Keresés

Részletes keresés

ibax Creative Commons License 2018.11.26 0 0 28687
  • generálkivitelezőnél 5 %-os számla (részszámla) készül

Ezeket ki állítja ki? A kivitelező? Az én nevemre álllítja ki? Milyen tételek lehetnek ezek? Tehát nekem nem arról kell számla, hogy mennyibe került a tégla meg a nyílászáró, hanem majd valamilyet ad a kivitelező, a lényeg hogy az én nevemre legyen kiállítva?

Korábban írta valaki, hogy akkor fogadják el a fenti számlákat, ha a kiállító (kivitelező) bejegyzett tagja a Fészekrakó adatbázisnak:

https://www.nav.gov.hu/nav/adatbazisok/adatbleker/feszekrako_program

Ezt mennyire nézik? Erről mi a tapasztalat? Egyelőre most keressük a kivitelezőt, nem tudom mennyire kell erre odafigyelni.

Előzmény: sylvanus67 (28684)
sylvanus67 Creative Commons License 2018.11.26 0 0 28686

Kösz.

Most jöttem a Földhivatalból, a harmadik, utólag, 2010-ben született gyerekre be van jegyezve a 10 év jelzálog, szintén a használatbevételtől számítva.

Aggodalmaim feleslegesek voltak, irány az eladás.

Öröm, bódosá.

Köszönöm mindenkinek.

Előzmény: For-dzsi (28685)
For-dzsi Creative Commons License 2018.11.26 0 0 28685

Visszautalják a pénzt, ha igazolod a tulajdonszerzést. Ha építkezel, akkor a használatbavételi engedélyt vagy ezzel ekvivalens (tudomásulvételről vagy az építkezés befejezése bejelentésének visszaigazolásáról szóló) dokumentumot kell benyújtani. Járási hivatalhoz kell fordulni, az intézi a MÁK-kal a visszautalást.  

Előzmény: sylvanus67 (28680)
sylvanus67 Creative Commons License 2018.11.26 0 0 28684

Szerintem:

- generálkivitelezőnél 5 %-os számla (részszámla) készül (nem is kell feltétlenül gyűjtened számlákat, bár nyilván vehetsz ezt-azt, pl. szanitereket, konyhapultot, stb. de azok 27%-os ÁFÁ-val készülnek)

- nem generálosnál 27%-os számlákat kell kiállítani, és te gyűjtesz minden számlát a különböző kivitelezőktől

Előzmény: ibax (28683)
ibax Creative Commons License 2018.11.25 0 0 28683

Kicsit pontosítanám az előző kommentemet...

- tehát a kivitelező úgy intézi az építkezést, ahogy akarja, nekem az ő vállalkozása kell hogy számlákat adjon. Pl: falazásra, nyílászárók beépítése, stb... dolgokról? Nem tégláról kell számla, meg ablakokról?

- ez a számla lehet 27%-os?

- ilyen esetben a vásárolt telek után igényelhetjük az adóvisszatérítést? (ami ugye csak akkor működik, ha maga az építkezés számlákkal igazoltan részemre 27%-os számlákkal van lefedve)

Előzmény: ibax (28682)
ibax Creative Commons License 2018.11.25 0 0 28682

sziasztok. akinek van tapasztalata a szakaszos CSOK kifizetéssel, vagy tudna segíteni, kérem írjon pár sort:

- a kivitelező a szakaszos kifizetést választaná. ez azonban csak úgy lehet, ha én vagyok az építtető, és generálkivitelezőt bízok meg.

- itt felmerül a kérdés, hogy a 70%-ot az egyes készültségi fokoknak megfelelően hogyan tudom számlával bizonyítani? a generálkivitelezőnek minden számlát az én nevemre kell kiváltania (téglavásárlás, betonvásárlás, szigetelés, stb...)

- hogy jön itt az 5%-os áfa a képbe? én magánszemély vagyok, én gondolom nem kaphatok 5%-os számlákat... de akkor hogy fogom a 70%-ot számlákkal leigazolni?

