Keresés

Részletes keresés

schlumberger Creative Commons License 2003.07.17 0 0 270
Uraim!
Köszönthetjük első női topictagunkat!
Isten hozott,Zsuzsa!
courvoisier Creative Commons License 2003.07.16 0 0 269
Aha! Ezt nem tisztán kívánod fogyasztani, hanem kis mennyiségben keverni szeretnéd valamihez. Akkor nem gond a túlzott töménység, mert a végső koktélban erősen alkoholos mixturád úgyis felhígul.
Tehát én ezt csinálnám: várnék egy hétig. Utána sima (!) szűrőn átszűrném (átpasszíroznám) a cuccot, kb. mint a spenótot. Jó alaposan, hogy visszamaradt szárazanyaggal minél kevesebb lé menjen kárba. Utána jönne a harisnyás, textilpelenkás szűrés.

A végeredményre egyre kiváncsibb vagyok :)

Előzmény: zsuzsa (268)
zsuzsa Creative Commons License 2003.07.15 0 0 268
Hát igen.. ráadásul igényesebb szakácskönyvből való( Hemző-Lajos talán.. de majd megnézem pontosan ) és eddig minden befőzési ötletük tökéletesen müködött. Elképzteltem valami tömény, gyümölcsillatú italt aminek friss gyümölcs ize és illata van és mondjuk vodka-tonikhoz keverhetem.. egyelőre sötéten látom a jövőt ( meg a trutymót )Egy hét múlva referálok.
Előzmény: courvoisier (267)
courvoisier Creative Commons License 2003.07.15 0 0 267
Többször átolvasva a "receptedet", egyre inkább az az érzésem, hogy ez így nem fog működni. A felfedezés nem nagy szám részemről, hiszen éppen ezt taglalod... :)

Szóval az a 2 kg gyümölcs meg az 1 kg cukor soknak tűnik az 1 l léhez. Javaslom, hogy egyelőre várj. A hűtőből szerintem nyugodtan kiveheted, az alkohol-koncentráció elég nagy ahhoz, hogy "konzerválja" a mixet. Aztán reménykedhetsz abban, hogy a sárgabarack meg a málna is egy idő (1-2 hét) után elég rendesen elengedi a levét és ezzel sokat lazul a trutyma (főleg, ha nem hűtöd túlságosan). Talán szűrhető is lesz. A sima szűrő szerintem nem elég finom, azon sok maszat átmegy. Harisnya, textilpelenka már jobban hangzik.
A végső töménység attől függ, hogy mennyi lé lesz még a gyümölcsből. De mivel az ilyen likőrféleségeket ~25-30 %-os töménységűre csinálj
ák, egy jó adag (0,5-1 l) vizet azért hozzáöntenék szűrés előtt. Higíthatod sima vízzel is, ebbe a trutyiba felesleges a desztvíz.

De egyvalami nagyon fontos és erről semmiképpen ne feledkezz el: a tapasztalataidról mindenképpen számolj be itt :)

Hangosan gondolkodtam, de talán nem feleslegesen.

Előzmény: zsuzsa (266)
zsuzsa Creative Commons License 2003.07.15 0 0 266
Nem palinkát fözök, de tanácsra van szüksegem.
Talatam egy receptet 1 liter tiszta szesz, 2 kg összetört gyümölcs, 1 hetig allni hagyni, naponta összerazni, majd 1 het mulva cukor bele, aztan atszürni, 2 honapig összeerni hagyni.

No en ezt megcsinaltam sargabarackbol meg malnabol is, most vagyunk a 3. napon es ami a problemam, hogy iszonyat sürü trutyma es olyan tomeny alkoholszaga van, hogy elajul aki beleszagol. Vajon csak amiatt sürü, mert benn van a hütöben ? Vagy a cukor majd folyekonyabba teszi? Vag higitsam fel , kollegak szerint desztillatvizzel kellene. Ugyanis ilyen sürü allapotaban lehetelennek tünik az atszüres. Es min szürjem at ? Sima szürön vagy esetleg harisnyan ?

Van valami ötletetek?

courvoisier Creative Commons License 2003.07.10 0 0 265
No, igen, a szilva itt is kétesélyes - amúgy fogadd együttérzésem... :(

Amúgy most olvastam egy idétlen hírt egy 150 éves pálinkáról. Megkóstolnám, de nem hiszem, hogy nagy élmény lenne...

