Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2010.03.06 0 0 4732
Persze. Amikor még foglalkoztam vele mindig így csináltam (mert egy nagyobb vinyó sarka lett lecsippentve linuxnak). Most viszont egy egészet rááldoztam, ezért meglepett, hogy tovább nem is feszegeti a „hogyan osszuk fel a vinyót?” kérdést . :-)
Előzmény: locsemege (4731)
locsemege Creative Commons License 2010.03.06 0 0 4731
Nincs ugyan UHU-m, de általában a custom partícionálást érdemes választani, hogy meghatározhasd, mi, hogyan legyen.
Előzmény: Törölt nick (4730)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.06 0 0 4730
Azt nem mondtátok ám, hogy ha a "teljes lemez használata" opciót választom telepítésnél, akkor nemes egyszerűséggel csinál egy /swap particiót 1GB-tal, a többit simán bedarálja egybe.
(Ok, nem is kérdeztem ilyet :-) )
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.03 0 0 4729
„...A /root az a rendszergazda személyes könyvtára, míg a root filesystem az a /, amelyből minden más származik...”

Hoppa. Ezt én is bekutyultam.
Előzmény: locsemege (4726)
locsemege Creative Commons License 2010.03.03 0 0 4728
Jó, akkor elmondom a motivációt. Az önálló swap gondolom nem érdemel magyarázatot. A /boot a bootmanager miatt eltérő filerendszer okán, továbbá azért, mert a többi LVM köteten lesz.

Hogy miért LVM? Egyrészt, hogy gyakoroljam a technológiát :), másrészt ha megtelik valamelyik filerendszer, újratelepítés nélkül csak beteszek egy másik HDD-t a gépbe, s kiterjesztem a filerendszereket. Elkezdődik az egyik HDD-n, a másikon folytatódik, de erről az alkalmazások, felhasználók mit sem tudnak, a kernel elfedi ezt.

A /home nyilván azért van önálló filerendszeren az LVM-en belül, hogy újratelepítésnél - új release - a személyes beállítások, adatok maradjanak. A /var meg azért, mert a webszerver, ftp szerver anyaga ott van, s mivel néha webfejlesztek - na nem nagyon komolyan -, szintén jó az, ha újratelepítésnél nem kell küzdeni vele. Azért nem a /home-ra teszem a httpd által kiszolgálandó weblapokat, mert az alapértelmezett helyén a /var-ban a SELinux biztonsági beállítások, label-ek jól vannak megadva, ha átteszem a /home-ra, ott a kernel elhajtja a httpd-t melegebb vidékekre, így ott külön küzdelem a SELinux policy-kkel, hogy működjön. És nem szeretem szivatni magam. (Fedora használ SELinuxot.)

azonban rájöttem, hogy az értelmetlenül szétdarabolt filerendszer könnyen hátrányos lehet, hiszen minden darabka méretét kellően nagyra kell választani, így sokkal több lesz a kihasználatlan terület

Ez természetesen igaz, de amikor 20000 Ft alatt van egy 500 GB-os HDD, akkor számít ez? Ha megtelik, s LVM-et használsz, igen könnyen bővíthető.
Előzmény: czezs (4727)
czezs Creative Commons License 2010.03.03 0 0 4727
Igazad van, a /root és root filesystem fogalmát összekevertem. Eszembe nem jutott, hogy valaki a /root-ot külön partícióra tegye. A /boot-nak elkülönítésének persze van előnye, de aki ilyen kérdést tesz fel, az ebből valószínűleg semmit nem fog érzékelni, csak bonyolítja az életét.

A /var-t én is tettem már külön partícióra, igaz kényszerből (kicsi volt a / méret, és így tudtam a legegyszerűbben bővíteni), azonban rájöttem, hogy az értelmetlenül szétdarabolt filerendszer könnyen hátrányos lehet, hiszen minden darabka méretét kellően nagyra kell választani, így sokkal több lesz a kihasználatlan terület.

Én - buta felhasználóként - egyedül a /home külön partícióra rakásának láttam kézzelfogható eredményét, ezért azt bárki számára merem javasolni.

