Keresés

Részletes keresés

Én Magam Creative Commons License 2005.10.26 0 0 818

Üdv Mindenkinek!

Valóban, a pálinkafőzés nem gyerekjáték, gondosságot, odafigyelést és nyugodt körülményeket igényel.

Gondolom aki nekifog, főleg hobbiból csinálja, a saját szórakoztatására.

Ezt a topikot végigolvasva számomra az jött le, hogy sokan sokféleképp csinálják,

és tanulhatunk egymástól a gyümölcs szedésétől a fogyasztás módjáig bezárólag.

Mi itt beszélgetünk (kérdezünk, beszámolunk a tapasztalatainkról,) olyanokkal, akik szeretik a házi folyékony finomságokat.

Aki akarja, innen megszerezheti a szükséges információkat az egész tevékenységhez, az eszközöket viszont mindenkinek magának kell összehoznia.

Germanungar az eszközeid megvannak, biztosan kiválóan működnek is.

Szívesen olvasnám a tapasztalataidat e témában.

Baráti üdvözlettel: Én Magam

germanungar Creative Commons License 2005.10.26 0 0 817

 

Ugy látom sikerül :))

Előzmény: germanungar (816)
germanungar Creative Commons License 2005.10.26 0 0 816

 

Na megpróbálom.....

Előzmény: germanungar (815)
germanungar Creative Commons License 2005.10.26 0 0 815

Halló "Te Magad"!

Új vagyok az Index-en, de mivel a szölö és a pálinka érdekel, benéztem ide is.

Beleolvastam a topikba és jókat derültem némely beszólláson, ill. pálinkafözési tanácson.

Gondolom, akik kezdetben itt tanácsokat adtak, már nincsenek az élök sorában ....legalábbis, ha maguk is ugy fözték és itták a pálinkát, ahogy másoknak ajánlották.

Látom Te egy kicsit komolyabban és óvatosabban bánsz a tanácsokkal. Hát ez ajánlatos is, mert a pálinkafözés nem gyerekjáték!

 

Ha tudnám, hogyan kell az Index-en képet berakni, akkor adnék néhány ötletet a házi fözö készitéshez.

 

...habár maga a fözés szó már nem jó, mert a pálinkát semmi esetre sem szabad fözni, hanem csak egy megadott hömérsékletig párolni.

Előzmény: Én Magam (788)
tribbiani Creative Commons License 2005.10.25 0 0 814
Úgy tudom, kb. 7deci pálesz lesz 1 kg cukorból.
Előzmény: Beodra (810)
Én Magam Creative Commons License 2005.10.24 0 0 813

Üdvözlet!

Harken, remélem kiválóan fog sikerülni a jonathán páleszod!

Az előbbiekhez engedj meg még egy kis adalékot:

(Nekem is fortyog 220 l jonathán egy műanyag hordóban. Úgy készítettem elő, ahogy leírtam. Tettem hozzá cukrot is, 5 kg-ot. Egyáltalán nem rontja el.)

Ezt azért írtam le, hogy érzékeltessem, nem szórakozhatom el holmi nyegleségekkel

a cefrekészítést, tehát nyugodtan kipróbálhatod a vizezést!!

Még valami:- ha a cefre a főzőedénybe helyezéskor nem elég leves (ez főleg a cefre felső rétegeinek a leszedésekor fordulhat elő), akkor nyugodtan önthetsz hozzá tiszta vizet, nem lesz semmi baj. Természetesen, ha úgy készíted elő a cefrét, ahogy az előbbi hozzászólásomban javasoltam, akkor nem lesz szükséged a vízre a főzésnél, és ami még fontosabb, lesz elég vízgőzöd, és nem kell semmiféle külsőleg hozzáöntött folyadék, amikor be akarod állítani a kívánt szeszfokot.

Nincs jobb higító, mint a párlat saját gőze. Elnézést, ha hosszú voltam!

