Keresés

Részletes keresés

Cirby Creative Commons License 2003.01.28 0 0 370
Vagy teleöntöd rizzsel, ami magábaszívja a molekulát! :-)))
Előzmény: csanyilaci (369)
csanyilaci Creative Commons License 2003.01.28 0 0 369
H E

Sokat javit a dolgon ha a nagy túrák után teleengeded a bakit vizzel és állni hagyod benne.Igy kimosodik egy csomó szennyezödés a membránból.Tessék kiprobálni.
Vizmolekula:)
csanya

Előzmény: Hayloft Ezekiel (366)
Lud Creative Commons License 2003.01.27 0 0 368
Bár kicsit hanyagolom ezen aloldalam update-elését, nem hiszem h nagy csodák lennének a Malloryt illetően (egy-két éve jártam benn utoljára).
Egyik előfutára azon boltoknak, akik mindenféle sportcucc között mászódolgokat is árulnak, de az eladók nincsenek annyira ott a szeren, mint a Hegyiben, Tengerszemben, v a Guruban. A Mountex frankó bolt, de az eladók színvonala a cég terjeszkedésének megfelelően hígult. Persze ott is ismerek pár arcot, akiktől merek kérdezni, de sajnos nem ez az általános.

A gyártók linkjei mentesek minden ajánlástól. Egyszerűen csak elkezdtem 3-4 éve összegyűjteni őket, és abbamaradt a dolog:)

Előzmény: H_G (362)
csinovnyik Creative Commons License 2003.01.27 0 0 367
hát ez az. én is így gondoltam.
Előzmény: Hayloft Ezekiel (366)
Hayloft Ezekiel Creative Commons License 2003.01.27 0 0 366
azért a vízmolekulát ne keverjük ide, az egy oxigén és két hidrogén atomból áll, és meglehetősen kicsi... A vízrészecskék méretét a nyomás és a hőmérséklet (IS) határozza meg elsősorban, a lélegzők úgy működnek, hogy a meleg, apró vízcseppecskék (testpára) kiférnek a kis lukakon, de a külső vizcseppek (köd, eső)nagyobb méretűek (szabad szemmel is láthatóak) és azok nem férnek be. De a vizes felületet jól megdörzsölöd, akkor bemegy a vizecske szépen.

A gond ott van, hogy pl. bakancs esetében a szennyeződések szép lassan eltömítik a gore apró lukait, és nem nagyon lehet kitakarítani őket. Így egy idő után a gore egyszerű vízszűrőként működik (kis túlzással) és nem rekeszti ki a vasszert. Ilyenkor már érdemes (ha a baki egyébként jó) vakszolni alaposan, amíg jó a gore addig nem illik, mert kinyírod a lélegzést.

Előzmény: csinovnyik (365)
csinovnyik Creative Commons License 2003.01.27 0 0 365
de közben tényleg azt hiszed, hogy attól, mert pára, már nem is vízmolekulákból áll? és hogy a vízcsepp csak akkora lehet, mint egy rizsszem? ne má'!
Előzmény: csanyilaci (363)
Cirby Creative Commons License 2003.01.27 0 0 364
Nem kell túlozni a rizsszemmel, de itt alapvető hiányosságaid lehetnek kémia és fizika terén.
Egy kis idézet a www.goretex.com oldalról:

"GORE-TEX® membrane
GORE-TEX® products are based on GORE-TEX® ePTFE membrane technology. The membrane provides a thin, uniform barrier that can provide properties like waterproofness or chemical resistance. A single square inch of the GORE-TEX® membrane contains 9 billion microscopic pores — each 20,000 times smaller than a raindrop but 700 times larger than a molecule of water vapor — so while water can't pass through the fabric, perspiration can. Integrated into the ePTFE structure is an oleophobic, or oil-hating, substance that allows moisture vapor to pass through but is a physical barrier that prevents the penetration of contaminating substances such as oils, cosmetics, insect repellents, and food substances."

Tehát 20000-szer kisebb, mint egy vízcsepp és 700-szor nagyobb, mint a vízpára molekulája.
Egyébkén láttam Gore-tex kabátot. Van is. Három.

Előzmény: csanyilaci (363)
csanyilaci Creative Commons License 2003.01.27 0 0 363
cirby

Én vizmolekuláról tudok.Ha belegondolsz annak semmi értelme hogy kisebb mint egy viz csepp.Láttál már gere kabátot?Akkore lukak vannak a membránon mint egy rizsszem?
csanya

Előzmény: Cirby (355)
H_G Creative Commons License 2003.01.24 0 0 362
"A Malloryt a Király utcában felejtsük el"

Ez marhaság, miközben a Salewa szerepel is az ajánlott gyártók közt (csak link nincs hozzá, pedig elég informatív honlapja van).