Előzmény: lajafix (264)
lajafix Creative Commons License 2003.07.08 0 0 264
Nálunk rászárad a szilva a fára. Egy évig csak olvashatom a topicot.
Előzmény: courvoisier (263)
courvoisier Creative Commons License 2003.07.08 0 0 263
Mi újság kollégák?
Ígéretes szezonnak nézünk elébe, nemde? Én megint próbálkozom cseresznyével (forr), hurrá! van sárgabarack, kicsit apró és nem annyira lédús, de rengeteg. Talán őszibarack meg szilva is lesz, ha rá nem szárad a fákra.
courvoisier Creative Commons License 2003.05.28 0 0 262
Nekem meg az orrom rossz és a szerves szigorlat is igen régen volt már, ami duplánt zsenánt :))

Szóval én nem acetaldehidet és nem ecetsavat érzek (ráadásul ezeknek magas a forráspontja), hanem acetont. Ami valószínüleg marhaság és mégiscsak acetaldehid lehet? Feladom... egyelőre...

Előzmény: frimi (259)
frimi Creative Commons License 2003.05.28 0 0 261
Biztos úgy van, ahogy mondod és én nem figyeltem meg eléggé a dolgokat. Ami azért zsenánt egy vegyész számára. :-(((
Frimi
Előzmény: schlumberger (258)
frimi Creative Commons License 2003.05.28 0 0 260
Mondjuk magyarul, hogy szar. És ezzel le is zárhatjuk az erről folyó elmélkedést. :-)
Frimi
Előzmény: Törölt nick (257)
frimi Creative Commons License 2003.05.28 0 0 259
(Úgy emlékszem, hogy kollega, vagyis vegyész vagy.)Biztos, hogy az illat megítélésében tévedtem. Bár nem tudom, hogy az ecetsavnak mennyi a forrpontja és azt sem tudom, hogy nem alkot-e alacsony forráspontú azeotróp elegyet valamivel (pl. az etanollal), a szúrós szag és a -szerintem - bázikus rézkarbonát oldó képesség ecetsav jelenlétére utal. Ugyanis az ecetsav is szúrós szagú, továbbá kétlem, hogy pl. az acetaldehid képes e bármilyen rézvagyülettel reakcióba lépni, ugyanis svavas pH-t bizotsító disszociáló hidrogén ionnal nem rendelkezik.
Frimi
Előzmény: courvoisier (256)
schlumberger Creative Commons License 2003.05.28 0 0 258
Egy időben nagybátyám volt a szamosszegi főzde főnöke, így néhány alkalommal jártam ott magam is. Emlékeim szerint volt egy cső, ami az épület melletti gödörbe (ahová a kifőzött cefremaradékot rakták) vezetett, és ezen a csövön eresztették ki a "rézelejét". Úgy volt megcsinálva, hogy keveredjen a mocsokkal, ne lehessen felfogni. Persze volt a csőben egy "vízóra" (nem tudom, hivatalosan mi a neve, volumeter?), ami mérte a mennyiséget. Egyáltalán, minden csövön, tartályon volt mérés, és minden le volt plombálva. És mindent jegyzőkönyveztek. Sajnos, már nem tudom tőle pontosan megkérdezni...
Sch.
Előzmény: frimi (252)
courvoisier Creative Commons License 2003.05.28 0 0 256
A 70oC fok alatt beinduló előpárlat nálam szinte mindig szúrós, acetonos szagú. Néhány csepp csak, de nem jó illatú. Az a fontos, hogy ez 75oC fok környékén igen jó, gyümölcsös illatba fordul át. Aztán jön az alkohol.
Előzmény: frimi (255)
frimi Creative Commons License 2003.05.28 0 0 255
Ja, és azért is lehet azt mondani, hogy nem trutyi, mert amiről beszéltem, az szép tiszta, viszonylag jó illatu, fényes folyadék. S a trutyi ilyen jellemzőkkel nem rendelkezik. De trutyi keletkezik akkor a desztillátum helyett, ha a cefre "átlő" a hűtőn...
Frimi
Előzmény: frimi (253)
courvoisier Creative Commons License 2003.05.28 0 0 254
Érdekes, amit írsz, ennek én is utánanézek majd. Hivatalos szeszfőzdét eddig még csak messziről láttam... :)
Előzmény: frimi (252)
frimi Creative Commons License 2003.05.28 0 0 253
Bármilyen "trutyi" vegyületek keveréke. Az a kérdés, hogy milyen vegyületek azok? Magam megpróbáltam egyfajta magyarázattal szolgálni a rézeleje összetételére és annak igazságát persze lehet vitatni. Ha mondjuk azonban a disznómoslékkal vetjük össze ezt a halvány kékeszöld párlatot, akkor nehéáz arra azt mondani, hogy az trutyi... Inkább a cefrére mondható el ez, ami sokban hasonlítható a moslékra... S hogy a rézeleje rossz, azzal egyetértek, de hogy az EGÉSZ párlat rossz lenne, azzal viszont messze nem!
Frimi
Előzmény: Törölt nick (250)
frimi Creative Commons License 2003.05.28 0 0 252
Azt biztosan nem!

