Keresés

Részletes keresés

cren Creative Commons License 2006.03.14 0 0 44
"felejtsék el és ne tüntessék ki"

Magam is így gondolom.
Előzmény: Fine Tune (40)
cren Creative Commons License 2006.03.14 0 0 43
Kedves PuPu, ez a sok propagandaszöveg mennyiben mond ellent bárminek, amit itt olvastál?
Előzmény: PuPu (41)
PuPu Creative Commons License 2006.03.14 0 0 41

Hüjeségeket beszélsz, - ebben a topicban nem először.

" Tiszalöki Vízlépcső a Tisza szabályozásának során megépített első jelentős méretű műtárgy.

Építésének terve már 1863-ban megfogalmazódott. A vízlépcső 1954-ben, a hajózsilip 1958-ban készült el.

A kiviteli tervekkel megegyezően egyszerre készült el építészetileg mind a Duzzasztómű, mind a villamos energia termelésére alkalmas Vízerőmű.

Ez a vízerőmű abban a korban az ország legnagyobb vízenergiát hasznosító turbináinak biztosított üzemeltetési körülményeket, tette lehetővé elkészülte után a duzzasztás révén rendelkezésre álló vízenergia hasznosítását villamos energia termelésére. 

A vízügyi létesítmények elkészültét követően csak két évvel később kezdte el Tiszalökön az első blokk az energia termelését.

A Vízerőművet 1959-ben helyezték üzembe."

"A duzzasztómû igazi jelentõségét azonban - a vízenergia kihasználásán túl - a hozzá kapcsolódó öntözõrendszerek, a Keleti- és Nyugati-fõcsatornák és a hortobágyi tározók rendszerei adják. Mindezen létesítmények lényegében Sajó Elemér, Lampl Hugó, Trummer Árpád, Németh Endre és társaiknak még a század 30-as éveiben megfogalmazott öntözés- és víziútfejlesztési elképzelései alapján valósultak meg, még akkor is, ha erre az ötvenes években kevésbé hivatkoztak. "

Mellesleg a második ilyen nagy létesítmény a Tiszán a kiskörei viztározó és erőmű, - gondolom, azt is a sztálinisták tervezték...

Megjegyezném: a vízenergia nem az ördögtől való...

:O)))

Előzmény: cren (28)
Fine Tune Creative Commons License 2006.03.14 0 0 40

Végül is a nácik is rengeteg tudóst, mérnököt alkalmaztak. Jópárat egyébként elitéltek (pedig személyesen nem nyúltak egyetlen áldozathoz sem), mások az USA rakétaprogramjánál kötöttek ki. (Egyébként az elején hadifogolyként)

 

A csákó gondolom teljesen természetesnek találta, hogy az építményt rabszolgák építik, a mű érdekelte, nem az látható emberi szerencsétlenség.

 

Tudod mit? OK, ne kerüljön sittre. De felejtsék el és ne tüntessék ki.   

Előzmény: Gép-ész (5)
Unua Creative Commons License 2006.03.14 0 0 39
Gondolom, ha rajtad múlna, felrobbantanád a tiszalöki erőművet.
Előzmény: cren (28)
Törölt nick Creative Commons License 2006.03.14 0 0 38
Nem értek egyet.

A vízszabályozási megoldások Magyarországon több probléát gerjesztettek(kiszáradás) mint ami hasznot hoztak.
A haszon jó része pedig nem tevezett volt.pl. idegenforgalmi fellendülés.
Nem vethető össze a kizárólag hasznosként emlegetett hitleri autópályákkal sem.
Előzmény: Gép-ész (34)
Unua Creative Commons License 2006.03.14 0 0 37

A kitörési kísérletről szóló jelentésből:

 

A Vizsgálati Főosztály által lefolytatott nyomozás során megállapítást nyert, hogy a kitörési kísérlet megszervezéséért és előkészítéséért Finn Ferenc internált munkavezetőt (29 éves, budakeszi születésű, volt SS-katona) és Hubert Ferenc (28 éves, szálkai születésű, volt SS-katona) internáltakat terheli a felelősség.

A Budapesti Hadbíróság ezért 1953. október 17-én Finn Ferencet 6 évi börtönre, Hubert Ferencet 5 évi börtönre ítélte.

Előzmény: Ghanima (31)
Ghanima Creative Commons License 2006.03.14 0 0 36

Ne mérgelődj, kérlek, hanem olvasd el végig, amit írtam: "Hacsak nem azért él 1964. óta Németországban, mert disszidált az után/amiatt, amire vagy rájött vagy megbánta vagy ilyesmi..."

