Keresés

Részletes keresés

venuto Creative Commons License 2012.09.25 0 0 611

Semmi  egyebet  nem  kell  tenni , csak  az  Evangélium  hangját  kell  megérteni. ( Hamvas  Béla : Patmosz III. )

venuto Creative Commons License 2012.09.24 0 0 610

Mi  a  Kereszténység ? A  létezés  egésze  felé  vaó megnyílás . Ami  a  hindu  vagy  a  kínai  avagy  az  iráni vagy  az  orfikus hagyomány , de  bizonyos  tekintetben valamennyi együtt , mert  egyetlen  egy  hagyomány  sem  tudja  a  többit  magábaolvasztani , csak  a  keresztény . A  kereszténység  minden  hagyomány alapállása . ( Hamvas  Béla : Patmosz III. )

venuto Creative Commons License 2012.09.24 0 0 609

A  szentkönyvek  fundamentuma  a  Rend . Rend  csak  egy  van , preegzisztens , ami  annyit  jelent , hogy  előbb    volt és  van, mint  a világ . Rend  az , ami  önmagát  önmagából  szabályozza , állandóan  rendezi és  rendben  tartja . A  metafizikai  rend ( India , Kína )  a  kozmosz  objektív  rendje ( Orfeusz ) , vallási  és  erkölcs  rend ( Irán , Júdea ) , az  emberi  lét  rendje  itt  és  az  Örökben ( Evangélium ) .

Ha  a  Rendről  való tudat  elvész , megjelennek  a  Rendszerek . Rendszer  az , ami  Rend  akar  lenni , de  nem  tud , valahol valamit  mindig  elvét , és  ezen a pontonmegbukik . Ezt  a  gondolatot  Rudolf  cassner  fogalmazta  meg . ( Hamvas  Béla , Patmosz III.)

venuto Creative Commons License 2012.09.24 0 0 608

Megvilágosodottnak mondják , aki  az  emberi  élrt  határait  áttöri , és  az  életnél  magasabb  eredetű fényben  részesedik .( Hamvas  Béla , Patmosz III.)

Egzisztenciánk a  humánus  léthez  van  kötve , és  a  humánumnak  meg  nem  változtatható  létrendje  van( Hamvas  Béla , Patmosz III.)

venuto Creative Commons License 2012.09.20 0 0 607

A lét  fix  pontja  az  értelem .( Hamvas  Béla , Patmosz III.)

venuto Creative Commons License 2012.09.20 0 0 606

A  primitív  közösségeknek  nem  értelmes  vezetőkre , hanem  varázslókra  van  szükségük .( Hamvas  Béla , Patmosz III.)

Az  érzelemben  van  valami eredetileg  keresztény , az értelemben van  valami  eredetileg  pogány.( Hamvas  Béla , Patmosz III.)

Pál  Apostol  szavaival  szólva  az  Akarat  alapszava  a Hit , az értelemé  a  Látás . És  nem  a  Hitben , hanem  a  Látásban  kell  élni . A  Hit  csak  vallás , a  Látás  az  Igazságban  való  lét . János  centrális  fogalma  ez  az  igazság , a  Szent  Szellemet  az  igazság  szellemének  hívja ( pneuma tész alétheiasz ). Az  embernek önmagát  tudatosan  és  éberenistenhasonlóvá  kelll  lennie .( Hamvas  Béla , Patmosz III.)

