Keresés

Részletes keresés

van_Persil Creative Commons License 2020.08.23 0 0 25706

A kerítés mágnes nekik, vagy viszik azt is, mint a rosszvasat, vagy csak simán átvágják, hogy megnézzék, mit rejtegetsz mögötte.

Előzmény: IsKol (25704)
IsKol Creative Commons License 2020.08.23 0 0 25705

2 hete válogattam a fürtöket, kimenekítve őket a drótok/kacsok fogságából, vagyis nem kellet kínlódni vele ...

 

Na de mindegy, tavasszal akkor is megyek hozzád oltóvesszőért ;-) 

Előzmény: Maci_P (25702)
IsKol Creative Commons License 2020.08.23 0 0 25704

Egyetértek, ha valamit valaki nagyon akar akkor megoldja!

A helybeli "szomszédok" rendesen felháborodtak ezen az újabb eseten - bár már tavaly is - és nem tudják elképzelni, hogy "helyi" legyen de hát maradt még pár "betelepült" mint én is...

Már tervbe volt véve 1-2 wifi-s vad vagy normál kamera (mert az azonnal küldi a képet tovább) de álmomban sem mertem gondolni, hogy "zöld" szüretet csinálnak.

Valószínűleg a kerítés lenne a megoldás de ahhoz rendesen át kell gondolni a jövőt.

Most jelenleg azt látom, hogy jövőre a maradék 2/3 rész is fiatalításra kerül illetve az 1/3 részt inkább fürttelenítem de amit már korábban javasoltatok kivágni a meglévőeket (ez kb. 40%-a a területnek) és a következő pár évben bekeríteni és újratelepíteni. (pl. Cserszegi, Csillám, Göcseji zamatos)

De akkor a nagyon sok bort/párlatot jelent ami már jóval több mint a "fogyasztási-igény"

 

Na mindegy, most fókuszálunk a kék-szőlőre, ott meg a vadak és madarak a legnagyobb fenyegetés. Jövő héten hálózunk...

 

Előzmény: van_Persil (25703)
van_Persil Creative Commons License 2020.08.23 0 0 25703

Ahhoz, hogy le tudja lopni, helyismerettel kell rendelkeznie, de nem csak egyszeri, hanem többszöri, akár heteken át tartó figyeléssel. Ilyenkor azért már nincs olyan sok dolog a szőlőben, az meg, hogy valakik szüretelnek, ilyenkor már természetes dolog. Nekem is a "valentin"-om már forr. Bár csak 15-ös volt, le kellett szednem a jég miatt, különben dobhattam volna ki mind a 3,5 mázsát, pedig néhány vevőm szabályosan veszekszik érte. Szerencsére a többi fajtánál, úgy tűnik, beszáradtak a sebek, talán nem lesz nagy terméskiesés.

Amúgy, ha valaki le akarja lopni a termésed, az le is fogja lopni, hacsak nem szeded le féléretten.

Előzmény: Maci_P (25702)
Maci_P Creative Commons License 2020.08.23 0 0 25702

Azért ez elég szomorú.... ehhez azért kell vagy tíz ember, hogy gyorsan végezzenek, ne tűnjön fel senkinek... és ezek szerint nem tűnt fel senkinek :(

Előzmény: IsKol (25701)
IsKol Creative Commons License 2020.08.23 0 0 25701

Bejött a hibapont!

Megint lelopták a Zgy-t :-(( 

A fiatalítás miatt csak 4-5 q hiányzik...

Pedig még érett sem volt, pár maradék fürtből mértem cukrot ami alulról verte a 14 MM-t...

 

Ha esetleg lesz 2-3 mázsa fölösleged, vevő lennék rá.

 

Mielőtt végleges döntés lesz az ültetvény jövőjével kapcsolatban 1x megpróbálkoznék bort készíteni belőle.

