Felosztó-kirovó rendszer van. Annyi nyugdíjat lehet felosztani (annyi jár), ami a kirótt járulékokból befolyik. Jelenleg ennél az összegnél többet kapnak a nyugdíjasok, aminek gazdasági alapja nincs, hitelből fizetik, ezáltal nő az államadósság.
A többlet jóléti juttatások megvonása nagy ellenállásba ütközik, ezért a megoldás a jelzálog alapú 13. havi nyugdíj lehet. Alapból megkapná mindenki azt a nyugdíjat, ami a járulékokból befolyik. Ha kevesli az összeget, akkor kaphat kiegészítő nyugdíjat úgy, hogy lakására a folyósított összeget jelzálogként bejegyzik. A jelzálogot haláláig nem érvényesítik, így nem fenyegeti az utcára kerülés réme.
Nem tudom milyen pénzt kerestek. A felosztó-kirovó rendszer nem halmoz föl pénzt. Az akkor befizetett pénzt szétotsztották az akkori nyugdíjasok között.
"nyugdíjasok és pont Ők mondogatják, hogy a 13. havi nyugdíj az luxus."
Rosszul tudják. A 13. havi nyugdíj a 2002-es választások mindenáron való megnyerésének egyik hazug eszköze volt.
Ezért, ha a hataloméhes MSZP úgy látja titkos közvéleménykutatásai alapján, hogy több szavazot veszít a nyugdíjasok túltámogatásával, mint az aktívak normális életnívóját hosszabb távon biztosító rendszer létrehozásával, akkor habozás nélkül, bár nagy sírások, manipulációs körítésekkel, de meg fogja szüntetni.
Csak az ipart, építőipart, mezőgazdaságot a húsosfazék mellett ülők szétlop... szétprivatizálták. Ha az a felhalmozott tőke értékén talált volna gazdára, vagy működtették volna tovább...
____
volna: Eső után köpönyeg.
____
Elpocsékolták a munkájuk gyümölcsét, most meg ugyanazoknak (elit?!) jár a pofájuk, hogy hitelből kell a nyugdíj egy részét fizetni.
Ezt a baromságot már jó lenne végre elfelejteni. A mai nyugdíjasok nagy része nem volt 10 éves a háború után és lófaszt sem épített. El lengett-tengett a Kádár rendszerben, 20 milliárd $-os államadósságot hátrahagyva aztán 50-55 évesen elvonult nyugdíjba. Az akkori befizetéseik meg ha nem szórták volna el Kádárék, sem fedeznének 6 havi nyugdíjnál többet évente, nem 13-at.
elég cinikus dolog számonkérni a lakosság 10%-15%-át kitevő érdemi aktív adófizetőkön, hogy mi történt az elmúlt 20 évben, miközben a szavazók több mint felét kitevő inaktív réteg fenntartja a nyuggerszocializmust
szóval a fedezetlen nyugdíjat jelzálog kiváltás címén fogják az aktívok kifizetni, nem kamat és tőkerészként Nem lenne kötelező a kiegészítő nyugdíj. Akkor jelzálog sem lenne.
Ez a felhalmozás épp most értéktelenedik el. Indiánt kell idéznem megint. A hosszútávú megtakarításokazt amióta léteznek a hosszú futamidő végére még sosem fizették ki, valamiféle háborúk (hiper)inflációk vagy akár államosítások okán...
Megint egy tizenéves kisköcsög, aki a nyugdíjasokban látja élete megrontóit... Az ilyeneknek vajon voltak/vannak szüleik? Vagy valahol a búzaföldön szedték fel őket az árvaház emberei?
Gratulálok, ez Téged minősít. Ha megnézed a hozzászólásaimat, láthatod, hogy nem vagyok tizenenéves. Szüleim élnek, akik nyugdíjasok és pont Ők mondogatják, hogy a 13. havi nyugdíj az luxus.
