Keresés

Részletes keresés

diospyros Creative Commons License 2021.09.09 0 0 591

igen, a d. lotus is ilyen, januárban is ehető a fáról.

de sztem mert kicsi a gyümölcshús,

nem tud berohadni. (ill. addigra részben aszalódik, cukortartalom koncentrálódik...)

de a d. kaki az sajnos nem áll el addig a fán :( 

meg le is ennénk (meg a madarak...)

Előzmény: CBNora (590)
CBNora Creative Commons License 2021.09.09 0 0 590

Én már ettem januárban Diospyros virginiana-t fa alól. Némelyik gyümölcsöt persze ki kellett köpni, de nagyrészt élvezhető volt.

Előzmény: diospyros (588)
szucsl57 Creative Commons License 2021.09.09 0 1 589

Csak kiegészíteném az előzőeket még azzal, hogy gyerekkoromban (50 éve!) amikor síelni vagy szánkózni jártunk, rengeteg fagyott csipkebogyót ettünk. Ahogy levettük a bokorról puha (fagyás utáni) állapotban, a szára felőli részen a csipkebogyó hús nagy részét ki lehetett szívni. 

Előzmény: diospyros (588)
diospyros Creative Commons License 2021.09.02 0 0 588

igen, nem rohad az, az tévedés a cikkben, vagy csak hatásvadászat,

a rohadt gyümölcs nem jó. szottyos lesz, az más. a (lebomló) csersavtartalom,

a magas pektintartalom védheti meg a naspolyát, h. berkenyét.

---

én is még januárban is csemegézek a fáról, teljesen jó, persze nem mind, de sok.

legjobb hűtő :) ami érdekes, h megfagy nyilvánvalóan, és felenged, és mégis jó!

(ellentéteben pl. a datolyaszilvával, az ha megfagy, akkor utána enni kell,

pár napon belül, és nem is olyan jó már).

a legkésőbb még bokorról ehető gyümölcs pedig a kökény.

én ettem március első napjaiban is még jót! :)

 

a "nemes" nagyszemű, Szatmári1 nevű kökény nincs már késő ősszel,

mert mostanában kezd érni, elég sok benne a szilva gén, ezért nagypobb és édesebb,

de kölényes ízzel. hibrid.

Előzmény: te_o (587)
te_o Creative Commons License 2021.08.31 0 0 587

Mondjuk szerintem ez a "rothasztás" körül forgó cikk eléggé túloz.

Tavaly direkt kipróbáltam, a legjobb, mint minden gyümölcsnél, ha a fán érik meg. Novemberig nem volt komoly fagy, és szinte folyamatosan érett a gyümölcs, gyakorlatilag annyit szedtem mindig a fáról, ami éppen kellett/érett.

Utóérlelésnél korábban nálam sokszor "megcsiccsent", azaz alkoholosan vagy már ecetesen erjedni kezdett némelyik, és a többi sem volt olyan finom.

Előzmény: diospyros (584)
diospyros Creative Commons License 2021.08.30 0 0 586

Fehér hajam jelzi az éveket,
és szívem is azonmód vénhedett.
Nem érek én a naspolyánál többet;
ez a gyümölcs egész lottyadtra töpped,
végül szalmára vetve elrohad.
Hát az öregember se ér sokat:
mire megérünk, el is rothadunk,
---

De hogyha vak, meg nem találja célját.
Egy naspolyafánál most azt kívánja,
Bár lenne a babája oly gyümölcs,
Mit „naspolyá”-nak hívnak víg cselédek.
Ó, Romeo, bár lenne a babád
Egy szétnyílott izé s te téli-körte! 

---

„majd belé oltalak téged, s akkor aztán lasponyát oltottam belé: mert akkor a legkoraibb gyümölcsöt fogja teremni; mivel te már rothadsz, mielőtt félig megértél volna, és ez ép a lasponya fő erénye” 

diospyros Creative Commons License 2021.08.30 0 0 585
diospyros Creative Commons License 2021.08.30 0 0 584

ROHADTUL RONDA, ROHADTAN FINOM AZ EREDENDŐ BŰN SZIMBÓLUMA, A NASPOLYA

https://qubit.hu/2020/11/29/ed-rohadtul-ronda-rohadtan-finom-az-eredendo-bun-szimboluma-a-naspolya

pintjano Creative Commons License 2021.07.08 0 0 583

Som nagyon lassan nő...ezért kemény a fája. Utána már jól érzi magát napos helyen is. D-i fal tövében sokáig alig nőtt, most már csak kivágni lehet (tizenéves)