Természetesen a külön swap partíció nem kérdés.
Előzmény: locsemege (4726)
locsemege Creative Commons License 2010.03.03 0 0 4726
Ne keverjük a fogalmakat! A /root az a rendszergazda személyes könyvtára, míg a root filesystem az a /, amelyből minden más származik.

A /boot-nak elég annyi, ahogy írod, de túl sok előnyét nem látom a külön partíciónak.

Van értelme, mégpedig az, hogy ha a bootmanager nem tud boot-olni a root fs-ről, akkor a /boot lehet olyan filerendszer, amiről lehet boot-olni. Teszem azt, a Grub nem ismeri az ext4-et, ez esetben lehet a /boot ext3, míg a / ext4. Továbbá ha a / LVM-en van, akkor is értelme van a /boot-nak fizikai partíción létezni, mert szerintem a bootmanager nem tud LVM köteten lévő filerendszerről kernelt betölteni.

Én úgy csinálom, hogy önálló, ext3-as partíció a /boot, szintén önálló partíció a swap, aztán a maradék az LVM. Az LVM-en belül van a /, /home és /var külön filerendszerek, mindegyikük ext4-re formázva. Igaz, nem UHU, hanem Fedora, de ez most nem túl lényeges.
Előzmény: czezs (4722)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.02 0 0 4725
Köszönöm, hétvégén próbálkozom.
toccata Creative Commons License 2010.03.02 0 0 4724
/homrnak = /homenak
Előzmény: toccata (4723)
toccata Creative Commons License 2010.03.02 0 0 4723
Nálam úgy van, hogy a /rootnak és a /homrnak is van 10 GB helye. A swapnak pedig 1 GB (ennyi memória van) és soha nincs használva.
A 160 gigás winyó többi része adattár, illetve abból még van egy 10 gigás ablax is.
Előzmény: Törölt nick (4721)
czezs Creative Commons License 2010.03.02 0 0 4722
A /root legyen legalább 10 GB, hogy kényelmesen elférjen a bagoly, de ha a /home is itt van, akkor minél több, annál jobb.
A /boot-nak elég annyi, ahogy írod, de túl sok előnyét nem látom a külön partíciónak. A /tmp és az /usr esetében sem.
Annál inkább célszerű a /home-ot külön, a legnagyobb partícióra tenni. A külön partíció indoka, hogy ha esetleg új telepítést csinálnál, akkor ezt formázatlanul meghagyva szinte minden beállításod és adatod megmarad.
Előzmény: Törölt nick (4721)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.01 0 0 4721
Sziasztok!

(Egy kis emlékezet frissítéshez szeretném kérni a segítségeteket.)

Szeretnék egy 40GB-s vinyón fészket rakni a bagolynak, de már nem emlékszem pontosan milyen arányban lenne érdemes felosztani. Még dereng, hogy valami 80 - 100 mega körül bőven elég a /boot-nak, 1 - 2 GB a /temp-nek (2 GB RAM van a gépben, úgyhogy ennyi mintha elég lenne), de a /usr-el és a /root-tal gondban vagyok.

Bocsi, tudom hülye kérdések, de már nagyon régen volt... :-)

Köszi!
linuxuser Creative Commons License 2010.02.27 0 0 4720
mplayer
Előzmény: flybird (4719)
flybird Creative Commons License 2010.02.27 0 0 4719

Sziasztok!

 

Tudnátok nekem olyan programot mondani amelykel a Tv-tuner segítségével rádiót lehet hallgatni uhu linux alatt?