Előzmény: venuto (605)
venuto Creative Commons License 2012.09.20 0 0 605

A  szocializmusban  a  helyes  irányban való  transzcendencia  felől a  tudást  eltörölte , törvényes  elvek  nincsenek , hanem  jelszavak , amik varázsformulák . A  szocializmus értelmi  helyett  mágikus  gyakorlatot  lépett  életbe , ezzel  a  társadalmat  visszakorcsosította , és  megnyitotta  az  utat  a  primitivizálódás  elé . A  primitív népek nem  a  kezdet világos  egyszerűségében , hanem  magasrendű szellemiségről  valóletöredezettségben  élnek . Nem  bizonyos hogy  az  emberiség  ezen  az  úton megállítható , már  csak  azért  sem ,mert  nem  a  rend  maga , hanem  a  rend  felól  való  tudat  és  tudás  is  eltűnőben  van , és  a  primitivizálódást  általában  fejlődésnek  szokták  tekinteni.( Hamvas  Béla , Patmosz III.)

venuto Creative Commons License 2012.09.20 0 0 604

Semmi  sincs  távolabb  az  idilltől , mint  a  sietség .( Hamvas  Béla , Patmosz III.)

Ha  az  ember  boldogulni  akar , ki  kell  engesztelődjék  az  adott  konvenciónális  hazugságszisztémával , morális  intaktságát  föl  kell  adnia .( Hamvas  Béla , Patmosz III.)((  ez  egyébként  a  könyv  2  fő  állításának  az  egyike ))

Az  ember  szabadságában  áll  az  igazságot  megtagadni  de  igazság  nélkül  nem  élhet .( Hamvas  Béla , Patmosz III.)

Az Igazság  a  Rejtőzködés  Átvilágítása (  Heidegger )

alig  lehet  nagyobb  hibát  követni  el , mint  komolytalan  embert  venni komolyan.( Hamvas  Béla , Patmosz III.)

Visszakorcsosult  társadalmakban minden  mozzabnat , amely  a  normalitásban értelmes ,mágikussá  válik . A  mágia az  értelemnek , mint  irányító  elvnek elhomályosodása , a  mágia  azon  alapszik , hogy  a  dolgok  és  a  sors és  az  események  bizonyos  magatartással és  nyelvi  formulákkal  befolyásolhatók .( Hamvas  Béla , Patmosz III.)

venuto Creative Commons License 2012.09.13 0 0 602

A  nagyságnak stílusa  van , a karriernek  csupán  sikere .  ( Hamvas  Béla , Patmosz III.)

 

A  tényhez , hogy  tulajdon  van , mindig  tapad  valami  igazságtalanság .  ( Hamvas  Béla , Patmosz III.)

 

Mindnyájan  tulajdonra  vagyunk  utalva .  ( Hamvas  Béla , Patmosz III.)

A  tulajdon  védelem , és  aki  a  tulajdonomat  elveszi , védelmemtők  foszt  meg .  ( Hamvas  Béla , Patmosz III.) (( itt  jegyzem  meg , hogy  a  Mentoromnak , Várkonyi  Nándornak a  fő  művében , az  általatok  nem  olvasott háromkötetes  "Az  ötödik  ember"  c.  munkában  írá , ki  is  az  antitalentum . Marx . Írja , félreértések  elkerülése  végett  közli , az antitalentum  nagyon  is  okos , csakhát  az  ellenkező  irányba(n) . Valamikor  magam  jöttem  rá , még  ezen  Könyv  olvasata  előtt , hogy  ennek  a  marx-mordetschai  nevűnek  az volt  a  "zsenialitása" , hogy  rájött , hogy  ha  elveszi  az  embertől  a  magántulajdont , akkor  az elveszíti  az  egyéniségét  szép  lassan  (  ha  még  előtte  ki  nem  végzi  iván  őt  egy  szibériai  higanybányában ), vagyis  ez  a  szemét  rájött  valami  különösre , amit  őelőtte  nem  tudtak , hogy  ugyanis  az  individualitásunknak  van  egy  külső  záloga , ée  ezek  a  mihozzánk , a  mi  egzisztenciánkhoz  kötődő  tárgyak  ,  a  tulajdonaink . Ha  ezt  elveszed , táváris , már  könnyen  fogsz  tudni  leszámolni  vele .))

venuto Creative Commons License 2012.09.13 0 0 601

Ma  mindenki  elfújható .  ( Hamvas  Béla , Patmosz III.)

venuto Creative Commons License 2012.08.22 0 0 600

Mindnyájan tudjuk , hogy  az  ortodox  freudizmus  héber  fasiszta  szektává  alakult  át  ( Hamvas  Béla : Patmosz II. )

venuto Creative Commons License 2012.08.21 0 0 599

A  megértés  hiánya  hitetlenséget  szül (  Sztrugackíj Testvérek : A  kárhozott  város ) ((  tudja  a  fene...))

