Keresés

Részletes keresés

Kis Ádám Creative Commons License 2008.01.25 0 0 1219
Egyáltalán nem bizonyos, hogy a nagykötőjelet középiskolában meg kell tanítani.
Előzmény: Kvász Ivor (1216)
NevemTeve Creative Commons License 2008.01.25 0 0 1218
Különösen a tojót, amelyet ezek szerint úgy kellene jellemezni, hogy 'barna fekete rigó'.
Előzmény: Kvász Ivor (1215)
rumci Creative Commons License 2008.01.25 0 0 1217
„Téves szemlélet eredményének gondolom, hogy pl. a zoológusok eldönthessék, hogy egy állat nevét hogyan írjuk le helyesen. Pl. fekete rigó külön, mert valódi rigó, sárgarigó egybe, mert nem valódi rigó.”
És akkor hogy különböztetnéd meg az indiai kendert az indiaikendertől? (A szőrös olajfaszú ettől még persze kétértelmű marad, de legalább nem két taxonra utal.)
Előzmény: Kvász Ivor (1215)
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.01.25 0 0 1216
Aztán érdemes még elolvasni Zsadon Béla korrektor úr nemrégiben megjelent posztját a saját blogján. Az tényleg állatorvosi ló esete, ahogyan helyesírásunk tervezői a mozgószabályokkal súlyosbított nagykötőjelezés jelentésárnyalatokat visszaadó alkalmazásának kérdésében nem számolnak vele, hogy a középiskolában milyen mélyen lehet és érdemes helyesírással foglalkozni és az átlagosan művelt hominidától mekkora befektetést lehet még értelmesen elvárni.
Kvász Ivor Creative Commons License 2008.01.25 0 0 1215
Szerintem a jelenlegi szabályozásban a legabszurdabb és a legelső, amit megváltoztatnék, egy olyan kérdés, ami itt merült fel. Téves szemlélet eredményének gondolom, hogy pl. a zoológusok eldönthessék, hogy egy állat nevét hogyan írjuk le helyesen. Pl. fekete rigó külön, mert valódi rigó, sárgarigó egybe, mert nem valódi rigó.
Előzmény: hintike (1207)
FriendlyFire Creative Commons License 2008.01.25 0 0 1214

"Magyar Tudományos Akadémia 1954. A magyar helyesírás szabályai. Tizedik, átdolgozott és bővített kiadás. Akadémiai Kiadó, Budapest. [Ez az a helyesírási szabályzat, ami lényegileg máig meghatározza a helyesírást, ez után pusztán 1984-ben volt egy kicsiny igazítás, de lényegében mondhatni, hogy 1954 óta nem változott, csupán néhol finomodott a magyar helyesírás. Hozzáteszem még, hogy birtokomban a még szintén 1954-ben megjelent 2. lenyomat van, ami két dolog miatt érdekes. Egyrészt megtalálható a szójegyzékében a vajas kenyér és a zsíros kenyér, egyaránt különírva. Tudni való, hogy az 1954. évi 1. lenyomatban a zsíroskenyér – sajtóhiba folytán – véletlenül egybeírva jelent meg, és ennek nagyon nagy visszhangja lett (általában helytelenítették, de Veres Péter például pártolta). És hát hiába javították ki e hibát még abban az évben, mai napig hallani a vádat, hogy a magyar helyesírás annyira következetlen, hogy másképp rendeli írni e két ételnevet."

 

Köszi! Nekem is rögtön a "vajas kenyér - zsíroskenyér" ugrott be a topic címről.

Előzmény: rumci (741)
hive Creative Commons License 2008.01.25 0 0 1213
nyugi, vannak itt azért olyanok is, akik tanulni járnak ide :))
Előzmény: hintike (1210)
Kis Ádám Creative Commons License 2008.01.25 0 0 1212

Ne nyomasszon, nem vagyunk okosabbak, csak sokkal öregebbek.

 

Különben nem gondoltuk, hogy szerinted tapló az, aki nem ír jól, csak a kérdéseid azt sugallták, hogy olyan helyen tanulsz, ahol ez értékítélet. Azt hiszem, nem rossz, hogy találkozol ezzel a szemlélettel. 

Előzmény: hintike (1210)
NevemTeve Creative Commons License 2008.01.25 0 0 1211
> Azért köszönöm a válaszokat, többet szerintem nem fogok itt zavarni, nyomaszt, hogy mindenki láthatóan sokkal okosabb nálam.

