Keresés

Részletes keresés

Anna Örök :) Creative Commons License 2022.12.03 0 0 45838

Köszönöm szépen, érteni vélem 😊 amit írsz, de eddig nem csinált ilyet, hanem a kazán be-és kikapcsolt a termosztát utasítása szerint. Szóval ez új jelenség, amit megelőzőtt az, hogy hiába volt a termosztát 18 fok kívánt hőmérsékletre állítva és 20 fok volt a szobában (a temosztát kézi beállításon van, mert a programozása meghaladja a szellemi képességeimet 😊), a kazán mégis fűteni kezdett. Ezt először úgy próbáltam kezelni, hogy kikapcsoltam a fűtést, de ez nem tűnt jó ötletnek, ezért a kazánt reseteltem és akkor ezt a folyton fűt, mikor eszébe jut, ha kell, ha nem viselkedést abbahagyta. Erre most meg lekapcsol, mielőtt kéne. De lehet, hogy pár perc múlva visszakapcsolna, ahogy írod, ezt most figyelni fogom. De ezen nem segítene, ha alacsonyabbra venném a kazánon a fűtési vízhőfokot? Bocsánat az amatőr kérdésekért, lenne még… 😊

Előzmény: Unicalfan (45832)
kormos* Creative Commons License 2022.12.03 -1 0 45837

Általában a gázszerelő szokott hozni tervezőt.

Budapesti vagy? 

Itt a fórumon a Sony Black, azt hiszem Budapesti, talán többet tud mondani és lehet vállalja is a kivitelezést

Előzmény: Atis_84 (45836)
Atis_84 Creative Commons License 2022.12.03 0 0 45836

Utcafronti a nézetem, ha kinézek az ablakomon, akkor az utca túloldalán lévő épület teteje van velem egy szintben. Ez kb. 4 autósávnak megfelelő távolságra van (2 sávos utca + 2 olyan széles járda, amin autó autók parkolnak teljes szélességben és még járda is marad). Szóval szerintem meg van a 10 méter, de majd lemérem egy lézeres távolságmérővel. Felettem nem lakik senki, már csak a padlásunk van. 

 

Technikailag tudom ugyanabba a helyiségbe tenni a kazánt, ahol a kivezetés volna, ez esetben ugyanazon a falon lenne a kazán, ahol az áttörés is lenne a kivezetésnek.

Viszont elég csúnyán mutatna abban a helyiségben (lakószoba), így szívesebben tenném a fürdőbe. Ebben az esetben 1 darab 90 fokos könyök + 4 méter vízszintesen vezetett égéstermék-elvezető cső kellene a faláttörésig.

 

Ahogy lentebb kormos kolléga javasolta, letöltöttem a kinézett Ariston Cares S 24 kazán szerelési útmutatóját, hogy megtudjam, milyen vízszintes hosszt enged meg a gyártó. 

Annyit találtam benne, hogy a vízszintes csövezést 3% lejtéssel kell megcsinálni a csőben visszafolyó kondenzátum miatt, de értelmezésem szerint a megengedett hosszúságot csak függőlegesre adja meg a táblázat. Bár azt nem tudom, hogy a Cxx számok mit jelentenek.

 

Ez a táblázat van egyedül a manualban: 

 

Előzmény: Unicalfan (45831)
Atis_84 Creative Commons License 2022.12.03 0 0 45835

Beírtam a keresőbe a gázterv Budapestet, és a legelső találatban szereplő céget elhívtam konzultációra. 10.000 Ft a konzultáció, a gáztervet további 140.000 Ft-ért csinálják meg. Ezek szerint bután kiválasztottam a legelső és így a legdrágább céget. :)

Előzmény: kormos* (45830)
s51es Creative Commons License 2022.12.03 0 0 45834

Nem ilyen az optimális működés a mostani kódex szerint. Az nyilván laborviszonyokra valósulhat meg. 

 

Itt a hőleadó felület lehet kevés, vagy lassú ? Esetle magasabb hőfokú vízre méretezett?

peterch Creative Commons License 2022.12.03 0 0 45833

Szia !