Finom illatot, aromát, erőt kívánok! Én Magam

harken Creative Commons License 2005.10.24 0 0 812
szívemből beszéltél...egyébként csupán azért mertem ezt a víz kérdést feszegetni, mert nekem anno az agárdiak a birs-cefre készítésénél víz hozzáadását javasolták
Én Magam Creative Commons License 2005.10.24 0 0 811

Üdv Mindenkinek!

A víz hozzáöntésével kapcsolatban egy hozzászólás:(isten ments, hogy tudálékos legyek!)

Nagyon fontos, hogy a cefre erjedése részben levegőtlen körülmények között menjen végbe, hiszen az "alkoholcsináló" baktériumok anaerob, tehát levegőtlen körülmények között dolgoznak.

Gyümölcse válogatja, hogy mennyi levet ereszt, ha ledarálja az ember.

Saját tapasztalatból tudom, hogy az almák többsége nem leves ledarálva.

Több éve hódolok az erjesztett nedűk istennőjének, ezért őszinte szívvel ajánlom, zárjátok le a darálékot tiszta vízzel.

Nem kell vízoszlop a darálék tetejére, de ha jól betömörítitek a cefrésedénybe az almát (amit így nem szabad tele rakni teljesen), akkor annyi vizet tegyetek hozzá, amíg halljátok, hogy kiszorítja a levegőt. Később, ahogy puhul az anyag forrás közben, tehát cefrésedik, többször át kell keverni. Akkor megnyugodhatunk, ha átkeverés után letömörítve az anyagot, megjelenik a lé a tetején.

Nekem bevált a módszer! Kívánom, hogy sok finomságot alkossatok!

Jó egészséget hozzá! Én Magam.

Előzmény: harken (802)
Beodra Creative Commons License 2005.10.23 0 0 810
A régi öregek úgy tartották, hogy 1 kg cukorból 1 liter pálinka lesz. Azon gondolkodom, hogy mit ronthattál el, hogy eltűnt fél liter a végeredményből???
Előzmény: cyperus (804)
Törölt nick Creative Commons License 2005.10.23 0 0 809
Érdekes dolog történt....
1 lityó vegyes pálinkából az itt talált receptek alapján mézest készítettem...jó opálos is lett , ahogyan kell...nem is ülepedett le már vagy 1 hónapja...Aztán pár nappal ezelőtt maradt a családi ebédből 2 db aszalt sárgabarackom, gondoltam beledobom.
Lehet, hogy nincs köze hozzá a baracknak, de pár nap alatt teljesen "megtisztította" a páleszt, a méz leülepedett az aljára a barack köré...
Na most lehet, hogy a barackon "áthaladó" pálinkából a folyadékokat - mer ugye valamelyest cirkulál - átengedte a barack, a mézet meg nem, így az kiválva belőle lent maradt?
Vagy enélkül is leülepedett volna?
kulináris kóstológia Creative Commons License 2005.10.22 0 0 808

Zsandár!?

 

A törköllyel kifőzött alma alapanyag letisztázott párlatát sem kell csapba önteni (majd), ugye?! Zöme a törköly, az alma elenyésző mennyiség ... 

Előzmény: zsandár (807)
zsandár Creative Commons License 2005.10.22 0 0 807

Ne!!Ne önts hozzá vizet!

Az igazi almapálinka a király meg a törköly.Kb 3 éve álltam át az almapálinka főzetésére/nem otthon ,legális főzdében/.Az érett  almát/jó a hullott is ,csak ne legyen földes és rothadt/tararmányrépa szeletelő kisgéppel péppé zúzom és kierjesztem szigorúan CUKOR HOZZÁADÁSA NÉLKÜL.A legjobb ha hűvös helyen lassú erjedésssel erjed ki.A legfinomabb pálinkák egyike.100 liter cefre 8-10 liter 50%-os pálinkát ad.Lágy ,sima ,finom.Amihez persze a tiszta alapanyagon és gondos kezelésen felül az is hozzájárul,hogy a tisztázás során -tehát a második lepárláskor-,amikor a kész pálesz kb 65%-ra csökken ,már nem engedem bele a az egyre gyengébb szeszt és savanyú vizet,hanem deszt .vízzel hígítom 50% ra.

