Üdv Sasabá! A ledarált szőllő lepárlása pálinkának az utobbi években eléggé elterjedt dolog a szőllő és bor tultermelése miatt. A pálinka kellemes ízü adott szőllőfajtára jellemző aromáju. Ceftézése egyszerü kihozatala a borral egyenértékü, ráadásul nem kell bajlódni a szőllő feldolgozással. Nekem is van ilyen termékem és pálinka versenyen is találkoztam vele dobogos helyen. Az élesztőről: a cefrézéshez egyszerüen bárhol kapható sütőélesztőt használom. Van ennél kritikusabb pontja az eljárásnak, ha nem sterilizáljátok a cefrét benne marad mindenféle élesztő és ehhez a specifikus fajéleszö ami elég alacsony dozis nem jelent más mint pézkidobást. A sütőélesztőből lehet tenni akkora mennyiséget ami mellett a vadélesztők nem rugnak labdába. A sütőélesztö megfáradt sörélesztő. További kellemes próbálkozát kíválok.SM
Háát találtam valamit, de szerintem szar a gépem vagy az oldal, de nekem villog a szöveg. Nézd már meg légyszi a www.kokoferm.hu oldalt, hogy neked is vacak-e! Vagy bárki, gondolom mást is érdekel a fajélesztő.
A 96%-os szesz legálian beszerezhető néhány multi italos pultján 1l-es kiszerelésben, gyogyszertárakban -bár asszem, ott limitálva van a mennyiség- vagy orvosi és labor vegyszereket forgalmazó cégeknél.
Tisztelt Szesztestvéreim!
Halottam egy "tuti" receptet ami szerint a jóféle piros szőlőt szüret után ledarálják és nem ám mindenféle rossz murcit készítenek belőle, hanem cefrézik a musttal együtt és ezt lepárolják.
Ki mit tud erről , igaz lehet e ez és vajon miféle itóka kerül ki ebből?
Várom a nagytapasztalatúak véleményét ill. azét aki esetleg már valóban kipróbálta!
Üdv, etil! Minden világos a csipkecuccból, el is mentettem, csak egy kérdésem lenne: honnét a manóból szedtél fajélesztőt?! Én még nyamvadt almához sem kaptam, nemhogy csipkéhez :-(
Kezdő városi! Térjél le nyugodtan az utakról, lesz ott termés bőven! Szerintem csak azért gondolod, hogy az utak mellett nő a csipke (kökény, szeder stb.), mert az utakon jársz :-) Csak egy megtörtént eset: kollégám svájci ismerőse jött Budapestre. Miután meglátta az M1-es mellett legelő teheneket, itteni tartózkodása alatt semmilyen magyar tejterméket nem volt hajlandó fogyasztani! Náluk ugyanis az utak mellett x méteren belül semmilyen mezőgazdasági tevékenységet nem szabad folytatni. Igazuk is van!
Szárított csipkebogyóból az alábbi módon csináltam csipkebort: "minimum 100 gramm szárított csipkebogyóra öntsünk 0.75 liter vizet és 50 gramm cukrot, majd forraljuk fel és hagyjuk kihűlni. Oldjunk fel 375 gramm cukrot 0.25 liter vízben, és ennek 1/3 részét öntsük a csipke-léhez, majd adjuk hozzá a fajélesztőt. Öntsük az erjesztő palackba az egészet (csipkebogyódarabokkal együtt), majd kb. 3 nap múlva (ha a fő erjedés lentebb esett) adjuk hozzá a cukros víz megmaradt részét. Az erjedés végéig 2-3 alkalommal fejtsük át." Ebből ÉDES csipkebor lett, ha cefreként alkalmazom, akkor nem kell az átfejtést megcsinálni, és lehet hígabbra, azaz több vízzel vagy kevesebb cukorral.
Szedett, minimum 2 kiló csipkebogyó (mikor az első fagyok már megcsípték, és könnyen kicsúszik a belső része, de nem folyósan poshadt) esetén leszedem a szár részeket és összetöröm azt. A vizet csak langyosítom (az élesztő könnyebben beindul) és egyszerűen feloldva benne a cukormennyiséget ráöntöm a bogyóra (itt is betartva a fentieket: két részletben adom hozzá a 'cukrosvizet').
