Azt hiszem abban mindenki egyetért hogy a nyest és rokonai / menyét, görény, hermelin, vidra stb/ roppant célszerű állatok.
Erősek, hajlékonyak, ügyesek,
Remélem nem kell kipróbálnom!:O))
Van ugyan ásni való is - vannak hatalmas siklóink is. Mikor a régi istállót bontottuk, 9 db hatalmas sikló mászott elő. Szerencsére nem láttam, mert akkor most nem irogatnék itt:O))
Az öregek és bölcsek azt mondják, az a jó ház, amiben siklók élnek?!:O)
Na ez igaz! Engem minden állat kiröhög:O))
Még az egér meg a béka is. Háziegérkénket söprűnyélen dobtam ki a kertbe többször is, aszt másnap megint ott volt. Az esti TV nézés közben pedig megtermett varangyosbékék cuppogtak a fehér kövön, és sértődötten plattyogtak odébb és bújtak a szekrény mögé, mikor ki szerettem volna tessékelni őket. Szerintem ott is laktak egész nyáron:O))
Akkor majd pont a nyest:O))
Édesnek édes, csak nem látod. Mondom, olyanok, mint a szellemek!:O))
Azt sem tudtam megállapítani soha, hányan vannak. Ha úgy van, ahogy mondod, akkor tényleg a gyerekek költöztek be a garázsba, mert a házban is maradtak. Még a fészek helyét is tudtuk pontosan a teraszra folydogáló végtermék helyéből.
A mindennapi betevő tojásukat is ellopkodták a szomszéd tyúkjai alól.
Fel nem foghatom, mire kellett nekik még a műanyagvezeték is.
Amig békésen és szorgalmasan szedegették szét a tetőt, csak átkozódtam, de amikor a garázst is kisajátították (egész nyáron kinn állt az autó), komoly bosszúvágy horgadt bennem:O)))
szerintem nagyon édes. mit vagytok úgy oda?! :O)))
azért rágja szét a kocsid vezetékeit meg a padlást meg a mittoménmit...mert nem adsz neki tojást! :O))
szépen etetni kell, nem eszik olyan sokat egy ilyen dög. és akkor elvan. ráadásul aranyos, szőrös és kedves.
a családjától meg nem kell félni, mert nem maradnak ott a kölykök. pár hónapos korukban az anyjuk elüzi őket és új vadászterületet kell keresniük. szóval túlszaporodás kizárt.
Hát ez az! Egyszer sikerült pár pillanatra meglesnem éjszaka. Csendben üldögéltem és megláttam, ahogy a kerítésen lopakodik. Felágaskodott és megvillant a fehér mellénykéje. Elolvadtam a gyönyörűségtől.:)
Egy esettől eltekintve - az is a tizedik évben volt a vezetékrágás után - nagyon softos módszerekkel próbáltam felvenni a harcot.
Azért is szaporodtak úgy el. Remélem most nem kell újra albérletbe fogadni egyet sem.
Biztosan azért vagyok ilyen megértő, mert se házam, se kocsim nincsen, és ha a szerelőnél röhögnének az sem vágna földhöz...de azért szerethetem őket egy kicsit? :)
Azt azért megnézném, ilyen lelkes lennél-e, ha a vadiúj házad tetejéből kitépkednék a szigetelést. Ismerek olyat, aki a három éves házát kénytelen volt tetőtleníteni és újra csinálni (300.000 ft akkori áron). Meg ha nem mernél beállni a garázsodba, mert elrágják az összes műanyag részt - aztán mikor bemész a szervizbe, már messziről hallod: Tudod, ő a nyestes - és mindenki körberöhög:O)
Én bizony elkeseredésemben egyszer oda jutottam,hogy (állatszeretet ide-meg oda) fogtam két friss tojást, kettétörtem és patkánymérget tettem bele. Elhelyeztem a vonulási útvonalukra és lestem a hatást. Hát nem volt hatás! Hozzá se nyúlt a rohadt dögje.
Ezekután nem is tudom, hogy a megkönnyebbülésem vagy a bánatom volt nagyobb:)
Te meg nem háborogj, most legalább látod az ellenséget. Nekem soha nem sikerült igazán szemrevételezni. Mindig csak a nyomait láttam meg a zajokat hallgattam. Éjszaka a frászt hozták rám, mikor hancúrozni kezdtek. Még visitoztak is - mint a szellemek:O))
Valaki, mikor még aktiv harcban álltam hivatlan háziállatainkkal, a Törzssztalban azt javsasolta, menjek el az állatkertbe és szerezzek oroszlánkakit:O)))
Azt hittem viccel:O)))
Pedig lehet, hogy igaza volt?::O))
Ez a kutyapisis dolog lehet, hogy beválik, viszem is a kutyát legközelebb, hadd jelölje be a terepet.