Előzmény: zsombi (360)
Cirby Creative Commons License 2003.01.24 0 0 361
Hát ez a Lud oldalainak egyike!
Előzmény: zsombi (360)
zsombi Creative Commons License 2003.01.24 0 0 360
Előzmény: zsombi (359)
zsombi Creative Commons License 2003.01.24 0 0 359
zsombi Creative Commons License 2003.01.24 0 0 358
Találtam egy generál okosságokat tartalmazó oldalt.
Csak úgy.
kaszlaci Creative Commons License 2003.01.24 0 0 357
Sziasztok,

van valakinek tapasztalata ASOLO bakikkal? Esetleg ismeri valaki az ASOLO RAINIER PLUS-t? Egy ilyent néztem ki magamnak, elég kedvező áron, de nem sokat találtam róla a neten. Köszi KL

monic Creative Commons License 2003.01.24 0 0 356
Sziasztok,

lattam egy Northland dzsekit kb. 20ezer forintert. Szerintetek megeri megvenni? Tudom, hogy ez igy keves info, de nem talalok sehol leirast a neten, meg arakat, ilyesmi. Es a boltban nem kerdeztem meg semmi fontosat rola. Csak jol megneztem, es kiveheto polarbelese kulon pulcsinak hasznalhato, ezer zseb van rajta, es a valla erosebb anyagbol keszult, mint egyebkent. Bar az egesz anyaga jonak tunik. Kapucnija elol salszeruen zarodik, es valami varazslattal leszerelheto. Osszesen ket szin volt, piros es ket, de ez asszem nem mond sokat a minosegrol:-( Aztan fel is probaltam, es eleg konnyu volt. Legalabbis az atlagos kabatokhoz viszonyitva.
Udv,

Moni(c)

Cirby Creative Commons License 2003.01.24 0 0 355
"kisebbek mint egy vizmolekula"
Pontosítanék:
Kisebbek, mint egy vízcsepp. A víz felületi feszültségét is kihasználják ebben az esetben (nem akar több kisebb cseppre szakadni), így lesz vízálló. De ha hozzáérsz vagy beledörzsölöd, akkor vizes lesz, ill. átázik.
Előzmény: csanyilaci (352)
csanyilaci Creative Commons License 2003.01.24 0 0 354
zsombi

Én ezt eddig a HanWagról hallottam.Az hogy a gumi fel van húzva a börre nem akadály.Egyébként tiz pénzért talpalnak újra.Csak egy kicsit idöigényes a dolog mert ki kell küldeni németoba meg vissza.
csanya

Előzmény: zsombi (353)
zsombi Creative Commons License 2003.01.24 0 0 353
Azt hallottam, hogy a Vibram talpakat lehet cserélni. Nekem még nem kell, de szerintem nem is lehet mindegyiket, mivel az enyémnél a talp széleinél a gumi fel van húzva a bőrre.
Az öcsém bakija régi varrott atom darab, azon azt hiszem már cserélték.
csanyilaci Creative Commons License 2003.01.24 0 0 352
csinovnyik

Úgy látom egy kis magyarázatra szorul hogyan is müködnek a vizálló-lélegzö anyagok.
A Gore membrán olyan szerkezetü hogy millio kis apró lik van rajta e likak kisebbek mint egy vizmolekula igy a viz nem megy át rajta de a testpára ami úgye gáz halmazállapotú könnyedén veszi ezt az akadályt.Hát igy.
csanya

Előzmény: csinovnyik (350)
csanyilaci Creative Commons License 2003.01.24 0 0 351
Lud

Ha megnézel egy vibram talpat és egy kis zöld pontot látsz a sarkán tudhatod hogy magashegyi bakancs van a kezedben.Olyan összetételü a talp anyaga mint a téli gumié nem keményedik meg a hidegben.Persze 7-8000 méterre senki sem megy ilyenben.Bár ha meg van a Jég és Ég cimü könyv láthatsz benne egy orosz mászót az Everesten nike cipöben.Azt hiszem tán sifutó cipöben.Persze nem a csúcson hanem a kombu jégesésen mászott benne.
csanya

Előzmény: Lud (349)
csinovnyik Creative Commons License 2003.01.23 0 0 350
hogy a túrán mekkora a légnyomás, azt nem tudom, de ha a lábaddal folyamatosan egy átázott bőrt maszírozol a gore béléssel, elképzelhető, hogy valamennyi vizet egyszercsak beenged.

szerintem is jó a la sportivam, bár egy kimondottan tavaszi-nyari baki, és ennek megfelelően nem is tettem ki soha igazi téli tor-túrának.