 

 

czezs Creative Commons License 2010.02.06 0 0 4718
Itt érdemes körülnézni.
toccata Creative Commons License 2010.02.06 0 0 4717
:(
Előzmény: czezs (4716)
czezs Creative Commons License 2010.02.06 0 0 4716
Készülget, de még nem látszik a végkifejlet...
Előzmény: toccata (4715)
toccata Creative Commons License 2010.02.02 0 0 4715
Van valakinek valami infoja arról, hogy lesz-e, és ha igen, mikor újabb UHU verzió?
toccata Creative Commons License 2010.01.30 0 0 4714
Köszi. :)
Előzmény: linuxuser (4713)
linuxuser Creative Commons License 2010.01.30 0 0 4713
És természetesen mc-vel is működik két ftp közt a másolás.
Előzmény: toccata (4712)
toccata Creative Commons License 2010.01.29 0 0 4712
Így próbálkoztam eddig is és nem csinálta.
Most viszont rendben megy.

Köszi a segítséget.
Előzmény: locsemege (4711)
locsemege Creative Commons License 2010.01.29 0 0 4711
Kipróbáltam, a gFTP tud mindkét panelen remote csatlakozni. Csatlakozol előbb az egyik panelen, utána FTP menü, átkattintasz a másik window-ra, majd ott is csatlakozol. File-t nem másoltam, de gondolom, megy, mindenesetre mindkét panelen ment az alkönyvtár váltása a remote szerveren.
Előzmény: toccata (4710)
toccata Creative Commons License 2010.01.29 0 0 4710
Mondtam, hogy vaksi vagyok. :)
Tényleg a könyvjelzőknél elmenti. Viszont akármit is csinálok, csak az egyik ablakban tudok.
Próbáltam, hogy a két ablakban két másik szerver legyen, de mindig csak az egyikben jön létre a kapcsolat. A másikban mindig azt írja, nincs kapcsolat.

Pedig időnként jól jönne, ha egy szerveren belül tudnék adatokat mozgatni.

GnomeCommanderrel mindez simán megy, scak annyi bajom vele, hogy egy könyvtár tartamában lévő alkönyvtrárakat ugyan átmásolja, csak a tartalmukat nem. :(

A Krusader ezt simán megteszi, csakhogy abban meg nem találok lehetőséget az egyes beállítások mentésére.
Előzmény: locsemege (4709)
locsemege Creative Commons License 2010.01.29 0 0 4709
El tudja menteni, nem véletlenül javasoltam. Szerinted amikor weblapot töltök fel, bajlódok én felhasználónévvel, jelszóval? :) Felépíted a kapcsolatot, majd Bookmarks, Add bookmark.

Azt nem tudom, hogy meg lehet-e vele csinálni, hogy mindkét panel remote szerverhez csatlakozzon. Nekem eddig csak őgy kellett, hogy az egyik remote, a másik meg localhost.
Előzmény: toccata (4708)
toccata Creative Commons License 2010.01.29 0 0 4708
El tudja menteni a beállításokat jelszóval együtt? Ugyanis abban se látok ilyen lehetőséget. Vagy csak simán vaksi vagyok?

Ja, és valamiért csak az egyik ablakban jelentkezik be a távoli gépre. Hiába váltom át a menuben (FTP/Ablak1, Ablak2), hiába írok be ismét ott ismindent, nem csatlakozik hozzá. :(
Előzmény: locsemege (4707)
locsemege Creative Commons License 2010.01.29 0 0 4707
Én nem használok Krusadert, így nem tudom. Esetleg gFTP?
Előzmény: toccata (4706)
toccata Creative Commons License 2010.01.28 0 0 4706
Tudja-e valaki, hogy a Krusaderben van-e mód arra, mint a GnomeCOmmanderben, hogy az ftp kapcsolatoka beállításait elmentsük?

Igen csak macerás, hogy minden alkalommal be kell írni mindent.
toccata Creative Commons License 2009.10.04 0 0 4705
Köszi. Erre voltam kíváncsi.
Előzmény: czezs (4701)
aulac Creative Commons License 2009.10.04 0 0 4704
Köszönöm a választ.
Előzmény: dj (4703)
dj Creative Commons License 2009.10.04 0 0 4703
F-spot, digikam, és még biztos van más is. Ha pedig tárolóként érzékeli akkor csatolni kell ( mount ) és a könyvtárban matathatsz az adatok közt.
Előzmény: aulac (4702)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!