Hétvégén kivittem ismét a partra a szuperlapos pant. Mivel a sík oldala is fel van csiszolva azzal is tettem egy próbát.
Bámulatosan gyorsan működik mindkét fele. Az egyik oldalon 0,5 mm-es koncentrikus körben 2,5 centinként emelkedés van, a középső húsz centis alapkörtől kifelé.
Ezt azért határoztam meg így, hogy könnyebb legyen a kábé 1 liternyi fövenyt rámérni.
Ugyanis lapátpróbánál ez lenne a fontos, hogy köbméterhez mérten számolhassuk a szemeket.
A lényeg, hogy ekkora műanyag lemezzel brutálisan gyorsan szinte nullára csökkenthető a meddő a próba során.
Megszámolni kicsit hosszadalmas így, hogy a teljes felületen kell keresni, ezért egy normál műanyag pan-be áttöltöttem és abban számoltam meg.
Az egész művelet nincs egy perc igazából és számolhatóak a szemek. Ezt a legdurvább kavicso és a lesűrűbb apró szemcsés anyagnál ugyanúgy lehet használni. Azt hiszem soha nem fogom használni többet a pan-t magában, se egyéb mást, annyira jól működik!
Ez lehetett a péklapát szerű mintázó lapátnak is a lényege, hogy minél laposabb legyen és inkább áztassa az anyagot és az arany ott maradjon, ahol leghamarabb eléri a fenéklemezt.
Ezért próbáltam kicsit "tudományosabb" alapra helyezni a mintázás folyamatát is.
A mintázó lap egy majdnem 50 cm átmérőjű fekete ABS műanyag lemez, ami fel van durván csiszolva 240-es, majd 180-as, végül finoman 80-as papírral.
Amikor a föveny első áztatáskor összeomlik a szélei a leglágyabbak, az ott tanyázó szemcsék azonnal a fenéklemezre ülnek, szinte rázás nélkül, a korong közepe felé haladva egyre sűrűbb, de az elfolyósodás miatt vízbe merítve, néhány másodperc alatt elterül az anyag és a nehéz anyag pár laza rázó mozdulat után a fenéklemezre kerül. Onnantól kezdve minden meddő anyag szépen elgurul felettük, mivel minden más szemcse gömbölyűhöz közelít, így erölködésmentesen, szépen le lehet mosni.
Körkörös mozdulatokkal picit lehet koncentrálni az anyagot közép felé.
Kézzel segíteni a szemcsék egy helyre kerülését, de érdemes átönteni számoláshoz egy akármilyen előkészített tálba.
A hajógyárit még soha nem teszteltem pedig közel van hozzám. A természetőrökről csak annyit, hogy amikor beszéltem a szakreferens hölggyel, akkor azt mondta , hogy csak azt a kiemelt területet ne háborgassam. Mondjuk azt is lehet ha végig járom a bürokrácia útját. Eléggé rendes volt ,csak azt nem tudta ,hogy miről van szó. Érdekes módon a terepmunkás őrök rögtön tudták, hogy miről is beszélek . Szegény hölgy azt hitte hogy elakarom terelni a Dunát amikor megemlítettem neki az aranymosást. De néztünk képeket a neten és rögtön megnyugodott.
Szerintem ez nekünk nem baj, csak időzítsék már úgy, hogy szerdára érjen ide és szombatra már csak a fövenye maradjon utána! :D :D :D
Ha vissza-visszatérően ellepik a partot a 4 méteres árhullámok, akkor minden ilyen után szépen át lehet mosni a partot. Ennek egyetlen feltétele, hogy közben szépen visszatisztítja a víz a sok iszaptól.
Gizmoguru, TheGreatRat, TrotorC, többiek, valaki? Van esetleg a nyárról valami érdekes beszámolótok???
A Szlovákok szeretnék elvégezni az éves karbantartást az erőművön de, muszáj játszaniuk a vízzel mert nyakukon az esővíz is. Így lehet ,hogy még egy darabig hullámokban jön a víz.
Szia Dez ! A Római part egy érdekes hely . Iszonyatosan sok kavicsot termelsz meddőben. Viszont a szemcse méretek "nagyobbak" . Eléggé fárasztó állandóan a kavics halmot is ellapátolni . Ráadásul mindig megtalál valaki aki elkezd fárasztani. Én néha az éjszakai horgászatom alatt mosogattam a végén de, még akkor is volt aki ott okoskodott. A Római parttal szemben van a Népszigeti "Újpestisziget" rész ,aminek nagyon szép homokos fövenye van. Na azon a részen se szabad már csak úgy mosni. Kiemelt természetvédelmi terület lett. Beszéltem a természet őrökkel ,mondták hogy rajtuk nem múlik de, szerezzek egy pecsétes papírt a Fővárosi ÖnK. természetvédelmi szakreferensétől. Elindultam bürokrácia útvesztőjén és elment a kedvem az egésztől. Ráadásul mostmár ,minden nap járnak ki rendőrök és természetőrök ellenőrizni az említett homokos sávra. A kint bulizó ,szemetelő fiatalok miatt.
