Keresés

Részletes keresés

Koi-s Creative Commons License 2012.11.13 0 0 31326

Szia!

 

E, mint Enyu

F, mint Fuji Kohaku

 

Üdv.: Koi-s

Előzmény: Axda14 (31325)
Axda14 Creative Commons License 2012.11.13 0 0 31325

És F-betűvel sem találok :( :)

Előzmény: Axda14 (31324)
Axda14 Creative Commons License 2012.11.13 0 0 31324

E betűvel tudna valki mondani koi fajtát? :) Stratégiai játékot játszom és a falvaim neve ABC szerint koik :)))

 

Hajnaaa Creative Commons License 2012.11.12 0 0 31323

Köszi.

Ez szritem tavirózsa, nem lótusz. :)

Előzmény: Janny80 (31317)
NS68 Creative Commons License 2012.11.12 0 0 31322

Nem ismerem ezt a cuccot de a neten rákerestem és kifejezetten erősen szerves anyaggal terhelt vízhez ajánlják nem új tóhoz és irja hogy forgatni kell a vizet. Ha alga ellen akartad használni szerintem nem arra való.

Előzmény: Selesztai István (31321)
Selesztai István Creative Commons License 2012.11.12 0 0 31321

Sziasztok!

 

Egy kis gondba vagyok.

Nem rég készült el a kerti tavam.6méter hosszú és 5méter széles.Semmi extra majdnem tégla lap. 50cm a legsekélyebb része és 140cm-ig méllyül.Szépen feltöltöttük a tavat stb.minden rendben zajlott.Hagytam a vizet álni 4napig majd az 5.ik napon raktam a vízbe Sunnyglobe terméket.Írom hogy mire jó: Hasznos mikroorganizmusokat hoz létre a tóba.Így hamarabb befog álni a víz.Sajnos nincs vízforgatom még,így kézzel lett beszórva.Kimértük stb.

Na most mikor beszortam a víz szine szavarossá vált nagyon.Gondoltam hogy majd letisztul.Vártam 2hetet de még sötétebb lett a víz nem hogy tisztult volna. Mostanra már ott tartok hogy az 50cm mély résznek az alját is alig látom.Van valakinek valami ötlete hogy lehetne a tavat letisztítani az eredeti állapotára?

Olvastam pár hozzászólással ez elött hogy a szűrő/vízforgató rendszer megoldaná a problémámat.De szeretném kikérni a ti tanácsotokat is hogy mit javasoltok a probléma megoldásához.

Koi-s Creative Commons License 2012.11.12 0 0 31320

Szia!

 

A szűréssel azért óvatosan kell bánni, mert a túlszűrt víz sem jó. Nem jó sem a növényeknek sem a halaknak. Ráadásul túl labilis lesz az egész tó, túl könnyen kibillen ebből az „idilli” állapotból.

 

Üdv.: Koi-s

Előzmény: Janny80 (31315)
Beubabu Creative Commons License 2012.11.10 0 0 31319

A felirat a videó tetején: Koi Chaozhou halgazdaságok

Előzmény: NS68 (31310)
Beubabu Creative Commons License 2012.11.10 0 0 31318

Ezzel majd vigyázz, mert nem télálló. Télen be kell vinni a tóból.

Előzmény: Janny80 (31317)
Janny80 Creative Commons License 2012.11.10 0 0 31317
Előzmény: Hajnaaa (31316)
Hajnaaa Creative Commons License 2012.11.09 0 0 31316

Van valamelyikőtöknek lótusza, vagy lótusszal tapasztalata?

Janny80 Creative Commons License 2012.11.08 0 0 31315

Szia!

Köszi az infót!

Már rájöttem, hogy valószínűleg megfelel a szűrőm úgy ahogy összeraktam őket, ugyanis reggelre azt hittem nem jól látok!

A tavam olyan lett, mint, ha nem lenne benne víz és a halak repülnének:)

Kristálytiszta lett, ami eddig nem igazán volt elmondható pedig a nyomószűrő megy vagy lassan 2 hete,tisztulgatott-tisztulgatott, de nem volt az igazi.

Valamiért csak kb 70-80 centire láttam le,  de most, hogy utána tettem az oase átfolyós szűrőt 1 éjszaka alatt csodát tett tisztán látom a tó legmélyebb 1,5 m es szakaszán is az összes halam!:) imádom!

Ha kikapcsolom szerinted akkor is ilyen marad a vizem?

