Keresés

Részletes keresés

tere Creative Commons License 2002.09.13 0 0 75
Na, azt a képet mégegyszer... ostoba amcsik!
JFEry Creative Commons License 2002.09.13 0 0 74
Azért, ha működő modelt akarsz az ennél kicsit bonyolultabb! Az elv az egyszerű. De ezt Sir é'rtetlen SPafy rajzán láthatod is! Gondolj, csak bele a tápegységébe!
Előzmény: tere (73)
tere Creative Commons License 2002.09.13 0 0 73
OK, rendben. Szóval, ennyire egyszerű lenne kapcsolóüzemű erősítőt építeni? Ha időm lesz, megpróbálom... :)

A lenti link nem tudom miért nem működik... tegnap még jó volt. :(

SPafi Creative Commons License 2002.09.13 0 0 72
"...de ezt SPAfi nem értheti... :))"

Hát EZT ^^^^^^^ valóban nem értem! Szerintem menj a nagyon elvont viccek topicba!

Előzmény: tere (70)
JFEry Creative Commons License 2002.09.13 0 0 71
Mit folytassunk? Mit értesz lineáris komparátor alatt?
Az összehasonlító jelnek kell lineárisnak lennie! Ami is most itt egy háromszögjel! Gondolom erre gondolsz.

JF

Előzmény: tere (70)
tere Creative Commons License 2002.09.12 0 0 70
Szerintem szellemes szerkezet, de ezt SPAfi nem értheti... :))
Mindenesetre köszönöm az építő jellegű hozzászólásokat még így, offtopic is, de jó lenne, ha folytatnánk... :)))

Az első kör lehetne mindjárt a lineárisan működő komparátor. :-?

tere Creative Commons License 2002.09.12 0 0 69
Na, hogy ne csak a szám járjon folyton, itt van SPAfi kapcsolása:



Vagy töltsd le !

JFEry Creative Commons License 2002.09.11 0 0 68
jajj jajj aajjajajaj
sopánk...sopánk.-..
Előzmény: tere (67)
tere Creative Commons License 2002.09.11 0 0 67
Most aztán vérig sértettél... :)))
Végülis igazad volt. :)
JFEry Creative Commons License 2002.09.10 0 0 66
Nem bírtam kihagyni, de most nem miattad!
Bocsesz!
Előzmény: tere (65)
tere Creative Commons License 2002.09.10 0 0 65
grrrr... meg a terheléstől és a kivezérléstől.... :))) De én a maximális teljesítményre gondoltam, -mint ilyen meghatározás esetén minden ember- ez feltételezi a teljes kivezérlést és a lehető legkisebb ellenállású terhelést. Nem? :))
JFEry Creative Commons License 2002.09.10 0 0 64
JA! és a terheléstől, meg a kivezérléstől véletlenűl se'!

:-*)

Előzmény: SPafi (63)
SPafi Creative Commons License 2002.09.09 0 0 63
"Hozzájárulsz SPAfi? :))"

Természetesen! Föltettem volna én is, csak ehhez nem értek. :-(

"SPAfi áramkörének teljesítménye a FET-ektől és a tápfeszültségtől függ..."

Nyilván!

Előzmény: tere (62)
tere Creative Commons License 2002.09.09 0 0 62
Na, azért így már érthetőbb a 3szög jelalak kapcsolóüzemhez.
SPAfi áramkörének teljesítménye a FET-ektől és a tápfeszültségtől függ, gondolom én.
Belinkelném ide, persze, csak ha ő is hozzájárul. Hozzájárulsz SPAfi? :))
tere Creative Commons License 2002.09.09 0 0 61
:)))
JFEry Creative Commons License 2002.09.09 0 0 60
Nem lenne túl nagy kérés a komparátortól a fázishelyes működés. De ha mégis, akkor kétségbe fogunk esni!