Unua nagyon okosan berakta az életrajzot, ami rávilágít erre-arra. Mielőtt ezeket az adatokat is megtudtam volna, ugyancsak volt véleményem, amit kifejtettem, és miután több információ került elém, fontolóra veszem a vélemény bizonyos részeinek megváltoztatását. Ennyi történik éppen.

Ami pedig a szélsőséges példádat illeti, ilyenkor jön be az, hogy helyettesítsed be más szereplőkkel és nézd meg, úgy miképpen hatna egyébként itt alább egyikünk már meg is tette ezt: úgy sem gusztusos a hasonlat.

Lényeg: nem bontunk fél/háromnegyed országokat és nem ítélünk el sok-sok százaléknyi népeket... (ld. "bűnös nép")

Előzmény: Gép-ész (30)
RAMBO Creative Commons License 2006.03.14 0 0 35
Ezt nem is mondtam.
Előzmény: cren (33)
Gép-ész Creative Commons License 2006.03.14 0 0 34
Természetesen ő sem passzol ide sehogy. Megmondom ki passzol ide pl: gondolom a Hitler által eléggé szorgosan bővítgetett német autópálya-rendszernek is volt pl egy főtervezője. Fogalmam nincs, hogy ki volt, de erősen valószínűsítem, hogy a fickó a háború után is autópályákat épített és köztiszteletben álló úriember volt. Persze ha túléte a háborút.
Előzmény: Törölt nick (32)
cren Creative Commons License 2006.03.14 0 0 33
"Ha valaki kereshet havi 10.000 Márkát, akkor joggal kevesellheti a 10.000 Forintos fizetését."

Szerintem is. De ne mondjuk arról, hogy 56-os üldözött, aki 64-ben vezető beosztásban ennyit keresett Magyarországon.
Előzmény: RAMBO (29)
Törölt nick Creative Commons License 2006.03.14 0 0 32
>>A fickó egy világszerte elismert mérnök.

Mengele pedig egy világszerte (el)ismert orvos.

Egyébként talán Leni Riefesenthal passzol a dologhoz leginkább.
Nem hiszem, hogy kitüntetnék a tényleg zseniális filmjéért.


Előzmény: Gép-ész (5)
Ghanima Creative Commons License 2006.03.14 0 0 31

Ezt honnan lehet tudni? :-o

Bár az idézetben olvasható nevek többnyire németeseknek látszanak, de még akkor is inkább folkbundistákról lehetett szó, nem? :-o

Előzmény: Unua (24)
Gép-ész Creative Commons License 2006.03.14 0 0 30

Én még nem hallottam, hogy valaki amiatt védekezett volna azzal, hogy "parancsra tettem", mert épített egy vízlépcsőt.

 

Szerintem b+ bontsunk el mindent, ami az 50es években épült és ítéljük el az összes mérnököt, aki akkor dolgozott, csak mert nem voltak harcos forradalmárok és tétlenül nézték, amint egy pár ávós kinyír néhány rabot.

 

Ez persze még érvényes a magyar lakosság 99%-ára, mert ők szintén nem tettek semmit ez ellen, úgyhogy ítéljük el őket is :)

Előzmény: Ghanima (17)
RAMBO Creative Commons License 2006.03.14 0 0 29
Ne haragudj, ez ízléstelen.

Ha valaki kereshet havi 10.000 Márkát, akkor joggal kevesellheti a 10.000 Forintos fizetését. Ma is, lehet kevesellni 1Mio Forintos bért annak, aki külföldön 1Mio Eurot vagy Dollárt kereshet.

Nem akarok senkit megvédeni, csak azt jegyeztem meg, hogy ha ma természetes, ha valaki pl. külföldre megy orvosnak, kutatónak, programozónak, akkor AZÉRT ne fikázzunk senkit, ha 40 évvel ezelőtt valaki ezt tette.

Elnézést a közbeszólásért.
Előzmény: cren (15)
cren Creative Commons License 2006.03.14 0 0 28
"Ha egy autokrata állam elhatározza..."

Az autokrata állam vezetőinek elsősorban Mosonyi beszélte be- a nagy szovjet építkezésekkel példálózva -, milyen remek lesz a vízerőmű.
Előzmény: PuPu (21)
Gép-ész Creative Commons License 2006.03.14 0 0 27

meg fanatic komcsi

 

Ja. Biztos ezért disszidált Németországba 1964ben. Gondolom túl puha volt már neki a rendszer :)

Előzmény: tüzes fal (22)
Amart Creative Commons License 2006.03.14 0 0 26

Ilyen alapon az összes mérnököt el lehetne itélni, aki a Rákosi korszakban dolgozott.

