Keresés

Részletes keresés

In Lak'ech Creative Commons License 2022.02.23 -2 1 20134

Lehet, hogy megköveztek, kitagadtok, karóba húztok, de mégis kikívánkozik belőlem. Cáfoljatok, vagy adjatok igazat.

Leszögezem, hogy nem vagyok fotóművész, bár 45 éve volt legelőször fényképezőgép a kezemben, és a magam szakterületén letettem az asztalra, amit lehetett.

 

Úgy gondolom (tudom), hogy amit ti "buboréknak" neveztek, az a fő fotótémánál jóval távolabb, azaz a fófkuszon kívül található, ergo  életlen fényforrások, harmatcseppeken megcsillanó napfény, távoli lámpák, stb.

Ha a bemutatott fotókat extrém kis rekesszel, hosszú expozícióval készítették volna, akkor a jelenség megszűnik. A nagy mélységélesség miatt.

Tehát nekem az a meglátásom, hogy (bizonyos határok közt) minden optika képes ilyet csinálni. Természetesen a legjobbak ilyen célra az igen nagy fényerejű optikák, mert ebben az esetben alacsony a mélységélesség.

Előzmény: bmwr12 (20131)
Szabolcsi Mihály Creative Commons License 2022.02.23 -2 1 20133

Na igen, de akkor az nem a fotós érdeme, hanem a lencséé. Lyóó lyáték amúgy...  :)

 

https://www.juzaphoto.com/me.php?p=&pg=79588&l=en

Előzmény: bmwr12 (20131)
Jahno Creative Commons License 2022.02.23 -2 1 20132

Na, elején mondani akartam, hogy ez nem is a 100as lesz, de aztán látom a végén.

Előzmény: bmwr12 (20131)
bmwr12 Creative Commons License 2022.02.23 -2 1 20131

Alapállásban a Trioplánok buborékosak.

Nehéz kihozni vele egy "normál" képet (digitálissal).

 

Előzmény: Szabolcsi Mihály (20129)
Jahno Creative Commons License 2022.02.23 -2 1 20130

Meg a háttér, legfeljebb ehhez hasonló még sok kitobival is kijön, a klasszikus cuccnál meg messziről látszik, hogy mivel készült. Ahogy ugye a 40-2esnél is meg van a maga stílusa és más fajta képet szinte nem is lehet vele csinálni, vagy minek :-D

Előzmény: Szabolcsi Mihály (20129)
Szabolcsi Mihály Creative Commons License 2022.02.23 -2 2 20129

...annyit azé' csendesen hozzátennék, hogy a buborékot nem a triplet készíti, hanem a fotós... az előbbi képet egy Tamron SP 17-50/2,8 lencsével barkácsoltam :)

Előzmény: Szabolcsi Mihály (20128)
Szabolcsi Mihály Creative Commons License 2022.02.23 -2 1 20128

Rollei Creative Commons License 2022.02.23 -2 1 20127

Köszi, jobb ez így, mert csak elvitte volna alaptémát.

 

Előzmény: pater68 (20125)
x20fan Creative Commons License 2022.02.23 -2 3 20126

<off>

15600 volt 92-ben az átlagbér.

Kicsit később, 2002-ben vettem az első digit gépemet, 2 Mpixeles HP-t használtan 70 ezerért, akkor 64900 volt az átlagbér, vagyis mai bérrel számolva 289381 Ft lenne. Ki adna ma ennyit érte? Nyilván senki, 1-2 ezerért hirdetgetik az emberek.

Pár évvel előtte, a 80-as évek végén vettem Ofotértban a Kobo-t, ami kínai talán Minolta vagy valami hasonló kisfilmes másolat, meg a Pentacon sixet, ezek olyan 6-7 ezer Ft körül voltak, majdnem havi átlagbér egyenként (88-ban 8968.-). Utoljára 2000-ben kattintottam filmre.

A mai jobb digitális gépek is simán a mai átlagbér fölött vannak. Viszont 78-ban még 5000-ért vettem a használt Praktica LTL3-at, ami másfél havi átlagbér volt, most meg simán kapni jó aps-c dslr-t kitobival az átlagbér hatodáért.

</off>

Előzmény: In Lak'ech (20121)
pater68 Creative Commons License 2022.02.22 -2 3 20125

Nem értem, amit írtál, de nem gond. Töröltetem a hozzászólást.

