Keresés

Részletes keresés

juuli Creative Commons License 2016.07.22 0 0 6054

Még mindig itt vagyunk, ma pihi van :)

http://www.sabato.sk/en

 

Előzmény: wdriver (6052)
juuli Creative Commons License 2016.07.22 0 0 6053

Tegnap már mind nyitva volt, szép most is az idö, tegnap nem esett, úgyhogy jók az esélyeitek :). Keddtöl megint esöt jósolnak.

Előzmény: Sziget100 (6047)
wdriver Creative Commons License 2016.07.22 0 0 6052

az utolsó mondat is jól összefoglalja. na nem a "majd jövök a képekkel" :-D

hanem a tiszteletet parancsoló mivoltáról a helynek.

ahogy láttam vannak az időre menő "profik" aki úgy előznek be minket, meg felmegy a létrán szinte egy kézzel, 

na ők is rendesek voltak maikor én mentem fel a létrán és lassú voltam...

érdekes de az utóbbi időben lettem tériszonyos, és nem akartam bevallani magamnak de így lehet.

először egy magas tátrai libegőn a lábbal lógatóson éreztem, hogy elindult és tyű-mondom huh gyomorból jött egy érzés, hogy kicsit félek.. libeg, meg lábam lóg, rossz volt. addig semmi iylen nem volt, pedig sok túrán voltam túl, libegőzésen is, nem tudom mi történt az agyammal.

na de ez van, aztán most is létrák előtt, megláttam mondom na, kösz, mégegy..

és élvezem, szuper a táj meg minden, de a létrát lecserélném liftre. :-)

persze átvitt értelemben. szóval 40 éves koromra lettem tériszonyos? :-)

persze nem akarom elfogadni és legyőztem, de rossz érzés na.

ez van. :-)

az agyam azon jár, hogy ott  két gyerekem, feleség, nehogy bajuk essen, említettem hogy 11éves lányom, semmi baja nem volt de én mindig mondtam, vigyázz a vizes gyökerekre, ne lépj rá mert csúszik, itt vigyázz ott vigyázz :-)

apa para. lehet hogy így jött a para amikor jöttek a gyerekek? :-)))

na nem viszem off felé a topikot, bocs. 

 

hol volt a szállásotok végülis Juuli?

 

Előzmény: juuli (6048)
juuli Creative Commons License 2016.07.22 0 0 6051

:), csak a visszautakat tudnám feledni. Elsö nap még ugrándoztam (persze botjaimra támaszkodva), de aztán egyre hosszabbnak és hosszabbnak tüntek ezek a mészkötörmelékkel, gyökerekkel nehezített lejtök. De, azért nagyon szép útvonalak ezek is, csak a szurdokok drámaisága után az ember háládatlan természete háborog :). 

Előzmény: oleandro (6043)
oleandro Creative Commons License 2016.07.22 0 0 6050

itt lehet tájékozódni https://www.hzs.sk/aktualne-informacie/podmienky-na-horach/

jobbra fent a zobrazit-ra jönnek elő  a hegy-specifikus info-k, aztán gugli fordító, ha nem bírod a tótot :)

Előzmény: Sziget100 (6047)
juuli Creative Commons License 2016.07.22 0 0 6049

Ja, egy szakirodalom, amit használtunk a Dajama Kiadótól

http://www.cartographia.hu/szlovak-paradicsom-utikonyv.html

juuli Creative Commons License 2016.07.22 0 0 6048

Teljesen igaz, hogy vannak szabályok, amik már nem tudom, hogy honnan, de berögzültek nálunk.

