Keresés

Részletes keresés

Hpasp Creative Commons License 2014.12.23 0 0 24444

reagáltam, csak le vagyok lassulva...

Előzmény: Biga Cubensis (24443)
Biga Cubensis Creative Commons License 2014.12.23 0 0 24443

nem reagált a felvetésemre/levelemre, ez az ő "gyermeke", az ő döntése.

pedig lenne benne fantázia, akár egy piaci játékot is csinálni, nem nagyon van ilyen.

de nem erőszak, én csak felvetettem.

Előzmény: gaunt (24401)
Hpasp Creative Commons License 2014.12.23 0 0 24442

"(Mi) most erre (a) doktrína az MH-ben és a NATO-ban?"

  

Ismerve valamelyest a hazai mentalitast gondolom akkori nagyjaink a kovetkezovarazsmondat erejeben biztak :

 

Majd a NATO ( USA ) megved !

 

:-(

Előzmény: Kuruc72 (24440)
Hpasp Creative Commons License 2014.12.23 0 0 24441

 Pestet nyilván ugyanúgy értelmetlen volt innen védeni, ha a 40 km sok. (Megmértem: az erőmű 44,8, a Clark Ádám tér 62,3 km-re van a mezőfalvi ütegek helyétől.)

 

A Vega alapvetően nem ballisztikus célok elfogására készült, a Pershing ellen az Sz-300V (SA-12) volt tervezve.

 

Vegánál amúgy Mach1.7-tel repülő célok ellen a Pcmax=250km !!! (ez nagyjából lefedi a célok 98%-t)

Mach4 célsebesség esetén pedig Pcmax=235km !!!

Előzmény: Ba_G (24437)
Kuruc72 Creative Commons License 2014.12.23 0 0 24440

"(Mi) Volt erre (a) doktrína az MN-ben és a VSZ-ben?"

 

 

Ismerve valamelyest a hazai mentalitast gondolom akkori nagyjaink a kovetkezovarazsmondat erejeben biztak :

 

Majd a VSZ ( SZU ) megved !

Előzmény: Ba_G (24439)
Ba_G Creative Commons License 2014.12.22 0 0 24439

Akkoriban (meg még sokáig) Erőterves voltam, erőművi vill. ill. kábeltervekkel foglalkoztam, de Paksra sokáig csak az MSSZ vizsgák miatt jártam. :) De Platon talán szakmabelibb, nemigen tudok mit hozzátenni, legfeljebb a 24424-ben feltett kérdést (hangosan gondolkodást) még egyszer: 

 

Egyébként nem hinném, hogy pár tíz km-re egy kvázi ellenséges állam határától ne fordítottak volna figyelmet az adott politikai-katonai környezetben egy ilyen ojjektum védelmére. 

 

Tényleg, hogy is van ez? - Ha Mezőfalva nem lett volna képes megvédeni. Jó, nem volt még 9/11, Stuxnet stb., de Paks épülésekor mégiscsak egy dermesztő hidegháború, Európába szánt Pershingekkel és egyre bizonytalanabb délszláv gazdasági-politikai helyzettel... (Mi) Volt erre (a) doktrína az MN-ben és a VSZ-ben? 

Előzmény: schlumbergerrrr (24433)
Ba_G Creative Commons License 2014.12.22 0 0 24438

Ebben nem vagyok perfekt. :) Tényleg, Mezőfalva rövid története valamennyire szerepel a topikban? Mindjárt rákeresek. Én még csak építés közben láttam, KAFÉV-osként, technika nélkül. 

 

 

Előzmény: Hpasp (24415)
Ba_G Creative Commons License 2014.12.22 0 0 24437

Az persze benne van, hogy a '80-as évek elején nyugat (DNy*) irányból számított a katonai vezetés támadásra, ehhez képet keletről ez hátbatámadás. 

 

*Azt nem tudom, mi döntött a mezőfalvi bázis kijelölésénél, mert ennél sokkal délebbre lett volna indokolt Paks miatt, ráadásul ott volt Sárbogárd meg Dunaföldvár a közvetlen szomszédságban. Pestet nyilván ugyanúgy értelmetlen volt innen védeni, ha a 40 km sok. (Megmértem: az erőmű 44,8, a Clark Ádám tér 62,3 km-re van a mezőfalvi ütegek helyétől.)

Előzmény: Hpasp (24399)
Hpasp Creative Commons License 2014.12.22 0 0 24436

A renszerváltás környékén meg mindenki már az Sz-300PMU rendszeresítésére törekedett...

