Keresés

Részletes keresés

aelin. Creative Commons License 2009.07.09 0 0 183
antiopa Creative Commons License 2009.07.09 0 0 182
Szia!

Nagyon kellene vmilyen kép vagy ábra erről az állatról!

Képet tudsz feltölteni úgy,hogy tallóz,feltölt(figyelj a képméretre) ha megjelenik a kép a lap alján,beszúr!!!

Sok sikert!

Várjuk!

Antiopa
Előzmény: aelin. (180)
aelin. Creative Commons License 2009.07.08 0 0 180
üdv!
Remélem tudtok segíteni! Egyik tavaszi sétám során egy kökénybokron észrevettem egy fonalkuckót tele sok feketének tűnő kis hernyóval.Hazavittem és 3mmm-esről 4-6 cm-sre neveltem őket(akkorra már probléma volt a 130 hernyó tartása).20 Kivételével eltekintve a többit elengedtem a már megnövekedett kuckójukkal együtt(másnapra egyet sem találtam benne).
Tápnövény:kökény,galagonya,gyepűrózsa.
Növekedésükkel szép mintázat rajzolódott ki:fekete alapú, a testén végighúzódva 2soros narancsvörös kockák citrom szegéllyel.Szőre ezüstös,hátsó lábai narancsszínűek.(Csatolok egy szedett-vetett rajzot..:))
Talán még fontos:gyakori hernyó,nagyon sok olyan fonalas építményt találtam.
Biztos vagyok benne hogy rosszul csináltam és ezért nem akar az a 6 db kibújni a bábjából:a lakásban tartottam őket-állandóbb tényezők mellett,mint kint-így valószínű felborult a bioritmusuk.(?)
Bábja:olyan mint egy hosszúkás ürülékdarab-Már nem bírtam tovább egyet felvágtam(a képen is ez van mellette)és élt-mozgott-,de már lassan egy hónapja nem bújnak ki-szintén lakásban vannak.
Előre is köszi a segítséget. Ui:vmilyen jó lepkehatározót tudnátok ajánlani?
Hogy lehet képet felrakni?
aspyrin Creative Commons License 2009.07.06 0 0 179

Szia!

 

Köszönöm a választ, sejtettem, hogy az lesz! :)

Előzmény: antiopa (173)
antiopa Creative Commons License 2009.07.06 0 0 178
Ormotlannak is hálás köszönet!

nim69-et köszöntjük a csapatban!

Jó munkát mindenkinek!

Antiopa
antiopa Creative Commons License 2009.07.06 0 0 177
Húúúú Miki!

Pompás beszámoló és hozzá, szemetgyönyörködtatő fotók!

Nagyon köszönjük!

Antiopa
Előzmény: ivanmiklos (174)
nim69 Creative Commons License 2009.07.05 0 0 176
Szép jó estét mindenkinek!
Örülök, hogy ilyen lelkesen számoltok be a lepkékről, életterükről és egyéb velük kapcsolatos dolgokról. Mostanában én is sokkal találkoztam és hálaistennek már benn a városban is, s ennek igazán örülök, mert évekkel ezelőtt az tűnt fel, hogy mintha csak az erdőkön mezőkön élnének, ott is kis számban. Jó, hogy visszatérnek és színpompás mivoltukkal és vidám röpködésükkel boldogabbá teszik napjainkat.
További szép időt és jó képeket kívánok nektek, s azt, hogy legyetek ilyen lelkesek továbbra is!
Ormótlan Creative Commons License 2009.07.05 0 0 175
Tegnap is és ma is munkából hazajövet mindkét nap (kora délután) 7-8 Iphiclides podalirius-t láttam csapongani a belvárosban, ezen kívül ismét gyarapodó számban Vanessa cardui-ék is repkednek, sok a Nymphalis io is. Szintén belvárosban több Melanargia galathea is szembejött velem, de belőle réten is sok van, illetve az uram számolt be jelentős számú Synthomis phegea-ról az ő városszéli munkahelye környékén, erdőszéli réten.
ivanmiklos Creative Commons License 2009.07.05 0 0 174
Hali!