Előzmény: szervezkedő (25674)
van_Persil Creative Commons License 2020.08.22 0 0 25700

Én egyszer csinálok rügyválogatást, kétszer hónaljazok, az első hónaljazáskor az esetleg megmaradt fölösleges/meddő hajtásokat is eltávolítom, egyszer dugaszolom az alsó, kétszer a felső drótpár közé a hajtásokat, kétszer/háromszor tetejezek, de ugyanígy és ugyanekkor csinálom ugyanezt a többi fajtánál is. Hogy ez sok vagy kevés, nem tudom.Szerintem azért, mert az ízközei hosszúak, ill. nem nagyon dob ki sárszemet, talán nem túl sok. Egy chassleas-énál, zalagyöngyénél, ezerfürtűnél lényegesen kevesebb, az tuti.

Előzmény: WaArdulph (25699)
WaArdulph Creative Commons License 2020.08.22 0 0 25699

Köszönöm a választ ,bíztató amit írsz.

Mennyire zöldmunka igényes a fajta nálad? 

Előzmény: van_Persil (25698)
van_Persil Creative Commons License 2020.08.22 0 0 25698

Jobban tartja, mint az olaszrizling, eleve kb 1 ‰-kel magasabb neki, mint az olaszrizlingnek, ugyanakkor szüretelve. 
A pátriával kapcsolatban két dologra kell ügyelni: 

1. nem szabad túl korán terhelni, én harmadik évben még nem húzom el, csak negyedikben, akkor viszont hajtásonként csak egy-egy fürtöt hagyok, de ezt követően is max egy hajtáson két fürtöt hagyok (guyot-on művelem, azaz váltócsapos szálvesszőn). Ugyan rendesen terem rövidcsapon is, de sárszemet nem nagyon szeret kidobni, így előbb-utóbb túl magas lesz a termőalap.

2. kötődés után oda kell figyelni a lisztharmat elleni védekezésre: (vékony, szellős lombfal, permetezési fordulók röviden tartása), így jól megvédhető, mert hatalmas, de laza fürtöket hoz, a bogyo héja kellően vastag, hogy megvédje.

Ha nem szabályozod a termésmennyiséget, akkor a következő évben visszaveti a tőkét, extrém esetben bele is pusztulhat. A Mátraalján egy termelőnek úgy volt kb 15-20 éve 8 kg/ tőke termése, hogy a harmadát ledobták, viszont két év múlva ki kellett vágni a teljes ültetvényt, mert megszakadt szerncsétlen szőlő. Ha beállítod 2 kg/ tőkére, akkor ilyen gondod nem lesz, és harmonikus bort tudsz készíteni belőle, amihez soha nem kell cukor. Nekem a fenti módszerrel még soha nem kellett.

Előzmény: WaArdulph (25697)
WaArdulph Creative Commons License 2020.08.22 0 0 25697

Sziasztok!

 

Pátria szőlőfajtáról érdeklődnék. (Ha jól rémlik van_Persil-nek biztosan van). A szakirodalom szerint jól tartja a savait, ez a megváltozott klimatikus viszonyok között is helytálló még vagy azért árnyaltabb a dolog? Esetleg szüreti eredmények az elmúlt évekből vannak valakinél? Kíváncsi lennék. Tervezem, hogy telepítenék belőle házikerti méretben és a sav az sarkalatos pont lenne - sok más paraméter mellett persze.

Taga89 Creative Commons License 2020.08.22 0 0 25696

Sziasztok!

 

Az alábbi kérdéssel fordulnék hozzátok! Irsai Olivér szőlőből szeretnék idén bort készíteni. A szőlő szedése a mai napon megtörtént, lebogyózva, zárt hordóban, hűvös helyen történik most a tárolása. Sajnos nem várt dolgok miatt úgy adódik, hogy csak kedd-szerdán tudok menni ezért a lebogyózott szőlőért, és ezáltal akkor tudom leszűrni is. Kérdésem lenne, hogy ennyi nap eltelte után is készíthető-e ebből a szőlőfajtából megfelelő minőségű bor.

 

Válaszaitokat nagyon köszönöm.

 

Sziasztok!

laca5 Creative Commons License 2020.08.21 0 0 25695

Kordonon akkor is nehéz elképzelni a 10m-es Othello hajtást, de ha így van és figyelembe veszem amit írtál, akkor én azt csinálnám, hogy igenis meghagynék minden másodtermést és a gyengébb vesszőkből hagynék termőcsapokat jövőre. A túl sok energiát most le kell kötni és a túl erős vesszőt, amik már nem jó termést adnak, ki kell szelektálni.

