Keresés

Részletes keresés

charlie21 Creative Commons License 2017.12.03 0 1 19920

 

Egy rendezvény képei. Tapolca Hadi fesztivál 2017 . Már több éve járok ide is, szerintem magyar keretek között a legjobb ilyen . A rendező csapat nagyon lelkes, és évről évre látszik a fejlődés. Mindig van itt egy rakás haditechnikai eszköz, újra  játszott emlék csaták, surranó társ találkozó( Az ilyen nevű már több mint 40 ezer taggal rendelkező facebook csoport rendezvénye) Jó hangulat és sok ismerős arc . A helyszín is igen érdekes mert a volt MN 1480 volt laktanyája ami eléggé egyedi volt. Az emlék csata most nekem egy nagyon érdekes téma volt, a Szovjet agressziót jelenítette meg Afganisztánban. Egy afgán falu gyakorlatilag lerohanása, több ismerősöm is részt vett benne, igencsak sikerült autentikus felszerelést, ruhákat  felvonultatni. Érdekes volt mert én is ezt a kort gyűjtöm leginkább. Mint mindig ott van az anno ott szolgált barátom is Kása Árpád ( Árpapa) aki most is ápolja a rakéta dandár örökségét, próbálom mindig emelni a kis gyűjteményét mikor leviszem erre a napra a G5 giró teodolitom a gyűjteményemből amin Árpapa dolgozott .Innen hazafelé már szinte kötelező programként  Vigántpetend szélén van a kedvenc megállónk , vagy az utolsó  képen  látható náluk langallónak hívott kemencés sültet eszek, ebből is a velős változatot. De a másik kedvenc is néha beugrik, ami egy lezárt tésztába csomagolt csülök  pörkölt kemencébe sütve . Csak ajánlani tudom. 

Ridley4Lev Creative Commons License 2017.12.02 0 0 19919
schlumberger Creative Commons License 2017.12.01 0 2 19918

Azért a Fatehénben is jókat vacsoráltunk, amíg ott volt a HÁP.

Előzmény: schlumberger (19917)
schlumberger Creative Commons License 2017.12.01 0 2 19917

Jó görbe tengely, éljen soká! Mint a Matróz kisvendéglő :-))))))

Előzmény: charlie21 (19916)
charlie21 Creative Commons License 2017.12.01 0 1 19916

 

Egy tavaszi nyílt nap Győrben a légvédelmi ezrednél. Sok éve megyek ha tudok mert a légvédelem mindig a szívem csücske volt. Az egész laktanyás mászkálást ilyen telepített osztályoknál kezdtem. Aki ismer tudja hogy gyakorlatilag az összes honi légvédelmi osztály területén jártam. Csak azok maradtak ki amik most más céllal aktívak. És megint meg kell hogy köszönjem itt Hibácskó Ferenc támogatását ebben, sokat tanultam tőle! 

Szóval Győr nyílt nap. Ami maradt a magyar légvédelemből az itt van. Jól érzem itt magam , ismerősök és ismerős technikák, annyival fűszerezve hogy volt délelőtt egy hatalmas felhő szakadás. Nem baj addig ittam egy sört a kantinban. Volt egy bemutató a sport pályán , amolyan békefenetartó bemutató. Örömömre ott voltak hagyományőrző barátaim is, egy régi fegyverrel, csináltam is róluk sok képet, állítólag talán majd egyszer megjelenik a  sajtóban is. A végén találkoztam a volt zsámbéki múzeum darabjaival is , szépen  rendbe hozva. Jó így látni őket. Utána most már évek óta egy hihetetlen vagy 200 éves étteremben Győrben ebéd, csakis halászlé meg házi pogácsa, köszönöm a győri barátaimnak! A kis baráti társaságunk a Győr-Veszprém- Budapest tengelyben jött létre, mindenhol halmozottan sok objektum :-) 

daogyula Creative Commons License 2017.12.01 0 1 19915

Igen,ezek a bolgár állomások,ezekkel kommunikált az én 503-as bázisom.A románok nem léptek be a rendszerbe,ezért a bolgárokkal volt kapcsolat,ide kellett az ATLET rendszer.Érdekes hogy polgári személyzet volt a bolgároknál,a katonatársaim mondták hogy van köztük egy csinos női hang is,szivesen beszélgettek vele,aki tudott oroszul.