Azt a pénzt befizettük, most csak azt kapjuk vissza kamatostól! Te valami álomvilágban élsz! Az akkor befizetett nyugdíjjárulékot az utolsó fillérig szétosztották az akkori nyugdíjasok között. Ez a felosztó-kirovó rendszer lényege! Felhalmozás ebben a rendszerben nem történik egyaltalán.
A mai nyugdíjasok egy olyan országot hagytak maguk után, ami a 80-as évektől a csőd szélén táncol, ráadásul bónuszként 4 évente megválasztják a nyakunkra az exkommancsokat, akik a zelsőszámú felelősei a jelenlegi helyzetnek. Köszi mai nyugdíjasok...
A negyven éven aluliaknak a bérük 50% magán nyugdíjpénztárba utaltatnám elkerülendő a mostani fikázás,
Inkább államosítani kéne a magán-nyugdíjpénztárakat, (mielőtt teljesen elértéktelenednek az eddigi befizetések) és visszatérni a teljes felosztó-kirovó rendszerre, és csak abból fizetni a nyugdíjakat ami befolyik, és csak annyit nyugdíjra költeni ami befolyt. cca., 8%-al növekedne az állami nyugdíjalapba történő befizetés, és az államosítással, erősen szufficites lenne a nyugdíjkassza, az államosítás pillanatában....
Akkor már inkább kötelező Békekölcsön jegyzés. Negyedévente a szerencsés nyuggerek kihúzott Békekölcsön száma, egy kiló csirkefar-hát nyereménnyel jár...
"ps: láda sör rá, hogy nem becsületes munkáért kapott pénzt!!!"
Ez nem egészen igy van. Ha 57 éves, és 233 ezer körüli a nyugdija, akkor valószinűleg végig max. járulékot fizetett.
Az már más kérdés, hogy nagy valószinűséggel közalkalmazott volt, én a láda sört rendőr- vagy katona tiszti beosztásra tenném. Ez esetben pedig a munkáját az adófizetők pénzéből honorálták, és most a magas, korai nyugdiját is az adófizetők terhére fizetik.
ha a korhatár alattiak kivágására gondolsz, azzal csak elodázod a problémát 6-8 évre, ráadásul a jogosultságot elég necces elvenni....
már írtam, szerintem megoldás lenne az életkor+szolgálati idő módszer, a két számot összeadva megkapjuk azt a százalékot amennyivel nő vagy csökken a nyugdíj
ez politikailag is eladható lenne hiszen eccerre lennének nyertesek és vesztesek is
Ne légy igazságtalan...a nyugdíjasok felezését jelentené, akik nem érdemlik meg...mi is tudjuk kik azok, és a nyugdíjasok is tudják...a többi ugyanazt kapná, amit eddig...
Kádár népének én nem köszönhetek semmit, legfeljebb a létező szocializmust: gazdasági, demográfiai és morális csődöt, a mutyizás, csalás, igénytelenség uralmát, kaparj kurta mentalitást, önzést, rövidlátást és proli irígységet
ne nagyon akard, hogy a nyuggerek megkapják azt ami valójában járna nekik, mert az a nyugdíjak felezését jelentené minimum
Nos régen amikor nem volt nyugdíj akkor is az aktív dolgozók tartoták el az idős családtagjaikat. Akkor viszont ez direkt dolog volt. Most meg levonják a járulékot az egyre kevesebb dolgozótól és egyre több nyugdíjast kéne jóllakatni vele. Nem beszélve a 13. haviról, aminek semmiféle közgazdasági alapja nincs. Az, hogy nem közvetlenül a saját szüleinket tartjuk el, emiatt nem "divat" sok gyereket csinálni, akik majd eltartanak minket. Hisz a társadalom ajd úgyis megteszi ezt. Csak hát ugye eljön az igazság pillanata: a sok mai szinglit meg egykés szülőt ki fogja eltartani. Szánalmasság elkúrt pénzekről vitázni. Az már nincs és kész. Mindig csak a jelen pillanat van.