedig hivatalos szeszfőzdében szereztem - igaz főzetőként - tapasztalataimat. És sajnos nem túl gyakran... Aki ilyen helyen főzetett és mást tapasztalt és velem szemben mást állít, annak álláspontját hajlamos vagyok elfogadni... (Azért irodalomban mejd utánnanézek még.)
Frimi

Előzmény: courvoisier (249)
abraxas Creative Commons License 2003.05.28 0 0 251
:o)
Előzmény: Törölt nick (250)
courvoisier Creative Commons License 2003.05.28 0 0 249
És a második lepárlás elejét se öntik el?
Előzmény: frimi (248)
frimi Creative Commons License 2003.05.28 0 0 248
Jó... Lehet - mondtam - , hogy nem vagyok tájékozott eléggé. DE a szeszfőzdékben nincs rézeleje elöntés! Pedig az egész berendezés színréz!!!

Más... A direkt termő szőlőket (az Othello kivételével) azért zárták ki a termesztésből, mert az abból készült bor ártalmas az egészségre (úgy emlékeszem - lehet, hogy rosszul), hogy valamiféle cián vegyület szabadul fel erejedéskor.
Ahhoz viszont, hogy a Noah/Nova szőlőből (a leghírhedtebb fajta) készült borivástól meghülyüljön valaki, legalább 20-30 évig kell azt innia. Persze nem egészséges és helyes is, hogy kivonták ezeket a szőlőfajtákat a termesztésből, de korántsem eszik a kását olyan forrón, mint ahogyan főzik.

MINDEZZEL EGYÜTT, azért csak öntse el mindenki otthon a rézelejét (ha tiltott módon maga főz!), mert az BIZTOS, hogy az semmiképpen nem lesz ártalmas!
Frimi

Előzmény: courvoisier (247)
courvoisier Creative Commons License 2003.05.28 0 0 247
Normális esetben valóban kevés metanol képződik. Nagy pektintartalmú cefrék (alma!, körte, direkttermő szőlőfajták) erjedésekor lehet a megjelenésére számítani.
Előzmény: frimi (245)
courvoisier Creative Commons License 2003.05.28 0 0 246
Igazad van, ez nem teljesen veszélytelen üzem és hozzászólásainkat tájékozatlan jómunkásemberek is olvashatják. Ezért nem lehet elégszer felhívni a figyelmet az olyan kockázati tényezőkre, mint pl. a metanol (lásd pl. a 45 sz. hozzászólásomat).
Előzmény: Oviban Kenobi (244)
frimi Creative Commons License 2003.05.28 0 0 245
Két megjegyzésem van:

1./ Nem maga az (acet)aldehid a problémás (bár az sem kimondottan egészséges), hanem, hogy az erejedés igen kis hányadban ugyan, de elmegy egészen az ecetsavig. S ez pedig rézacetátot képez a desztilláló készülék rézhűtőjénak anyagával. Úgy gondolom, hogy - mint minden rézből készült dolog - a levegővel érintkezve bázikus rézkarbonátot képez s ez keletkezik huzamosabb állás után a hűtő belsejének felületén is. Ez az, amit azután az ecetsav már könnyedén alakít át rézacetáttá, ami mérgező. Ha eléggé "ügyes" az ember, akkor láthatja is, hogy a desztilláció során az első két-három csepp kifejezetten halvány kékeszöld színű! Magam úgy tapasztaltam, hogy szeszfőzdékben, ahol a készülék állandóan üzemben van, nem öntik el a rézelejét minden egyes új sarzsnál, hanem a desztillátumot azonnal átvezetik egy másik üstbe, ahol a második lefőzés történik.
2./ A metanol keletkezést illetően, erről nem vagyok teljesen meggyőződve. Ugyan a cukrokhoz nem nagyon konyítok még vegyészként sem, de ismereteim szerint sem a szőlő, sem más gyümölcscukroknak nincs olyan komponense, ami nem etilalkohollá alakulna. S erre utal az is, amit az előbb említettem, hogy ugyanis a szeszfőzdékben nem öntik el az un. rézelejét.
Frimi

Oviban Kenobi Creative Commons License 2003.05.28 0 0 244
"Nálam nincs rézeleje, mert üveghűtővel dolgozom. Tisztább ügy, de ára van, a hűtés így több vizet igényel"

A rézelejét két ok miatt kell kiönteni:
1. A réz levegő jelenlétében katalizálja az alkohol oxidációját igy erősen mérgező aldehidek keletkeznek. Ez üveghűtőnél nem jelentkezik.