Előzmény: africatwinclub.hu (19837)
hadsz Creative Commons License 2017.11.29 0 1 19914

Réges-régen, egy messzi-messzi galaxisban... :)

 

Mondjuk, azért olyan messze nem volt - szerencsére. Gyakorlatilag majdnem hazaláttam.

Szentkirályszabadjai csendélet 1991 nyarán. A fotók minősége nem az igazi, de akkoriban csak ilyen gép került a kezembe. Próbáltunk óvatosan fotózni, mert valószínűleg jó nagy seggbe rúgás lett volna a jutalmunk, ha észreveszik. 

 

A Mi-17-es mellett a kép bal szélén a 4. (Mi-17) és a 3. (Mi-8) üzembentartó műszaki század épületei. Nagyjából a reptér közepén helyezkedtek el, az északi és a déli végen voltak a harci (Mi-24-es) századok, az 1-es, 2-es.

 

Századunk egyik Mi-8-asa mellől lőttem ezeket. A távolban egy An-26-os gurul, és száll fel.

  

 

Surranótársakkal (háttérben a szovjet laktanya hangárjai és a telephely garázssorai látszanak:

 

 

hadsz Creative Commons License 2017.11.29 0 1 19913

A jó öreg Minyó! :-)  Mennyit nyűgöztük, tankoltuk, lemezeltük őket Szentkirályszabadján... Mondjuk télen nem volt nagy öröm végig egyensúlyozni a svancon.

 

 

Előzmény: charlie21 (19909)
hadsz Creative Commons License 2017.11.29 0 0 19912

Köszi! Megtalálom őket. :)

 

Előzmény: ötbites stihles ziles (19910)
Ridley4Lev Creative Commons License 2017.11.28 0 0 19911

Idén nem repültek ezek a helikopterek, és még egyelőre kétséges a jövőjük. Egyébként volt szentkirályiak repülték őket. 

Előzmény: charlie21 (19909)
ötbites stihles ziles Creative Commons License 2017.11.28 0 0 19910

Irok pár adatot a térképről,ez alapján jobban képben leszel:46 fok 50 perc 45,14-18 fok 06 perc 32,29 és ugyanez,csak a vége más-47,24 és 37,43-remélem,jól irtam.

Előzmény: ötbites stihles ziles (19907)
charlie21 Creative Commons License 2017.11.28 0 1 19909

 

ezek ott készültek

charlie21 Creative Commons License 2017.11.28 0 0 19908

Na egyszer már oda érek! A reptéren ücsörögtünk a füvön  ,egy doboz sörrel, láttam is a "dombokat" Alátámasztom: bementünk egy hangárba , ott állt egy MI 8 as , épp barkácsoltak rajta. Köszöntünk, na ott csak orosz szó hangzott el :-)

Előzmény: hadsz (19906)
ötbites stihles ziles Creative Commons License 2017.11.28 0 0 19907

Igen,kivűl vannak.Indulj el a kerités délkeleti sarkától kelet felé,a szántóföldön vezető utakon.Ahol nincsenek a táblák "kockásra"kiszántva,illetve ahol az utak mellett kis bozotos részt látsz,ott van ilyen kis fedezék szerűség. 

Előzmény: hadsz (19906)
hadsz Creative Commons License 2017.11.28 0 0 19906

Köszi az infókat!

Az Ádánd melletti volt üza telepet és a "mini fedezékeket" ismerem, bár ez utóbbiaknál még nem jártam. Kerítésen kívül vannak?

Előzmény: ötbites stihles ziles (19904)
charlie21 Creative Commons License 2017.11.28 0 1 19905

 

Az eddig említett 2 napos túránk első napján voltak a magyar PV vezetési pontok amiket eddig írtam. Aztán este egy kitűnő szállás, vacsora , és az emlegetett éjjelig eszmecsere, iszogatás. Kedves vendéglátónk kirakott több üveg pálinkát , ránk bízta. Lehet kicsi vissza éltünk vele :-) 

Másnap pedig Kassa , repülő múzeum. Érdekes hely, több van ott amit elsőre vártam. Szép idő volt, ragyogó napsütés, igazi jó fotó nap. Ja tudom már megint múzeum. Öregesen -öregesen. Szóval vegyes a kép , vannak nagyon pocsék állapotú gépek, rohadnak rendesen, bár különlegességek is. 