 

1989, NDK - 1*, Bulgária -1

1990, Csehszlovákia - 1

1991-92, Lengyelország - 1**, Magyarország - 2**

1993, Kína - 4***

 

*ujraegyesítéskor visszaszállítva a SZU-ba

** rendszerváltás miatt elmaradt

*** VSz-nek szánt komplexumok

Előzmény: Hpasp (24435)
Hpasp Creative Commons License 2014.12.22 0 0 24435

Nekem mesélték, hogy két Vegát akartak a ruszkik kis hazánkba. De ugye mint mindig ebből sem lett semmi. 

 

Persze, minél több annál jobb...

... igazából nem volt realitása.

 

NDK - 4+2* csatorna

Csehszlovákia - 5 csatorna

Lengyelország, Magyarország, Bulgária - 2 csatorna

 

* a +2 az már 300km lőtávolságú Sz-200D Dubna (SA-5C) lett volna.

Előzmény: Ridley4Lev (24434)
Ridley4Lev Creative Commons License 2014.12.22 0 0 24434

Nekem mesélték, hogy két Vegát akartak a ruszkik kis hazánkba. De ugye mint mindig ebből sem lett semmi. 

Előzmény: Hpasp (24415)
schlumbergerrrr Creative Commons License 2014.12.22 0 0 24433

Szakmabeli tetszel lenni? Valaha én is mászkáltam az irsai trafók tetején, a távhőmérést hitelesítendő... (OVIT VLMO)

Előzmény: Ba_G (24419)
Platon Creative Commons License 2014.12.22 0 0 24432

Vannak erről elég jó elemzések a legnagyobb kárt az erőművek szétbombázása okozta a grafit bombák legtöbbször hatástalanok voltak. 

 

Átmeneti problémákat okoznak csak, mert nem képesek akkora teljesítményt szállítani hogy az valós problémát jelentsen az átviteli rendszerben, mindössze az üzemi biztosító berendezéseket tudják megzavarni. 

 

Jellemzően a lakossági transzformátor állomások ellen hatásosabbak mivel ott jóval kisebb teljesítmények vannak. 

 

 

Előzmény: Hpasp (24430)
UV_59 Creative Commons License 2014.12.22 0 0 24431

Tőlem pedig,

 a cél paramétere: a lérak. komplexumtól a célpálya vízszintes vetületére húzott derékszögű szakasz hossza.

Vagyis, Vega esetében (magasságtól függően) akár 200+ is lehet.

Előzmény: Hpasp (24400)
Hpasp Creative Commons License 2014.12.22 0 0 24430

"A bombázások 41. napja

 Vasárnap este 10 óra óta nincs áramunk. Pontosabban 9.50-kor ment el, mert a tranzisztoros rádión a 10 órás hírekben már bemondták, hogy Belgrád és Szerbia nagy része is sötétségbe borult. A 11 órás hírekből már azt is megtudtuk, hogy az obrenovaci hőerőművet érte találat.

Reggel felszereltem az utolsó „energiahordozót”, egy gázpalackot a konyhába, hogy a feleségem meg tudja főzni a kávéját. Régóta nehezményezi, hogy a palackcserét elhanyagoltam, de a nehéz időkre számítva egyre csak halogattam. Most eljött az ideje, hogy felszereljem. Közben haditervet gondoltam ki. Ha nem lesz áram, kiolvadnak a mélyhűtők, mindenki tartós élelmiszert fog vásárolni. Vettem száraz kolbászt, téliszalámit, sajtot. Az új hentesüzletben az elárusító a pult alatt egy felmosóronggyal törölgette a mélyhűtőből csordogáló vizet, mikor beléptem. Mérgében káromkodott, úgy hallotta, hogy egyhamar nem is lesz áram, tönkre megy minden. Tartós élelmiszerből már gyengén állt.

Az áramhiány miatt nincs víz egész nap. Emeletes lakásokban ez bizony elég nagy gondot okoz. Aki még nem próbálta, nem tudja, mi a hadiállapot. A dolognak nemcsak egészségügyi, hanem anyagi vonzata is van. Ha ideig-óráig meg is jön a víz, a zavaros, bűzös folyadék ihatatlan. Az ásványvíz viszont az üzletekben majdnem annyiba kerül, mint a bor. Három üveg sört lehetne venni rajta, ha volna. Ha nincs áram és víz, a sörgyárak is bajban vannak.

 

A bombázások 42. napja

Grafitbombázás

 Vasárnap esete sötétségbe borult az ország. Néhány városban, amelyek saját áramforrással rendelkeznek - Ada nem tartozik ezek közé - nem volt áramszünet, az ország többi részén azonban a NATO egy új haditechnikai módszerrel alig tíz perc alatt „kikapcsolta” az áramot egész Jugoszláviában.