Na. Megnéztem a tutit a Winkler könyvében. Aszongya, hogy a petróleumos vagy kátrányos rongy elhelyezése segít, mert elfedi a nyest saját szagát. Ez viszont tűzrendészetileg kifogásolható megoldás. A másik nyestetlenítő dolog a kutyapisis rongy, mivel a nyestek is szagjelekkel kommunikálnak, és a kutyáktól félnek. (A macskáktól nem.) A harmadik megoldás az ún. Anti Marten Spray, amit német nyelvterületen a benzinkutakon árulnak a motortérben kábelszigetelést rágó nyestek távoltartására. Ja, és a tető közelébe érő faágakat is célszerű eltávolítani, mert onnan egyszerűen át tudnak ugrani.
Kedves FÓRUM ÖSSZE-VISSZA RAKOSGATÓ!
Ha figyelmesen elolvasod a témanyitómat láthatod, hogy NEM KEDVENC HÁZIÁLLATOM A NYEST!!! hanem szeretnék megszabadulni tőle! Ezért kértem segítséget a törzsasztalban.
(Csak annyi a különbsség mint a Gizike és a Gőz-eke között)
A nyest tudtommal már nem védett állat, mert nagyon elszaporodott.
Sajnos nekünk is volt tapasztalatunk vele a vidéki házunkban, ahol csak nyaranta tartózkodtunk.
Rögtön az első évben beköltöztek a padlásra - csak a kis kukacnyomokat láttam- az állatot csak egyszer éjszaka.
Láttuk viszont a nyomokat. Először is beköltöztek a tetőszigetelésbe- tele volt a kert üveggyapot cafatokkal. Telepecsételték a teraszt, naponta találtunk üres tojáshéjakat - a szomszéd meg kereste a tojásait:O))A mogyoróbokrunk soha nem hozott termést és a meggyfán sem maradt meggy - amit a seregélycsapatok meghagytak, nyestünk elpucolta, majd a meggymagos kukacait a teraszon helyezte ki. Egyik tavasszal pedig olyan galád volt az egyik, hogy odakupacolt a franciágy vadiúj teritőjére, a foltot azóta sem tudtam eltávolítani:( Próbálkoztam borssal, pirospaprikával. Rá se b-rinott, csak szaporodott a beste. Már a maximumra állított rádió sem zavarta, a legnagyobb házibuli idején is ott sétálgatott a ház gerincén.
Pár év múlva aztán a garázsba is beköltözött a szaporulat. Esőben vezettem hazafele a vadonatúj kocsimban, próbálom a spricnit - nem működik. Bementem az első benzinkútra, aholis konstatálta a szaki, hogy az ablakmosó spricni műanyag vezetékét valaki kisollóvval miszlikekre szabdalta. Na akkor már tudtam, mi is volt az a nagy mozgolódás előző este, mikor behajtottam a garázsba:O)))
Nem volt menekvés, eladtuk a házat - mivel azonba vettünk helyette egy másikat a szomszédban, és oda is csak nyáron megyünk, szorongva várom, mit találok tavasszal az új(régi) házban:O))
A nyest NEM VÉDETT állat! A pelék hazai fajai (nagy, erdei, mogyorós) viszont IGEN!
A nyest befogására fel kell kérni egy szakembert, időnként hirdetik magukat. A szolgáltatásért persze fizetni kell.
A pele befogása zűrösebb, viszont a Nemzeti Parkok hivatalból eljárnak, és ha be tudják fogni, el is szállítják. Ez persze tüneti kezelés, mert az elvittek helyett újak jönnek... :)))
kb 30 éve az apukám is állitott csapdát neki és fogott is vele egy nyomorult kóbor macskeszt :-) A nyest okos volt, nem ment bele.
Sajnos apukám elpusztitotta ( csak utólag sikerült megállapitani, hogy milyen állat volt és azt, hogy védett )
Mindenestre felvitte a telken a padlásra mindenféle dögöt, ami nem tul egészséges. Igaz, a verebek garantáltan nem fognak beköltözni hozzátok :-))))
Nem lehetne megkérdezni pl az Állatkerttöl, hogy lehet állatvédelmileg eltávolitani az albérlöiteket?