1. a vaslétrákon

a.) nem középen kell kapaszkodni, hanem két oldalt (középen sáros, hisz oda tesszük a lábunkat, így csúszós), igaz, hogy ebben a nagy vízben mindenhol csúszós volt :(

b.) tarsunk távolságot, az elöttünk mászó jó, ha felér mielött mi nekivágunk (kivéve amikor családtagjainkat akarjuk erösíteni testi közelségünkkel)

2. a doronglétrákon a fokok közepére jó lépni, mert ott fér el legjobban az ember lába (a leszögelt széleknél a nagy, vastag fatörzs miatt megcsúszhat a sarkad, ha rálépsz)

3. a létrák melletti láncoknál meg kell(ene) várni, hogy az elötted lévö átfogjon a következöre, nehogy lerázzátok egymást, vagy becsípjétek a kezeket

4. a tériszonyosok ne nézzenek a mély felé, a lábuk alá se, ha alatta mélység van, hanem szépen óvatosan rakosgassák kezeiket, s csak akkor eresszék el a biztosan tartott láncot, vagy létrát az egyik kezükkel, amikor már jól ráfogtak a következöre.

A Szlovák Paradicsom tiszteletet parancsoló, gyorsan megváltozhat az idöjárás is, s teljes koncentrációval szabad csak túrázni, mert egy rossz mozdulat is megkeserítheti a szépnek induló kirándulást. Sajnos, a vizes cipö elöre vetíti a vízhólyagok lehetöségét is :(

Majd még jövök képekkel, amikor fiam átfésülte képeit.

 

Előzmény: wdriver (6045)
Sziget100 Creative Commons License 2016.07.22 0 0 6047

Sziasztok,

 

most hetvegen tervezek vasarnapra egy turat a Szlovak Paradicsomban.

Meg tudjatok mondani, hogy akkor mely szurdokok vannak meg esetleg lezarva vagy mar feloldottak oket?

 

Koszi, Istvan

HIMBALA Creative Commons License 2016.07.22 0 0 6046

Remélem összejön, mindenképp jelentkezem.

 

Köszönöm. :)

Előzmény: juuli (6042)
wdriver Creative Commons License 2016.07.22 0 0 6045

köszi a beszámolót, jók a képek is.

vizet kicsit irigylem, nem cuppogtunk bár nekünk elég volt bőven így is.

 

azon gondolkodom, hogy ilyenkor amikor ekkora tömeg van valahol, nem veszélyes a létrán egyszerre ennyi ember? oké erős meg minden, és ezekszerint mindig minden oké, bírja a terep, csak belegondoltam.

láncoknál ugyanez. elvileg nem szabadna-nem kéne addig rámenni kapaszkodni egy láncba, amíg azt a kis csavaros szakaszt el nem hagyja a másik, hogy oda ne verjük vagy nyomjuk a másik kezét.

 

dehát ez van, amikor szabad az ember akkor kell menni.

 

Előzmény: juuli (6039)
wdriver Creative Commons License 2016.07.22 0 0 6044

áháá, köszi a rovarcsapda megfejtést.

gondoltuk, csak nem voltunk biztosak benne, és

mire használhatják?

valamiféle fenyőszú ellen? talán.

Előzmény: juuli (6018)
oleandro Creative Commons License 2016.07.22 0 0 6043

érdekes, nekünk is: változatos, eléggé kihalt, nem túl megterhelő, de azért komolynak tűnik. Szelíd, de vadregényes

Előzmény: juuli (6041)
juuli Creative Commons License 2016.07.22 0 0 6042

De aztán kérünk beszámolót :)

Előzmény: HIMBALA (6036)
juuli Creative Commons License 2016.07.22 0 0 6041

Sajnos a szép fényképem helyére, amit egy korábbi utunkon csináltam, nem jutottunk el, de kizárásos alapon csa a Kysel sárgája lehetett.

Piecky, a család kedvence 

 

juuli Creative Commons License 2016.07.22 0 0 6040

Nagy Sokol

itt a ház, ami elött jobbra kell kanyarodni, és a híd, amin a patak jó oldalára lehet jutni (itt visszafelé fényképeztem)

ez sokkal szebb a valóságban :)

Szemben az árral :)

juuli Creative Commons License 2016.07.22 0 0 6039

A túráink öszzefoglalása magas vízállással és tériszonyos beütésekkel.