JF

Előzmény: tere (59)
tere Creative Commons License 2002.09.09 0 0 59
Igen, igen. Ugyanazt írjuk mindketten, csak másképp. Vagy a háromszögjel feszültségét változtatod a hangfrekivel lineárisan, fix vágóértékkel, vagy a 'vágó' (ez a te esetedben egy komparátor) ki-belépési szintjét.
De ez esetben minél kisebb a belépő feszültségszint, annál nagyobb lesz az impulzusszélesség. Ez egy fordítva működő erősítő... :))
Előzmény: JFEry (58)
JFEry Creative Commons License 2002.09.08 0 0 58
Miért amplitudómodulálnál?
Kapcsoló üzemet akarsz nemigaz?
Végy egy szép, időbenlineáris fel és lefutású háromszög jelet. Mondjuk 1,4V p-p-set.(0dB) Vezesd a hiszterézis mentes komparátotod "A" bemenetére. Jöhet a "hang jel" ami kisebb mint 1,4Vp-p és mehet a comparátorod másik ("B") bemenetére. A komparátor kimenetéről a táptól-tápig nagyságú négyszögjelek impedancia illesztés után, egy kis integráló szűrővel már hajthatja is hangszórót.
Az 555 ezt magában nem tudja. Akkor azt ajánlottad, hogy az 555 freqi meghatározó kondiját cserélje a topictársunk azért hogy a "kitöltési tényező" változzon. Én (bocsesz) ebbe kötöttem bele. A kondi cseréje a frekit változtatja, de a kitöltési tényező marad. Ugyan ez a helyzet ha a beépített osztón változtatsz.
A fix háromszög jelnek nagyon lineárisnak, az az időben stabilan változónak, pontosnak kell lennie. A frekvenciája kevésbé fontos, persze a hangfrekinél jóval többnek kell lennie. PL.100KHz
Ha nem lineáris akkor a minta vételi pontok a komparátoron időben nem a helyükön lesznek és jön a torzítás.

Ha jól értem akkor Te is ezt írod, de akkor mi a baj?

Előzmény: tere (57)
tere Creative Commons License 2002.09.08 0 0 57
Szia JFEry!
Nem vagy szemtelen, de nem pontosan ugyanezt az elvet ajánlottam. Ott egyáltalán nem számít a linearitás és az oszci frekvencia állandósága sem.
Az 555-nél egyáltalán nem jár a moduláció során ugyanazon a frekvencián az oszcillátor...
A minőségi kritériumoknál milyen linearitásának kell legyen egy FIX háromszög jelnek? mihez képest kell lineáris legyen?
Ha amplitúdómodulálod, akkor a hangfrekihez, OK.
Ha nem, akkor a vágó szintjének kell lineárisan változnia.
Az általad írt "burkológörbe" itt effektív feszültséget jelent...
Előzmény: JFEry (56)
JFEry Creative Commons License 2002.09.08 0 0 56
Szai Tere!
Bocs a szemtelenségemért!

Ezt az elvet ajánlottad az ionizátor feszültségének állítására!
Most itt miért nem érted?
A meghajtó oszci fix frekin jár, és a "mintavételezési sebességet" ez adja. A minőség egyetlen kritériuma háromszög jel linearitása. A keletkező négyszög jelek energiájának burkoló görbéje követi a vezérlés feszejváltozásait.

Ha kívánod szívesen le is rajzolom az elvet!

JF

Előzmény: tere (55)
tere Creative Commons License 2002.09.08 0 0 55
Hmmm... akkor ezek szerint kell egy fix 3szögjelet szolgáltató oszci + 1 olyan áramkör, ami a megfelelő helyen "vágja" a 3szög csúcsát? De hát az egy amplitúdómodulációval és telítésbe vezérelt végfokkal egyenértékű... ennek nem hiszem, hogy így kellene működnie! Bár, ki tudja. Manapság minden előfordulhat. :)) Én mindenesetre négyszögjellel próbálkoztam. Lehet, hogy zaj és harmonikusok szempontjából a háromszög mégis jobb...
JFEry Creative Commons License 2002.09.08 0 0 54
Ha a háromszöget külömböző magasságban(feszültség) elmetszed, kitöltési tényezőben modulált négyszögjeled lesz! :-) ez a kistorzítású ~ elve.
Előzmény: JFEry (53)
JFEry Creative Commons License 2002.09.08 0 0 53
555


JF

Előzmény: tere (52)
tere Creative Commons License 2002.09.08 0 0 52
Szia!
Gondolkoztam az 555-ön is, de egyszerűbbnek tűnt inkább parasztosan multivibrátorozni. :) Valahol 100kHz környékén működött, 4N25 volt a bejárata ha jól emlékszem. A másik multi csak úgy volt és nem volt összekötve az elsővel. Az más miatt volt azon a nyákon. :)) Ez már vagy 8 éve volt, úgyhogy nem vagyok teljesen képben, hogy mit is csináltam akkor. :)) Rajzom sincs, a nyák sincs már meg. :(
Azt hogyan oldod meg 555-nél, hogy csak a kitöltési tényező változzon és a frekvencia állandó maradjon? Jó, az én prototípusom sem külömb, de első körben ezzel a kérdéssel nem foglalkoztam. És miért pont háromszöget kell előállítani?
SPafi Creative Commons License 2002.09.07 0 0 51
"A prototípus -a működési elv kipróbálása végett- nem volt más, mint 2 darab, összekapcsolt 2 tranzisztoros astabil multivibrátor + BD139-ek."