Ha jól értem az idézetekből az öreg nem volt ÁVÓ-s, nem volt politikai beosztása, szakemberként dolgozott az erőművön.

 

Előzmény: Gép-ész (13)
Gép-ész Creative Commons License 2006.03.14 0 0 25

Erőltetett párhuzam.

 

Én egy ismert és elismert mérnököt látok, akinek az ország köszönhet pár jelenleg is működő műszaki létesítményt. Egy építkezés műszaki vezetője volt, amin az ávh kegyetlenkedett. Ebbe neki semmiféle beleszólása nem lehetett, sőt, jó eséllyel eléggé vigyáznia kellett, hogy miket mond. Akkoriban nem nagyon kedvelték a szakembereket, akik a realitások talaján álltak. Valószínűleg már az is külön küzdelem volt, hogy ne úgy építsék, hogy a főelvtárs születésnapjára elkészüljön, de az első árvízkor összeomoljon az egész.

 

További jó erőlködést.

 

 

Előzmény: lilaköd mámor (16)
Unua Creative Commons License 2006.03.14 0 0 24
A tiszalöki kenyszermunkások túlnyomó többsége volt SS-katona volt.
Előzmény: lilaköd mámor (9)
cren Creative Commons License 2006.03.14 0 0 23
Ha a tábort ugyanakkor felszámolják, mint a többit, pl. Recsket, akkor nem lett volna sortűz.
Előzmény: preludium (18)
tüzes fal Creative Commons License 2006.03.14 0 0 22

"A fickó egy világszerte elismert mérnök"

 

meg fanatic komcsi

 

 

mengele meg orvos, mégse szeressük, mert mellette meg náci vót.

Előzmény: Gép-ész (5)
PuPu Creative Commons License 2006.03.14 0 0 21

Mecsoda marhaság ez a topic.

Ha egy autokrata állam elhatározza, hogy vizerőművet épít, akkor azt vízügyi mérnökök fogják tervezni.

Ha az állam úgy dönt, hogy az építkezést primabalerinákkal végezteti, akkor ott a Hattyúk Tavára fog kötni a beton.

Ez teljesen független a vízügyi mérnökök szándékától, politikai nézeteitől stb. stb.

Amúgy a táborban köztörvényes bűnözők voltak, - más topicokban azt szoktátok hajtogatni, hogy a bűnözőket dolgoztatni kellene.

Na, ott ez történt.

Mosonyi Emil meg örült, hogy erőművet építhetett, hisz ezt tanulta, és azzal is gyarapodott az ország.

Ma is termel, tudtommal.

:O)))

 

Unua Creative Commons License 2006.03.14 0 0 20

<FONT >Mosonyi Emil, a magyar vízépítő mérnökök doyenje


Mosonyi Emil akadémikus 1910 november 10-én született Budapesten. Okleveleit a Műegyetemen és Mosonmagyaróváron szerezte meg 1934-ben kitűnő eredménnyel. Egyetemi doktor (1947), a műszaki tudomány doktora (1952), a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja (1954), rendes tagja (1991), Kossuth-díjas.

 

Mérnöki pályafutását a József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen tanársegédként kezdte (1934-36), az Öntözésügyi Hivatalban, majd a Vízerőügyi Hivatalban folytatta (1942-48), amelynek vezetője lett. Ezt követően az Országos Vízgazdálkodási Hivatal munkatársa, a Vízügyi Tervező Vállalat igazgatója, az OVF tanácsadója, majd a VITUKI tudományos igazgatóhelyettese volt. 1948-tól egyetemi előadó és 1953-1957 között tanszékvezető egyetemi tanár a Budapesti Műszaki Egyetemen.

 

Az 1950-es évektől a dunai vízlépcsőrendszer tervezésének vezetője; a magyar-csehszlovák vízlépcsőrendszer tárgyalások műszaki irányítója volt. A békésszentandrási duzzasztómű építésének fő szakértője, a tiszalöki vízlépcső felelős fő tervezője, majd az építés létesítményi főmérnöke. Kezdeményezésére és irányításával dolgozták ki Magyarország első nagytávlatú Vízgazdálkodási Kerettervét, amely nemzetközileg is úttörő munkának számított.