Fedett részek és szanaszét heverő szabad ég alattiak. Hangárban rögtön egy ME- 109 :-) nem mindenhol van. Egy SU- 15 ,na ilyet sem láttam még , azt hiszem nem nagyon volt sehol a SZU kívül , ha jól emlékszem ez is valami kínai másolat. De van több magyar adomány is! Egy SU- 22 és egy Malév gép is . Érdekes! 

A belépés ingyenes, jó pár órát elvoltunk. Se büfé se semmi , erre jó rákészülni, kiszáradtam rendesen :-) 

ötbites stihles ziles Creative Commons License 2017.11.28 -1 3 19904

Csak kis kiegészités:a kiliti reptér sokkal inkább ságvári,mivel a terület nagyobb része Ságvárhoz tartozik,de valahogy a nagy osztozkodásban Siófok rátette a kezét-és egyébként is a fő épületek Kilitin vannak..a fensik,amit irsz,a harcálláspontal,az ságvári terület,név szerint a Tömlöc-hegy.Pár éve még volt ott három kisebb antenna torony is,meg a beton épitmények bejáratán vas ajtó-de elkoptak már..A reptéren polgári őrök voltak,a hegyen meg két sorkatona,csak gyakorlatokon volt nagyobb  a nyüzsgés.A reptér üzemanyag bázisa meg Ádándon,a Vaskereszt nevű részen volt,ma csirketelep van a helyén-régi rendeltetéséből semmi nem látszik.A reptér ma is működik,bérbe van adva ukránoknak,gyakorlatilag szinte csak a helikopteres ugrálás van,a régi,igen aktiv és szines siófoki repülős életből még emlékeztető is csak hirmondóban akad..A reptér teljesen be van keritve,bejárás a hatvanötös utról...viszont érdekesség,hogy van pár  kis mini bunker,fedezék,a keleti oldalon lévő szántókon,kis bokroknak látszanak-a reptér védelmét erősitették...

Előzmény: hadsz (19903)
hadsz Creative Commons License 2017.11.28 0 1 19903

Év eleji történet: idén februárban sort kerítettünk egy régóta tervezett rövid kirándulásra Ságvár közelében.

A Kiliti füves repülőteret egykor a taszári vadászrepülő ezred használta tartalék repülőtérként. Nagyon sok alkalommal autóztam erre az elmúlt években, de idáig valahogy mindig kimaradt a programból ("majd legközelebb..."). Ezúttal viszont megkerestük (nem volt nehéz dolgunk) az egykori harcálláspontot a kisváros melletti fennsík tetején.

  

    

 

Minden repülőalakulatnak megvolt a háború esetén használt tartalék, leginkább füves repülőtere. Az egységek rendszeresen gyakorolták a kitelepülést és a repülési feladatokat ezeken a mezőkön. A pápai ezred Kenyerit, a kecskemétiek pedig - ha jól tudom - elsősorban Orosházát használták erre a célra.

 

Hazafelé még megálltunk Siófokon a meglepően szép állapotban levő szovjet katonai temetőnél:

  

  

charlie21 Creative Commons License 2017.11.28 0 1 19902

Valóban laktanya volt. Valamilyen raktár bázis talán. Én csak onnan ismerem hogy mikor a várból a hadtörténeti kiköltöztette a nehéz technikát Kecel elött ,itt tárolták őket, láttam párszor őket.

Aztán mostanában mivel közel dolgozom ,elmentem arra, jelenleg valami alapítvány van ott ,azt hiszem hajléktalan segítők. Őrtornyok még látszanak. De a pontos alakulatot nem tudom  sajnos.

 

Előzmény: Gyurmó79 (19901)
Gyurmó79 Creative Commons License 2017.11.28 0 0 19901

Üdv Mindenkinek!

 

Tud valaki valamit a x. ker. Gyógyszergyári úton lévő betonplaccról? Egy nálam idősebb úr állítása szerint ott laktanya volt és a placc a laktanya része volt. 