 

A hőleadófelületek mérete kisebb , mint a kazán minimális teljesítménye .

Előzmény: Anna Örök :) (45828)
Unicalfan Creative Commons License 2022.12.03 0 0 45832

Ez azért van mert a kazánod már elérte a beállított előremenő vízhőfokot,sőt már a visszatérő vízhőfok is megemelkedett annyira,hogy nem tud tovább lemodulálni ezért kikapcsol,viszont a szobatermosztát még hőt kér mert még nincs meg a kívánt hőmérséklet a szobában.A kazán pár perc utókeringetés után vissza fog kapcsolni...

 

Előzmény: Anna Örök :) (45828)
Unicalfan Creative Commons License 2022.12.03 0 0 45831

A tervezett kitorkollással szemben 10 méteren belűl van e valami ? Utcafrontra tervezed a kitorkollást vagy esetleg társasház belső udvar? Esetleg védett(műemlék) épűlet e?

 

Ugyanabban a helyiségben lenne a kazán aminek a falán lenne a kivezetés?

 

 

Előzmény: Atis_84 (45826)
kormos* Creative Commons License 2022.12.03 0 0 45830

50-100 ezer között valószínűleg, kérdezz rá előtte.

Előzmény: Atis_84 (45829)
Atis_84 Creative Commons License 2022.12.02 0 0 45829

Köszi! Jövő hétre már elhívtam egy gáztervezőt, meglátom mit mond.

 

Nem fogok ezen spórolni, de mi az az összeg, amit szabad, illetve érdemes egy budapesti kislakás gáztervéért kiadni?

Előzmény: kormos* (45827)
Anna Örök :) Creative Commons License 2022.12.02 0 0 45828

Nem tudom, tudna-e valaki segíteni, immergas kazanhoz és/vagy honeywell cm 900 termosztáthoz értő szakembert keresnék. Furcsán visekedik a kazánunk, de nem tudom, h a kazán a hibás vagy a termosztát. Mind a kettő működni látszik, de valahogy nem hallgatnak egymásra. Ha feltekerem a termosztáton a hőfokot, bekapcsol a kazán, de aztán még a kívant hőfok elérése előtt lekapcsol, viszont a termosztát úgy jelzi, mintha még fűtene. Semmi hibajelzés egyik készüléken se. 

kormos* Creative Commons License 2022.12.02 0 0 45827

Elvileg ki lehet vezetni az homlokzaton. Majd megmondja a gáztervező, ha nemet mond, kérdezz meg másikat is. 

Vízszintes hossz: Amit veszel majd a kondenzációs kazánt, benne van a használati utasításban, hogy milyen hosszan lehet. 

Aztán majd lehet kell még kéményseprő vélemény is. 

Végül jön a gázszolgáltató, akik átveszik. 

 

Helyenként változik, hogy milyen szigorúan nézik az OTÉK rendeletet. 

Előzmény: Atis_84 (45826)
Atis_84 Creative Commons License 2022.12.01 0 0 45826

Sziasztok!

 

Egy olyan társasházi lakásban lakom, amelyben eddig vezérelt áramról hajtott hőtárolós kályhákkal fűtöttem, de az üzemeltetésük mára horror lett. Gáz eddig nem volt a lakásban, ma írtam alá az MVM gáz csatlakozási szerződését.

 

A leendő kondenzációs kazán égéstermék-kivezetésével kapcsolatban szeretnék segítséget kérni. El szeretném kerülni, hogy a társasház tetejére építtessenek velem egy külön kéményt, ezért homlokzati kivezetésben gondolkodom. A legfelső emeleten lakom, felettem senki sem lakik. Az OTÉK rendeletet böngészve azt látom, hogy homlokzatra kivezethető az égéstermék, amennyiben nem laknak felettem

"gázfogyasztó készülék homlokzati kivezetésének tengelyétől mért 2,0-2,0 m-es sávban a kivezetés FELETT a teljes épületmagasságra vonatkozóan a homlokzaton szellőztetésre szolgáló nyílás vagy nyílászáró nincs."