 

1956-os tevékenysége miatt 1957-ben felfüggesztik állásából, de szakértelmét nem nélkülözhetik. 1964-ben a Baden-Württemberg-i kultuszminiszter tanszékvezetőnek hívta meg Karlsruhéba. 1965-ben távollétében elítélték és csak 1990-ben térhetett haza, amikor itthon is számos kitüntetésben részesült.

 

1965-től a Karlsruhei Műszaki Egyetemen egyetemi tanár, a Theodor Rehbock Laboratórium igazgatója. 1984-től a Karlsruhei Egyetem professzor emeritusa.

 

A világ minden részében végzett szakértői munkát, elsősorban a vízerőhasznosítás területén és a világ 52 városában tartott előadásokat főként a vízi létesítmények tervezése és építése, illetve üzeme tárgykörében. Kutatásai tették lehetővé a XX. század egyik legnagyobb vízügyi alkotásának, a Duna-Rajna-Majna csatorna különleges hajózsilipjeinek korszerű és gazdaságos kialakítását.

 

Számos egyetemen, tanfolyamon tartott előadásokat, 4 külföldi egyetem és a BME tiszteletbeli, illetve díszdoktora. Az Argentin Tudományos Társaság 1963-ban, a Toulous-i Tudományos és Szépirodalmi Akadémia 1969-ben levelező tagjává választotta. Az új-zélandi Aucklandi Egyetem 1993-ban Mosonyi-díjat alapított a „fenntartható vízerő” témában.

Életének fő műve a háromkötetes vízerő-hasznosítási szakkönyve, a Water Power Development, amely az angol mellett magyar és német nyelven is megjelent. Kiemelkedő a mintegy 200 műből álló szakirodalmi tevékenysége. (Hazai publikációi közül legutóbb a Vízügyi Közlemények 1999. évi 2. füzetében jelent meg A mértékadó árvíz c. dolgozata.)

Több nemzetközi egyesület választotta vezetőségébe. A Magyar Hidrológiai Társaságnak 1950-54 között elnöke volt, 1990-tól a Társaság tiszteleti tagja. Az 1950-es években elnöke volt a Balatoni Intéző Bizottságnak, a Nemzetközi Öntözési és Vízrendezési Szövetség (ICID) Magyar Nemzeti Bizottságának, alelnöke az ICID-nek. Ő és professzor társai 1967-ben megalapították az International Water Resources Association-t (Nemzetközi Vízgazdálkodási Szövetség). 1995-ben alapítója és első elnöke az International Hydropower Association-nak (Nemzetközi Vízerőhasznosítási Szövetség).

 

Mosonyi Emil ma is aktív tudományos tevékenységet végez. Legutóbbi magyarországi nyilvános szereplésére 2000 decemberében került sor, amikor a Magyar Hidrológiai Társaság milleneumi konferenciájának volt az egyik előadója.

</DIV>

Ghanima Creative Commons License 2006.03.14 0 0 19
Hmmmm! cren és prelúdium, azt gondolom, össze kellene vetnetek az ismereteitek forrását. Csak hogy mi, többiek tisztábban lássunk.
preludium Creative Commons License 2006.03.14 0 0 18
Kis hazugom, mesélj már a topik cimben szereplő sortüz és Mosonyi kapcsolatáról!!
Előzmény: cren (15)
Ghanima Creative Commons License 2006.03.14 0 0 17

Ami azt illeti, a "parancsra tettem" ill. a "nem tudhattam" régi, bevált hivatkozás...

Hacsak nem azért él 1964. óta Németországban, mert disszidált az után/amiatt, amire vagy rájött vagy megbánta vagy ilyesmi...

Előzmény: Gép-ész (13)
lilaköd mámor Creative Commons License 2006.03.14 0 0 16
A lágereket a német állam építtette rabszolgákkal, nem a Rudolf Hess a kertje végében. Ő egy alkalmazott volt, a mérnöki vezető. Én ebben különösebb szégyellni valót nem látok.
Előzmény: Gép-ész (13)
cren Creative Commons License 2006.03.14 0 0 15
"1. Miért él ott?"

Mert 1964-ben kevesellte a tízezer forintos - mégeccer: 1964, havi tízezer Ft - fizetését, meg az öt telkét (az egyik Tihanyban volt).
Előzmény: Ghanima (8)
preludium Creative Commons License 2006.03.14 0 0 14
1964-ben disszidált. 56-os tevékenysége miatt üldözték. 56-os kitüntetése nem tetszik Kiflis GabiKÁnak
Előzmény: Ghanima (8)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!