A csipke és a kökény a mi vidékünkön inkább az utak mellett található. Mikorra szedhető már nagyon tele van porral és még ki tudja milxen szennyeződésekkel. Van ezeknek az eltűntetésére okosság?
Csülök2!
Ma suliba voltam. Nekem nagyon tetszik. Jövő héten már dolgozatot írunk. Vannak profik és vannak kezdők - ahogy a nevem is mondja. A csövet nem tudtam elhozni a boltból, de meg fogom csinálni.
Sasabá és minden Tisztelt fórumos!
Itt a telefonszám ahol be lehet jelentkezni a tanfolyamra: 06-1/216-32-98. Lehet postai úton is, cím: Szeszipari Kutató Intézet, 1428 Budapest, Pf.: 17.
Comad!
Engem érdekel! (Csak amit adtál magadról személyleírást, azaz ott jelenlévők 80%-ra igaz lesz.)
Csipeke(cefrének) csipkebort (nagyon finom[érdekes]) használtam, mely receptje szerint természetesen cukrozott és víz is kell hozzá:(( Gondolom cukor- és vízmentesen nem is erjedne!? A kihozatal nagyon jó (cukornak köszönhető), finomítás után kb. 70%-os lett; bár ez a teszt verzió volt, ezért nagyvonalú voltam az eleje/vége tekintetében. Az ízét ma is teszteltem: míg pl. a szilvapálinkának éles (szűk) karakteres és egyben behatárolható (édesen gy-mölcsös szilva) íze van; a csipke inkább tág (be nem határolható), sejtelmes, de másodlagosan (lenyelés után) felerősödő és letisztuló csipkebogyó(tea emlék) ízt ad! (no ezt jómegaszontam:))
Uniqm' esetére hol lehet legálisan 96%-os alkoholt venni?
likőrökhöz sztem a legeccerübb,legolcsóbb megoldás az almapálinka...bár ha van a raktáron vmi rossz bor megoldásnak az is jó....az őszibarack nagyon soványan ad,ha felcukrozod azzal meg ott vagy majdnem mintha tisztaszeszt vennél....
Február elseje körül végleges időpontot tudok, amikor Miskolc környékén leszek, majd megírom az ímélcímedre....s viszontválaszodban majd küldhetsz 1 postacímet, ahova küldhetem a könyvet.......
Üdv etilalkohol! Likőrökhöz semleges izü párlat illik mint bor, őszibarack. Kérlek ird meg millyen a kihozatal bicskéből cukor nélkül vagy mennyi cukorral? Köszönöm SM.
Csipkebogyópálesz...hmmm...miért nem gondoltam én eddig erre? Pedig van a környéken dögivel... Már alig várom a szezont! Megkérdeztem édesanyámat, mi lesz először a kertben, azt mondja: sóska :-DDD
Most pároltam/kóstoltam a csipkepálinka tesztverzióját........ hmmmmm..... az illatában érezni a csipkebogyót, az íze még túl nyers no meg kicsit erősre sikeredett a finomítás, de már így is meggyőzött a továbbpróbálkozásról, érlelve biztosan finomabb lesz. Ha esetleg van valakinek 'érettebb' tapasztalata - megoszthatná?!
Az 'uniqm' recepthez milyen házipárlatot illene használni?
Hello kezdö városi! Nincs más kategória mint bérfőzde- bér és kerskedelmi főzde a tőbbi már szeszgyár. Az első nem árupálinát termel a többi palackozhat és árulhat. Egy bérfözde évente 20-30m3 pálinkát főz ehhez azért kell cefre is.
Comad írta le a lényeget.De nem mindegy az se hogy pálinkafőződ vagy szeszfőzdéd van, legalább is én ahogy járom az országot így látom megkülönböztetve!Egy tiszta cukormentes cefréből már eleve nehezebb egy nagyobb felöntésre valót összeszedni!Szerintem.