Az OTÉK-en kívül kazángyártói ajánlások szerint az is fontos, hogy oldalirányban se legyen a közelben szomszéd ablak. Ez teljesül is, nincs ilyen ablak ~5 méteren belül.

 

Mi a tapasztalatotok, ennek tükrében lehet engedélyeztetni a homlokzati kivezetést manapság? A jövő héten megkeresek egy gáztervezőt, Ő biztosan ad majd hivatalos választ, de baromira kíváncsi vagyok már előre!

 

Illetve még egy apróság, de ezt meg tudom oldani, ha nem jön össze, így nem kritikus. A kazánt egy olyan helyiségbe szeretném szereltetni, ami a homlokzattól kb. 4 méter távolságra van vízszintesen, nyíl egyenesen. Megengedett az, hogy a kondenzációs kazán csöve négy métert haladjon vízszintesen a lakásban (vagy akár kis dőlésszöggel), amíg eléri a homlokzatot? Az OTÉK semmit nem ír a vízszintes vezetés maximális hosszáról.

 

A vicc kedvéért: Ma felhívtam a közös képviselőt, azzal a reménnyel, hogy ha kezel 15-20 társasházat, akkor talán hallott már erről a témáról. Halvány lila gőze sem volt arról, hogy miről beszélek, végig azt hajtogatta, hogy nekem bélelt kéményt kell építenem, és a műanyag ablakok mellé levegő beáramlásról kell gondoskodnom. :D Nem hiába, nem mai darab a néni, szegény lemaradt a kéményes cirkók korában. :D

 

Köszi előre is! 

 

Zs:) Creative Commons License 2022.12.01 0 0 45825

Nem ártana a rendszerbe egy tágulási tartály!

A kazán tágulásija mekkora előfeszítési nyomásra lett beállítva?

Jó eséllyel azért ingadozik ennyire a nyomásod, mert nem tud hova tágulni a víz.

Előzmény: csimnikek (45822)
csimnikek Creative Commons License 2022.12.01 0 0 45824

Nagyon köszönöm, akkor megnyugszom.

A javasolt beállításokat meg kipróbálom, kíváncsi vagyok mit fog produkálni úgy fogyasztásban. Ez a komfort mód amúgy meg röhej, még olvastam is itt róla korábban, de azt hittem ezt elmondják beüzemeléskor vagy írják a leírásban.

Előzmény: Sony Black (45823)
Sony Black Creative Commons License 2022.12.01 0 0 45823

"Az normális, ha a kazán nyugalmi állapotban 1.3 bar nyomást ír ki, fűtéskor viszont felmegy 2-ig?"

 

Igen, normális. 2,5ig bárig teljesen normális. Nem kell rátölteni.

 

"amióta hivatalosan is beüzemelték csinál olyat, hogy melegvíz készítés után (néha fűtés után is random, nem tudtam még rájönni a logikájára) bekapcsol magától, azt írja hogy melegvizet készít de csapot mi nem nyitottunk, majd kb fél perc múlva le is áll - ez vajon normális" 

 

Igen ez is normális. be van rajta kapcsolva a komfort funkció ezt azért csinálja. Ennek az a lényege hogy mindig melegen tartja a hőcserélőt, hogy egyből tudjon melegvizet adni. Ki lehet kacsolni és akkor picit többet vársz majd a melegvízre. Ennyi.

 

"Amúgy megvan végre a Tzerra Ace 24, 7db 22K radiátort hajt szigeteletlen 70nm lakásban, egyelőre nem tudtam vele sokat játszani de 50 fokon kapcsolgat ha csak 3 termofej van teljesen nyitva, 60-on már nem"

 

22k 7db de mekkorák azok a radiátorok, mert azt nem írtad?! Mindegyik egyenletesen melegszik és teljes felületén? Szerintem inkább nyisd ki mindet, és vedd le 45fokra azt az előremenőt. A radiátorok tömegárama be lett rendesen szabályozva? Szivattyú fokozat állítható? Ha igen, azt lineárisra kellene állítani.