Az északi vízgyűjtőn esett esők miatt leginkább, illetve, hogy az ottani tározókból Szlovák oldalról megnövelték a Dunába engedett víz mennyiségét. Azon a részen feljebb baromi sok eső esett és kell tudni hova vezetniük. Egy áradás nagy átlagban úgy vándorol alapesetben, hogyha mondjuk Passauban tetőzik 3-án, az Budapesten 6-án teszi ugyanezt. De a hydroinfo és egyéb oldalak szépen mutatnak minden ilyesmit.
Viszont a római parton ahogy néztem az imserőseim 7végi facebook postjait - voltak egész használható fövenyek, feltételezem a hajógyári szigeten is....
Vasárnap 235-nél például a Csepeli oldal teljesen járhatatlan még.
Megpróbáltuk, volt egy nagyon keskeny felső rész, amit lehetett volna mosni, de már a pad sem fért volna el, mert elsüppedt volna és rohadt sok iszapot hozott ez a rövid áradás, amiből alig vitt el.
A felső ártér határ egy szakaszon több száz négyzetméteren uszadékfával borított és alatta brutál iszap. Kismalacot játszottunk a fiammal. :D
Már pesti 300-nál is szinte alig van kint valami érdemleges a vízből, nemhogy négyszáznál. Persze mindig vannak érdekes helyek, de ehhez mintázni kell a feljebb eső régiókat is egy parton.
Nagyjából háromszázas magasságig szoktam alapból mintát venni, ha az adott hely alkalmas rá. De legtöbbször ez már a partok felső széle, utána majdnem mindenhol függőleges szakasz jön.
De ilyenkor érdemes megnézni, hogyan áramlik a víz a különböző helyeken és lehet tanulmányozni az áramlásképleteket. Öröm az ürömben.
Reméljük szépen hoz és szépen is visz, mert ha televágja iszappal az eddig jó területeket is, akkor az nem fincsi.
Találtam egy igencsak jó mintázatúnak tűnő gumiszőnyeget. Tudom, nem aranymosásra van kitalálva, viszont ez is ferde fogazott, apróbb fogakkal és nagyobb gátakkal.
Az ára soknak tűnik, de több padnyi kijön belőle, ha jó szélességet választ az ember.
Sziasztok, akit esetleg olvasás szinten érdekel, bár vannak általánosabban ismert linkek is a gyűjteményben, most bekerült pár újabb, régebben megjelent digitális formátumú érdekesség:
Most is gondolkodom hasonlóban, bár elsőre macerásnak tűnik. Fektető gumiból van ilyen 60 mm széles. Métere 500 Ft, szóval nem egy nagy tétel. Precízen félbevágva és egymás mögé illesztve épp aranyfogó felületet kapunk, ami kísértetiesen hasonlít a goldhog, vagy bármelyik aranymosó felületre, ami ezen az elven működik. Nagyon szépen ragasztható, szóval ha az ember egyszer megcsinálja, akkor egészen korrektül működhet.
Az ára 6000 Ft lenne 1,2 méterre körülbelül plusz pillanatragasztó és munkaóra.
Az ellenérveket is tudom, megveszed használod és ennyi.
Az előző posztból kimaradt: Köszönöm szépen a gyors reakciót és a képeket! :)
Milyen mennyiségű vizet kap ez a kék lemez és mennyire etethető gyorsan? Jól feltisztul a végén? Néztél már veszteséget a túloldalon lekerülő meddőben?
Ismerem ezt a fajta összekapcsolható műanyag megoldást, csak két dolog miatt gondolkodom más irányban. Az egyik az ára, mert ennyiért már portálmaróval 60 szélesen megoldják egy darab műanyaglemezből is a mintát szinte, amilyet szeretnék, persze nem lesz ilyen könnyű, meg meg kell rajzolni, meg ilyenek.
A másik, hogy sokkal több víz kell neki, hiszen nagyobbak a mintákalapvetően nem is a Dunára van kitalálva, hanem "rögösebb", vagy nagyobb szemű aranyra és dredge, vagy egyéb szivattyús táplálásra.
Esetleg a posztó egyik felére vevő lennék, ha nem kell Dezsőnek mindkettő. :)
Szeretnék egy új meringülős padot, amit igény szerint használhatok elektromos szivattyúval is. Most ismét kísérletezős kedvemben vagyok. :)
Ez az elektromos kütyü baromira jól dolgozik és már megjött hozzá a PWM vezérlő egység is, amivel fokozatmentesen állítható a vízhozam 20A-ig.
Hamarosan meglesz a szivattyú új járókereke is, ami terveim szerint még nagyobb teljesítményre képes ugyanezzel a motortesttel.
Természetesen csak összehasonlító tesztek után (áramfelvétel, vízáram együtt mérve) fogom véglegesíteni, de a cél az, hogy alacsonyabb fogyasztás mellett is megfelelő szállítómagasság és vízáram legyen.