Teljesen  elégedett  ember  nincs , csak  az  elégedetlenség  lehet  teljes . Hiszen  mindenkinek  hiányzik  valami . (  Sztrugackíj Testvérek : A  kárhozott  város )

venuto Creative Commons License 2012.08.21 0 0 598

Daniel  Quinn :  Izmael . A  többi  mene  a  privátímélládikódba . 

 

  a  35 fügepalántás  sapi

Előzmény: Törölt nick (596)
venuto Creative Commons License 2012.08.17 0 0 597

Ha  továbbviszed  a  gondolatod , nehezebben  leszel  elérhető . Sebeő  Konstantin Nyugat

Törölt nick Creative Commons License 2012.08.07 0 0 596

Azt hiszem, el kellene olvasnom, amit monc, mármint Hamvast, mert ez nekem így nem érthető a Bibliához képest. Illetve talán az eredendő bűn (Ádám és Éva bulizása a kígyóval meg a gyümölccsel) meg az utána általunk elkövetett bűnök közt tesz különbséget, csak olyan nyelvezettel, amit nekem szoknom kéne. A Bibliában elég jól és részletesen írva vagyon, mi számít bűnnek istennél, és bizony, ahogy mondod, manapság nagy részén átsiklunk. De ettől még a bűn az bűn. Nem csak a cégéresek számítanak, hanem a kicsikék is, amiket talán már erények közé is számíthatunk "társadalmilag". Pölö én annak idején sok skiccpauszt hazahordtam a munkahelyemről, kellett a szabásmintáimhoz. Az számított gyagyának, aki nem ezt tette annak idején. pedig a lopás az lopás. Meg ilyenek.

Előzmény: venuto (594)
Törölt nick Creative Commons License 2012.08.07 0 0 595

Sziasztok, úgy látom, itt nem igazságokat írogattok, hanem bölcsességeket.

Előzmény: venuto (563)
venuto Creative Commons License 2012.08.07 0 0 594

Jogos . Ami  az  SS-katona-dolgot  illeti , nem  tudom , , kedves Sárkány , a  Joseph  Ratzingerre  gondoltál-e . Ha  igen , és  Ő valaha  az  is  volt , akkor  csak  annyit , hogy  sem  a  náciknál , sem a róth-rákosinál  nem  kérdezték azt , hogy  akartál-e  kisfiam  bévonulni ávósnak , avagy sem , csak vitték . Ha járatta a száját , kivégezték . Volt  egy  pótapám , aki  zalai  paraszt  létére nemhogy bunkó  nem  vala , de egy  nagyon okos ember is  volt ráadásul . Egy  éjjel  őt  is  elvitték  ávós kiskatonának , és  egyszercsak a  Recski  haláltúbor  őrei közt  találta  magát .nem bűn , hogy  túlélte . 

Más . 

Kéretik  fölkész  ülni , hogymert  olvasom  a  Hamvas  Bélától  a  Pathmosz harmadik részét , kinyökörögtem  belőle  1--2  dolgot  rovatkánkba . Döbbenetes ugyanis , hogy  a  "Bűn és bűnhődés" fejezetben  milyen  ontológiai  különbségtételt  tesz  a  bűn  kategóriája ( Heidegger--- aki  meg  horogkeresztes  karszalaggal  is  le  volt  már  fényképezve--- főművében  szán  erre  pár  oldalt , és  Tengelyi  László  2  félévet  tartott nékünk  erről  a  pár , szinte  olvashatatlan  nehézségű oldalról )  és  a  létrontás  között  (  ez  viszont  nagyon  könnyen  olvashaTÓ ). Azt  mondja --sok  mellett -- , hogy  az  Evangéliumok  fő erénye , hogy  nem  aszerint  mér , bűnös-e az  illető (( hiszen  mindenki  az , venuto )) , hanem  aszerint , hogy létrontó-e  az  illető (  és ide  a  káromlás , a  rosszhiszeműség , a "jogos"  irigység , a megtévesztés , akarrierizmus , stb. is  mind  beletartoznak , vagyis  mindazok  a  vonások , amik fölött  a  mai  emberek  szemet  húnynak ). 