A túl erős vesszőket muszáj visszavágni, majd attól beindul a normális, ceruza vastag vesszök képződése.

Jól gondolkodom? 

Előzmény: van_Persil (25694)
van_Persil Creative Commons License 2020.08.20 0 0 25694

A vegetatív egyensúly megbomlásakor a szőlő levele nagyon zöld, a fürtök extrém madárkásak.

 

 

Lehet, hogy olyan alanyon van, ami támogatja a növekedést,( vagy túl sok tápanyagot kapott. ) Az erélyes növekedés árnyékoló lugas esetén előnyös, minden más esetben hátrány.

Előzmény: laca5 (25693)
laca5 Creative Commons License 2020.08.20 0 0 25693

Lehet, hogy ez már a vegetatív egyensúly megbomlása amiről lehet olvasni de én még soha nem láttam. Ilyenkor már ha minden fürtöt rajtahagynak akkor is csak nő az égig. Az Othello amúgy sem híres a brutális növekedéséről, ez így furcsa ahogy van.

Előzmény: Falusi1 (25692)
Falusi1 Creative Commons License 2020.08.20 0 0 25692

Szerintem is kicsi a terhelés.

Tudni kellene hány szemre metszel, hány csap van egy karon, mekkora a tőketerhelés.

A másodterméseket könyörtelenül szedd le.

Előzmény: GIII-1994 (25688)
laca5 Creative Commons License 2020.08.20 0 0 25691

Ha visszacsíped a hónaljhajtás és azon hónaljhajtás keletkezik akkor azon már nem hagysz 2 szemet hanem tőből kitöröd. Előbb-utóbb akkor abbamarad.

Előzmény: GIII-1994 (25688)
van_Persil Creative Commons License 2020.08.20 0 0 25690

A hólaljhajtások 2 levélre visszavágása bődületes marhaság, ne csodáld, ha a szőlő kompenzál, és máshol nő. A fürtzónát ki kell pucolni teljesen tőlük, afölött csak a kikandikálókat kell visszavágni annyira, hogy ne kandikáljanak ki, a többségét lehetőleg be kell dugaszolni a felső drótpárba. Ha szükséges, akkor akár 3X is lehet/kell csonkázni. De ezt a “visszacsípjük 2 levélre“ ökörséget jobb, ha elfelejted.

Előzmény: GIII-1994 (25688)
Barret02 Creative Commons License 2020.08.20 0 0 25689

Nem lett túl kevés fürt hagyva rajta? Kevés a terhelés,azért nő ennyire.

Előzmény: GIII-1994 (25688)
GIII-1994 Creative Commons License 2020.08.20 0 0 25688

Üdv!

Lehet volt már hasonló kérdés, de néhány oldal visszaolvasással nem találkoztam vele.

Szőlőm zöld növényzete annyira nő, hogy nem birok vele. Othelló, és Medoc.

Június végén kezdtem a csonkázást, valamint az oldalhajtások visszavágását. Az oldalhajtásoknál mindig ügyelek a 2 szem utáni vágásra, melyet a szakkönyvek javasolnak.

Ettől függetlenül az oldalhajtás- oldalhajtásának oldalhajtása is nyomja kifelé az új hajtásokat. Ráadásul telis-tele van fürtkezdeményezéssel. Ha meghagyom, nem érik be, ráadásul a hasznos terméstől veszi el az energiát. Több éve ilyen, s a következő évben pedig kis csenevész fürtök jönnek elő, így a hasznos termés alig van. 

5-6 éve egy alkalommal nem volt időm foglalkozni vele (munkám miatt) és a hajtások 8-10 méterre elfutottak. A vessző pedig 1,5-2 cm vastagra is megvastagodtak.

Kordonos művelésű, nem győzöm kötözni, s az ágakat visszavágni.

Ha tudna valaki segíteni, miért csinálja ezt a túlnövekedést?

laca5 Creative Commons License 2020.08.17 0 0 25687

Az első valószínűleg kezdődő fekete rothadás levéltünete. Esetleg, ha nincs túl sok, szedd le a beteg leveleket.