Érdekes, én is sokszor érzek így, de ilyenkor inkább örülök, hogy tanulhatok... na mindegy, Isten áldjon!
Előzmény: hintike (1210)
hintike Creative Commons License 2008.01.25 0 0 1210
Egyetlen szóval sem állítottam, hogy aki nem tud helyesen írni, az tapló. Érdekes, hogy a kérdésembe ezt akarja mindenki belemagyarázni. Azért köszönöm a válaszokat, többet szerintem nem fogok itt zavarni, nyomaszt, hogy  mindenki láthatóan sokkal okosabb nálam.
Kis Ádám Creative Commons License 2008.01.24 0 0 1209
Jó lenne ezzel a kérdéssel csak egy topikban foglalkozni.
NevemTeve Creative Commons License 2008.01.24 0 0 1208
A legfontosabb szabály, hogy bold-dal nem írunk hozzászólást. Pláne nem olyat, aminek az az implicit üzenete az, hogy a ki nem úgy helyesír, ahogy te elvárod, az tapló... :(

De hogy nem legyek teljesen elutasító, szerintem az "ly" opcionálissá nyilvánítása lenne a legfontosabb, illetve az egybe- és különírás szabályozásán lehetne még dolgozni: sok egybeírásnak az a magyarázata, hogy 'történelmileg így alakult'.
Előzmény: hintike (1207)
hintike Creative Commons License 2008.01.24 0 0 1207
 

Sziasztok! A segítségeteket szeretném kérni a szakdolgozatom megírásához. Ha van kedvetek, a következő kérdésekre legyetek szívesek válaszolni!

1. Szerintetek melyek a legsúlyosabb helyesírási hibák?

2. Mit gondoltok elsősorban arról az emberről, aki durva helyesírási hibát vét?

3. Szerintetek a helyesírás mely területe(i) igényli(k) leginkább a változtatást?

Előre is köszönöm a segítséget!!!

rumci Creative Commons License 2008.01.21 0 0 1206
Ámde a mozdonyvezető-képző tanfolyam + szervezés mindjárt összetétel: mozdonyvezetőképzőtanfolyam-szervezés. Éljen a mozgószabály!
Előzmény: Kis Ádám (1205)
Kis Ádám Creative Commons License 2008.01.21 0 0 1205

A mozdonyvezetőképzőtanfolyam szerintem helyesírásilag helytelen, helyesen mozdonyvezető-képző tanfolyam.

 

Emellett a feladat negy egyértelmű, illetve csak akkor egyértelmű, ha a szó fogalmát a helyesírási szó-val tekintjök azonosnak. E szerint a mozdonyvezető-képző tanfolyam két szó, ugyanakkor, ha nem úgy határozzuk meg a szót, hogy az, ami két szóköz között van, akkor ezt is tekinthetjük egy szónak.

 

A hossz önmagában, úgy gondolom, indifferens, ha sikerül összetett szót létrehozni 5-6 egyszótagú szóból, akkor az eredmény még mindig nem túl hosszú.

 

 

Előzmény: Törölt nick (1204)
Törölt nick Creative Commons License 2008.01.21 0 0 1204
Üdv!
Házi feladat a gyereknek , hogy olyan hosszú szavakat írjanak, amelyek 3-4 önálló szóból állnak.
A mozdonyvezetőképzés úgy gondoltuk jó, de a mozdonyvezetőképzőtanfolyam is megfelel még? Hosszúnak tűnik.
Köszi előre is.
egy mutáns Creative Commons License 2008.01.09 0 0 1203

Köszönöm!!

1m

Előzmény: rumci (1202)
rumci Creative Commons License 2008.01.09 0 0 1202
Mivel a meleg víz különírandó, a használati meleg víz is három szóba írattatik. A használatimelegvíz-cirkulációs rendszer persze helyes.
Előzmény: egy mutáns (1201)
egy mutáns Creative Commons License 2008.01.09 0 0 1201

Kedves hozzáértők, a következő kérdésben kérném a segítségeteket.

A műstaki gyakorlatban a fűtéstechnikában a kézmosáshoz, fürdéshez, stb. konyhában használt melegvizet "használati melegvíz"-nek nevezik, amit a rendes csapvízből, ivövízből melegítéssel állítanak elő. Ezt a vizet gyakran keringetik is, egy ún. cirkulációs szivattúval, mely egy egész rendszert képez szelepekkel és egyéb alkatrészekkel.

Hogyan kell helyesen írni: használatimelegvíz-cirkulációs rendszer? Elég bénán néz ki.

Műszaki szöveg fordításához kell, a németek egyszerűen elintézik, mindent egybeírnak: Trinkwarmwasserzirkulationssystem

Előre is köszönöm a válaszotokat.

1m

 

fraki Creative Commons License 2007.12.17 0 0 1200
Sziasztok,

Szeretném megkérdezni a tisztelt hivatásosakat, hogy a mértékegységek előtt milyen szóközt szoktak használni. Korrektúráznom kell, és a rövid mértékegységek előtti normál szóköz elég csúnyán néz ki. Pl.: 1,5 m, különösen ha sok van egymás mellett, és ragozottak is.

Viszont tudom, hogy kell eléjük szóköz (valamikor a Magyarulezen is volt erről szó, s emlékeim szerint a fokjel és a százalék volt ez alól kivétel, azok elé nem kell).

Én most 1/4 szélességű szóközt használok ilyenkor (U+2005 FOUR-PER-EM SPACE), de gondolkodom az 1/6-on...