Amúgy ha szavazhattam volna, a humorra szavaztam volna.

Előzmény: Rollei (20122)
Rollei Creative Commons License 2022.02.22 -2 2 20124

Egyrészt igazad van, másrészt meg elbeszélnünk egymás mellett. Én az értékét emlegetem, te meg az árát. Ez utóbbit tényleg az határozza meg, amit a piac megad érte. Ha most tényleg ennyit adnak érte, akkor legyen, feltéve hogy valóban forognak ezek az cuccok, és nem csak a hirdetések pörögnek itt-ott. Meg az emlegetések arról, hogy ennyiért, vagy annyiért adták el, aminek egy része talán igaz is.

 

Két dolgot azért megjegyeznék:

 

Amikor kijött az első elég normálisra beárazott Nikon, talán a D70-es volt, mindenki vette nyakló nélkül. Aztán rájöttek, hogy a régi Nikon obikat cseszhetik, mert nem kompatibilisek az új digitális vázakkal, belemennek ugyan, de nincs fénymérés, meg AF visszajelzés, meg a fene tudja mi nem működött. Elkattintani el lehetett ugyan, de csak olyan gondolomformán ment az expozíció. Lehet hogy egy-két részletben tévedek, mert nem voltam érdekelt a kérdésben, így nem jegyeztem meg. Mindegy is, ez oda vezetett, hogy hirtelen mindenki szórta kifelé a régi Nikkorokat, majdhogynem szarér-húgyért (hogy egy régi haveromat idézzem) lehetett venni. Nem tartott sokáig, talán csak egy szűk évig, de így lett nekem FM-2n-em manuális 24-es, 50-es obikkal, meg egy rövid, portréra való kistelével. Relatíve fillérekért. Még egyszer mondom, nem voltam soha Nikonos, azért szedtem össze ezt a készletet, mert annyiért nem lehetett otthagyni egy ilyen emblematikus darabot, amit korábban csak a prosikban, meg egy-két bizó ablakában nézhettem nyálcsorgatva. Néhány tekercs erejéig nagyon élveztem, aztán amikor kezdett visszamászni az ára, megváltam tőle. Amikor megjelent a következő nagyobb dobása a Nikonnak, asszem a D200 volt, abban már engedélyezték a firmware-nek, hogy kezelje a régi obikat, meg tán újra építettek bele blendeszimulátort, így hirtelen eltűntek a régi Nikkorok, megugrott az áruk. Ha jól rémlik itt is volt asszem némi kilengés, amikor sokan rájöttek, hogy jó-jó, de azért ezekkel a régi darabokkal csak nem olyan komfortos a fotózás, mint az AF-es, elektronikus obikkal, a képminőség sem pont az, ami a lapkához tervezett obikkal, de aztán beállt egy normális szintre. Ismétlem, tévedhetek az egyes részleteket illetően, de a trendre akartam utalni, ami viszont így volt.

 

Ez a mostani triplet őrület is ilyesféle, valaki okosan kitalálta, most meg fut még egy darabig. Majd azoknak lesz keserű a pirula, akik a végén bennmaradnak a cehhel, és nézegethetik otthon a csudaobit, mert eladni már nem tudják. De van egy olyan érzésem, hogy kimondva-kimondatlanul másnak is lehetnek hasonló gondolatai, esetleg aggályai az árfekvéssel kapcsolatban. Belemondtam a csöndbe egy poén kíséretében hogy a király meztelen, aztán már egy ideje ezen megy a rugózás, moralizálunk meg szavazunk arról, hogy bunkó vagyok-e vagy sem, de azért mégiscsak ekörül a szerencsétlen triplet körül táncolunk. Ez jelentheti persze azt is, hogy uborkaszezon van, meg persze azt is, hogy azért másokat is foglalkoztat, hogy mennyi az annyi. Máskülönben meg kiosztottak volna szokás szerint néhány pluszmínuszt, meg rálegyintettek volna, hogy ez Rollei egy hülye, aztán már nem lenne téma. De valamiért csak téma az ár.