 

Előzmény: csimnikek (45811)
csimnikek Creative Commons License 2022.12.01 0 0 45822

Csak a kazán beépített 8L tágulási tartálya van a rendszerben, külső nincs - ez lát el 7db 22K termofejes radiátort, egy szintes lakásban. 3 hete lett a régi kazán és szerelvények kidobva és az egész rendszer újra összerakva, radiátorok újra feltöltve, légtelenítve, majd inhibitor betöltve, 2 hete pedig már napi használatban is van. Onnan indultunk hogy 1.6 bar volt nyugalmi helyzetben és fűtés közben felment 2.1-re, most ugyanez 1.1-1.2 nyugalomban és 2.0 fűtéskor. Azt pontosan nem tudom - és szerintem a szerelő se tudná - hogy mennyi víz van a rendszerben, fel lett töltve "amennyit felvesz" módon.
Igazából csak nem tudom, hogy légteleníteni kell-e, vagy vizet rátölteni, vagy ha nem értek hozzá ne piszkáljam (eddig amit megszereltem mindig rosszabb lett) és hívjam vissza a szerelőt.

Előzmény: Zs:) (45821)
Zs:) Creative Commons License 2022.11.30 0 0 45821

Mennyi víz van a rendszerben? Mekkora tágulási tartályod van? Mikor volt utoljára karbantartva/beállítva?

Előzmény: csimnikek (45811)
attila0325 Creative Commons License 2022.11.30 0 0 45820

Nem az a fele van eldugulva, ahol a felmelegíteni kívánt víz megy át a csapokhoz, hanem az, amelyik felén a kazán belső köre keringetné le az égőtől jövő forró vizet.

Kb. belesült az a fekete iszapos cucc, amit láthattál távozni a túlnyomás szelepen is.

Előzmény: 1ookie (45819)
1ookie Creative Commons License 2022.11.30 0 0 45819

Köszi a választ. Természetesen hívtam szakembert, de csak jövő héten tud jönni.

Azt viszont nem értem, hogy ha el van dugulva a hőcserélő, akkor mi az oka annak, hogy akár két-három percig is jön zavartalanul, megfelelő nyomással a meleg víz. Úgy gondolom, ha dugulás van . akkor egyáltalán nincs áramlás, vagy csak kisebb nyomással. Sajnos nem vagyok szakember, ezért elnézést, ha bugyuta kérdést teszek fel.

Előzmény: Sony Black (45815)
Sony Black Creative Commons License 2022.11.30 0 0 45818

2,7kW és a 3,2kW különbségé miatt azért ne induljál el a bíróságra szerintem :)))

 

"A minimum teljesítmény a kulcsszó a kazánvásárlás során-erre már rájöttem a fórumot olvasgatva:-)  De ha az alapján dönt valaki akkor át van baxva?"

 

Nézd, már írtam hogy ez nem ennyire fekete és fehér, lehet a rendszered sem teszi lehetővé hogy még lejjebb moduláljon a kazán, vagy rosszul van beállítava, stb... nagyon sok oka lehet.

 

"A te saját kazánod se tudja a gyárilag megadott minimum értéket?"

 

Soha nem foglalkoztam még vele. Nem is nagyon érdekel.

 

Előzmény: HWK12 (45817)
HWK12 Creative Commons License 2022.11.30 0 0 45817

Köszönöm a választ.

Akkor ez a kazán minimum teljesítmény dolog egy átverés show? Minden kazángyártó a laboratóriumi körűlmények adatait adja meg? 

Kérdezem: Hogy vegyen így bármit is az ember? A minimum teljesítmény a kulcsszó a kazánvásárlás során-erre már rájöttem a fórumot olvasgatva:-)  De ha az alapján dönt valaki akkor át van baxva?

 

A te saját kazánod se tudja a gyárilag megadott minimum értéket?

Előzmény: Sony Black (45813)
molnaarkaroly Creative Commons License 2022.11.30 0 0 45816

10.5x0.6 m   22-es  acéllemez radiátor  van a rendszerben.