Korábban kommentelő írta, hogy "saját ingatlanát pótfedezetként" vonta be a költségvetésbe, vagy az építkezésbe? ez mit jelent tulajdonképpen?

Zeki_ Creative Commons License 2018.11.24 0 0 28681

Amikor a neveden a kecó, akkor rávezetik széljegyzetként a tulajdoni lapra.

Előzmény: sylvanus67 (28680)
sylvanus67 Creative Commons License 2018.11.23 0 0 28680

Ez nem tűnik rossz megoldásnak, de hogyan kapom meg az allamkincstartol a létetet? 

Előzmény: Zeki_ (28678)
For-dzsi Creative Commons License 2018.11.23 0 0 28679

Igen, erre próbáltam utalni. Ha lejárt a határidő, akkor nem kell letét, azt "simán" törlik, nálad csak az utóLÉKes rész problémás valszeg.

Ha rajta van az ETT, akkor nem tudod eladni. Adásvételit elvileg lehet kötni, de az ingatlannyilvántartási hatóság nem jegyzi át a tulajdonjogot, tehát a vevődnek ez olyan akadály, amit előzetesen rendezni kell a szerződésben, mármint, hogy ez hogyan hárul el... Azzal viszont tényleg számolnod kell, hogy az építkezés befejezéséig letétben marad a zsé. Akkor kapod vissza, ha feltüntették a lakóépületet az inyban és átjegyezhető az állami jogosultság.  

Előzmény: sylvanus67 (28677)
Zeki_ Creative Commons License 2018.11.23 0 0 28678

Az adásvételibe bele lehet írni, hogy a vevőd úgy fizeti ki a vételárat, hogy a te szocpol részedet közvetlen az államkincstárnak utalja. Akkor lekerül róla a jelzálog és ha a vevőd banki hitelből vesz, akkor rákerülhet a bankjának a jelzáloga. 

Előzmény: sylvanus67 (28677)
sylvanus67 Creative Commons License 2018.11.23 0 0 28677

Várjál csak! Mit akarsz ezzel mondani?

Hogy nem lehet eladni, míg nem kerül le a jelzálog?

Akkor viszont letétbe kell helyeznünk 1,4/3,8 MFt-ot. Az kemény lesz, mert az önrészünkből kell elvenni, és akkor bukta az új ház építése. A bank így is nehezen/utólag fizet.

Előzmény: For-dzsi (28675)
sylvanus67 Creative Commons License 2018.11.23 0 0 28676

Nem, csak szólj bele, több szem többet lát:

én sem vennék jelzáloggal terhelt lakást, ügyvéd-ide vagy oda. Ezzel gondolom sokan így vannak, úgy-hogy lesz gondunk ezzel.

Előzmény: lala1961 (28674)
For-dzsi Creative Commons License 2018.11.23 0 0 28675

Elidegenítési és terhelési tilalom is be van jegyezve, a tulajdonjogot, ha nincs törölve az ETT, nem jegyzik át.  

Előzmény: sylvanus67 (28673)
lala1961 Creative Commons License 2018.11.23 0 0 28674

Üdv ! Boccs a bele vauu,de gondolom tehermentesen csak úgy lehet eladni ,ha törlik a szoc .pol széljegyzetet !:) Lehet van olyan ,hogy egy ügyvéd kezéből rendeződik utólag a szo.pol befizetése(tehermentesítés),de Én jobb szeretem ettől az utólagos procedúrától megóvni magam ha vevő lennék és tehermentes lakást szeretnék venni !:)

Előzmény: sylvanus67 (28673)
sylvanus67 Creative Commons License 2018.11.23 0 0 28673

Na a helyzet bonyolultabb:

- ugye nálunk kettő gyerkőc után már lejárt a 10 év, azt jó lenne törölni, hogy ne kelljen letéti számlára befizetni az összeget

- a harmadik (utóbb született) gyerekre még csak 8,5 év telt el, bár amikor felvettük akkor a jogszabály úgy szólt, hogy a használatbavételtől számítva 10 év. Sőt, akkor 2010-ben, már megszűnt Szocpol, de én "kihajtottam" a banki ügyintézőnél, aki nem volt képben, hogy még így is jár a Szocpol