 

Jut eszembe: volt már tripletem, egyet biztosan használtam filmre egy darabig, de talán kettőt, vagy hármat is. Jelenleg is van egy 50-es, talán Domiplan, vagy Domiron, vagy ilyesmi, nem emlékszem rá fejből. M42 véggel, és ha jól emlékszem, rekeszelőválasztásos. Meg az sem biztos, hogy még nem adtam neki valakinek. Meg kéne keresni, ha megvan, odaadom féláron, mondjuk 80e froncsiért, úgyis jól jönne most némi kp. Ez utóbbit, ha még megvan, akkor komolyan is gondolom.

 

Előzmény: Jahno (20114)
Rollei Creative Commons License 2022.02.22 -2 2 20123

Héhelló! Ne akarjad már lenyúlni a bűnömet, szerezz magadnak saját jogon! :-)

Előzmény: Jahno (20115)
Rollei Creative Commons License 2022.02.22 -2 2 20122

Lécci ne akarj már az én kontómra moralizálni, meg nyilvánosan elítéltetni! Egyrészt mert fölösleges, ez a fajta jóemberkedés eléggé hidegen hagy, másrészt meg tudtommal nincs érdekkülönbség köztünk ebben a tekintetben, és tudtommal nem is érint téged ez a kérdés. Bár, ha jobban belegondolok, felőlem nyugodtan.

Előzmény: pater68 (20112)
In Lak'ech Creative Commons License 2022.02.22 -2 0 20121

Hát nem 5000 Ft. volt az átlagbér.

Előzmény: Jahno (20120)
Jahno Creative Commons License 2022.02.22 -2 0 20120

300 forint hány százaléka volt a fizetésnek? Végén még kiderül, hogy azóta lefelé ment az ára.

Előzmény: In Lak'ech (20119)
In Lak'ech Creative Commons License 2022.02.22 -2 0 20119

Anno 30 éve, az akkori Majakovszkíj u-i bizományival majdnem szemben volt egy pici fotoszerviz.  A bácsi 300 Ft.ért dobálta utánam a 2/58-as Heliosokat.

A nem beugróblendés változatot egy mozdulattal meg lehetett szabadítani az optikáktól és a blendétől. Maradt a több bekezdéses fókuszáló szerkezet. Ebből készítettem akkortájt a csillagászati távcsövek fókuszírozóját. Bizony, hiánygazdaság volt. Nem lehetett beugrani egy puccos távcsőboltba és megvenni az akármilyen profi fókuszírozót. 

No de ezt csak azért írtam le, mert ma már 10-12 eFt-ért árusítják ezeket az orosz nosztalgiaoptikákat. Ez negyvenszeres árnövekedés.

Előzmény: Jahno (20118)
Jahno Creative Commons License 2022.02.22 -2 0 20118

Ilyen ez az árazás, 5ezresért lehet én is vennék, mert poén. Csak nincs ennyi a piacon és meg is határozta a kereslet-kínálat. Mint pld. a klasszikus 75ös Biotart.

Előzmény: Dreamy (20117)
Dreamy Creative Commons License 2022.02.22 -2 0 20117

Végül is jó ötlet eladni 5-6 ezerért, hogy más eladhassa az ebay-en 500€ +- 10%-ért. Bár 2017-ben még valóban 200 ezer forintért ment el itthon egy ilyen M42 V a facebook-on egy bőrtokostól, de nem sűrűn látni. Most csak egy EXA bajonettes sima van 129 eFt-ért. 

 

Előzmény: Jahno (20114)
Jahno Creative Commons License 2022.02.22 -2 0 20116

Attól még fórum és 20+ éves megfejtéseket nehéz lesz most átszabni. Igaz eleinte még nem volt sem adokveszek, sem tematika, csak "a fórum". Aztán jött az internet meg Index lett belőle és muszáj volt így eltagolni. Persze csoportonként más a moderatúra ingerküszöbe is meg minden, de attól még interaktívnak tervezett valami.

Előzmény: marhanyelv (20107)
Jahno Creative Commons License 2022.02.22 -2 0 20115

Tudja fene, úgyis mindig én vagyok a vérgyökér, szerintem küldjetek el engem minden a fenébe oszt kész is, mi baj lehet?

Előzmény: pater68 (20112)
Jahno Creative Commons License 2022.02.22 -2 0 20114

Reális az, amit a piac ad érte és tavaly az ilyen nem volt fent túl sokáig az aprón 140ezresért. Szóval nehéz ügy, meg hiába mondod, hogy 5-6ezer, ha ennyiért egy fostaliga PentaconHeliost sem adnak manapság.