üdv PJ

Előzmény: diospyros (579)
diospyros Creative Commons License 2021.07.07 0 0 582

igen, és a linken lévő somültetvényes videóban pont ilyen kitett, préri-sivatagban vannak a 

csemeték, persze h nem bírják, főleg eleinte.

most, h nekem is kezd már a terület "gyümölcserdő"-re hasonlítani, jobban is érzi minden magát.

a somok a gyümölcsfa sorok É-i végén vannak, mintegy az erdőszélen :)

Előzmény: barkócza (581)
barkócza Creative Commons License 2021.07.07 0 0 581

Bocs, ha kicsit zavarosan írtam, de azt akartam írni, hogy a som nem igazán durván kitett helyen nő, mindig olyan helyen, ami részben árnyékolt, kissé nyirkosabb, északias, stb. Valószínűleg erre elsősorban magonckorban van szüksége.

Előzmény: barkócza (580)
barkócza Creative Commons License 2021.07.07 0 0 580

Azért az erdő peremén, facsoportban, stb., valamennyire védett helyen nőnek fel a som magoncok. A berkenye magoncok is természetes körülmények közt hasonló helyeken tudnak megmaradni.  Nekem berkenye magoncok telepítésével van egy kevés, kezdeti tapasztalatom. 2-4 éves magoncokat ültettünk ki egy korábbi lucernásba, napsütésnek kitett helyre. Ősszel-télen ültettük ki őket, az első nyáron locsoltuk (nagy volt a szárazság), a következő évben láthatóan már nem kellett.

Előzmény: diospyros (579)
diospyros Creative Commons License 2021.07.07 0 0 579

utóérő: ezt nem tudtam. nem rohad, puhul és édesedik?

eddig mindig azt "szedtük", ami potyogott, az a legjobb.

majd megpróbálom aug. végén.

---

som ültetvény: mondja a tulaj, h küzdelem volt az első év, h ne pusztuljanak ki a

csemeték. a som ilyen. mindenki fejében az él, h az erdőszélen, sziklapadkán éldegél száraz és kopár környezetben, öntözés nélkül, de ez csak a felnőtt idő somokra igaz, amik a sok száz kis növényből túlélték :) ilyen pusztulásra nincs "lehetőség" ültevényben.

én is öntözöm non-stop, még most is meghálálja, hogy 2 m magas és másfél m széles, és kb. 6 éves.

a fiatalok továbbra is senyvednek, önözés ellenére is, amíg el nem kapják a fonalat (=azaz jól begyökeresednek.) ez akár 3 év is lehet, szóval az eleje nagyon nem könnyű!

Előzmény: barkócza (578)
barkócza Creative Commons License 2021.07.07 0 0 578

Nagyon jó! Annyi megjegyzés, hogy a som utánérő, lehet keményen is szedni, csak utóérlelni kell.

Előzmény: diospyros (577)
diospyros Creative Commons License 2021.07.03 0 0 577

a Simon Gyümölcs csányi somültetvénye

https://www.youtube.com/watch?v=YpIqQ5mURqk

diospyros Creative Commons License 2021.05.26 0 0 576

milyen berkenye, ha bokor? ARONIA melanocarpa, azaz fekete berkenye?

elfagyhatott a virága (még ha nagyon ellenálló is...), vagy nem porozták a méhek, stb...

idén mézbogyó is kevés lesz, pont rosszkor virágzott, el is fagyhatott és a méhek se nagyon tudták járni a hideg miatt... egyik barátomnak van sok mézbogyója, nála is kevesebb lesz...

Előzmény: Bogyó 2 (575)
Bogyó 2 Creative Commons License 2021.05.25 0 0 575

Sziasztok! AZ volna a kérdésem, hogy mitől lehet az, hogy az éveken át szépen termő berkenye tavaly alig hozott virágot, idén úgy tűnik, egyet se. Amúgy viszont egy kb másfél méter magas bokor, két fa között van, tavaly meg iy nyírtam a fákat, hogy még több napot kapjon a berkenye, de az idén mégis virág nélkül van, pedig amúgy nem látok rajta semmit, legfeljebb kicsit sárgás némelyik levele. Tavaly kapott egy kis szervestrágyát is, szóval, nem tudom mi lehet vele.