Üdv:

Jani

 

 

Koi-s Creative Commons License 2012.11.08 0 0 31314

Szia!

 

A szűrőt már ki lehet kapcsolni. A 9m3/h a szivattyú névleges teljesítménye. Ez azt jelenti, hogy nulla emelési magasságnál tudja produkálni. Az emelési magasság (nyomás) függvényében változik a szállított víz mennyisége. A szivattyú dokumentációjában kell lennie egy grafikonnak, amiből le lehet olvasni az adott emelési magassághoz tartozó értéket. Az még mindig csak névleges adat. Legjobb ha leméred. Egyébként ha tényleg 9m3-t szállítana (nem lenne fojtás rajta) akkor a halaid állandó szélviharban úsznának :-)))

 

Az fb oldalam címe ott van az adatlapomon (klikk a nick nevemre)

 

Üdv.: Koi-s

Előzmény: Janny80 (31313)
Janny80 Creative Commons License 2012.11.06 0 0 31313

Sziasztok!

 

Szerintetek mikor érdemes behozni a tószűrőt?

1 nyomószűrőm van és egy átfolyós, jelenleg a nyomósból megy a víz az átfolyósba(azt ingyen adta egy rokon akinek feleslegessé vált) OASE Biosmart 16000. UV mindkettőben van a nyomósban 9w az utána lévő átfolyósban 11w.

Szerintetek jól van ez így???Vagy vennem kellene külön pumpát az átfolyóshoz is?

15m3 es a tavam kb és 9m3/ órás a szivattyú(bár véleményem szerint ezt az értéket laboratóriumban mérik a 2 csonkon gégecső meg minden nélkül).

előre is köszi az infókat!

Üdv:

Jani

Kois csatlakoznék az oldaladhoz a fb-on.Hogy lehet megtalálni?

 

Tjoe Creative Commons License 2012.11.05 0 0 31312

Éhesek. 

Előzmény: NS68 (31310)
Axda14 Creative Commons License 2012.11.04 0 0 31311

Heringek? :)

Előzmény: NS68 (31310)
NS68 Creative Commons License 2012.11.03 0 0 31310

Ezek milyen halak szerintetek?

Koi-s Creative Commons License 2012.10.30 0 0 31309

Általánosságban igaz az, hogy a nagyobb tó nagyobb szűrőhatást képvisel. De! Ez csak akkor igaz, ha ugyanolyan feltételek mellett vizsgáljuk. Ez természetesen csak elméletben lehetséges, mert nem tudsz azonos körülményeket teremteni.

Egy tóra mindig úgy kell gondolni, mint egy nagy masszára :-) Belenyúlsz egy ponton, és olyan változások keletkeznek, amire nem is gondoltál. Minél többet vizsgálgatja az ember annál kevesebbet tud róla :-) Ha hatékony szűrőt szeretnél, vagyis nem túl- és nem alulméretezett filtert, akkor nagyon sok tényezőt kellene figyelembe venni… Már eleve az kérdés, hogy ki mit ért tiszta víz alatt. Attól, hogy a tó optikailag tisztának tűnik, még nem biztos, hogy az élőlényeknek is jó. El kell fogadnunk, hogy gyakran még sarokszámokkal sem lehet meghatározni egy szűrő paramétereit.

 

Írtad, hogy pl. 10literes, vagy 50literes a szűrő. Csakhogy a szűrő teljesítménye nem csak a méretétől függ, hanem a felépítésétől, a szűrőközegektől, az áramlási sebességtől, oxigénellátástól, stb… Vagyis egy jó 10literes hatékonyabb is lehet, mint egy 50literes.  

 

Weboldalam nincs, majd ha lesz elég tapasztalat, akkor csinálok. Addig még sok mindent meg kell tanulni…

 

Üdv.: Koi-s

Előzmény: liptakrobi (31308)
liptakrobi Creative Commons License 2012.10.30 0 0 31308

Jah, értelek.

 

Persze tutira nem lehet így pontosan kiszámolni, azt én is tudom.

 

pl. ha kis tóban 10m3 sok halad van meg kevés növény akkor jobban kell szűrni mint ha ugyanabban a tóban kevés hal és sok növény lenne, vagy ha a szűrő kisebb pl 10liter térfogatú akkor is lehet piszkosabb lesz a víz mintha egy nagyobb 50 liter térfogatú szűrőd lenne. Valamint ha egy 10x nagyobb tavad van vagyis 100m3 akkor sem kell 10x nagyobb szivattyú vagy szűrő.