1.tehát a legjobb lenne, ha már a harmadik gyerekre is lehetne törölni a jelzálogot

2. vagy legalább egy ügymenetben elintézni a törlést és a az átvitelt

viszont meglepő, hogy a neten több helyen is található ilyen:

"Lakóingatlanunk eladása után szociálpolitikai kedvezményt a MÁK letéti számlájára fizettük be (mivel a szükséges 10 év még nem telt el)."

vagyis előbb eladta a lakást eladta, majd befizette a szocpolt

te meg azt mondod és nekem is így logikus, hogy előbb be kell fizetni a szocpolt és utána eladás???

Előzmény: For-dzsi (28671)
nyuggerfarhát68 Creative Commons License 2018.11.22 0 0 28672

Köszi.

Előzmény: sylvanus67 (28669)
For-dzsi Creative Commons License 2018.11.22 0 0 28671

Vagy, ha már megvan a másik lakás, közvetlenül átjegyzik arra és akkor letétbe sem kell tenni, de ki kell várni az átjegyzést.   

Előzmény: For-dzsi (28670)
For-dzsi Creative Commons License 2018.11.22 0 0 28670

Letétbe helyezed az állami támogatás összegét kincstári számlára, ezt követően tehermentesítik az ingatlant, el tudod adni, majd amikor veszel felépítesz egy másik ingatlant, arra átjegyzik és visszakapod a letétbe tett lóvét.  

Előzmény: sylvanus67 (28667)
sylvanus67 Creative Commons License 2018.11.22 0 0 28669

Bankok kondíciós listáit böngészd:

- a tranzakcióknak van egy banki díja (kivéve az ingyenesek)

- és van az állam által beszedett tranzakciós díj, ami az én bankomnál 0,3%, de lehet, hogy bankfüggő

Előzmény: nyuggerfarhát68 (28668)
nyuggerfarhát68 Creative Commons License 2018.11.22 0 0 28668

Helló.

Tudd valaki olyant nick/topik vagy milyen néven vannak, ha pénzt akarok kivenni/utalni a bankomtól mennyit kell a tranzakcióért lepengetni.

Előzmény: sylvanus67 (28667)
sylvanus67 Creative Commons License 2018.11.22 0 0 28667

Na, ezt nem értem, pedig elolvastam a pdf-et is, az mintha világosabb lenne.

Tehát ezt mondja a pdf:

A támogatással megszerzett lakóingatlannak az állam visszakövetelés iránti igényének tartama alatti elidegenítése ellenére a lakáscélú támogatást visszafizetni abban az esetben nem kell, ha az elidegenítés a lakásigény újabb lakóingatlannal való kielégítése céljából történt.

nem kell visszafizetni a Szocpolt, ha új lakóingatlant veszek a régi, Szocpolos lakóingatlanból.

De, hogy lehet eladni, ha rajta van a Szocpol? Ki veszi meg így?

Előzmény: For-dzsi (28664)
sylvanus67 Creative Commons License 2018.11.22 0 0 28666

Így van (2 gyerekre vettél fel megelőlegező kölcsönt, majd a harmadik gyerekre utóLÉKet.) és így lenne logikus, de azért érdekes, hogy én meg azt találtam, hogy a használatbavétel időpontjától számítva értendő a 10 év.

Akkor, jól megszívtuk, nem tudjuk eladni a házat, illetve csak 2 év múlva, vagy átvisszük az új házra a Szocpolt (legalábbis a 3. gyerek után)

Ha nem visszük át akkor meg mindkét házon lesz Szocpol/CSOK???

Előzmény: For-dzsi (28663)
For-dzsi Creative Commons License 2018.11.21 0 0 28665

Ha már lejárt a 2 gyerkőc után járó támogatás vonatkozásában a 10 év, akkor ugyanitt tudod a törlést intézni.