 

Előzmény: harken (802)
szilvafan Creative Commons License 2005.10.22 0 0 806

Kedves egészségedre !!!

 

nincs is annál jobb, mint amikor az ember élvezheti fáradtságos munkájának gyümölcsét :):):)

Előzmény: cyperus (804)
harken Creative Commons License 2005.10.21 0 0 805

aha, igazad van, én csupán azért kérdeztem, mert nem tudom, hogy mennyi levet ereszt majd magától a felaprított alma. Annyira meg azért hígnak kell lennie, hogy meg tudjam keverni.

Előzmény: szilvafan (803)
cyperus Creative Commons License 2005.10.20 0 0 804

Sziasztok!

 

Megtörtént a bodza alszesz finomítása. Végül 2 liter 51 fokos pálinka lett. Szép tiszta, átlátszó. Nagyon erős illata, és ízvilága van. Úgy gondolom megérte a sok vesződséget, ami a bodza leszedésével, és lebogyózásával járt. Egyesek szerint több cukor kellett volna bele, ugyanis 2,5 kg-t tettem kb. 50 liternyi cefrébe.

Jövőre is tervezem, hogy szedek bodzát. Ajánlom mindenkinek aki szereti a különlegességeket, és nem sajnál napokat tölteni a szedéssel és a bogyózással.

 

cyperus

szilvafan Creative Commons License 2005.10.20 0 0 803

nem !

 

a cefrétől azt várjuk, hogy minél magasabb alkoholfokú eleggyé alakuljon, ezt pedig a víz nem segíti...a cukor annál inkább, de én azt sem teszek hozzá, inkább a kevesebb, de a tiszta gyümölcspályinkát iszogatom. :)

Előzmény: harken (802)
harken Creative Commons License 2005.10.19 0 0 802
Nos az almapályinkámhoz kellene még némi segítség, szerintetek a cefréhez szükséges vizet önteni?
hunserv Creative Commons License 2005.10.18 0 0 801

BK 1 Bayanus élesztő, SC 147 élesztő / fehér és vörös borhoz/, TM élesztő, SB CH1 élesztő, SC K1 élesztő, Borélesztő 20 g, Sörélesztő - Pilsner 6

Na, ezzel is elorebb vagyok, de ezeknek az alkoholturese mennyi lehet? vagy kerdezzem meg a forgalmazot (valami irott anyag meggyozobb lenne)

Előzmény: karcsai (799)
hunserv Creative Commons License 2005.10.18 0 0 800
Es ezeknek van nagyobb alkoholturesu gombatelepuk? :)
Előzmény: karcsai (799)
karcsai Creative Commons License 2005.10.17 0 0 799
Nem mindenhol lehet azért kapni. Ha Pesten jársz, érdemes a Vámház körúti borászati szakboltba benézni (Vámház tér és Kálvin tér között), illetve a borvidékek központjaiban (pl. Szekszárd, Villány, Eger, Tokaj, Gyöngyös stb.) lévő borászati szakboltokban. A www.eurotradekft.hu honlapot is érdemes megnézni (nekik van egy kiskereskedésük a Bécsi úton, Budán).
Előzmény: hunserv (797)
pint Creative Commons License 2005.10.17 0 0 798
bármely borászati szaküzletben
Előzmény: hunserv (797)
hunserv Creative Commons License 2005.10.17 0 0 797
Fajeleszto, petkinbonto, esetleg speci tenyesztett elesztogomba (ami magasabb alkoholfokokat is kibir) merrefele lelheto fel? Gondolom az elso ketto eleg kommersz dolog lehet, de legjobban az utolso erdekelne.
Én Magam Creative Commons License 2005.10.17 0 0 796

Üdv!