Előzmény: csanyilaci (348)
Lud Creative Commons License 2003.01.23 0 0 349
Lehet, h hülyeség amit mondok, de a Gore bélésű bakik inkább túra és trekking kategóriájúak, hóra magashegyre már a félmerev bőr és műa bakik valók. Ha vizes hóban átázik a bőr, a szellőzésnek annyi, ha meg vízállóra impregnálod, akkor meg minden körülmények között lőttek a szellőzésnek.
Én a gore bakimat spéci folyékony impregnálószerrel kezelem, ami jó is a bőrápolásra, meg nedves fű ellen, de hóba inkább a Makaluval megyek.
Előzmény: csanyilaci (348)
csanyilaci Creative Commons License 2003.01.23 0 0 348
csinovnyik

Akkora a légnyomás a túrákon hogy benyomja a vizet a bakiba?
Az irásod végén azt irtad hogy négy éve használod a la sportivat az azért nem rossz nem?
csanya

Előzmény: csinovnyik (343)
csanyilaci Creative Commons License 2003.01.23 0 0 347
imesi

A tévedések elkerülése végett a Gore (új korában) nem tud beázni.Más kérdés hogy ha rosszul van megvarva akkor elöfordulhat.Mert ugye a Gore bélés mint egy zokni úgy helyezkedik el a bakiban.
Ha a bör átázik akkor is tart a Gore max nem szellözik ki a baki és itt kezdödik a probléma.Tehát ezért kell impregnálni a bört és nem azért hogy ne ázzon be a Gore bélésü bakid.
Vannak gyengébb minöségü bakik pl Aku ahol nem zokni szerü a Gore bélés hanem talp nélküli zoknit formáz.Elég ha kiveszitek a talpbetétet és megnézitek.Addig jó amig a talp valahol el nem vállik de ha egyszer ez bekövetkezik akár ki is dobhatod.
csanya

Előzmény: lmesi (339)
lmesi Creative Commons License 2003.01.21 0 0 346
Köszi Neked is!
Előzmény: kukucs33 (344)
lmesi Creative Commons License 2003.01.21 0 0 345
Csinovnyik!

Köszi a kimerítő választ!
Impregnáló spray-vel kezeltem ugyan, de ezek után én is áttérek tubusosakra.

Előzmény: csinovnyik (343)
kukucs33 Creative Commons License 2003.01.21 0 0 344
Szia,
Csatlakozván Csinovnyikhoz, nem mindegy, hogy mire használod. Az már az eladó hibája / felelőtlensége stb., hogy arra nem hívta fel a figyelmedet, hogy ha hosszabb ideig "ül" a bakin a hó akkor a gore bélés is át fogja engedni a nedvességet egy idő után. Másrészt a rárakódott hóréteg a légzést is gátolja, tehát az izzadság is jobban bennmarad. Hóban javallt a kamásni használata és próbáld gyakran leverni a bakiról a havat, úgy tovább fogja bírni. Nekem is LaSportiva GTX bakim van, a kisebb nagyobb téli csavargásokat még mindig egész jól bírja, pedig már min. 4-5 éves. Ami tutira nem ázik át az a gumicsizma, a GTX csak majdnem annyira jó :-)
Előzmény: lmesi (339)
csinovnyik Creative Commons License 2003.01.21 0 0 343
ahhoz, hogy egy baki hat óra hótapickolásban ne ázzon át, szerintem kevés a gore bélés. ha a bőrt nem impregnálod, az átázott bőr előbb-utóbb benyom valamennyi vizet. az impregnálásnak is vannak persze fokozatai - bakancstól függően. van már szer külön a varrások vízhatlanítására is, de magát a bőrt is többféle szerrel lehet kezelni. én leszokóban vagyok a sprayről, mert szvsz nem tesz jót a bőrnek hosszú távon, és a tubusos viaszok mellett a hagyományos cípő/bőrápolást is próbálom, hogy a cipő sokáig bírja. (ne öregedjen, repedezzen)

visszatérve a gore-ra, eddig messze nem voltak vele olyan jó tapasztalataim, mint amit az imidzse sugall. tapasztalatom szerint ha igazán sokat mozog az ember, a gore nem bír a képződő párával, esőben ácsorgáshoz meg elég egy nejlonponcsó is. (ez utóbbi meg hosszú távon jobban ellenáll a víznek:-)) a gore ellen szól, hogy a cuccokkal sok a macera (spéci mosószer, kézi mosás stb) és ennek ellenére gyorsan romlik a hatásfokuk. az új lélegző anyagok talán valamivel jobbak, bár ott még hiányzik a hosszú tapasztalat. mindent összevetve nem szar a gore, szerintem nem is vagy átverve, de önmagában nem csodaszer, ami minden problémát megold.

az én gore-os la sportivám négy évig szolgált nagy megelégedésemre, és ha találok valakit, aki megvarrja, még szolgál majd egy kicsit, mint nyári trekker.

Előzmény: lmesi (339)
AgentOrange Creative Commons License 2003.01.21 0 0 342
keressed a "windstopper" feliratot rajta...azok jók...pl. kama
Előzmény: plusssuni (336)
lmesi Creative Commons License 2003.01.21 0 0 341
Fölülről biztos nem mert nekem is az orra lett nedves...Igen erre én is gondoltam, hogy a bőr és a talp összeeresztésénél.
Minden esetre kösz az infot, ezek szerint nem csak én jártam így.
Előzmény: zsombi (340)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!