Elsö nap:

Hernád áttörés kéken a folyó mellett, zöld fel, csak 1 óra Klastoriskoig, lefele a piroson, mindenki elégedett :)

itt a beígért térkép

https://drive.google.com/open?id=1CxXtFoZt2w9MCryXsvFJ9aoSKbU&usp=sharing

Második nap:

Kiderül, hogy elözö nap az egyetlen nyitott szakaszon mentünk, s egyelöre a Sucha Bela zárva ezért autóval Pilába, majd

Piecky

Szép vízesések, kevés ember (a többség várja, hogy a Sucha Bela kinyisson) kis nyafogás, mert hideg a bakancsba óhatatlanul bejutó víz, de mindenki lelkes, dicséri az ötletemet, hogy ide jöttünk :)

Harmadik nap:

Nagy Sokol

Eleve eltévedtünk, mert a férjem figyelmeztetésével (a ház mellett jobbra kell menni) nem törödve a patak rossz oldalán, a jó úttal párhuzamosan indultunk, s a patakon, bár fiam szívesen átgázolt volna, nem voltunk hajlandók átmenni. 

A víz már a legelsö lépéseknél, pilánál csörgedezett az úton, s ez csak fokozódott késöbb, így a köveken való kecses szögdécselést felváltotta a vízben való gázolás. A víz ugyan csak kicsit ért a bakancs magassága fölé, de hideg volt :(. A nagy esözések sok ágat, hordalékot is az útra sodortak, úgyhogy nem mindenhol lehetett tudni, hogy hol is kell menni, de mivel voltak, akik leelöztek bennünket, azzal vígasztaltuk magunkat, hogy csak ki lehet valahogy innen jutni :)

A patakot helyenként festöi, a mohapárnák közül elötörö oldalágak, valamint a fölénk magasodó sziklafalak dacára visszafogott sóhajtások jelezték, hogy a túra nem mint kedvenc fog a történelembe bevonulni :(, egy ág gáncsot vet menyemnek, önbizalom nulla felé közelít :(, a kanyonból kijutva sóhajok szállnak, hosszú az út Pilába

https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1XGlgjJqgpW1vN7XafzUBUMKWe20

Negyedik nap:

Sucha Bela

Hatalmas tömeg, sokan nagyon igyekeztek a kalandot száraz lábbal megúszni, így lassan araszoltunk, az elsö létrarendszer elött 20 percet vártunk a sorban :(, tériszony felerösödve. Sok doronglétra ami alatt zubog a víz, a vízesések nem annyira bövizüek, mint a Pieckyben voltak, visszaút (sárga, majd piros) elött sóhajok, hogy jó lenne egy taxi.

Sokan inkább a biciklit választották, de az út köves, cseppet sem csalogató, az én ízlésem szerint.

Podlesokban vettünk a fiataloknak egy részletes térképet, hátha megint lesz kedvük eljönni :).

(A térképen az utak megtételéhez szükséges idö is rajta van, vegyetek, ha nincs ilyenetek. Nem teszik ki látható helyre, nem tudom miért. Èn megmutattam, hogy milyenem van nekem, s akkor kaparászta elö a mélyböl 2 EU-ért.)

juuli Creative Commons License 2016.07.22 0 0 6038

Nekem úgy tünt, hogy Erzsike szállása nincs már :(

Néztem azt a linket, s nyoma sincs Erzsikének. Tud valaki egy közvetlen elérhetöséget?

Előzmény: Tralfamador Zog (6037)
Tralfamador Zog Creative Commons License 2016.07.21 0 0 6037

olvass vissza, mi innen szereztük az "Erzsike" tippet, magyar hölgy családi panzióval Káposztafalván, nála laktunk, teljesen jó volt a szállás.

Előzmény: HIMBALA (6028)
HIMBALA Creative Commons License 2016.07.21 0 0 6036

Sziasztok!

 

Köszönöm szépen a hozzászólásaitokat, ajánlásokat és a segítséget.