 

Erre akartál célozni?

 

 

Neked van weboldalad ahol le vannak írva ezek a saját tapasztalataid? (Fészbukon kívül)

Koi-s Creative Commons License 2012.10.29 0 0 31307

A „kíváncsi lennék, hogy ki találta ezt ki” kérdésnél az eredeti szerzőre utaltam, vagyis arra aki ezt kiszámolta, kikalkulálta, kipróbálta, kitapasztalta. Nem pedig a másolókra, akik valószínűleg csak egy részletét emelték ki a dolognak. Azt ne felejtsd el, hogy az általad linkelt cégeknek érdeke rábeszélni az embereket a minél nagyobb szivattyúra, szűrőre.

 

Sajnos a netnek van egy nagy hibája: lektorálás nélkül kerülnek ki az írások! Ha valaki sok helyen ír le valamit, akkor az már igaz?

 

A szűrőt nem lehet ennyire egyszerűen számolni… túl sok tényező befolyásolja…  

 

Üdv.: Koi-s

Előzmény: liptakrobi (31306)
liptakrobi Creative Commons License 2012.10.26 0 0 31306

Én ezt sok weboldalon így olvastam, hogy növényes tavaknál 6-8 aranyhalas tavaknál 4 kois tavaknál pedig 2 óránként kell átforgatni a tó vizét. (Lehet ez a közhiedelem?)

 

És láss csodát, itt is: "Gravitációs szűrőszett. 14000 literes tavakhoz. Szivattyú 3500lit/h" 3500x4=14000
http://www.koi-farm.hu/index.php?page=shop.product_details&flypage=vmj_color_plus.tpl&product_id=609&category_id=119&option=com_virtuemart&Itemid=10

 


vagy pl. itt is úgy írják:

Ezek után nézzük a szivattyú vízszállításának méretezését.
A kiindulási alap a kerti tó térfogata:

  • Hal nélküli tavaknál 8 óránként kell átforgatni a teljes vízmennyiséget.
  • Halastavaknál 4 óránként.
  • Koi pontyokkal telepített tóban, vagy nagy halmennyiség esetén 2 óránként.

Ez egy 24m3-es kertitó esetében halak nélkül 3m3/h, halakkal 6m3/h, koikkal 12m3/h vízszállítást jelent.


http://www.kertitotechnika.hu/kertito_blog/szurorendszer_1._3

 

Előzmény: Koi-s (31305)
Koi-s Creative Commons License 2012.10.26 0 0 31305

Arra azért kíváncsi lennék, hogy ki találta ki ezt a „2-4óránként át kell forgatni a tóvizet” badarságot. Ez így általánosságban semmit sem jelent. Nagyban függ ez a tómérettől, a tó terhelésétől, a kialakítástól és persze a tavas által elvárt „tisztaságtól”. Ezt a 2-4 értéket legfeljebb pár száz literes tónál találom helyesnek. A már m3 nagyságrendű tónál ennek a töredéke is elegendő lehet.

 

A szűrés nem kompenzálható teljesen a nagyobb tómérettel. Ugyanis a nagyobb tómérettel (térfogat) nem egyenesen arányos a lebontóképesség növekedése. Éppen ezért nálam is sok iszap keletkezik, de jó taktikával el lehet érni, hogy pl az őszi vízcseréig jó maradjon a vízminőség.

 

Üdv.: Koi-s

Előzmény: liptakrobi (31304)
liptakrobi Creative Commons License 2012.10.26 0 0 31304

7 tó, grat, hozzá!

 

Igen erre gondoltam én is, hogy tuti nincs olyan szivattyúd minden tóhoz ami pl 2-4 óránként átforgassa a teljes tó vizét. Viszont ha van elég helyed akkor olcsóbb ha nagyobb tavat készítesz.

Vagy max gondoltam hogy valami növényes szűrést alkalmazol.

Előzmény: Koi-s (31303)
Koi-s Creative Commons License 2012.10.26 0 0 31303

Én a fóliás tavakat sem szűröm. Ha az ember megelégszik egy közepesen tiszta vízzel, akkor nem kell szűrni. Koi-nak nem jó a kristálytiszta víz, sokkal szebb színek tudnak kifejlődni az „érett” tóvízben. Vagyis ha nem telepíted túl a tavat, sok növényt ültetsz, akkor szűrés nélkül is el lehet érni egy stabil, jó állapotot.