A NATO gépek háromnegyed tízkor kezdték a grafitbombát szórni, amelynek következtében a szerbiai villanyenergetikai rendszer pár perc alatt összeomlott. Az új csodaszer, mint ősszel az ökörnyál, száll a levegőben, rátapad a vezetékre és rövidzárlatot okoz. Mások szerint inkább vattaszerű valami, amit úgy kell kézzel levakarni a trafókról és a vezetékekről.

Mindenesetre megnyugtató, hogy a szerbiai villanygazdaság szakemberei azonnal hozzáfogtak az áramszolgáltatásban keletkezett „akadályok elhárításához”, és az újság szerint hétfőn hajnali kettőkor Belgrád központjában már sikerült helyreállítani az áramszolgáltatást. Az éjszaka folyamán aztán más városnegyedekben is pislákolni kezdtek a villanyégők, úgyhogy reggelig a belgrádi háztartások 30 százalékának már nem fájt a feje a grafitbombák miatt. A fogyasztókat a hálózatra, amint azt a szerbiai villanygazdaság igazgatója nyilatkozta - „műszaki lehetőségektől függően, a prioritás tiszteletben tartásával” kapcsolják vissza. Ennek folytán nálunk csaknem két napon keresztül nem volt áram. Nem mernék megesküdni rá, de valami azt súgja, hogy a magyar községek a szóbanforgó lista legalján kullognak, vagy a „műszaki lehetőségek” itt a legrosszabbak, jóllehet errefelé grafitbombák nem hullottak.

Egészen pontosan vasárnap estétől kedden hajnali fél négyig nem volt áram, eltekintve hétfőn reggel egy rövid felvillanástól, ami ahhoz is rövid volt, hogy a halak felébredjenek az akváriumban.

Fontossági sorrend ide, fontossági sorrend oda, az újságok híradásai szerint kedden Szerbia nagy részén már helyreállt az áramszolgáltatás, Vajdaság magyarlakta települései azonban , egy-két órától eltekintve, továbbra is sötétségben maradtak."

 

Előzmény: Hpasp (24428)
Platon Creative Commons License 2014.12.22 -1 0 24429

Igen elég sokat leszórtak a típusból, mert komoly környezeti kárt okozott. 

 

Viszont a Szerb villamosenergetikai rendszerre nem sok hatása volt. Persze lehet hogy a szerb mérnökök szaktudása miatt. 

Előzmény: Hpasp (24428)
Hpasp Creative Commons License 2014.12.22 0 0 24428

Trafó alálomásokra dobták őket, pár nap áramszünetet okoztak a környéken.

 

Előzmény: Platon (24427)
Platon Creative Commons License 2014.12.22 0 0 24427

Gyanítom hogy azok a grafitos bombák közel sem voltak olyan hatékonyak mint ahogy reklámozták őket. Ettől még tényleg le a kalappal a szerb mérnökök előtt.

Előzmény: Ba_G (24420)
Platon Creative Commons License 2014.12.22 0 0 24426

 HA prímerköri csőtörés következne be ÉS a ZÜHR aktív és passzív rendszerei is becsődölnek. A hidroakkumulátorok egy darabig áram nélkül is megoldják de ha sem a kisnyomású, sem a nagynyomású ZÜHR rendszert nem sikerül időben éleszteni akkor nagy a baj. 

Előzmény: Ba_G (24424)
Platon Creative Commons License 2014.12.22 0 0 24425

A hidroakkumlátoroknak ugye nem kell áram, az aktív ZÜHR kis és nagynyomású rendszereihez szükséges elektromos teljesítményt egyetlen egy darab éppen maradt dízel is biztosítani tudja, de legújabban offsite mobil egységek is vannak tartalékban úgy hallottam. 

 

Azonban egy szétlőtt reaktorépületben még az sem biztos, hogy a zónaizoláció sikeres lesz. Persze a ZÜHR elvileg megbirkózhat ezzel is. Ha nem sérült meg. 

 

 

Előzmény: Ba_G (24419)
Ba_G Creative Commons License 2014.12.22 0 0 24424

Igen, ez így van, HA prímerköri csőtörés következne be. Egyébként nem hinném, hogy pár tíz km-re egy kvázi ellenséges állam határától ne fordítottak volna figyelmet az adott politikai-katonai környezetben egy ilyen ojjektum védelmére. 