Előzmény: Robz (25686)
Robz Creative Commons License 2020.08.17 0 0 25686

A kabóca nyoma más, azt megismerem. (teljesen másnak néz ki, mint a gombák, nem kell nagyító sem)

Ez biztosan gomba, ezek szerint peronosz.

Mit lehet ezzel tenni így az éréshez közel?

3 hetet nem bír ki. (Cuproxat-ot szokott kapni így Júliustól, felszívódókat már nem, de az 3 hét ÉVI)

Előzmény: van_Persil (25685)
van_Persil Creative Commons License 2020.08.17 0 1 25685

A 2. és a 3. képen ugyanaz a kórokozó van. Ilyenkor a peronoszpóra inkubációs ideje lecsökkenhet a 4-6 hétről akár 3 napra is, így az olajfoltok el is maradhatnak. Az amerikai szőlőkabócának nincs szövedéke, az amerikai lepkekabócának van, de az nem így néz ki. 

 

Fotó alapján nagyon nehéz bármit is mondani, az olvtárs nézze meg nagyító alatt azt a fehér valamit, es az alapján döntse el, hogy peronoszpóra penészgyep vagy pedig valami állat szövedéke, esetleg tojásai. 

Előzmény: szolo1 (25683)
Maci_P Creative Commons License 2020.08.17 0 0 25684

Nem az amerikai lepkekabócára gondoltál? Tudtommal az sző ilyen fehér akármit.

Előzmény: szolo1 (25683)
szolo1 Creative Commons License 2020.08.17 0 0 25683

Üdv!Az 1. képen valami jól elhatárolódott elhalásokat vélek látni.Elsodródott gyomirtó vagy más szer hatása?Napégés?A 2.képen az Amerikai szőlőkabóca szövedéke látható,ez biztos.A 3.kép lehet peronoszpóra,de akkor a másik oldalán is sárgulni kéne az érintett résznek.Arról meg nincs fotó.

Előzmény: Robz (25680)
jaro1979 Creative Commons License 2020.08.17 0 1 25682

Ez szerintem peronoszpóra.

Előzmény: Robz (25680)
Barret02 Creative Commons License 2020.08.16 0 0 25681

Felénk is úgy járkálnak,mint ha mi lennénk a betolakodók...Meg sem lehet őket ijeszteni.

Előzmény: kezdőlépés (25678)
Robz Creative Commons License 2020.08.16 0 0 25680

A csemegeszőlőkön találkoztam ezekkel a levrlekkel. 

Ez lisztharmat lehet, vagy peronosz?

Itt-ott van belőle és jó lenne tudni, mivel kellene védekezni ellene. 

Olajfoltosodást nem látok rajta, ezért tippelnék lisztharmatra, de a színén semmi nem látszik, púposodás sem, mint a lisztharmatnál.

evodia2010 Creative Commons License 2020.08.15 0 1 25679

Vaddisznóvér...

Előzmény: kezdőlépés (25678)
kezdőlépés Creative Commons License 2020.08.15 0 0 25678

Mit használnátok vadriasztónak? Mérhetetlenül sok lett a vaddisznó:(

vadásztársaság szarik rá

IsKol Creative Commons License 2020.08.11 0 0 25677

Ha nem, akkor áthúzódik egy évvel későbbre.

 

A ZGy 3x kapott rezet míg a ZW 1x rézpótlót, 2x kombináltat és most pár érésben lévő csemege miatt nem kap...

 

Lehet majd szüret után lemosom a felszaporodott peronoszt.

 

Ha meghagyják a ZGy-t, felénk Szept. közepére néz ki a szüret míg a ZW 1-2 héttel később.

 

De ez is kiderül az idő előrehaladtával...

 

Szedtem levél mintákat analízisre de majd csak Szeptemberben lesz eredmény. Elmennek szabira, utána meg dolgoznak 1000-rel az AKGs gazdáknak.

Nagyon kíváncsi vagyok az eredményre.

A ZGy-nek van valami gyíkja - talán N hiány 

Előzmény: szervezkedő (25676)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!