 

Nálam a nevelőtavakat nincs értelme szűrni, pedig növényem sincs bennük, sőt árnyék is alig. Mivel az egész farm egy félmocsárra épült, így könnyen szivattyúzok talajvizet. Vagyis inkább vizet cserélek, ha sikerül elszúrnom a vízminőséget :-) Ha az ember ügyesen sáfárkodik a halakkal, etetéssel, levegőztetéssel, akkor elfogadható növekedés mellett pl. 15-25centis Koi-ból 4-5darab/m3 mennyiség is tartható „passzívan”. Az ivadékokra persze mindez nem igaz.

 

Megfelelő szűréssel egészen elképesztő halmennyiséget lehet kisméretű tóban nevelni. Egy kollégánál a 10-12m3-es tóban 20-50centis tokokból 5-800db nevelkedik! Mindez egy nagy szűrőtóval van összekapcsolva, és egy sok-száz kilónyi zeolitot tartalmazó szűrő is dolgozik folyamatosan.

 

A kerti tavaknál mindig azt szoktam javasolni, hogy próbálják ki passzívan (persze levegőztető mindenképpen ajánlott). Ha nagyon romlik a vízminőség, akkor pár ezer forintból állítsanak össze egy szűrőt (hordó, szűrőcsatorna, kistó, stb.) Teljesen felesleges a méregdrága „gyári” szűrő, ha olcsóbban jobbat lehet készíteni (némi kis időráfordítással).

 

Jelenleg nem 1új tó készül, hanem mindjárt 7 :-) Ha az időjárás is engedi, akkor idén teljesen elkészülnek.

 

Üdv.: Koi-s

Előzmény: liptakrobi (31302)
liptakrobi Creative Commons License 2012.10.25 0 0 31302

Koi-s te mivel szűrőd az a rengeteg tavat? Látom a fészbukon, most is készül 1 új tó.

Beubabu Creative Commons License 2012.10.24 0 0 31301

Visszaszívom az előző beírásomat, mert elnéztem a szivattyú méretét - azt hittem, hogy 14000 l/órás...

Bocsiiiiiii :-)

Szóval a linken a szivattyú kevés. Viszont tényleg a feléből össze lehet tenni házilag sokkal jobb hatásfokú szűrőt.

Előzmény: Janny80 (31295)
liptakrobi Creative Commons License 2012.10.23 0 0 31300

Azt  a rohadt eget... mennyi hal.


NS68 Creative Commons License 2012.10.23 0 0 31299

Nem szabad ezeket a gyári szűrőket megvenni. Nem a szivattyú teljesítménye gyenge hanem a szűrő anyag térfogata kicsi. Egy ilyen szűrőt tavasszal mikor beindul a tó naponta kellene mosni.

Vegyél egy jó szivattyút és hordóból tudsz csinálni magadnak szürőt az UV szerintem felesleges. A Youtubee-on találsz sok jó megoldást.

Előzmény: Janny80 (31297)
liptakrobi Creative Commons License 2012.10.23 0 0 31298

Én biztos nem venném meg nem költenék rá ennyit, úgy értve ha olcsóban is kijön.

 

Nem vagyok egy nagy koi szakértő, csak azt tudom amiket itt ott elolvastam fórum, blog, stb...

Szerintem pont fordítva a szivattyú még akár kevés is lehet egy 15m3 as tóhoz. Legalább 4 óránként átkéne forgatni a tó vizét aranyhalas tavaknál, koi halas tavaknál meg 2óránként. Vagyis a legelső tószűrő szivattyúja pont jó, 4 óránként átforgatná a vizet. Viszont ha később nőnek a halak vagy lesz még pár hal akkor meg kevés lesz, lehet, és 2 olyan kéne mint a legelső. legalábbis szivattyú tekintetében.

 

Itt a fórumon többek csak szivattyút vesznek és szűrőt meg eszkábál mindenki magának, uv akármi meg lehet nem is fog kelleni.

Átfolyó gravitációs szűrő meg egy nagy edény amibe teszel ilyen oylan szöröanyagot ülepitő cuccot, és kész. (egy csomó házi készítésű szűrő leírás, kép, rajz van.)

 

És volt aki árult is szivattyút nemrég http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=121872689&t=9014189

Előzmény: Janny80 (31297)
Janny80 Creative Commons License 2012.10.23 0 0 31297

Esetleg ebből 2 elég szerinted/szerintetek?

http://www.praktikerwebshop.hu/termekek/?id=225666

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!