Körülnéztem kicsit a környéken. Kánikula miatt víztócsás képeket akartam készíteni, de mire felértem a hegyre, beborult, és szemerkélni kezdett.
Na, mindegy, azért elindultam.
Már az első 50m-en találkoztam tükrös busalepkével ( H. morpheus), és az út során 12-14 példányt láttam összesen! Nagyon jó volt nézni, mint a kis labdák, pattogtak a levegőben!
Aztán szépen előbújtak a többiek is, masszív mennyiség van még mindig sakktáblalepkéből (M. galathea), a nappali pávaszemből (I. io), de temérdek a káposztalepke (P. brassicae), a répalepke ( P. rapae), és sok a mustárlepke is (L. sinapis)
Tovább haladva megfigyelhető a sáfránylepke ( C. croceus), a kéneslepke (C. hyale)
Busalepkék, boglárkalepkék mindenfelé, sok a közönséges szénalepke (C. glycerion), a közönséges ökörszemlepke (A. hyperantus).
Tovább haladva erdei szemeslepkével (P.aegeria), és vörös szemeslepkével ( L.megera) is találkoztam.
Kevesebb, de még mindig sok a bogáncslepke ( V. cardui), és többedmagával repült a kardoslepke (I. podalirius) is.
Fehérpettyes álcsüngőlepke (S. phegea), akármerre nézek, láttam közönséges gyöngyházlepkét (I. lathonia), és fakó gyöngyházlepkét (C. selene) is.
Pár kép ízelítőül:
antiopa Creative Commons License 2009.07.05 0 0 173
Szia!

A kép nagyon dekoratív!

Ő a Pieris brassicae-Káposztalepke!

Köszönjük,hogy benéztél!

Antiopa
Előzmény: aspyrin (172)
aspyrin Creative Commons License 2009.07.05 0 0 172
Gondolom, valamilyen "mezei" (káposzta?) lepkét lőttem, rengeteg van belőlük:
Ormótlan Creative Commons License 2009.07.05 0 0 171
Na persze, ahol rendben adják és akkor mész, amikor akarsz... :-)
Előzmény: vanezigy1 (167)
ksojal Creative Commons License 2009.07.04 0 0 170

Szia!

Hiányoltam a képeidet, garatulálok nagyon szép lepkékkel találkoztál.

Lassan én is elkezdem kivenni a szabimat, csak nem tudom merre induljak bogarászni, lepkészni.

Az idén kezdtem el fotózgatni és arra gondoltam, hogy elkezdem meglátogatni nemzeti parkjainkat, tulajdonképpen a munkámhoz egy kicsit közel áll a feladat.

Előzmény: antiopa (165)
antiopa Creative Commons License 2009.07.04 0 0 169
Sziasztok!

Köszönet mindenkinek!

Következő túra remélhetőleg baráti társaságban,Soproni-hg!
Kutatott lepkefajunk a Nymphalis antiopa-Gyászlepke lesz!

Képzeljétek már repül a Catocala nupta-Piros övesbagoly lepke!
A lépcsőház bejáratánál pihen a lámpa alatt!
Nem fotóztam le,de itt megnézhetitek!