 

Üdv:

Laci

juuli Creative Commons License 2016.07.21 0 0 6035

Az út állapota viszont kifogástalan, ha az oda sodródott fatönkököket leszámitjuk.

juuli Creative Commons License 2016.07.21 0 0 6034

Nagyon elhivatott család :).

Engem mindig érnek meglepetések. Mondom a fiamnak - Hiába voltam itt már sokszor, mindig hívogat ez a vidék. Válasz: - Engem nem. 

De azért jön lelkiismeretesen, s azt ígérte, hogy csinál egy térképet is a kütyü telefonjával, amit feltehetek ide :).

Ma a Sucha Bela völgyben irdatlanul sokan voltunk, zoknicsavarás viszont nem kellett :)

Előzmény: oleandro (6033)
oleandro Creative Commons License 2016.07.21 0 0 6033

Ez az! Pár éve egyszer akkora víz volt, h. aznap kb csak mi mentünk végig, félúton mindenki visszafordult. pedig gyerekekkel!

Előzmény: juuli (6031)
oleandro Creative Commons License 2016.07.21 0 0 6032

Inkább Rimaszombat - Tisolc felé. Odáig meg v. S'tarján felöl, vagy  Vác, B'gyarmat Losonc  irányából

Előzmény: HIMBALA (6028)
juuli Creative Commons License 2016.07.21 0 0 6031

Tegnap a Nagy Sokolban túráztunk. Nagyon magas a víz, s a jelzés nagyrészt csak a patakmederben követhetö. Itt mindig kevesen szoktak lenni, most is így volt, azok, akik bennünket megeköztek, tartották bennünk a lelket, hogy ki lehet innen élve jutni :)

Tényleg nehéz volt. Csak két létra van, de sok, sok doronglétra és lefektetett, kicsit laposra gyalult fatörzs, ami mellett csak a ngy üresség, nincs mibe kapaszkodni, így ez nagy kihívás volt annak, aki nem szereti a zubogó patak fölötti kötéltáncot :).

10-kor indultunk Pilából, s 7 körül értünk vissza. Amig tegnap kétszer csavartam ki a vizet a zoknimból, ma végig a vízben gázolván, csak az út végén.

juuli Creative Commons License 2016.07.21 0 0 6030

Jaj de jó, hogy kedvet kaptatok.

Pilában itt ettünk tegnap, nagyon takaros hely

http://www.chatapiecky.sk/

Előzmény: HIMBALA (6026)
juuli Creative Commons License 2016.07.21 0 0 6029

Mi már mentünk Kemencére, valószínüleg ezen az úton (a navigátor vitt), bár évekkel ezelött. Nagyon szép kis utak, de idöigényesek. Èn nagyon élveztem, de nem én vezettem :). Három év óta nagy változásokat látok most az úthálózatban, szépen kiépíették az autópályákat, de nem onnan, ahonnan indulni akartok.

Előzmény: HIMBALA (6028)
HIMBALA Creative Commons License 2016.07.20 0 0 6028

Szia!

 

Köszönöm szépen válaszod!

(Néztem Káposztafalvát szállás gyanánt, esetleg annyit kérhetnék még, hogy valami konkrét helyet esetleg?)

 

A másik, amit elfelejtettem kérdezni, az utazás oda kocsival.

Amit gondoltam: Ipolyság - Zólyom - Besztercebánya - Breznóbánya - Garamfő felé.

 

Jól gondolom, vagy felejtős?

 

 

Előzmény: oleandro (6027)
oleandro Creative Commons License 2016.07.20 0 0 6027

ez pont jó 2 túra, abszolút nem megterhelő, annak idején asszem mi is pont ezekkel kezdtünk.

mi a szállás ügyet nem szoktuk túlbonyolitani,  Káposztafaluban csupa  Zimmer Feri lakik, könnyen talál az ember helyet.

Előzmény: HIMBALA (6026)
HIMBALA Creative Commons License 2016.07.20 0 0 6026

Sziasztok!

 

Szeretném a segítségeteket kérni.

 

Magyarországon rendszeresen túrázunk, ugyanakkor külföldön még nem voltunk.