Előzmény: For-dzsi (28664)
For-dzsi Creative Commons License 2018.11.21 0 0 28664

Tájékoztató az átjegyzésről:

http://www.kormanyhivatal.hu/download/1/05/14000/Taje_7_20180101.pdf

Itt a jogszabályi háttér is:

21. § (11) Ha a támogatott személy a kedvezmény, az adó-visszatérítési támogatás vagy a fiatalok otthonteremtési támogatása igénybevételével épített, vásárolt vagy bővített lakásnak az (1) vagy (2) bekezdés szerinti időszakon belül történő elidegenítését követően, de legfeljebb a (4) bekezdés szerinti bejelentés megtételét követő 60 napon belül - a 21/A. § (9) bekezdés b) pontjában foglaltak figyelembevételével -

a) a lakásigényét a lakás cseréjével, vagy a lakás elidegenítését követően másik lakás építése vagy vásárlása útján elégíti ki és

b) az újabb lakás megszerzését adásvételi szerződés, csereszerződés, használatbavételi engedély vagy a használatbavétel tudomásulvételét igazoló hatósági bizonyítvány bemutatásával igazolja,

- a 21/A. § (10) bekezdése szerinti ellenőrzést követően - a járási hivatal intézkedik a kedvezmény, az adó-visszatérítési támogatás, a megelőlegező kölcsön időszaka alatt az állam által fizetett ellenszolgáltatások és a fiatalok otthonteremtési támogatása visszafizetését biztosító jelzálogjognak, valamint elidegenítési és terhelési tilalomnak az ingatlan-nyilvántartásban az újabb lakásra való közvetlen átjegyzése iránt.

(12) Ha a támogatott személy a kedvezmény, az adó-visszatérítési támogatás vagy a fiatalok otthonteremtési támogatása igénybevételével épített, vásárolt vagy bővített lakásnak az (1) vagy (2) bekezdés szerinti időszakon belül történő elidegenítését legfeljebb 1 naptári évvel megelőzően - a 21/A. § (9) bekezdés b) pontjában foglaltak figyelembevételével -

a) a lakásigényét másik lakás építése vagy vásárlása útján elégítette ki és

b) az újabb lakás megszerzését adásvételi szerződés, használatbavételi engedély vagy a használatbavétel tudomásulvételét igazoló hatósági bizonyítvány bemutatásával igazolja,

- a 21/A. § (10) bekezdése szerinti ellenőrzést követően - a járási hivatal intézkedik a kedvezmény, az adó-visszatérítési támogatás, a megelőlegező kölcsön időszaka alatt az állam által fizetett ellenszolgáltatások és a fiatalok otthonteremtési támogatása visszafizetését biztosító jelzálogjognak valamint elidegenítési és terhelési tilalomnak az ingatlan-nyilvántartásban az újabb lakásra való közvetlen átjegyzése iránt.

(13) A (12) bekezdés esetén a visszafizetési kötelezettség alá nem eső támogatási összegnek megfelelő jelzálogjog valamint elidegenítési és terhelési tilalom újabb lakásra való átjegyzésének feltétele, hogy

a) az újabb lakás vételára vagy építési költsége az elidegenített lakás vételárát - a 21/B. § (3) bekezdésében foglaltak figyelembe vételével - meghaladja, vagy

b) a támogatott személy a támogatás összegének - az eladási és a vételár vagy építési költség különbözetének a 21/B. § (3) bekezdése szerint csökkentett - arányos részét visszafizesse.

Előzmény: sylvanus67 (28659)
For-dzsi Creative Commons License 2018.11.21 0 0 28663

Ha nem csal a megérzésem, 2 gyerekre vettél fel megelőlegező kölcsönt, majd a harmadik gyerekre utóLÉKet. A támogatási szerződés megkötésétől kell számítani a 10 évet, az első kettőnél ez ugyanaz az időpont, a harmadiknál 2020 utáni lesz időpont...

12/2001. Kr.

24. § (6) Az építkezés idejére és a 21. § (1) vagy (2) bekezdésében meghatározott időszak leteltéig a lakásépítési kedvezményre, a fiatalok otthonteremtési támogatására - az 5. § (6) és (7) bekezdések szerinti esetekben a támogatási szerződés megkötésének időpontjától számítva -, a megelőlegező kölcsönből átalakult lakásépítési kedvezményre - csökkentve a megelőlegező kölcsönszerződés megkötésétől a gyermekvállalás teljesítéséig eltelt időtartammal - az 5/A. § (8) bekezdése szerint esetlegesen visszafizetendő összeg biztosítékaként az állam javára az épülő, a felépült, a bővített vagy a megvásárolt lakást jelzálogjog, valamint annak biztosítására elidegenítési és terhelési tilalom terheli.