Köszönöm, ha van tippetek.

 

barkócza Creative Commons License 2021.05.22 0 0 574

Előzmény: barkócza (573)
barkócza Creative Commons License 2021.05.22 0 0 573

Aha, értem köszönöm. Mindenesetre a házi berkenyét csak támogatni tudom. :)

 

Nekem most az az elképzelésem, hogy megpróbálok mindent saját, vagy legalábbis fajazonos magoncra oltani. A házi berkenye magoncaim még nőhetnek, de jövőre talán már olthatom őket. Az idén pl. barkócát oltottam barkóca magoncra.

Előzmény: Nobody1 (572)
Nobody1 Creative Commons License 2021.05.19 0 0 572

Igen, de mint írtam, mélyen gyökérnyakba oltva és a kihajtás után feltöltve a nemes, vagyis a berkenye is gyökeret ereszt és idővel gyakorlatilag átveszi a galagonyától a gyökér összes feladatát. Tehát a galagonya csak az első néhány évben látja el a berkenyét és utána háttérbe szorul vagy elhal a berkenye gyökeresedése után. Tehát "csak" annyi az előnye a berkenye magvetéssel szemben, hogy garantáltan az anyafa minőségű utódot kap az ember és nyer pár évet a termőre fordulásnál.

(Hasonló ez is, mint ahogy régen a muskátlit gyökereztették. Míg nem voltak gyökereztető hormonok, a levágott muskátli szárába egy zab vagy árpaszemet dugtak, mert az előbb csírázott és addig ellátta tápanyaggal a muskátlit, míg az saját gyökereket eresztett.)

Előzmény: barkócza (571)
barkócza Creative Commons License 2021.05.19 0 0 571

Ez igaz, bár ne felejtsd el, hogy egy házi berkenye elélhet háromszáz évig, és 15-20 métert is elérhet.  Nyilván persze ez házikertben nem mindig cél.

Előzmény: Nobody1 (570)
Nobody1 Creative Commons License 2021.05.19 0 0 570

Igen, láttam a könyvben. De végül is él rajta, így ellátja az alany, csak csúnya. Ezért kell gyökérnyakba oltani és akkor max földszint lesz egy dudor...

Előzmény: barkócza (569)
barkócza Creative Commons License 2021.05.19 0 0 569

Azért nagyon látványos a kép:

 

Előzmény: Nobody1 (568)
Nobody1 Creative Commons License 2021.05.19 0 0 568

Előfordul ha az alany kisebb növekedésű és magasan van oltva. Ilyen esetben mélyen gyökérnyakba kell oltani, majd évente kicsit feltölteni és akkor a nemes is gyökereket ereszt idővel.

Előzmény: barkócza (566)
barkócza Creative Commons License 2021.05.19 0 0 567

Megnéztem gyorsan, a múlkor belinkelt cseh berkenyés könyv 115-ik oldalán van egy ilyen kép, éppen házi berkenye galagonyán.

Előzmény: barkócza (566)
barkócza Creative Commons License 2021.05.19 0 0 566

Bocs, látom. Azért a galagonya kevés szokott lenni a berkenyének. Oltottak régen berkenyéket - de nem házit - galagonyára, és ebből rémisztő tankönyvi ábrák születtek, vékony törzzsel alul, és dupla méretű törzzsel az oltás felett.

Előzmény: Nobody1 (565)
Nobody1 Creative Commons License 2021.05.19 0 0 565

Ott van a kép alatt... "Galagonyán angolnyelves."

Előzmény: barkócza (564)
barkócza Creative Commons License 2021.05.19 0 0 564

Mire oltottad?

Előzmény: Menta? (560)
diospyros Creative Commons License 2021.05.17 0 0 563

örülök a sikernek,

gratulálok! :)

 

Előzmény: Menta? (560)
diospyros Creative Commons License 2021.05.17 0 0 562

8-10 évre terem a házi berkenye oltvány.

Van idén virágom, majd rteszek fel képet.

(A szombatheyli 8 évesen termett először, de elrágta valami, már vége :(((

Előzmény: kaalyz (559)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!