Átolvasva a topikot, fellelkesülve a leírásoktól, képektől, a túraleírásokból ötletet merítve – melyekért ez úton is köszönettel tartozom – két napos túravázlatot terveztem az alábbiak szerint.

 

Szerintetek egy általános túrakondícióval rendelkező, „OKT”-n edződött hobbitúrázónak kivitelezhető a terv? Amennyiben igen, kb. mennyi időt kell tervezni rá „nem rohanós” tempóban?

Amennyiben esetleg túl sok a tervezett szakasz, hol érdemes kurtítani rajta?

A haladási irányok megfelelőek a szabályoknak? Van esetleg valami, ami hirtelen az eszetekbe jut, hogy mire érdemes figyelnem?

 

Tudom, tisztában vagyok vele, hogy egyrészt sokat, másrészt lehet, evidens dolgokat kérdezek, de ebben még nincs tapasztalatom, ezért fordulok Hozzátok segítségért.

 

A terv:

1. nap

Cingov -ból indulunk, a sárga jelzésen a Tomásovsky vyhlad -ig, onnét a zöld jelzésen le, a Hernád völgyébe. Aztán a kék jelzésen a Letanovsky mlyn hídjáig, majd tovább a kéken Klástorisko roklina ústie -ig. Onnét fel, a zöld jelzésen Klástorisko -ba. Innét a kéken, majd a sárgán le, a Kysel, ústie jelzésű helyre, aztán a zöld jelzésen a Biely potok, ústie -ig, aztán a Hernád mellett a kék jelzésen Cingov -ba.

2. nap

Podlesok – ból indulunk a zöld jelzésen fel, a Sucá Belá -n.

Felérve a tetőre, a sárga és a piros jelzésen Klástorisko -ba megyünk.

A sárga jelzésen lemegyünk a Hernád völgyébe, és Klástorisko roklina ústie -tól a kék jelzésen végig Podlesok -ig.

 

A tervezett idő valamikor augusztus hónapban, hét közben. Szállásokat nézegetem, de konkrét lefoglalt hely még nincs. (Esetleg ebben is valami kis segítség…? ;))

 

Köszönettel:

Laci

juuli Creative Commons License 2016.07.20 0 0 6025

A nap a podlesoki parkolóban indult, 10 órakor szépen nekivágtunk a Sucha Bela túrának, de velünk szemben jövök figyelmeztettek, hogy a völgy le van zárva, gyorsan bementünk az információs irodába, ahol kiderült, hogy majd 2 óra múlva kinyitják, de a Piecky már nyitott, így visszaültünk az autóba, s ugyanazzal a parkolójeggyel parkolhattunk Pilában.

Pila nagyon kedvenc helyem, mindig olyan jó, amikor végre visszaérünk :)

Most is így volt, jól kidolgoztuk magunkat, mire visszajutottunk :).

Szóval, a sárga a fenti táblától indul, az út a fehér mészkövön, a kristálytiszta patak medrében fut. A víz helyenként mélyebb, ott meg lehet csodálni zöldes színét, egyébként sebes sodrása, vízesései is ámulatba ejtik a túrázót. Èn ilyen élménynek még sehol sem láttam párját. A Hernád vize is nagyon szép, de, mint lelkes tériszonyosunk megjegyezte, ez még annál is szebb :). Ausztriában is megnéztünk jópár szurdokvölgyet, amik sokkal nagyobbak, de ott kiépített fahidakról lehet menni, az nem ugyanaz. 

A kanyon után vissza kellett magunkat küzdeni a kocsihoz, elöször egy jó kis emelkedö a kéken, aztán pici egyenes szakasz után piros, sárga kavicsos, gyökeres útakon lefele. A fiatalok az utolsó métereket szinte futva tették meg, mint kiderült, a szintidö javítása miatt :) Èn a túrabotjaimnak nagyon nagy hasznát vettem egész úton (kivéve a létrákat, ahol azért annyira nem örültem nekik).

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!