Előzmény: sylvanus67 (28660)
sylvanus67 Creative Commons License 2018.11.21 0 0 28662

Nem értem: a bank felülbírálta az értékbecslőt?

Akkor minek értékbecslő: becsüljön a bank.

Előzmény: poszti9 (28661)
poszti9 Creative Commons License 2018.11.21 0 0 28661

B3 takarék.

Új fejlemény. Volt kint az értékbecslő 31%-os készültségi fokot állapított meg, de a B3 takarék szerint a mostani állapot csak 25% ezért nem folyósítanak ameddig nincs meg a 31%

Előzmény: sylvanus67 (28656)
sylvanus67 Creative Commons License 2018.11.21 0 0 28660

Még egy (ill. 2 ) aztán eldugulok, mert megtöltöm a topicot.

1. A neten most olvasom, hogy a jelzálogot bejegyző földhivataltól ki lehet kérni a bejegyzés alapjául szolgáló szerződést, mert ők precizebbek mint a bankok és a hitelfelvevők.

2. A jelzálogbejegyzés meddig érvényes? Jó tudom: 10 évig, de mettől 10 év?

ezt találtam:

A szocpol igénybevételével épített lakásra az építkezés idejére és a használatbavételi engedély kiadását vagy a használatbavétel tudomásulvételét illetve lakásvásárlás esetén az adásvételi szerződés aláírását követő 10 évre a Magyar Állam javára jelzálogjog, illetve elidegenítési és terhelési tilalom kerül bejegyzésre. Ezen időszak alatt az adott ingatlan nem adható el.

Nálunk:

- használatbavétel 2005. október

- 1. gyermek születése: 2006.02.11 földhivatali bejegyzés 2006.04.03

- 2. gyermek születése: 2007.11.28 földhivatali bejegyzés 2008.02.21

- 3. (utólag született) gyermek születése: 2010.06.04 földhivatali bejegyzés 2010.07.13

akkor most a használatbavételtől vagy a bejegyzéstől számít a 10 év???

és még egy harmadik, most hogy nézem a tulajdoni lapot

a harmadik gyerekre 1.400.000 Ft járt volna és bejegyeztek 1.400.223 Ft-ot

sylvanus67 Creative Commons License 2018.11.21 0 0 28659

Úh, most levert a hideg víz!

Mivel a harmadik gyermek 2010. júniusában született és azt szerettük volna, hogy a most épülő házra felvett hitelt az előző ház eladásából visszafizetjük, ha jól végig gondolom, ezt nem tehetjük meg, mert az előző házon még jelzálog bejegyzés van érvényben 2020. júniusáig???

Jól gondolom?

Vagy azáltal, hogy az új házra is lesz CSOK-os jelzálog bejegyzés, azáltal a régi törlődik???

Vagy mi van most?

Előzmény: sylvanus67 (28658)
sylvanus67 Creative Commons License 2018.11.21 0 0 28658

Na eltelt egy újabb hét (múlt kedden voltam nála): tegnap (kedden) közölte:

1. lejár a személyim november 26-án, küldjem be az újat (lassan minden igazolványunk le fog járni)

2. mivel már anno 12 éve felvettük a Szocpolt, küldjem be a szerződéseket (és ez most nyögi ki 3 hónap után)

na most a 2.-hoz

az első kettő gyerekét megtaláltuk, a harmadikét nem (pedig pedánsan mindent lefűzünk)

megoldás?

1. a földhivatali lapon megtaláltuk a bejegyzést a 3. gyermek szocpoljának összegéről

2. nincs valami állami adatbázis, ahol mindez megtalálható?

3. (visszamenni a Szocpolt folyósító bankhoz - de míg azok megtalálják ... )

Előzmény: sylvanus67 (28652)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!