Ezt meg tudnád mutatni? Csak mert nem értem.

Hány kHz-en ment az oszci?

Egyébként a legprimitívebb impulzusszélesség-modulátor egy db 555-ös IC-ből áll. Astabil kapcsolásban a töltőáramot modulálod a bemenő jellel. Ha teljesítmény is kell, akkor ki kell egészíteni két MOSFET-tel, és két ellenállással. Persze ennek így köze sincs a linearitáshoz, de ügyes (integráló) negatív visszacsatolással akár elviselhető is lehet a minősége. Egy TL494-es IC-vel (~200Ft) viszont már használható PWM modulátor építhető 4-5 külső alkatrésszel.

Előzmény: tere (48)
SPafi Creative Commons License 2002.09.07 0 0 50
És ne tudd meg, hogy mennyit szívtam, mire sikerült egy jó minőségű, egyszerű háromszöggenerátort összehoznom 300 kHz-re, fiókból előszedett alkatrészekkel!
SPafi Creative Commons License 2002.09.07 0 0 49
Nekem macerás képet föltenni, de ha él a villámpostacímed, akkor elküldöm a legelső verziómat. Ez a legegyszerűbb. A következő csak AD817-es OPA-val működött jól, a legutolsó pedig még nincs gépre vive.

Egyébként PWM-hez tényleg kell háromszög, de a kimeneten természetesen négyszög van.

Előzmény: tere (48)
tere Creative Commons License 2002.09.07 0 0 48
:)) Igen, tudom, hogy horror az áruk. Nekem a mindenféle modulációkkal gyűlt meg a bajom első körben. A prototípus -a működési elv kipróbálása végett- nem volt más, mint 2 darab, összekapcsolt 2 tranzisztoros astabil multivibrátor + BD139-ek. :))) Nos, ez inkább gyengített, mint erősített, de ez mint kiderült az igen alacsony tápfeszültség és a BD-k miatt volt. A mély hangjai gyönyörűek voltak, de úgy 4-500Hz-től fölfelé rettenetes modulációs zaj (fütty) jelentkezett. :)) Aztán jött a logikai áramkörös verzió, de a zajt nem sikerült eltávolítani. Akkor mondta az 'illető', hogy majd rájövök. Később utánanéztem a témának és kiderült, hogy állítólag háromszög jelalakkal kellene, hogy dolgozzon az erőlködő, viszont szerintem ez esetben bukik a kapcsoló üzemmód. Itt abba is hagytam, elegem volt a folyamatos szívásból. Neked van rajzod hozzá? Érdekelne!
SPafi Creative Commons License 2002.09.04 0 0 47
Hello tere!

A kapcsolótranyós erősítő összejött, csak épp nem kapcsolótranyókkal, hanem mje15003, és komplementerével. Azóta is tökéletesen működik, mint írtam, terhelhető bármivel, ha kicsit izmosabb lenne, hegeszteni is lehetne vele, de fűtésnek így is jó. Egyszer sikerült tönkretenni, de ahhoz 230V kellett a bemenetére. :-)

Nekem is mondták, hogy "majd rájövök" de azt én nem nevezném hozzáértőnek. A kapcsoló üzemű erősítőm tegnapelőtt készült el, bár még csak 200W/8Ohm. Rövidzárvédelem még nincs. Mondjuk volt vele szívás rendesen, de utólag nagyon egyszerűnek tűnik.

Az Outline 6.5T 2*3kW-os, 1 unit magas dobozban. Most akciósan csak 600 rongy! De tényleg, szerintem ez egészen olcsó!

Előzmény: tere (44)
JFEry Creative Commons License 2002.09.04 0 0 46
Ez a vmi nick igazán vicces alak lehet!
:-)
Előzmény: JFEry (45)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!