A marha okos   saját termosztátja vezérli analóg üzemmódban  amit használok -igy tudtommal nem is állitható  be manuálisan az előremenő.Vezérli magának  ahogy gondolja. Pld  ha megemelem   a kivánt  hőt  vagy  egy 1 C-t  csökkent  a szobahő, akkor megkergeti  40-50 C előremenővel, utána visszaáll.    

A kazán min teljesitményét  tudom állitani. Próbaképp felemeltem  5kW-ra.  Igy    az előremenővel  felmegy 35-re...  . De  érzésre  igy  gyakrabban kapcsolgat, ami logikus is...

 

 

 

Előzmény: kormos* (45805)
Sony Black Creative Commons License 2022.11.30 -1 0 45815

Bármi lehet... Én innen nem tudom megállapítani a te rendszered körülményeit, amit lehet te sem tudsz pontosan.

 

Mondok egy példát:

Hasonló jelenség miatt hívtak ki egy házhoz. HMV hőcserélő totál el volt dugulva... Átmostam a rendszert és a víz benne olyan volt mint egy vas rendszerben, pedig réz bekötések, és műanyag csöves zárt rendszer volt és csak padlófűtés. Kávé barna víz jött ki a rendszerből, homokkal!

Átmostam, feltöltöttem újra a rendszert. Kapott bele inhibitort és tökéletes volt kb 2 hónapig majd megint hívott az ember hogy kiált hibára a kazán. A hiba ugyan az volt. A rendszerből megint leengedtem a vizet és megint kávé jött le belőle homokkal! Na itt már gyanús lett a dolog, de nagyon.

Tüzetes rendszer átnézés után kiderült, hogy a hálózati víz amit használnak, valójában egy fúrt kút vize! (Budapest a helyszín, tehát egyáltalán álmomban nem gondoltam volna hogy kútvízen élnek) A padlófűtés csöve régi szürke PP cső ami nem oxigén diffúzió mentes mint tudjuk. (ezt azért nem szúrtam ki elsőre, mert a cső gyönyörűen az osztó bekötésig le volt festve fehérre) Tehát a rendszerbe folyamatosan diffundált az oxigén, és a kútvíz homokos kezeletlen, amiben megindultak a baktériumok, gombák, kivált a vas is, és azért volt kávébarna és ezért rakta tele a HMV hőcserélőt szutyokkal...

Persze az ember semmit nem tudott a rendszerről... Le lett választva a kazán hőcserélővel, és azóta nincs probléma.

 

Szóval a lényeg a dologban, hogy még egy helyszíni probléma megoldáskor is előfordul az, hogy szakemberként nem gondolunk mindenre.

Tehát a kérdésedre a választ sem itt fogod megkapni. Ki kell hívni egy szakembert, hogy a problémát tárja fel és orvosolja! ;-)

Előzmény: 1ookie (45804)
Sony Black Creative Commons License 2022.11.30 -1 0 45814

Más működésű elvű.

Igazából a kettő között van.

Jobb mint egy nem kondenzációs és rosszabb mint egy rendes kondis készülék.

Számokban ezt most nem fejteném ki mert nincs értelme. Mint ahogy annak sem hogy lecseréld ha nincs semmi baja.

Minimális különbségek lennének fogyasztásban.

Előzmény: KokoTibor (45810)
Sony Black Creative Commons License 2022.11.30 -1 0 45813

"Miért 98% os hatásfokkal számoltál?"

 

Azért, mert valójában csak egy hőszivattyú képes 100%-os hatásfokot meghaladni. Ha erre feldugnál egy füstgáz elemzőt, akkor gyári CO2 beállítási adattal ezt írná ki. Ez egy nagyon jó adat! A kondis kazánok 95-98% között mennek. A 100% feletti számolás egy régebbi metodika szerint számolt adat, amihez a látens hőt hozzáveszik. Ma már nem így számolunk.

 

"A gyári adat azt mondja ,hogy 2.7 kw a minimum teljesítmény, akkor miért megy 3.23kw-on?"