Nem tört meg az anyag aránylag könnyen feltekerhető volt. Egy gond van egy kicsit tágult levétel után 230mm lett a külső átmérője.Feltekertem az összes csövet így lett a magassága 400mm 30mm-es menetemelkedéssel.Meghagyom így egy sima fűrészlappal méretre tudod vágni magadnak.Nem baj hogy több ráment így esztétikus. Nekem a könyvből a lényeg(70-100oldal) elég. Nem kell az idődet a fordításra töltened én majd azt intézem. A saválló ezen a héten meglessz.
Üdv Comad! Sajnos nincs jó megoldás ebben a témában. Marad a modszeretek és megtanuljátok a szakmát, a Zwack meg elmehet nyugdijba. Nagy tételben ezeket a különlegességeket ugy sem lehet gazdaságosan előállítani. Még az előzőekhez. Ez egy tőkeerős szakma hála sz. parlamentünknek. A bérfőzési engedély jővedéki biztosítéka 1 millió a kereskedelni főzésé 10 milla ez a minimum. Két évig jó fiu voltál felét visszaadják. Ha kp. nem is kamatozik. SM.
Üdv, snapszmester! OK, hogy 300 l a gazdaságos, de abban mennyi az a minimum, amit gazdaságos főzni? Egy 300 l-esben 20-40 l cefrét biztosan nem! Épp ez volt itt a probléma, hogy ha valakinek csak ennyi lenne, nem tud vele mit kezdeni! Legalábbis én nem tudok olyan főzőt, ami vállalná. Magam is tervezek mindenféle vackot (a vadszedertől a kökényig) összeszedni, de 300 l-t mindegyikből... ha akarnék sem tudnék.
Üdv Kezdő Városi! Ez tipikusan a minél drágább annál olcsobb kategória. Ha az árat elosztod a kapacitással észreveszed hogy a kissebb üst literje többe kerül. Szerintem a 300 l az amit még gazdaságos megvenni! Persze vannak egyéni szempontok is. Ha nem akarsz bérfőzést csinálni egyszerübb megvenni a szolgáltatást. Főzesd ki bérbe.
Köszi az intézést, kb. február 4-5.e körül kiderül, hogy mikor tudom begyűjteni a csöveket, a kúton, majd megírom a részleteket az ímélcímedre.....még mindig nem írtad meg mennyi pénzedbe került az egész akció....csak, hogy annyit fénymásoljak, nem akarok tartozni neked, asszem az nem lenne túl korrekt.....
Didergős jó estét szesztestvérek! A fórm már írt gyártóról! Halmaj Rucskai cég. Szép munkát csinálnak, van referencia is. www.halmaj.hu Akár mekkora üstöt lehet csináltatni, de 300l alatt nem érdemes, legyen dupla falu az a biztonságos. Van német rendszerü egy ütös, de az nem kisüsti minőséget ad, az a snapsz. A kisüsti finomabb. A hútésről. Nagyban és hivatalosban két körös redszer a nyerő mint a központi fútés. A rendszer zárt a meleg vizet a patakba rakott csövekben kell lehűteni a benne lévő vizet kerigető szivattyú mozgetja kb 70W. A hűtés szinte ingyen van és nics vízkökirakódás a mi a hatásfokot nagyon tudja csökkenteni. A hűtővíz szükségletról:50 literes üst/10 l első pálesz/100 l hűtő viz höfokát emeli 40 C fokkal. A főzést érdemes a nagymosáshoz vagy a jakuzzi feltőltéshez igazítani. Remélem nem fárasztottam nagyon a műkedvelóket sem. Üdv!
Megint agyamnál vagyok, jellemző, a menet hosszából ne felejtsük ki a két tömítés vastagságát sem, mert asszem anélkül elég sok problémánk adódhat....pl szivárogni fog a renccer, kijönnek a gőzök, s ez nemkívánatos......
Előre is kösz minden segítséget, most tájékoztattak otthonról, hogy változott a program, ami számodra azt jelenti, hogy előbb megkapod a könyv fénymásolatát, ha lesz időm fordítani akkor a fordításokat is.....majd igyexem...