Úgy emlékezem (bár most nem tudok erről meggyőződni), hogy az első üstbe öntik a cefrét, s a gőzöket egy hűtőn át egy második üstbe eresztik, ahonnan továbbdesztillálják úgy, hogy a rendszer végén folyamatosan csordogál a nedű.

Persze nem vagyok tévedhetetlen, de magam semmiféle elöntést nem láttam. Pedig hivatalos szeszfőzdében szereztem - igaz főzetőként - tapasztalataimat. És sajnos nem túl gyakran... Aki ilyen helyen főzetett és mást tapasztalt és velem szemben mást állít, annak álláspontját hajlamos vagyok elfogadni... (Azért irodalomban mejd utánnanézek még.)
Frimi

Előzmény: courvoisier (249)
abraxas Creative Commons License 2003.05.28 0 0 251
:o)
Előzmény: Törölt nick (250)
courvoisier Creative Commons License 2003.05.28 0 0 249
És a második lepárlás elejét se öntik el?
Előzmény: frimi (248)
frimi Creative Commons License 2003.05.28 0 0 248
Jó... Lehet - mondtam - , hogy nem vagyok tájékozott eléggé. DE a szeszfőzdékben nincs rézeleje elöntés! Pedig az egész berendezés színréz!!!

Más... A direkt termő szőlőket (az Othello kivételével) azért zárták ki a termesztésből, mert az abból készült bor ártalmas az egészségre (úgy emlékeszem - lehet, hogy rosszul), hogy valamiféle cián vegyület szabadul fel erejedéskor.
Ahhoz viszont, hogy a Noah/Nova szőlőből (a leghírhedtebb fajta) készült borivástól meghülyüljön valaki, legalább 20-30 évig kell azt innia. Persze nem egészséges és helyes is, hogy kivonták ezeket a szőlőfajtákat a termesztésből, de korántsem eszik a kását olyan forrón, mint ahogyan főzik.

MINDEZZEL EGYÜTT, azért csak öntse el mindenki otthon a rézelejét (ha tiltott módon maga főz!), mert az BIZTOS, hogy az semmiképpen nem lesz ártalmas!
Frimi

Előzmény: courvoisier (247)
courvoisier Creative Commons License 2003.05.28 0 0 247
Normális esetben valóban kevés metanol képződik. Nagy pektintartalmú cefrék (alma!, körte, direkttermő szőlőfajták) erjedésekor lehet a megjelenésére számítani.
Előzmény: frimi (245)
courvoisier Creative Commons License 2003.05.28 0 0 246
Igazad van, ez nem teljesen veszélytelen üzem és hozzászólásainkat tájékozatlan jómunkásemberek is olvashatják. Ezért nem lehet elégszer felhívni a figyelmet az olyan kockázati tényezőkre, mint pl. a metanol (lásd pl. a 45 sz. hozzászólásomat).
Előzmény: Oviban Kenobi (244)
frimi Creative Commons License 2003.05.28 0 0 245
Két megjegyzésem van:

1./ Nem maga az (acet)aldehid a problémás (bár az sem kimondottan egészséges), hanem, hogy az erejedés igen kis hányadban ugyan, de elmegy egészen az ecetsavig. S ez pedig rézacetátot képez a desztilláló készülék rézhűtőjénak anyagával. Úgy gondolom, hogy - mint minden rézből készült dolog - a levegővel érintkezve bázikus rézkarbonátot képez s ez keletkezik huzamosabb állás után a hűtő belsejének felületén is. Ez az, amit azután az ecetsav már könnyedén alakít át rézacetáttá, ami mérgező. Ha eléggé "ügyes" az ember, akkor láthatja is, hogy a desztilláció során az első két-három csepp kifejezetten halvány kékeszöld színű! Magam úgy tapasztaltam, hogy szeszfőzdékben, ahol a készülék állandóan üzemben van, nem öntik el a rézelejét minden egyes új sarzsnál, hanem a desztillátumot azonnal átvezetik egy másik üstbe, ahol a második lefőzés történik.
2./ A metanol keletkezést illetően, erről nem vagyok teljesen meggyőződve. Ugyan a cukrokhoz nem nagyon konyítok még vegyészként sem, de ismereteim szerint sem a szőlő, sem más gyümölcscukroknak nincs olyan komponense, ami nem etilalkohollá alakulna. S erre utal az is, amit az előbb említettem, hogy ugyanis a szeszfőzdékben nem öntik el az un. rézelejét.
Frimi

Oviban Kenobi Creative Commons License 2003.05.28 0 0 244
"Nálam nincs rézeleje, mert üveghűtővel dolgozom. Tisztább ügy, de ára van, a hűtés így több vizet igényel"

A rézelejét két ok miatt kell kiönteni:
1. A réz levegő jelenlétében katalizálja az alkohol oxidációját igy erősen mérgező aldehidek keletkeznek. Ez üveghűtőnél nem jelentkezik.

2. Az alkoholos erjedés során mindig keletkezik valamennyi metanol (faszesz) is. Ennek alacsonyabb a forráspontja, mint az etanolnak, tehát először ez desztillál át. Ezért kell a 78 fok alatti párlatot kiönteni. (Feltéve, hogy nem akarsz megvakulni.) Az üveghűtő "az ellen nem véd" :) )

A nemtudomszilva és a fosószilva nem ugyanaz. Az előbbi kékes-fekete színű kerek szemű magas cukor- és alacsony savtartalmú fajta. Ebből főzik Fehérgyarmat környékén az igazi szivalekvárt. (Rendszerint rézüstben.)
A másik a fosószilva, mórabóra,(Myrobalan), szintén kerek szemű, nem magvaválló éretten sárga színű vagy vöröses szilvafajta. Közeli rokona a díszfaként ültetett un. "Vérszilva"

Előzmény: courvoisier (227)
abraxas Creative Commons License 2003.05.27 0 0 243
Hali schlumberger!

Magam Gyarmat és Szalka vonatkozásában voltam érintett. Volt szamosszegi osztálytársam a gimiben, de páleszt nem hozott sose ;o)

Előzmény: schlumberger (241)
rathgyorgy Creative Commons License 2003.05.27 0 0 242
A Lehelen isteni finom aszalt körtét kapni,ha ez az 'ágya' egy jó kis körte pálesznek, az hmmmm ...!!!
Előzmény: courvoisier (239)
schlumberger Creative Commons License 2003.05.26 0 0 241
mint lelkes (bár egykori) szatmári kocsmapatrióta, a szatmári szilvának máig rajongója vagyok.

Szia abraxas!
Abbizony, a nemtudomszilva...
Én is egykori szatmári Szamosszegről. Ott voltak igazán jó pájinkák, meg Kéren
Sch.

Előzmény: abraxas (236)
abraxas Creative Commons License 2003.05.26 0 0 240
Vagy úgy! Mint mondottam nem vagyok valami nagy szagértő ;o)
Előzmény: courvoisier (239)
courvoisier Creative Commons License 2003.05.26 0 0 239
Ágyas bizony. Amikor valamilyen aszalt vagy friss gyümölcsre öntik a kész pálinkát és az a "gyümölcságyból" kioldódó ízekkel lesz gazdagabb. Van, aki különböző fűszereket is alkalmaz, de ez már inkább a likőrök felé mutat.
Előzmény: abraxas (238)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!