 

Ez egy laboratóriumi körülmények közt mért adat. Annyi sohasem lesz mint a könyvben le van írva.

Egy autónak a gyártó által megadott fogyasztási adatai sem pontosan azok a valóságban, mint ami a könyvében le van írva.

A OBD által kiírt fogyasztási adat sem pontosan annyi, mint amikor méred a tankolási pontos litert, és a megtett km-ert.

 

"Létezik,hogy csalnak a gázórával? többet mutat mint a valóság?" 

 

Persze, minden létezik, semmisem csak fekete vagy fehér :) De azért én ennyire ebbe nem mennék bele... ilyen adatoknál

Előzmény: HWK12 (45812)
HWK12 Creative Commons License 2022.11.30 0 0 45812

Köszi.

Nem nagyon értek pár dolgot:

Miért 98% os hatásfokkal számoltál? Mondjuk nem írtam de 40/30 fokon megy a kazán (már egy hete folyamatosan-értem ezalatt,hogy 0-24-ben) Ilyenkor a hatásfok bőven 100%felett van ,ha jól értelmezem ilyenkor kéne a legjobbnak lennie pl 108-110%

Amit szintén nem értek: A gyári adat azt mondja ,hogy 2.7 kw a minimum teljesítmény,akkor miért megy 3.23kw-on?

A kéményseperő üzemben is teszteltem a minimumot,ilyenkor is 0.33m3 jött ki. Hogy lehet az,hogy magasabb a valós kw adat,mint a gyári megadott minimum?

Létezik,hogy csalnak a gázórával? többet mutat mint a valóság? vagy a kazángyártó hazudik az adatokkal?

Előzmény: Sony Black (45807)
csimnikek Creative Commons License 2022.11.29 0 0 45811

Sziasztok!
Az normális, ha a kazán nyugalmi állapotban 1.3 bar nyomást ír ki, fűtéskor viszont felmegy 2-ig? Amikor felszerelték azt mondták 1.5-2 között legyen, így viszont nem merek rátölteni, hogy fűtéskor ne legyen túl magas, de lehet csak levegős a rendszer, nem értek hozzá
Illetve: amióta hivatalosan is beüzemelték csinál olyat, hogy melegvíz készítés után (néha fűtés után is random, nem tudtam még rájönni a logikájára) bekapcsol magától, azt írja hogy melegvizet készít de csapot mi nem nyitottunk, majd kb fél perc múlva le is áll - ez vajon normális “ön-karbantartás”, vagy a szaki hagyhatott úgy valami beállítást beüzemeléskor? (nem szólt nekünk hogy a kazán ilyet csinálna)
Amúgy megvan végre a Tzerra Ace 24, 7db 22K radiátort hajt szigeteletlen 70nm lakásban, egyelőre nem tudtam vele sokat játszani de 50 fokon kapcsolgat ha csak 3 termofej van teljesen nyitva, 60-on már nem, de tippre amit nyernék kondenzációval elveszíteném plusz fogyasztásban ha minden radiátort kinyitok (meg komfortban se biztos jobb, ha itt-ott túlfűt) - majd játszok vele, de hát hosszú a kémény és 6kW a minimum. Amúgy halk a cucc és a képviselet is eddig nagyon segítőkész.
Azért meg külön köszönet hogy itt többen írták hogy egy Q7RF-nél általában nem kell több, nálunk nagyon bevált ez a páros, kellően jó a komfort bonyodalmak nélkül.

KokoTibor Creative Commons License 2022.11.29 0 0 45810

Kösz. Az mit jelent hogy félkondenzációs, nem hűti vissza annyira a füstgázt? Vagy más működési elvű? Mennyivel rosszabb a hatásfoka mint egy mostani modern, és mennyivel jobb mint a nem kondenzációs?

Előzmény: Sony Black (45809)
Sony Black Creative Commons License 2022.11.29 0 0 45809

Ez egy úgynevezett félkondenzációs vagy első generációs kondis kazán. Annyira nem rossz, de nem is jó. Ha jól működik nincs értelme lecserélni.

Előzmény: KokoTibor (45808)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!