2. Az alkoholos erjedés során mindig keletkezik valamennyi metanol (faszesz) is. Ennek alacsonyabb a forráspontja, mint az etanolnak, tehát először ez desztillál át. Ezért kell a 78 fok alatti párlatot kiönteni. (Feltéve, hogy nem akarsz megvakulni.) Az üveghűtő "az ellen nem véd" :) )

A nemtudomszilva és a fosószilva nem ugyanaz. Az előbbi kékes-fekete színű kerek szemű magas cukor- és alacsony savtartalmú fajta. Ebből főzik Fehérgyarmat környékén az igazi szivalekvárt. (Rendszerint rézüstben.)
A másik a fosószilva, mórabóra,(Myrobalan), szintén kerek szemű, nem magvaválló éretten sárga színű vagy vöröses szilvafajta. Közeli rokona a díszfaként ültetett un. "Vérszilva"

Előzmény: courvoisier (227)
abraxas Creative Commons License 2003.05.27 0 0 243
Hali schlumberger!

Magam Gyarmat és Szalka vonatkozásában voltam érintett. Volt szamosszegi osztálytársam a gimiben, de páleszt nem hozott sose ;o)

Előzmény: schlumberger (241)
rathgyorgy Creative Commons License 2003.05.27 0 0 242
A Lehelen isteni finom aszalt körtét kapni,ha ez az 'ágya' egy jó kis körte pálesznek, az hmmmm ...!!!
Előzmény: courvoisier (239)
schlumberger Creative Commons License 2003.05.26 0 0 241
mint lelkes (bár egykori) szatmári kocsmapatrióta, a szatmári szilvának máig rajongója vagyok.

Szia abraxas!
Abbizony, a nemtudomszilva...
Én is egykori szatmári Szamosszegről. Ott voltak igazán jó pájinkák, meg Kéren
Sch.

Előzmény: abraxas (236)
abraxas Creative Commons License 2003.05.26 0 0 240
Vagy úgy! Mint mondottam nem vagyok valami nagy szagértő ;o)
Előzmény: courvoisier (239)
courvoisier Creative Commons License 2003.05.26 0 0 239
Ágyas bizony. Amikor valamilyen aszalt vagy friss gyümölcsre öntik a kész pálinkát és az a "gyümölcságyból" kioldódó ízekkel lesz gazdagabb. Van, aki különböző fűszereket is alkalmaz, de ez már inkább a likőrök felé mutat.
Előzmény: abraxas (238)
abraxas Creative Commons License 2003.05.26 0 0 238
Ágyas???
Előzmény: Törölt nick (237)
abraxas Creative Commons License 2003.05.23 0 0 236
Kedves HP rajongók!

Előljáróban magam nem vagyok a tömény itókák nagy híve, de mint lelkes (bár egykori) szatmári kocsmapatrióta, a szatmári szilvának máig rajongója vagyok.
A hordó témához lenne egy észrevételem. Egy ismerősömtől kaptam echte tarpai főzetet, és szerinte csakis kizárólag eperfa hordó dukál a szilvának, némi aszaltszilvával bélelve. Ja, és a nedű nemtudomszilvából (ez lenne a fosóka?) készült. Isteni, aranysárga, intenzív gyümölcsillatú és ízű csoda volt a lelkem :o)