Antiopa
ivanmiklos Creative Commons License 2009.07.04 0 0 168
Pompás beszámoló, szép képekkel!
Jó lenne sok ilyet olvasni !
Előzmény: antiopa (165)
vanezigy1 Creative Commons License 2009.07.04 0 0 167
nem csak munkahely, szabadság függő is a dolog ;-) tudod, jár egy évben kb 27 nap...
Előzmény: Ormótlan (166)
Ormótlan Creative Commons License 2009.07.04 0 0 166
Varázslatos napok lehettek! Köszönet a szép képekért!
Hogy lehet, hogy valaki csak úgy elmegy 3 napra és nézi az erdőben a lepkéket? Milyen munkahely kell ehhez? :-)
Előzmény: antiopa (165)
antiopa Creative Commons License 2009.07.04 0 0 165
Sziasztok!
Az elmult három napban a Börzsönyi Hosszú-Völgyben vizsgálódtam!
Legfőbb célom az ilyenkor már javában repülő és a völgyben evről-évre kis egyedszámmal előforduló Apatura iris-Nagy színjátszólepke megtalálása volt!
Az első nap (2008.06.30) szép napos idővel indult majd olyan tíz óra magasságában beborult!
Nagy meglepetésemre a völgyben,ürüléken táplálkozó Nymphalis polychlorosokat_Nagy rókalepkéket figyeltem meg.
Több példány Apatura ilia-Kis színjátszó lepke volt megfigyelhető,de nagy számbanrajzott a:
Nymphalis c-album-C betűs lepke
Nymphalis atalanta-Atalanta lepke
Vanessa cardui-Bogáncs lepke
Argynnis paphia-Nagy gyöngyházlepke
Argynnis pandora-Zöldes gyöngyházlepke (A völgyben 2003 óta vizsgálom a lepkefaunát,de a fajjal most találkoztam először!)
Argynnis aglaja-Kerekfoltú gyöngyházlepke
Iphiclides podalirius-Kardoslepke

Ezen a napon Nagyszínjátszólepkével nem találkoztam!

A következő napon(2009.07.01) gyönyörű napsütéses meleg időben a már említett fajokon kívül egy néhány negyzetméteres gyepfolton számomra új faj került elő a völgyböl:Heteropterus morpheus-Tükrös busalepke!!!
Nagyon örültem a faj jelenlétének hiszen élőhelyi igényei miatt erőssen visszaszorulóban van ez a pompás kis lepkénk!
Érdekesség még,hogy a Nymphalis polychlorosokat ezen a napon már nem találtam,hihetetlen volt számomra,hogy egyiknapról a másikra elvonulnak.
Viszont megjött az első Apatura iris-em valamilyen állati ürüléken táplálkozott fel-felugrott újra leült csapongott aztán vitorlázott felejthetetlen látvány volt ez az oriási robosztus nagylepke!
Megemlíteném még a nagyszámban rajzó Apatura iliákat is!
És ezen a napon is megfigyeltem Argynnis pandórát!

A harmadik napon(2009.07.02)
Borongós idővel indult és később sem javolt az idő!
A lepkék rejtekhelyeiken ültekcsak néhány faj merészkedett elő:
Argynnis paphia-Nagy gyöngyházlepke
Apatura ilia-Kis színjátszó lepke
Syntomis phegea-Fehérpettyes álcsüngőlepke
Nymphalis atalanta-Atalantalepke
Vanessa cardui-Bogáncslepke

A későbbi órákban hazaindulás előtt még megtiszetelt pompás jelenlétével egy példány Apatura iris-Nagy színjátszólepke!

Összeségében:

Lepkészeti szempontból csodálatos évünk van a Börzsönyi fauna is bizonyítja,hogy
a Magyarországi fauna még hatalmas és egyedülálló!










Antiopa
ksojal Creative Commons License 2009.07.03 0 0 164

Kétvonalas sávosaraszoló (Camptogramma Bilineata)

Százhalombatta 2009. 07. 01.

 

ivanmiklos Creative Commons License 2009.07.03 0 0 163
Szerintem sok mindenkit érdekel, és nagyon-nagyon jó hír, ha tényleg igaz!
Hiszen a L. populi, a nagy nyárfalepke is az ott megtalálható fajok között van.
Illetve még jópár minden más is.
Előzmény: neduddgi(én) (160)
ivanmiklos Creative Commons License 2009.07.03 0 0 162
Nem tévedtél rossz helyre, mindenkit szívesen látunk!
És persze nem esik le a karikagyűrű a kezünkről, ha a magyar nevét is melléírjuk, a tudományos nevének!
Előzmény: neduddgi(én) (160)
szega Creative Commons License 2009.07.03 0 0 161

És az a legszebb, amikor még a latinból is a magyar nyelv köszön vissza... :))

Pl.: http://www.ubio.org/browser/details.php?namebankID=6161009

Előzmény: Ormótlan (159)
neduddgi(én) Creative Commons License 2009.07.03 0 0 160

A latin név, főleg a növényeknél nekem is igen gyakran hamarabb eszembe jut, mint a magyar, főleg ha valaki hirtelen rákérdez. Gondolkodnom kell, hogyan is hívják az anyanyelvünkön, hogy azoknak a tudásvágyát is ki tudjam elégíteni, akik "csak" ismereteket szeretnének kapni, tudományos ambíciók nélkül. (Megjegyzem: ezeknek az embereknek köszönhetjük, ha megmarad egy élettér, vagy nem tűnik el egy faj, ugyanis ők vannak sokan, nem mi.)