A valódi szeszfok a lefinomított mennyiség etil-alkohol tartalma 20 Celsius fokon.

Azt hiszem ez a pálinka töménységét takarja.

A főzdék általában 49,5-51 fokosra hagyják a pálinkát, én 51,5-52 fok között szeretem hagyni a körtét, az almát viszont 49-50 között megállítom, az alma szerintem finomabb, ha gyengébb. A zamatanyagok már az ízlelés pillanatában

érvényesülnek, míg a körte ízét akkor kezdi az ember érezni, amikor már melegíti a 

"lelket", és ehhez kell az erő.

Kellemes főzőcskézést! Én Magam  

Előzmény: hunserv (795)
hunserv Creative Commons License 2005.10.17 0 0 795
Koszi az infot! A hektoliterfok konkretan a tomenyseget akarja jelenteni? Miert nem birnak rendes tomeg vagy terfogatszazalekos adatot megadni per liter?
Előzmény: Én Magam (794)
Én Magam Creative Commons License 2005.10.17 0 0 794

Üdv!

Tavaly novemberi adatom van.

960 Ft/hlf. a főzési díj.( hlf=mennyiség literben x valódi szeszfok)

A jövedéki adó mértékéhez pedig egy pár napos PM. javaslat, amit az MTI-től

ollóztam ki:

A javaslat alapján a fizetendõ adó a tiszta szesz esetében hektoliterenként 28.600 forinttal nõ, 50 literig 110.300 forintra, 50 liter felett 220.600 forintra emelkedik hektoliterenként. (mti)
Meggyőző: Főzök inkább továbbra is otthon!!! ÉnMagam

Előzmény: hunserv (793)
hunserv Creative Commons License 2005.10.16 0 0 793

Udvozletek az uraknak!

Mostansag a fozdek milyen arakat kernek el a cefre leparlasaert per liter? Kb. ar is megteszi. (es ebbol mennyi a jovedeki ado?) Koszonet!

harken Creative Commons License 2005.10.16 0 0 792

sziasztok,

 

beszereztem két mázsa kiváló minőségű, mosolygós jonatánt, már alig várom, hogy az itt leírt tapasztalatok alapján nekilássak, csak a cefrés hordóimban még forrdogál csendesen az ottonel...:)))

karcsai Creative Commons License 2005.10.16 0 0 791

Bocs - először írtam ide és nem köszöntem.

Sziasztok.

karcsai Creative Commons License 2005.10.16 0 0 790

Ha nem akarod, hogy elfollyon a pálinka, először vízzel próbáld ki. Ha csepeg-folyik a hordó, tedd egy vízzel teli kádba, és áztasd néhány napig. Ha ezekután is folyik, kádárhoz kell fordulni vele.

Ha minden ok, nem árt alaposan kimosni váltakozva forró és hideg vízzel, így a pórusok jól kitisztulnak, ill. gőzöléssel - forró vízzel kb. 1/3-ig tölteni, ledugaszolni és jól összerázni, várni egy kicsit, aztán kiengedni a gőzt, kiönteni a vizet - addig kell mosni, amíg teljesen tiszta folyadék jön belőle.

Esetleg érdemes szerezni folyékony kénessavat (5-6%-osat), ezt vízzel 0,05%-ra higítani, teletölteni a hordót, és pár napig úgyhagyni - ezzel fertőtleníted, színteleníted.

Előzmény: miriuta maci (782)
cyperus Creative Commons License 2005.10.15 0 0 789

Sziasztok!

Tegnap este kifőztük a bodzacefrét. Kb. 45 liter cefréből majdnem 4 liter alszesz jött le 4 óra alatt. A rézeleje nem lett leválasztva, holnap a finomításnál majd kiöntjük az elejét. A vége fele már kicsit savanykás volt, állítólag kevés volt bele a cukor (2,5 kg).

Holnap a finomítás után majd még beszámolok az ízéről, az illata érdekes, kellemes.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!