Köszi,
fraki
Yogi Creative Commons License 2007.12.12 0 0 1199
Szerintem meg sokkal inkább azért, mert a különírás az alapállapot, a normális, az egybeírás pedig különleges eset. Ha választani kell, akkor nyilván a természetest, tehát a különírást fogja alkalmazni az ember, mert azt könyebb helyesnek érezni. Ráadásul statisztikai alapon is jobb eséllyel leszünk helyesek ezzel a megoldással.
Előzmény: Hierro Nyh. (1194)
Kis Ádám Creative Commons License 2007.12.12 0 0 1198

Magam is tudok erre példákat, bár nem feltétlenül a helyesírás-ellenőrző rovására lehet írni. Például a pont utáni nagybetű, mint alapbeállítás, azzal jár, hogynsokan az gondolják, hogy a magyarban a hónapok nevét mindig nagybetűvel kell írni.

 

Ugyanakkor jó lenne tudatosítani, hogz a helyesírás-ellenőrző csak segédeszköz, de nem orákulum, hiszen azokban a helyzetekben, ahol a helyesírási döntés szemantikafüggő, nagyon kevés lehetősége van a számítógépnek.

Előzmény: nyuszy (1197)
nyuszy Creative Commons License 2007.12.11 0 0 1197
Szerintem pedig érezhető szerepe van a helyesírás-ellenőrzőnek, mert ha elkezd terjedni valamiért egy rossz írásmód, és azt a helyesírás-ellenőrző nem tudja korrigálni, akkor az megjelenik előbb-utóbb a médiában is, és ha az ember ilyen helyen lát valamit (pláne, ha rendszeresen), hajlamos azt hinni, hogy az a helyes.
Előzmény: Kis Ádám (1196)
Kis Ádám Creative Commons License 2007.12.11 0 0 1196

Nem hiszem, hogy a helyesírás-ellenőrző rovására lehetne írni, egyáltalán, nem hiszek abban, hogy a helyesírás-ellenőrzőnek ekkora hatása lenne.

 

Úgy hiszem, ennek egyrészt az lehet az oka, hogy a különírás növeli az írott szöveg tagoltságát. Ma olvastam Balogh József tanulmányában, hogy az emberi szem kb. 12 karakterenként "áll meg", és akkor kezdődik az információgyűjtés. Ez különösen abban az időben volt lényeges, amikor egyáltalán nem volt különírás, azaz az írott szöveg teljesen folyamatos volt, de az olvasó mégis kénytelen és képes volt szegmentálni.

 

Persze, ez a helyesírás-ellenőrzős megállapítás mégis megfog valamit az igazságból. A helyzet az, hogy amit adott szövegkörnyezetben egy kell írni, az kerülhet olyan szövegkörnyezetbe, ahol külön kell írni. Pl. A falfehér arcó áldozat remegett - szemben azzal az átlagos igazsággal, hogy A fal fehér.

 

 

NevemTeve Creative Commons License 2007.12.11 0 0 1195
Nemrég írtam valamelyik topikban: azért, mert a helyesírásellenőrző nem veszi észre, ha külön írtál egy összetett szót, mint pl 'fal fehér' vagy 'répa torta'.
Előzmény: Hierro Nyh. (1194)
Hierro Nyh. Creative Commons License 2007.12.11 0 0 1194

Szerintetek mi lehet annak az oka, hogy gyakoribb hiba az egybeírandó szavak különírása, mint a fordítottja?

(bár speciel rám az utóbbi jellemző, bizonytalan esetekben inkább egybeírásra vagyok hajlamos)

Yogi Creative Commons License 2007.11.16 0 0 1193
Szerintem nem látod teljesen jól a hagyományt.
Meglehet, azért jöttem ide kérdezni, hogy jobban lássam.

Az én guglim 49400/48400-ra adja a nagy mellű/nagymellű arányt...
Azt viszont simán csak elírtam: a 18 600/99 a "nagyseggű" vs "nagy seggű" párosra vonatkozik, merthogy az a kérdéses szó.
Előzmény: zolz (1191)
zolz Creative Commons License 2007.11.16 0 0 1192

bocs, pont fordítva: "a nagymellű/nagy mellű arányt", de ez a lényegen nem változtat

Előzmény: zolz (1191)
zolz Creative Commons License 2007.11.16 0 0 1191
Szerintem nem látod teljesen jól a hagyományt. Az én guglim 49400/48400-ra adja a nagy mellű/nagymellű arányt (persze utóbbiban benne lehetnek a "pöffeszkedő" értelemben vett nagymellűek is), a nemzeti szövegtár korpuszában pedig ugyanez 31/47.  Tehát legalábbis szoros.  Aztán meg a "hagyomány" szerintem nem szükségképpen esik egybe a kortárs nyelvhasználattal (jórészt ez utóbbit - vagy ennek egy nem is biztos, hogy reprezentatív szeletét - tapogatja le a gugli), hanem jelenti pl. a helyesírási szótárakban őrzött hagyományt is.
Előzmény: Yogi (1188)
Yogi Creative Commons License 2007.11.16 0 0 1190
JóreggelT

Szóval akkor ne is reméljek magyarázatot a nagy seggűre?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!