Előzmény: Rollei (20110)
In Lak'ech Creative Commons License 2022.02.22 -2 0 20113

Ebből csak az fog kiderülni, hogy kinek hány kamunickje van. Nekem egy se.

Előzmény: pater68 (20112)
In Lak'ech Creative Commons License 2022.02.22 -1 1 20111

Ha nem érted, akkor valószínűleg más kultúrkörben szocializálódtunk. De mindegy, hagyjuk.

Előzmény: Rollei (20109)
Rollei Creative Commons License 2022.02.22 -2 1 20110

Megjegyzem: ha nem keménykedve indult volna a társalgás, akkor alighanem elejtettem volna egy bocs, de ezt a ziccert nem lehetett kihagyni fordulatot. Nagy valószínűséggel. Meghát nem én raktam föl azt a képet, és nem is én készítettem. De továbbra sem ez a központi kérdés szerintem, hanem egy reálisan kb. 5-6e forintos objektív árazása. De asszem túlragoztuk már a témát.

 

 

Előzmény: In Lak'ech (20108)
Rollei Creative Commons License 2022.02.22 -3 2 20109

Miért is? 

Előzmény: In Lak'ech (20108)
In Lak'ech Creative Commons License 2022.02.22 -4 4 20108

Azért egy kövér bocsánatkérés dukálna.

Előzmény: Rollei (20106)
marhanyelv Creative Commons License 2022.02.22 -2 1 20107

"Megjegyzem a Zindex főleg beszélgetésre való, az adok-veszek része inkább csak gesztus."

 

Ezt rosszul gondolod. Ez egy kifejezetten "Adok - Veszek" fórum. (nem pedig "Adok - Kapok")

Előzmény: Rollei (20106)
Rollei Creative Commons License 2022.02.21 -3 7 20106

Jaj, ne legyél már ilyen kemény látatlanban, főleg hogy nem tudhatod, hány kiló vagyok, és mennyire szoktam agresszív lenni, ha bosszantanak. Meg főleg azért se, mert nem a feleséged volt a fő téma. Ha zavar hogy észrevenni a pillantását, talán ne tedd fel a netre, vagy gondold meg milyen képet teszel fel róla, továbbá megjegyzem, én is szoktam kancsalítani, amikor fáradt vagyok.

 

A szájkaratén túl az az obi egy triplet, teli lencsehibával. Olcsó alternatívának készült amatőröknek, vasárnapi knipszelőknek a négy, öt, vagy több lencsés jól korrigált objektívek mellé. Régebben pont olyan volt az ára is, mint a képminősége, pár ezer forintért lehetett kapni a bizókban, pl. a Soósnál is. Pár éve felkapták, valaki kitalálta, hogy valami csuda képe van, pedig nem, egyszerűen csak rosszul rajzol. Egy darabig pont olyan divat volt, mint amikor mindenki a bokeh-t tartotta a fotózás csúcsának, meg a krémes-buborékos háttérmosást, meg a tükörobjektívek gyűrűs foltjait, meg a hasonlókat. Aztán elmúltak ezek is. Elmúltak, mint a rajongás a harapós, kemény rajzú objektívekért, ilyenek voltak például a Tessarok, és elmúltak, mint a rajongás a lágy rajzért, mint amit például a Duto csinált.

 

160.000 ropiért igen jó, korszerű és a mai gépekkel együttműködő obikat lehet kapni. Ezért a cuccért egy nullával kevesebb is igen sok lenne. Ha viszont tényleg ennyi az ára a íbéjen, és meg is veszik, akkor semmi gond, add el ott. Megjegyzem a Zindex főleg beszélgetésre való, az adok-veszek része inkább csak gesztus. A Vaterán, meg az íbéjen nem szólnak hozzá az árazáshoz.

Előzmény: Dreamy (20105)
Dreamy Creative Commons License 2022.02.21 -6 1 20105

Ez a megjegyzés minek kellett a feleségemre? Légy szíves add meg a telefonszámod, és lerendezzük ezt valahol.

Ha nem tetszik az ára, akkor vásárolj az ebay-en pont ugyanilyet 1,5-szeres áron.

Előzmény: Rollei (20102)
lifeisgreat Creative Commons License 2022.02.20 -2 0 20104

Keresek Isco Gottingen 24mm, 28mm es 35mm es objektiveket M42 es menettel

hayashimushroom@gmail.com

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!