Szeva Blatti!A valaszom hogy nagyon fogos valami ez a kek muanyag,beszereztem mar a gumit is csak meg sajna nem volt idom kiprobalni,nagyon nagy mennyiseget at lehet vele dolgozni csak legyen aki birja!!!hat a gumi rol meg ne is beszeljunk.A gumispad amugy 1m szeles es 1.50 hosszi,ha jo a viz mennyiseg akkor nincs ,,kegyelem''.Multkor valaki keresett posztot szivesen oda ajandekozom,aszt hiszem hogy dez 1 volt,van ket padra valom is ha valakit erdekel![egy szezont hasznalt]A kek muanyag standart merete 30cm szeles es 1m hosz[110euro]nekem 2drb van egymasmellet es igy 60cm szeles es1m hosszi,nagyon konnyu kezelni es nagyon joooooo!es meg valami sok viz kell neki!Ha valami meg erdekel kerdez szivesem segitek ha tudok.
Bőven sok is. Azonban a napelem mindig más feszültséget ad, így kell egy feszültségvezérlő áramkör. Mert ha változik a vízátfolyás, akkor minden változik.
Ezen nem kell gondolkodni, meg kellcsinálni. Bár a vízsebesség a hazai körülményekhez sok és a gumilap bubimentesítése elmaradt, ami drasztikusan rontja a hatékonyságát.
A multkor Gödön nagyon szépen megtaláltam életem első egész jó fövenyét:) Annak voltak részei, amelyek 1 centi sima homokkal voltak takarva jó nagy területen, de azért szépen látszott is a vörös rész. VOlt vagy 20 méter hosszú:) Jó része még meg is van... mert nem volt sok időm.
Én amúgy egy ilyen tisztító padin gondolkodom otthonra - végül is ez egy keskeny gumibordás pad, a vége pedig az egérpadunk finom halszálkás felülete lenne:)
Csak azért cstoltam be a képet, hogy lásd, amiről beszélek. Ha árhullám sorozat van, akkor, ahogy itt is látszik 200-300 cm között az utóbbi néhány hétben 3. alkalommal jár a víz.
Most hétvégén például fél méterrel lejebb megy a víz, mint múlt héten, amikor egy bemutató mosás miatt voltam kint.
Tehát, ha tudjuk az adott napi vízállást és tudjuk hol volt a max, akkor azt a partra vetítve megkapjuk a többször is szérelt területet.
Ezt amikor kint vagyunk valószínűleg jól látható vöröses fekete szín fogja jelezni, de ha nem, akkor is meg kell kaparni a fövenyt, mert lehet, hogy fedőrétegként fél-egy centi meddő rajta van.
Ha sarokcsík húzáskor egy márványos mintázat, illetve durvább sóder felett látjuk a vörösebb réteget az csaknem 100%-ig egy jó hely, el lehet kezdeni a mosást.
Persze érdemes mintázni 1-1 liternyi fövenyt különböző pontokról.
Dolgozom egy nagyon szimpla mintázótálon ABS műanyagból fogom maratni, kb. 50 cm-es és a világbajnok aranymosó táljára hasonlít. A különbség a koncentrikus marások magasságában van.
Kiszámoltam, hogy egy körülbelül 20 cm átmérőjű körre halmozott fövenykúp ad ki 1 liternyit. Ez szépen áztatva, magába omlik és a nehéz szemcsék a kavicsokkal együtt nagyon gyorsan lemoshatóak.
A teljesen sima felület nem vált be, bár jól dolgozott. Égettem ki falemezt is, azon is szépen látszódtak a szemek, de most picit tudományosabb szemszögből is vizsgáltam a feladatot.
Sűrűn 2,5 cm-es körökben, mindössze 0,5 mm marási mélységgel kerülnek a tálra a körök. Ez a műanyag tál egy nagyon gyors mintázási lehetőséget biztosít a Dunán. (is)
Felesleges nagyobb marási mélység, mert az aranyszemcséink nem nagyobbak, valamint a felületre érkező szemek úgyis letapadnak. Az a cél, hogy mielőbb elérjék az aranyszemek a tál alját.
A folyamatos, határozott lassabb körző mozdulatok a meddő eltávolítását, a gyorsabb koncentráló körzések a koncentrálást segítik elő majd.
Remélem egy-két héten belül elkészül és meg tudom mutatni nektek.
Ha esetleg valakinek van CNC portálmarója, az simán el tudja készíteni magának akár keményebb fából, vagy műanyag lemezből.
Mivel picik a marási mélységek, az egész tál nem kell több legyen néhány mm vastagságúnál, tehát az alaplemez lehet 4-es-5-ös is.
Ez a technika a lábtörlősből alakult ki nálam. Annak végülis egy nagyon szimpla verziója.
Bizonyosan van egy olyan konkáv ív is, amivel ezek a gátacskák elhagyhatóak, tehát egy olyan enyhén felfelé ívelő (nem mélytányér szerűen felfelé) nagyobb átmérőjű tál, amelynek a használata, illetve a kiképzése még egyszerűbbnek néz ki, viszont nekem ez most egyszerűbb kivitel szempontjából és olcsóbb is.