Szimplán kíváncsiság...

charlie21 Creative Commons License 2017.11.26 0 1 19900

 

Na szóval akkor még maradunk Hajdúszoboszlón. Mindig tudtam hogy van egy az Újdörögdi katonai rom városon kívül egy másik is. A hírek szerint ez volt a modernebb , és leginkább a munkásőrségnek épült. Találtam képeket a régről, meg gyakorlatokról,meg is találtam hogy merre van. De azt nem tudtam hogy a PV keretei között volt. Mikor mentünk a bázisra már képbe voltam. Mikor végeztünk a vezetési ponton jeleztük a  vezetőnknek hogy tudjuk hogy a bázis mögött van még valami amit megnéznénk.Meg is lepődött hogy tudjuk a létezését .  De még egyszer köszönöm neki már mentünk is. A bázisnak volt egy hátsó kapuja ami oda vitt. A mai napig használják, jelenleg földrengések, ipari katasztrófák elhárításának gyakorló pályája. A régi korra egy hatalmas tribün emlékeztet, itt ültek az illetékes elvtársak az adott korban. Most vasúti kocsik, Ikarus busz , kocsik , ami kell, aktív a hely. Sokat halottam a helyről , jó volt látni élőben. 

 

charlie21 Creative Commons License 2017.11.26 0 1 19899

Köszönöm!!! Elhiszem! A helyben tájékozott embereknél nem  kell több! Megcsalt a szemem , de nagyon jó tudni hogy mi az igazság! Legyen üdülő, legalább nem kell tovább gondolnom a történetet

 

Előzmény: swift 1.6 (19894)
hadsz Creative Commons License 2017.11.26 0 0 19898

Ez többnyire igaz, de nem feltétlenül mérvadó. A Tótvázsonyi szovjet atomfegyver raktár azért elég katonai. 1980-as felvétel:

 

 

 

 

 

Előzmény: swift 1.6 (19896)
hadsz Creative Commons License 2017.11.26 0 0 19897

Átjött! :)

 

Hidd el, felismerek egy rakétasilót, talán egy "atomrakétát" is. :)

 

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=144600326&t=9119026

 

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=144634140&t=9119026

 

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=144734647&t=9119026

 

Elhiszem Neked, hogy helyiként ismered a területet, talán még az előző rendszerben is hasonló funkciója lehetett, nem tudom. De a kialakítása miatt, különösen egy légifelvételt nézve, nem feltétlenül az üdülő jut először az ember eszébe. És nem is siló. :)

Előzmény: swift 1.6 (19894)
swift 1.6 Creative Commons License 2017.11.26 0 0 19896

És nincs a légiképen kitakarva(82), mint általában a kat.célú intézmények. 

Előzmény: swift 1.6 (19895)
swift 1.6 Creative Commons License 2017.11.26 0 0 19895

Ja, persze régebben nem láttam, az elöző rendszerben mi volt ott, de elnézve a szállásokat akkor is hasonló célja lehetett.

Előzmény: swift 1.6 (19894)
swift 1.6 Creative Commons License 2017.11.26 0 0 19894

:) A silót a mindenhol atomrakétát látókra emlékezve írtam,bocs ha nem jött, át humor akart lenni...

Kb 15 éve voltam ott elsönek, aztán rendszeresen is, helyi vagyok, ha hiszitek, ha nem, aktív és nyugdijas HM.esek jártak oda nyaralni.

A hosszú "raktárak' sor apartmanok....

Eléggé lepusztult,nem költöttek rá. :))))

 

Előzmény: charlie21 (19893)
charlie21 Creative Commons License 2017.11.26 0 0 19893

Ja meg tűzívíz tároló! Az nem hévíz medancié :-) 

Előzmény: hadsz (19889)
charlie21 Creative Commons License 2017.11.26 0 0 19892

Én még mindig azt mondom hogy lehet hogy utoljára üdülő, de régebben talán más, látszik a nyomsáv maradéka, egyen épületek, komoly beengedő rendszer, valami nem kerek, a siló emlegetést én is érdekesnek tartom. Mindig kíváncsian várom a bizonyítékokat. Tavaly levelezgettem egy taggal, aki esküdött hogy Pécel környékéén vannak. Aztán eltűnt mint a borravaló .

hadsz Creative Commons License 2017.11.26 0 0 19891

Hogy jön ide a siló? :)

Előzmény: swift 1.6 (19890)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!