Előzmény: Törölt nick (593)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.06 0 0 593

Jézusnak nincs földi helytartója:) Viszont képmásai vannak. Venuto, Sarkany, Fügeíz, a pápa... Kicsit (általában nagyon) szutykosak, sérültek vagyunk, néha annyira, hogy csak egyedül Isten tudja, mik is vagyunk valójában. Dolgozik azon, hogy az eredeti képmás előtűnjön a sok rárakódott réteg alól. Isten ebben profi:) Nem rontja el az eredetit, csak a felesleget, a koszt távolítja el, és kijavítja a sérüléseket. (by fügeíz).

 

 

 

 

 

Előzmény: Sarkany (592)
Sarkany Creative Commons License 2012.07.06 0 0 592

Amióta Jézus hagyja, hogy egy volt SS katona legyen az ő földi helytartója, azóta abban sem vagyok biztos, hogy ismét kiverné-e a kufárokat a teplomból. (Sarkany)

 

venuto Creative Commons License 2012.07.06 0 0 591

Amióta jézus hagyta , hogy  megverjék , éppen  a  megsebzettek és  megvertek  lettek  Isten képévé , aki  szenvedni  akart  értünk . Így lett . Így  lett  Jézus  a  passió  kellős  közepén  a  remény  jelképe : isten a szenvedők  oldalán  áll . ( XVI. Benedek Pápa : Jézus )

 

Isten  titka , hogy  csöndben cselekszik . ( XVI. Benedek Pápa : Jézus )

 

Minden búcsúzás  szomorúságot  hagy  maga  után  ( XVI. Benedek Pápa : Jézus )

 

A  kereszténység ajándék  és  föladat .  ( XVI. Benedek Pápa : Jézus )

venuto Creative Commons License 2012.07.06 0 0 590

Az  emberiség mindig  ugyanezzel  az alternatívával  szembesül : igent  mondani  Istennek , aki  csakis  az  igazság  és  a  szeretet  hatalmával  munkálkodik , vagy a konkrétra , a kézzelfoghatóra , az  erőszakra  építeni . ( XVI.Benedek  Pápa  a "Jézus" c. könyváben )

venuto Creative Commons License 2012.07.06 0 0 589

Koncepciók  az  Igazságról :

Amit  sokan  fogadnak  el  ( Arisztotelész ) (nem Tóth Arisztid )

Az , ami  bebizonyítható (  Aquinói  Szent Tamástól  napjainkig )

Az , ami  közöse  az  abszolút igazságnak  és a relatív  igazságoknak .

Az  Igazság  a  valóság  keretei  közé  van  rekesztve . 

Megegyezés (= konszenzus ) kérdése

venuto Creative Commons License 2012.07.06 0 0 588

(( Az  igazságot  )) Leggyakrabban  a mai  politikai vitákban és  a jogalkotás  kérdéseiben is  zavarónak  találják . Igazság  nélkül  viszont  az  ember  nem  a  saját  életét  éli , végülis  csak  visszavonul  az  erősebbek  javára . A "megváltás" teljes  értelemben csak  azt  jeletheti , hogy az  igazság  felismerhetővé  válik . Az  igazság  pedig akkor  ismerhető meg , ha  Isten is megismerhető . Isten Jézus Krisztusban ismerhető meg . Benne  Isten  lépett  be  a  világba , s  ezzel  felállította  a történelemben az  igazság  mércéjét . Az  igazság  a  világban külsőleg  tehetetlen , ahogy  a  világ  mércéje  szerint  Krisztus  tehetetlen : nincsenek légiói . Keresztre  feszítik . De  éppen  így , tehetetlenségében hatalmas , az  igazság  csak  így  lehet  újra  s  újra  hatalommá . ( XVI. Benedek Pápa  a  háromkötetes  "Jézus" c.  könycsodájában )