CORTEN Creative Commons License 2003.05.09 0 0 235
Pontosan ilyesmire gondoltam (és számítottam).
Valami mézzel és erőspaprikával turbózott orosz vagy ukrán szesznek láttam a reklámját (meg az üvegét egy-két polcon) de valahogy nem vitt ráa lélűek.
Sejtettem hogy valami kutyulék.
Előzmény: courvoisier (234)
courvoisier Creative Commons License 2003.05.09 0 0 234
Nem vagyok képben, mire gondolsz.
mondjuk egyszer ittam házi paprikapálinkát. Nyilván erőspaprikát áztattak valami kerítésszaggatóba.
Maga volt a fertelmes pokol, csípős okádék...
Előzmény: CORTEN (233)
CORTEN Creative Commons License 2003.05.09 0 0 233
Az azért elég húzós....
Na a kökényből sem tudom hogy gyártottak szeszt. Egyébként déli szomszédainknál már többször sikerült egész iható különlegességeket szereznem.
Valaki kóstolta már a manapság divatba jött paprikával és miergyébbel dúsított "tradícionális" pálinkákat?
Előzmény: courvoisier (232)
courvoisier Creative Commons License 2003.05.09 0 0 232
Jó lenne összegyűjteni a remélhetőleg egyre szaporodó, kiváló és különleges pálinkákat készítő cégeket. Én múltkor a Kinizsi utcai MOnarchia borbolban láttam etyeki (Hernyák)törkölyöket, gyümölcspálinkákat meg valami dél-balatoni cég termékeit (kökény!, birs!). Nem vettem, mert sajnos aranyáron adják. 7-12000 Ft-0.5 l, ha jól emlékszem.
Előzmény: CORTEN (231)
CORTEN Creative Commons License 2003.05.08 0 0 231
A fene tudja, a birsalma sem a cukortartalmáról híresült el mégis lehet erjeszteni. Bár azt mondják, hogy 10 adagból jó ha 3 lesz használható.
Az viszont mindent megér.
Aki Törökszentmiklós felé jár (a 4-es mellett) a várost T.püspökivel összekötő út mellett van a Kékszilva gmk !!! szeszfőzdéje, nekik bombasztikus birspálinkájuk szokott lenni.
(remélem ez társadalmi célú hirdetésnek minősül :)
Előzmény: courvoisier (222)
frimi Creative Commons License 2003.05.08 0 0 230
Eddig sajnos nem jártak sikerrel irodalim áskálódásaim... Lehet, hogy megpróbálom az OMIK-ot.
Frimi
Előzmény: courvoisier (229)
courvoisier Creative Commons License 2003.05.08 0 0 229
Sajnos nem tudok, de szerintem legalábbis tájékoztató jellegű információknak kell lenniük valahol a weben.
Előzmény: frimi (228)
frimi Creative Commons License 2003.05.07 0 0 228
Az más...
Egyébként nem tudsz valai irodalmat, ami rum ízesítéséről ír? Azt ugyanis tudom, hogy miből, miként készül, de hogy "tájjelleget" adjanak neki, azt tudtommal fűszerezéssel érik el. No, ezekre lenne szükségem...
Frimi
Előzmény: courvoisier (227)
courvoisier Creative Commons License 2003.05.07 0 0 227
Nálam nincs rézeleje, mert üveghűtővel dolgozom. Tisztább ügy, de ára van, a hűtés így több vizet igényel.
Előzmény: frimi (226)
frimi Creative Commons License 2003.05.07 0 0 226
Na, akkor jó... Ha megengeded lenne még egy észrevételem. Nem egészen volt egyértelmű az, hogy "rézüstöm van" és "lepárláskor ezek az ízanyagok megmaradnak az üstben, a párlatba nem mennek át." Gondolom, hogy az un. rézelejét elöntöd...
Frimi (+mérnök)

Előzmény: courvoisier (218)
courvoisier Creative Commons License 2003.05.07 0 0 225
Én nagyon szívesen cserélek eszmét ezekről a dolgokról és örömmel tölt el a topik időnkénti felepezsdülése - na ja, közeledik a gyümölcs-szezon :)))

courvoisier
vegyészmérnök

:)

Előzmény: frimi (224)
frimi Creative Commons License 2003.05.07 0 0 224
Innen - távolról - nem jól látom, hogy mi van a fiókodban? Érettségi bizonyítvány, vagy vegyész diploma? :-)
Csak segíteni akartam, de felesleges a Dunába vizet hordanom... :-)
Frimi
Előzmény: courvoisier (223)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!