 

De ha figyelmesen elolvastad, nem erről szólt a megjegyzésem. Azt hittem, ez a fórum nem csak adatgyűjtésről szól.

Én kérek elnézést, úgy tűnik, rossz helyre tévedtem.

További sikeres munkát és eredményes megfigyelést kívánok!

 

 

Más: Kercaszomor környékén, angol-magyar összefogással, a Duna-Dráva Nemzeti Parkkal együttműködve egy alapítvány jóvoltából nagy területű, elsősorban a honos lepkék védelmével, életterük fentartásával, a későbbiekben a fajok bemutatásával, és megfigyelő-fényképező kirándulások szervezésével foglalkozó központ van születőben.

Gondoltam, hátha valakit érdekel.

Előzmény: Ormótlan (159)
Ormótlan Creative Commons License 2009.07.03 0 0 159
Erre én csak annyit tudok mondani, hogy egy rakás élőlény magyar nevét nem is tudom. Ha valakit nagyon érdekel, ott a google, ré lehet keresni. A tudományos név viszont milliószor többet mond egy nemzeti nyelven adott névnél, persze nem baj, ha az ember kicsit tud latinul, de azt gondolom, akik komolyan foglalkoznak a biológiával, azoknak illik tudni.
Előzmény: neduddgi(én) (149)
ksojal Creative Commons License 2009.07.02 0 0 158

Azt hiszem jó úton járok, ha azt mondom, hogy hosszúcsápú tőrösmolyféle (Adelidae).

Vagy nem? :-)

Előzmény: ksojal (154)
neduddgi(én) Creative Commons License 2009.07.02 0 0 157

Hűha.

Ez a "tarkály, csillér" olyan nyelvújítás-korabeli szörnyszülöttnek tűnik, mint pl. a "nyakorján" (gy.k.: zsiráf)...

Amikor szép és beszédes magyar neveket emlegettem, nem egészen ezekre gondoltam. (Ezeknél még a latin neveket is könnyebb megjegyezni...)

Előzmény: szega (156)
szega Creative Commons License 2009.07.02 0 0 156
A Gozmány-féle a hagyományos, míg a Bálint-féle egy újkeletű próbálkozás a régi lepkenevek (pl. tarkály, csillér, stb.) felélesztésére.
Előzmény: neduddgi(én) (155)
neduddgi(én) Creative Commons License 2009.07.02 0 0 155

:o)

Két hivatalos nomenklatura van?!

Nem vagytok ti egy kicsit elkényeztetve, lepkészek? Másnak csak egy jut... :o))

Az Akadémia melyiket fogadja el? Hivatalos MTA-kiadványban megjelent valamelyik?

 

Tudnátok jól használható terephatározót ajánlani? Lehetőleg 10E Ft alatt...

A teljesség igénye nélkül, olyat, amiből azért a gyakoribb fajok nagy biztonsággal azonosíthatók. Szóval nem Búvár-zsebkönyv szintre gondolok. :o)

 

Előzmény: szega (151)
ksojal Creative Commons License 2009.07.01 0 0 154

A negyedik lepkével kapcsolatban nincs valami ötletetek?

Teszek fel még egy képet róla, nagyon szép arany színe vann, a lábai mintha vékony aranydrótok lennének. Elég idétlenül repül, a potrohát szinte függőleges tartásban "cipeli". Nem bír egyszerre sokat repülni.

 

Előzmény: ksojal (126)
vándorka001 Creative Commons License 2009.07.01 0 0 153
ök már határon túl vannak - felvidékiek

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!