venuto Creative Commons License 2012.07.06 0 0 587

Arisztotelész  fontosabb , mint  Tóth Arisztid . 

venuto Creative Commons License 2012.07.05 0 0 586

A  gyönge  jellemek  gyáva  konformizmusa  akkor  érrzi  magát  erősnek , ha  a  már-már  tehetetlent választja  prédául  (  kajafásékat illetően , amikor  már  Jézust  ők  lefogatták , ezt  írta  XVI. Benedek  Pápa  a "Jézus"  c.  remekművében ) 

Sarkany Creative Commons License 2012.07.03 0 0 585

A vámpír egy rózsaszín árnyalat az arcodon, amikor a vámvizsgálat során el szeretnél titkolni valamit!

Masgas Creative Commons License 2012.06.01 0 0 584

Igaz! Műveljük meg kertjeinket. Nem mai probléma de újból előjön különböző aspektusokban.

Előzmény: venuto (580)
Sarkany Creative Commons License 2012.05.25 0 0 583

Sok parasztnak sok az alja.

venuto Creative Commons License 2012.05.24 0 0 582

A jó  szokásokat nehéz  elsajátítani . ( Roger Scruton : Iszom , tehát  vagyok )

Az  egyensúly minden területen két  dolgot  követel  meg , ellentétet  és  döntést . ( Roger Scruton : Iszom , tehát  vagyok )

A mértéktelenség természeténél fogva  függővé  tesz .  ( Roger Scruton : Iszom , tehát  vagyok )

A mértéktelenség  mértéktelenséghez  vezet , és  a rossz  szokások még rosszabbaká  válnak . ( Roger Scruton : Iszom , tehát  vagyok )
Létezik  a düh és  az  erőszak érzelgőssége  is , amely  ugyanolyan  romboló , mint a  szeretet szentimentalizmusa . ( Roger Scruton : Iszom , tehát  vagyok )

Az Eucharisztia , Eliot szavaival , az  időtlen  metszéspontja az idővel , futó  pillantás  a peremről  a  lét  szivébe .  ( Roger Scruton : Iszom , tehát  vagyok )
A hiszékenység  útján  is  elérhetjük  az  igazság  palotáját . Averroes ( in : Roger Scruton : Iszom , tehát  vagyok )



 

venuto Creative Commons License 2012.05.23 0 0 581

Amerika nem instrukcióhalmaz , amivé Anglia és Franciaország  vált ,(  Scruton : Iszom , tehát vagyok )

 

 ( most  tudtam  meg , hogy  Magyarországon  volt  2--3  hete...basszusssss....   )

 

 A  bor  az  elme  műve , de azt sosem fejezi  ki (  Scruton : iszom , tehát vagyok )

 

A polgárháborúk persze  bizonyos  módon  a nemzet  létének és  az  emberek   iránta  érzett  szeretetének  bizonyítékai .(  Scruton : iszom , tehát vagyok )

 

A köztesség  a geometria egyik  alapvető  fogalma , amely  lehetővé  teszi a  távolság  és  az  irány  axiomatizációját . Ennélfogva  létezik  a  hang  geometriája , de  az  illatoké  nem  , továbbá  a  zenében  alapélményünk , hogy  zenei  tárgyakkal van  dolgunk , amelyek  egy  közös  zenei térben  helyezkednek  el , és  abban  mozognak . ( David  Hilbert )

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!