Előzmény: Platon (24380)
Ba_G Creative Commons License 2014.12.22 0 0 24423

Viszont a zónát 1,5 méteres bóros betonfal határolja, amiből csak a reaktor kupakja lóg ki: 

http://www.atomeromu.hu/download/1585/Biztons%C3%A1gv%C3%A9delmi%20rendszerek.pdf

Előzmény: Platon (24377)
Platon Creative Commons License 2014.12.22 0 0 24422

:) Pont most értekeztem róla :)

Előzmény: Ba_G (24417)
Platon Creative Commons License 2014.12.22 0 0 24421

a Vinyica-Albertirsa 750 kV távvez önmagában bő 1 paksi erőmű kapacitását volt képes továbbítani

 

Igen, csakhogy Románia és Csehszlovákia (Szlovákia) is arra van/volt rákötve, az nem csak a mienk. Szerintem nem lett volna elég ha Paks kiesik. Így is - Pakssal együtt is - volt már eset rá, hogy kevés volt a kapacitása, sőt arra is volt példa hogy le kellett kötni a magyar hálózatról annyit ráterheltek a Románok. Ráadásul a szovjet erőművek felpörgetése sem öt perc lett volna.

Előzmény: Ba_G (24416)
Ba_G Creative Commons License 2014.12.22 0 0 24420

Azt magam sem értem a mai napig, hogy a szerbek hogy voltak képesek (légi)háborús helyzetben úrrá lenni a NATO grafitos bombáin, amivel kifejezetten az alállomásokat célozták. Ehhez képest különösebb országos áramkimaradásokat (amelyek egyébként a '80-as években megszokottak voltak) nem okoztak. Komolyan mondom, minden elismerésem a szerb villamos üzemvitelnek! 

Előzmény: molnibalage (24373)
Ba_G Creative Commons License 2014.12.22 0 0 24419

Paks persze végletekig biztonságos (békeidőben), még úgy is, hogy pl. meglepően a prímerköri főkeringtető szivattyúk (amik adott esetben a reaktor hűtéséért felelnek) pl. nem is kaptak biztonsági besorolást, mert az önmagában több MW-os motorok tehetetlenségüknél fogva át tudják hidalni a 3 független dízelgép indulásáig szükséges időintervallumot. Később épült egy 13. dízel is, (4 blokk x3, +1), amely talán blackstart funkciókat is el tud látni (ebben nem vagyok biztos), tehát a hálózat hiányában szigetüzemben is képes az erőmű rendszerei újraindítására. (A Dunamentiben van ilyen dízel-gépcsoport, történetesen az elkészült - de méregzöld tiltakozás hatására üzembe nem helyezett - zwentendorfi erőmű egyik áttelepített dízele szolgál erre.)

 

Az viszont igaz, hogy a dízelgépek viszonylag egy csoportban találhatót (blokkonként), tehát ez háborús helyzetben kockázatot jelenthet. 

Előzmény: Platon (24369)
Hpasp Creative Commons License 2014.12.22 0 0 24418

de nem véd a behatolástól.

:D

Előzmény: Hpasp (24415)
Ba_G Creative Commons License 2014.12.22 0 0 24417

Mondjuk az igaz, hogy ez ma ugyan teljesen kihasználatlan, de akkor nyilván nem így volt: ki volt terhelve sőt, a szomszédos baráti testvéri országok 400 kV-on bőven nyúltak belőle, megállapodáson felül. 

Előzmény: Platon (24369)
Ba_G Creative Commons License 2014.12.22 0 0 24416

Dehogynem: a Vinyica-Albertirsa 750 kV távvez önmagában bő 1 paksi erőmű kapacitását volt képes továbbítani: 

2140 MW átviteli teljesítményu és 1100 Mvar kapacitív töltoteljesítményu Albertirsa-ZapadnoUkrainszkaja távvezeték. A kapacitív töltoteljesítmény kompenzálására a távvezeték mindkét végén két-két darab, egyenként 330 Mvar névleges teljesítményu söntfojtótekercs került beépítésre. A 750 kV-on érkezo villamos energia 400 kV-os feszültségszintre való transzformálását két 750/400 kV-os, 1100 MVA-es, egyfázisú egységekbol összeállított transzformátorcsoport végzi.

Előzmény: Platon (24369)
Hpasp Creative Commons License 2014.12.22 0 0 24415

Történetesen Mezőfalva építésénél is ott voltam :), szóbeszéd szerint (részben) Paks védelmére épült. 

Szovjet lérak ismerősöm szerint a Vega mint a p*naszőr, jól fed, de nem véd...

Előzmény: Ba_G (24413)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!